ZATERDAG 4 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 IN HET R. A. I.-GE- BOUW TE AMSTER DAM zal van 17 Juni tot 8 Juli de groote tentoonstelling „Moe der en Kind" gehouden worden- Een kijkje tij dens de voorbereidende werkzaamheden. OP DE RINGVAART BIJ SLOTEN werden Vrijdag de roeiwedstrij- den van de „Koninklij ke" gehouden. De win naar van het nummer 2-riems skulling senio res, van Dongen (Laga) na zijn overwinning op „Arsa". DE GRAALGEEST VAN HET PINKSTERSPEL. (Men zendt ons volgende beschouwing naar aanleiding van het Pinksterspel van de Graal, waaraan wij gaarne alsnog plaats geven). Haast allen, die het Pinksterspel van de Graal hebben gezien, hebben zich wellicht deze vraag gesteld: „Waarom heeft de Graal het klaar gespeeld binnen 3 jaar met 10.000 leden haar Pinksterzegen op te voe ren? En men kan zeggen: omdat ze van de meisjes crp aan kan. Omdat ieder Graallid diep overtuigd was, dat ze zich in alles moest schikken, dat al haar eigen belange tjes moesten wijken voor het belang van de massa: dus in het kort gezegd, dat de „Graalgeest"' heerschte onder die 10.000 jonge Katholieken vrouwen. Wat is de „Graalgeest" vragen velen zich af. Hoe komt die geest onder die meis- jes? Heel eenvoudig. Iedere club heeft haar "ernstigen avond I en daarin wordt alléén en altijd gesproken over het doel van de Graal: de wereldbe- keering. Zij leeren daar zien, dat ieder i mensch door God geschapen is en dus als I maaksel, schepsel van God Hem diensten heeft te bewijzen, met andere woorden: wij j moeten God dienen. Ieder Graallid is dus j Apostel. De een beseft dit natuurlijk beter en dieper dan de ander, maar alleen zijn j het zich goed bewust, en weten, dat dit offertjes van hen vraagt. Hoe zou de Graal iets kunnen geven, ais zij zelf niets bezit? Hoe zou zij dus met Pinksteren de Liefde- j boodsohau hebben kunnen verkondigen, als niet ieder Graallid de Liefde-geest be- oefend had. Elk Graallid heeft beleefd, wat ze zoo enthousiast aan de wereld verkon digde. Fierheid, dapperheid en moed was te lezen op die blije, stralende gezichten van de Leidsche Graalleden, die Zondag 15 Mei om 12 uur aan het Station stonden. Het was niet noodig geweest in de Graal- agenda aan te kondigen. Denkt erom: de trein wacht niet op jou. Allen waren present, met een spontane vreugde in zich, beseffend en wetend, wat zij gingen doen. Graalgeest is dus offer- en liefdegeest. Offergeest. De Graalleden hebben zich niet afge vraagd: Waarom moet ik dat nu weer doen? en waarom is dat nu weer zoo? Neen: Graalleus is de Liefde bliud. En zij gehoorzamen zonder critiek, blij cn stralend een offertje te mogen, brengen. Of daoht men, dat het niet strijdt met de natuur van een jong en levenslustig meisje, als zij uren en uren aaneen stil Op haar plaats moet blijven zitten; als ze op stroo moet slapen; als ze een boterham moet eten, die wat uitgedroogd is; als ze daarbij erge dorst heeft omdat zij niet zoo gauw haar melk kon bemachtigen? Dit alles is niet gemakkelijk en valt zwaar als je de Graalgeest niet hebt, maar, ben je bezield met hoogere idealen, dan vind je dat prettig en je zoekt dergelijke dingen. Wat deed het goed te moeten zien, dat er Graalleden eerst honderden bekers melk voor anderen haalden en toen later pas aan zichzelf dachten. En straks zouden zij met 10.000 tot Jezus zeggen: Zoekt Gij nog naar offerzielen? Neem ze uit wie hier nederknielen. Het zou laf zijn, zich een offerziel te willen noemen en niets voor Jezus te dur ven over hebben, niets te durven lijden. Graalgeest is liefdegeest. Een Graallid is lief en goed voor iedereen. Juist voor degene, die haar van nature het meeste tegenstaat, is zij goed. Hoe zou ze anders kunnen zeggen: Jezus bemint juist waar niemand in viel, als zij nog ruzie maakt of kwaadspreekt van een ander? Neen, dan hoort zij weer: Omhelst uw vijand dan! Zij is niet jaloersch op anderen, die meer presteeren dan zij. Graalleden houden van elkaar: „Houdt toch van*wie er naast u staan, Hebt lief en laat al 't andere gaan". Men moet echter niet gaan veronder stellen, dat Graalleden ineens volmaakt kunnen zijn. Heel vaak wordt ten onrechte een Graallid bekapitteld als zij een of an dere fout begaat. De menschen, die dit dan ook doen, laten maar al te vaak zien, dat ze zoodoende uiting geven aan him anti pathieke stemming tegenover de Graal. Deze offer- en liefdegeest 1 e e r t de Graal, doch nog lang niet alle Graaleden zijn zich hiervan altijd en aldoor tenvolle bewust. Deze Graalgeest hebben dus die 10.000 TER GELEGENHEID VAN DE ALG. VER GADERING van den Noord-Brabantsche Pro vincialen brandweer- bood, werd te VHerto- genbosoh een groote expositie gehouden, waaraan ook demonstra ties waren verbonden. Het blusschen van een denkbeeldige brand in hoogere sferen. TE AMSTERDAM wordt heden het 300-ja rig bestaan van de Uni versiteit herdacht. Het Universiteitsgebouw waarheen gedurende die jaren 10.000 studenten hun dagelijkschen gang hebben meisjes spontaan uitgezegd. Zonder de Graalgeest was het spel zeker niet zoo goed gelukt en was er absoluut niets vanuit Welke Vader of Moeder, die dit spel heb ben gezien is niet blij geweest, zijn kind ook te mogen tellen onder die 10.000? En zijn zij niet stil geworden toen massaal werd gezegd: „Wat ons streelde of ons griefde, Jezus lijden is blinde Liefde, Graalleus wordt de Liefde blind, Liefde alles overwint". Wat een kracht ging er uit van: „Ha daar gaan wij blinde dwazen. Fijn Gods blinde dwaas te zijn". Vaders en Moeders badt gij toen spijt, dat uw kind Graallid was? Vondt gij het toen nog erg, dat uw kind zoo dikwijls sprak over „die Graal"? Zijt gij toen zelf ook niet enthousiast geworden? Wie heeft toen nog kunnen zeggen: De Graal is zoo uiterlijk! Neen, de Graal wil geen uiterlijke ver tooning noch demonstratie, maar de Graal wil alleen een organisatie van Katholieke meisjes en jonge vrouwen, bezield met een pittig, kwiek, spontaan enthousiasme, blij, slavinnetje van God te mogen zijn. Vindt Gij het nu nog ouders, dat de Graal uw kinderen uithuizig maakt? Voor dit spel was repetitie op repetitie noodig, hiervoor was nog meer noodig, dat de Graalleden waren bezield met een geest, die men maar niet in 2 of 3 avonden heeft uitgelegd». Vaders en Moeders, wier kinderen nog geen Graallid zijn, zijt ge nu nog niet over tuigd wat de Graal wil? Denkt ge nu nog soms, wat men zoo vaak met veel air ora kelt, dat de Graal alleen maar kan trom melen en reidansen? De Graal wil de leden opvoeden tot goede, degelijke, maar daarbij pittige, kwieke, stralende, enthousiaste, jonge Ka tholieke vrouwen. ExcelsiorAlleluiaVooruit. den minister-president Tardieu en aan den voorzitter van de kamer en van den senaat. Vannacht was Her riot reeds gereed met zijn lijst van nieuwe ministers. Deze kabi net sl ijst luidt als volgt: Minister-president en minister van bui- tenlandsche zaken: Herriot. Binnenlandsche zaken: Chautemips. Justitie: Renoult (Linksoh democraat). Financiën: Germain Martin (Onafh. linksch). Marine: Leygues (Rad. linksch). Luchtvaart: Painlevé (Rep. soc.). Nationale opvoeding (vroeger onderwijs): de Monzie. Openbare werken: Daladier. Gezondheid: Godart (dem, linksch). Handel: Durand. Landbouw: Gardey. Po6t en Telegraaf: Queuille (Rad. soc.). HandelsmarineLeon Meyer. Koloniën: Sarraut (dem. linksch). Arbeid: Dalimier. Pensioenen: Berthod. Oorlog: Paul Bonoour. teneinde persoonlijke zaken af te doen. Zoo gaat von Neurath waarschijnlijk voor kor ten tijd naar Londen, terwijl von Gayl naar Oost-Pruisen vertrekt. Het schijnt vast te staan, dat het verbod der nationaal-socialistische stormafdeelin- gen in zijn huidigen vorm niet zal gehand haafd worden en dat aan de uitzonderings positie, welke de nationaal-sooialistische bond ten opzichte van de andere bonden inneemt een einde zal komen. Mogelijk zal aan de nazi's worden toegestaan, een orga nisatie op anderen grondslag en in anderen vorm in het leven te roepen. Echter is het ook niet uitgesloten, dat de desbetreffende noodverordening in dien zin zal worden gewijzigd, dat ook de andere verbonden er onder vallen. BUITENLAND FRANKRIJK NIEUWE FRANSCHE REGEERING. Onder leiding van Herriot. Zooals verwacht, heeft president Lebrun gistermiddag Herriot met de opdracht tot vorming van een kabinet belast. Herriot heeft de opdracht aanvaard en bracht de gebruikelijke bezoeken aan den aftreden- DUITSCHLAND RIJKSDAG-ONTBINDING. IN JULI NIEUWE VERKIEZINGEN? Regeeringsverklaring via pers en radio. Het rijkskabinet heeft in zijn zitting van gisteren besloten, den rijkspresident de ontbinding van den rijksdag voor te stel len. Het desbetreffend decreet van den rijks president zal heden worden gepubliceerd. Het rijkskabinet heeft de redactie van de regeeringsverklaring zoover gereed, dat de publicatie ervan eveneens vandaag via pers en radio te verwachten is. De nadere bijzonderheden omtrent do nieuwe verkiezingen staan nog niet vast; het is echter te verwachten, dat deze volksraadpleging in de tweede helft van Juli zal plaats vinden. Het kabinet zal om. nog hebben te be raadslagen, in hoeverre nog gebruik moet worden gemaakt van de door de regecring- Briining uitgewerkte noodverordening, welke o.m. op den verplichten arbeidsdienst betrekking heeft. In welingelichte kringen verwacht men, dat de noodverordening de volgende week zal worden gepubliceerd. Eenige ministers zullen nog voor en kele dagen uit Berlijn moeten vertrekken, SPANJE DE SOVJET STOOKT IN SPANJE. De arbeiders door de republiek teleurgesteld. Naar de Madrileensche correspondent van de „Times" meldt, wordt het steeds duidelijker, dat de Spaansche republiek in de laatste weken vooral het slachtoffer wordt van een geweldige samenzwering tegen de wet en openbare orde. Dit is zoo evident geworden, dat de minister van bin nenlandsche zaken een wetsontwerp heeft ingediend, hetwelk inmiddels reeds door 't kabinet is aangenomen, ten einde alle ver dere revolutionaire agitatie krachtdadiger te kunnen onderdrukken. De aard en sa menstelling van deze wet is echter nog niet bekend gemaakt. De tegenwoordige revolutionaire bewe ging is voor een groot deel toe te schrij ven aan het feit, dat de arbeiders zich in verschillende van hun verwachtingen door de republiek teleurgesteld zien, maar de diepste oorzaak van de onrust der laatste weken is ongetwijfeld het ondermijnings- werk van clandestiene machten. Bij den opstand in Llobregat. in de pro vincie Barcelona deed minister Casares in dertijd reeds de geenszins opzienbarende mededeeling, dat uit een onbekende bron buiten Spanje geld aan de opstandelingen toevloeide. De laatste onlusten in Anda- lusië, 'waarbij ontzaggelijke hoeveelheden bommen ontdekt werden heeft deze „ont hulling" van den minister bevestigd. Eenige dagen geleden werden tc Santan der wederom vijftig bommen gevonden. Te Barcelona en San Sebastian werd een groot aantal revolutionaire pamflet ten door de politie in beslag genomen. Te Sevilla werden Dinsdag drie anar chisten gearresteerd, rosp. 23, 18 en 17 jaar Zij droegen vuurwapenen bij zich en een hunner had kort te voren twee schoten ge lost op een politie-agent. Zij bekenden, on langs te Sevilla verschillende moordaan slagen te hebben gepleegd en verklaarden bovendien, dat zij een vast loon van 10 peseta's per dag ontvingen plus een extra premie van 25 peseta's voor iederen man, dien zij doodden. Do politie is don per soon, die hun de revolvers verschafte en de mooord-instructies gaf, reeds op 't spoor Naar de Spaansche bladen melden, be vinden zich onder de revolutionnairen jon gens van 10 tot 12 jaar, die lid zijn van de communistische jeugdbeweging. Zondag werd een aantal van deze jeugdige rebel len gearresteerd. Zij droegen plakkaten bij zich met opschriften als: „Weg met de bourgeois, leven de sovjet In tegensteling met de berichten in de Spaansche bladen bevestigt de Spaansche legatie te Den Haag een bericht uit Ma drid, dat „de beweging van do extremisti sche elementen in Spanje, welke tegen den 29sten van de vorige maand was aangekon digd, volkomen is mislukt. Slechts enkele op zichzelf staande opstotojes zonder eenige beteekenis, kwamen voor. De meest volko men orde en rust hoerschon op het oogen- blik in Spanje." GRIEKENLAND DE REGEERING PAPANASTASI0E AFGETREDEN. De regeering Papa-nastasioe heeft gister middag besloten Zaterdag den staatspre sident een verzoek om ontslag te overhan digen. De regeeringscrisis is een gevolg van de houding van Venizelos, die waar schijnlijk de volgende regeering zal vor men. Naar men 'zich erinnert, had Papanasta- sioe eerst op 27 Mei j.l. zijn regecring ge vormd. CHINA DE STRIJD OM MANDSJ0ERIJE. Hailoen door de Japanners ingenomen. De Japansche troepen hebben tezamen met Mandsjoerijsche regeeringstroepen in don nacht op Vrijdag de stad Hailoen in genomen. Hailoen vormt het eindstation van de belangrijkste spoorbaan en is strategisch van groote beteekenis.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9