„VIVISECTIE OP MENSCHEN?" WOENSDAG 1 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 EEN VONNIS OVER DE BROCHURE VAN DEN ARTS P. PIJL. De minister van Arbeid liad den Ge zondheidsraad opgedragen, ten verzoeke van den minister van Onderwijs advies uit te brengen over de geruchtmakende brochure „Vivisectie op Menschen?" van den arts P. Pijl, voorzitter van de Stich- tin- Antivivisectie-bond, te den Haag. Do voorzitter van den Gezondheidsraad heeft toen een Commissie benoemd, bo- staande uit: prof. dr. H. Aldershoff, di recteur van het Rijks-Serologisch Insti tuut te Utrecht, dr. C. D. Cramer, direc teur van de Diaconessen-inrichting, te Utrecht, dr. R. N. M. Eijkel, hoofdinspec teur van de Volksgezondheid, dr. M. R. Heynsius van den Berg, leider van het Consultatiebureau voor lijders aan tuber culose te Amsterdam, dr. J. G. A. Honig, lid van het hoofdbestuur der Ned. Maat schappij tot bevordering der Genees kunst, prof. dr. J. J. van Loghem, te Am sterdam, prof. G. Scheltema, te Gronin gen, dr. J. Th. Terburgh, hoofdinspec teur van de Volksgezondheid en prof. dr. L. K. Wolff te Utrecht. Arts W. Rolvink, lid der Commissie van adhaesie van de Stichting Anti-Vivi sectiebond, die ook was uitgenoodigd, heeft bedankt. De leden der Commissie waren, aldus het nu verschenen verslag, nadat zij in de gelegenheid gesteld waren alle stuk ken, betreffende de te behandelen kwes tie van te voren te bestudeeren, eenparig van oordeel, dat het optreden van den heer Pijl ten strengste afgekeurd moet worden, omdat zijn beweringen, noch zijn betichtingen, zooals die geuit zijn, den toets der kritiek kunnen doorstaan. Het moge verklaarbaar zijn, dat iemand gedreven door de hem eigen ethische be grippen er toe komen kan om daar waar hij er kans toe ziet propaganda te maken voor zijn ideëele opvattingen, ongeoor loofd is het daarbij gebruik te maken van onwaardige wapens en beschuldigin gen te uiten waarvan men weten kan en weten moet dat zij onjuist zijn. De Comm. acht het dan ook een bewijs van bedenkelijke lichtvaardigheid, wan neer men als de heer Pijl op grond van oppervlakkige en ondeugdelijke bewerin gen twijfel gaat wekken aan den zede lijken ernst van onzen medischen stand. Over den strijd door den Antivivisec tiebond gevoerd, laat do Commissie zich niet uit; dit valt buiten de haar gegeven opdracht. Maar ze stelt met een enkel woord op den voorgrond, dat de dier proeven zoowel uit een wetenschappelijk als uit een praktisch oogpunt beschouwd, haar noodzakelijk voorkomen. hetgeen niet wegneemt, dat hier, gelijk overal, excessen verAeden moeten worden. Dr. Boer heeft slechts herhaald wat anderen op ruime schaal reeds vóór hem hadden gedaan. Dit neemt niet weg; dat de heer Pijl zich met zijn kritiek rechtstreeks tot dr. Boer en zijn werk in de Universiteits Kinderkliniek te Leiden richt. Vooraf zij gezegd, dat de Commissie het nauwelijks denkbaar acht, dat de heer Pijl zoo weinig van het B. C. G.- vraagstuk zou afweten als uit zijn ge schrift af te leiden valt. Enkele voorbeelden waaruit dit gebrek aan kennis kan blijken, noemt ze: a. De heer Pijl deelt met nadruk mede dat dr. Boer voor zijn waarnemingen le vende tuberkelbacillen heeft gebruikt. -Hij dient tooh te weten, dat voor de immu- nisatie volgens Calmette en Guérin juist levende bacillen gebruikt moeten worden, die door de verschillende bewerkingen, die zij ondergaan hebben, slechts een verminderde .virulentie hebben overgo- houden. b. De heer Pijl keurt het aP,* dat bij de behandeling van dó kinderen, waar het om gaat, gebruik gemaakt werd van inspuitingen, terwijl het hem bekend moet zijn, dat het niet zeker is of zui gelingen na de 10 eerste dagen het B. C. G. toegediend door den mond nog wel resorbeeren, en aangezien het hier grootendeels oudere zuigelingen betrof, kon deze methode niet steeds meer toe gepast worden. Do heer Pijl had dit uit de dissertatie van dr. Boer kunnen loe ren. c. Het beroep op do tragedio van Lü- beck kan niet door den beugel. Immerr al was in het proces van Llibeck nog niet het laatste woord gesproken toen de heer Pijl zijn vlugschrift do wereld in stuurde, ieder en zeker ieder medicus wist op dat oogenblik al 'dat het B. C. G., zooals het bereid wordt en gebruikt moet worden, met de ongelukken in Lü- beck niets te maken had. Prof. Kollc had toen reeds op een dor terechtzittin gen zich over de onschadelijkheid van dit vaccin uitgesproken. d. Zeer veel gowicht, in afkeurenden zin, schijnt de heer Pijl er aan te hech ten, dat dr. Boer zijn waarnemingen ge daan heeft bij gezonde kinderen, terwijl toch bekend is, dat het B. C. G. een voorbehoedmiddel iB tegen tuberculose, dat bij reeds aangetaste kinderen in geen geval gebruikt mag worden. De zuigeling moet dus nog vrij van tuberculose zijn. Enkele uitingen'van den heer Pijl zijn zóó onrechtvaardig, dat de Commissie het gewenscht acht zo te weerleggen. Hij 'schijnt over hot hoofd gezien te hebben, dat 2/3 van de mededeelingen van dr. Boer over experimenteel onderzoek bij GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR. dieren handelen en dat daarna de waar nemingen bij kinderen worden medege deeld. De heer Pijl moge het experimen teel onderzoek op dieren openlijk afkeu ren, dat is zijn recht, maar op grond van het bovenstaande te spreken van vivi sectie op menschen getuigt wel van durf. Het feit, dat na de inspuitingen kleine infiltraten en zelfs abcesjes kunnen op treden, zou een schaduw kunnen werpen op de inspuitingen dio verricht worden. Maar een medicus, die weten moet hoo weinig deze bijkomstigheden beteekenen, mag daarvan geen overdreven en daar door onjuiste voorstelling geven. Maar daar het gaat om het beschermen van kinderen, die groot gevaar loopen mot tuberculose door anderen besmet te wor den, moet men zulke kleine onaange naamheden, want het zijn slechts onaan genaamheden, op den koop toe nemen. Intusschen laat het zich aanzien, dat thans (1932) zulke complicaties vermeden kunnen worden. De heer Pijl maakt er verder een ver wijt van, dat enkele kinderen behandeld werden met B. C. G., toen zij nog recon valescent waren van griep. Inderdaad kan men dit in de ziektegeschiedenis van twee der kinderen lezen, maar uit niets blijkt, dat in soortgelijke gevallen de voorgenomen behandeling geheel achter wege had moeten blijven. Mogelijk ware het, en dan had men elke bedenking vermeden, voorzichtiger geweest met het toedienen van B. C. G. nog wat te wachten. Dat er bij het eer^e geval geen echade veroorzaakt werd, wordt door de ziektegeschiedenis onmid dellijk bewezen en dat in het tweede geval na de behandeling nadeel werd ondervonden, meent de Commissie te mogen ontkennen, zooals zoo aanstonds zal blijken. Dit tweede geval heeft den heer Pijl de gelegenheid gegeven met ophef, doch op verkeerde gronden de volgens hem ge* pleegde ongerechtigheden als een spre kend verwijt in het licht te stellen en de door hem, in strijd met de feitelijke mededeelingen, getrokken gevolgen als afschrikwekkend voorbeeld naar voren te schuiven. Heb gaat zonder twijfel om een kind uit een tuberculeus milieu, dat in Decem ber (1928) met B.C.G. vaccin was inge spoten. Toen het kind in de kliniek werd opgenomen, woog het 3650 g. en toen het op 18 Januari 1929 ontslagen werd: 5550 g. Het werd toen in goede conditie be vonden. Op 19 Maart daarop, werd het kind weder opgenomen, nu met bronchitis en vermoedelijke bronchopneumonie. In tusschen had het thuis ook nog kink hoest gehad. Op 6 April overleed het kind aan acute meningitis. Met welk recht beweert nu de heer Pijl,die toch zeker geen verband mag zoeken tusschen de inspuitingen ecner- zijds en den later optredenden kinkhoest gevolgd door meningitis, dat het hier be doelde kind deze laatste ziekten gekre gen heeft, omdat het eenige maanden vroeger met B.C.G. behandeld is? De Commissie kan de gedachte niet van zich afzetten, dat men hier indruk heeft willen maken door te zeggen, dat heb kind door de inspuitingen „debiel" was geworden en daarom door kinkhoest, gevolgd door meningitis, aangetast werd, want daartoe biedt noch de ziektege schiedenis, noch het sectieverslag (do eenige gegevens waarover de heer Pijl beschikken kon) eenigen grond aan. Do Commissie moet ten slotte haar teleurstelling uitspreken over een uitla ting van den heer Pijl, waarin hij zijn persoonlijke opvattingen mededeelt en waaromtrent het zoo gewenscht zou zijn over bewijzen te beschikken. Op bladzijde 3 van zijn brochure zegt hij, dat hij met vele anderen de mcening huldigt, dat het B.C.G. aanleiding kan geven tot tuberculeuze processen. Hoo heeft do schrijver zich daarbij oen moo ning eigen kunnen maken? De Commis sie neemt aan, dat dit niet op grond van dierexperimenten geschied is noch na klinische waarnemingen, maar hoo komt hij dan aan dit zelfstandig oordeel? De Commissie is van oordeel, dat het gcheelo onderzoek, zooals dit door dr. Boer in zijn dissertatie boschrovcn is, geen blaam verdient. Zij botrourt het ten zeerste, dat de arts Pijl op niet to ver ontschuldigen wijze getracht heeft oen smet te werpen op don samensteller van dit proefschrift en daarbij op de Kinder- kliniek van de Leidxcho Universiteit. De vraag door den heer Pijl in zijn brochure gesteld: »„Zijn er teekenen, dat men (ook) in Nederland den weg opgaat vinsectie op do incnschen tc propagee- renï", mag gelukkig met beslistheid ont kennend beantwoord worden. Onze medische ethiek treedt onge schonden uit den afkeurenswaardigen strijd, die tegen haar aangebonden werd. „Vad." Twee gewonden. Maandagmiddag had op den 'Rbtterdam- schen Weg te Delft een aanrijding plaats tusschen den 'motorrijder H. K, uit Den Haag, die als duopassagier had zekeren A. L., uit Rotterdam en een Auto, bestuurd door den 64-jarigen G. S., uit Rotterdam. Hot ongeluk geschiedde, doordat de motor rijder wilde passeeren, terwijl er niet vol doende ruimte was. Beiden werden over den weg geslingerd. Do motorrijder brak een been, do duopassft- gier kreeg een hersenschudding. Beiden zijn in heb ziekenhuis ter verpleging opgeno men. KIND ONDER DE TRAM GEDOOD. Maandagavond is bij 't eindpunt van l'jn vier op do Geitenkamp te Arnhem een tweejarig kind. dat uit een huis kwam ge- loopen, onder de tramwagen geraakt en on middellijk gedood. j GRIJSAARD DOOR DRIE MANNEN OVERVALLEN. De helden gevlucht. Te Nistelrode (N.B.) werd de 79-jarige landbouwer A. Kerckhof, toen hij Maandag middag een wandeling in het dicht bij zijn woning gelegen geuieentebosch maakte, onverhoeds door een drietal jongemannen, die zich in een greppel langs het boschpad verdekt hadden opgesteld, vastgegrepen en tegen den grond geworpen. Een der indi viduen, die zich een zakdoek voor het ge zicht had gebonden, greep den ouden man bij de keel en wierp hem een doek over het hoofd. Zij scheurden hem de klceren van het lichaam en doorzochten zijn zakken, doch namen, toen zij in de verte eenige per sonen bemerkten, ijlings-de vlucht. De on- verlaten hebben blijkbaar gedacht, dat de grijsaard zijn spaargeld bij zieh droeg eu hebben hem van dit geld willen berooven. „Tel." DE DUBBELE MOORD TE ZUIDBROEK Een arrestatie. In vei band met een nader door de poli tie en justitie ingesteld onderzoek naar den dubbelon moord in Augustus 1931 te Zuid broek op de weduwe Molonus en haar zoon gepleegd, zijn een vijftal personen in hoor genomen, van wie één ter beschik king van de Justitie is gesteld. WERKLOOZENRELLETJES TE VLAARDINGEN. De gemeenteraadsleden onder politie- geleide naar huis gebracht. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad van Vlaardingen. Reeds j.l. Vrijdag was een zekere agitatie op te nierken bij een be paalde groep van ingezetenen in verband met de werkloozensteunvoorstellen. Zooals j dan «ok te voorzien was is de vergadering i van gisterenavond niet zonder troebelen I verloopen. Reeds vroeg in den avond ver- zamelde zich in de omgeving van het stad- j huis een groote menschenmassa, waaronder zich naast vele nieuwsgierigen eenige be- I kende agitatoren o.a. uit Schiedam, bevon- I den. Door de Vlaardingsche politie, ver sterkt met rijksveldwachters en een tien tal militaire politie-ambtcnaren uit Rotter- dam, werd de menigte in bedwang gehou- den, hetgeen niet zonder eenige charges j uitgevoerd door de militaire politie, moge- j lijk was. Hierbij werden flinke klappen uit- gedeeld, zoodat eenige personen zich onder geneeskundigo behandeling moesten stel- I j len. Onder sterk politiegelcide werden de Ouders laten zes kinderen aan het lot over. Zaterdagnacht bemerkten twee heeren, aldus meldt do „Msbd.", dat twee kinderen van circa zes jaar to Hillegersberg bijna door een auto werden overreden. Zij soho- ton onmiddellijk toe en brachten do jeugdi ge nachtbrakers veilig op het trottoir. Op een vraag van een der hecron, hoo hot kwam, dat zij nog zoo laat op straat lie pen, vertelden de kinderen, dat zij naar vader en moeder zochten. Met groote moei te wisten de kleuters duidelijk te maken, dat zij te Hillegersberg woonden. Zij wa ren hot huis ontvlucht, omdat vader en moeder naar Rotterdam waren gegaan zij meenden oen bruiloft en nog niet te rug waren gekomen. Do beide heeren, die niet veel van het verhaal geloofden, brach ten de kinderen naar de ouderlijke woning. Dicht bij do woning gokomen hoorden zij oen onbodaarlijk gehuil en kwamen tot do ont8tcllcndo ontdokking, dat nog vier jon gere kinderen zich in het huis bovonden. Door een openstaand raampje werden de beide ontvluohto kinderen hot huis binnen gelaten, waarop dc beide heeren do Hille- gorsbergsohe politie zijn gaan waarschuwen. De politie verscheen en bij een onder zoek bleok, dat zos kinderen van één tob zeven jaar, zondor toozicht door do oudera waron achtergelaten. De geheolo buurt, die het huilen der kinderen had gehoord, was in opschudding over deze onverantwoorde lijke daad der ouders. De politie is bij de kinderen gebleven, totdat vader midden in den nacht het toezicht.... weer over nam. Andere bladen schrijven: BRUENING. De» Gelderlander schrijft Allj? gedachten worden vandaag be- heerscht door de krisis in Duitschland., wijl d't voor heel Europa, en allereerst voor ons land, van vèrstrekkonde bcteekenis ia. Het lot van millioenen menschen hangt ervan af, sohrijft een Engelsch blud. Men moet dat niet zoo verstaan, dat het lot van millioenen een-twee-drie wil veran doren na de kabinetswisseling in Duitsch- land, doch zoo, dat de internationale vor- houdingon cr anders door worden. Zoolang Dr. Briining aan het bewind was, had Europa niets to vreezen. Briining zocht tegelijk het horstel van zijn vaderland en de verzoening der volkoren; wat zijn op volger bezielen zal, welen w ij niet. Wij kun nen slochts afwachten en vreozen. Briining heeft het uiterste gedaan om verbetering te brengen in de internationale vorhoudin- gon; tijdons zijn bewind bezochten do Europeosoho staatslieden elkander: Brii ning to Parijs en Laval te Berlijn, uiterlijk kon het niet beter. Maar in werkelijkheid is hij geen stap verdor gekomen; de economische oorlog woedt nog steeds voort en or is niet heb minste uitzicht op vrede. Neen, wij hadden niet te vool verwachtingen van do oonfe- rentie te Lausanne; nu echter de Rijkspro- sident don kanselier, dio persoonlijk heb vertrouwen zijner buitenlandsche collega's bezit als geen zijner voorgangers dat ver trouwen ooit genoten heeft, nu Von Hin denburg de deur der conferentie v#n Lau sanne voor Briining heeft afgesloten, bo« grijpen wij, dat mon reeds van uitstel der conierentio spreekt. Maar terwijl wij schrijven ontwikkelen zich do gebeurtenissen on worden veron derstellingen bevestigd of vernietigd. Over enkele da^en weten wij, in welke richting de Rijkspresident de Duitsche politiek stu ren wil en of de Rijksdag deze zwenking zal goedkeuren. Dat alles dient afgewaoht, maar intusschen gaat Briining heen, haast overstelpt mot de eerbewijzen van de in ternationale pers. Op zichzelf is dat bui tengewoon merkwaardig. Briining is do minst eorzuchtige staatsman, dio ooit op Een felle brand te Oss. Omstreeks drie uur gisteren woedde een felle brand in de woning van den aanne mer K. Hendriks aan den Boonakkcr te Oss. In een ommezien was het perceel één vuurzee. De brandweer kon geen dienst doen, daar in de naaste omgeving geen wa ter aanwezig was. Met moeite slaagde men er nog in een driejarig kindje, waarvan men vermoedde dat het buiten speelde, op het laatste moment uit het brandende huis in veiligheid te brengen. Ook gelukte het den bewoners nog een groot bedrag aan geld, ongeveer duizend gulden, te redden, dat in een muur achter eenige steonen verbor- wI gen was. Al het meubilair werd een prooi jicl, wereldtoonecl is getreden, hij hoeft heb der vlammen. Het huis brandde tot den j ambt vail Rijkskanselier zelfs niet gezocht grond toe af, hetgeen voor de bewoners een ol g0wild en eenmaal kanselier van heb zwaren slag beteekent, daar hun verzoke- j Dintseho Rijk geen enkele poging gedaan ring eenige dagen geleden door do assu- j om jCi,0 hoogo positie ter wille van per- rantiemaatschappij wegens het rieten dak j eor uit te buiten. Hij zocht zich opgezegd. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. »Tel." COÖP. CENTRALE BOEREN LEENBANK. Aan het verslag over 1931 van dc Coö peratieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven ontleenen wij: Ofschoon de renterekening tengevolge van den lagen rentestand in vergelijking met het vorige boekjaar een vermindering aanwijst, kunnen wij toch met tevreden heid terugzien op de bedrijfsresultaten, in het afgeloopen boekjaar behaald. In het laatste gedeelte van het jaar be- gonnnen de gevolgen der landbouwcrisis sterker door te werken in de gemengde be- j drijven, die tot dusver minder zwaar ge- EEN ZAKENMAN zal vooral in dezen tijd de kooplust trekken door doel treffende reclame. raadsleden naar huis gebracht. Daarna was, mede door het flinke optredeni van dc in een auto rondkruisendc militaire po litie van samenscholing of relletjos niet \ccl meer tc bespeuren. AUTO-BANDIETEN. Onverlaten sleuren een fietsend meisje in den wagen. Men meldt aan dc „Gelderlander" uit den Gelderschen achterhoek: Zaterdagavond j.l. fietste op den Steen weg van Zieuwent naar Ruurlo een onge veer 18-jarig meisje. Opeens passeerde haar eon auto die de vaart verminderde toen hij in de buurt van heb meisje was, terwijl te gelijkertijd een man uit. den auto stapte, die het meisje van de fiets trok en do fiets in een sloot langs den weg gooide en het meisjo bij zich in deu auto trok. Een landbouwer die juist in dc buurt op het land aan het werk was, zag dit alles in een minimum van tijd gebeuren en wilde het meisje te hulp snellen, doch bij zijn komst was de auto reeds verdwenen, tor- wijl hij hét nummer niet meer kon opnemen. Een paar uur later passeerde dezelfde auto in een geweldige vaart denzolfdon weg cn toen zag oen andere landbouwer het meisje aan den buitenkant van den auto hangen, zich krampachtig vasthoudend om niet te vallen, doch een der inzittende „heeren" timmerde zoolang op haar han den, dat het meisje het moest opgevon cn den auto moest loslaten en mol een harden smak op den grond viel. De landbouwer, die reeds te hulp was gesneld en ter plaatse kwam, kon nog juist conBlateeren, dat de auto geen nummer- I bord meer had. Het meisje werd in be- wusteloozen toestand de woning van d©o landbouwer binnengedragen, waar het Zon dagavond nog niet bij kennis was gekomen, terwijl tevens haar naam en adres onbe kend zijn en zij dus omtrent dc daders nog niets heeft kunnen mededcelen. troffon waren. Tengevolge hiervan vermin- j derde de toevloed van spaargelden vooral in het laatste kwartaal. Het saldo der in- j lagen bleef ruim 6 millioen ton achter ver- i geleken met 3 December 1930. Wij hebben in het afgeloopen jaar op onze effectenportefeuille een koersverlies geleden ten bedrage van 4.253.803, waar van 2.007.282 kon worden gedekt uit do in de voorafgaande jaren ge\ornido reserve voor effectenkoersverschillen. Hot resultaat ad 2.180.520 werd op afzonderlijke reke ning gebracht. Waar wij uitsluitend prima beleggingsfondsen bezitten is het koersver lies practisch slechts als een boekvcrlies to beschouwen. Wij zagen ons in hot afgeloopen jaar ge noodzaakt een onzer directeuren niet-eervol ontslag te verleenen, wegens een onder ernstig misbruik van vertrouwen buiten de grenzen zijner bevoegdheid gedano geld- uitleoning. In verband hiermede hebben wij 250.000 gereserveerd, waarmede te de zer zake voldoende voorzieningen zijn go- troffen. niet, deed enkel zijn plicht. Het bui tonland oort hem, ofschoon hij de boodschap heeft gebracht, dat Duitschland niet lan ger betalen lean; het binnenland draagt hem dc hoogste achting toe, ofschoon hij door nobdverordeningen het leven in I Duitschland zoor moeilijk hoeft gemaakt. Men vertrouwt hem, men gelooft hein, als hij zegt, dat hij gedwongen is door do om standigheden. Denk eens aan, dat Hitier of een zijner menschen aan de vroegere En tente-landen do boodschap had gebracht, I dat Duitschland niet meer betalon kon! Dat is het angstige in dc gobcurtcnissrn van Duitschland: zij zullen hoogstwaar- I schijnlijk leiden tot verscherping der inter nationale betrekkingen. Maar om ons te bepalen tot Dr. Brii ning: men gelooft niet, dat hij gaat. Ter wijl hij openlijk verklaart, dat hij niet in aanmerking wensclit te komen voor een volgend Kabinet, boweert men toch, dat hij waarschijnlijk weer zal optreden als Mi- nistor van Buitenlandsche Zaken. Het toe kent zijn populariteit, heter gezegd het al gemeen gevoelen, dat hij onmisbaar i». Do openbare mooning laat hem niet los, of schoon hij zelf het ambt heeft losgelaten, ook in zijn gedachten. En toch was Briining niet wat men „een man van de wereld" noemt. Geen char meur, geen man van schittei^nde uiterlijke kwaliteiten, zelfs een godsdienstig man. Vroom noemde men hem, vroom, omdat hij zijn plichten als katholiek waarnam, ook nis de omstandigheden het moeilijk maak ten. Zeer opgevallen is het tijdens zijn ver blijf te Parij*, dat hij des Zondagsmorgens Heel gewoon, als ieder ander katholiek, naar de kerk ging en de H. Mis bijwoonde. Hij was toch in Frankrijk, waar dat niet staat voor een Minister. Pranschc Minis- lers doen dat niet, mogen liet niet, het zou hun gauw do portefeuille kosten. Briining wist, dat hij straks met die anti-klcrika'lo Ministers moest onderliandelon, liefst vriendschap sluiten, maar hij verzuim de uil incn8chelijk opzicht de H. Mis niet. Zelfs het voorwendsol van staatsbelang liet hij niet gelden. Hij is in Londen, in Parijs, in Rome en in Washington geweest, heeft overal vriendschap gesloten, vortrouwen gewekt, achting verworven. Maar hij kwam overal al» katholiek, dio al zijn plichten deed, niet alleen nauwgezet, maar met too- wijding en overtuiging. DE TOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN" NAAR ONS LAND. Reeds 10 passagiers Hoo groot de belangstelling voor do tocht naar Twente en Waalhaven van de „Graf Zeppelin" op Zaterdag 18 Juni a.s. is, blijkt wel hieruit dat er onmiddellijk na het bekend worden van de bijzonderheden reeds binnen enkele uren 10 passagiers lie ten inschrijven, terwijl een groot aantal brieven binnen kwamen met verzoek om nadere inlichtingen. Nogmaals moet er do aandacht op ge vestigd worden, ten einde teleurstelling te voorkomen, dat gegadigden voor de toch ten zich rechtstreeks gelieven te wenden tot de Hoofdpassage-agenten de firma Wambersic to AmsterdamBotterdam, en tot de bekende Reisbureaux in Nederland, alsmede K L M.-kantoren te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam. En blijft ons oen voorbeeld. Geen aarzeling bij de vervulling onzer plichten in do hoop op de gunst der men- Do incnschen coron, die naar zijn overtui ging zijn plicht doet jogons God en de menschen, «lat heeft Briining geleerd on voor dozo les blijft de Ueele katholieko go- moonnchup hem dankbaar. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: X.V. „N. V. S. de Wreede'* Bloembollen- bedrijf", geventigd te Bssscnhcim. Curator mr. L. Sprey, Leiden. Alb. van der Mey Jzn., koopman Kat- w ij k a. d. R ij n. Cur. mej. mr. M. T. Moo- leuburgh, Leiden. II. Woyors, handelende onder do firma. Henk Weyers k Co., te Sassenheim. Cur. mr. M. B. Vos, Leiden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9