FAILLISSEMENTEN DONDERDAG 26 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 OEGSTGEEST. Concert. Een muziek-ensemble be staande uit Moj. Filly Leening (piano), de hoeren N. Verhoovcn (altviool), F. H. Kreek (violoncel) en II. P. L. Boogers (cla rinet) gaf gisteravond in de groote con- versat-iczaal van het sanatorium „Bhijn- gecst" een concert, dat buitengewoon goed is geslaagd en de dankbaarheid oogstte van do patiënten, verplegend personeel en dok toren. Gevestigd: P. Wiersma en gezin, W. de Zwijgerlaan 19, van Leiden; A. S. Plate- Scheltema, Oranjelaan 2, van Velden (Oos tenrijk); Raden Tj. Soemarto, de Kernpe- naerstr. 81, van Leiden; K. v. d. Plas, Ge- verstr. 45, van Katwijk; J. C. v. d Burgh, v. Assendelftstr. 30, van Den Haag; A. C. Ghysels, Endegeest, van Tctenngen; P. J. Goddijn, Endegeest, van Leiden; J. J. Wijn- souw en vr., Terweeweg 67, van Leiden; C. B. Zijlstra, Warmonderweg 86, van Leiden; H. Roo/.eboom en gez., Emmalaan 40, van Maastricht; J. P. N. Gordijn, Javastraat 14, van Leiden. Vertrokken: P. A. Kouwenhoven, Prins Hendriklaan 13, naar Bennebroek, Straatweg 81 ;-H. de Vries, Endegeest, naar LeeuwarderdeelW. N. Hoogenduin en gez. Terweeweg IJl, naar Leiden, Rijnsburgerweg 51; J. P. Verra en gez., Fred. Hendriklaan 10, naar Ocgstgeesterlaan 9, Leiden; J. J. Timmers, H. Morschweg 54, naar Maredijk 36, Leiden; J. Verhagen en gez., Borneo- straat 31, naar Nic. Beetstr. 4, Leiden; M. •A v* Diemen en gez., H. Morschweg 112, naar Zoeterwoude, Rijndijk 12; A. de Haas en gez., van Duivevoordenstr. 45, naar Era- maplein 44, Haarlem; R. O. Staunphler, Geverstr. 40, naar Frederikpark 3-5, Haar lem. Overleden: Geertje Bouthoorn, 63 j., echtgen. van D. Komen, Warmonderweg 38. OUDEWETERING. Coop. Boerenleenbank. Gisteravond is m hotel „Het Wapen van Alkemade" te Oudewetering de jaarvergadering gehou den der Coöp. Boerenleenbank aldaar. De groote zaal van den heer A. van den Bosch was tot in de uiterste hoeken gevuld met leden der Bank. 167 leden of hun gevol machtigden hadden de presentielijst ge- teekend. Voorzitter was de directeur, de heer P. Roeloffs. Bij de opening is door den voor zitter benoemd tot secretaris dezer verga dering de heer Jos. Penning de Vries en een stembureau gevormd bestaande nit de heeren C. van den Berg te Oudewetering, W. C. Boot te Leimui don en M. Immink te Haarlemmermeer. De notulen werden zonder bemerking goedgekeurd. Uit het verslag van den Kassier over 1931 stippen wij de volgende punten aan. Het ledental is gestegen tot 287. Het aantal spaarders tot 1120, met een geza menlijk saldo ad ƒ802.963.46, zoodat niet tegenstaande de zeer slechte uitkomsten bij Land- en Tuinbouw, de spaargelden toch nog waren gestegen. De 227 uitstaan de voorschotten bedroegen in totaal een vordering van 459.547.31. Er waren per 31 December 184 rekeninghouders met een debet en credit-saldi van ƒ591.653.67 en 263.825.92dit laatste saldo met inbegrip van het saldo der Centrale Bank ad 45.226.94. Voorts werd er in bedoeld verslag op gewezen, dat dit, het tiende jaarverslag van dezen kassier, een in alle opzichten gunstig verloop der zaken weergeeft. Een vergelijking met voor tien jaren, toonde duidelijk aan, dat de Bank in alle opzich ten zeer ip vooruitgegaan, heden als een bloeiende afdeeling van Raffeisen's schoo- ne instelling kan worden genoemd en dat tot heden, over de achter ons liggende 31 jaren, geen posten als oninbaar moesten worden afgeschreven. De rekening en balans over 1931 wer den goedgekeurd, na een uitvoerig rap port. der Financieele Commissie, bij mon de van den heer J. F. de Ren uitgebracht. Aan rente van voorschotten is ontvan gen 21.607.96. terwijl het bedrag aan rente en provisie, berekend voor de cre- dietnemers, verhoogd met de rente der effecten is ƒ28.473.35. Voor de spaarbank is berekend ƒ33.109.84 en voor de deposito houders, met inbegrip der Centrale Bank 6.265.00 rente over 1931. Het bestuursvoorstel inzake de winst werd eveneens goedgekeurd. Van de re kening „meubilair" wordt afgeschreven 350.10, zoodat deze rekening wederom op 1.komt. De laatste aandeelen, per resto 2350 worden afgeschreven en het restant der winst ad 1064.20, wordt bij de reserve gevoegd. Vervolgens werden de vacatie-geld en Voor bestuur en Raad van Toezicht, voor het eerst na 1020, wederom herzien en vastgesteld. Bij de verkiezingen zijn met groote meerderheid van stemmen herkozen, de aftredende heeren B. Roeloffs te Oudewe- tering en G. Boot te Leimuiden. Om te voorzien in de vacature, ont staan door de ontslagname, als lid van den Raad van Toezicht, werd met 133 stemmen gekozen de heer K. Duys&r. te Leimuiden. Tot lid der Financieele Commissie werd gekozen de ^ïeer J. Straathof Czn„ te Nieuwe-Wetering. Bij de mededeelingen deelde de voorzit ter mede, dat met ingang van 1 Juli e.k. de debet-rente der rekeninghouders per 6 maanden zal worden berekend en bijge schreven. Tevens, dat de Bank te Ondewetering als lid der Financieelp Commissie der Coö peratieve Centrale Raffeisen Bank te Utrecht, is benoemd en de heer Jos. Pen ning de Vnes is aangewezen om deze funo- tie te vervullen. Van de rondvraag is een dmk en animee- rend gebruik gemaakt over huishoudelijke aaneeleeenheden, waarna sluiting volgde. K. v. K. VOOR RIJNLAND. DEFENSIEVE EN CONSTRUCTIEVE HANDELSPOLITIEK. Het bureau der K. v. K. en Fabr. voor Rijnland stelt de Kamer voor aan den Mi nisterraad volgend schrijven te zenden: Gezien de steeds fataler wordende maat regelen, welke elk land treft om eigen pro ductie te beschermen, waardoor de inter nationale handel ineenschrompelt en het Nederlandsche bedrijfsleven, dat zoozeer op im- en export is aangewezen, steeds meer ontredderd wordt, veroorlooft de li. van K. en Fabr. voor Rijnland zich met ver- schuldigden eerbied te verzoeken aandacht te willen schenken aan de hiernavolgende opmerkingen, welke de Kamer meende te mogen maken, zulks inzonderheid, omdat deze ontreddering ook in haar district hoe langer hoe meer tot openbaring 'komt. Ontreddering van verschil lende bedrijven. Ten aanzien van de schelpkalkbrande rijen richtte de Kamer zich d.d. 17 Mei 1932 in een afzonderlijk adres tot den Min. van Economische Zaken en Arbeid. De Kamer meent te mogen volstaan met naar dit adres te verwijzen. De bloembollenhandel in het district lijdt zeer groote verliezen door de verschil lende maatregelen in onderscheiden lan den, met name door het willekeurig be schikbaar stellen van deviezen, het geheel stopzetten van betalingen, het contingentee ren, verhoogen van invoerrechten, enz. Hoezeer de snijbloementeelt en de boom- kweekerijen groote schade ondervinden van de drastische verhoogingen van invoer rechten, contingenteering en zelfs invoer verboden, is maar al te bekend. Wat de toekomst voor deze bedrijven nog zal bren gen, als de toestand zich niet spoedig oen goede wijzigt, waarop overigens bitter wei nig uitzicht is, staat helaas maar al te vast. De veeteelt- en zuivelbedrijven in ons district verkeeren in zeer grooten direkten nood, terwijl ook in deze omgeving bij den tuinbouw de vooruitzichten uiterst somber zijn. De scheepsbouwnij verheid, welke in het district der Kamer aan verschillende hon derden werklieden een bestaan gaf, ligt, naar te vreezen is, voor langen tijd zoo goed als stil. De grofsmederij, motorenfa- briekj constructiewerkplaatsen, enz. vech ten een zeer bitteren strijd om het bestaan. Dat de Katwijkscbe baringreederijen een hoogst critieken tijd doormaken, kan door geen terzake kundige worden ontkend. De Kalkzandsteen ondervindt bij een zeer verminderde afzetmogelijkheid een mededoogenloozo concurrentie van Belgi sche steen. Drie fabrieken in het district der Kamer zijn reeds gesloten. De dakpannen- en steenindustrie en an dere bouwmaterialenbedrijven lijden zeer onder een groot gebrek aan orders. Weke lijks worden hier arbeiders ontslagen* ter wijl de voorraden in verschillende geval len zoo groot zijn, dat van verdere produc tie moet worden afgezien. Gezegd kan worden, ook wat het district Rijnland betreft, dat de basis voor onze volkswelvaart is weggevallen, zoodat de daarop gevestigde bovenbouw aan loonen, salarissen, middenstand enz. in de lucht is komen te hangen. Valuta-daling en noodveror deningen in andere landen. De diepere oorzaken der crisis daar la tende, moet in dit verband worden gewe zen op de omstandigheden, dat landen ais Engeland, de Scandinavische landen en Duitsohland, welke voorheen een min of meer gelijk loon en levensniveau hadden, thans door valutadaling 'of noodverorde ningen dit niveau met 25 a 30 pet. hebben verlaagd. België en Frankrijk stonden reeds zooveel lager, zoodat de Nederlandsche industrie, met haar naar verhouding veel te hooge algemeene kosten, loonen en las ten, thans een zeer ongelijken strijd heeft te voeren. Voegt men daarbij, dat door een dras tische verhooging der tolmuren, contingen teering en deviezenregelen, onze export daarenboven nog opzettelijk wordt tegen gegaan, dan wordt de ontredderde toestand van ons bedrijfsleven volkomen verklaar baar. Vooral de Duitsche politiek benadeelt door allerlei tnaatregelen ten zeerste on zen export. Nu wordt van Duitsche zijde beweerd, dat voor elk land een zoodanig percentage van de deviezen beschikbaar wordt gesteld als overeenkomt met den invoer uit vori ge jaren, zoodat alle landen gelijk worden behandeld. De Kamer is echter van oor deel, dat de meestbegunstiging op deze materie niet van toepassing behoort te zijn en dat deze metterdaad, zooals uit het voorbeeld van Rusland straks zal blijken, ook niet toegepast wordt. Het gaat hier in principe om een ruil van goederen en een land mag zich niet het recht laten ont zeggen om zich betaling van zijn in een a-nder land in te voeren goederen te ver zekeren, indien dit door gerechte middelen mogelijk is, terwijl eveneens een land vol komen in zijn recht staat, als dit als voor waarde voor invoer uit een bepaald land stelt, dat ook een bepaalde hoeveelheid goederen naar dat land zal worden uitge voerd. Met meest begunstiging heeft een devie zen clearing, Warenaustausch enz. ook daarom niet van doen, omdat het hier niet betreft, gunsten door Duitschland ver leend, maar rechten welke Nederland kan laten gelden. Ten deze verklaart de Kamer zich vol komen homogeen met de woorden door Rijkskanselier Brüning in verband met de deviezen-maatregelen onlangs in den Rijks dag gesproken: „Iedere Regeering heeft in de eerste plaats verplichtingen tegenover haar eigen land en de maatregelen tot be houd van de valuta, het crediet en de pro ductie moeten in het belang van het eigen land volstrekt worden getroffen". Deze woorden houden voor Nederland in, dat ook ons land allereerst op de be langen van eigen land moet letten en de maatregelen zal moeten treffen, welke de omstandigheden noodzakelijk maken of Duitschland er mede accoord gaat of niet. Het zal hierbij van de practische ver houdingen en omstandigheden afhangen of en zoo ja, in hoeverre ons land van dit recht gebruik zal maken, maar Nederland behoeft zich op geenerlei wijze door een beroep op de meestbegunstiging er van te laten afbrengen om eveneens zijn levens belangen op volkomen rechtvaardige wijze te verdedigen. Hierbij komt ten overvloede nog, dat, wanneer het gaat om de levensbelangen van een groep landen, zooais de bespre kingen over de Douanetederatie hebben ge leerd, zelfs op het eigenlijke terrem der meestbegunstiging, n.l. dat der taxievon de meestbegunstiging zonder vorm van proces over boord wordt gezet. In de praktijk werkt de meestbegunsti ging, toegepast op het terrein der deviezen, op dezelfde wijze onbillijk als het boter- contingent van 5000 ton, dat door eLk land tegen verlaagd tarief per jaar in Duitsch land kan worden ingevoerd, volgens welke regeling thans landen, die nooit of zeldeu boter in Duitschland invoerden, dit thans ten kosten van onzen export wel doen. Als immers een land met geringe han delsrelatie met Duitschland, zijn export naar dat land tot 25 pet. ziet teruggebracht, dan heeft dit weinig noodlottige gevolgen. Voor Nederland beteekent een dergelijke maatregel echter een ontreddering van de volkswelvaart. Overigens wordt een land als Sovjet-Rus land, dat zijn eischen durft stellen, anders behandeld, zulks in overeenstemming met bovenstaande uiteenzetting, dat de meest begunstiging hier niet van toepassing js. Sovjet-Rusland verkeert, evenals Neder land, m de positie dat het veel meer uit Duitschland invoert dan het naar Duitsch land uitvoert. Ofschoon de verhoudingen wat in- en uitvoer betreft voor Nederland gelijksoor tig zijn, treft de Duitsche Regeering voor ons land daarentegen maatregelen, waar door de naar verhouding geringe invoer uit Nederland niet geheel wordt betaald, terwijl de groote uitvoer uit Duitschland naar Nederland, eveneens in tegenstelling tot wat met Rusland geschiedt, wel onmid dellijk door Nederland wordt betaald. m Hieruit kan de conclusie worden getrok ken, dat de credieten, welke de Nederland sche exporteurs, door de maatregelen <ier Duitsche regeering daartoe gedwongen, aao Duitschland' verstrekken, aan Sovjet-Rus land ten goede komen, zoodat Nederland niet wordt betaald, terwijl aan Sovjet-Rus- Land op crediet wordt geleverd. Nu wordt wel begeerd, dat Duitschland tot deze handelwijze verplicht is om zijn industrie in stand te kunnen houden, maar de Kamer meent te mogen opmreken, dat het risico daarvan met op Nederland mag worden afgewenteld en Nederland op zijn beurt de levensbelangen van zijn eigen in dustrie eveneens heeft te verdedigen. Ook is, zooals uit de in- en uitvoercijfers blijkt, de positie van Nederland tegenover Duitschland met zwakker dan die van Rus land. Daar Nederland alle leveranciers uit Duitschland direkt betaalt, is de positie zelfs veel sterker. Als het noodig is om Duitschland door credieten op de been te houden, dan zal dit openlijk moeten ge schieden en niet met verborgen middelen, waarbij onze export ongeweten met het ri sico wordt belast. Nederland zal van zijn machtspositie ten volle gebruik moeten maken om zijn levens belangen naar behooren te beschermen. De Kamer acht het daarom dringend noodzakelijk de toepasselijkheid der meest begunstiging op dit gebied officieel ten stelligste te ontkennen. Nederland maakt geen ge bruik van zijn machtspositie. Uit het bovenstaande volgt onweerspre kelijk, dat Nederland zijn machtspositie welke het tegenover Duitsohland inneemt, niet ten volle gebruikt. De machtspositie tegenover Duitschland is bovendien ook daardoor nog veel ster ker dan uit de vermelde gegevens blijkt, omdat Duitschland reeds zoovele maatre- geeln heeft getroffen om onzen uitvoer te belemmeren, dat alleen nog slechts die goe deren aldaar worden ingevoerd, welke ge heel of nagenoeg geheel onontbeerlijk zijn. De Kamer is zich hierbij zeer wel be wust, dat uit Nederland enorme bedragen in Duitschland zijn belegd., maar dat mag geen reden zijn om Duitschland toe te staan onze welvaart te vernietigen. Dit zal zeker en onvermijdelijk geschieden, indien niet onmiddellijk zeer krachtig wordt in gegrepen. Als de guldeu zijn waarde verliest zijn deze bedragen trouwens eveneens in waarde verminderd, terwijl bij krachtige verdediging van onze nationale welvaart, het lang niet zeker is, dat de beleggers welke him geld in Duitschland geriskeerd hebben, dit geheel of gedeeltelijk als ver loren zouden moeten beschouwen. De re- geqring zal echter niet mogen toestaan, dat onze productie en export de dupe wordt van de speculatie en de beleggingspolitiek van anderen. Als er risico's zijn, dan zullen deze beleggers deze risico's in de eerste plaats hebben te dragen. Het komt dc Kamer dan ook voor, dat het dringend noodzakelijk i9 met den mees ten spoed maatregelen te treffen opdat zoowel de hoeveelheid goederen welke naar Duitschland wordt uitgevoerd, zeer aan zienlijk wordt vergroot, alsook opdat te vens voor onze leveranties volle betaling wordt gegeven. Nu inzonderheid door deze Duitsche maatrecelen Nederland, naar Ministeriele verklaring, den strijd om het naakte be staan te voeren, is een zeer krachtig op treden, waarbij geheel de economische macht van Nederland als een groote een heid in de waagschaal wordt gesteld met langer te ontgaan. Nu de toestand, ook in het district der Kamer, zoo critiek is geworden, mag naar de meening der Kamer niet langer worden geaarzeld om van volkomen geoorloofde machtsmiddelen als clearing, enz. een doel matig gebruik te maken. Daarmede zal een groote inbreuk worden gemaakt op de-vrij heid van den handel, maar dit is niet lan ger te vermijden. Ondanks de vele millioenen welke voor steunmaatregelen worden beschikbaar ge steld, welke maatregelen bovendien moei lijk lang zullen kunnen worden volgehouden, 4vordt de nood slechts zeer ten deele ge lenigd. Definitieve verbetering, welke veel afdoender is dan kostbare steunmaatrege len, kan alleen verkregen worden indien gebruik gemaakt wordt van de ons een dienste staande machtsmiddelen om ons aandeel in den Duitschen import te ver- grooten. De Kamer dringt er daarom met den meesten aandrang op aan, om te voorzien in den direkten nood en te ontkomen aan een onmiddellijk dreigend gevaar en 'daar toe van clearing, Warenaustausch, verhoo ging van invoerrechten, contingenteering, enz., gebruik te maken, zooveel als noodig zal blijken te zijn. Desondanks zal met grooten ernst het streven er op gericht moeten blijven om deze in principe destructieve maatregelen, door constructieve te vervangen. Gezien den grooten nood waarin de met ons handelende landen alle verkeeren, zal een dergelijke constructieve politiek van een eenvoudig practisch snel doorvoerbaar principe moeten uitgaan. Steeds meer komt de Kamer ten deze tot de overtuiging, dat een doelbewust aan sturen op Tolunies, zooals deze in haar adres aan Uw College van 11 Februari, zijn uiteengezet, hier uitkomst zal kunnen bren gen. Een tolunie tusschen Nederland en an dere landen, zooals door onze Kamer voor gestaan, zal ongetwijteld voor de aangeslo ten landen van groot voordeel zijn en op velen een machtige bekoring kunnen uit oefenen. De te bereiken voordeelen zullen, vooral afgewogen tegen de nadeelen, welke, bij voortduring van de tegenwoordige destruc tieve politiek zullen ontstaan, zoo groot zijn, dat de landen gedwongen zullen wor den in de richting van een zeer sterke toe nadering te gaan. Bij de door onze Kamer voorgestane Tolunies zal dat onbeperkt met alle daarvoor in aanmerking komende landen mogelijk zijn, ook al is met een be paald land reeds een Tolunie gesloten. Resumeerende veroorlooft de Kamer zich, mede op grond van den critieken toestand van het bedrijfsleven in haar eigen district, U met verschuldigden eerbied dringend te verzoeken, ter afwending van de ernstige gevaren, weLke het bestaan van Neder land onmiddellijk bedreigen, de zeer groote economische macht van Nederland als één groot geheel aan te wenden, opdat het Ne derlandsche bedrijfsleven met langer aan Duitschland, ten bate van den handel op Landen als Sovjet-Rusland en eventueel aan andere landen, groote credieten zal hebben te geven. Niet alleen echter zullen de naar Duitschland en andere landen te leveren goederen betaald moeten worden, maar ook zal als eisch gesteld moeten worden, dat die landen een voldoend kwantum van on ze Nederlandsche goederen afnemen in ruil voor de uit die landen in Nederland in te voeren goederen. Vooral echter meent de Kamer in aan sluiting aan haar adres van 11 Februari j.i. te mogen aandringen, zoo spoedig mogelijk stappen te doen om door middel van prac tisch uitvoerbare Tolunies tot een construc tieve politiek te komen. CONTINGENTEERING VAN DR00G- GEBLUSCHTE OF P0EDERKALK. Het bureau der K. v. K. voor Rijnland "stelt de Kamer voor aan den Min. van Econ. Zaken en Arbeid het volgend adres te zen den: De K. van K. en Febr. voor Rijnland heeft met groote bezorgdheid kennis ge nomen van den toestand der schelpkalk- branderijen, welke voor een zoo belangrijk deel zich bevinden binnen het ressort dor Kamer. De gegevens, vermeld m het schrijven van 27 April 1932 van de N.V. Schelpkalk, te Leiden, het verkoopkantoor der Neder landsche schelpkalkbranderijen, gericht aan de Commissie van Advies Crisisinvoerwet, van welk adres een afschrift hiernevens gaat, zijn ten deze zoo overtuigend, dat een breede motiveering overbodig wordt. Gememoreerd moge slechts worden, dat de invoer van drooggebluschte- of poeder- kalk van 1924 tot en met 1931 is toegeno men van 7.635 ton tot in 1931 29.939 oon, terwijl de afzetcijfers van de Nederland sche kalkfabrikanten in die periode terug gingen van 72.499 ton tot 52.830. De afzet gedurende de eerste drie maanden van net jaar was voor 1931 8872 ton en voor 1932 slechts 7795 ton. De noodtoestand van het Nederlandsche bedrijfsleven maakt het naar de meenmg der Kamer dringend noodzakelijk, dat de bedrijven, welke zonder schade van betee- kenis voor het algemeen welzijn in stand kunnen worden gehouden, door maat regelen van overheidswege ook in stand worden gehouden. Dat daarentegen door de Nederlandsche Spoorwegen, blijkbaar als gevolg van een overeenkomst met de Belgische Spoorwe gen, voor de buitenland sche kalk zelfs een extra reductie op de vracht wordt gege ven, terwijl deze reductie niet wordt ver leend aan het binnenlandsch product, acht de Kamer dan ook een maatregel welke regelrecht indruischt tegen het belang der Nederlandsche industrie. Terzake van de moeilijkheden van het Kalkbrandersbedrijf, is de Kamer van oor deel dat deze, gezien ook de algemeene con stellatie van het Nederlandsche bedrijfs leven en de maatregelen welke het buiten land tegenover onzen export treft, er toe moeten leiden om, zoolang een constructie ve politiek als b.v. door Tolunies, niet prac tisch m toepassing kan worden gebracht, een politiek te volgen welke sterk op zelf behoud van de eigen nijverheid moet zijn bedacht, hoe destructief een dergelijke po litiek in principe ook moge zijn. Alleen met het voorbehoud, dat met den meest mogelijken spoed en aandrang op het voeren van een constructieve politiek wordt aangestuurd* veroorlooft de Kamer zich Uwe Excellentie met verschuldigden eer bied als hare opvatting kenbaar te maken, dat ook terzake van den invoer van droog- gebluscht of poederkalk, tot contingentee ring dient te worden overgegaan, of, wat de Kamer beter en juister voorkomt-, zulks met het oog op de wenschelijk geachte con structieve politiek, dat door het heffen van voldoend hooge invoerrechten de al te groo te invoer zal moeten worden tegengegaan. üTOOMVAARTBERlCHTfc! STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. POELAU RUEBIAH (thuisr.) arr. 23 Mei te Singapore. PUELAU lELLO arr. 25 Mei van Am sterdam te Batavia. KON. MOLL. LL0YD. FLANDR1A (uitr.) pass. 25 Mei Fer- nanuo Noronha. LÜDW1USHAFEN vertr. 25 Mei van Amsterdam naar Zuid-Amerika. PERNAMBUCO (uitr.) arr. 25 Mei te Antwerpen. WIEG AND (uitr.) vertr. 22 Mei van Sao Francisco. KON. NED. STB. MIJ. A JAX,* Malaga naar Amsterdam, pass. 25 Mei nam. 8 uur Lydd. BARNEVELD (thuisr.) arr. 23 Mei te Valparaiso. CERES arr. 25 Mei van Constantinopel te Bourga-s. HEBE, Valencia naar Rotterdam, pass. 25 Mei voorm. 8 uur Ouessant. IRENE (uitr.) arr. 22 Mei te Kingston. (Ja.). NEREUS vertr. 24 Mei van Danzig naar Stettin. KON. PAKETV. MIJ. SIGLI arr. 24 Mei te Belawa-n. HOLLAND—AFRIKA LIJN. SPRINGFONTEIN (uitr.) pass. 25 Mei Vlissingen naar Antwerpen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BREEDIJK, New York naar Rotterdam pass. 25 Mei Lizard. DRECHTDIJK, Pacifiekust naar Rot- terdam, vertr. 25 Mei nam, van Londen. HOLLAND—00ST-AZIE LIJN. GAASTERKERK (thuisr.) vertr. 23 Mei van Singapore. ZUIDERKERK (uitr.) arr. 23 Mei te Yokohama. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ANCHISES, Japan-Rotterdam, pass. 23 Mei Gibraltar (Verb.). MYRMIDON arr. 24 Mei te Belawan. PHILOCTETES, Japan-Rotterdam, arr. 22 Mei te Singapore. POLYDORUS arr. 24 Mei van Liver pool te Swansea. EMZETC0 LIJN. JONGE AITHONY arr. 25 Mei van Alicante te Valencia. JONGE ELISABETH, Rotterdam naar Öarthagena, pass. 25 Mei Finisterre. Surséance van betaling: Verleend aan de Handelsvennootschap onder de firma K. en J. Baarse en hare individueele leden K. Baarse en J. Baarse gevestigd en wonende te Aalsmeer, voor den tijd van 1 1/2 jaar, ingaande 16 April 1932. Bewindvoerders: Mr. L. G. van Dam te Haarlem en J. C. M. Mensing te Aalsmeer. Uitgesproken W. Rotbijl, aannemer, vroeger H i 11 e- gom thans Heemstede; Cur. Mr. M. A. van Eek, Haarlem. V e rni e tigd 24 Mei Albert Maarse, Aalsmeer. 24 Mei Jacob Maarse, Aalsmeer. Opgeheven P. van Diemen, R ij p w e t e r i n g. Het is toch beter, meneer, wanneer u maar driect betaalt. Het is de vraag of wy het er levend van afbrengen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10