(23ste Jaargang DONDERDAG 2 JUNI 1932 No. 7216 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN HET KABINET VON PAPEN 3)e £cidóclie0ou^Gmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden f9 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. DE NIEUWE RIJKSKANSELIER HEEFT ZIJN REGEERING BIJNA GEREED. Verscheidene ministers reeds benoemd. De Bijkspresident heeft Woensdagavond te ongeveer half negen den heer von Papen ontvangen die hem verslag uitbracht aan gaande de door hem gevoerde besprekin gen bij de kabinetóvorming en vervolgeus benoemd tot: Rijkskanselier: von Papen. Binnen Land sche Zaken: Freiherr von Gayl. Économische Zaken: Dr. Warmboldt. Rijksw eer baarheid: Generaal von Schlei cher. Voedselvoorziening en Gommissari8 voor de Oostelijke gebieden: Freiherr von Bnaun. Posterijen en Verkeerswezen: Eltz von Ruebenach. Bovendien werd Oberregierungsrat Planck benoemd tot staatssecretaris voor de Rijkskanselarij. Bij aankomst van de heeren te Berlijn is beden de benoeming te verwachten van Dr. Goedeler tot Rijksminister vian Arbeid, van Dr. Guertner tot minister van Justitie en van Freiherr von Neurath tot Minis ter van Buitenlands cbe Zaken. Slechts de bezetting van de portefeuille van Financiën is nog dubieus. Uit het leven der nieuwe Kabinetsleden. Fra-nz von Papen wend den 29eten October 1879 te Werl (Westphalen) gebo ren. Hij was in actieven dienst bij de vroe gere weermacht, eerst als officier bij het 5de regiment Ulanen» In 1911 werd hij bij den groeten generalen staf benoemd. Tij dens den oorlog was hij militair attaché bij de Duitsche ambassade te Washington. Na den oorlog nam hij ontslag en wend hij in bet jaar 1921 voor de kieskring Westphalen Noord tot lid van den Pruisischen Landdag gekozen, waar hij behoorde tot den rech tervleugel van de Oentrumfractie. Hij is voorzitter van den raad van toezicht en eigenaar van de „Gennania". Wilhelm Freiherr von Gayl, die 53 jaren oud is, stamt uit een oude Pruisische officiersfamilie. Na rechten en staatswetenschappen te hebben gestudeerd, was hij eerst werkzaam in Pruisen, waarna hij in het jaar 1909 de leiding op zich nam van de Oostpreussische Dandsgesellschaft. Hij heeft actief deelgenomen aan den oor log en werd in het jaar 1916 chef van de afdeeling voor binnenlandsche politiek 'en binnenlandsch bestuur bij den staf in het Oosten. Na de omwenteling organiseerde bij sinds Januari 1919 de bescherming van Oost Pruisen. Sinds 1921 is hij lid van den Piriisischen staatsraad en gevolmachtigde van Oost Pruisén in den Rijksnaad. Hij is lid van de Duitsch Nationale Volkspartij, doch beeft nimmer partij functies aangeno men en zich evenmin met politieke actie bezig gebouden. Freiherr Konstantin von Neu- r a t b werd den 2den Februari 1873 gebo ren en trad na zijn rechtsstudie in consu- lairen dienst. Tijdens de oorlogsjaren wa3 bij gezantschapsraad te Constantinopel. In bet jaar 1917 werd bij benoemd tot kabi netschef van den koning van Wurtemberg. In 'bet jaar 1919 trad bij wederom in diplo- imatieken dienst. Hij werd achtereenvolgens gezant te Kopenhagen, van 1922 tot Mei 1930 was hij gezant bij het Quirinaal te Rome, sindsdien is hij ambassadeur te Lon den. Luit e nan b-G eneraal von Schlei cher, die enkele weken geleden 50 jaar is geworden, begon zijn militaire loopbaan bij het cadettencorps en werd in den oor log benoemd bij den generalen staf. Na den oorlog is hij toegetreden tot de Rijks- weer. In het jaar 1924 weird hij bevorderd tot overste en den 1 Februari 1926 tot af- deelingsleider in het Rijksweerministerie. Den len April 1929 werd hij chef van het nieuw gevormde ministerie van Rijksweer- zaken en korten tijd later werd hij be noemd tot luitenant-generaal. Dr. Karl Goerdeler is 47 jaren oud, heeft rechten gestudeerd en was later in het bankbedrijf werkzaam. Na den oor log werd hij loco-burgemeester van Ko ningsbergen en in 1930 Eerste burgemeester van Leipzig. In December 1931 werd hij •benoemd tot Rijkscommissaris voor prijs regeling, welke functie hij in April j.l. neer legde. Dr. Hermann Warmboldt werd 21 April 1876 geboren, studeerde landbouw wetenschappen, werd later professor aan da landbouwschool te Hohenheim en is FREIHERR VON GAYL, de nieuwe rijksminister van binnenlandsche zaken. sinds 1921 minister geweest voor landbouw- aangelegenheden van Pruisen. Sinds 1922 was hij lid vam de directie der I.G. Farben Industrie, terwijl hij in October 1931 als Rijksminister van Economische Zaken tot het tweede kabinet Bruening toetrad. In de maand Mei j.l. trad hij als zoodanig af. EEN NIET BEPAALD GUNSTIGE ONTVANGST. De houding van het Centrum. De centrumfractie van den rijksdag ver strekte gisteravond na afloop \an haar be raadslagingen een communiqué, waarin o.a. gezegd wordt, dat door mtrigues van con stitutioneel onverantwoordelijke personen een grootsch opgezette politiek van natio- nalen opbouw plotseling is onderbroken. Wijl de oppositiepartijen weigeren mede de politieke verantwoordelijkheid te aan vaarden, tracht men thans tusschenoplos- singen te zoeken. De oenhrumsfractic wijst deze echter beslist af. Slechts een overgangskabinet. De Fran sche bladen bevatten vrij uitvoe rige commentaren op de benoeming van Von Papen tot Duitsch kabinets-formateur. De meeste groote bladen zijn van meening, dat men hier slechts te doen heeft met een overgangskabinet, dat in den herfst na de nieuwe verkiezingen plaats zal moeten ma ken voor de nationaal-socialisten en dat zich voorloopig er toe zal beperken, den overgang voor te bereiden. Pertinax noemt in de „Echo de Paris'' de komende rijksregeering een militair ka binet dat gedragen zal worden door de idee van de revanche. De „Petit Parisien" schrijft, dat de nieuwe regeering is voorbe stemd om de brug te vormen tuschen de politiek van Brüning en die van Hitier, en dat zij slechts gevormd wordt om de ver ontrusting te Parijs, Londen en Washing ton weg te nemen en uitstel van de confe rentie van Lausanne te vermijden. Het „Journal" is van meening, dat het kabinet- Von Papen slechts de taak zal hebben den voormaligen geallieerden te Lausanne me de te deelen dat Duitechlamd geen herstel betalingen meer zal doen. De toestand is nog nooit zoo duidelijk en eenvoudig ge weest. De radioaal-socialistische „Republiqué" schrijft oa., dat de politieke ontwikkeling in DoiitscMand een sprong in het duister beteekent, zoowel voor Duitschland zelf als voor Europa en voor den vrede. De socia listische „Populaire' noemt het nieuwe ka binet een militaire regeering, die de res tauratie der Höhenzollerns voorbereidt. De „Ere Nouvelle", het orgaan van Her- riot, schrijft dat het republikeinsche Duitschland van Weimar een slag heeft gekregen, waarvan zijn tegenstanders #ho- pen dat geen herstel meer mogelijk is. On der deze omstandigheden heeft Frankrijk slechts den plicht, zonder zijn koelbloedig- heidi te verliezen en zonder op reeds geno men besluiten terug te komen, zijn rechten te handhaven, waarvan het in het belang vaai den vrede geen afstand kan doen. Engelsche commentaar. Ook de Engelsche pers is algemeen van meening, dat het komende kabinet-von Pa pen als overgangskabinet moet worden be schouwd en dat nieuwe verkiezingen voor den Rijksdag onvermijdelijk zullen zijn. De persoon van den kabinetsformateur trekt de algemeene aandacht. Zijn capaciteiten worden niet bestreden. Tegelijkertijd her inneren de Engelsche bladen echter aan zijn anti-Engel sche activiteit gedurende den wereldoorlog, toen hij als militair atta- ahé te Washington werkzaam was. De „Times" merkt op, dat de situatie in Duitschland zienderoogen slechter wordt, zoodat spoedig handelen noodzakelijk is. De „Daily Telegraph" schrijft, dat de meeste nieuwe ministers openlijke of heimelijke monarchisten zijn. Geen hunner kan men democraat noemen. Het blad gelooft even eens, dat het kabinet slechts gevormd wordt om Duitschland in Lausanne te kun nen vertegenwoordigen, vervolgens den Rijksdag te ontbinden en dan te verdwijnen. De „Daily Express" spreekt eveneens van een tus6chenregeering. Zij zal te Lausanne verklaren, dat Duitschland geen Pfennig meer kan betalen. Overigens is zij slechts het voorspel voor liet aan de macht ko men der nationaal-socialisten, want er be staat geen twijfel, dat de nationaal-socia listen en hun bondgenooten bij de komende verkiezingen belangrijk zullen winnen. Hitler's bomende overwinning werpt reeds zijn schaduw vooruit. De liberale „New Chronicle" verklaart, dat de politieke situatie in Duitscbkund volkomen door Hitier wordt behcerscht. Het is uitermate belangrijk dat Duitsch land zoo spoedig mogelijk weer een verant- ALLE KATHOLIEKE KERKEN IN DEN STAAT MEXICO GESLOTEN. Naar uit Mexico City, d.d. 2 Juni wordt gemeld, zijn in den staat Mexico alle katholieke kerken door de politie gesloten aangezien de Aartsbisschop tot nog toe uit de 150 nog aanwezige priesters geen keuze van 34 priesters om de kerkdiensten te vervullen heeft gedaan, zooals door de wet is voorgeschreven. woordelijke regeering heeft. De man, die Duitschland te Lausanne vertegenwoordigt, moet over volledige autoriteit beschikken. De andere mogendheden moeten van te vo ren er van overtuigd zijn, dat de verplich tingen, die de Duitsche vertegenwoordiger op zich neemt, ook ten voile uitgevoerd zul len worden. Er bestaat in werkelijkheid slechts één opvolger voor Brüning, die als opvolger in aanmerking komt, en die heet Adolf Hitler. Geen Duitsch politicus zal zich kunnen handhaven, die niet eenvoudig de schrapping der herstelbetalingen en het recht op gelijkheid van bewapening voor Duitschland eischt. Het gaat er slechts om, aldus het blad, of de politici der andere mogendheden deze eischen als onvermijde lijke feiten zullen erkennen en er een ver standige en verzoeningsgezinde politiek op zullen opbouwen, zoo niet, dan zal de hui dige crisis nooit opgelost kunnen worden. TWEEDE KAMER HET WETSONTWERP TEGEN SMALENDE GODSLASTERING VERWEER TEGEN DUITSCHE MAATREGELEN. De stemming over het wetsontwerp tegen krenking van godsdienstige gevoelens door smadelijke godslasteringen heeft de Kaïmer nog even een vroolijk oogenblik bezorgd. Onder de afgevaardigden, die ten deze een korte verklaring aflegden, behoorde n.l. ook de heer Peereboom (H.G.). Deze heer, dié aanvankelijk verklaard had, dat dit „paard van Troje" niet met zijne huip in onze wetgeving zou worden binnenge haald, bleek thans geheel van gevoelen veranderde Hij zou voorstemmen, omdat de Minister gezegd had, dat spr. dit wetsont werp niet uit ziju handen wilde aanvaar den. Hij wilde nu laten zien, dat hij daartoe wel bereid was. Het is begrijpelijk, dat deze argumentatie in de geheele Kamer een al gemeen gelach deed opstijgen! Voor het overige bracht de stemming geen verrassin gen; de St.k. Ger. partij, de heer Slotemo- ker de Bruine, en mej. Frida Katz stem den tegen. Het wetsontwerp werd aangeno men met 49 tegen 44 stemmen. Toen was de crisis weer aan het woord. Ditmaal gold het een noodmaatregel als verweer tegen buitenlandsche maatregelen. Men weet, dat Duitschland uit ons land in gevoerde artikelen slechts voor de helft betaalt; de andere helft blijft een Neder- landsche vordering. Daarentegen betailen wij alles, wat uit Duitschland wordt inge voerd met ons goede geld. Alle pogingen om Duitschland tot een andere houding te bewegen hebben gefaald. In Berlijn wordt eenvoudig gezegt, dab men niet anders kan; maar het ergerlijke is, dat andere kunden beter behandeld worden. Voor onzen export is deze houding van Duitschland als het ware de doodsteek geweest. De Re geering stelt nu voor Duitschland welis waar niet met gelijke munt te betalen, maar toch haar te machtigen betalingen aan het buitenland aan bepaalde voorwaarden te binden. Dit is natuurlijk een groote macht, welke zij vraagt. Voor eenigen tijd zou er geen denken aan geweest zijm, dat de Ka mer in het verleenen van zulk een macht zou hebben toegestemd. Thans was er eigen lijk niemand, die zich verzette, de heer W ij n k o o p (C.P.) dan uitgezonderd. Het eenige, waarop van links werd aangedron gen, maar niet alleen van links, was, dat er uit de Kamer een Commissie zou wor den benoemd, die in voortdurend contact zou staan met de Regeering t.a.v. de toe passing dezer wet. De hoer Van der W a e r d e n (S.D.A.P.) had een desbetref fend amendement ingediend, waarvoor niet alleen dr. Bierema (V.B.), en de heer Oud (V.D.), maar ook do heer C o- 1 ij n (A.R.) bleek te gevoelen. Deze laatste niet zoozeer omdat hij toezicht op de Re geering noodig achtte, maar omdat hij ver wachtte, dat door zulk een Commissie de eensgezindheid tusschen Regeering en Volk beter zou worden bewaard, dan wan neer de Regeering de wet alleen moest uit voeren. Want het zou er op aankomen, als het buitenland met retorsiemaatregelen ant woordde, tot het bittere einde door te strij den. Voor den heer Wijnkoop (C.P.) was deze redevoering een welkome aanleiding om er op te wijzen, dat het kapitalisme geen anderen uitweg meer wist dan den economi- schen oorlog, wat overigens zijn ondergang niet zou beletten. Dat de heer Korten horst (R.K.), over de eensgezindheid der Kamer vroe ger was het wel eens anders geweest, merk te hij op zeer verheugd was, behoeft wel geen betoog. En al evenmin, dat de heeren F1 e s k e n s (R.K.), Weitkamp (C.H.), en Van Voorst tot Voorst (R.K.) ten zeerste met het ontwerp waren inge nomen. Ook de M i n i s t er, die heden zijn reden aanving, legde den nadruk op de aLgeheole eenstemmigheid der Kamer in deze aange legenheid. De uitzondering van den heer Wijnkoop belette alleen, dat de eenstem migheid eentonigheid werd. Heden zal de Minister zijn rede voortzetten. HET CONFLICT TE WADDINXVEEN. Ultimatum-meubelindustrie ingetrokken. Gisteren zijn te 's-Gravenhage met den rijksbemiddelaar prof. Aalberse besprekin gen gevoerd tusschen partijen bij het con flict in de meubelindustrie te Waddinxveen Het resultaat is geweest dat de arbei ders-organisaties op advies van den rijksbe middelaar het uitgevaardigde ultimatum hebben ingetrokken. Rijksdaalders van vóór 1920. Naar het „Centrum" verneemt, ligt het in de bedoeling, om ook de rijksdaalders, die vóór 1920 ter rijksmunt zijn vervaardigd aan de circulatie te ontrekken. Dit zal echter niet geschieden, op do wijze, die men bij den gulden heeft toege past. Er wordt voorloopig geen bepaalde datum vastgesteld, waarop het publick deze rijksdaalders moet hebben ingeleverd. De inhouding geschiedt geleidelijk, na melijk door de posterijen, die alle rijksdaal ders, voor 1920 aangemunt, welke onder haar bereik komen, aan den omloop ont trekken. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De nieuwe Duitsche regeering bijna ge reed. (2e blad). Alle katholieke kerken in den staat Mexico gesloten. (1© pagina.). Nazi's overvallen te Krefeld een katho lieke demonstratie. (2o blad). De Grieksche ex-dictator Pangalos ver bannen. (2de blad). BINNENLAND. Uitvoer van boter naar Duitschland. (lste blad). Clearing-ontwerp in de Tweede Kamer. (lste blad). Het drama te Putbroek. De eisch. (3e blad). Drie gezusters te Lith door gemaskerde bandieten overvallen. (Gem. Berichten, öde blad. Ernstige brand in een school te Lonne- ker. (Laatste Berichten,). BOTER NAAR DUITSCHLAND. Commissie voor den uitvoer ingesteld. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft ingesteld een commissie voor den uitvoer van boter naar Duitschland. Tot leden van die commissie zijn be noemd de heeren J. J. O. Anient te Roer mond, G. J. Blink te Noordwijk, J. A. Ge luk te 's-Gravenhage, dr. F. E. Posthuma, te 's-Gravenhage, J. M. Wagenaar-IIuinin- tink te Vlaardingcn en A. van Wijnen te Gouda. Als voorzitter dier commissie is de heer dr. F. E. Posthuma te 's-Gravcnhage aan gewezen. Voor deze commisie is de volgende in structie door den Mirrster vastgesteld: 1. De commissie brengt den Minister van Economische Zaken en Arbeid advies uit over alle zaken betreffende den uit voer van boter naar Duitschland, welk© dcor of vanwege genoemden Minister aan haar worden voorgelegd. 2 De Commissie dient van advie3 aan dengene, die gemachtigd is inet liet afge ven der certificaten. 3. De Commissie is gehouden zich cr van te overtuigen, dat de aanvrager zich gedurende het vastgesteld vragenriidvak met den uitvoer van boter naar Duitsch land heeft bezig gehouden en control© uit te oefenen op de van den. aanvrager ont vangen gegevens, welke haar in staat moeten stollen de hoeveelheid boi.or t-e bepalen, welke door hem naar Duitsch- .and nag worden uitgevoerd tegen het ver laagd invoerrecht cn aldaar in vernouding tot zrn boteruitvoer naar Duitschland iu bedeeld tijdvak. De Minister heeft voorts bepaald, dat do aanvragen, bedoeld in artikel 5 van het K. B van 20 Mei tot regeling van den uit voer van boter naar Duitschland, zullen worden ingediend bij bovengenoemde com missie. Met het uitgeven van certificaten, bertoeld in art 2 van voornoemd besluit is belast de heer dr. F. E. Posthuma te 's-Giavenhage en is deze gemachtigde aangewezen als comptabele in den zin der comptabiliteitswet 1929. Het bedrag ter bestrijding van de kos ten aar. het uitgeven der certificaten ver bonden, is door den Minister vastgesteld op 21/2 cent per 100 K.G. met een mini mum van 10 cent per zending. De Minister heeft voorts het tijdvak, be doeld in artikel van het bovengenoemde K. B., vastgesteld van 1 Juli 1930 tot 1 Juli 1931.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1