'23ste Jaargang WOENSDAG 1 JUNI 1932 No. 7215 3)e £eicbefoe Oou/tcmt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Adyertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen Een ernstige opmerking. „Het is gemakkelijk, in deze dagen groote deelen van ons volk op te zweepen, maar spr. wil er voor waarschuwen, dat er, als men dit doet, groot gevaar ontstaat, dat men de geesten, die men heeft opge roepen, niet meer bedwingen kan en de leiding kwijt raakt." Aldus voorzitter prof. mr. Aalberse op de Partijraadsvergadering der R. K. Staatspartij, j.l. Vrijdag te Utrecht. Het is gemakkelijk, in deze dagen groote deelen van ons volk op te zweepen.... Gemakkelijk is het, omdat, zooals de Paus zegt, de menschheid door zoo vele en groote lichaams- en zielsbenauwingen ge kweld wordt. Deze gesteltenis maakt het gemakkelijk, om „groote deelen van ons volk op te zweepen." Mr. Aalberse zeide, deze ernstige op merking reeds eerder te hebben willen maken, maar te hebben gezwegen, „omdat hij niet gaarne menschen onnoodig kwetst en omdat hij er niet van houdt, dat leeken als predikanten optreden." Dit is een respectabele overweging, maar men mag er zich niet altijd door la ten leidener kunnen omstandigheden zijn, die tot spreken dwingen. En de voorzitter van de R.-K. Staats partij heeft deze omstandigheden ten slot te aanwezig geacht. Dat deze ernstige opmerking, uit plichts besef gesproken, nu ook door hen, tot wie zij is gericht, ernstig mogen worden overwogen In dezen tijd is het niet de taak van allen die tot leiding geven geroepen zijn of feitelijk leiding geven om ontevre denheid en critiek te onderdrukken of te smoren. Die ontevredenheid en critiek kan en moet een uitweg vinden langs redelijken In dezen tijd is het echter wel aller' taak, om te waken en te voorkomen, dat die ontevredenheid en critiek zioh niet redeloos en bandeloos uitstort, zoodat er ten slotte meer kwaad dan goed mede wordt bereikt; dat ook in deze wordt be waard de katholieke toon en de katholieke geest En dit geldt niet alleen voor acties op politiek terrein Men kan ons opwerpen, dat dit zeer in het algemeen is gezegd maar wij mee- nen toch, dat wie begrijpen w i 1 ook be grijpen zal, wat hiermede is bedoeld. Wij meenen, hier niet te mogen verzwij gen, dat ook in onze onmiddellijke omge ving, in onze stad in den laatsten tijd on tevredenheid en critiek zich uitte op een wijze, waarbij de katholieke toon werd ge mist, en welke in strijd was met den katho lieken geestZonder iemand te willen kwetsen, meenen wij dit te móeten opmer ken. Vóóral in deze dagen wordt van alle katholieken gevraagd, eensgezind en een drachtig optreden, in katholieken geest! De bescherming van den handelsnaam in de practijk. De wet op den handelsnaam geniet wel de belangstelling. Binnen betrekkelijk korten tijd ontvingen wij twee boekjes ter recensie aan deze wet gewijd, n.l. één van dr. mr. G. M. Greup, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, en een brochure van mr. G. v. Geest onder den ti tel zooals boven aangegeven. Deze laatste brochure, een uitgave van het weekblad „Handelsbelangen", is meer voor de practijk aangepast, is beknopter dan het boekje van dr. mr. Greup, ofschoon het meest practische gedeelte ook van deze brochure de raad is: wend u tot een advo caat, als u wat met de wet op den handels naam te maken mocht krijgen. Niettemin heeft het zijn goede zijde, wan- TWEEDE KAMER TEGEN DE SMALENDE GODSLASTERING. De Minister van Justitie, de heer Donders, heeft een bijzonder knap pe verdedigingsrede gehouden, welke hij aanving met een beroep op de rede des heeren Wijnkoop, die zelf erkend had, dat bij de Godsbestrijding van de zijde zijner partij ook het lasteren van God een systeem is. Het had. spr. genoegen gedaan, dat ook de heer Marchant de strafwaardigheid van de godslastering had erkend. Omdat andere constructies onbruikbaar zijn, zocht spr. den rechtsgrond der straf de krenking van godsdienstige gevoelens. In strijd met hetgeen de heer Visscher dienaangaande had gezegd, doet ook het Duitsche strafrecht hetzelfde. Daar is het ergernis geven aan anderen het strafbaar element; hier zal het de smalende gods lastering zijn. Men heeft de vraag gesteld: wat is dat: smalende godslastering? Smalen is er slechts als er bedoeling is om te krenken, waaruit volgt, dat uitingen van gemeenzaamheid met God niet straf baar zijn. Het smalen is alleen aanwezig, ook bij hen, die God niet erkennen, wanneer zij den schijn aannemen, dit wel te doen, om Hem dan neer te halen en dusdoende anderen in him heiligste overtuiging te kren ken. Het is niet juist, dat daarmede het terrein te begrensd is gebleven. Er zijn tal van strafwaardige dingen, die daarom nog niet altijd door de strafwet worden verbo den. Daarom zijn ze nog niet geoorloofd. Dat de smalende godslastering wel en het krenken van andere dierbare gevoelens niet strafbaar wordt gesteld, is objectief te verdedigen, omdat zulk een laaghartige krenking, als de smalende godslastering is, op zichzelf staat, en eenzelfde delict op ander terrein niet aanwezig is. In antwoord op het vermoeden van den heer Marchant, als zou spr. gedacht heb ben: was ik er maar nooit mee begonnen!, verklaarde spr., dat dit volkomen onjuist was. Het psychologische moment, dat spr. tot de indiening van dit wetsontwerp bracht, was zijne zielsontroering tegenover de uitbraakselen der hel, die ter gelegen heid van het Kerstfeest en nog eens daar na aan het daglicht kwamen. Toen drong zich de vraag aan hem op, of hij de over heidsmacht in zijne handen ongebruikt mocht laten. En hij had daarop moeten antwoorden, dat hij door onthouding niet verantwoord zou zijn. Hij had dan ook zijn beste krachten aan dit wetsontwerp gege ven teneinde te voldoen aan een plicht, opdat hij, eens aan het einde van zijn leven rekenschap hebbende af te loggen, zou mo gen hooren: gij hebt uwen plicht gedaan. Luide bravo's weerklonken na deze in drukwekkende peroratie; maar uit de daar op volgende debatten bleek wel, dat de Minister geen bekeerlingen had gemaakt. Wij gaan daarbij niet in op de onderlin ge geschillen tusschen de Protestantsche partijen, welke hier in min of meer pijnlij ken vorm aan het licht kwamen. Het debat tusschen de heeren Visscher (A.R.), Peereboom (H.G.), Zandt (St. Ger.), K r ij g e r (C.H.) en Kersten (St. Ger.), liep geheel over dergelijke theologische ge schillen met name over art. 36 der geloofs belijdenis. Het had met het wetsontwerp eigenlijk zeer weinig van doen, doch werd geheel beheerscht door politieke overwe gingen. De replieken brachten overigens weinig nieuws, de verschillende spr.'s bleven op hun standpunt staan. De Kamer begon na de dupliek des mi nisters aan de behandeling der amendemen ten. Tot stemming over'de wet was men nog niet gekomen. Het ontwerp is heden aangenomen met 49—44 stemmen. Tegen stemden de sociaal democraten, de vrijheidsbond, de staatkun dig gereformeerden, de vrijz.-democraten, de communisten, Floris Vos, Slotemaker de Bruine (Chr..Hist.)"«n mej. Catz .(Chr.- Hist). EERSTE KAMER In een korte vergadering, die een klein kwartier duurde, heeft de Eerste Kamer gisteren o.m. z. h. s. goedgekeurd het ont werp tot wijziging van de Inkwartierings- wet. De S.D.-fractie vroeg aanteekening dat zij geacht wil worden te hebben tegen- BINNENLAND neer de handelsman kennis kan nemen zoowel van zijn rechten eenerzijds als van zijn plichten anderzijds. Rechten heeft hij op bescherming van zijn ter goeder faam bekend staanden han delsnaam tegen een inbreuk daarop van de zijde zijner concurrenten; plichten heeft hij doordat hem verboden is zijn debiet op een oneerlijke wijze te vergrooten door ge bruik te maken van een toevallige of op zettelijke gelijkenis met den naam van een concurrent. De Handelsnaamwet verbiedt op de eer ste plaats het voeren van een handelsnaam, die in strijd met de waarheid aangeeft, dat de handelszaak geheel of gedeeltelijk aan een ander toebehoort. Zoo is het begrijpe lijk, dat de firma Philips er bezwaar tegen zal hebben, dat een handelaar in radio artikelen of gloeilampen zich in strijd met de waarheid den firma-naam „Philips" zou toeëigenen. Zelfs een bedriegelijk daarop lijkende naam zou alle kans loopen, zich een rechterlijk banvonnis op den hals te halen. Wel is echter geoorloofd een handels naam te voeren, welke op rechtmatige wijze door vererving of aankoop verkregen is. Wanneer sinds onheugelijke tijden een handelszaak „Jansen en Co." heeft gehee- ten en dien naam altijd volkomen terecht heeft gevoerd, dan mag meneer Pietersen. die handelszaak koopen met naam en al en kan een andere meneer Jansen er nooit tegen opkomen, dat zijn familienaam ge bruikt wordt als handelsnaam, al is het ook in strijd met de waarheid, dat de zaak aan dezen meneer Jansen geheel of gedeelte lijk toebehoort. Verder verbiedt de Handelsnaamwet het voeren van een naam, welke een onjuiste voorstelling geeft omtrent den juridischen vorm van de zaak. Wanneer een zaak zich een Maatschappij noemt, moet het ook een N.V. zijn; wanneer op de deur staat Pie tersen en Co. moet het ook een firma zijn of een commanditaire vennootschap, terwijl men zich geen „Onderlinge" of Coöperatie mag noemen als het geen coöperatieve ver- eeniging is. Een uitzondering wordt weer gemaakt voor een bestaande zaak, die een firma-naam steeds terecht heeft gevoerd en nu onder den ouden naam door den recht verkrijgende wordt voortgezet. De voornaamste bepaling van de wet. voornaam in dien zin, dat de practijk daar mede wel het meest in aanraking zal komen is het verbod om een handelsnaam te voeren, die gelijkluidend is aan, of althans bedriegelijk veel gelijkt op een reeds bestaanden handelsnaam, zoodat ver warring tusschen die twee namen te duch ten is. Niet het .gelijkluidend zijn der namen is het punt waar het om gaat, doch de te duchten verwarring. En of er gevaar voor verwarring zal zijn, zal afhangen van den aard der bedrijven (twee gelijknamige za ken in een totaal verschillende branche zul len niet zoo gemakkelijk met elkander ver ward worden) doch ook van plaatselijke om standigheden. Wanneer een winkelier, wiens klandizie zich niet verder dan de naaste omgeving uitstrekt, een gelijknamige „concurrent" in een geheel ander stadsgedeelte heeft, zal het publiek zich evenmin vergissen, maar het kan aan den anderen kant ook voor komen, dat een firmanaam beschermd moet worden over het geheele land. Dat hangt af van het karakter van de handelszaak. Om eenigszins een idee te geven van de opvatting der rechterlijke macht op dit ter rein, heeft de schrijver aan zijn brochure een 50-tal voorbeelden toegevoegd, alle ont leend aan de jurisprudentie. Tevens is in 't kort aangegeven hoe men een eventueels procedure moet aanvangen. Dit geldt dan voornamelijk voor de procedure voor den kantonrechter, welke men voeren kan zon der rechtskundigen bijstand. Gaat men evenwel in hooger beroep bij de rechtbank, dan moet de appellant steeds bij procureur verschijnen en heeft hij zich dus niet te ver moeien met procedure-kwesties. Hetzelfde geldt voor cassatie, waarvoor men de hulp van een advocaat bij den Hoogen Raad moet inroepen. Het is echter aan te raden ook voor den kantonrechter zich van bevoegden rechts kundigen bijstand te voorzien, daar zich al lerlei moeilijkheden kunnen voordoen, waarbij een leek fouten kan maken, welke bij een eventueel hooger beroep een leelijke hinderpaal kunnen vormen. Mr. H. G. KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeester. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van Westkapelle jkr. mr. A. F. C. de Ca-sembroot. Mr. TH. HEEMSKERK ERNSTIG ONGESTELD. Te Utrecht geopereerd. Z.Exc. Minister van Staat mr. Th. Heemskerk, lid der Tweede Kamer, is ter wijl hij op reis was, te Utrecht in het Academisch Ziekenhuis moeten worden opgenomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is hij daar door prof Laméris geopereerd. Naar men aan de „Msb" mededeelt, be staat er geen onmiddelijk gevaar. LOONEN SPOORWEGPERSONEEL. Concessie der directie: 5%kor- ting van 1 Juli tot en met 31 Dec. Daarna opnieuw overleg. In een gisteren gehouden conferentie tus schen de directie van de Nedcrlandsche Spoorwegen en den Personeelraad werden uitvoerige besprekingen gehouden over het voorstel der directie tot loonsverlaging, in gaande 1 Juli a.s. met 5% en 1 October op nieuw met 5%. Van de zijde van den Personeelraad is meegedeeld, dat de vijf erkende vakbonden het voorstel onaanvaardbaar hadden ver klaard en er op hadden gewezen, dat het personeel zonder verzet deze loonsverla ging niet accepteeren zou. De directie hoeft met tal van gegevens uiteengezet, dat de toestand van het bedrijf het noodzakelijk maakte, dat tot een loonsverlaging werd overgegaan. Ten slotte verklaarde de di rectie zich bereid, als uiterste concessie, haar voorstel aldus te wijzigen: dat van I Juli tot en met 31 December a.s. een loon- korting zal worden toegepast van 5%. Vóór het einde van dit jaar zal de directie opnieuw met den Personeelraad overleggen, of de toestand van het bedrijf van dien aard is, dat het percentage van de loonkor- ting zal moeten worden verhoogd, hoewel zij daarvan nu reeds overtuigd is. De Personeelraad verklaarde, in dit sta dium geen beslissing te kunnen nemen en het nieuwe voorstel bij de hoofdbesturen aanhangig te zullen maken. In een gecom bineerde hoofdbestuursvergadering zal een definitieve beslissing worden genomen. RIJKSBEMIDDELAAR AAN HET WERK. Conferenties over verschillende conflicten. De Rijksbemiddelaar mr. dr. S. de Vries Czn., zal heden in het departement van Economische Zaken en Arbeid een. be- sprekinghouden met de partijen, die be trokken zijn bij de staking der Haagsche Taxi-chauffeurs. De Rijksbemiddelaar mr. P. J. Aalberse, houdt heden in het Tweede Kamergebouw een bespreking met de betrokkenen in een dreigend conflict bij een meubelfabriek te Waddinxveen. Donderdagmidag, eveneens in het Twee- do Kamergebouw, zal mr. Aalberse een be spreking leiden van partijen, betrokken bij het dreigend conflict in het landbouwbe drijf tc Langeweg (N.-B.), Zevenbersche Hoek. Ten slotte zal mr. Aalberse op Vrijdag in het Tweede Kamergebouw partijen hoo ren, betrokken bij een dreigend conflict bij de werkzaamheden aan het Julianakanaal te Born (L.), waarbij 475 arbeiders betrok ken zijn. UITSTEL VAN BETALINGEN. Studie-commissie vanwege den Nijverheids- raad ingesteld. In verband met een vroeger genomen besluit om het vraagstuk van het nemen van wettelijke maatregelen ten aanzien van uitstel van betaling nader te bestudee- ren, heeft de Nijverheidsraad een commis sie, bestaande uit de heeren mr. L. Broekhuysen, voorzitter; J. A. E. Ver kade, mr. J. Boorens de Haan, dr. L. G. Kortenhorst on mr. H. H Steneker, leden en mr. J. H. van Schermbeek, secretaris, in gesteld om hem over dit onderwerp voor te lichten. De vacante zetel van Gedepteerde Staten van Zuid-Holland. Naar de „Voorwaarts" verneemt heeft de s.-d. fractie in de provinciale staten van Zuid-Holland besloten den heer P. de Bruin, wethouder van Schiedam, candi- daat te stellen voor lid van Gedeputeerde Staten in de vacature-Schaper. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Von Papen aangewezen als opvolger van Brüning. .(2de Blad). Het Roemeensche Kabinet wegens W- nancieele moeilijkheden afgetreden. (2de 'blad). Amerika wil niet naar Lausanne. (2e bl) Veel belangstelling voor de vlucht van de Zeppelin over ons land. (Luchtvaart 3de blad). BINNENLAND. Wetsontwerp tegen smalende Godslas tering aangenomen. (Iste blad). Het drama te Putbroek voor de recht bank (2do en 1ste blad). Overval van drie mannen op een grijs aard te Nistelrode. (Gem. Ber., 3de blad). Autobandieten in den Gelderschen Achterhoek. (Gem. Bcr., 3de blad). Werkloozenrclletjes te Vlaardingen. (Gem. Ber., 3de blad). BESCHERMING VAN DEN HANDELSNAAMBladz. 1 „VIVISECTIE OP MENSCHEN Bladz. 9 INVOERBEPERKINGEN VERLENGD. Voor aardewerk. Bij K. B. van 27 Mei No. 62 is de invoer beperking van porselein, fijn aardewerk, sanitair aardewerk en muur- en wandte- gels verlengd tot 31 Januari 1033. De termijn was aanvankelijk bepaald op drie maanden, aanvangende op 1 Maart j.l. Gisteren zou dus de beperking beëin digd zijn, zoo niet dit vcrlengingsbesluit was afgekondigd, dat vandaag in werking treedt. Voor rijwielbanden.. Ook de bij K. B. van 24 Maart vastgestel de invoerbeperking van rijwielbuitcn- en binnenbanden, die gisteren afgeloopen was, i» met ingang van heden verlengd tot 31 Januari 1933. Ook hier is telkens de uit drukking „drie maanden" veranderd in „elf maanden". Contingenteering van leeren- en rubber schoeisel. Het Tweede-Kamerlid de heer Kuiper had aan de rogeering vragen gestled, in ver band met overschrijding van het voor de maanden Januari, Februari en Maart vast gestelde contingent voor in te voeren lede ren schoenwerken en rubber schoeisel. De minister van Economische Zaken, dc heer Verschuur, heeft thans geantwoord, dat het juist is, dat het contingent voor loeren schoeisel met ongeveer 136%, dat voor rub ber schoeisel met 134% is overschreden. Deze overschrijding is in de eerste plaats gevolg van het feit, dat aan den contingep- ringsmaatregel voor schoeisel terugwerken de kracht is verleend tot 1 Januari 1032. In alle gevallen, waarin zulks mogelijk is, worden de bijzondere vergunningen op de wone wijze gekort. De voornaamste landen van herkomst van dit schoeisel zijn Duitsch- land, Engeland, Tsjecho-Slowakkijo en Ja pan. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal-examen Wis- en Natuurkun de met hoofdvak Pharmacie de dames W. A. A. Ditmarsch (Den Haag) en E. Reuhl (Den Haag). Idem met hoofdvak Natuurkunde de heeren T. Juriaanse (Scheveningcn) en G. T. Khilippi (Scheveningen). Idem met hoofdvak Scheikunde de heer J. Dorp (Den Haag). Aanvullings-doctoraal-examcn Wis- en Natuurkunde de heer Dr. E. W. Steenber gen (Den Haag). Propaedeutisch examen Godgeleerdheid de heeren P. A. II. de Boer (Woubrugge) cum laude, en G. W. B. A. Thodon van Velzen (O e.g s t g e e s t).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1