t VRIJDAG 27 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morsen van 27 Mei 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildfc: Hoogste barometerst.: 769.6 te Hernösand. Laagste barometerstand 754.2 te Stettin. Verwachting tot den avond van 28 Mei: In het waarnemingsgebied ten Zuiden van ons gelegen is de barometer flink ge stegen. Over de Oostzee bleef de depres- sie-achtige toestand aanhouden. Van de hoofddepressie splitste zich een kleine kern af, die zich Westwaarts naar de Noordzee bewoog. In Noord-Scandinavië daalde de luchtdruk. Bij IJsland kwam weinig verandering. Tengevolge van den druk-opzet in het Zuiden en Zuidoosten en de aanwezigheid van de depressie-kern op de Noordzee, is bij ons de wind sterk ge krompen en de regenkans weer toegeno men. Over het geheele gebied is op een kleine uitzondering na de temperatuur ge stegen, doch nog altijd is zij beneden nor maal. Vooral in Zuid-Scandinavië viel zware regen. Stockholm meldt 20 m.M., Skagen 16 m.M. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 14— gr. O. LICHT OP VOOR FIETSERS 641.: Van Vrijdagavond 9.34 uur tot Za terdagmorgen 4.21 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Zaterdag 28 Mei van. 10.15 uur en n.m. 10.40 uur. WATERTEMPERATUUR. Hooge Rijndijk: 7 uur 17 gr., 12 uur 17.5 gr. en 3 uur 17.5 gr. C. De Zijl: 7 uur 15 gr., 12 uur 15.5 gr., 3 uur 16 gr. C. Muziektent „Oud Hortuszicht". De heer W. F. van Ingen Schenau, Witte Singel 59, alhier, exploitant van „Oud-Hortus- zicht" heeft, mede op verzoek van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare Vereeni- gingen, in zijn tuin een muziektent doen bou- Deze tent zal a.s. Maandagavond 8 uur, of ficieel door den burgemeester, mr. A. van der Sande Bakhuizen, worden geopend en daarna door de muziekvereenigingen in gebruik geno men worden. Op dien avond zal door elk der tien bij den Bond aangesloten Vereenigingen een num mer worden uitgevoerd. Postkantoor te Leiden. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de ,1e helft der maand Mei 1932. Brieven Binnenland. Mej. D. v. Asperen, den Haag; K. ten Brink, Amster dam; Burgemeester, Doetinchem; Caravel- lis Frères, Amsterdam; Courant Prijsvraag, Amsterdam; Directeur Voorschotbank, Ind. Militairen; J. v. Duyvenvoorden, Oegsl- geest; W. van Geloven, 11; Herta Gröne- gres, Amsterdam; Grootst Dagblad, Gro ningen; P. van Ham, den Haag; P. Han selaar, Haarlem; A. Heuvingk, Groningen; Ned. Jeugdherberg Cijtrale, Amsterdam (4 stuks); W. v. d. Zanden, Leiden (2 stuks); Eam. v. Zetten, Utrecht. Briefkaarten Binnenland. Schipper B. Boertien, Doesburg; G. Goud kuil, Uithoorn; J. Hackstrien, Amsterdam; Mej. M. Huizinga, Amsterdam; G. v. d. Lans, den Haag; Erna Michel, Leiden; W. Mulder, den Haag; P. v. Oosten, den Haag; Mevr. J. Sandberg, den Haag; Prof. dr. W. L. de Vreze, Amsterdam. Br i e v e n Buitenland. Ir. H. A. Komp, Batavia; Fraul. Parmentier, Berlin; Presber. Stelle, Budapest. Briefkaarten Buitenland. Dr. Baron Wittert van Hoogland, Mondorf; Fraul. Parmentier, Berlin (2 stuks); H. Rot schild, Berlin; Lotte Ruschinski, Bazel. Klassikaal zwemonderwijs. Evenals het vorig jaar heeft de cursus in het droogzwemmen in het Volkshuis aan den Apothekersdijk een aanvang ge nomen. Deze cursus zal worden voortge zet in de Zweminrichting „Do Zijl''. De belangstelling hiervoor is groot. Deze lessen worden gegeven door do zwem meesters van de zweminrichting do Zijl, de hoeren A. v. Weeren 'en P. Arnoldus. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 6022. J. Arons (0. Leiden, Haarlemmerstraat 173. Hoofdz.: Amsterdam, Kinkerstraat 316/318. Schoen- handeL Wijzigingen. 1725. Naamlooze Vennoot schap „Leidsche Ijzerhandel voorheen firma J. C. Bernard, opgericht 1836", Lei den, Vischmarkt 22-25. N. Pres. Comm.: Mej. L. B. M. Bernard, Leiden (voorheen commissaresse). 5645. Den Hartog en Woudenberg,Sas- senheim, Zandslootkade 14. Kweeken van en handel in bloembollen enz. Door uittre ding van den vennoot: II. van Woudenberg te Amsterdam, dd. 25 Mei 1932, is de ven nootschap onder firma ontbonden en wordt het bedrijf voortgezet door den overblijven- den vennoot: C. den Hartog te Sassen- heim, als eenig eigenaar onder den naam: firma den Hartog en Woudenberg. Proc.: J. J. van den Bosch, Sassenheim. 4436. Protestantsche Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging en Ziekenzorg. Zoe- terwoude, Mienmg E! 113. Uittr. 2e Pen- ningm.: E. Hulsbos, Zoeterwoude. Uittr. Bestuursl.L. Westhuis. N. Bestuursl.: J. van de Ruit en J. Hulsbos Bz., Zoeter woude. Het Staatsblad van 13 en 14 Mei be vat onder no. 431 de Koninkl. goedkeu ring op de Statuten van de Speeltuin- vereeniging „Noorderkwartier". m Gistemiddag te half vijf heeft de re chercheur van politie Mom den 5-jarigen C. de B., die spelenderwijs van een schuit in de Aalmarkt was gevallen, uit het water gehaald. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Candidaats-examen Romaansohe taal en letteren Mejuffrouw L. II. M. Beek man (Den Haag). Doctoraal-examen Romaansche taal en letteren de dames C. M. ten Bokkel Huinink (Den Haag) en S. M. Braak (Den Haag). Candidaats-examen Nederlandsche let teren de heer H. van de Waal (Rotter dam). Candidaats-examen Klass. letteren de dames C. A. Rooy (Rotterdam) en E. P. Wegener (Wassenaar). Arts-examen le gedeelte de heeren J. II. Zaaijer (Leiden). I. Groen, (Den Haag) F. Bruyn (Den Haag), en A. D. Erkelons (Vlaardingen). Bevorderd zijn tot Arts de heeren F. H. P. Hamer (Den Haag) en T. Fossen (Scheveningen). Bevordert tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: ,,Dc betrekkingen tusschen Frankrijk en Gelre tijdens Karei van Egmond", de heer G. Kalsbeek, geboren te Woerden. „De historische ontwikkeling van de rechten op de grond in de provincie Utrecht", de heer W. van Iterson, gebo ren te Ouder-Amstel. Idem, tot doctor in de Wis- en Natuur kunde, op proefschrift getiteld„Oxdia- zinen (1:3 :4)", de heer W. J. Hoppen brouwers, geboren te Breda. Wat anderen er van zeggen Weled. heer Redacteur! Beleefd verzoek ik u ed. een plaatsje voor het volgende. Nu wij wederom in den zomertijd zijn geko men, kunnen ook weer veel klachten gehoord worden, omtrent de bediening in sommige win kels en zaken door onfatsoenlijk gekleede „juffers". Vooral worden deze klachten gehoord van plattelanders, die terugkeerende van de stad en in den trein of in de autobus hun afkeuring daarover niet 'onder stoelen of banken steken. Tenslotte wordt dan beaamd, „wat is er aan te doen, niks, ze bennen niet wijzer". Met het laatste ben ik het heelemaal niet eens. Wij, plattelanders (en dat zijn er een heele massa) die een wekelijksch bezoek moe ten brengen aan de stad en gewoonlijk in ver schillende zaken komen, zeker toch ook wel om voordeelen aan te brengen, mogen toch Ook wel verlangen, dat wij niet alleen beleefd maar ook op fatsoenlijke wijze worden ontvan gen. Wanneer wij plattelanders dit nu willen en gezamenlijk optreden, geef ik de verzeke ring, dat bovengenoemde klachten niet meer behoeven geuit te worden. Nu weet ik heel goed, dat een enkeling in deze niets kan bereiken. Mijn meening is, dat door algemeene medewerking der plattelanders deze zaak spoedig afgedaan zal zijn. Mijn voorstel is een plaatelandersvereeniging te stichten. Ik hoor al zeggen: toe maar, al weer een bond of vereeniging. Maar nu niet te haastig. Ik denk mij een vereeniging, zonder voorzitter, zonder secretaris, geen contributie, dus ook zonder penningmeester. Geen opgave van lidmaatschap, geen statuten of regle ment, niets van dat alles wat moeiten of kos ten mee kan brengen, Alleen is noodig, dat ieder die lid wenscht te worden voor zichzelf, het besluit maakt, de eenige bepaling of voorschrift (zoo men het noemen wil) te aanvaarden en zoo trouw mo gelijk na te komen. De bepaling of het voorschrift onzer ver eeniging luidt: „een lid der vereeniging „Plat telanders zal zonder noodzaak, geen winkels of zaken binnentreden, waar aanstoot kan ge geven worden door te lichtzinnige kleeding' Mij dunkt, dit is voldoende om het voorgestelde doel te bereiken. In de stad wordt (altijd achter onzen rug) vaak gesproken over de soms ongeholpen en eigenaardige manieren der plattelanders, maar laten wij nu eens toonen, dat wij bij onze ge wone omgangsmanieren, ook nog een innerlijke beschaving bezitten, die wij niet prijs willen geven, maar integendeel steeds zullen hoog houden. Dus plattelanders in actie voor onze ver eeniging .We moeten niet zoo gauw zeggen: „daar is niks aan te doen". Dankend voor de verleende plaatsruimte: hoogachtend: Een plattelander. Geachte Redactie, Naar aanleiding: van hot ingezonden schrijven betreffende BI. ZwartN. V. C. verzoek ik U beleefd opname van het na volgende: Op verzoek van den secretaris van S. M. C. schreef ik een beknopte beschouwing over de wedstrijden. Zelf scheidsrechter geweest zijnde in bovengenoemde wedstrijd kon ik èu over spel en over spelers objec tief, dit is zonder op eigen ingenomenheid te letten, oordeelen. De heer J. Th. P. van der Ploeg, geen ooggetuige geweest zijnde, liet zich door sportkennissen inlichten en nu acht hij zich gerechtigd en verantwoord om te zeg gen, dat ik onwaarheid schreef. Deze heer had na afloop van den wed strijd de beenen van diverse Blauw-Zwart- spelers eens moeten zien! De opzet van v. d. P. is, althans naar ik vermoed, N. V. C. van ruw spel vrij te pleiten, hetgeen de gebeurde feiten echter ondoenlijk maken. Ik tart hem derhalve zijn beschuldiging met bewijzen waar te maken. Op zijn vragen wil ik nog wel antwoor den „nog niets", terwijl mijn geachte op ponent mij tot besluit permitteere hem in overweging te geven om zijn volzin: „Be grijpt toch, wie onwaarheid schrijft, slaat zichzelven aan den schandpaal", op zich zelf te gaan toepassen. Met erkentelijken dank voor plaatsing, Hoogachtend, TH. J. J. RIGHART VAN GELDER. Wel, niks geschoten vandaag? O ja, Vier hazen, drie fazanten en acht wilde eenden. Ik heb ze echter allo aan een arme vrouw gegeven. LAATSTE BERICHTEN GROOTE BRAND TE ECHTELD Tien huizen in de asch gelegd. Gistermiddag ongeveer half 4 brak door on bekende oorzaak brand uit in een blok van tien woningen, hetwelk toebehoort aan de dia conie te Echteld. De winrichting was dermate ongunstig, dat van redding van het blok geen sprake wasa. De brandweer riep de assistentie in van de motorbrandspuit van Linne. Niet ver hinderd kon worden, dat het geheele blok af brandde en thans nog slechts een rookende puinhoop is overgebleven. De huizen waren verzekerd. De inboedels der bewoners kon den niet meer gered worden. Slechts 2 inboe dels waren verzekerd. Omtrent de oorzaak vernemen wij nog, dat hoogst waarschijnlijk het spelen door kinde ren met lucifers de brand heeft doen ontstaan. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. TELEGRAMMEN GEEN GEVAAR TUSSCHEN JAPAN EN RUSLAND. De meening van Matsudeira. GENEVE, 27 Mei. (V.D.). De beken- Be Rusland-kenner Dr. M. J. Larsons had gisteren een interview met den Japan- schen ambassadeur te Londen Matsudei ra over de verhouding lusschen Japan en Sovjet-Rusland. Matsudeira verklaarde dat Japan zou trachten alles in het werk te stellen om de rechten der Sovjet-re geering in dat gedeelte van Mandsjoerije, dat door de Japanscho troepen was bezet, te eerbiedigen. Hij was van meening dat alle geruchten over oorlogsgevaar tus schen Japan en de Sovjel>Unie uit do lucht gegrepen waren en dat er van oor logsgevaar tusschen de beide landen geen sprake was. De afgevaardigden der Britsche Mijnwerkersfederatie bijeengeroepen. LONDEN, 27 Mei. (V. D.). Het bestuur der Britsche Mijnwerkersfederatie heeft besloten de afgevaardigden uit het land bijeen te roepen op een Dinsdag a.s. te houden conferentie, teneinde do regee- ringspolitiek ten aanzien van het mijn-be drijf en de nieuwe wet op den arbeidstijd in de mijnen te bespreken. Het wetsontwerp bepaalt den arbeidstijd BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Tannetje Adriana, d v. H. Buijs en N. Gankcer. Laurentius Hubcr- tus Maria, z. v. A. Th. M. Zwetsloot en A. A. M. Homan. Overleden: E. Vos-den Ilocd, wede 56 j. J. van Velzen, wed.c 62 j. in de mijnen op 7 1/2 uur per dag, doch bevat geen bepalingen omtrent de loonen. De regeering beert echter toegezegd van de mijneigenaars de garantie te zullen cisehen, dat de bestaande loonen geduren de dit jaar gehandhaafd zullen blijven. Een mislukte ontvoering. NEW-YORK, 27 Mei. (V. D.). De po litie te St. Paul in den Staat Minnesota kreeg dezer dagen een anonieme brief toe gezonden, waarin werd medegedeeld, dat de 6S-jarige koopman Jacob Leuther door bandieten was ontvoerd en in een kelder te Isle was opgesloten. De politie stelde een onderzoek in en slaagde or in, den man uit den kelder te bevrijden voordat de bandieten het geëischt losgeld hadden ontvangen. Steeds meer invoerrechten in de Ver. Staten. WASHINGTON, 27 Mei. (V. D.). Ge steund door president Hoover zetten do republikeinsche leiders in Senaat en Re presentantenhuis hun actie voor hoogere rechten op ingevoerde goederen voort. Men wil opnieuw een bedrag van 100 millioen dollar trachten te vinden, en sommige lei ders bepleiten een verlaging van de ver koopbelasting en een wijziging in de in komstenbelasting, waardoor do totale op brengst toch ongeveer 100 millioen dollar zal blijven. De Senaat verwiorp met 53 te gen 22 stemmen een amendement tot hef fing van rechten op Mangaanerts. Gevechten in Mandsjoerije. TOKIO, 27 Mei (V.D.). Een Japansche divisie onder leiding van generaal Hirose heeft Hoelan, ten Noorden van Charbin be zet. De opstandige Chineesche troepen trekken zich terug in noordwestelijke rich ting. Muiterij in het Japansche leger in Mandsjoerije. TOKIO, 27 Mei (V.D.). Uit Mandsjoerije zijn te Tokio berichten ontvangen, dat do Japansche troepen te Liosjang, 70 K.M. ten Zuiden van Moekden, die aldaar gelegerd zijn om de orde te handhaven, zijn gaan muiten en zich zouden hebben aangesloten bij de opstandigo Chineesche vrijscharen. Een internationale bemiddelingsconferentie te Shanghai? LONDEN, 27 Mei (VJJ.). De onderstaats secretaris van hei Britsche Eoreign Offcie, Eden, heeft medegedeeld dat do algebroden Japansche Minister van Buitcnlandsche Zaken Yoslusawa in een vertrouwelijk on derhoud met eenige buitcnlandsche ambas sadeurs le Tokio het voorstel ter sprake liad gebracht om te Shanghai een interna tionale bemiddelingsconferentie to houden, die zou overeenstemmen mot het op 29 Fe bruari j.l. door den voorzitter van den Vol kenbondsraad gedane voorstel. Deze con ferentie zou echter in geen geval mogelijk zijn zonder deelneming en medewerking van China. De agenda der Conferentio is nog niet tor sprake gekomen. Zij zou zich echter in elk geval hebben te houden aan de in de Volkenbondsresoluties over het ChmeeschJapansche conflict neergelegde richtlijnen. Het stoffelijk overschot van Uriburu te Buenos-Aires aangekomen. BUENOS-AIRES 27 Mei. (V.D.) Op den dag na de viering van den nationalen Ar- gei.tijnschen feestdag is gisteren het stof felijk oveiscüioo van den vuormaligcn leider der revolutionaire Argentijnscho regceriug, generaal Uriburu, die op 29 April j.l. ie l'arijs aan de gevolgen van een operatie is overleden, aan boord van het stoomschip „Atlantique" in het vaderland terugge keerd. Op den jubel van het volksfeest is de stilte van een nationalen treurdag ge volgd. De re-geering heeft speciale eerbe wijzen aan de nagedachtenis van den over ledene voorbereid, waaraan ook wordt deel genomen door do voormalige politieke te genstanders van Uriburu. In de haven van Buenos-Aires werd de kist met het' stoffe lijk oversohot ontvangen door president Justo zelf, omgeven door zijn ministers, hooge ambtenaren en officieren, delega ties van allo in het Congres zitting hebben de partijen en het corj«J diplomatique. In plechtigen stoet werd de kist naar het ro- geeringsgebouw overgebracht, waar zij in de ontvangzaal word opgebaard. Verschillende provincies zullen departe menten noemen naar generaal Uriburu, ten einde zijn naam iu Argentinië to doen voortleven. Al Capone wil revisie. WASHINGTON, 27 Mei (V.D.) Al Capone heeft gisteren bij het Hooge Gerechtshof een verzoek ingediend, de beslissing om geen re visie toe te staan van het vonnis, waardoor hij wegens belastingfraude tot een langdurige gevangenisstraf werd veroordeeld, te willen herzien. Waarschijnlijk zal Maandag a.s. over het verzoek worden beslist. Lichte aardbeving waargenomen te Sheffield. LONDEN, 27 Mei (V.D.) Te Sheffield en ir sommige deelen van Derbyshire zijn gisteren lichte aardschokken waargenomen, die volgens sommigen in verband staan met de overstroo mingen in dit gebied. Men vermoedt, dat het overal doordringende water is doorgedrongen naar de onderliggende lagen, waarin verzak kingen zijn voorgekomen, die de schokken ver oorzaakten. De Trent is op twee plaatsen ten gevolge van dijkbreuk buiten haar oevers ge treden en heeft wederom een groote opper vlakte overstroomd. Een Fransch vliegtuig vermist. PARIJS, 27 Mei (V.D.) Te Parijs maakt men zich ernstig ongerust over het uitblijven van twee schipbreukelingen van de „Georges Philippart", die uit Port Said met een En- gelsch vliegtuig naar Brindisi in Italië vertrok ken zijn. Daar waren zij aan boord gegaan van een Fransch vliegtuig, dat reeds gisterennacht te Marseille had moeten aankomen. Het werd bestuurd door den bekenden Franschen Piloot Goulette. Het vliegtuig zou een tusschenlanding maken te Genua, doch is daar niet aangeko men. Ook uit Italië zijn geen berichten ontvan gen dat het vliegtuig daar ergens een nood landing heeft gemaakt. Twee Fransche vliegtui gen zullen vandaag een onderzoek instellen langs het geheele traject naar Brindisi en zul len in het bijzonder het kustgebied afzoeken. Bloedige botsingen te Madanpura. BOMBAY, 27 Mei (V.D.). Te Madanpura nabij Bombay is een smeulende twist tusschen groepen der bevolking dezer dagen plotseling opgelaaid en ontstond een hevig gevecht tus schen de bevolking .waarbij twee personen werden gedood en 7 gewond. De politie moest ingrijpen en de onlusten namen daarbij zoo een omvang aan, dat zij gebruik moest maken van een pantserauto. Politieke aanslag? CHEMNITZ, 27 Mei (V.D.). Toen de vice- voorzitter van den Saksischen Landdag, Bret- schneider, gisteravond laat uit Dresden naar Chemnitz terugkeerde, werd hij voor zijn wo ning plotseling door 2 mannen aangevallen. Hoewel hij zich krachtig teweer stelde, werd hij aan hoofd en gelaat gewond. Op zijn hulp geroep alarmeerde zijn vrouw telefonisch de politie, doch toen een Ueberfall-commando ar riveerde, waren de beide mannen reeds ver dwenen. Bretschneider was slechts licht ge wond. WISSELNOTEERÏNGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn - 68.351/2 Londen 9.09 Now York 2.4«.62>/2 P"Ü» H-737/* Brussel 34.59 Zwitserland 48.29 Milaan 12.661/, Madrid 20.371 Oslo 45.30 Kopenhagen 49.65 Stockholm 46.87'/., VVeenen 34.5Ónom. Praag 7.32 Boedapest BEURSOVERZICHT van gisteren. De publieke belangstelling voor de fond- senmarkt bleef buitengewoon gering, het geen gezien dc woinig gunstige berichten, die omtrent den internationalen politickcn en economisohen toestand verschijnen, nau welijks verwondering zal baron. Do ten- denz op do A'dam.sche beurs was heden niet sleoht. Het aanbod was zeer boperkt en kon tegen weinig veranderde koersen geplaatst worden. Do koersverliezen, dio voor-beurs geleden werden, konden geheel worden ingehaald. Kon. Olie op ongeveer de prijzen van gisteren, bij uiterst kleinen handel. Continental Oils liepen iet» terug Unilevers enkele punten hooger. Aku's ech ter liepen terug en ook Philips lager. Rub bers verkeerden iets in reactie, als govolg van dc daling van den prijs van het pro duct. Tabakken oj> peil, terwijl Suikers zich een kleine opoffering moesten getroos ten. Scheepv. iets flauwer. Ned. Scheepv. Unies wat lager. Bootons aan don luien kant. Amerikanen in roactie. Ned. Obligu- tiemarkt stil en iets Lager voor oudo schuld. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, vrij onverwacht, zaoht en kalm, voorzien van het II. Oliesel, onze innig geliefde Echtgc- nooto en Moeder, mej. CLASINA ADRIANA CLEMENTINE VAN NIEKERK, Echtgcnoote van GIJSBERTÜS JACOBUS KEMPEN, in den ouderdom van ruim 39 jaar. G. J. KEMPEN JAANTJE PIET MARIE TOOTJE CORRIE A LIE TREESJE BETSIE. Rietveld bij Woerden, 26 Mei 1932. Do plechtige Uitvaart diensten zullen plaata hebben op Maandag. 30 Mei, des morgens 7, 8 en 9.30 uur, waar na dc begrafenis op het R. K. Kerkhof te Woerden. 4224

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3