Voor onverwoestbare Schoollaarzen ALLEEN: H. SIMONIS VRIJDAG 27 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 HAARLEMMERSTRAAT 138 TELEF. 699 „In zekeren zin moet de crisis nog ko men", zeide hij. „Er bestaat wel geen ga- vaar meer dat wij ten onder gaan terwijl andere volken zich handhaven, maar het gevaar dat de heele wereld ten onder zal gaan en dit land met haar, is nog niet be zworen". Ernstige woorden voor een minister! Er kenning der harde werkelijkheid evenwel is een voorwaarde voor de overwinning. Maar in politieke kringen is men ervan overtuigd, dat omstreeks het najaar een tweede begrooting zal worden ingediend, waarbij opnieuw drastische bezuinigingen, misschien zelfs nieuwe belastingen, voorge steld zullen worden. Veel zal, ook in dit op zicht, afhangen van de resultaten van Lausanne en Ottawa. Over zijn moeilijk heden is evenwel het Engelsche volk nog lang niet heen. Het hard-werkende Whitehall. Whitehall is de wijk der regeeringsdepar- tementen en men duidt er bij voorkeur de Civil Service, het Rijksambtenarencorps, mede aan. Whitehall heeft nooit den naam gehad zich te overwerken; in dit opzicht komt zij overeen met de „Whitehalls" van vele an dere hoofdsteden. Een Zondagsblad heeft gegevens verza meld omtrent de werktijden der ambtena ren; deze overtreffen (in beneden waart- ■che richting) alle verwachtingen. Er zijn minstens 300 ambtenaren die elk jaar twee maanden, en ongeveer 1500, die zes weken vacantie hebben. De laagste be ambten krijgen niet meer dan drie weken vrij doch hebben bovendien zes dagen zie kenverlof, waarvan zij geen rekenschap be hoeven te geven en die sinds lang als extra- vacantie beschouwd worden. Aan het eene departement i« de dienst zwaarder dan aan het andere, maar bureau uren van tien tot half vijf, met aftrek van een ruim-uitgemeten lunchtijd, gelden als „niet voor de poes". Aan het departement van de schatkist, waar de salarissen zeer hoog zijn, vertoonen tal van ambtenaren zich na de lunch niet meer. Toen de heer Tardieu eenige weken ge loden '9 morgens vroeg Sir John Simon op het Foreign Office kwam opzoeken, ver baasde het hem het gebouw zoo goed als verlaten te vinden. Hij wist niet dat de ambtenaren van dit departement nooit vóór 11 uur op hun post zijn. Inspecteurs van den arbeid, die een of twee dagen in de provincie op inspectie moe ten zijn. keeren vaak de heele week niet naar Whitehall terug, maar „nemen het ervan". Zij zijn bekende figuren op de pro vinciale rennen, en aan het Home Office, waaronder zij ressorteeren, kent een ieder de „mop": Arbeidsinspecteur (tot collega): Ren je gisteren ziek geweest? Collega: Neen, waaromt Inspecteur: O, ik heb je niet op de Derby gezien. RUITRN1 AND ONTWAPENING ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Directe onderhandeling tusschen de Ver. Staten en Frankrijk. De „Herald Tribune" verneemt uit Ge neve, dat de Amerikaansche delegatie ter ontwapeningsconferentie met den Fran- schen generalen staf in directe onderhan delingen is getreden over de principiëele ontwapeningskwestie. De geheime conferenties hebben het uitzicht op een accoord tusschen Frank rijk en Amerika geopend. DUITSCHLAND TERUGKEER NAAR HET BARBARISME. PRUISENS LANDDAGSCHANDAAL. Communisten en Hitlerianen geven elkaar de schuld. De bloedige incidenten in den Pruisischen Landdag hebben de verschillende daarbij voornamelijk betrokken fracties aanleiding gegeven, haar standpunt ten opzichte van het gebeurde in communiqués uiteen te zetten. De communisten beroepen zich in het door hen gepubliceerde manifest op de ver klaring van den Centrum-vertegenwoordi ger in het seniorenconvent, waaruit zou blijken, dat naar het oordeel van het Cen trum de nationaal-socialisten do hoofd schuldigen zouden zijn., Ook de sociaal democratische woordvoerder in het senio renconvent zou, aldus de communistische verklaring, bevestigd hebben, dat de na tionaal-socialisten het sein tot den aanval hebben gegeven tijdens de rede van Pieck. Daarentegen betoogen de nationaal-so cialisten in een uitvoerig communiqué, dat zij getoond hebben, ordelijk te willen op treden, maar dat zij, wanneer men jegens hen onwettige handelingen begaat, zich uit noodweer zullen weten te verdedigen. Dit 19 te meer noodzakelijk, zoo verklaren zij, daar door een sociaal-democratische afge vaardigde na het gebeurde gezegd is, dat de communisten de volgende maal revol vers zouden meebrengen. De nationaal-socialistische fractie deelt voorts mede, dat zij naar het verloop der gebeurtenissen een onderzoek doet instel len door een juridisch en een medisch des kundige uit haar midden. Volgens talrijke getuigen, aldus de fractie, heeft do com munist Pieck een zwaren ministerzetel op den banken der sociaal-democraten en van heb Centrum neergeworpen, hoewel daar niet gevochten werd. Hierdoor zou waar schijnlijk een afgevaardigde van eerstge noemde fractie gewond zijn. Volgens de sociaal-democratische uiteen zetting hebben beiden, communisten en na tionaal-socialisten, gelijkelijk schuld; de eersten, omdat zij den eersten klap hebben gegeven, de tweeden, omdat zij de commu nistische sprekers stelselmatig bedreigd en geprikkeld hebben. De politie zal eerst een onderzoek naar het gebeurde instellen, wanneer door de sociaal-democraten aangifte wordt gedaan, hetgeen in verband met de ernstige kwetsuren van hun afgevaardigde Jürgen- sen niet uitgesloten is. POLITIEKE ONLUSTEN TE BERLIJN EN ELDERS. De communisten en nazis weer vooraan. Tusschen communisten en nationaal-BO- cialisten is het gistermorgen in verscheide ne deelen van de stad tot botsingen geko men. Aan het Stettiner Bahnhof in het Noor den van Berlijn werden ongeveer vijftig nationaal-socialisten door communisten aangevallen. Daarbij zouden door de com munisten een tweetal revolverschoten zijn gelost. De politie arresteerde drie personen, on der wie twee communisten. In de Wollinerstrasse, eveneens in hot Noorden van Berlijn, trachtten communis ten een aantal nationaal-socialisten te be letten propagandamateriaal te verspreiden. De politie moest van de gummistokken gebruik maken om de veohtenden te schei den. In het Noord-Oosten der stad werd een communist door verscheidene nationaal-so cialisten aangevallen en licht verwond. In het Westen van Berlijn, in het Kleis- terpark, verwondde een blijkbaar partijloos persoon een nationaal-socialist met een steenworp. De dader werd gearresteerd. Kort na den middag kwam het in net Noorden en Noord-Oosten van Berlijn op nieuw tot botsingen tussohen communisten en nationaal-socialisten. In de Zionskirchestrasse ontstond ben vechtpartij, waarbij één persoon zwaar en twee personen licht werden gewond. Drie nationaal-socialisten werden door de politie gearresteerd. Aan den Senefelder Platz werden natio naal-socialisten door communisten overval len, waarbij een nationaal-socialist door een messteek werd gewond. Bijna tegelijkertijd poogden communis ten een in de nabijheid gelegen nationaal- secialistisch vereenigingslocaal te bestor men. De aanvallers namen evenwel bij de komst van de politie de vlucht. Raadhuis bestormd. Wegens de verlaging van de steunuitkee- ringen hielden gistermorgen de steuntrek kende werkloozen voor het Barmer raad huis een demonstratie, welke een zoo drei gend karakter aannam, dat de politie ge dwongen was, het plein voor het raadhuis te doen ontruimen. Een deel der demonstranten slaagde er in gedurende de door de politie uitgevoer de charge-s het raadhuis binnen te dringen. Een politiecommando bezette hierpo bet raadhuis en controleerde de aanwezigen. Tegen elf uur werd het raadhuis door de politie tijdelijk gesloten om de werkloozen zonder incidenten uit het raadhuis te kun nen verwijderen. Ook later kwam het in de omgeving van het raadhuis herhaaldelijk tot manifesta ties van de werkloozen, waarbij de politie telkens moest ingrijpen. Communistische wandaden te Düsseldorf. Een groep van ongeveer 100 communisten trok tegen 6 uur gisteravond onder ge scheld op de regeering door de hoofdstraat van Düsseldorf, de Königsallee, waar ver scheidene winkelruiten ingeslagen werden. Bovendien werden eenige auto's bescha digd en in den tuin van een café schade aangericht. SACRAMENTSDAG TE BERLIJN. Rijkskanselier Brüning en zijn Katholieke collega's in de processie. Voor do eerste maal werd dit jaar in de hoofdstad van het Duitsche rijk Sacra mentsdag in de tot domkerk omgebouwde St. Hedwigs-kathedraal met de volle plech tigheid gevierd, voor dezen grooten Katho lieken feestdag in de Duitsche kerken ge bruikelijk. Na een plechtige pontificale Hoogmis te hebben opgedragen, verliet de bisschop met het Allerheiligste de kerk. Achter den baldakijn met het Allerhei ligste volgden met brandende kaarsen in de hand o-a. rijkskanselier dr. Brüning met de rijksministers Stegerwald» en Schatz1. daarachter de Pruisische ministers Schmidt, Hirtsiefer en Steiger en ten slotte talrijke andere hooge ambtenaren en par lementsleden. CHINA DE ONTRUIMING VAN SJANGHAI. De Japansche troepen hebben Woens dag hun stellingen bij Woesoeng ontruimd Ook Kiangwan is geheel ontruimd. Een aantal Japansche troepen zal nog heden uit de internationale nederzetting ver trekken. Het Japansche hoofdkwartier verklaarde, dat de troepen Sjanghai spoe dig geheel ontruimd zullen hebben. Volgens een Japansch bericht uit Sjang hai hebben ongeveer 35 Ohineesche orga nisaties de hervatting van de anti-Japan- sche beweging in China en van den boy cot van Japansche goederen geëischt, ten einde de Japansche regeering te dwingen haar troepen uit Mandsjoerije terug te trekken. te ontdekken. Eenigen tijd geleden hielden bandieten namelijk prins Bibescu, den Arno- rikaanschen financier Dewey en de vrouw van den Poolschen gezant te Boekarest aan, die een uitstapje per auto buiten de hoofd stad maakten. Craconescu werd met het onderzoek belast en wist de daders binnen eenige, dagen te arresteeren, waarvoor hij door koning Carol werd gedecoreerd. Eenige dagen later werd hij echter op non- actief gesteld en thans is tot zijn arresta tie overgegaan. Men beweert, dat hij het hoofd was van eenige bandieten-organisa ties en zelf opdracht heeft gegeven voor den overval op prins Bibescu. GEMEENTERAAD VAN WARMOND BUITENL. BERICHTEN. DRIE D00DEN OP SPOORWEG OVERGANG. In de nabijheid van Argenton (Frankrijk) is een particuliere auto door een trein ge grepen en driehonderd meter ver meege sleurd. Drie in den auto gezeten personen zijn om het leven DE OVERSTROOMINGEN IN HET DONCASTER-DISTRICT. 10.000 mijnwerkers zonder werk. Naar de correspondent van de „Daily Herald" meldt, nemen de overstroomingen, welke zes graafschappen van Engeland teis teren, nog steeds niet ai. De toestand ier getroffen bewoners dreigt wanhopig te worden. Tien duizend mijnwerkers zijn zonder werk wegens de sluiting van acht van de voornaamste kolenmijnen in het Doncaster- district, dat eveneens geheel onder water staat. Het dorp Arksey is thans geheel van de buitenwereld afgesloten. De bevolking van Bentley staat gereed, om de vluoht te ne men bij de eerste waarschuwing, dat er nog meer regen op .komst is. Naar uit Nottingham gemeld wordt, is het water van de Trent in de laatste dagen wederom snel gestegen. De electriciteits- voorziening 19 gestaakt. Een kerk staat on der water en twee huizen geraakten we gens kortsluiting in brand. Het water in de Theems staat buiten gewoon hoog. De bladen wijzen er op, dat een dergelijke hooge waterstand nog niet is voorgekomen en maatregelen tot regu leering van den waterstand dringend noo- dig zijn. EEN „PHILIPPAR-ONTHULLING". Helsche machine aan boord. De meeningen betreffende de oorzaak van do ramp op het mailschip „Georges Philippar" zijn in vakgroepen nog steeds zeer verdeeld. De veronderstelling van één der groe pen, dat het Bchip door misdadig toedoen is ten gronde gegaan, wordt thans door een verklaring, afgelegd door een inspecteur van het Suez-kanaal, bevestigd. Deze be vond zioh bij het vertrek van de „Georges Philippar" te Port Saïd. Collas, zoo heet de inspecteur, verklaarde, dat het schip in de haven van Port Said aan een onder zoek is onderworpen en dat daarbij aan boord een helsche machine van een zeer groote explosieve kracht is aangetroffen. Deze helsche machine was van een uur werk voorzien en moest ontploffen in het Suez-kanaal. De ontdekking van deze misdaad werd streng geheim gehouden. Zij heeft slechts tot gevolg gehad, dat de passagiers te Port Said niet aan land mochten gaan en dat daar evenmin nieuwe passagiers aan boord zijn genomen. NAAR DE NOORDPOOL. Sir Hubert Wilkins bereidt een nieuwe reis voor. Naar de correspondent van de ..Manches ter Guardian" uit Rome meldt, deelde sir Hubert Wilkins, die deelnam aan de bijeen- komst van Oceaanvliegers, mede, dat hij I zioh binnenkort naar Engeland zal bege ven, om den bouw van een nieuwe boot te leiden, welke den onderzeeën „Nautilus' bij zijn aanstaande Pool-expeditie vervangen j moet. „Een boot", zeide Wilkins, „is voor mijn leiden, welke den onderzeeër „Nautilus" bij luchtschip. Ik neem wetenschappelijke in strumenten mee naar de Noord-Pool, we'ke ongeveer een 1000 Kilo zullen wegen. Ik j zal een veel eenvoudiger schip gebruiken, dan de „Nautilus" en de voedselvoorraden tot een minimum beperken. In het bizonder zal ik de weersgesteld heid, luehtstroomingen en winden bestudce- j ren. Wij kunnen de winden van vijanden tot vrienden maken", zeide Wilkins, „als wij moeite doen, om hun geheim te doorgron den". CHEF DER POLITIE IN BOEKAREST GEARRESTEERD. Hij zou ook chef van bandieten zijn. Do correspondent te Boekarest van de „Daily Telegraph" meldt aan zijn blad, dat het hoofd van de Boekarester geheime poli tie, Marin Craconescu, is gearresteerd, om dat hij er van verdacht wordt in verbinding te staan met beruchte Roemeensche ban dieten. Deze politiechef had achterdocht ge wekt, doordat hij er blijkbaar te vlug in was geslaagd de daders van een aanslag Gisteren hield de Raad dezer gemeen te een openbare vergadering onder voor zitterschap van den heer A. J. L. Kete laar, burgemeester. Nadat deze de ver gadering met gebed had geopend wer den door den secretaris de notulen der vorige bijeenkomst voorgelezen en onder dankzegging zonder op of aanmerkingen vastgesteld. Mededeeling werd gedaan van de na volgende ingekomen stukken: Dankbetuiging van de Christelijke vak school voor meisjes voor de toegekende subsidie. Goedgekeurd raadsbesluit tot kostelooze overname van grond van de heeren Oudshoorn, Brama enz. Schrijven van H.H. Gedep, Staten houdende mede deeling der goedkeuring van de gemeen terekening dienstjaar 1929. Rekening en verantwoording van de R. K. Vereeni- ging voor ziekenhuisverpleging, waaruit blijkt, dat van het verleende renteloos voorschot over 1931 200.— ie afgelost. Verzoek van de Nederlandsche Vereeni- ging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten om toe te treden als lid der vereeniging. Schrijven van de Nationale Commissie tegen het alcoholisme om verlaging van het maxi mum aantal vergunningen en verloven. Een dergelijk verzoek van het Provin ciaal drankweercomitó in Zuid-Holland. Deze stukken worden of voor kennis geving aangenomen of er wordt afwijzend op beschikt. Verzoek van den here van der Leede te Oegstgeest met betrekking tot den bouw van een woning aan de Dorps straat. Daar in verband met dezen bouw iu de vorige vergadering het stratenplan is gewijzigd, welke wijziging nog niet door Gedep. Staten is goedgekeurd, kan hiervoor nog geen bouwvergunning wor den gegeven. B. en W. zullen in dezen op spoed aandringen. Verzoek van het R. K. Lyceum voor meisjes te 's-Graven- hage om een bijdrage vaan 57.47 in de kosten van het onderwijs dier school over 1929, omdat gedurende dat jaar deze school bezocht werd door een leer linge uit deze gemeente. B. en W. stel len voor de gevraagde subsidie toe te staan. Korting salarissen gemeente- personeel. Vervolgens wordt overgegaan tot af werking der agenda. Als eerste punt prijkt 't voorstel van B. en W. inzake kor ting op de wedden van den burgemees ter enz. B. en W. stellen voor aan alle ambtenaren voorloopig voor 3 jaar vanaf 1 Juli een korting toe te passen van 5 pet. en bovendien van de twee ambte naren ter secretarie, den gemeente-op zichter en den voorman der werklieden met ingang van Januari a.s. 8 1/2 pet. te verhalen zoodat voor deze laatste titu larissen de korting niet minder zal be dragen dan 13 1/2 pet. Voor den twee den ambtenaar ter secretarie geldt de korting van 5 pet. niet, zoodat op hem slechts 8 1/2 pet. pensioensbijdrage wordt verhaald en wel met ingang van ge noemden datum. De korting zal eveneens niet worden verhaald op den beheerder van het waterleidingbedrijf doch deze zal worden opgedragen de inning der kwitanties wat tot heden geschiedt door den heer Classen. Over deze aangele genheid ontspon zich een langdurige be spreking. De heer Weijers vindt het voorstel zooals dit ter tafel ligt niet billijk en rechtvaardig. Hij vindt een korting van 13 1/2 pet. een geweldige trap naar be neden. Hem is medegedeeld, dat de ambtenaren geheel vrijwillig hebben aan geboden gedurende 3 jaren 5 pet. van hun salaris af te staan en vindt deze aanbieding zeer mooi. De voorzitter licht uitvoerig de voorstellen van B. en W. toe en dringt op aanneming aan. Wethouder Oudshoorn zegt dat het salarisvraagstuk een ernstige bespreking in het college van B. en W. heeft uit gemaakt en spr. dringt met klem op aanneming van het voorstel aan. Spr. spreekt er zijn scherpe afkeuring over uit, dat iemand, die geheel buiten de gemeentepolitiek staat reclame loopt te maken door middel van een lijst, om pressie op deze aangelegenheid te kun- I nen uitoefenen. Spr. vindt zoo iets op I zijn zachtst uitgedrukt zeer onbehoorlijk. Een salarisverlaging is nimmer een pret- tige zaak en zoo gauw de tijden weer beter worden zal spr. de eerste zijn die weer zal voorstellen de salarissen te verhoogen. Nog werd het woord gevoerd door de heeren Heitlager, Breedijk en 1 van Schie, maar nooh het bemiddelings- I voorstel van den heer Heiltager, nog het I verzachtingsvoorstel van den heer Weyers 1 kon in de oogen van B. en W. genade vinden zoodat het voorstel van B. en I W. werd aaangenomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer Weyers. Achtereenvolgens gaan onder den ha mer door: de vaststelling der verordening op de heffing invordering van verlofs- recht, de wijziging der verording op de beffing van het vergunningsrecht, wijzi ging steunregeling van werklooze ar beiders en aansluiting aan den Rijks dienst. Deze wijzigingen betroffen slechts kleine onderdeelen der regeling. De voorzitter deelde nog mede dat deze steunregeling zou gelden tot 23 Juni a.s. doch dat voor dien tijd nog een verga dering zou worden gehouden, opdat de Raad zioh te dezer zake nog nader kan uitspreken. De winkelsluiting. Wijziging der verordening .tot afwij king van de winkelsluitingswet. B. en W. stellen voor de voorgestelde wijzigin gen waaromtrent overleg is gepleegd met de desbetreffende autoriteiten goed te keuren. De heer Breedijk zou het uur van sluiting dat thans in de verordening is bepaald op 10 uur, willen gesteld zien op 9, terwijl hij den Zondag geheel wil sluiten. Wijl dit voorstel niet onder steund wordt kan het geen punt van bespreking uitmaken. (Omtrent de des betreffende bepalingen dezer verordening zullen wij nog nader mededeeling doen, zoodra de goedkeuring is verkregen). Goedgekeurd wordt vervolgens een be sluit genomen conform artikel 171 der gemeentewet. Dit besluit verleent ge durende 5 jaren machtiging aan B. en W. behoudens mededeeling aan den raad tot het koopen, ruilen, enz. van ge meente-eigendommen en verhuren of ver pachten daarvan. Deze machtiging wordt met algemeene stemmen verleend. Besloten wordt een klein strookje grond liggende aan de Heerengracht te verkoopen voor den prijs van 2.50 aan den heer van Moorsel waardoor deze daar ter plaatse een woning kan bou wen. De heer Weyers wil van deze ge legenheid gebruik maken te wijzen op de groote onbillijkheid dat de gemeente steeds gronden neemt zonder hiervoor iets te betalen. Hij zou willen zien dat wanneer de gemeente grond noodig heeft voor wegverbreeding, onverschliiig op welke wijze, hiervoor ook betaald wordt. Over deze aangelegenheid ontspon zich een geanimeerde discussie waaruit bleek, dat de meeningen van den voorzitter in deze met den webhouder en het raads lid Weyers niet overeenstemde. Positieve resultaten werden echter niet bereikt. Alsnog werd vastgesteld de vergoeding over 1929 voor de bijzondere soholen in verband met de vaststelling door Ged. Staten over dat jaar. Geen Oranjefeesten. Bij de gebruikelijke rondvraag ont spon zich een debat over de aanstaande oranjefeesten. De heer Weyers vroeg ot er reeds een aanvraag binnengekomen was' om dit jaar wederom gebruik te mogen maken van de gemeentelijke ter reinen voor de oranjefeesten. Hij vindt de tijdsomstandigheden niet geschikt voor feestviering. Uit de discussie bleek dat de leden zoowel als do voorzitter de meening van den heer Weyers onder schreven. Doch waar nog geen verzoek was binnengekomen kon nog geen be slissing genomen worden. De heer Weyers wees nog op de hooge keurloonen die door den slager aan de gemeente Leiden moet worden betaald en is er van overtuigd, dat deze gemeen te op alle wijzen door de gemeente Lei den wordt uitgeknepen alg' een citroen. Wethouder Oudshoorn zegt te deze zake reeds zijn meening in B. en W. gezegd te hebben. Ook hij is van oordeel dat de keurloonen veel te hoog zijn. Hij is er voor om pogingen in het werk te stellen verlaging te krijgen. De voorzitter wil kalm overleg en geen wilde ondoordachte actie. Dit punt zal in de vergadering van B. en W. nader onder het oog wor den gezien. Hierna wordt de bijeenkomst gesloten en overgegaan in geheime zitting. LEIDEN. AGENDA'S. DAMES GYMN.-VER. „KLIMOP". Vrijdag: Bij goed weder 8.309.30 op het terrein inplaats van gymn. in de zaal. Mevrouw: „Wie heeft die vaas gebro ken?" Het nieuw meisje: „O, eh, eh, dat heeft de kat gedaan." Mevrouw: „De kat? Welke kat?" Meisje: „O heml, hebben wij geen kat?"

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10