BUITENLAND UIT DE OMGEVING WOENSDAG 25 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 ONTWAPENING AANVALS-KANONNEN? Een „relativiteitstheorie" aanvaard. De legercummissie van de ontwapenings conferentie te Geneve lieeft de beraadsla gingen over het aanvallende karakter van het geschut besloten met een motie, waar in vastgesteld wordt, dat geen overeen stemming kon worden bereikt over een de finitie voor het gesohut, dat als aanvals wapen moet worden beschouwd. De Duitsohe commissie en de overige ontwapende landen, voorts Turkije en sov jet-K usland hebben er met grooten na druk op aangedrongen dat het aanvallend karakter van de geheele zware artillerie vastgesteld zou worden volgens het ver drag van Versailles, doch deze opvatting heelt niet kunnen zegevieren. Engeland, Italië, N ederland, Zwe den en verschillende andere kleine staten hebben getracht een middenweg te vin den. Echter is een eisch van relativiteit van kanonnen met aanvallend karakter vastgelegd, in dien zin, dat het offensieve karakter afhangt van de mate van bewa pening van den aanvaller. Deze formule, waartegen Frankrijk zich hardnekkig verzette, is voor Duitschland van veel belang, aangezien daardoor er kend wordt-, dat tegenover zwak bewapen de staten als Duitschland de zware bewa pening van een anderen staat een bijzon der agressief karakter heeft. Conflict in de luchtvaart-commissie. In de luchtvaart-commissie der ontwa peningsconferentie is de door Duitschland geëischte bepaling van alle oorlogstuig, dat uit do lucht wordt neergeworpen, als zui vere aanvalswapenen op voorstel van Frankrijk met 18 tegen 10 stemmen ver worpen. De luchtcommissie benoemde vervolgens twee subcommissies voor de vliegtuigmoe derschepen en voor het bepalen van de ver schillende vliegtuigsoorten met het oog op hun militaire effectiviteit. De vertegenwoordigers van de Duitsohe delegatie wees deelneming hieraan ai met het motief, dat Duitschland volledige af schaffing eisoht van alle militaire lucht vaart en derhalve beraadslagingen over de aanvalscapaciteit der afzonderlijke soorten luchtbewaponing voor volkomen overbodig houdt. Chemische en bacteriologische wapens. De commissie voor de chemische en bac teriologische wapenen is gistermiddag hier in tot overeenstemming gekomen, dat als chemische wapenen, die krachtens het be ginsel van de kwalitatieve ontwapening zullen moeten verboden worden, verstaan moeben worden alle chemische stoffen, die als strijdmiddelen gebruikt worden en die een schadelijke uitwerking op menschen of dieren zouden hebben. Het verbod zal echter niet van toepas sing zijn op de zoogenaamde rookschermen, waardoor troepenbewegingen voor den vijand worden verborgen." Met betrekking tot de vraag, of ook de instrumenten, waarmede deze chemische etoffen als strijdmiddelen zouden kunnen gebruikt worden, behooren verboden te worden, besloot de commissie een onder scheid te maken tusschen die instrumenten, welke uitsluitend voor het gebruik van chemische wapenen dienen zouden en die, welke ook voor andere ongevaarlijke diensten gebezigd worden. Op dezen grondslag zal een redactiecom missie den juisten tekst van het aan de al gemeens commissie te geven antwoord voorbereiden. DUITSCHLAND DE PRUISISCHE LANDDAG BIJEEN. Het eerste bedrijf der operette. Gisteren is te Berlijn de nieuwe Prui sische Landdag voor de eerste maal bijeen gekomen. De tribunes waren overvol en velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. Ter voorkoming van wrij ving had men de aanhangers van elkaar vijandige partijen zoover mogelijk van elkaar gescheiden. Om 3.15 kwamen de nationaal-socialis- ten onder leiding van hun fractie-voorzit- ter Kube de zaal binnen, een voor een, in een lange rij, hetgeen den communisten de opmerking ontlokte: „De ganzen komen binnen". Als voorzitter fungeerde de nataonaal- aocialist Litzmann; de grijze generaal was in uniform en droeg tal van hooge onder scheidingsteekenen. De nat. socialisten verhieven zich bij zijn komst van hun zetels en brachten hem den fascistengroet. Slechts enkele Ilitlerianen waren in hun bruine kleed ij gekomen. Daar dé eommunisteh direct begonnen te roepen: „Weg met de keizerlijke generaals, weg met het fascis me", moest, de voorzitter al dadelijk ruim schoots van de bel gebruik maken. Hij opende de zitting en deelde mede het oud ste lid te zijn, geboren op 22 Januari 1850, waarna hij vroeg of iemand in deze verga dering ouder wa-s. De communisten inter rumpeerden: „U hebt den oorlog good doorstaan". Daar niemand ouder blijkt, be houdt Litzmann het presidium tot een voor zitter zal zijn gekozen. Hij benoemde daar op vior bijzitters, twee nat. socialisten, een Centrum-lid en een sociaal-democraat. Toen de laatste naast den Hitleriaanschen voorzitter plaats nam, weerklonk hoonge- roep bij de communisten. De voorzitter herdacht vervolgens de slachtoffers van het mijnongeluk bij Dorst- feld, waarna op zijn voorstel werd beslo ten tot vorming van een seniorenconvent. De eerste spreker was de communist Pieck, die protesteert tegen de agenda, te gen de regeering-Braun en haar politiek en een motie van wantrouwen indiende tegen het zaken-mini3terie-Braun-Severing, waar van hij verlangde dat zij dringend en zon der debat werd aangenomen. Litzmann: Onmiddellijke stemming is niet toelaatbaar. (Groot rumoer bij de com munisten). Op de vraag of het voorstel al dan niet be-sproken moet worden, verheft alleen de communistische fractie zich. De voorzitter deelde daarop mede, dat de vol gende zitting zaf worden gehouden op Woensdagmiddag 1 uur, ter verkiezing van een voorzitter, drie vice-voorzitters en vijf bijzitters, voor de vorming van eenige com missies de bespreking van het voorstel van Kube tot staking van de procedure te gen afgevaardigden. (Geroep bij de com munisten: Is dat alles, generaal?) De communist Kasper zeide namens de millioenen werkloozen tegen den gang van zaken te protesteeren, omdat alleen over technische kwesties wordt gesproken. Na dat ook de Duitsch-nationaal Winterfeld nog een motie van wantrouwen tegen het kabinet-Braun had ingediend sloot Litz mann de zitting. Op hetzelfde oogenblik zongen de communisten in koor eenige cou pletten van de Internationale. Na beëindi ging daarvan riepen de Hitlerianen nog: „Wees toch stil, dwazen", waarna allen de zaal verlieten. ARABIE BOTSINGEN TUSSCHEN JODEN EN ARABIEREN. Negentien gewonden te Aden. Te Aden is het gisteren tot bloedige botsingen tusschen Joden en Arabieren gekomen, waarbij 16 Joden en 3 Arabieren werden gewond. Oorzaak der ongeregeldheden was, dat in een Arabische moskee vuil was gewor pen. Daar de betreffende wijk grootendeels door Joden wordt bewoond, stelden de Ara bieren de Joden voor de daad verantwoor delijk en vielen hen men steenen en stok ken aan. Het pa-s onlangs gevormde, groo tendeels uit Arabieren bestaande politie corps slaagde er ten slotte in, de orde to herstellen. BRITSCH-INDIE NIEUWE BOTSINGEN TUSSCHEN HINDOES EN MOHAMMEDANEN. In het dorp Parewa in de Vereenigde Provincies is het tot een ernstige botsing gekomen tusschen Hindoes en Mohamme danen. Het aantal dood-en is nog niet be kend. Het dorp is volkomen afgebrand, o JAPAN DE KATHOLIEKEN IN JAPAN. Te Nagasaki (Japan) wordt jaarlijks eene groote liefdadigheidstentoonstelling gehou den, waarvan de opbrengsten ten goede ko men aan de missiestatie aldaar. Dit jaar werd het batig saldo evenwel geschonken aan de families van de Japansche solda ten, die bij Sjanghai gevallen waren. In de kerk van Ura-ki werd een plech tige lijkdienst gehouden voor een Katho lieken Japanschen soldaat, die bij Sjang hai gesneuveld was. Een groot aantal hei denen kwam de H. Mis bijwonen. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. ERNSTIG TREINONGELUK IN MANDSJOERI JE. 40 Dooden, ruim 100 gewonden. Op 200 K.M. ten Oosten van Charbin is een trein met vluchtelingen gederail leerd. Veertig personen kwamen bij de ramp om het leven, terwijl ruim 100 vluch telingen kwetsuren opliepen. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING IN BRITSCHE MIJN. Vijf arbeiders en drie redders omgekomen. Bij een ontploffing in een mijn te Youl- greave, een dorp in Derbyshire, zijn vijf mijnwerkers gedood. Bovendien zijn drie leden van een reddingsbrigade om het leven gekomen. Twee broeders door den bliksem gedood. Tijdens een hevig onweer zijn op het veld tusschen Grensheim en Hahn twee broeders Heinrioh en Philipp Piehler door den bliksem gedood. Een derde broeder werd Verdoofd. VERDACHTE RAADHUISBRAND.* Secretaris gearresteerd. In het raadhuis van Grafenberg is giste ren in de kamer van den gemeentesecre taris Müller brand uitgegroken, waarbij de in een houten kast bewaarde boeken van den gemeenteraad grootendeels zijn verbrand. Daar de nóg overgebleven boeken spo- ren van spiritus vertoonden, werd Muller gearresteerd onder verdenking, den brand zelf aangestoken te hebbon. Müller zelf loochent iedere schuld. De vraag, of Muller werkelijk de daad begaan heeft, om eventueele Onregelma tigheden te verborgen, kon nog niet wor den opgehelderd. DE MOORDENAAR VAN DOUMER. Voor den aanslag dronk hij een flesch cognac leeg. Naar de Fransohe bladen melden, heeft het door de politie ingestelde onderzoek tegen Gorgoeloff, den moordenaar van president Doumer, diens verklaring be vestigd, dat hij alvorens de misdaad te plegen een geheele flesch cognac heeft leeggedronken. De eigenaar en de kellners van den bar in de rue der Fauburg-Saint-Honoré herinneren zich hun vreemden klant nog heel goed. Hij was rustig in een hoekje gaan zitten, had met smaak een visch ver orberd en daarbij een flesch cognac leeg gedronken. De leege flesoh was later on der de bank, waarop hij gezeten had, te ruggevonden. Een drietal beëedigde vertalers hebben gisteren de vertaling van de memoires van Gorgoeloff aan den -rechter van instructie overhandigd. Het manuscript beslaat 40 pagina's. Op de eerste bladzijde heeft de moordenaar in het Fransch geschreven: Memoires van Paul Gorgoeloff, die den president der Fransche republiek dood de". Het overige deel van den tekst is ge schreven in het Bussisoh. Na een uitvoerige, phantastische auto biografie verhaalt Gorgoeloff, hoe hij in Moranië een trein heeft opgeblazen en onder welke omstandigheden hij den moordaanslag op Masaryk en den erfprins van Japan voorbereidde. De memoires besluiten met de woorden: „Weg met de verraders van Koltsjak en het nationale Rusland, Dierbare vriend, onze groote Russische patriot! Ik, leider der Russische fascisten, sterf voor het zelfde ideaal als gij maar ik heb de eer van het zwaar beleedigde Rusland en u gewroken." Wat Gorgoeloff zegt over het program der door hem gestichte partij der „groe nen", maakt den indruk van wel overwo gen to, zijn en bewijst het volkomen gees- tesevenwicht van den schrijver. VERMISTEN VAN DE „PHILIPPAR". Officieele lijst thans gepubliceerd. De scheepvaartmaatschappij Message- ries heeft gisteren de officieele lijst der se dert den brand in het stoomschip „Geor ges Philippar" vermiste passagiers gepu bliceerd. In het geheel worden 53 perso nen vermist, onder wie zich de bekende journalist Albert Londres bevindt. Veer tien van de 53 vermisten waren Chinee- zen, die op het tusschendek de reis van de „Georges Philippar" meemaakten. Gezelschap Nederlanders a. b. „Marnix". Dr. van Tricht en echtgenoote, de heer, mevrouw en mej. Root. de heer Wahr Wang Chang Mou, de Nederlandsche pas sagiers die gered zijn bij de ramp van de „Georges Philippar", hebben zich aan boord van het motormailschip „Marnix van St. Aldegonde" der stoomvaartmaat schappij „Nederland" ingescheept en Aden verlaten. OUD-STRIJDERS MAKEN ZICH VAN TREIN MEEESTER. Een paar honderd Amerikaansche oud- strijders uit den wereldoorlog hebben zich te St. Louis van een goederentrein mees ter gemaakt. Hun bedoeling was, er mee naar Washington te rijden, ten einde den autoriteiten aldaar hun eischen in zake uitbetaling der verzekeringssom kenbaar te maken. Pas nadat uit Springfield een uit 300 man bestaande afdeeling der nationale garde was gearriveerd, verlieten de oud strijders het station. Hun optreden veroor zaakte een stagnatie van twaalf uur in het verkeer. DE KREUGER-AFFAIRE. Sjoestroem gearresteerd. De chef van de Stockholmsche crimineele politie te Stockholm heeft directeur Sjoe stroem van het Kreugerconcern wegens bedriegelijk failliet voor gearresteerd ver klaard. In verband met een ernstige ziek te van Sjoestroem kan de arrestatie ech ter voorloopig niet ten uitvoer worden ge legd. Sjoestroem behoorde tot de leidende persoonlijkheden in het Kreugerconcern en stond persoonlijk in nauw contact met Ivar Kreuger. Majoor Ahlstroem, de directeur- bedrijfsleider van Kreuger en Toll is na een langdurig verhoor door de crimineele politie niet weer op vrije voeten gesteld. Hij moet de nacht op het bureau van po litie doorbrengen. LEEFT-DE KLEINE LINDY NOG? Curtis meent van wel. Naar dé correspondent van dé „Daily Telegraph" uit Néw-York meldt, heêft zich dr. John Condon naar Great Barrington in den staat Massachusetts begeven, vast besloten, om de mannen op te sporen, aan wien hij de 50.000 dollar betaalde in de veronderstelling, dat zij baby Lindbergh zouden teruggeven. Hij is ervan overtuigd, dat zij zich in de nabijheid van die stad verborgen houden. John Ourtis, de scheepsreeder va-n Nor folk, gaf heden door middel van zijn raadsman mr. Edward Pendu, een verkla* ring af, dat de politie van Nieuw Jersey hem de verklaring, dat hij kolonel Lind bergh bedrogen heeft, heeft afgeperst. Hij zegt, dat hij er nog zeker van is, dat hij met de eigenlijke ontvoerders in contact was en dat hij van meening is dot de baby nog in leven is, daar bij de indentificce- ritig van het gevonden stoffelijk overschot een fout is begaan. 25.000 dollar uitgeloofd. De Senaat van den staat New Jersey heeft een wetsontwerp aangenomen, krach tens hetwelk voor de opsporing der moor denaars van Lindbergh's zoontje een be looning van 25.000 dollar wordt uitge loofd. Het ontwerp zal thans aan het Huis van Afgevaardigden van den genoemden staat worden voorgelegd. Roofmoord. Gisteren is de 59-jarige vrouw van 'n ambtenaar bij de posterijen te Breslau die eenige huizen bezit, dood in huis gevon den. De woning was volkomen overhoop gehaald, zoodat men vermoedt, dat roof de drijfveer van den moord is geweest. Uit een hinderlaag neergeschoten. Op den weg van Rohr naar het land goed Hofteich te Meinigen is in den afge- loopen nacht de eigenaar van het land goed, de voormalige bankdirecteur Rich ter uit een hinderlaag neergeschoten. Waarschijnlijk was hij niet direct dood en hebben de moordenaars hem door slagen op het hoofd afgemaakt. De justitie stelt een onderzoek in HAARLEMMERMEER. Geboren: Theodorus Frederious, z. van G. Pouw en J. T. Braak Hendrika Cornelia, dochter van G. J. van Berkel en A. J. C. van Gellekom Arie Lamber- tus, zoon van J. Hoogstraten en N. M. Bette Cornelis, zoon van H. J. Tiggel- oven en J. M. C. de Winter Johannes Adrianus, zoon van L. Otte en K. Visbeen Jan Hendriks, zoon van G. Berghoef en W. C. de Ruiter Jaantje, dochter van S. Pols en J. H. Buis Cornelis Jan, zoon van S. Stammis en C. J. Bouman Jaco bus Gerardus, zoon van H. Doea en P. Warmenhoven Wilhelmina Margaretha, dochter van J. Beerendonk en J. J. van Osta Daatje, dochter van Th. van Eeu- wijk en A. D. Koppenaal Cornelia Ma ria, dochter van M. van Gaaien en A. H. Verbeek. Ondertrouwd: D. van den Heuvel, 34 jaar en B. van Elder en, 30 jaar C. Maliepaard 24 jaar eri Grietje Koolhaas, 21 jaar J. van Groeningen, 24 jaar en Geertruida Koolhaas, 23 jaar F. A. M. A. Aalbers 27 jaar en E. M. van Veen wed. 35 jaar P. J. Driessen, 24 jaar en M. Teeuwen, 22 jaar. Getrouwd: P. Dunk 28 jaar en J IJ. Mac Neill 34 'jaar A. Verschoor 23 jaar en A. M. Boeve 20 jaar C. van Groeningen 23 jaar en I. Honcoop 23 jaar G. Visser 24 jaar en J. C. Michel 18 jaar J. C. van Stam 24 jaar en T. van Tol 22 jaar D. Sdhalk 32 jaar en E. Berkenbosch 34 jaar P. Geluk 21 jaar en S. Franke 19 jaar J. C. Kooij, 18 jaar en F. Ball 32 jaar. Overleden Catharina van Tuin, 37 jaar geh. met L. Braakman Johannes van Schie, 73 jaar geh. met M. Heems kerk. Gevestigd Francois L. van der Kooij en gezin, van Amsterdag Hoofdweg 385 I naar Friedalaan 74 Roelof Bosch en gezin van Haarlem, Arohipelstraat 5, naar Bennebroekerweg 951 Antonie Treffers en gezin van Haarlem, Lange Hof straat 13 rood, Vijfhuizerweg 524 Dirk Boodenburg en gezin, van Usquert no. 506 naar Hoofdweg 1223 Leendert M. van Leulen en gezin, van Lisse, Kanaalstraat 219 naar Yenneperweg 484 Willem F. Jense met gezin, van Amsterdam Kerk straat 298 narr Sloterweg 108 Hendrik B. Grashuis en gezin, van Amsterdam Kleine Kattenburgerstraat 144, naar Bur gemeester Amersfoordtlaan 53 Johannes A. Huijboom en gezin, idem, idem Bernard H. Soitoux en gezin van Amster dam, Amstelveenscheweg 140 naar Sloter weg 90 Louwerens Th. Mol met gezin, van Vledder, Neijensleek 17 naar Lijnder- dijk 196. Vertrokken: Wilhelmina Schoone, wed. H. Ooms, van Wilgenlaan 40 naar Haarlem Jansstraat 44 Willem van der Vlugt, Sloterweg 699, naar Beemster Vol- gerweg 28 Petrus Q. van der Ham en gezin, van Veuneperweg 556, naar Was senaar, van Zuijlen van Neijenveltstraat 237 Cornelis B. Janmaat, van Hoofdweg 172 naar Amsterdam, Amstelveensoheweg 508 Johannes Lankhaar, van Kruisweg 1041, naar Rotterdam, Overijsselschestraat 81 B Jan van der Groef met gezin van Hoofdweg 1284 naar Haarlem, Helmbree- kerssteeg 11 rood Gerrit Evenleens van Aalsmeerderdiik 628 naar Aalsmeer, Uiter- weg 62 Willem J. de Ruiter en gezift van Tepenlaan 13, naar Capelle a, d. IJs- Sel, Betoiweglaah 23 Petfonélla de Vries van Nieuwemeerdijk 53 naar Diemen, Mui- derstraatweg 46 Frederik G. Sluijs en gezin, van Hoofdweg 503, naar Hoogeveen Grientsveenweg 10 Gerard F. Spit van Sloterweg 84, naar Niéuwer-Amstel, Am stelveen, da Costalaan 4 Gilles A. Blók van Hoofdweg 637, naar Aalsmeer Wete ringstraat, p.a. Maarse Johanna W. Vermeer, van Tepenlaan 74 naar Haarlem- merliede c.a., Hóutrakkerweg 21 Johan nes J. Noordhuizeft. van Draverslaan 25, naar Haarlem, Nieuw Heiligland 4 - Petronella Oerritse, weda Fransdonk van Olmenlaan 54, naar 's-Gravenhage, Mei doornstraat 41 - Peter Heemskerk Van Meidoörnweg 7 naar DiiitsoMand. Leinzig Jacob de Jonge, van Niènwemèèrdük °08. naar Landsmeer. Zuideinde 27 Pe- terke den Dekker, van Cornelia Sophia- laan 12, naar Haarlem, Regulierstraat 17. KATWIJK AAN DEN RIJN. Een vurige Oranjeklant. Een com munistisch gezind persoon te Valkenburg had een bord in zijn tuin geplaatst, be schreven met minder vleiende uitdruk kingen aan het adres- van de Nederland sche regeering en H. M. de Koningin. Een Katwijksch burger een vurige Oranjeklant die per rijwiel daar pas seerde, kon die beleediging niet dulden. Moedig betrad hij het vijandelijke erf, rukte het bord uit den grond en voerde het als een overwinningsteeken mee naar huis. De vervaardigers hadden echter onraad bemerkt en begonnen de achtervolging. Een gevecht ontstoiid, waarbij het bord grootendeels verniëld weer moest worden prijsgegeven. De overmacht was te groot. LISSE. 't Is gemakkelijk gemaakt! Voor hen die er belang in stellen dit te weten, en dat zijn er velen, deelen wij mede dat er vanaf 1 Mei j.l. dagelijks alhier op het postkantoor terecht kan om belasting te betalen. Gisteren waren we er nog getuige van dat dit velen onbekend is, want daar al hier eiken 2en en 4en Dinsdag voorheen zitting werd gehouden om zijn belasting te voldoen en dit nu de laatste paar keer niet is geschied en velen een waar schuwing hebben ontvangen, was het gisteren tusschen 12 en 1 uur overvol met belastingbetalers. Men houde er dus rekening mee dat men dagelijks terecht kanl WASSENAAR. Verboden loterij. Bij gehouden po litiecontrole zijn, meer speciaal in kleine winkels, zoogenaamde prikplanken aan getroffen, geëxploiteerd als een soort lo terij. De winkeliers alwaar die planken zijn aangetroffen, worden als exploi tant aangemerkt; zij zijn op het strafbare gewezen en uitgenoodigd die planken te verwijderen. Houdt men zieh daaraan niet, dan volgt inbeslagname en zal procesverbaal worden opgemaakt. Ook prikdoozen en draaiborden zijn als verboden waar aan te merken. Vergeten te sluiten. Een nachtwaker hoorde leven komen uit een perceel aan de Koekoekslaan. Bij onderzoek bleek hein, da-t de serredeuren open stonden en een groote staande klok was omgevallen. Uit een, na thuiskomst van de familie, ingesteld onderzoek bleek, dat niets werd vermist. Waarschijnlijk heeft men vergeten de serredeuren te sluiten en hebben een tweetal aan de familie be- hoorende honden de klok omgegooid. Oplichting. Zich voordoende als te zijn de heer B. van den Langen Kerk- da-m, wist ie-mand zich aan het Hotel „den Ouden Deyl" een aantal liters ben zine te verschaffen. Nadien bleek hij aan het opgegeven adres onbekend te zijn. N00RDWIJK. Noordwijk's Florapark 1932. Dat tot het laatste toe op alle kringen de nu gesloten tentoonstelling, waarmede de afdeeling Noordwijk op werkelijk uit stekende wijze haar gouden jubileum heeft gevierd, een bijzondere aantrekkingskracht heeft uitgeoefend, blijkt uit de zeer talrij ke vereenigingen op allerlei gebied, die een bezoek aan de tentoonstelling als einddoel van een excursie of groepstochb op hun programma heb'ben geplaatst. Reeds voor de opening bleek de Ne derlandsche Reisvereeniging zich er voor gespannen te hebben om regelmatig uit stapjes per eigen gecharterde luxe auto car, goedkoop en daardoor voor alle leden der organisatie bereikbaar, te organisee- ren. De spoor- en tramwegmaatsohappijen zochten het in de ook bij andere gelegen heden gebruikelijke plaatskaar ten, tevens entreebewijzen, terwijl als Noordwijk slechts aan den trein gelegen had, zeker een goedkoope trein was ingelegd. Wij hebben gehoord van vereenigingen van jonge meisjes, die hun jaarlijkschen uitgangsdag in Noordwijk hebben door gebracht, van onderofficieren der Politic troepen, die een bezoek aan de tentoon stelling als onderdeel van hun militaire oefening brachten, van plaatselijke Ver eenigingen voor Vreemdelingen-verkeer, die voor hun leden dit uitstapje bedach ten, van wandeL-sportvereenigingen, ar beidersbonden en allerhande vereenigin gen van algemeen nut, die als rustpunt in het bezoekprogram der bollenveld°n, de Noordwijksohe bloementuin kozen. Natuurlijk zijn er duizenden bezoekers op eigen initiatief bezoeker geweest, maar de toenemende groepsvorming, die de hui dige saménléviiig kenmerkt, heeft zit?h ook wéor nuttig betoond bij deze gelegen heid. De afgehuurde autobussen, die de böllërtveldén met de tentoonstelling „na men", waren niet van de lucht. Daarin zit o.i. een aanwijzing voor voor bereidingscommissies van tentoonstellin gen als deze. Het moet mogelijk zijn het ganSche net van organisaties op allerlei gebied over het geheele vaderland en vooral Ook in Duitschland en de ".ndëro omringende landen te bestrijken met een aantrekkelijk voorstel tot bezoek aan een tentoonstelling. Men helpt zulke vereeni gingen aan eert propagandamiddel voor hun ledental, men voorkomt de souza voor den individueelen bezoeker om de beste reisgelegenheid te zoeken en men bespaart op den post uitgaven voor reclame, omdat de reclame, die deze vereenigingen maken, niet betaald behoeft tö worden. „Weekblad voor Bloembollencultuur"

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6