UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 25 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. Groene Kruis. Maandagavond hield hot Groene Kruis haar jaarvergadering on der leiding van Ds. Cupèdo in het gebouw voor Car. belangen te Noordwijk aan Zee. Uit het jaarverslag bleek dat in 1931 26 patiënten zijn verpleegd geworden met een totaal van 3353 verpleegdagen, 13 pa tientjes konden hersteld de lighal verlaten. In observatie waren 50 gezinnen met 57 pa tiënten. Het aantal afgelegde huisbezoe ken bedroeg hiervoor 370, 34 maal werden verplegingsartikelen verstrekt, terwijl 3 maal woning-verbetering werd toegepast; in een sanatorium werden verpleegd 1 man en 1 vrouw, in het ziekenhuis 1 vrouw, ter wijl 1 jongen en 1 meisje in de buitenschool werden geplaatst. De boeken van den penningmeester slo ten met een kas-saldo van f 1728.68. Het lighal-terrein werd dit jaar eigendom van de vereeniging voor f 2845.50, welke bedrag bij elkander is gebracht door verschillende giften, waaronder meer een bijdrage van Graaf v. Limburg Stirum van f 1450. De be grooting voor 1932 werd vastgesteld op f 4405.93. Een propaganda-commissie voor het wer ven van nieuwe leden werd gevormd door de benoeming van Mevr. Coppens van Ca- pelle en Mej. Klomp, terwijl de aftredende voorzitter Dr. Cupèdo met algemeene stem men werd herbenoemd. Na enkele besprekingen in de rondvraag volgde sluiting. Vertrokken: J. Schuur, naar Ceder- straat 142 Den Haag; J. J. M. v. Steijn, naar B 18 Zoeterwoude; J. Lammers, naar Valkenburgerlaan 73 Heemstede; B. J. J. de Groot, naar Korte Vliet 10 Koegras; C. de Waard, naar Heerenwêg F 283 Heilo; Wed. Campen-v. d. Staaij, naar Hoefkade 1108 Den Haag; C. A. Segers, naar Water- loostraat 188a, Rotterdam. N00RDWIJKERH0UT. Wegverbetering. Een aanvang is gemaakt met het verbeteren van den Langevelderweg. De weg wordt voorzien van een gesloten dek bestaande uit teer met basaltslag, waarover split. Een mooie verbetering. Dienstplicht. Voor de lichting 1933 zijn 13 personen goedgekeurd, 8 voor goed ongeschikt en 1 tijdelijk ongeschikt verklaard. Arbeidsbemiddeling. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan op heden als werkzoekende ingeschreven 118 land arbeiders, 1 opperman, 1 voeger en een 'handelsreiziger. Processie buiten. Zondag a.s. zal wederom in de tuinen van het St. Bavo- gesticht de jaarlijksche plechtige proces sie worden gehouden. mm Hanze. Dinsdagavond hield de Hanze haar laatste vergadering in dit seizoen, in de kleine zaal van het Juvenaat. Na opening met den Chr. groet en een in leidend woord door den voorzitter, den heer V. Ph. Braun, werden de notulen ge lezen en onder dank gearresteerd. Ingekomen was een dankschrijven van de commissie van het Florapark voor de be schikbaarstelling van een Verguld Zilveren Medaille. Een schrijven van het H B., waar- dit de aandacht vestigt op het door den Bond afgesloten collectieve verzekerings contract voor automobielen, welke verze kering voor betrokkenen zeer voordeelig is de leden werden aangespoord zich bij deze verzekering aan te sluiten. De voorzitter onderstreepte deze aansporing, daar hij van bevoegde zijde had vernomen, dat bij aan sluiting bij deze verzekering de leden jaar lijks een flink financieel voordeel hebben. Als candidaten voor het Hoofdbestuur waren door de afd. gesteld heeren v. d. Eerden en Meijnheer, waarmedè de verga dering volkomen acooord kon gaan. Nog was ingekomen de agenda van de Centrale Raadsvergadering welke in Den Haag zal gehouden worden. Op deze verga dering zal onder meer door den heer J. Th. Peters behandeld worden de wenschelijk- heid tot het stichten van een voorschot bank. In verband met dit onderwerp was bij de agenda een bijlage met toelichting bijgevoegd. Het bestuur zoowel als verga dering kon met deze gedachte aocoord gaan. Door de Winkeliersvereeniging was een aanvraag ingekomen tot het houden van een conferentie met de- besturen van de Hanze, de Chr. Middenstandsorganisatie en de Winkeliersvereeniging tot het be spreken van een drietal urgente punten en wel: le. welke maatregelen moeten er ge troffen worden door de winkeliers ten op zichte van fabrikanten, die rechtstreeks leveren aan hotels en pensions zonder tus- schenkomst van den winkelier; 2e. het aan leggen van een zwarte lijst; '3e. een twee prijzen stelsel, en wel een prijs voor de wa ren, welke in den winkel worden afgehaald, een een prijs voor de waren, als deze bij de clientèle thuis bezorgd moeten worden. Na een aangename gedachtenwisBeling werd besloten deze conferentie te zijner tijd bij te wonen, waarbij met de uitgesproken wenschen rekening zal worden gehouden. Een schrijven van de Kamer van Koop handel, waarin deze er op wijst, dat door de economische crisis alle productieprijzen noodgedwongen naar omlaag moeten, doch dat de overheid haar tarieven nog steeds blijft handhaven en dat deze ook noodzake lijk in evenredigheid naar omlaag moeten en zich moeten aanpassen aan het lagere levensniveau, wordt na bespreking voor kennisgeving aangenomen. Alsnu bracht de Kascommissie verslag uit van het boekonderzoek en bij monde van den heer Hoogeveen verklaarde deze de bescheiden in volkomen orde te hebben bevonden. Na ballotage werd de heer M. v. d. Berg als nieuw lid der afd. aangenomen. Als afgevaardigde naar de Centrale 'Raadsvergadering werd benoemd de heer C. G. J. Alkemade Sr. In de rondvraag werden nog op prettige wijze diverse middenstands'belangen voor Noordwijk besproken, waarna de voorzitter onder dank voor opkomst met den Chr. groet sloot. Geboren: Karei Willem, z. v. G. Ma- ryt en M. E. Semmelmann. Jenny, d. v. L. Moene en E. W. Achterberg. Adriana Wilhelmina, d. v. M. de Groot en S. Haas noot. Heinz Günther, z. v. C. D. F. O. Bobzin en H. Ebert. Trijntje, d. v. A. Vlieland en L. v. d. Zwan. Maria, d. v. O. van Roon en T. v. d. Plas. Ma rijtje Engelina Elisabeth, d. v. Th. Waasdorp en M. G. v. d. Berg. Sientje Éngelina-, d. v. T. Hasper en J. Hoek. Theodorus Adria- nus Jeroen, z. v. G. Raaphorst en G. Th. v. GijlBwijk. Getrouwd: A. P. J. v. d. Berg, 23 jaar en L. Guijt, 22 ja at. C. Meeuwen- oord, 46 jaar en P. M. Warténa, 30 jaar. Overleden: Wilhelmina Maria Jo hanna Buuring, 77 jaar, wed. van F. Th. J. W. Kok. Gevestigd: J. Brauer, van Duisburg naar Lijnbaanweg 1; M. v. Vlugt, van Gils- sen, naar Zwarte weg 20; Fam. J. Burg- meijer, van Lisse naar Langeveld 48; A. Spaanderman, van Katwijk naar Van Speyckstraat 13; Th. Admiraal, van Al phen aan den Rijn naar Hoofdstraat 02; Fam. G. J. Ammeraal, van Velsen naar Zandvoortschestraat 31. NOOTDORP. Maria-Congregatie. Naar aanleiding van de oprichting der Maria-Congregatie in dit jaar, werd 1.1. Zondag een Maria- avond gegeven- in het R. K. Verenigings gebouw voor de Congreganisten en hunne ouders, terwijl deze avond tegen verhoog de entree ook voor anderen toegangelijk was. Al was de verwachting en het wei sla-gen van dezen avond bij velen een vraag, toch is deze avond geworden een avond vol succes voor de Maria-Congrega tie. De zaal was heel goed bezet, waaron der bijna alle Congreganisten welke plm. 160 in getal zijn. De Kapelaan-Directeur der M. C. opende de^en avond met gebed, gaf een korte uit eenzetting over het doel der M C. met de daaraan verbonden onderafdeelingen en wenschte alle aanwezigen een gezelligen avond. Nu werd een Avé Maria-lied gezongen door een koortje Meiejes-Congreganisten, onder leiding van Juffr. Koster, onderwij zeres der St. Jozef-school, begeleid aan de piano door Mej M. Mooijman Daarna kwam de declamator Teo de Witte voor het voetlicht en sprak dezen avond vele mooie gedichten en legende's over Maria, welke door zeer velen met aan dacht werden gevolgd. Wel door velen, maar niet door allen, want ondanks verma ning van den Directeur en den declamator zelf, waren er als gewoon, wederom perso nen (altijd de zelfde) die hun fatsoen te grabbelen gooien. Het is echter te wen schen, dat de besturen van onze Nootdorp- sche Katholieke vereenigingen en organi saties stappen zullen doen om deze belha mels bij uitvoeringen of feestavonden den t-oegang tot de zaal te beletten, dan zal er meer genooten worden en de avonden zul len een prettiger en enthousiaster verloop hebben. Deze avond heeft verder een goed ver loop gehad, zoowel de declamaties als het meisjeskoor waren schotterend. Voor zeer velen, vooral voor de Maria- Congreganisten, is dit geworden een avond van iets hoogs en goeds. Na afloop dankte de Kapelaan in het bij zonder den declamator Teo de Witte en het meisjeskoor met aan het hoofd Juffr. Koster. Wij moeten in het bijzonder een woord van dank brengen aan den Weleerw. Di recteur, want niet alleen dezen avond heeft hij tot succes gebracht, maar de geheele op richting heeft op hem gerust en hij heeft de Maria-Congregaties in Nootdorp, in dezen korten tijd reeds groot, en reeds plm. 160 meisjes en jongens tot trouwe Congrega nisten gemaakt. Dat door hem nog vele jongens en meisjes worden aangenomen als Congreganist, dat zal een groote vooruit gang zijn voor onze Parochie. 0EGSTGEEST. Weer een auto in de rails geslipt. Gisteravond om even over negen uur kwam de heer F. uit Amsterdam met zijn luxe auto uit de richting Leiden aanrij den. Even voorbij den wissel moest de chauffeur uitwijken en kwam hij in de tramrails terecht, waardoor de auto slip te en tegen een aan den overkant staanden boom aanreed. De auto werd van voren geheel in elkaar gedrukt. De heer F. be kwam een lichte verwonding aan den pols De auto is later door de Fa. Kampsteeg met een kraanwagen weggesleept. VOORHOUT. Teleurstellend. Het cfritiité Vóör de verzorging van werkloozen heeft, Wegens het ontbreken van de noodige middelen zijn werkzaamheden en steunuitkeeringen moeten beëindigen. Een verslag omtrent de werkzaamhe den van dit comité volgt nader. VOORSCHOTEN. Comité autotocht ouden van dagen. Het desbetreffend Comité heeft besloten ook dit jaar weer een auto-tochtje voor ouden van dagen te organiseeren. Het Comité mocht voor de beide vori ge toéhtjes een zóódanig algemeene waar deering en medewerking ondervinden, dat het meent ook nu met vertrouwen een be roep op de ingezetenen te mogen doen. Eerstens verzoekt het Comité auto-be zitters, ook thans weder hun wagens ter beschikking te willen stellen voor het sympathieke doel en zoo mogelijk daar van mededeeling te doen voor 5 Juni a.s. bij den Secr.-Penningm., den heer P. Kaaijk, Wijngaardenlaan 3k. Het tochtje is in beginsel bepaald op 30 Juni a.s. Hoewel het Comité finantieel nog eeni- ge reserve ter beschikking staat, richt het zich mede tot do ingezetenen niet- autobezitters om hun medewerking, teneinde het slagen van den voorgenomen tocht ook finantieel mogelijk te maken. Om tot dit doel te geraken is het Comité voornemens eenige lijsten te doen circu- leeren, waarvoor alreeds de welwillendheid onzer plaatsgenoot en wordt ingeroepen. Inmiddels is de Secr.-Penningm. P. Kaaijk, gaarne bereid eventueele giften in ontvangst te nemen, zoomede stortingen op zijn Giro-rekening No. 106775. Gevonden. Een portemonnaie, een huissleutel, een broche. Verloren: een gouden dames-armband-horloge, een zil veren damesarmband-horloge. Geboren Joannes Franciseus An- •tonius, zoon van D. van Ruler en W. F. Schuddemat Simon, zoon van S. Floris- son en H. C. M. Fortrie. Getrouwd: J. van den Bosoh en M. Zonneveld N. J. Olsthoorn en A. M. Hooijmans W. Bakker en A. C. S.tee- neveld M. Groot endorst en N. Hoogen- doorn J. G. F. Ebing en J. Nasveld. Gevestigd: S. wan der Heden, Veurscheweg 84, van Alkemade A. Dub beldam, Leidsoheweg 142, van Leiden A. Gersen en gezin. Wijngaardenlaan 3j, van de Bilt C. AdmiraalLoonstijn, Papelaan 116, van Nijmegen. Vertrokken: W. J. Verboom en ge zin naar Haarlem M. Bouthoorn naar Leiden G. FakkelRavensbergen naar Leiden H. J. F. Donselaar, naar Lei den. ALPHEN AAN DEN RIJN. Santos. De opbrengst» van de gisteren alhier gehouden Santos Bloéinendag be draagt 373.66 5. Te water. Terwijl de manufacturier K. ten huize van een clientèle in de Prins- Hendrikstraat vertoefde, hadden een tweetal kinderen de aardigheid zijn bak fiets, geladen met manufacturen, in bewe ging te brengen. Toen K. onverwacht te rugkwam, lieten zij door den schrik, den wagen in de steek, die daardoor in het water terecht kwam. De inhoud manufac turen werd belangrijk beschadigd. K. deed aangifte bij de politie. ZOETERWOUDE. Werkloosheid. Gedurende de maand April werd van gemeentewege aan werk- loozensteun uitbetaald 204.0, terwijl voor werkverschaffing werd betaald 1005.80. Door de werkloozenkassen in deze ge meente werd aan steun uitgekeerd 367.95. Verzoek om steun! Bij de jl. gehou den vergadering van het crisiscomité werd besloten wederom verschillende giften in geld en in natura te verstrekken. De mid delen van het comité raken echter steeds meer uitgeput, terwijl geen nieuwe bijdra gen meer ontvangen worden. Aangezien het te voorzien is dat voorloopig nog veel steun zal moeten verleend worden verzoekt het comité zijn werk met geld en goederen in natura te willen steunen. Aanbesteding. Bij de Dinsdagmorgen gehouden aanbesteding voor de leverantie van 8 a 900 M3. grind voor het onderhoud der wegen kwamen 7 inschrijvingen uit de bus, nl. van C. Westdijk te Woubrugge voor 2.67 per M3., D. Versloot Bodegra ven 1.97; Huig Rook, Ouderkerk aan de IJssel 2.32; J. H. Omtzigt Zoeterwoude 2.25! A. de Bóo Jr. te Delft 2.04; C. Speksnijder Kralingsche Veer 2.43 en J. M. Samson Leiden voor 2.08 per M3. Alles te leveren franco wal losp'#ts Hoo- ge Rijndijk. De leverantie is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer Ver sloot te Bodegraven. LETTEREN EN KUNST BOEKENSCHOUW. Het tijdsohrift „Boekenschouw" gaat Zijn 26ste levensjaar in. Het heeft zich bij deze gelegenheid in een nieuw groen gewaad gestoken groen, de kleur van de jeugd en van de frisséhe lente. Déze kleur draagt hét tijdschrift met recht, waht „Boekenschouw" is, ha 26 jareh degelijke literaire voorlichting te hebben gegeven, nog even up to date „wie am ersteh Tag". In deze nieuwe aflevering wordt in artikelen besproken het werk van Antoon Coolen, van de Fransohe Katholieke Jongeren, de Amerikaan O'Neill en zijn nieuwste drama. Een groot deel Van het nummer is gewijd aan boekbesprekingen. Voor ontwikkelde Katholieken een onmisbaar tijdschrift I FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: A. van Wageningen, echtgenoot© van P Carriere, te W'a s s e n a a r. Cur. nir. J. J. Sohokkiug, Den Haag. ZUIDERZEE GEEN ZEE MEER! LAATSTE WERKEN TOT AFSLUITING. Visschen maken plaats voor koeien. Zooals dat reeds meerdere malen ge- geschied is, werd Vrijdag door de Directie der Zuiderzeewerken weer eens een bezoek aau de werken georganiseerd voor de pers, om op die manier het Nederlandsche pu bliek van den stand der werkzaamheden op de hoogte te kunnen houden. Ditmaal had het bezoek vroeger plaats, dan aanvankelijk in de bedoeling had gele gen, een gevolg van het feit, dat het werk zoo voorspoedig verloopen is. Men had ge dacht ongeveer in het midden van den zo mer het laatste gat in den afsluitdijk, dat bij De Vlieter, dat een kleine drie kilo meter groot was, geheel dicht te krijgen, waarmee dan het bestaan der Zuiderzee tot het verleden zou behooren; het gunstige weer dat we gehad hebben en vooral het weinige stormweer is echter oorzaak ge weest, dat het werk veel voorspoediger voortgang heeft gehad, zoodat vermoedelijk reeds a.s. Donderdag de Zuiderzee plicht" zal zijn. Verschillende excursies, die waren aangevraagd en in den loop der volgende twee maanden zouden plaats hebben, moe ten nu alle bes-poedigd worden, waardoor het op het oogenblik een drukte is van be- lang. Dóór den Wieringermeerpolder, die wij bij Aartswoud binnen gingen, en bij den Oever weer verlieten, zijn we per autobus den afsluitdijk opgereden, tot aan het, nu ongeveer 300 M. groote gat. Van de gelegenheid hebben we echter gebruik gemaakt, om even een kijkje te ne men in Slootdorp, het nieuwe dorp in den polder, dat aan het verrijzen is. Ook elders zijn reeds woningen verrezen, maar de meeste der 130 staan toch in Slootdorp, een vriendelijk plekje te midden van de woeste nij die er nu nog rondom is, al is er dan ook al op verschillende plaatsen, en met goed gevolg, van allerlei aangeplant, o.a. koolzaad, dat nu prachtig in bloei staat, rogge, gerst en vooral gras, waarop verle den jaar reeds schapen geweid hebben en nu ook de koeien al lustig grazen. Het dorp, dat reeds een bevolking heeft van 136 personen en 11 inwonenden (kost gangers) herbergt voor het oogenblik nog in hoofdzaak bij de Zuiderzeewerken aan gestelde personen, die er natuurlijk maar tijdelijk zijn; later zullen de woningen ter beschikking komen van hen, die er zich metterwoon wenschen te vestigen. Behalve een aantal, aan flinke breede straten gelegen woningen, waarvan er vele al geheel gereed zijn, is er ook een groote schoöl in aanbouw, terwijl er drie kerken bezig zijn te verrijzen, een Katholieke, een Hervormde en een Protestantsche. Als men dan bedenkt, dat dat alles staat op grond, die nog geen twee jaar geleden droog gevallen is (in Augustus a.s. wordt het twee jaar) dan mag men zeker van een voortvarenden arbeid spreken en ook, voor wat betreft de landbouwproducten, van een meevaller, dat nu reeds de grond zoodanig efiiiiït is, dót verschillende gewasflen er prachtig groeien. Die ontzilting ift wel merkwaardig. Hoe wel de dijk nog niet gesloten 1b en er dus nog voortdurende aanvoer i» van zeewater, is toch het zoutgehalte in het a.s. IJssel- meer reeds aanmerkelijk lager dan in het buitenwater. Buiten den afsluitdijk is het zoutgehalte van het water 1.023, dgftr bin nen nog maar 1.014. Nog tol van andere werken zullen in den nieöwen polder moeten worden uitgevoerd, waaraan men druk bezig is Zoo moeten er 40 bruggen gebouwd worden, waarvan er op het oogenblik 17 gereed zijn; er moet 215 K.M. weg worden aangelegd, waarvan er reeds 80 klaar zijn en van de 1Ó00 K.M. sloot, die er moet worden gearaVen zijn er al niet minder dan 900 gereed. Ook zijn er reeds verschillende sluizen, die gebouwd moesten worden, daar het wa terpeil in verschillende deelen van den pol der, in verband met de diepte van den zee bodem, niet hetzelfde is; de Bluis bij Kol- horn, die de vaarten in den polder ver bindt met die in het oude gedeelte van Noord-Holland, heeft zelfs een verval van niet minder dan 5 M. wat voor ons land buitengewoon veel is. Men is er echter in geslaagd, die sluis zoo te construeeren, dat ze in zeer korten tijd kan vol- of leeg loo- pen, zonder gevaar op to leveren voor zich in de sluiskolk bevindende schepen. En nu do afsluitdijk zelf. Eigenlijk zijn er twee afsluitdijken, een tusschen de Noordhollandsche kust tot aan de West kust van Wieringen, die 2200 M. lang is en een van 29.025 M. van Wieringen Oostpunt tot aan tie Friesche kust. De eerste, de z.g. Amsteldijk, werd in 1924'25 gebouwd, aan de tweede wordt sedert 1927 gewerkt. Dezo is het, die nu waarschijnlijk a s. Donderdag de oude Zuiderzee zal veranderen in het IJsselmeer. Op deze dijken wordt ten behoeve van het verkeer voorloopig een weg aangelegd, van zes meter breodte, gedeeltelijk als be tonweg, gedeeltelijk met klinkerbestrating, waarvan reeds een gedeelte gereed in. Oolc van het anderhalven meter breede rijwiel pad is reeds een gedeelte gereed. De berm van den dijk is echter veel grooter, n 1. op den Amsteldijk 30 en op den grooten dijk 34 M., zoodat, wanneer het verkeer dit eischt, de weg nog aanmerkelijk verbreed kan wor den en er dan nog voldoende ruimte over blijft voor een dubbel spoor voor treinver keer. Natuurlijk is de afsluitdijk niet heele- maal gesloten; er moest zooals van zelf spreekt, een verbinding blijven tusschen do zee en het nieuwe meer. Daarvoor is bij Den Oever een groote schutsluis gebouwd en op het Komwerderzand, op 4 K.M. af stand van de Friesche kust, een groote en kleine schutsluis. Op die plaatsen zijn voor het verkeer bruggen in don dijk aange bracht. Voorts bevinden zich nog bij Don Oever drie en bij Komwerderzand twee complexen, elke van vijf uitwateringsslui zen, die samen een lengte hebben van 300 M. en een diepte van 4 M. zoodat het loo- zingsoppervlak 200 M2. groot is. Per secon de kunnen daardoor 2500 3000 M3. water geloosd worden. Elk dezer 25 „kokers'' on der het wateroppervlak wordt afgesloten door een stel ijzeren puntdeuren, die tegen den vloed keeren en twee tussohon beton nen torens vertikaal op-en-neer bewogen ijzeren schuiven, die elk 40 ton wegen en z.oowel tegen vloed als tegen eb keeren. Door middel van deze schuiven kan de mate van spuien worden geregeld, door ze meer- of-minder hoog te halen. Als a.s. Donderdag het laatste gat in den dijk gesloten is, dan beteekent dit natuur lijk nog niet, dat dan reeds het verkeer tus schen Noord-Holland en Friesland over den dijk zal kunnen plaats hebben; de dijk zal boven water uitsteken, maar moet dan nog worden opgehoogd tot 7 M. 4- N A.P. aan den buiten- en tot 4 M. N.A.P. aan don binnenkant Men hoopt echter don dijk aan het einde van dit jaar geheel gereed te hebben. Zoo hebben we dus de Zuiderzee voor het laatst gezien. Donderdag zal de „ge- doende binnenzee" geen binnenzee meer zijn, maar een meer; voorloopig nog een heel eroot meer dat echter als eenmaal ook dé Noofd-öost-, dé Zuid-West- eh dé Zuid-Oost-polders zullen fcljn gereed geko men, steeds méér op een werkelijk tneer zal gaan lijken. IN ELK KATHOLIEK GEZIN Het Katholieke Dagblad! Het Katholieke Dagblad plaatst het dagelijksch wereld-gebeuren in hot licht der Katholieke beginselen. Het Katholieke Dagblad doet u meele ven met het openbare Katholieke leven.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7