3)e QzAdóeho, (Bou/tatiJj 23ste Jaargang DINSDAG 31 MEI 1932 No. 7214 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VROUWENBOND EN NAASTENLIEFDE BINNENLAND EEN ZAKENMAN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f 2J)5 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij ▼ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het. tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Z.H. PAUS PIUS XI Heden herdenkt" Z. H. Paus Pius XI zijn 75sten verjaardag. Met eerbiedige bewondering ziet de wereld, ook de niet-katholieke, op naar den Man, die vanuit Rome de richtlijnen aangeeft, om de wereldcrisis op te los sen. Mocht de wereld ook naar de lessen van den Paus handelen De Paus onderschat de grootte van de wereldramp niet. Hij zegt zonder aarzelen „Na den zondvloed zal (men) nauwe lijks het menschelijk geslacht door zoo vele en groote lichaams- en ziels-benau- -wingen zoo diep en zoo algemeen be proefd vinden, als waarmee wij het he den met deernis gekweld vinden". Zijn dat geen schrikwekkende woor den? Toen we zoo schreef prof. dr. Fr. Feron dezer dagen vroeger in den Bij-bel lazen van de zorgelooze onver schilligheid der Joden, die hun profeten tevergeefs lieten waarschuwen om toch door gebed en boete de dreigende ram pen te keeren, waren we verstoord over zooveel gebrek aan zorg en tijdigen in keer. Zal het nageslacht dat misschien ook wezen over ons, als wij de streng vermanende stem van onzen „profeet" niet verstaan of versmaden? onze „profeet", de Paus roept ons emeekend op tot een kruistocht van gebed en boete. In het bijzonder in zijn laatste En cycliek aan de wenschen, in deze en cycliek neergelegd, mogen we vandaag nog 'ns worden herinnerd. Wat wenscht de Paus? De Paus wil, dat wij, om van God red ding uit den nood af te smeeken en te er langen, twee middelen zullen aanwenden: boete en gebed. In het bijzonder roept de Paus daartoe op onder het octaaf van het feest van het Heilig Hart van Jezus (dat a.s. Vrij- dag is). Naar aanleiding van deze pauselijken oproep verzoeken onze Bisschoppen: le. dat wij op genoemd feest of den daarop volgenden Zondag communiceeren 2e. dat wij op dezen feestdag en onder het octaaf meer dan anders de kerk bezoe ken 3e. dat wij onder dat octaaf ons ge oorloofde ontspanningen ontzeggen en het daarmede bespaarde geld aan de armen geven 4e. dat wij op Vrijdag 3 Juni of Vrij dar 10 Juni een vastendag houden. EEN „ZIEKEN-MIS" TE BODEGRAVEN. V De eigen pers. Op de vergadering van den Partijraad der R.-K. Staatspartij ie door den voorzit ter gememoreerd de overleden politicus Van Vuuren. Van Vuuren is heel zijn leven een over tuigd en krachtig ij veraar geweest voor de katholieke pers, waarin hij zag het groote middel voor de propageering en verdie ping van het katholieke leven. Wij herinneren ons zijn rede over de ka^ tholieke pers, gehouden op een der eerste Kaholiekendagen in bet Bisdom Haarlem. In deze rede wees hij o.m. op het volgende: De meest anti-clericale 'notaris, staande onder den druk van zijn meest anti-cleri- calen cliënt, zal eieren voor zijn geld kie- z»n en zijn verkocpingen annonceeren in de katholieke courant als hij weet, dat de katholieke gegadigden anders er geen kennis van nemen en van zijn verkoopin- gen wegblijven. Inderdaad de Katholieken hebben het zelf in hun macht, om hun pers te doen erkennen, om achterstelling, waar deze in dit opzicht nog bestaat, daadwerkelijk te keeren. Als de Katholieken willen, kunnen zij ook op het terrein dor pers zoo veel bereikenWat het verleden heeft aange toond. Deze in eendracht en eensgezind heid krachtige wil gesteund door zelf respect en klaar inzicht in de waarde eener eigen pers moge pok in het heden overal waar noodig tot daadwerkelijke uiting komen Jubilea van vereenigingen en bonden worden meestentijds gevierd met vele bloemstukken en nog meer toespraken. Of een Katholieke vereeniging jubileert, of een neutrale de wijze van jübileeren is dezelfde. Het bestuur van den Vrouwenbond te Bodegraven daarbij stevig gesteund door de Mariacongregatie heeft de viering van het koperen jubileum der afdeeling op een andere wijze opgezet. Het ging van de gedachte uit: laat het feest van den Bond ook een feest der zieken zijn. Een mooie, echt-christelijke geclac1#©! Een schoone vrouwelijke gedachte. Het voorbeeld van Bodegraven verdient navolging bij alle afdeelingen van den Vrouwenbond waar of in wel'ker omtrek niet bestaat het heerlijke en heilrijke jaar- lijksche Eucharistisch ziekentriduum. Eenige autobezitters waren zoo welwil lend de zieken en ouden van dagen heden morgen naar de kerk te rijden. Het altaar was prachtig tusschen de bloemen gezet. Een groote menigte belangstellenden vul den de kerk. De zieken een twintigtal hadden voor in de kerk hun plaats, waar zij van nabij de handelingen van het H. Misoffer konden volgen. Men kan zich indenken, welk een vreugde het voor hen was de slui ting van de Meimaand op zoo heerlijke wijze te kunnen vieren. De H. Mis werd opgedragen door den zeereerw. heer Keet, pastoor der parochie, die na het Evangelie een predikatie hield. De predikant had tot tekst gekozen Luc. I 56: „Maria bief ongeveer twee maanden bij haar''. Zijneerw. sprak over de naasten liefde, welke Maria beoefende, een naasten liefde van wie niemand werd buitengeslo ten. Als kind ging zij bidden in den Tem pel voor die haar na stonden. Toen de en gel Gabriël haar de tijding bracht, dat zij de Moeder van Christus zou worden, bracht zij gaarne het offer. Zij toch wist uit de pro fetieën van Isaïas, dat de Christus lijden moest. Maria ging op bezoek bij haar nicht Eli sabeth, om haar bij te staan; zij hielp te Bethlehem de herders en de koningen, in Egypte hielp zij de ongeloovigen, in Naza reth steunde zij haar plaatsgenoot-en. On der het Kruis staande, leefde zich geheel het Lijden van haar Zoon mede. Op Pink steren was zij aanwezig bij de stichting der I Kerk, steunde zij de Apostelen. Zij gaat j nog steeds voort de Kerk te beschermen. I Zij blijft onze goede Moeder, ook voor de zieken, die zij öf de gezondheid terug- j schenkt, óf de kracht van het lijden te dra- j gen- i De predikant besloot met allen op te I wekken de H. Maagd in haar naastenliefde j na te volgen. Na de H. Mis reden de zieken huis- J waarts, dankbaar jegens Vrouwenbond en Mariacongregatie voor dezen schoonen morgen. Het jubileum van den Vrouwenbond wordt hedenavond nog gevierd met een fee8tvergadering, waar pater Borromeus de Greeve een rede zal uitspreken. Daarvan hopen wij morgen verslag te geven. zal vooral in dezen tijd de kooplust trekken door doel treffende reclame. R. K. VREDESBOND. Dankbetuiging van Z. Em. Kard. van Rossum. In de tweede helft van de vorige maand heeft de directie van het Centraal Bureau van den 'R!. K. Vredesbond in Nederland, in samenwerking met de Vlaggenfabriek „Transvaal'' in Den Haag, het goede idee gehad, om de internationale vredesteeke nen der Katholieke Vredesoctie langs offi- eel schriftelijken weg aan te bieden ter ken nismaking aan Zijne Eminentie Kardinaal W. van ltossum, daarbij namens de Interna tionale Vredesbeweging den Zegen van Zijne Eminentie verzoekend op het werk van verspreiding en propagoering dezer nieuwe officieele vredesteekenen, alsmode voor alle bonden en organisaties, die met het Centraal Bureau samenwerken. Dozer dagen i6 thans een schriftelijke be vestiging van Zijne Eminentie ontvangen van de ontvangst der vredesteekenen, waar voor dank wordt betuigd, alsmede bericht, dat de gevraagde zegen op het werk van den R. K. Vredesbond in Nederland, vol gaarne is verleend. Een mooie onderscheiding, zoowel voor de actieve directie van het Centraal Bu reau alsmede voor de Haagsohe katholieke firma, die geheel belangeloos zorg heeft willen dragen voor de kosten van verzen ding en verpakking der mooie vlaggen en insignes naar Rome! INGETROKKEN LOONSVERLAGINGEN. A.T.O.- en Van Gend en Loos- personeel. Do door de directie van A.T.O. oV Van Gend en Loos aangekondigde 10 pet. loonsverlaging is, na bespreking mot de vertegenwoordiging van het personeel, door haar voor nader beraad teruggeno- De directie van „Stork" te Hen gelo restitueert een deel der reeds toegepaste loonsverlaging. Men meldt van werknemerszijde uit Hengelo: In de Maandagmiddag gehouden con ferentie van de firma Stork en den vertegenwoordiger van den Metaalbond, den heer Scholten, met do besturen der arbeidersorganisaties heeft de firma Stork de tweede 5 pet. loonsverlaging te ruggenomen. De eerBte 5 pet. verlaging zal ingevoerd worden met ingang van 1 Juni. De te vroeg toegepaste 5 pet. ver laging zal aan de werklieden worden ge restitueerd. In de gehouden ledenvergadering van de drie samenwerkende organisaties is het advies van de besturen aangenomen om in het voorstel van de firma Stork te treden. Dit nummer bestaat uit drie bladen L00NK0RTING EN S. D. A. P. Houding der raadsfractie te Deventer. Men schrijft uit Deventer aan de „Tel.": Naar aanleiding van de houding der soc.-dem. wethouders en enkele soc.-dera. raadsleden, die in den gemeenteraad heb ben gestemd voor loonkorting voor het gemeentepersoneel ondanks het besluit van de afdeelingsvergadering der S.D.A. P„ die de fractie opdraoht gaf tegen te stemmen, is op verzoek van een aantal leden der S.D.A.P. een spoedvergadering der afdeeling Deventer gehouden. Ter vergadering was o.a. aanwezig do partij secretaris de heer C. Woudenberg. Over de houding der fractie, die door do ver gadering werd afgekeurd, word langdu rig van gedachten gewisseld. Een motie, er toe strekkende de webhouders te doen aftreden, werd met groot© meerderheid van stemmen verworpen, terwijl een motie van den heer Woudenberg, waarin de houding der raadsfractie wordt betreurd en tevens wordt te kennen gegeven, dat in de toekomst bij belangrijke aangelegen heden allereerst de vergadering haar hou ding zal bepalen, et groote meerderheid van stemmen word aangenomen. Webhouder Beertens gaf toe, dat door de fractie fouten zijn gemaakt, maar deel de tevens mede, dat, met het oog op den slechten toestand der gemeentefinanciën, alsmede de voorbereidingen voor woning bouw, de fractie niet anders kon doen dan te stemmen voor het voorstel van B. en W. om de loonen en tractementen van het gemeentepersoneel t© verlagen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Wie zal na Brünings val rijkskanselier worden? De meening in het buitenland over het heengaan van Brüning. (2e blad). Het program van Herriot, den vermoe- delijken premier van Frankrijk. (2o blad). De Zeppelin komt in Juni naar ons land. (Luc'htv. 2e blad). BINNENLAND. Wijziging Lager-Onderwijswet. (1ste blad). Weer een smokkelaar doodgeschoten. (Gem. Ber., 3de blad). Een snelheidsmaniak te 's-Gravenhage gedood. (Gem. Ber., 3do blad). Wapenen en patronen aan boord van het s.s. „Meerkerk" gevonden. (Gem. Ber., 3do blad.) HERZIENING DER L. O.-WET. ÏÏET OVERLEG TUSSCHEN MINISTER EN KAMER. Uniforme schaal van 45 leer lingen per onderwijzer ver valt Overigens weinig concessies. Naar de „Tol." verneemt zal in liet uit voerig verslag der schriftelijke en monde linge gedaohtenwisseling tussohon de Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamor en den minister van On derwijs, K. en W. over de voorgestelde wijzigingen in de Lager-Onderwijswet 1920 aan de Tweode Kamer worden toe gezonden. Het verslag telt ruim honderd bladzijden en is vergezeld van een even eens uitvoerige nota met do wijzigingen, die door de Regeering worden voorge steld. Deze wijziging betreft in hoofd zaak min of meer gewichtige technische aangelegenheden. Op de meosto principi eel e punten wordt, aldus constateert de „Tel.", aan de bezwaren der tegenstan ders in geen enkel opzicht tegcmoctge»- komen Van gewicht is echter, dat de uniforme schaal van 45 leerlingen per onderwijzer vervalt, waardoor de bekende éénmans- scholen ©enigszins uit het gedrang komen. In plaats van eerst bij 46 wordt nu het hoofd, bijgestaan door een onderwijzer bij 35 leerlingen, door twee onderwijzers zoo dra het getal 76 wordt (in plaats van 9-1), door drie onderwijzers zoodra het 131, door vier onderwijzers zoodra het 186 be draagt; daarboven wordt voor elk vijftig tal leerlingen een onderwijzer meer gere kend. Voort» vernemen wij, dat een nieuw ar tikel wordt ingevoegd, waarbij de ge meenteraad de bevoegdheid krijgt, het be noemen, overplaatsen en ontslann van vakonderwijzers aan burgemeester cn wethouders op te dragen. Voornamelijk met het oog op het Friesch wordt ©en bepaling opgenomen, waarbij de mogelijkheid geopend wordt om in gemeenten, waar naast do Nedor- landsoho taal nog een streektaal of een dialect in levend gebruik is, den leerlin gen bij de lessen in lozen en Nederland- sche taal eenige kennis van die streektaal of dat dialect bij te brengen. Het aantal toe te kennen straffen aan onderwijzers wordt eenigszins gewijzigd en verminderd. In gemeenten met een éénmans open bare school, waar een vakonderwijzeres voor handwerken wordt aangesteld, be hoeft do gemeente niet langer aan alle bijzondere scholen in de gemeente ver goeding voor vakonderwijs uit te keeren, doch alleen aan de bijzondere scholen, die in hetzelfde geval verkeeren. Een weder- keerigo bepaling is opgenomen voor één- maris bijzondere scholen in gemeenten waar aan geen enkele openbare school een vakonderwijzeres is aangesteld. Ten opzichte van de gewone onderwij zers zijn echter dergelijke bepalingen niét opgenomen-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1