STADSNIEUWS AGENDA DINSDAG 7 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DE ZELFMOORD VAN DE POLITIEKE DEMOCRATIE. De socialistische Amsterdamsche wethouders. De „Standaard" schrijft: Wat te Amsterdam geschiedde, loopt nit op zelfmoord van de politieke demonstratie. Drie socialistische Raadsleden, van oor deel, dat ambtenaren en werklieden gelij kelijk behandeld moesten worden, stemden voor een loonsverlaging der werklieden, toen deze voor de ambtenaren (en de poli tie) stond ingevoerd te worden. Dc Federatie der S. D. A. P. keurt dit optreden van het driemanschap af en ver zoekt het, met algemeene stemmen, om als Raadslid heen te gaan. De drie voldoen aan dit verzoek. Ze gaan heen. Deze houding eert hen. Te blijven zitten als uw partij zoo duidelijk te kennen geeft van u niet gediend te zijn, zou onbegrijpe lijk voorkomen. Op de houding der drie valt dan ook in derdaad mets aaii te merken. Anders staat het met de beide socialisti sche Wethouders, die het Kortingsbcsluit moeten uitvoeren en rustig blijven zitten. Dat is ons nu even onbegrijpelijk als het heengaan der drie begrijpelijk is. Als toch de loonkorting een zóó ernstig vergrijp is aan de socialistische inzichten, dat drie bekwame Raadsleden er óm weg gejaagd moeten worden, hoe kunnen de bei de Wethouders dan met een gerust hart aan de uitvoering van het besluit mede werken? Met het begrijpen van de houding der S. D. A. P. hebben we geen moeite. We heb ben nimmer geloofd, dat ze innerlijk krach tig genoeg was om te kunnen medewerken aan het nemen van onaangename maatre gelen. Daarvoor is ze te veel democratie van de slechte, d.i. van de steeds beloven de soort. Gisteravond heeft het soc.-dem. raadslid, dr. J. van den Tempel, zonder toevoeging van een nadere verklaring, aan den bur gemeester bericht, dat hij ontslag neemt lid van den gemeenteraad. Zou dit ontslag in verband staan met net naar huis sturen van drie collega's? CRISISSTEUN AAN BOUWVAK ARBEIDERS. De werkloozenkassen doen dringend beroep op den Minister. Dato 20 April j.l. is door de gezamen lijke vakoentralen en de bouwvakbonden aan de Regeering gevraagd, om de crisis- regeling voor steun aan werkloozenkassen toepasselijk te willen verklaren op de werk loozenkassen der bouwvakarbeiders. In het verzoek aan de Regecring werd er op aangedrongen, die maatregelen te willen nemen, die er toe kunnen leiden, dat de kasbesturen in staat zijn aan de regle mentaire verplichtingen t.a.v. de verzeker den te voldoen. Hierop is dato 23 Mei j.l. van den Minister van Binnenlandsche Zaken de mededeeling ontvangen: „dat ik meen, de vraag of de bouwvak arbeiders in de steunregeling kunnen wor den opgenomen, evenals de vraag, of -de crisismaatregelen voor de werkloozenkas sen ook voor de bouwvakarbeiders dienen te worden van kracht verklaard, te moeten aanhouden, totdat een regeling inzake de credietverleening aan do bouwnijverheid zal zijn tot stand gekomen Alsdan zal de omvang van de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders nader worden bezien. Bij het treffen van een regeling inzake de credietverleening zal, gelijk wel van zelf spreekt, Uwe medewerking van grooten in vloed zijn". De 3 vakcentralen en de daarbij aange sloten bonden in de bouwbedrijven hebben hierover onmiddellijk met elkaar bespre kingen gevoerd en aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een telegram gezon den, waarin wordt gezegd: „Uw mededeeling de noodzakelijkheid daarvan te bepalen nadat een regeling in zake credietverleening is tot stand geko men, is momenteel geen oplossing. Eventueele credietverleening werkt eerst langzaam door. Heeft o.i. voor dit jaar zeer geringe beteekenis. Werkloozenkassen van de vakbondeu niet in staat langer aan re glementaire verplichtingen te voldoen. Kasbesturen zullen drastische maatrege len moeten nemen en werklooze arbeiders naar de overheid moeten verwijzen. Vragen alsnog dadelijk hulp van de re geering onafhankelijk van eventueele cre dietverleening". Wanneer de Regeering niet tot medewer king bereid zal blijken te zijn, zullen de kas besturen nog deze week ingrijpende maat regelen moeten treffen. EEN BEKROONDE REDE. Door haar modelid, Dr. P. J. M. van Gils daartoe in staat gesteld, besloot voor twee jaren de Letterk. afdeeling der Katholieke Wetenschap. Vereeniging, een bedrag van hónderd gulden toe te kennen aan de beste verhandeling, door een harer leden in den loop van 1931 in een der tijdschriften te pu- bliceeren, betreffende een onderwerp opge nomen in het'bekende Historisch Werkplan van dat genootschap. Naar wij vernemen heeft in de in Den Bosch gehouden vergadering de voorzitter Dr. J. A. Davids bekend gemaakt, dat deze bekroning is toegekend aan den heer L. C. Michels, docent aan de R. K. Leergangen te Tilburg, voor zijn herdenkingsrede over Joannes Stalpart van der Wiele, die gepu bliceerd werd in het Historisch Tijdschrift cn ook afzonderlijk uitgegeven door dc Fir ma Bergmans cn Cie te Tilburg. DE ZEPP NAAR HOLLAND. Het Comité dat dc komst van de Zeppe lin naar Holland en de landingen bij En schedé en Rotterdam voorbereid, heeft in een persconferentie te Rotterdam bij mon de van den heer C. Kolff, voorzitter van de Rotterdamsche Aero Club, een verdere uiteenzetting gegeven van de plannen en de voorbereidende organisatie. Het „charteren" van do Zepp werd on dernomen, deels omdat men het Nederland- sche publiek de gelegenheid wil bieden het luchtschip eens van nabij de bekijken en een landing er van gade te slaan Ongetwij feld zal hiervoor een enorme belangstelling bestaan. Men zal het luchtschip op een af stand van 60 M. kunnen aanschouwen, waardoor de groote afmetingen wel heel sterk zullen „spreken''. Met de komst van de Zepp heeft men dan ook nog propagan distische bedoelingen; immers de enorme belangstelling, die verwacht wordt, zal weer vele nieuwe bewonderaars aan het al groote leger der luchtvaartbewonderaars en enthousiasten toevoegen en wellicht zal deze propaganda succes afwerpen voor de Nationale Luchtvaartschool, die thans 78 leerlingen heeft, na vijf jaar geleden met 6 leerlingen te zijn begonnen. Het doen overkomen van het luchtschip is een zeer dure onderneming, maar het Comité heeft in Rotterdam luchtenthou- siasten gevonden, die deze onderneming hebben willen financieren. Al een tijd gele den werden er onderhandelingen met de Zeppelin-Maatschappij geopend, maar eerst na de komst nu weer eenigen tijd terug van dr. Eckener naar Nederland kon de zaak haar beslag krijgen. Op 18 Juni a.s, zal de Zepp nu twee lan dingen maken in ons land. 's Nachts ver trekt het luchtschip uit Friedrichshafen, maakt een vlucht naar het vliegveld Twen te, waar 's morgens vroeg gedaald wordt en daarna begint een rondvlucht welke 's avonds omstreeks Jialf 5 te Rotterdam ein digt,' Voor de eerste landing is Twente geko zen, omdat daar zoo'n goed terrein is en omdat er in Twente zooveel belangstelling voor de luchtvaart bestaat De organisatie van de landing bij Enschedé berust bij een comité, waarvan de burgemeester," de heer E. Bergsma, voorzitter is. Om 2 uur 's nachts vertrekt cle Zepp. uit Friedrichs hafen en arriveert dan ongeveer 7 uur te Enschedé. Voor de landing daar heeft men leden van gymnastiekvereenigingen uitge- noodigd om als landingstroep te fungeeren. De passagiers die in Friedrichshafen aan boord gingen, worden in Twente op de aarde teruggebracht, de deelnemers voor de rondvlucht stappen er in en dan begint de tocht over Hamburg, de Waddeneilan den, Zuiderzee, Alkmaar, Noordzee, Oost kust van Engeland naar de Zeeuwsche eilanden en verder naar Waalhaven, waar omsreeks kwart voor vijven wordt geland. Op Waalhaven stappen de passagiers van de rondvlucht uit en na één of anderhalf uur vertrekt 't luchtschip weer naar Fried richshafen. De verkoop der tickets voor de vluchten van Friedrichshafen naar Twente, de rond vlucht en de terugreis heeft het comité zelf in handen. De rondvlucht kost f 275.en de uit- en thuisreis beiden f 150.— per per soon. Voor het landen op Waalhaven werden eerst de mariniers gevraagd, maar die zijn dan juist in de Harskamp. Thans heeft men de toezegging dat er 50 pontonniers uit Dorclt zullen komen. Men heeft echter 200 man noodig; om de resteerende 15Ó vol te maken heeft men de hulp ingeroepen van 70 studenten van de Technische Hooge- school te Delft, en voorts werden aange zocht leden van turnvereenigingen en stu denten van de Handelshoogeschool te Rot terdam. De 200 man, die het luchtschip veilig op Waalhaven moeten trekken zullen tevoren landingsoefeningen maken. Dat deze heele onderneming een dure ge schiedenis is, blijkt wel uit het feit, dat al leen het charteren van het luchtschip 35.000 Mark kost. Daarbij komen dus nog tal van hoogere kosten. Het Comité rekent er op, dat er wel honderdduizend mensehen naar Waalhaven zullen komen. Met diverse transportondernemingen werden afspraken gemaakt om al die menschen waarbij een groot deel van buiten de stad zal zijn te vervoeren. De trams zullen met extra diensten rijden, de Spido-booten met extra ingelegde booten varen en de spoorwegen zullen zoo noodig extra treinen laten rij den. Op het terrein zijn drie rangen: 1ste rang f 2.50 (bij voorverkoop f 2.25), tweede rang f 1.25 (voorverkoop f 1.derde rang f 0.75 (voorverkoop f 0.50). Reeds kreeg men uit Antwerpen bericht, dat vandaar 36 autobussen met Antwerpe naren naar Waalhaven komen; en ook al andere deelen des lands kwamen tal van toezeggingen van groote clubs bezoekers. Mocht deze ondernemnig een batig saldo opleveren, dan wordt dit voor het Crisis- Comité bestemd. Wat de belangstelling betreft om een tocht met de Zepp te maken, deze is al heel groot. De .rondvlucht is reeds geheel volgeboekt. Prins Hendrik, de Minister van Waterstaat en de directeur van de Lucht vaart werden uitgenoodigd de rondvlucht mee te maken. Toezegging, dat zij de uit- noodiging aannemen, heeft het Comité van hen nog niet ontvangen, daar de uitnoodi- gingen eerst kort geleden konden worden verzonden. De landing in Twente wordt door het Twentsche Comité bekostigd. Mocht het weer op 18 Juni niet gunstig zijn, dan zal de tocht op 25 Juni plaats vin den. Echter alleen dikke mist zwaar storm weer zal de tocht doen uitstellen. Op Waalhaven zal 's middags om half vier begonnen worden met een luchtvaart- programma, dat door onze nationale pilo ten zal worden verzorgd. De K.L.M. on derneemt oa. bcgroetingsvluchten met pas sagiers. Of Dr. Eckener de tocht zelf zal meema ken staat nog niet vast. UNIEK! Het soc.-dem. dagblad „Vooruit" begint een verslag van den gemeenteraad van gisteren aldus In de hedenmiddag gehouden ver gadering van den raad is tussohen twee uur en ruim half zes alleen beslo ten het adres van Maatschappelijk Hulpbetoon, dat als ingekomen stuk ter tafel kwam in de raadsvergadering van 20 Juni, te behandelen. Aan de gedrukte agenda is de raad niet toe gekomen. Iets dergelijks mag niet alleen in Leiden, maar misschien wel in het geheele land uniek genoemd worden. Ja, 'fc is uniek! Inderdaad. 't Is uniek, Zooveel tijd verspillen en vermorsen in een gemeenteraad, wat de gemeente veel geld kost aan zaalhuur, ste- nographen, drukwerk en presentiegeld der edelachtbaren. Geen enkel gemeentebelang vroeg de behandeling van dat adres gisteren en niet over veertien dagen. En toch verlang de men dat en praatte over dat verlangen een hééle vergadering vol. 't Is uniek! „Verzet om het verzet", zegt „Vooruit" met groote letters boven het verslag. Zóó begrijpen wij het ook. Er was ver zot van do S. D. A. P. niet om te dienen het gemeentebelang, in casu het belang van de door Maatschappelijk Hulpbetoon on dersteunden, maar er was., „verzet om het verzet!" EEN ADRES VAN MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. De Gemeentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon heeft het onder staande adres gisteren aan den Raad ver zonden „De besprekingen die zijn gevoerd in uwe vergaderingen, gewijd aan de begroo ting dezer Gemeente voor 1932, betreffende de toestanden bij de Gemeentelijke Com missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon, geven ons aanleiding het navolgende onder uwe aandacht te brengen. Onze Commissie heeft gemeend af te moeten wachten het stenografisch verslag van hetgeen in die zittingen van uw Colle ge was gezegd, alvorens haar houding in deze te bepalen. Nadat aan alle leden on zer Commissie een exemplaar daarvan was toegezonden en er eenige tijd voor een rustige bestudeering was verloepen, heeft onze Commissie in een buitengewone, ver gadering op Dinsdag 26 April jl. deze kwestie besproken. Ons medelid, Mevr. Braggaar—De Does heeft hieraan niet deelgenomen. Zij had reeds geruimen tijd tevoren, toen het be sluit tot het houdeïr dezer buitengewone vergadering werd genomen, aan de Com missie medegedeeld, dat zij ingevolge be sluit van haar fractie er niet toe kon over gaan de door haar met de letters A tot en met L aangeduide speciale gevallen, wel ke zij in uwe vergadering van 7 Decem ber 1931 besprak, met naam en toenaam aan onze Commissie bekend te maken, omdat haar voorstel deze door een onpar tijdige Commissie te doen onderzoeken door uwe vergadering was verworpen en onze Commissie als het orgaan, dat over die gevallen de beslissing had genomen, volgens haar niet het meest geëigend lichaam was thans een onderzoek daar naar in te stellen. Bij het aan de orde komen van deze aan gelegenheid op de voormelde buitenge wone vergadering verklaarde zij dat haar fractie haar mede verboden had deze be sprekingen bij te wonen, zulks om dezelf de reden en dat haar partijgenoot en me delid de Roo eveneens daarom de verga dering zou verlaten. Er werd haar uit de vergadering op ge wezen, dat zij lid was onzer Commissie en als zoodanig de plicht hacl, om, nu zij in het openbaar, op een plaats waar haar me deleden geen recht van toegang en spre ken haddon, deze had beschuldigd, op deze Commissie-vergadering haar beschuldiging waar te maken, dat voorts de beleefdheid tegenover haar medeleden alleen al mee bracht om de vergadering bij te wonen en de besprekingen aan te hooren omtrent datgene wat zij in Uwe vergadering over de werkwijze der Commissie had gezegd en tenslotte dat een beroep op het besluit van haar fractie niet opging, omdat zij in onze Commissie niet zitting heeft als mandataris van die fractie, doch als een door uwe vergadering benoemd lid. Op verzoek van ons medelid de Roo voornoemd werd daarop de vergadering eenigen tijd geschorst, opdat hij zich met Mevrouw Braggaarde Does over hun al of niet blijven op deze vergadering zou kunnen be raden. Na eenige oogenblikken keerden zij in onze vergadering terug, welke hier op werd hervat, en deelde Mevrouw Brag gaarde Does mede, dat zij zich aan het besluit van haar fractie wenschte te hou den, waarop zij liet gebouw verliet. De lieer de Roo achtte zich niet gebonden aan dat besluit, omdat hij geen deel van die fractie uitmaakte en woonde de vergade ring verder bij. Alle leden op één na verklaarden hoofd voor hoofd, dat zij met buitengewone erger nis van de rede van Mevrouw Braggaar Do Does in Uwe vergadering hadden ken nis genomen. Nu zij geweigerd heeft de door haar genoemde speciale gevallen ken baar te maken, was het niet mogelijk daar over een oordeel uit te spreken, temeer omdat haar omschrijving te onvolledig is >m daaruit een juiste conclusie te kunnen trek ken. Van haar ha<d men dit allerminst mo gen verwachten nu zij blijkens haar opmer king Uw medelid, den heer van Es, die eveneens een niet nader aangeduid geval, zonder de bijkomstige omstandigheden, In Uwe vergadering ter sprake had gebracht, er op wees, dat zonder alle bijzonderheden, van ieder geval te kennen een juiste ge volgtrekking niet kan worden gemaakt en hem derhalve verzocht „do feiten" te wil len noemen. Het opsommen van eenige steunbedragen aan Uwe vergadering heeft geen zin. Im mers zegt het niets hoegenaamd omtrent het al dan niet juist zijn dier bedragen; wil men de juistheid beoordeelen, dan moet men met alle persoonlijke, huiselijke, ge- zins- en familieomstandigheden der on dersteunden nauwkeurig bekend zijn en zelfs dan nog blijft er een subjectief ele ment in de waardeering van de hoegroot heid van den toe te kennen steun. Ook al zou men er in slagen, uit de dui- zende gevallen, welke der Commissie jaar lijks ter afdoening worden voorgelegd, eeni ge uit te schiften, waarin een hoogere uit- keering wellicht gewenscht geweest ware, wat bewijst dan zulk een selectie ten aan zien van den ernst en het verantwoordelijk heidsgevoel der leden? Zulk een selectie, Uwen Raad voorge legd zonder de uitvoerigste toelichtingen, kan slechts ton doel hebben jegens mede leden in de Commissie een ongunstige stemming te kweeken, waarbij eigen voor treffelijkheid des te schooner afsteekt. Zulk een volledige voorstelling mag zon der overdrijving bewust misleidend en ten dentieus worden genoemd. Het overige meer algemeen betoog van Mevr. BraggaarDe Does over de werk wijze van onze Commissie heeft deze leden in hooge mate gegriefd. Kwetsend was haar uitlating dat de meerderheid met een lachend gezicht de voorstellen van de min derheid zou afstemmen, hetgeen doet ver onderstellen, dat de in onze Commissie door Uwe vergadering benoemde leden zich zouden vermeien in het ongeluk en broods gebrek van hun medemenschen. Deze uitla ting werd door een der leden met instem ming der anderen satanisch genoemd. Li flagranten strijd met de waarheid is haar opmerking dat geen onderscheid zou worden gemaakt ten opzichte van het zen den van ondersteunden naar de Sted. Werk inrichting. De Commissie vraagt zich in tegendeel steeds nauwkeurig af of voor plaatsing in die inrichting een bepaalde reden valt aan te nemen. Dat ouden van dagen met de hongerzweep naar bepaalde instellingen of inrichtingen zouden wor den gejaagd is een onwaarheid, daar juist te dezen opzichte de grootste lankmoedig heid wordt betracht en er zelfs gevallen zijn geweest waarbij alle voorbereidingen voor de opname reeds getroffen waren, ja, het entréegeid reeds was betaald en hier toch op werd teruggekomen, omdat de Commissie uit medegevoel en medeleven met de betrokkenen hen volkomen vrij wenschte te laten. Pertinent onjuist is voorts haar verwijt, dat onze Commissie zelfstandig de al of niet juistheid van doktersattesten zou be oordeelen en in haar beslissingen van het daarin voorgeschrevene zou afwijken. Haar verwijt dat in de vergadering der Kleine Commissie weer ongedaan zou wor den gemaakt wat in de vergadering van de volledige C'ommisise is besloten, is zuiver een verdachtmaking. De hier bedoelde leden waren van oor deel dat de houding van Mevr. Braggaar De Does toen in Uwe vergadering volkomen onbehoorlijk is geweest en dat zij met diepe verontwaardiging van deze tendentieuze en lasterlijke aantijgingen hebben kennis genomen. Mevr. Braggaar—De Does toont h.i. haar lidmaatschap van deze Commis sie te gebruiken als een middel om mate riaal te verzamelen voor een politieke par- tijpropaganda van het laagste allooi en zich daarbij niet te ontzien om haar medeleden in het openbaar te bekladden. Eén lid verklaarde voor Mevr. Braggaar De Does het recht op te eischen om ter plaatse waar zij zulks noodig achtte aan te dringen op verbetering van de ook z.i. xer- keerde werkwijze van Maatschappelijk Hulpbetoon, terwijl hij voorts niet twijfel de aan haar goede trouw. Over de feiten zelf kon hij echter geen oordeel uitspreken, doordat hij nog te kort lid onzer Commis sie was. Hij betwistte tevens, dat hier van een politieke part ij propaganda kon en mocht worden gesproken. Uitsluitend de diepe gegriefdheid over hetgeen haar medelid Mevr. BraggaarDe Does in Uwe vergadering over de werk wijze onzer Commissie heeft beweerd, is voor onze Commissie oorzaak geweest Uw College met het bovenstaande in kennis te brengen?" Leidsche Damsport. In aansluiting op onze vorige publicatie worden de leden en toekomstige leden van de R. K. Damclub „Gezellig Samenzijn"' herinnerd aan de zeer belangrijke verga dering van a.s. Woensdagavond S Juni pre cies S.30 uur, in den R. K. Volksbond, Steenschuur 15. Met nadruk dringt het voorloopig bestuür aan op een zoo sterk mogelijke opkomst. Zeer belangrijke punten zullen behandeld worden, als het kiezen van een bestuur, vaststellen en het mogelijk wijzigen, van het reeds klaargemaakte reglement, het welk ook bevat het bepalen van contributie en dergelijke, het aanschaffen van bruik baar spelmateriaal, bespreking bordenwed strijd enz. Ook de heeren van Dam en do Keuning hebben hunne medewerking toe gezegd. In Haarlem bestaan niet minder dan 4 Katholieke Damclubs. Met medewerking van alle Leidsche Katholieke dammers zal de R. K. Damclub „Gezellig Samenzijn" te Leiden in de Katholieke Damwereld een goede plaats kunnen innemen. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Woensdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis". Ledenbijeenkomst. Eigen Huis 9 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Juni a.s. waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406. OPROEP VANWEGE HET LINNAEUSFONDS. Prof. dr. L. G. M. Baas Becking, secre taris van het Linnaeusfonds, dat opgericht is in 1878 door de botanici: Suringar uit Leiden, Rauwenhoff uit Utrecht, prof. Berlin uit Amsterdam, Van Ankum uit Groningen, dr. Westerman, toentertijd di recteur van Artis te Amsterdam, de heer Viruly Verbrugge, lid van de Tweede Ka mer der S. G. en prof. De Boer uit Gro ningen voor: „plegtige herdenking van Linnaeus' leven en werken" schrijft ons: In de stiohtingsacte staat geschreven dat de rente van het ingeschreven kapitaal moet worden aangewend tot tegemoetko ming of belooning van een of meer ver dienstelijke studenten in de botanie of zoölogie aan de Universiteiten te Leiden, Utrecht, Groningen of Amsterdam. Het Linnaeusfonds heeft de laatste ja ren op bescheiden wijze gewerkt, cn voor een groot deel haar aandacht besteed aan het aanschaffen van en het in bruikleen geven van microscopen aan verdienstelijke studenten. Nu er echter door den economi- schen toestand verschillende van de aange komen studenten moeilijk in staat zijn om een microscoop aan te schaffen, zou het Linnaeusfonds gaarne een beroep willen doen op het publiek. Het vermoedt dat er nog vele bruikbare microscopen aanwezig zullen zijn bij particulieren, die deze wel onder garantie in bruikleen zouden willen afstaan aan het Fonds. Deze microscopen zouden gekeurd en in orde gemaakt worden en dan in bruikleen worden gegeven aan verdienstelijke stu denten, zulks ter beoordeeling van het be stuur van het Fonds. Voor vracht, verze kering en onderhoud zal worden zorg ge dragen. Het adres van den secretaris is: Prof. dr. L. G. M. Baas Becking, Bota nisch Laboratorium, Nonnensteeg 3, Lei den. R. K. Bond van Kappersbedienden. Alhier is in voorbereiding het oprichten van een plaatselijke afdeeling van bo vengen. organisatie. Leiden telt een vrij groot aantal R. IC. Kappersbedienden. Het is echter niet zoo gemakkelijk de juiste adressen van hen te weten te komen. Daarom richten wij ons door middel van de pers tot a-1 het R. K. personeel in het kappersbedrijf werkzaam. Na meer dan veertig jaren sinds het ver schijnen van de Encycliek „Rerum Nova rum" wordt het toch zoo zachtjes aam tijd, dat ook gij tot het besef komt, dat organi satie voor u een gebiedende plicht is. Of bestaan er in uw bedrijf geen mistoestan den die verbetering behoeven? En daarenboven behoort ge u aan te slui ten bij onze R. IC. arbeidersbeweging ora mede te werken aan de kerstening der ver- liberaliseerde maatschappij. Constateer met ons, dat we eigenlijk minstens vijf-en-twintig jaar te laat zijn rnet de oprichting van een af cl. en maak het besluit u zoo spoedig mogelijk als lid op te geven. De R. K. Prop.club „St. Petrus" heeft zich in verbinding gesteld met het R. K. Werkliedenverbond en zoodoende zal bin nen korten tijd een prop.vergadering wor den georganiseerde Toon echter nu reeds uw belangstelling en goeden wil en zend uw naam en adres aan het secretariaat v. d. Werf straat 25d, Leiden. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 5655. De Twentsche Bank N.V. (f.), Leiden en O., hoofdz.: Am sterdam, Spuistraat 138/150. N. Proc.J. Boersma, Leiden. 3577. R. Cramer, Leiden, Levendaal 138, verkoop van alcoholhoudende andere dan sterke dranken. Bijv. uitgeoef. bedr.: tevens verkoop van sterke dranken. De vorige week Woensdag gehouden col lecte ten bate van het Leidsche Crisis-Co mité heeft 772.96 H opgebracht. Gistermiddag omstreeks 5 uur heeft do 61-jarige mej. E. H. S. in haar woning in de ICoenesteeg, toen zij een pan aardappe len van een petroleumstel haalde, dit om- gestooten, tengevolge waarvan haar klee- ren in brand vlogen. Zij liep de straat op, waar A. v. K. de vlammen doofde. De vrouw had verscheidene brandwonden .bekomen en werd naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht. Haar toestand baart gelukkig geen zorg. De 72-jarige wed. W. is gisteren op het „asfalt" van het Stationsplein gestruikeld, tengevolge waarvan zij een fractuur van de linkerknie bekwam. Door den E. H. D. werd zij naar het Aoad. Ziekenhuis vervoerd. Gistermiddag is de 9-jarige B. aan den Zijlsingel te water geraakt. Een agent van politie wist hem door handreiking op het droge te brengen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2