BUITENLAND UIT DE OMGEVING WOENSDAG 1 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. G dachten hadden, naar getuige meent, oude, donkere manchesterpakken aan. Getuige J. van Heel, landbouwer te Putbroek, is de voorlaatste getuige, die in den laten namiddag gehoord wordt. Getuige was in den bewusten moordnacht gaan stroopen. Onraad heeft hij toen niet bespeurd. Wel meende get. het spoor van van E. gezien te hebben in het bosch. De caféhouder J. Ju irissen te Echter- heide had de schoten gehoord, toen het in een nabij Duitsch gehucht 1 uur sloeg (Holl. tijd 20 min. voor 1). Ook heeft hij nog een gil gehoord. Hij had toen gedacht aan de douane. Toen de president vroeg aan den oud sten verdachte, of hij nog een opmerking te maken had, antwoordde deze. dat z.i. op dezen afstand het geluid van de scho ten niet gehoord kon worden. De presi dent sprak er zijn verwondering over uit, dat verd. deze opmerking maakte, daar hij immers steeds beweerde, niets met het schieten te maken te hebben gehad. De zitting wordt tot hedenochtend ver daagd, waarop het get. verhoor i3 voort gezet. MOORD OP ALLEENWONENDE VROUW TE HEMMEN. LEVENSLANG GEEISCHT. Voor de rechtbank te Arnhem stond gis termorgen terecht de 32-jarige visch vei», ter J. H. uit Opheusden, verdacht van moord op de alleenwonende vrouw van Brakel te Hemmen op den avond van den zesden Februari j.l. Genoemde vischventer had den laatsten tijd met financieele moeilijkheden tc kam pen. Daardoor is het plan bij hem gerijpt de oude. vrouw van Brakel, met wie hij zeer bekend was, te bestelen. Op z'n minst tweemaal per week kwam hij ten huize van het slachtoffer, dat geregeld visch van hem kocht. Op den bewusten Zater dag 6 Februari omstreeks half acht, een tijdstip waarop hij wist, dat de buren steeds afwezig waren, vervoegde hij zich aan de woning van de oude vrouw. Hij plaatste zijn fiets voor het raam en zijn klompen aan de deur. De vrouw liet hem binnen en noodigdc hem uit een kop kof fie met haar te drinken. Het tweetal be gon daarop een gemoedelijk gesprek. De man wachtte intusschen op een gunstige gelegenheid oin zijn slachtoffer neer to slaan, maar daar er steeds voorbijgangers passeerden, duurde het geruimen tijd eer hij de kans schoon zag. Met een knuppel neergeslagen. Omstreeks half tien gaf hij de vrouw onverwacht een slag met een knuppel dien hij onder zijn kleeren verborgen tiad ge houden, op het hoofd. De onge.iikk'ge vroiw stortte kermend ineen. D? man heeft daarop zijn slachtoffer op beestachti ge wijze met den knuppel bewerk*-, totdat zij geen teeken van levn meer gaf, waar na hij uit een hoekkastje in de ka-nier een bediag van 50 haalde en vervolgens ijlings wegvluchtte. Twee portemonnaie s niPt geld, die op tafel lagen, liet hij onaan geroerd. Den knuppel wierp hij op weg naar Opheusden weg. Op zijn aanwijzing is deze gevonden en in beslag genomen. Er waren in deze zaak zeven getuigen gedagvaard. Als verdediger van verdach te trad mr. Roobol op. Bekentenis van verdachte. Verdachte, die een vrij gunstigen indruk maakte, bekende bij zijn verhoor door pre sident mr. Houwink de feiten, zooals ze hierboven zijn omschreven. Door armoede gedrongen is verdachte tot zijn daad ge- j komen. Hij zeide reeds in November den i knuppel te hebben vervaardigd. Hij droeg dien steeds bij zich als hij per fiets met visch ging venten. Op een kalme manier vertelt verdachte, hoe de zaak zich dien avond heeft toegedragen en toont daarbij niet het minste berouw. Men krijgt den indruk, dat hij zijn misdaad als de ge woonste zaak der wereld beschouwt. Als getuige-deskundige wordt gehoord dr. Schnitzeler, zenuwarts te Arnhem, die een rapport over den verdachte heeft uit gebracht. Daarin komt hij tot de conclusie, dat verdachte geen bepaalde geestelijke stoornissen heeft. Wel deed verdachte zijn verhaal op een nuchtere onbenullige wijze, waaruit de eigenaardige kanten van zijn karakter konden worden afgeleid. De draagwijdte van zijn daad heeft verdachte niet overzien en ook thans meet hij zijn misdaad met een ander maat dan een nor maal mensch het doet. In het algemeen acht dr. Schnitzler de zen verdachte geen gevaarlijken misda diger, die bij de eerste gelegenheid weer tot eenzelfde daad zou komen. Getuige H. de Jonge rijksveldwachter te Hemmen, heeft gezien dat het hoofd van de oude vrouw geheel met bloed bedekt was. Getuige heeft onmiddellijk daarvan kennis gegeven aan den burgemeester. De getuige A. Hendriksen heeft van bui ten uit 's avonds te half elf eeriige bewe ging in de woonkamer van mej. B. gezien, maar hij heeft daaraan geen aandacht ge schonken. Een andere getuige heeft in den loop van den avond verdachtes fiets voor de woning van mej: van B. gezien. Requisitoir. Het O. M., waargenomen door mr. La- sonder wees er op, dat als men let op de gemoedelijkheid, om niet te zeggen blij moedigheid waarmede verdachte zijn mis- daar heeft bekend, men niet den indruk zou krijgen, dat door de rechtbank dezen morgen een der ernstigste en gruwelijkste misdaden is behandeld, welke zij in de laatste jaren te berechten hoeft gehad. Slechts de moordzaken te Wychen, te Ben- nekom en Andelst evenaren het misdrijf dat deze verdachte heeft gepleegd. Na een opsomming van de feiten welke door een deskundige gekwalificeerd zijn als „beeat- DUITSCHLAND BRüNINGS OPVOLGER. VON PAPEN BENOEMD TOT RIJKSKANSELIER. De politieke carrière van v. Papen. Rijkspresident van Hindenburg ontving gisteren den heer von Papen en gaf hem opdracht tot vorming een er regeering va a nationale concentratie. Von Papen heeft deze opdracht aan vaard. Von Papen werd den 29sten October 1879 in Werl in Westfalcn geboren. Aan vankelijk koos hij de officiers carrière. Tij dens den oorlog was hij militaire attaché bij het Duitsche gezantschap te Washing ton. Na zijn terugroeping van dien post werd hij eerste luitenant en stafchef van het viei- de Turksche leger. Sinds 1921 tot de laat ste verkiezingen was hij afgevaardigde van den Pruisischen landdag. Hij is thans oa. lid van het Duitsch- Franscb studie-comité, destijds door Laval cn Brüning ingesteld. Von Papen behoort tot de centrumspar tij en wel tot den rechtervleugel daarvan. Hij bezit de meerderheid der aandeelen in de „Gerniania". Wegens ziju uitgespro ken rechtsche houding werd hij bij de laat ste verkiezingen voor den Pruisischen land dag niet meer candidaat gesteld, terwijl hij door het ontslag van den chef-redacteur der „Germania" dr. Buhla, dien hij door den conservatief katholieken redacteur Ennl Ritter verving, ook in conflict met het cen trum kwam, vooral mot rijkskanselier dr. Brüning, tot wiens intieme vrienden dr. Buhla behoorde. Het politieke program, waarmede hij de regeering aanvaardt, heeft hij nog onlangs zelf geformuleerd. In een vergadering van een landbouworganisatie, waartoe hij be hoorde, zeide hij woordelijk het volgende: „De conservatieve dictatuur van rijks kanselier dr. Brüning moet van haar parle mentaire franje worden ontdaan. De rijks kanselier zal en moet een nationaal kabi net, een dictatuur op nationalen grondslag voeren". Berlijnsche persstemmen. Verschillende Berlijnsche bladen nemen uitvoerig stelling tot de benoeming van von Papen tot kabinetsformateur. De „Tag" wijst er op, dat de rijkspresident in het nieuwe kabinet een nationaal concentra tiekabinet ziet. Hiermede bedoelt hij klaar blijkelijk niet een samenvatting van de na tionale partijen met een door deze partijen goedgekeurde regeering, maar een concen tratie van krachten, die in het kader der persoonlijke betrekkingen van den rijkspre sident ter beschikking stonden. De oppo sitie tegen het vorige kabinet, de Duitsch- nationalen en de nat.-soc. hebben in ieder geval met de vorming van dit kabinet niets uit te staan. De rijkspresident heeft de be slissing over de opdracht aan von Papen zelf genomen. De „Vossische Zeitung" noemt de keuze van von Papen even ongelukkig als de for muleering van de opdracht tot vorming van een kabinet der nationale concentra tie. Onder nationale concentratie verstaat men de samenvatting van alle volkslagen, maar hier, waar de eene helft van het volk reeds onmiddellijk uit de combinatie treedt kan niet van een nationale concentratie ge sproken worden. Het is te hopen, dat het niet ook in het bureau van den rijkspresi- donfc gebruikelijk is om alleen de rechts gerichte partijen nationaal te noemen. De „Gerniania" schrijft, dat, wanneer von Papen zich beschikbaar heeft gesteld in deze critieke situatie voor een verantwoor delijken taak, dan is dit zekerlijk geschied omdat hij een politieke» gewetensdrang gevolgd is, waaraan hij zich niet kon ont trekken. Er is gezocht naar een tusschen- oplossing, die door de nat.-soc. geduld zou worden en die te zijner tijd door het uit schrijven van nieuwe verkiezingen een de finitieve opheldering kan voorbereiden. De „DAZ" is van meening, dat er geen twijfel over kan bestaan, dat de nieuwe rijksregeering, wanneer zij tot stand komt, aangewezen is op spoedige nieuwe verkie zingen voor den rijksdag. Bij die verkiezin gen zal de regeering dan om haar bestaan moeten strijden. Het kabinet von Papen zal niet onmiddellijk de nationaal-socialisten mede verantwoordelijkheid doen deelen, achtige doodknuppeling" van een w eerloos oud vrouwtje, toont spr. aan dat het op zet om te dooden aanwezig kan worden geacht. Tegelijkertijd, dat hij het plan be raamde om de oude vrouw van haar geld te berooven moet hij het voornemen heb ben gehad de oude vrouw uit den weg te ruimen. Als hij zijn slachtoffer weerloos had willen maken, had hij voldoende aan zijn eigen kracht gehad. Verdachte heeft zich schuldig gemaakt aan het ernstigste feit dat ons wetboek van strafrecht naast moord kent. Uit de verklaring van dr. Schnitzler is gebleken dat men hier te doen heeft met een verdachte wien zijn misdaad volledig kan worden aangerekend Spr. acht doodslag, gevolgd door een an der strafbaar feit, bewezen en spr. hoopt, dat de rechtbank mede van oordeel zal zijn dat er slechts één vonnis is dat in staat is de maatschappij te beveiligen tegen mis dadigers als deze verdachte. Spr. eisehte ten slotte levenslange ge vangenisstraf. De verdediger mr. Roobol pleitte voor een nader psychiatrisch onderzoek. Verdachte nogmaals voorgeroepen, ver klaarde, dat hij niet de bedoeling heeft ge had de oude vrouw te dooden. De rechtbank zal a.s. Dinsdag uitspraak doen. maar dit afhankelijk maken van verkie zingen. Do „Vorwaerts" schrijft, dat wat hier geconcentreerd wordt niet de natie is, maar veeleer conservatief reactionnaire krach ten. Het zijn kleine, maar machtige groeps belangen, welker overwicht een gevaar voor de belangen van het volk en zijn eco nomie beteekent. Hier wordt geconcen treerd de wil tot afbreken der sociale po litiek en meer dan dat. De „Deutsche Zeitung" schrijft, dat een regeering von Papen alleen beschouwd kan worden als een overgangskabinet, dat voor namelijk tot taak zal hebben nieuwe ver kiezingen uit te schrijven teneinde de sa menstelling van den rijksdag aan te pas sen aan den gegeven toestand. Het „Berliner Tageblatt" is van mee ning, dal op den thans ingeslagen weg het welzijn van land en volk op den duur niet kan worden gediend. Daarom moet men diegenen, die thans den tijd gekomen ach ten voor een kabinetsverandering met hun plannen alleen laten. Zij moeten zelve de verantwoordelijkheid maar dragen. PORTUGAL PORTUGALS ONTWERP- CONSTITUTIE. De verhouding tusschen Kerk en Staat. Ter gelegenheid van den zesden verjaar dag van de dictatuur van generaal Car- mona publiceerden de Portugieesche bla den Zondagmorgen in extenso het nieuwe ontwerp-constitutie, dat de Portugeesche dictator heeft laten ontwerpen door een „nationalen raad", waarvan de leden door hem zeif benoemd zijn. Volgens dit ontwerp, dat bestaat uit to taal 142 artikelen, berust de opperste sou- vereinitoit bij de natie en zijn de organen van deze souvereinileit: het hoofd van den staat, de nationale vergadering, de regee ring en de rechtbanken. Het hoofd van den staat of de president zal voor den tijd van zeven jaar recht streeks door de gezinshoofden gekozen worden. Geen enkel persoon, verwant aan het koninklijk huis Bragan^a, tot in den zesden graad van bloedverwantschap, kan het ambt van president bekleeden. Do gezinshoofden zullen ook de z.g. pa rochieraden kiezen wier leden op hun beurt weer de gemeenteraden kiezen en laatst genoemden de provinciale staten. De pa rochieraden, gemeenteraden en provinciale, staten kiezen samen de nationale verga dering. Dc president heeft de bevoegdheid, om den minister-president en andere ministers te benoemen en te ontslaan en de natio nale vergadering te ontbinden. De staatsraad zal bestaan uit tien le den, terwijl de nationale vergadering zal zijn samengesteld uit 90 afgevaardigden, gekozen voor een periode van vier jaar, 45 hunner door administratieve en koloniale organisaties en 45 door rechtstreeksche stemming. Het onderwijs wordt verplichtend ge steld Op geen enkele staatsschool zal godsdienstonderricht worden gegeven. Kerk en Staat zullen van elkaar geschei den zijn, zonder dat hieruit evenwel eenig nadeel zal voortvloeien voor de z.g. „Pa- droade" in Lndië en het Oosten. Tusschen den H. Stoel en Portugal zullen niettemin wederzijdsche diplomatieke betrekkingen worden onderhouden. Geen enkel nationaal monument of kunstvoorwerp, dat officeel als zoodanig erkend is, kan aan buitenlanders ver kocht worden. Portugal is bereid alle internationale kwesties aan arbitrage te onderwerpen. Buitenlanders zullen dezelfde privilegies hebben als aan Portugeezen door hun resp. landen, worden verleend. Iedereen kan omiddellijk gearresteerd worden wegens samenzwering tegen den staat, vervalsehing van munten, bankbil jetten of schatkistwissels, moord, dief stal, bankbedrog, brandstichting en het vervaardigen, bezit of gebruik van explo sieve stoffen. De militaire dienst is verplichtend. Er zal geen lijf- of doodstraf worden toege past behalve bij troepen, welke in oorlogs tijd in een vreemd land dienen. ROEMENIE ROEMEENSCH KABINET AFGETREDEN. Precaire financieele toestand de oorzaak. Het Rocmeensche kabinet is afgetreden Minister-president prof. Jorga, deelde na een kabinetszitting, welke door den ko ning gepresideerd werd mede, dat de re geering haar ontslag had ingediend en dat de koning dit aanvaard had. Jorga voegde hieraan toe, dat de regeering af getreden is. omdat het voor Roemenië on mogelijk was een leening te krijgen. De financieele situatie is precair, zei de afge- tredert premier. Indien het niet mogelijk zou zijn spoedig financieele hulp te krij gen, dan zou de regeering niet in staat zijn de salarissen van de staatsbeambten uit te betalen. Jorga deelde verder mede, dat de Roemeensche regeering het rap port van den Franschen financieelen ex port, prof. Rist, over den financieelen toe stand van Roemenië zal publicceren. Naar verluidt zal de koning den Roe- meenschen gezant te Londen, Titulescu, met de vorming van een nieuwe regering belasten. Titulescu was zooals men weet reeds telegrafisch naar Romenië ontbo den. AMERIKA AMERIKA'S LAUSANNE-VREES. Wel deelname aan een andere conferentie? Ondanks langdurige besprekingen met Engeland heeft Amerika thans definitief elke deelneming aan de conferentie van Lausanne afgewezen. Deze beslissing werd gemotiveerd met de verklaring, dat de conferentie van Lausanne een herstelconferentie was tus schen Duitschland en zijn herstelcrediteu ren. Kwesties betreffenden den wereld handel e.a. achtte men te Washington om ze in Lausanne aan de orde te stellen. Wel schijnt Amerika genegen om deel te nemen aan een andere conferentie tot oplossing van de economische wereldcri sis. Deze conferentie, welke zou kunnen worden gehouden tegen het einde van het jaar, zou evenwel niet betrekking hebben op de kwestie der herstel- en oorlogs schulden Ten einde de scheiding dezer kwesties duidelijk te doen uitkomen, zou Lausanne niet als zetel der conferentie mogen worden gekozen. BUITENL. BERICHTEN. ERNSTIGE INSTORTING BIJ MARSEILLE. Tot nu toe zes dooden. Naar uit Marseille wordt gemeld, heeft te Gardanne een ernstige ontploffing plaats gehad, die een instorting heeft veroor zaakt. Na urenlange bergingswerkzaamhe den gelukte het zes lijken uit het puin te voorschijn te halen. Een persoon wordt nog vermist, terwijl twee menschen ernstig i en acht licht werden géwond. Tot de j slachtoffers behooren twee Italianen en twee Spanjaarden. MADRIDS ONLUSTEN-BALANS VAN ZONDAG J.L. Elf dooden, veertigtal gewonden. Bij onlusten Zondag j.l. zijn te Madrid in totaal elf personen om het leven geko men en 43 gewond. Tot de gedooden be hooren vier extremisten, twee politie agenten en vijf personen, die niets met de onlusten te maken hadden. In totaal wer den ruim honderd personen gearresteerd. COMMUNISTISCHE ONLUSTEN IN DUISBURG—HAMBORG. In de z.g. Goethe-buurt te Duisburg is het gistermiddag tob ernstige onlusten ge komen, die veroorzaakt zijn door commu nistische verspreiders van vlugschriften. Voorafgegaan door kinderen poogden de communisten een levensmiddelenwinkel binnen te dringen. Toen hun dit belet werd, maakten zij van vuurwapenen ge bruik. Hierbij werd een 71-jarige arbeider in de borst getroffen, waardoor hij spoedig overleed. Drie belhamels werden gearres teerd. Ook in het stadsdeel Marxloh poogde een vrij groote menigte een levensmiddelen winkel binnen te dringen. Toen de politie, ingreep, werd zij met steenen bekogeld. Toen uit de menigte geschoten werd be antwoordde de politie het vuur. Ook in andere deelen van de stad heb ben onlusten plaats gevonden. Hier slaag de de politie er echter spoedig in de rust te herstellen. SALARISSEN EN TANTIEMES VAN DIRECTEUREN EN COMMISSARISSEN Worden in Polen wettelijk verlaagd. Er wordt een verordening van den Pool- schen staatspresident aangekondigd, waar door de salarisen tantièmes van directeu ren, leden van den raad van beheer en leden van den raad van commissarissen van Poolsche naamlooze vennootschappen beperkt zullen worden. FAMILIE-DRAMA. Te Ruesselsheim heeft zich een vreese- lijke familietragedie afegspeeld. De tijd schriftenhandelaar Schmidt was Zondag tegen 8 uur des avonds met zijn vrouw en drie kinderen het bosch ingegaan. Toen de familie Maandag nog niet was terugge keerd, werden buren op het uitblijven op merkzaam en gingen de vermisten zoeken. Tegen 5 uur gistermiddag vond men Schmitt, zijn vrouw en drie kinderen dood. Economische zorgen schijnen in dit drama een rol te hebben gespeeld. Aanslag op arts te Kassei. Gisteren werd te Kassei een revolver aanslag gepleegd op den zenuwarts Salo mon, ten gevolge waarvan deze door vijf kogels getroffen ernstig gewond in het zie kenhuis moest worden opgenomen. De aanslag is gepleegd door een patiënt, die reeds lang bij den arts in behandeling was en waarschijnlijk in sterk overspannen toestand de daad heeft bedreven. Hij heeft zichzelf bij de politie aangemeld. Hoog water i,n Beieren. De aanhoudende regens in het Bayeri- sche Wald en in het Fichtelgebergte heb ben de rivieren sterk doen wassen. Het peil van de Regen is nabij de dorpen Cham en Roding tot ongekende hoogte gestegen. Uit Cham wordt heden gemeld, dat het water dertien c.M. gestegen is bo ven het peil, dat in het recordjaar 1903 werd bereikt. In Roding was tot dusver de stand van Januari 1920 het hoogst, doch dez stand is thans met 18 c.M. overtrof fen. In beide plaatsen moesten verschei den woningen worden ontruimd. Ook het water van den Donau is gestegen. LEI MUI DEN. BRAND IN EEN BOERDERIJ. Kaasmakerij en zomerhuis vernield. Vermoedelijk door een gebrek aan de rookgeleiding brak brand uit in de boer derij bewoond door den veehouder de Jong aan den Katten'brug. Door het flink optreden der bewoners en buren en later door hulp van de motorbrandspuit der gemeente Nieuwveen, mocht- het gelukken de groote boerderij te behouden. Een ge deelte van de kaasmakerij" tevens zomer huis brandde geheel uit. Dat samenwer king tusschen aangrenzende gemeenten zijn nut heeft is weer eens duidelijk geble ken. Had men op de spuit uit het dorp Leimuiden moeten wachten dan zou de brand veel grooter omvang gekregen heb ben. N00RDWIJKERH0UT. Onderhoud weg. In een vergadering van de Ingelanden van den Hoogeveen- schen polder is besloten niet bij te dragen in de onderhoudskosten van den weg loo pend e van Schippersloot tot aan de Leid- sc-he Vaart. Directeur „St. Jeanne d'Arc''. De heer C. de Haan te Leiden heeft ontslag ge vraagd als directeur van de muziekvereeni- ging „St. Jeanne d'Arc", alhier. Bloembollenveiiing. Door de Hobaho is alhier eeij publieke bloembollenveiling gehouden. De prijzen waren uiterst laag, en bedroegen maar gemiddeld ƒ2.per bed. ST0MPWIJK. R.-K. S. V. „S. N. A.". A.s. Donderdag 2 Juni zal de R.-K. Sportvereeniging „S. N. A." haar jaarlijksche algemeene verga dering houden te 8 uur in het „St. Vitus- huis". Wij maken de leden, ook de leden van de afdeeling gymnastiek er attent op dat het verplichtend is volgens het regle ment deze vergadering bij te wonen. Ook niet-leden, die wenschen toe te treden als lid van de Sportvereeniging, kunnen daar zich als lid opgeven. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Met tulpen en Nar cissen is het thans geheel afgeloopen doch daarvoor komen zeer vele andere variëteiten in de plaats Rhodondendrons, Lelies, Irissen, Pyrebhrums, Violieren, enz De Prijzen zijn, in aanmerking genomen heb koele weer, te laag. Als heb warm weer gaat worden, zal zulks naar ver wachting nog slechter zijn. Betaald werd. Rozen per bos: Gladius Perneb 1530 ct., Hadley 3555 ct., Butterfly 2035 c., Columbia 2035 ct., Golden Ophelia 20 40 ct., Roselandia 2535 ct. Irissen 816 ct. per 100., Pallida 2.30 —3.30, Pyrethrums 1.10—l.SO, Anjers ƒ0.30—0.75, Lelie's 7.—9.50, Ranonkels 0.300.50, Margrieten 0.200.30, Tro- lius 00.30.55, Lathyrus 0.300.50. ZEGWAART. Geboren: Maria Johanna d- van C. Stoutsjesdijk en C. Klippel. Dirkje d. van A. Haijes en A. de Graaff. Hen drik z. van P. van Duijn en T. van Duijn. Z0ETERMEER—ZEGWAART. Nieuwigheden bij de brandweer. Door het besluit van den Raad van Zegwaart, om ook de Zegwaart sche weg van brandkranen te voorzien, is een re organisatie van de brandweer wensohelijk geworden. Door dezen ma-atregel toch is het mogelijk geworden om op een klein percentage der bebouwde erven na alle woningcomplexen met het brandma teriaal op de waterleiding te bereiken. Deze reorganisatie heeft thans plaats ge vonden. Zij komt in het kort op het vol gende neer. Zoodra iemand brand ontdekt, moet hij, met zoo nauwkeurig mogelijke opgave van de plaats daarvan zoo spoedig moge lijk melding maken bij den naastbijwo- nenden brandmeester of commandeur. Al le huizen van deze brandautoriteiten zijn voorzien van rood bord waarop het woord „Brandmelding" staat vermeld. Deze mel ding kan ook telefonisch geschieden. Daartoe heeft men slechts den brand te melden aan het telefoonkantoor, dat voor berichtgeving aan den betrokken com mandant zorg draagt. Mededeeling aan veldwachters of nachtwakers verdient eveneens aanbeveling. Oordeelt de brandmeester, dat het brandende perceel met de waterleiding te bereiken is, dan wordt de brandklok niet meer geluid, en rukt alleen het personeel uit, dat voor de waterleiding is aangewe zen. Alleen wanneer dit niet mogelijk is en dus de oude brandspuiten moeten uit rukken, wordt dadelijk door middel van de brandklok alarm gemaakt en moet het personeel dat bij die spuiten is ingedeeld op do oude wijze opkomen. Keuring. Dinsdagmorgen had de keuring plaats van trekhonden en hon denkarren van geleiders in deze gemeen ten woonaohtig. Een tweetal bespannin gen uit Zoetermeer en een viertal uit Zegwaard werden gekeurd. De honden werden door den dierenarts goedgekeurd voor het gebruik als trekhond, terwijl het overige door de politie in orde werd be vonden. Personalia. In verband met een naar aanleiding van het verleenden verlof, we gens ziekte aan den heer D. Riezebos, hoofd der Chr. School alhier is met ingang van 1 Juni benoemd de heer H. Nieuwen- huys, onderwijzer aan die school.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6