AGENDA DONDERDAG 26 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 R.K. WERKLIEDENVERBOND. Agenda van de Voorjaars-Verbonds- vergadering. Het R.K. Werkliedenverbond houdt de Voorjaars-Verbondsvergadering te Haar lem, in het gebouw „St. Bavo", Smede- straat 23 op Dinsdag 28 en Woensdag 29 Juni a.s. De Agenda vermeld: 1. Behandeling en vaststelling Jaarver slag 1931. Hierbij bestaat gelegenheid tot het houden van algemeenebeschouwingen over het bestuursbeleid. (Opmerkingen van ondergeschikten aard, b.v. betreffen de onjuiste cijfers, gelieve men schriftelijk in te zenden). Behandeling en vaststelling van het financieel verslag over 1931. Verkiezing van bestuursleden wegens periodieke af treding van de heeren H. Hermans en Jos. Veldman, die beiden bij enkele candidaat- stelling zijn herkozen. (De heeren Maenen en Norbart, die eveneens periodiek aftra den, zijn door den Linrburgschen, resp. den Brodasche Bond opnieuw benoemd. Te- genover'den heer Guit, ook periodiek aftre dend, zijn door de Vakbonden geen tegen- candidaten gesteld, zoodat ook deze als herkozen kan worden beschouwd. Verkiezing van een lid der Commissie voor de Volksgezondheid, wegens perio dieke aftreding van den heer H. F. Tim mermans. (Aangezien geen tegencandida- ten zijn gesteld, is heer Timmermans als herkozen te beschouwen). Verkiezing van een lid in de Verbonds- contróle-commissie wegens aftreden van den heer H. van Tongeren. Verkiezing van 4 vertegenwoordigers in den Hoogen Baad van Arbeid. Aftredend zijn de heeren de Bruijn, Schutte, A. J. Loerakker en A. v. d. Meijs en hunne plaatsvervangers: J. Th. Nijkamp. H. Brouwer, W. J. Andriessen en A. v. Hamcrsveld. Voor de stemming plaats heeft zal moeten worden besloten of het Verbond, evenals voorheen het Bu reau voor de R.K. Vakorganisatie, van oordeel is, dat geen Ipden der Tweede Ka mer in den Hoogen Raad van Arbeid moe ten worden benoemd. Voorstel tot wijziging der statuten: Aan het hoofd vaa het Verbond staat een bestuur, beslaande uit ten minste 16 leden, hetwelk als volgt wordt samenge steld a. elk der aangesloten Diocesane Volks- en Werkliedenbonden wijst één zij lier bestuurders aan als lid van het be stuur b. de bjj het Verbond aangesloten R.K. Vakorganisaties wijzen gezamenlijk 5 le den van het bestuur aan c. de Verbondsvergadering kiest uit een bindende, voordracht, opgemaakt door de gezamenlijke Diocesane R.K. Volks- en Werkliedenbonden, minstens 3 bestuursle- den d. de Verbondsvcrgadering kiest uit een bindende voordracht, opgemaakt door de gezamenlijke bij het Verbond aangesloten Vakorganisaties, minstens drie bestuursle den. 2. De voordrachten, bedoeld sub c en d van dit artikel, moeten minstens twee maal zooveel namen van personen bevat ten, als er bestuursleden gekozen moeten worden. 3. Hot bestuur van het Verbond is be voegd aan deze- voordrachten een advies toe te voegen en kan aan de gezamenlijke R.-K. Volks- en Werkliedenbonden en de gezamenlijke R.-K. Vakorganisaties advi- seeren. 4. Tot het opmaken van een voordracht, als bedoeld in lid 1 van dit artikel onder c en d, roept het Verbondsbestuur een ver gadering van de besturen der Diocesane Roomseh-Katholieke Volks- en Werklie denbonden, respectievelijk een Vakbonds vergadering bijean. In de hier bedoelde vergadering van de besturen der Diocesane R.K. Volks- en Wcrkliedenbonden hoeft elke bond ééne stem. (Do thans bestaande alinea 2 wordt 5 enz.). Voorstel tot wijziging van bet Huishou delijk Reglement, noodzakelijk tengevolge van het besluit der Voorjaars-Verbonds vergadering van 1931, inzake de samen stelling van het Verbondsbestuur. Vaststelling van conclusies inzake bet Nijverheidsonderwijs. Bespreking van het rapport der Com missie-Kolkman inzake R.K. Arbeiders beweging en Politiek. Voorstel van den Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant^Geëmployeer- <len. De Verbondsvergadering besluite een fonds te vormen ten einde de kleine orga nisaties in het genot van een gesalarieerde te kunnen stellen. De mogelijkheid daartoe ziet voorsteller in het heffen van een ex tra-contributie per lid en per jaar ad 10 cent of per lid en per maand 1 cent. Praeadvies van bet Verbondsbestuur: De grondgedachte, dat ook de kleine bonden de beschikking moeten hebben over een gesalarieerde, acht het Verbonds bestuur juist. Het dagelijksch bondswerk vergt tegenwoordig zooveel, dat het door niet-gesaïarieerden eigenlijk niet behoor lijk kan worden verricht. Het bestuur is dan ook bereid de ver vulling van den uitgedrukten wensc-h te bevorderen, doch acht den aangegeven weg niet juist. Het Verbondsbestuur ver klaart zich bereid tusschen de betrokken bonden overleg te bevorderen ten einde voor gezamenlijke rekening tot de aanstel ling van een gesalarieerde te kunnen ko men en is desnoods bereid daartoe gedu rende een of twee jaren een nader te be palen subsidie te verstrekken. Het adviseert dus in deze richting een besluit te nemen. Behandeling en vaststelling der versla gen van Herwonnen Levenskracht en van bet Sanatorium Berg en Bosch. Bij dit punt bestaat gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen over het beleid van het H.L.-bestuur. Verkiezing van bestuursleden voor H.L. wegens periodiek aftreden van de heeren J. Th. Nijkamp, J. A. de Zwart en J. A. Schutte. i Do beido eerstgenoemde lioeern zijn bij HET EERSTE DORP IN DEN NIEUWEN ZUIDERZEEPOLDER PRINSES JULIANA IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Het was Woensdag voor Slootdorp het eerste bewoonde centrum in den nieuwen Zuiderzeepolder een belangrijke dag. Niet lang geleden nog was het hier een vrij onbewoonbaar oord pas op de zee ver overd land waar barakken tot woon plaats dienden voor hen, die medehielpen het nieuwe land bewoonbaar te maken. Gisteren 25 Mei 1932 is een nieuwe periode aangebroken, in welke het werke lijke leven begint te ontwaken en op dezen dag bezocht ook H. K. H. Prinses Juliana voor het eerst dit nieuwe Nederlandscho gewest. Het eerste dorp, dat op den drooggeleg- den Zuiderzeebodem is gebouwd, ligt on geveer 5 KM. ten Zuiden van De Haukes (Wieringen) en even ver verwijderd van de vroegere Noord-Hollandsche kust. Een honderdtal huizen 90 arbeiderswoningen en 10 middenstandswoningen is dezer dagen opgeleverd en nog deze maand zal het. aantal gezinnen, dat hier woon plaats krijgt, stijgen van ruim 20 tot onge veer 80. Tegen het einde van dit jaar wanneer het ook ongeveer 5 K.M. zuidelij ker gelegen dorp Middenmeer geheel ge reed zal zijn zal de bevolking van den Wieringermeerpolder gestegen zijn tot on geveer 200 gezinnen of tusschen de 800 en 1000 zielen. Over de wijze van vestiging in den pol der heeft de heer mr. Kamp, commies van de Wieringermeerdirectie te Alkmaar, ons Woensdag bij ons bezoek uitvoerig inge licht. Er waren bij de verschillende arbeids beurzen in den lande niet minder dan ruim tweeduizend sollicitanten voor een vesti ging in het nieuwe gebied. Door den Rijks dienst voor de Arbeidsbemiddeling te Den Haag is een eerste selectie toegepast en toen de namen der sollicitanten aan de Wieringermeer-Directie waren doorgegeven, heeft de landbouwhuishoudkundige mej. H. Olsder de gezinnen, die voor vestiging in aanmerking kwamen, bezooht. Eerst hier na werd tot toelating besloten. Mej. Olsder zal de nieuwe gezinnen in hun nieuwe woon plaats ontvangen, de woningen aanwijzen en de vrouwen van voorlichting dienen. De arbeidersgezinnen worden onderge bracht in eengezinshuizen, alle met woon kamer en keuken, woonkamer-keuken of woonkamer met aangrenzende nis-keuken, een tweede kamer en op de bovenverdie ping drie slaapkamers, waarvan de huur prijs varieert van 2.80 tot 3.80 per week. De mannen, landarbeiders, komen in dienst van de onder de Wieringermeer-Directie staande Landbouw Cultuur Maatschappij en hebben dus vast werk. Zij kunnen, wan neer zij iets meer per week voor hun wo ning betalen, deze na ©enigen tijd in eigen dom krijgen en volgens de Landarbeiders- wet kunnen zij ook beschikken over een stukje grond. De middenstands woningen, die met bad kamer en vaste wasehtafels wat grooter van opzet zijn, kosten 30.tot 34.per maand. Woensdag was het dorp in feesttooi; langs den weg van Kolhorn naar Slootdorp en in het dorp zelf woei van vele plaatsen het rood-wit-blauw. Tegen drie uur in den middag arriveer de per auto H. K. H. Prinses Juliana, ver gezeld door haar kamerheer mr. Baron Baud en Baronesse Bentinck. Een groote schare belangstellenden, van wie velen per autobus of auto of zelfs pier rijwiel uit het aangrenzende gebied van Noord-Holland waren gekomen, juichte de Prinses bij haar aankomst in het dorp bij het begin van de Brink toe. enkele candidaatstelling herkozen, terwijl de derde door het Verbondsbestuur op nieuw is aangewezen. Aanwijzing van een lid der Contróle- commi8sie voor H.L. wegens periodiek af treden van den heer A. G. v. d. Linden. Bespreking der verslagen van De Cen trale Volksbank en Concordia. Inleiding van den beer H. C. Nijkamp, over: „Het vraagstuk der woningliuren in verband met de huidige economische ont wikkeling. Rede van Prof. Dr. W. Koenraadt. On derwerp: „De beteekenis van Quadragesi- mo anno voor onzen tijd". De vergadering begint den eersten dag om 11.30 uur. In den avond van den eersten dag wordt de groote Verbondsfilm voor de be stuurders voor het eerst vertoond. Op den tweeden dag zal des morgens op nader aan te geven uur en in nader te be palen kerk een H. Mis worden opgedragen met Algemeen© H. Communie ten einde Gods bizondere hulp in dezen donkeren tijd voor onze Katholieke Arbeidersbewe ging af te smeeken. Z. H. Exc. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, zal de vergadering met 'n bezoek vereeren. AFSLUITING DER ZUIDERZEE. Visschers vlaggen halfstok. Het duurt nog slechts enkele dagen voordat de Zuiderzee zal zijn afgesloten. De Zuiderzee zal hebben opgehouden te be staan en daarvoor is het IJsselmecr in de plaats gekomen. Geen visch zal meer met de stroomingen uit de Noordzee naar de Zuiderzee komen en binnen afzienbaren tijd zal er nog slechts zoet water zijn. Hiermede zal tevens een einde gekomen zijn aan de eeuwen-oude Zuiderzee-vissche- r>j- De Zuiderzeevisschers betreuren dit en oui aan te toonen, wat er omgaat in het ge- Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, voorzitter van het Zuiderzeefonds der Ne der landsch Hervormde Kerk en Ir. A. Roe broek, lid der Wieringermeer-Directie be groetten de Prinses. De directeur-generaal van de Zuiderzeewerken ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, de burgemeesters van Medemblik C. Peters en Wieringen L. C. Kolff, tot wier gebied den Wieringermeer polder grootendeels behoort, en de leden der Dorpscommissie, die zich voor dezen dag had gevormd, werden aan H. K H. voorgesteld. Terwijl de standaard van de prinses aan den bij den ingang van de Brink opgestelden mast geheschen werd, zongen de kinderen van Slootdorp, ver sterkt met eenige schipperskinderen, het Wilhelmus. Begeleid door ir. Roebroek, die haar op een maquette den bouw van het dorp had uitgelegd, begaf de Prinses zich vervolgens naar de in de nabijheid gelegen in aan bouw zijnde Ned. Herv. Kerk. Prof. dr. Slo temaker de Bruine stelde een aantal verte genwoordigers van organisaties aan de Prinses voor. Vervolgens had de plechtigheid van den dag: de plaatsing van den gedenksteen in den muur van de Ned. Herv. Kerk, plaats. Ln zijn reeds vermelde rede verzocht prof. dr. Slotemaker de Bruine de Prinses den gedenksteen, tot dusver door een vlag voor het oog verborgen, in den muur te willen plaatsen. De architect van het nieu we kerkgebouw, de heer Hoogevest, lichtte de Prinses voor, die daarop den gedenk steen in den muur metselde. Het opschrift van den steen luidt: „Den 25en Mei 1932 werd in tegenwoordigheid van vele genoo- digden deze gedenksteen geplaatst door Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Julia na, Louise, Emma, Maria, Wilhelmina, Prinses der Nederlanden". Prinses Juliana, aan wie een bouquet rozen werd aangeboden, teekende de oor konde en met het zingen van „Mijn schild en mijn betrouwen" was de plechtigheid geëindigd. Teruggekeerd op de Brink heeft Prinses Juliana daarna door het opensluiten van een afsluiter de waterleiding van het dorp in bedrijf gesteld. Onder luid gejuich der massa begon tegelijkertijd een fontein, de eerste in het nieuwe land, te spuiten. Achtereenvolgens bracht de Prinses daarna een bezoek aan verschillende ge bouwen. In de Kerkstraat, hoek School straat, werd onder leiding van den heer G. Ch. Dun, inspecteur van het Lager Onder wijs, de in aanbouw zijnde school bezich tigd. Bij de eveneens in aanbouw zijnde Gere formeerde kerk, welke eveneens bezichtigd werd, verwelkomde ds. H. H. Schoemaker uit Kampen de Prinses. Vervolgens werd terwijl de klokjes van de in aanbouw zijnde R. K. kerk aan de andere zijde van de Brink luidden naar deze kerk gewandeld. Hier begroetten Pas toor P'. BraAk en de architect van het nieuwe kerkgebouw, de heer van Zanten uit Haarlem, de Prinses, die met veel be langstelling kennis naim van de teekeningen van het bouwwerk en het kerkgebouw, voor zoover dit reeds gereed is, bezichtigde. Tenslotte bezichtigde de Prinses eenige woningen op de Brink, het magazijn van het Witte en Wit^Gele Kruis en het gebouw voor Maatschappelijk Werk. Hier bood mej. Olsder Prinses Juliana een bouquet oranje anjers aan en werd de thee gebruikt.. Voor haar vertrek wenschte Prinses Ju liana ook de Ned. Herv. kerk van binnen te zien en daarna wandelde zij naar de pont in de Den Oeverschevaart op eenige hon derden meters afstand, waar haar auto reeds was overgezet. Alleen vergezeld door ir. de Blocq van Kuffeler heeft H. K. H. Prinses Juliana, die tot kwart voor vijf in Slootdorp was geble ven, een bezoek aan den afsluitdijk ge bracht, om de sluitingswerkzaamhëden bij De Vlieter in oogenschouw te nemen. moed van de echte Zuiderzee-visschers heb ben zij besloten naar wij uit Volendam vernemen heden van alle visschersvaar- tuigen, zoowel in de havens als op zee, de nationale vlag halfstok te laten waaien. Invoerrecht op vleesch. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen voor de samen stelling van de prijscourant ter berekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vleesch in haar vergadering van 23 dezer bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: Rund of kalfsvleesoh, versch of gekoeld, 100 K.G. f 60; paardevleeseh, versch of ge koeld, 100 K.G. f 40. Gedurende Juni zal mitsdien het invoer recht voor de hierboven bedoelde vleeach- soorten bedragen: 20 pet. van de aldus vastgestelde waarde voor het rund- en kalfsvleesch, zijnde f 12 per 100 K.G. bruto; 121/» pet. van de waarde, voor het paar- devleesch vastgesteld, zijnde f 5 per 100 K.G. bruto. Verhooging van den petroleumprijs. De de tail verkoopprijs van geraffineerde petroleum is met ingang van gisteren ver hoogd van 9 op 10 cent per liter. „Meisjes in Uniform" bij „de Vereen, Schouwspelers". „De Vereenigde Schouwspelers", direc teur Pierre Mols, hebben zich het uitslui tend opvoeringsrecht verzekerd van het tooneelstuk „Meisjes in Uniform" (oor spronkelijke titel: „Gestern und Heute") van Christa Winsloe. DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. Vergadering van den Centralen Raad, In „Amicitia" te 's-Gravenhage kwam gisteren de centrale raad van „de Hanze" in het bisdom Haarlem in voorjaarsverga^- dering bijeem De bondsvoorzitter, de heer O. J. G. Struyoken opende de vergadering, waarna de voorzitter der Haagsche afdeeling, de heer Th. Dresmé een kort welkomstwoord sprak. Openingswoord bondsvoorzitter. Vervolgens hield de bondsvoorzitter een openingsrede, waarin hij o.m. meedeelde, dat de viering van het zilveren bondsfeest zal worden uitgesteld tot September. In overleg met Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem is de datum vastgesteld op Woens dag 7 September. Nog steeds klimt, aldus de voorzitter, ons Haarlemsche ledental krachtig; we zijn al de 8500 gepasseerd. De beteekenis van den Bond als vakcen trale is niet weinig verhoogd door de we- der-toetreding van den sterken Katholieken Bond van Bouwpatroons. Binnenkort zal aan een krachtig leven den wensoh en behoefte worden voldaan, als op de studiedagen van den N. R. K. M. in Amersfoort dit najaar een nieuw en actu eel werkprogram voor den Katholieken middenstand zal worden behandeld. De invoering van het wederzijds ver plicht lidmaatschap is momenteel in gang; het is te wenschen, dat de vakbonden too nen de komende reorganisatie te waardee- ren, door allereerst bet verplicht lidmaat schap van de standsorganisatie zonder par don en zonder uitzondering door te voeren. Van een algemeenen noodtoestand als onder de boeren is gelukkig bij den mid denstand nog geen sprake, maar toch zijn er teekenen, die er op wijzen, dat ook in deze kringen de crisis hevig doorvreet. Spr. gewaagde voorts van de in werking treding van de Rijkswinkelsluitingswet. Er wordt nu over die wet heel wat ge mopperd. Mon zou bijna gaan vergeten, dat deze wet eigenlijk het eerste desideratum was, dat verscheen op het program van den georganiseerden middenstand hier in Ne derland. Overigens is spr. het volkomen eens met die critici, die zeggen, dat een dergelijke wet, als systeem van bedrijfsregeling, een onding is. Wij moeten terug, in regelmatig tempo, naar de zelfregeling van het bedrijf door de georganiseerde bedrijfsgenooten, op wet tel ij ken grondslag, onder toezicht van de overheid. Met enkele hartelijke woorden verwel komde de voorzitter den heer Koops, voor zitter van den Limburgschen Middenstands bond. Verder verwelkomde de voorzitter den heer J. F. X. TJrbanus, directeur van den Ned. Middenstandsbank, en prof. dr. van Beurden. Vervolgens bracht de bondssecretaris, de heer W. Boon Jz. het 25ste jaarverslag uit. Jaarverslag van den secretaris. Vele en velerlei acties hebben in 1931 den arbeid en belangstelling van het hoofdbe stuur gehad, zooals spr. uitvoerig memo reerde. Met de Kath. Jonge Middenstandsorgani satie, die zich in ons diocees snel ontwik kelt en die ook reeds een landelijk verband heeft bereikt, werd overeenstemming be reikt inzake de organisatie van de jonge middenstanders als adspirantlid van de pa- troonsvereenigingen naast hun lidmaat schap van de K. J. M. V. Spr. memoreerde het afsterven van den heer F. J. Perquin, directeur van de Haar lemsche Hanzebank, wiens nagedachtenis nog eens eerbiedig en dankbaar werd her dacht. Na een overzicht te hebben gegeven van het werk van het Hoofdbestuur en van het Centraal Hanzebureau gaf spr. verslag van de instellingen van de Hanze. Het aantal vereenigingen was aan het begin van het jaar 90. 10 nieuwe afdeelingen kwamen de rijen versterken. Wognum, Akersloot, Nieuw- veen-Zevenhoven, Edam, Diemen, Nieuw koop, De Rijp, Schoor], Warmenhuizen en Zwaagdijk-Oost, waarvan verschillende flinke levenskracht blijken te bezitten. In 1931 werd de ronde som van 100 afdeelin gen be rei let. Het aantal leden bedroeg begin 1931 7454. In den loop van het jaar traden toe 1713 léden, dooh moesten worden afgevoerd 849 leden zoodat de organisatie eind 1931 8218 leden telde. Oprichting Voorschotbank. De heer J. Th. Peters leidde daarop het voorloopig rapport der voorschotbankcom missie in. Na beantwoording van verschillende vra genstellers, werd met algemeene stemmen het Hoofdbestuur gemachtigd verder te handelen, waarna de voorzitter de commis sie hartelijk dank bracht voor haar tot nu toe gedane voorloopige werkzaamheden. Het zilveren jubileum. Nadat de voorzitter nog den directeur van het Centraal Hanzebureau te Utrecht, den heer J. de Brabander, had verwel komd, deed de vice-voorzitter, de heer Stumpel uit Hoorn, nog enkele nadere mededeelingen omtrent het a.s. te vieren Zilveren Jubileum te Haarlem, waarvoor zich bereids een jubileum-commissie had ge vormd. Het plan der feestcommissie zullen wij een dezer dagen publiceeren. Wel kan nu reeds vermeld worden, dat plannen bestaan als feestgave aan den Bond eon stamkapitaal bij wijze van jubi leumgift aan te bieden voor het nieuwe Voorschot-Instituut voor den Katholieken Middenstand. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, naoht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Mei a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. Vervolgens werd overgegaan tot de be sprekingen van het voorstel van het Hoofd bestuur inzake Straat- en Wijkvereenigingen. In bedoeld voorstel had het Hoofdbe stuur de meening uitgesproken dat straat- en wijkvereenigingen van winkeliers zich voortaan dienen te beperken tot acties van buurtreelame en dientengevolge niet verder het terrein der middenstandsorganisaties zouden betreden. Ten slotte stelde het Hoofdbestuur in deze voor genoemde zaak aan de orde te stellen in de Commissie van Overleg der drie Nederlandsohe Middenstandsbonden. Het voorstel van het Hoofdbestuur werd, na ampele bespreking met een kleine redac tiewijziging, aangenomen. De namiddagsvergadering. Na de pauze werd te ruim twee uur de vergadering heropend. De voorzitter begroette allereerst den heer Cremers, penningmeester van de Han ze in het Bossche Diocees, eveneens ter ver gadering verschenen, en stelde vervolgens de ingekomen voorstellen der afdeelingen aan de orde. De afdeeling Delft wensoht maatregelen en beperkende bepalingen inzake de uit- verkoopen en opruimingen. Het ontelbaar aantal malen „Algeheel© Uitverkoop'' en „Algeheele Opruiming", zonder dat eenige verandering of oprui ming van diverse zaken plaats heeft, wet tigt het vermoeden, dat hierin een zekere oneerlijke concurrentie schuilt. Verwezen wordt naar Duitschland, waar dergelijke uitverkoopen of opruimingen slechts onder bepaalde omstandigheden mo gen plaats vinden. Het Hoofdbestuur had aan bovenstaand een praeadvies toegevoegd en daarbij er op gewezen, dat deze aangelegenheid in be handeling is bij den Middenstandsraad, die voor het onderwerp een commissie uit zijn midden heeft ingesteld. Na toelichting- van den afgevaardigde van Delft omtrent het voorstel, werd het gepra©adviseerde voorstel aangenomen. Uitbreiding Hoofdbestuur. Het voorstel van Hoofdbestuur: uitbrei ding met een tweetal leden, wordt behou dens de stemmen van de afdeelingen Am sterdam, Rotterdam, Leiden, Schiedam, - Vlaardingen en Wateringen, die tegen het voorstel zijn, bij groote meerderheid van stemmen aangenomen. Verkiezing Hoofdbestuur. De voorzitter maakt bekend, dat de vol gende namen bij het Hoofdbestuur zijn bin nengekomen: A. Buschman, Noordwijker- hout; L. J. A. v. Doorn, Rotterdam; F. C. J. v. Eerden, Lisse; M. Hulsebosch, Ben- nebroek; P. J. v. Kessel, Alkmaar; M. G. G. v. Loon, Gouda; P. Luykx, Den Helder; A. Mijnheere, 's-Heerenbroek; D. A. Schoonderwoerd, Loosduinen; C. Siegers, Zand voort; J. C. Vermeulen, Boskoop; A. Klaare, Purmerend. De heer van Doorn, Rotterdam, die niet voor een candidatuur in aanmerking wenscht te komen, trekt zijn candidatuur in. Hierna wordt tot stemming overgegaan. Vervolgens was het woord aan den heer H. E. v. d. Broek uit Rotterdam, die een inleiding hield over het aangekondigd on derwerp. „Wat doet de Middenstand in crisistijd? Wat is er voo rdeze te bereiken?" Na de rede van den heer v. d. Broek, ontspon zich een uitvoerige gedachten- wisseling, waarna de inleider aan hen, die daaraan hadden deelgenomen, nog enkele aanvullende mededeelingen verstrekte. Uitslag stemming. Alvorens tot den rondvraag over te gaan, deelde de voorzitter den uitslag mede der gehouden verkiezing ter voor ziening van 2 plaatsen, door het zooeven genomen besluit betreffende de uitbreiding van het hoofdbestuur, wat noodzakelijk is geworden. Bij eerste stemming werd gekozen <3e heer A. Menheere te s'-Hertogenbosch m#t 158 stemmen, terwijl bij herstemming tus- schen de heeren van Kessel te Allernaar en J. Klaar te Purmerend, laatstgenoemde met 189 stemmen werd gekozen. Na den gebruikelijken rondvraag, sloot de voorzitter met een woord van dank, op de gebruikelijke wijze de vergadering. K. J. V. en Katholieke Arbeidersbeweging Dezer dagen vergaderde te Breda de Commissie voor Vrouwen-organisatie van het R. K. Werkliedenverbond met de lei ding van de K. J. V. en de Gilde-meis jes in het Bisdom van Breda en 's-Her- togenbosoh. Dreigde door meerdere publicaties om trent de Vereeniging van het Gilde- meisje den laatsten tijd misverstand, na de verklaringen hieromtrent van de lei ding bleek, dat do Gilden geen vakor ganisatie willen zijn en zich niet op het terrein der vakorganisatie willen bege ven, terwijl vast staat, dat men aan beide

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2