LOSSE NUMMERS milium VRIJDAG 27 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN RIJNSATERWOUDE Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester der gemeen te. De vergadering wordt geopend met ge bed. De notulen van de vorige vergadering worden door den voorzitter voorgelezen. De heer P. Jansen wil iets omtrent de no tulen aanmerken, hetgeen niet terzake die nende is en derhalve wordt hem het woord niet verleend. De notulen worden daarna onveranderd vastgesteld. Klinklare onzin. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken o.a. van een schrijven van Ged. Staten dd. 9'23 Mei 1932 aan B. en W., waarbij verzocht wordt aan het lid van den Raad 0. van Tol mede te deelen, dat Ged. Staten geen termen aanwezig ach ten voor tus6chenkomt inzake de door den heer C. van Tol geopperde bezwaren tegen de toelating van den heer R Kroon, als lid van den Raad, als zijnde deze bedienaar van de Joosttollenbrug. De heer van Tol wil den heer R. Kroon niet toelaten als lid van den Raad, hij wil er een voorstel van maken en den Raad uit spraak laten doen. De voorzitter deelt mede, dat dit niet aan de orde is, boven dien is een dergelijk voorstel klinklare on zin, aangezien de heer Kroon reeds toege laten is en zelfs Ged. Staten geen termen aanwezig achten om tusschenbeide te ko men. De heer van Tol moppert nog wat, waarop de vergadering doorgaat. De brandspuit opgedoekt Schrijven van B. en W. van Leimuiden waarin medegedeeld wordt, dat de Raad dier gemeente bereid is bij eventueele brand tegen een vergoeding van f 100 per jaar de motorspuit beschikbaar te stellen zonder inbegrip van het loon van het per soneel wat dienst doet en verdere zich voor doende onkosten. De Raad der gemeente Leimuiden is er derhalve niet op ingegaan om de spuit beschikbaar te stellen voor f 50 per jaar. De voorzitter geeft thans ernstig in over weging op het voorstel van den Raad der gemeente Leimuiden in te gaan, aangezien er toch geen enkele gemeente is waarmede een zoo billijke en vlugge samenwerking te verkrijgen is. De heer van Tol vindt dit te hoog, op zijn vraag antwoordt de voorzitter dat het loon van het personeel door den Kfaad der gemeente Leimuiden is vastgesteld. De heer P. Jansen vraagt of, wanneer het voorstel aangenomen wordt, de brandraad dan afgedaan heeft. De voorzitter ant woordt toestemmend. De heer van Tol zou aan Leimuiden per brand willen betalen. De voorzitter ant woordt, dat dat een voorstel zonder zin is. Men kan n.l, een kleine, maar ook een reus achtige groote brand krijgen. Onmogelijk zal het zijn om dan een juist tarief vast te stellen. De heer de Bruyn zoo voor willen stellen om f 75 te betalen. De voorzitter geeft nog maals te kennen, dat de Raad der gemeen te Leimuiden tegenover ieder voorstel be neden f 100 afwijzend staat. De heer Disseldorp zou de overeenkomst voor niet langer dan 5 jaar willen laten du ren. De voorzitter zegt, dat daar geen en kel bezwaar tegen zal bestaan. De heer Jansen zou de brandspuit willen behouden. De voorzitter deelt den heer Jansen mede, dat Ged. Staten een mecha nische spuit eischen. Het toezicht op de brandbluschmiddelen is de laatste jaren buitengewoon verscherpt, gezien de vele voorkomende branden. Aan een motorspuit is niet te ontkomen. De heer van Tol zou de overeenkomst voor één jaar willen aangaan. De voorzitter zegt dat dit evenveel beteekent als heele- maal geen overeenkomst. De heer Compeer stelt daarna voor om de overeenkomst aan te gaan voor den tijd van 5 jaar, voor f 100 per jaar. Verscheide ne voordeelen staan hier nog tegenover. De brandraad hoeft geen presentiegeld meer te genieten, beproevingen van de spuit behoeven niet meer plaats te hebben enz. Ook deze betalingen moesten "geschie den al was er in het geheel geen brand. De heer Kroon zou de oude spuit nog niet van de hand willen doen; het geval kan zich n.l. voordoen dat er ook tegelijk brand is te Leimuiden en wat dan. De voorzitter antwoordt dat er dan toch een loco-burge meester is, die de noodige maatregelen kan nemen om hulp te krijgen nit een andere gemeente. Het voorstel van de heeren Compeer en Diss'eldorp om de overeenkomst aan te gaan voor den tijd van 5 jaar tegen f 100 per jaar wordt daarna aangenomen met alleen de stem van den heer van Tol tegen. Schrijven van de heeren A. Bik en J. Roos, waarin in verband met de Winkel sluitingswet gedurende den zomertijd, wordt verzocht het sluitingsuur met een uur te verlaten. Jammer is het, zegt de voorzitter, dat een dergelijk verzoek zoo laat komt. Ook in andere gemeente bestaan verordeningen die rekening houden met den zomertijd. B. en W. zullen in de volgende Raadsvergadering met een ontwerp-veror- dening komen, waarin met de verlangens van beide winkeliers rekening wordt ge houden. De voorzitter doet thans mededeeling van een door B. en W. gericht schrijven aan den heer J. Rosenboom. Daarna leest de voorzitter een schrijven voor dat wederom ontvangen is van den heer Rosenboom, waarin hij vraagt of de Raad bekend is met het door hem ontvangen antwoord van B. en W. Onder gemopper van den heer van Tol deelt de voorzitter mede dat aangezien het antwoord van B. en W aan den Raad be kend is, dit schrijven voor kennisgeving kan worden aangenomen. De heer Jansen vraagt of de Commissies niet te veel gecombineerd worden; n.l. de Commissie van Toezicht op het L.O. en de Commissie tot wering van schoolverzuim. De voorzitter zegt, dat dit niet het gevaj is. Ged. Staten eischen voor de huishoude lijke kosten van de Commissie van Toe- zich op het L.O. een deugdelijk bewijs stuk. Eerst later heeft de Secretaris der Commissie aan de hand van het reglement duidelijk weten te maken dat het bedrag ad f 25 zonder verantwoording moet wor den afgedragen Het bedrag zal nu worden uitbetaald, hoewel het de vraag blijft of Ged. Staten met een en ander genoegen zullen nemen. De goedkeuring van het in de vorige vergadering genomen besluit tot wijziging van de begTooting dienst 1931 wordt thans nog afgewacht. De heeren hadden graag de Rondvraag terug. De voorzitter leest daarna het schrifte lijk antwoord voor van B. en W. op de vra gen gesteld door den heer de Bruyn in de vorige vergadering. Dit antwoordt luidt als volgt. Vraag van den heer de Bruyn tot het opnieuw in het leven roepen van de rondvraag. Antwoord: De heer de Bruyn vraagt de rondvraag weder in het leven te roepen, daar volgens hem het afschaffen daarvan niet in het belang der gemeente kan zijn, daar toch een lid van den Raad wel eens wat te vragen heeft De heer de Bruyn blijkt heel slecht op de hoogte te zijn, want de rondvraag werd niet afgeschaft, maar enkel de manier waarop de rondvraag gewoonlijk plaats vond. Het nieuwe resrlement van orde voor de vergaderingen van den Raad heeft in art 23 de benaliner. dat tot het stellen vnn vragen of inlichtingen incevolee art 216 der gemeentewet ten aanzien van e^n on derwerp vreemd aan de orde van den dag, vooraf verlof door de vergadering moet worden verleend. Genoemd lid kan dan ook volgens de meening van ons College gerust zijn Wanneer hii meent in het waar- wachtjg belang der gemeente vragen te moeten stellen dan heeft hij daartoe ten allen tijde de gelegenheid, mits de Raad hem daartoe verlof verleent. De heer van Tol vraagt het woord aan gaande deze aangelegenheid. Hij vindt het gewenscht de rondvraag weer in te stellen als voorheen. Hij doet een desbetreffend voorstel. De voorzitter zegt dat een derge lijk voorstel niet in stemming kan worden gebracht, aangezien het reglement van or de eischt dat een voorstel tot wijziging van het reglement van orde schriftelijk moet worden ingediend. De heer van Tol snapt er niets meer van. Voor het stellen van vragen moet men ver- lof van den Raad hebben en nu moet het indienen van een voorstel weer schriftelijk. Hij noem het met twee maten weten en hij vindt dat dp voorzitter wel een Officier van Justitie lijkt. De Voorzitter hamert en roept den heer van Tol tot de orde. Deze zegt nog dat de voorzitter maar zegt wat hij wil, dus dat hij het ook maar doet Daarna volgt de beantwoording van de vragen door den heer P Jansen in de vori ge vergadering gesteld. Wat betreft de vraag over de salarisverlaging der ambte naren, verwijst de voorzitter naar punt S van de agenda. Hoewel het College va,n Burgemeester en Weth. zich wel eenigszins kan aanslui ten bij de bezwaren door den heer Jansen genoemd, het spijt hun, dat de Raad 'n deze onbevoegd is. Voorts leest de voorzit ter nog een schrijven voor van het Cen traal Ned. Hengelaars Verbond. De heer Jansen wil niet gaan debatteeren met het Centraal Hengelaars Verbond. Hij vraagt alleen of de mogelijkheid tot het in het leven roepen van een dergelijke verorde ning bestaat. De voorzitter antwoordt, dat dit volgens B. en W. niet het geval is. Het gemeentebestuur dwars zitten. Daarna heeft de beantwoording door Burg. en Weth. plaats van de door den heer C. van Tol in de vorige vergadering gestel de vragen. De beantwoording luidt als volgt: 1. Met welk recht hebben B. en W. on geveer December 1931 een ijzeren hekwerk verkocht aan den heer Overdevest met het doel, dat te plaatsen bij den Wethouder Visser? En Voor welke prijs is dat hek verkocht? Burgemeester en Weth. hebben een ijzer hekwerk, hetwelk afkomstig is van do Al- gemecne begraafplaat* en aldaar geen dienst meer kon verrichten, verkocht aan den heer Overdevest voor de som van ƒ6. Wij zijn van meening, dat dit hek, hetwelk reeds jaren zonder eenig doel stond te ver weren en een lengte had van ongeveer 4 Meter voor een behoorlijke prijs van de hand is gedaan. Dat dit hek later door don heer Overdevest werd geplaatst bij den heer Visser is een handeling, die geheel buiten het college van B. en W. omgaat. De heer Overdevest was, nadat het hek aan hem verkocht werd, geheel vrij met zijn eigendom te doen zooals het hem goed dacht. 2. Wanneer denken B. en W. te verkoo- pen het korte hout afkomstig van de Joost- stollenbrug en ook het oude dek van de Vriezeweebrug? B. en W. wijzen vrager er op, dat bij de aapwijzing door den gemeente-opzichter met toestemming van B. en W. aan heeren inschrijvers voor het bouwen der Jooststol- lenbrug werd medegedeeld, dat het van dit werk afkomende oude hout en ijzer aan den betrokken aannemer in eigendom toe kwam. Wat de Vriezewegbrug betreft is oniuist de voorstelling van vrager alsof on de Vrio- zewevbrug een geheel nieuw dek zou zijn gekomen. Er werden slechts vernieuwd een tiental oude leg?ers. wplke cevaar optever- den voor het verkeer Het daarvan afkom stige hout werd door het college van B, en W. ter beschikking gesteld van den heer J. l'Ami, die hierom had gevraagd voor brandhout, ander doel kon dit hout niet hebben en wij vestigen er de aandacht op, dat het ons voorkomt dat het stellen van vracren van den aard als deze niet op 't oog hebben het dienen van het eemeente- hel»ng, maar de "trekking heeft, van op weWe wiiVe Van ik het gemeentebestuur een" dwars zitten. De heer van Tol zou >r ook wel eens kunnen vragen, wat B en W dniken te drv»n met hef hout van afgedank te potlooden ter eempente-serretare. Groote hi'nriteit op de flink bezette pu blieke tribune. 3. Wordt het nu mpt deze lage vteeseh- prijzen niet eens noodig, dat B. en W met een voorstel komen tot verlaging van de keurloonen voor ons slachtvee? Zoo dit niet kan, kunnen B. en W. dan bevorderen, dat de huisslachtingen vrij komen van keur loonen, want als men een klein varken slacht wordt het duur van de onkosten die er bij komen. Van het college van B. en W. kan niet worden verwacht, dat het met een voorstel komt tot verlaging van de keurloonen. aan gezien de bevoegdheid tot vaststelling van de keurloonen niet berust bij dezen Raad. maar bij die der gemeente Leiden. Men heeft kort geleden in de couranten kunnen lezen, dat verlaging van de keurloonen °en zeer ernstig punt van bespreking heeft lit- gemaakf. in den Raad der gemeente Lei den en dat ook tot onze teleurstelling een voorstel tot verlaging der keurloonen met groote meerderheid werd verworpen, zoo dat B. en W. op dit moment geen heil ver wachten van het opnieuw aanhangig ma ken daarvan. Wat betreft het verkrijgen van vrijstelling van de huisslachtingen men nen wij toc-h, dat de heer van Tol in deze materie voldoende thuis is om te weten op grond waarvan onze gemeente een derge lijke vrijstelling nooit zal kunnen verkrij gen. Dit vindt namelijk zijn oorzaak in het veelvuldig voorkomen van t. b. c. onder het slachtvee. De heer van Tol zegt na de beantwoor ding, dat de opbrengst van het oude hek hem, als is het weinig toch nog mee valt. B. en W. hebben echter van den Raad z.i. voor het verkoopen van eigendommen ver lof noodig. Dat B. en W. hout uitdeelcn komt niet te pas. dit hout had voor een boer groote waarde. De heer Disseldorp vindt het kinderachtig om aan dit gedoo nog langer tijd te verpraten. Het oude hout had geen waarde. Hij wijst den heer van Tol er op dat dit geen dienen der ge meentebelangen is. De heer de Bruyn zou het oude hout maar willen opzouten en het later voor dik of dun maar willen verkoopen, dan zijn we van de praatjes in de gemeente ook af. De voorzitter antwoordt, dat hij met der gelijke praatjes niets te maken heeft en hij er niet over denkt om de gemeentebelangen op de door de heeren de Bruyn en van Tol voorgestelde wijze te behartigen. Aan de orde komt thans punt 3 van de agenda: Voorstel tot het benoemen van een provisioneele bewindvoerder voor den voor rekening der gemeente Rijnzaterwoude verpleegden Bielefeld. Op voorstel van B. en W. wordt het college van B. en W. ge machtigd om door tusschonkomst van een procureur tot de benoeming van een be windvoerder te geraken. De heer Jansen wijst er nog op, dat spoedigo benoeming zeer wordt toegejuicht, aangezien er op hot oogenblik erg willekeurig geloofd wordt met de eigendommen, van verpleegde. De voorzitter wijst er op, dat het uitvoeron van Raadsbesluiten bij B. en W. in goede handen is. De heer van Tol vraagt of er misschien nog voorkeur bestaat voor den een of an deren procureur, waarop de voorzitter ont kennend antwoordt. Op voorstel van B. en W. wordt afwijzend beschikt op een adree van de Nationale Oommissie tegen het Alcoholisme inzake verlaging van het maximum aantal verlo ven. De voorzitter deelt mede, dat volgens den Minister van Binnenlandsche Zaken verlaging van het maximum eerst in 1935 mogelijk is. Op voorstel van B. en W. wordt daar na vastgesteld een nieuwe verordening re gelende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein, alsmede de verordening op de invor dering daarvan. Conform het voorstel van B. en W. besluit de Raad tot vaststelling van een verordening regelende het heffen van verlofsrecht voor den verkoop van zwak alcoholischen drank in het klein, als mede de verordening op de invordering daarvan. De heeren zijn niet zoo gauw tevredenl Op voorstel van B. en W. wordt daarna besloten tot vaststelling van de verorde ning op de heffing van leges ter secreta rie, alsmede de verordening op de invorde ring daarvan. Punt 8. Daarna is aan de orde de behan deling van het schrijven van Ged. Staten der provincie Zuid-Holland inzake verla ging van de jaarwedden van Burgemeester, secretaris en ontvanger. Na voorlezing van het schrijven deelt de voorzitter den Raad mede, dat B. en W. den Raad in overwe ging geven Ged. Staten te adviBeoren wn algemeene verlaging vast te stellen van 3 pet. en den Raad voorstellen op do overige ambtenaren eenzelfde verlaging toe te pas sen. De heer Jansen zegt, dat hij verheugd ie te hooren, dat niet alleen hij het is, maar ook Ged. Staten die verlaging der jaarwed den noodzakelijk achtten. 3 pet. vindt hij echter bespottelijk weinig. Dc landbouwers en veehouders hebben hun inkomsten tot niets zien dalen en daarom acht hij verla ging van 15 pet. niets overbodigs. Het geld moet z.i. evenals in de oorlogsjaren de le vensmiddelen, in deze benarde tijden ais het ware gedistribueerd worden. De heer van Tol is het met den heer Jan sen volkomen eens. Hij zou op alle ambte naren 15 pet. willen korten. De heer Com peer, zegt, dat meerdere korting niet mo gelijk is. We moeten in acht nomen, dut wij, wat de ambtenaren betreft in een voor- deelige positie verkeeren. Door de gewel dige cumulatie-aftrek ontvangt de burge meester niet meer aan jaarwedde dan 901 en de Secretaris niet meer dan 879, ter wijl de ontvanger slechts 300 geniet. Voor Burgemeester en Secretaris geldt reeds ©en korting van meer dan 00 pet. en voor den ontvanger van 60 pet. Bovendien betalen deze ambtenaren nog 8J4 pet. pen sioensbijdrage. Een korting van 3 pet. is voor deze ambtenaren al niet billijk. De heer Jansen wil toch het voorstel doen dc jaarwedde van alle ambtenaren met 15 pet. te verlagen. De voorzitter wijst den heer Jansen op het verschil tusschen adviseeren en besluiten. De Raad stelt de jaarwedde van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger niet vast, maar Ged. Staten doen dat. De Raad heeft in deze materie slechts een adviseerende bevoegdheid. De heer Jansen houdt nog vol, dal in andeie gemeenten wel tot verlaging besloten is. De voorzitter zegt tegen den heer Jansen, dat hij van hein in de eerste plaats eer biediging van de wet had verwacht. De voorzitter vraagt aan den heer Jansen of zijn christelijke levensbeschouwingen van dien aard zijn, dat hij redeneert als ik het niet heb, moet een ander ook maar niets hebben. De heer Jansen zegt, dat het op den duur toch mis zal loopen met het uit- keeren der hooge salarissen. Do voorzitter: U praat in de ruimte. Toen u straks begon wist u niet eens welke salarissen hier uit betaald worden. De financieele toestand in deze gemeente is op het oogenblik van dien aard, dat korting in geen enkel opzicht noodzakelijk is. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. r 401. Juist wilde het matroosje uit het hok komen, toen Knarstand versoheen. Gelukkig wisten zij zich te ver bergen, zoodat het monster niet zag, dat pogingen waren gedaan om het matroosje te bevrijden. 402. Tot hun geluk viel het monster van vermoeidheid weldra in slaap. Hij had zoolang gezocht naar het ver keersagente. dat hij van vermoeidheid niet verder kon. Toen hij snorkte met het geluid van een gebarsten Turk- schen trommel, kwmen ze alle vier weer uit hun schuil hoek. Br., br., zei Keesie, wat ziet die vent er akelig uit. Je zou er haast van droomen. zijn op de Kantoor-uren aan ons Bur au verkrijgbaar ad f 0.05 ALSOOK BIJ: Sigarenmagazijn „INSULINDÊ Herenstraat boek Zoeterw. Singel. Sigarenmagazijn Fa. SOMERWIL lloogowoord hoek Wateratoeg. Sigarenmagazijn „HAVENBRUG' Haven. Sigarenmagazijn A. KOSSEN Joh. do Withstraat 41'. KIOSK PRINSESSEKADE B. cn W. stellen voor om met het voorstel van Ged. Staten accoord te gaan en dezelf de korting op do overige ambtenaren too te passen als waartoe Ged. Staten in een al gemeene verlaging besluiten. 15 pet. is geen nom, Bovendien is de zaak niot zoo eenvou dig. Bij een dcrgelijko ingrijpende verlaging dienen eerst de organisaties gehoord to worden, zulks volgens de' ambtenarenwet 1929 en volgens het ambtenarenreglement. 'Het voorstel van B. en W. om Ged. Sta ten te adviseeren oen algeheelo verlaging op den wedden van Burgemeester, Secre taris en Ontvanger toe te passen van 3 pet. en later op de andere ambtenaren eenzelf de bedrag te verhalen als waartoe Ged. Staten mochten besluiten. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. cn W. aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren de Bruyn, Jansen en van Tol. Wat de heer van Tol de opmerking doet ontlokken: dat is verloren. Conform het voorstel van B. en W. wordt het hondenbelastingkohier vastgesteld op 59.—. Vastgesteld wordt nog een comptabel besluit tot wijziging van de bogrooting dienst 1931, tot een bedrag van ƒ250.59. Op den diens 1032 wordt de pont onder steuning aan werkloozen verhoogd met 000.— In 't nauw gedreven. e heer Jansen vraagt, daarna verlof aan den Raa<l of hij ccn vraag mag stellen. De voorzitter zegt, dat hij deze vraag eerst in het kort omschrijven moet. 0 heer Jansen meent, dat hij een en ander opschrijven moet. De voorzitter wijst hem terecht en geeft hem in overweging zijn vraag kort uiteen te zetten. Do heer Jansen zegt, dat hij iets wil vragen over het vrachtvaren van schip pers buiten de gemeente voor dc gemoen- inplaats van door schippers in do go- meontc. Ofschoon deze vraag volgens den voorzitter zeer sober gesteld is, verleend Raad den heer Jansen het gevraagde verlof. Ziezoo nu kan ik mijn vraag eerst beginnen to stellen, zegt. dc heer Jansen, die ©enigszins moeite schijnt te hebben met het formuleeren van zijn vraag. De voorzitter noemt dit geen manier van n, dat is den Raad met een kluitje in heb riet sturen. Het blijkt ten stelle, dat hot gaat om het lovoron van puin, de heer Jansen geeft de voorkeur aan schippers uit de gemeente. Het wordt intussehen voor den heer Jansen zoo'n pijnlijke situatie, dat hij uit zijn eigen vraag niet ui) weet te kornet en hij niet eens bemerkt., dat zijn vragen on beantwoord blijven. De heer Disseldorp krijgt verlof tot het stelten van vragen over het uitblijven van de Drinkwatervoorziening aan den Woud- schend ijk. Do voorzitter zegt, dat aan do Woud- sohendijk geen bolangsicling voor water leiding bestaat en dat bovendien de po- vraagde vergunning tot het leggen der buizen is afgestuit op de hongo eischen dor betrokken eigenaar van het gedeelte wnar door gegraven moest worden. Na be komen verlof stelt de heer Kroon enkele vragen omtrent werkloozcnzorg. De. voorz. antwoordt, dat deze aangelegenheid do volle aandacht van B. en W. heeft. Gekalmeerd met den hamer. De heer van Tol vraagt, na bekomen ver lof, wie de bedienaar is van de Joosttollen brug. De voorz. antwoordt, dat 11. en W. in oen volgende vergadering zullen ant woorden. Do hoor van Tol noemt dit mot twee maten meten. Na eenig gehamer van den voorz. kalmeert de heer van Tol weer. De heer de Bruyn wil aan den Raad ver zoeken een vraag te doen omtrent con- ^umpticlcvering tijdens do raadsvergade ringen. De voorz. hoopt van dergelijke on zinnige vragen verschoond te blijven. Het gevraagde verlof wordt verleend. Do heer de Bruyn stelt dan den Raad voor om in den vervolge de consumptie niet meer te laten binnen brengen door do po litie maar door de caféhouder De, Boer. De voorz. zegt, dat B. en W. in do vol gende vergadering zullen antwoorden. Deze rurnoorige vergadering wordt daarna door den voorzitter gesloten.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7