FLY-TOX Een veldslag in den Pruisischen Landdag DONDERDAG 26 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 naar- aanleiding van het hulde-telegram aan de Koningin. Deze drong erop aan, in het telegram een zinsnede op te nemen, •waarin H. M. werd uitgenoodigd „onver wijld aan de Regeering opdracht te geven de noodige steunmaatregelen te treffen". Dit werd door den voorzitter ontraden. Na heropening der vergadering bracht de heer De Kok uit Loosduinen de grieven der tuinders naar voren. In Loosduinen 'hebben de tuinders van de Duitschers een aanbod gekregen om steenkolen te ruilen tegen tuinbouwproducten. Wat locaal mo gelijk ia moet ook door de regeering to be reiken zijn. De heer Driessen uit Venlo betoogde, dat als de Regeering voor de tuinderij niets doet, de koude-grond cultuur ten doode staat opgeschreven. Tegenover Duitsckland moet de vuist op tafel. Pastoor Swilders kwam op voor de veen koloniën. Een opstandige. Do heer Franssen uit Vlierdon zeide, dat ieder product, komend van de boerderij, met verlies wordt verkocht en afgeleverd. Waarom niet wat brutaler opgetreden te gen het buitenland? De regeering ie hui verig om het kleine pinkje van Holland op te steken tegen de groote vuist van het buitenland. Spr. had een lijstje „eischen" klaar om de boter te steunen: boter eten in de kazerne, invoerverbod op alle spijs- vetten, verbieding cadeaux-stelsel voor margarine, verbod om kleursel in marga rine te mengen, waardoor deze de allures aanneemt van natuurboter. (Of Nederland daarmee gebaat zou zijnDe Regee ring moet het reddingtouw toewerpen aan de boeren, opdat deze niet verdrinken in de.... melk. De kleinere boertjes zijn er veel erger aan toe dan de werklooze arbei ders. De heer J. Breuker» uit Roermond wees op den terugloop van de eierprijzen. Ook spr. was de meening toegedaan, dat de or ganisaties hebben gedaan wat zij konden. De heer De Goey uit Montfoort zeide, dat de boer moet werken van den ochtend tot den avond, doch geen geld verdient. Spr. bepleitte, aan de Regeering een mo ratorium te vragen, waarbij verboden wordt hypotheken op te zeggen, of de op richting van oen Bank met garantie van de Regeering, die de hypotheken over neemt. De heer Van den Anker uit Oudewater noemde het een verzuim van de Regeering, dat de export niet gaande ia gehouden en de invoer tegengewerkt. Hierdoor zijn de vee- en zuivelbedrijven kapotgeslagen. Spr. vond het schande iemand zonder loon te laten werken ten gerieve van de overige bevolking. De regeering kijkt de groot^iu- dustrieelen naar de oogen, die hun geld dorst bevredigen met het gestolen bloed geld van den boer. (Gehamer van den voor zitter). De Tweede Kamer is niet machte loos maar onwillig. Spr. gaf zijn zienswijze op het „boterschandaal", namelijk de groote invoer van buitenlandsche boter ondanks de contingenteering, noemde dit „vrienden diensten aan Russische godloochenaars". De Limburgers hadden hun „Charles" mo gen houden. De spreker ging zich hierna aan dergelijke „Tribune-taal" te buiten, dat de voorzitter hem het woord ontnam. De heer Sjerps uit Ham wilde alle ver bruik van margarine verbieden en meer propaganda voor onze natuurboter in Ned.- Indië. Prullen van ambtenaren! De heer Damen uit Millingen noemde den Haag „anti-boersch-gezind". Ook spr. hekelde de ten-uitvoer-brenging van de bo- ter-oontingenteering. Wat heeft de Regee ring voor prullen van ambtenaren, riep hij uit. Breedvoerig bestreed spr. de grondbe lasting en de „sociale belasting"; de tijd zal neg komen, dat de boeren geen arbei ders meer kunnen betalen. De heer Jongsma uit Leeuwarden slaak te een noodkreet voor de Friezen. „Iedere koe vreet thans zichzelf op", zei spr„ d.w.z. er blijft voor den boer niets om te leven over. De heer Daal uit Katwijk (N.-B.) ver langde steun voor de varkensteelt. De heer Peters uit Sohaik toonde aan, dat de zuivel de productiekosten nog niet opbrengt. De toestand in den tuinbouw schreef spr. toe aan de laksheid der re geering. Uit de invoer van allerlei boter blijkt, dat Nederland zijn eigen boter-con- trole-merk niet apprecieert. Op de buiten landsche 'ooter moet het land van herkomst vermeld worden. De heer Boos uit Gassel informeerde naar de mogelijkheid, dat de organisaties zelf prijsregelend optreden, door het stel len van minimum-prijzen. Inflatie van den gulden achtte spr. in 't belang van den boer! De heer Ruyter de lange rij van spre kers beantwoordende laakte het schel den op de Regeoring. De Regeoring i® niet onwillig, maar tot Kerstmis vorig jaar was zij onmachtig de Kamer met zich te krijgen. De sociale verzekeringen moeten niet ver dwijnen. Boer en arbeider moet het goed gaan. De grondbelasting dient te worden afgeschaft. De boeren hebben schuld door hun wegblijven van de politieke vergaderin gen, waaraan het te wijten is, dat de crisis in den landbouw thans pa.s aan de orde komt in den partijraad. Prijsregeling zal onderzocht worden. Inflatie van het betaal middel zou de strop om der boeren hals \aster snoeren. De voorzitter dankte inleider en sprekers en hoopte, dat de stem van doze vergade ring in den lande moge gehoord worden. DE GEACHTE AFGEVAAR DIGDEN SLAAN MET STOELEN EN GOOIEN MET INKTKOKERS Bloedige koppen en een ruïne in de 2aal. HET VERLOOP DER ZITTING. De zitting van den Pruisischen Landdag werd gistermiddag om kwart over 2 uur ge opend. De ouderdoms-president Litzmann ver klaarde, an de pers te hebben gelezen, dat in de eergisteren gehouden openingszitting o.a. geroepen is: „Weg met de keizerlijke generaals Daardoor wordt ook generaal- veldmaarschalk Hindenburg getroffen. Wanneer spr. wist, wie dit geroepen had, zou hij dienovereenkomstig zijn maatrege len genomen hebben. Vervolgens had de verkiezing van den president en de vice-presidenten van den landdag plaats. Doordien de nationaal-socialisten zich bereid verklaard hadden, de parlementaire usance te handhaven, had de stemming een vlot verloop. De nationaal-socialist Kerrl werd met 262 van de uitgebrachte 416 stemmen tot voorzitter gekozen, terwijl tot ondervoor zitters gekozen werden de sociaal-demo craat Wittmaaok, de oentrumsafgevaardig- de Bauwhoff en de Duitseh-nationaal dr. Kries. De verdere zitting nam een zeer rumoe rig verloop. Doordien een der communisti sche sprekers de rechterlijke macht partij digheid verweet en er op wees, dat natio naal-socialistische moordenaars tot ten hoogste 9 jaar gevangenisstraf veroordeeld zijn, communisten echter, die propaganda onder de rijksweer hadden gemaakt, tot 10 jaar, kwam het tot vinnige interrupties tusschen nationaal-socalisten en commu nisten. Toen de communistische afgev. Pieck de nat.-soc. toeriep, dat in hun kringen moor denaars zaten, stormden de nationaal-so cialisten met dreigende gebaren en onge- wonden uitroepen naar de sprekers-tribune. De communisten deden hetzelfde om hun spreker te beschermen. De eerste klap. Het kwam tot heftige woordenwisselin gen, in het verloop waarvan door de com munisten de nat.-soc. afgevaardigde Hink- ler in het gezicht geslagen werd. Ook werd naar de nationaal-socialisten met inktkokers geworpen. Dit was voor de nationaal-socialisten het signaal om op de communisten aan te stor men. Er ontstond een geweldige kloppartij, in den loop waarvan met vuisten op elkaar werd losgeslagen en ook stoelen, glazen en waterkaraften werden gehanteerd. De heele nationaal-socialistische fractie sloeg in weinige minuten met stoelen, die op de communisten geworpen werden, de communistische fractie de zaal uit. Talrijke afgevaardigden bleven met bloed bedekt liggen en werden uit do zaal gedra gen. Toen de zaal leegliep, kwam er een woest geschreeuw van de tribunes. BUïTRNï AND BELGIE MINISTER RENKIN'S PRORAM. De taalkwestie moet definitief opgelost worden. De nieuwe Belgische regeering heeft zich gisternamiddag aan de Kamer en den Senaat voorgesteld. In de regeeringsver- klaring, welke eerst in het Fransoh en ver volgens in het Vlaamsch werd voorgelezen wordt gezegd, dat het nieuwe kabinet de politiek van financieele herstel en ver zoening, welke door de vorige regeering was aangevangen, zal voortzetten. Het taalprobleem moet definitief worden opge lost te dien einde zullen amendementen worden ingediend, welke het de beide Ka mers mogelijk zullen maken, het vraag stuk door een nationale stemming op te lossen. De regeering zal haar op vrede en sa menwerking gerichte buitenlandsche poli tiek, welke zij op 11 Juli 1931 te Lausanne heeft uiteengezet, voortzetten. De Belgi sche gedelegeerden zullen niets onbeproefd laten om voor België de schadeloosstelling te verkrijgen, waarop het recht heeft. Zij zullen met al hun kracht medewerken aan de economische samenwerking tusschen* de volken. De regeering heeft besloten, op te treden tegen het noodlottige stelsel der beperkingen en belemmeringen, welke het normale handelsleven bemoeilijken. Zij zal voorts alle overbodige uitgaven der open bare diensten schrappen. De regeeringsverklaring houdt zich ver volgens bezig met de belastingen, ouder domspensioenen, de werkloosheid ©n de werkverschaffing. De regeering, aldus de verklaring, zal zich beijveren, voor de Belgische land bouwproducten een normale binnen- en buitenlandsche markt open' te houden en zal maatregelen voorstellen voor het steu nen der productie, met name van den graanverbouw. De zittingszaal bood na de kloppartij een beeld van ernstige verwoesting. De zaal geleek op het tooneel van een veldslag. Zware leeren fauteuils lagen ge broken op den grond. Deelen van de verlichfcings-apparaten voor de stenografen lagen 20 meter van de plaatsen der stenografen verwijderd. De gewonden. Betrekkelijk zwaar gewond zijn bij de kloppartij de leiders der soc.-dem. landdag- fractie, afgevaardigde Jürgensen, alsmede de communistische afgevaardigden Krae- mer (Niederschöneweide), Kuntz en Gohlke. Jürgensen moest bewusteloos uit de zaal gedragen worden. Afgev. Kraemer kwam weinige minuten na de vechtpartij met geheel verbonden hoofd weer in de zittingszaal. Door het ver band heen liep het bloed nog over zijn ge zicht. Hij riep den nationaal-socialisten toe: „Twintig voor één! Dat zullen jullie boe ten I" In de wandelgangen van het huis ont stond een groote opwinding, welke zich ook van het publiek meester maakte. Het dreig de tot een nieuwe vechtpartij te komen, doch de boden en het overige personeel wisten dit ten slotte te verhinderen. Onder de afgevaardigden bevond zich gelukkig ook een lid van het centrum, die arts is. Deze legde de eerste noodverbanden aan. De socialistische afgevaardigde Jürgen sen was zoo geducht toegetakeld, dat zijn wonden gehecht moesten worden en hij naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Na den „slag". Na de vechtpartij in den Pruisischen landdag is het seniorenconvent bijeengeko men. De zitting werd ook door den Berlijn- schen president van politie bijgewoond. Voor de deur van de zaal verzamelden zich verscheidene nationaal-socialistische afgevaardigden, die nog steeds zeer opge wonden waren. De opwinding nam nog toe, toen één der afgevaardigden een persoon in burgerklee- ding bemerkte, dien men voor een geheimen agent aanzag. De man werd door de natio naal-socialisten verwijderd. Op verzoek van den leider der fractie verwijderden de nationaal-socialisten zich ten slotte van de deur der zaal, waar het seniorenconvent vergaderde. Het convent heeft nog geen beslissing naar aanleiding van de vechtpartij geno men. De communisten en de nationaal- socialisten moeten zich tegen de inmen ging van de politie hebben verklaard, dooh de socialisten en de afgevaardigden van het centrum moeten te kennen hebben gegeven, dat zij met een eenvoudige verklaring van de betrokkenen geen genoegen zullen ne men. De volgende zitting van den landdag zal op 1 Juni plaats hebben. OOK EEN HANDGEMEEN IN HET PARLEMENT VAN DANZIG. In de gisteren gehouden zitting van het parlement van Danzig is de nationaal-so cialistische afgevaardigde Greiser handge meen geraakt met den sociaal-democraat Plettner. De vechtenden werden door an dere afgevaardigden van elkaar gescheiden. De tribunes moesten ontruimd worden. Voorts geeft de regeering uiting aan haar voornemen, den godsdienst- en school- vrede te eerbiedigen. ENGELAND ENGELANDS UITGESTELDE SCHULD AAN DE V. S. Betalingsovereenkomst wordt dezer dagen geteekend. De Britsche regeering heeft haar am bassadeur te Washington opdracht gege ven een overeenkomst met de Vereenigde Staten te teekenen voor de terugbetaling der oorlogsschulden, welke gedurende het z.g. Hoover-jaar zijn opgeschort. De opge schorte betalingen zullen thans worden verricht in tien jaarlijksche termijnen en worden verhoogd met 4 pet. interest. De onderteekening der overeenkomst zal binnen enkele dagen plaats vinden. Het besluit van de Engelsche regeering om de hervatting der schuldenbetalingen aan de Vereenigde Staten na het morato rium voor te bereiden, wordt in het alge meen door do groote Londensche bladen scherp gecritiseerd. „Financial News" ziet er een zwakheid van de regeering in, wan neer dit besluit inderdaad beteekent, dat zij geen stappen zal doen tot verlichting van de betalingslasten doch eenvoudig de bestaande schulden zal aflossen. Wanneer geen ernstige pogingen worden gedaan om onderhandelingen over deze schulden met Amerika te openen, is in Engeland een krachtig verzet te wachten, aldus het blad. De „Times" verkaart, dat de Engelsche regeering te kennen heeft gegeven, dat zij zich niet vastlegt ten aanzien van haar betalingscapaciteit. Wat de werkelijke kansen op hervatting der betalingen aangaat, blijft de situatie, aldus de „Times", onveranderd. Niettemin heeft de formeele erkenning van de En gelsche regeering groote bevrediging te Washington gewekt, en men verwacht daar volgens den correspondent van het ge noemde blad, dat dit voorbeeld sterken invloed op de houding van de andere Euro- peesche regeeringen zal uitoefenen. In Engeland is men minder voldaan. De harde realiteit van het schuldenprobleem is plotseling weer scherp in het licht ge steld. Wanneer op 15 December a.s. Enge land de betalingen aan de V S. moet her vatten, ontstaat een zeer ernstige situatie. Niet allen stijgt de normale annuïteit dit jaar van 161 millioen dollar tot 183 mil- lioen dollar, waarbij dan nog de termijn van de uitgestelde annuiteit van 1931 zou komen, doch bij den huidigen koers van het pond sterling zou de betaling Enge land circa 30 pet. meer kosten dan toen bet pond op pariteit stond. In de begroo ting van April j.l. is geen voorziening ge troffen voor de schulden'betalingen, en als de Europeesche debiteuren hun betalingen aan Engeland niet hervatten, zouden in grijpende nieuwe belatsingen en bezuini gingen noodzakelijk worden. Deze moge lijkheid heeft de beurs reeds ernstig ver ontrust, zooals blijkt uit de scherpe daling in de koersen van Engelsohe staatsfondsen in de afgeloopen twee dagen. JAPAN NATIONAAL KABINET IN JAPAN. Onder baron Saito. Baron Saito heeft een nationaal ka binet gevormd. Behalve het premier schap zal hij ook Buitenlandsöhe Zaken voor zijn rekening nemen. Met de portefeuille van Binnenland- sChe Zaken is Yamamoto belast, met^ die van Oorlog generaal Senjoero Hayasji en met die van Marine admiraal Keisoeke Okada. AMERIKA NEW YORKS BURGEMEESTER IS TE DUUR. Jimmy voor een onderzoek-commissie. Voor een door gouverneur Roosevelt ingestelde commissie van onderzoek naar de financiën van de sta-d New York heeft gisteren na voorbereidende werkzaamhe den, welke maanden in beslag hebben genomen, het verhoor plaats gehad van burgemeester Jimmy Walker over diens particuliere financieele aangelegenheden. 500o personen belegerden als het ware het gerechtsgebouw, ten einde tot de publieke tribune te kunnen worden toe gelaten. Er werden slechts 350 personen toegelaten. Hoofdpunt van onderzoek is de rei? welke Walker in 1927 door Euro pa heeft gemaakt. Hij schijnt toen tij dens zijn zesdaagsch verblijf te Parijs 13.000 dollar te hebben uitgegeven. Voorts zou Walker groote somman hebben aan genomen als „schadeloosstelling voor po litieke bezigheden". Waarschijnlijk zal het verhoor drie dagen duren. Het doel van procureur Seabury, die het onder zoek leidt is, den burgemeester van zijn functie te ontheffen. In het verloop van het verhoor eisch- te burgemeester Walker van den officier van justitie, dat deze hem helder en dui delijk het doel van het onderzoek zou uiteenzetten. Seabury antwoordde, dat Walkers particuliere financieele aangele genheden op zijn minst genomen verdacht waren. Hierop ontstond in de zaal een geweldig tumult. De partijvrienden van Walker in de commissie, evenals de toe schouwers schreeuwden, raasden en lach ten. Een man in de toeschouwersruimte poogde een redevoering te houden. De voorzitter, Hofstaedter, schorste de zit ting. Nadat het verhoor hervat was, deelde Walker mede, dat hij tezamen met den uitgever Paul Block een ge meenschappelijke rekening geopend had. Block heeft 1000 tot -2000 ongenoemde aandeelen ingebracht. Tengevolge van de beurshausse van Februari 1927 tot Augus tus 1929 hebben de rekeninghouders een winst gemaakt van bijna een kwart mil lioen dollar. Hiervan heeft Walker 102000 dollar gekregen. DE HEERSCHAPPIJ DER G0DDEL00ZEN IN MEXICO. Een nieuwe satanische wet tegen de geestelijkheid te wachten. Men schrijft uit Rome aap de „Msb.": De „Osservatore Romano" bevat een bericht uit Mexico, volgens hetwelk de toestand van de Katholieken in dat land steeds slechter wordt en spoedig op den toestand in Rusland zal gaan gelijken, ja zelfs dezen nog zal overtreffen. De Mexicaansohe regeering is tbans bezig, de jeugd systematisch te demora- liseeren. Hetgeen op de staatsscholen voorvalt, is eenvoudigweg satanisch. Het ergste zijn de toestanden in de staatsscholen van Veracruz, welk gebied gebukt gaat onder de tyrannic van gou verneur Tejeda. Hier wordt niet alleen openlijk communistische propaganda ge voerd, maar worden bovendien anti-gods dienstige conferenties op de scholen ge houden. De centrale regeering doet echter, als of haar dit alles niet aangaat. In den laatsten tijd richt zich de ver volging vooral tegen de weinige Katho lieke scholen, die nog bestaan. Deze wer den door den minister van onderwijs zoo verdrukt, dat het bijna onmogelijk is, ze nog langer te houden. De minister van onderwijs heeft thans een wet uitgevaardigd, volgens welke de leerlingen van katholieke scholen bij de jaarlijksche examens, welke in het bij zijn van vertegenwoordigerss van den staat moeten afgelegd worden, zulke hooge examengelden zullen moeten be talen, dat bijna geen enkele katholieke familie ze opbrengen kan. Gegarandeerd afdoende. Let op de blauwe verpakking. Ook de vervolging der Katholieke pers neemt steeds toe. Inmiddels worden de wetten betreffen de de beperking van het aantal geeste lijken geleidelijk in alle staten doorge voerd, o.a. ook in den staat Chilmabrua, waar maar één priester de heilige be diening mag uitoefenen en in een kerk voor 45000 geloovigen godsdienstoefenin gen mag houden! Organisaties van communisten en vrij metselaars hebben in alle staten speciale spionnen aangesteld, die een Katholiek, die de godsdienstwetten overtreedt, ter stond aanklagen. Thans wordt weer een nieuwe aanslag op de vrijheid der Mexicaansche geeste lijken beraamd. Binnenkort, zou een wet uitgevaardigd worden, volgens welke iedere priester, die den Paus gehoor zaamheid belooft, zijn staatsburgerschap verliest en daardoor ieder oogenblik uit zijn land verbannen kan worden. Zou deze satanische wet worden aan genomen, dan wordt hiermede de katho lieke eeredienst in Mexico geheel opge heven. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. PLAFOND IN BELGISCH KASTEEL INGESTORT. Vele gewonden. In het oude slot Lalaing Ecaussines is gisteren het plafond van een zaal inge stort, juist toen een aantal leerlingen van een pensionaat te Ixelles er een be zoek braoht. Dertig h veertig meisjes werden gewond, van wie enkele ernstig. COURANTENKIOSK IN ELKAAR GEREDEN. Drie ernstig gewonden. Op de balspelplaats te Brussel heeft gistermiddag een ernstig ongeluk plaats gehad, toen een auto, bestuurd door ze keren Louis Stielemans slipte en tegen de courantenkiosk terecht kwam. De kiosk werd geheel vernield. Drie vrouwen die zich in de kiosk bevonden werden zoo ernstig gewond, dat zij ter verple ging in een der ziekenhuizen moesten worden opgenomen. ZWARE 0NWEDERS BOVEN POLEN. Zes kinderen door bliksem gewond. Geheel Polen is gisteren door zware onweders geteisterd, waarbij op verschil lende plaatsen door den hagel groote Echade is aangericht aan het op het veld staande gewas. Te Warschau werd een in een kinderspeeltuin staande boom door den bliksem getroffen. Zes kinde ren, die onder den boom voor den stroo menden regen schuilden, werden gewond. GEWELDIGE BRAND IN NOORD-INDIE. Duizend huizen verwoest. Tijdens een hevigen zandstorm is in een huis te Ohaisadda brand uitgebro ken. Het vuur greep zoo verwoed om zich heen, dat niet minder dan duizend huizen en winkels in de asch werden ge legd. Het duurde verscheidene uren voor dat de troepen en de brandweer den brand meester waren. NIEUWE BOTSINGEN TE ADEN. Vijftig gewonden, zeventig arrestaties. Gisteren hebben te Aden opnieuw bot singen tusschen Arabieren en Joden plaats gehad, waarbij vijftig personen werden gewond. Pantserauto's patrouil leeren thans door de straten. Zeventig personen zijn gearresteerd. STRIJD OM EEN GOUDMIJN IN NICARAGUA. Naar uit Bluefields gemeld wordt, heeft een sterke groep Nicaraguaansche vrij heidsstrijders den in Amerikaansch bezit zijnden goudmijn Neptuno overvallen. Amerikaansche vliegtuigen bombardeer den de aanvallers. Na een gevecht, dat een vollen dag duurde, slaagde de na tionale garde er in den aanvallers te verslaan, die aftrokken met achterlaten van 17 dooden. ZEVENTIG DOODVONNISSEN IN BURMA. Zeventig rebellen, die betrokken zijn bij den Burmaanschen opstand van eenige maanden geleden, zijn ter dood veroor deeld en 22 anderen tot levenslange de portatie.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6