SPAANSCH OF CATALAANSCH? DINSDAG 24 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: docboraal-exaraen geneeskunde de heeren D. W. de Bijll Nachenius, Haarlem en C. J. Doets, Den Haag. STADSNIEUWS HET DOORNIGE VRAAGSTUK. HANZE. De R. K. Vereeniging voor den Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand hield gisteravond een afdeelingsvergade ring in de „Turk". De waarnemend voorzitter de heer Meijers, (de heer Bergers kwam iets later) opende de vergadering, waarna de notu len door den secretaris, den heer J. van Deene, werden voorgelezen en goedge keurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. Een schrijven was ingekomen om propa ganda te maken voor de Hanze-Glasver- zekering. De voorz. de heer Th. M. W. Ber gers, zeide, dat de secretaris alle inlich- I tingen geeft. De heer Meijers, die aange- sloten is, wees erop, dat het herstel bij schade nogal langzaam ging; daarin is nu bij spr. verandering gekomen. Na een bespreking door den heer F. van Noort werd aangeraden, dat de sohilders- patroonsvereeniging zioh in verbinding zal stellen met de glasverzekering. Aan de glasverzekering is door het bestuur der Hanze een schrijven gezon den een vaste leverancier hier ter stede aan te wijzen. Oud-Minister Aalberse deelde mede, wegens overstelpende werkzaamheid, geen spreekbeurt te kunnen vervullen over de Bedrijfsorganisatie. Tot afgevaardigde voor den Centralen Raad werd benoemd de heer B. van Noort, tot plaatsvervanger de heer Waals. Daarna kwam in behandeling de agen da voor den Centralen Raad, te houden to Den Haag. Er is een voorstel het Hoofdbestuur met twee leden uit te breiden. Aanbiedin gen waren ingekomen voor P. J. van Kes- sel te Alkmaar en A. Mijnheere te 's Hee- renhoek (verzoek van Alkmaar) en J. C. Venpeulen (verzoek van Boskoop). De heer F. van Noort vroeg, of het noo- dig was het bestuur uit te breiden. Sor. wilde een verschuivingssysteem, waarbij alleen voorzitter en secretaris herkiesbaar zijn. Dan kan de kleine middenstand toch voldoende vertegenwoordigd worden. De voorzitter zeide, dat ook in het be stuur deze aangelegenheid is besproken. Het bestuur was tot dezelfde conclusie gekomen als de heer Van Noort. De secretaris wees erop, dat de kleinere plaatsen al vertegenwoordigd zijn (in Poel dijk en Ho'orn). De heer Molkenboer meende, dat de be doeling van het Hoofdbestuur blijkbaar in de thans zittende bestuursleden te hand haven. Spr. gevoelde echter meer voor een rouleerings-systeem. Dit voorstel zou spr. het Hoofdbestuur in overweging willen geven. De heer B. van Noort is niet zoo reus achtig tevreden over de werking van het rouleerings-systeem in do Leidsche afdee- ling, door hemzelf indertijd voorgesteld. Vele goede krachten zijn daarmede voor de afdeeling practisch verloren gegaan. Men ziet ze niet meer op vergaderingen. De heer Molkenboer zag wel verschil tussohen het rouleerings-systeem voor het dagelijksch en voor het hoofdbestuur. Spr. voelde, dat er bezwaren waren voor een plaatselijke afdeeling, maar niet voor het hoofdbestur. Het hoofdbestuur moet met een voordracht komen van nieuwe bestuursleden, die na 2 of 3 jaar weer af treden. De wijze van aanbeveling van can- d id aten door plaatselijke vereenigingen" is ongewenscht; men kent die candidaten toch niet. Besloten werd, dat de afdeeling Leiden de wenschelijkheid van rouleering der be stuursleden op den C-entralen Raad (behal ve het dagelijksch bestuur) ter sprake zal brengen. Op een voorstel-Delft aangaande de be strijding van de eeuwige „uitverkoopen", antwoordde het H. B. dat deze kwestie in handen is van den Middenstandsraad. De heer Molkenboer wenschte, dat de afgevaardigde aan zal dringen, dat de ver schillende commissies eens opschieten. Sor zou wel eens resultaten willen zien. De Ohr. Middenstandsvereeniging heeft daar aan reeds 4 jaar geleden een congres ge wijd. De heer Padberg zag liever niet meer vrijheidsberoovingen. De heer Meijers antwoordde, dat de meeste vrijheidsberoovingen eigenlijk vrij heid schenken. De heer Waals achtte ook de vrijheid als de heer Padberg bedoelde, bandeloos heid. De kleinhandel is met een „uitver- koop"-bestrijding zeer gebaat. De heer Molkenboer wees erop, dat der gelijke uitverkoop-verordeningen in Dene marken, Zweden, en Diiitschland uitste kend functioneeren. De heer Waals hield nog een klemmend betoog, dat uit deze langzame gang van zaken duidelijk blijkt de wenschelijkheid van rouleering der bestuursleden. Nieuwe leden brengen nieuw idealisme en nieuwe stuwkracht. Besloten werd, dat in den geest van het behandelde in den Centralen Raad zal worden besproken. Daarna, kwam ter sprake het rapport der desbetreffende commissie over het stichten van Voorschotbanken over het geheele Bisdom. Het bestuur stelt voor af te wachten, wat ter vergadering zal worden bespro ken. De heer Molkenboer vroeg eenige inlich tingen, welke vragen aan heb Hoofdbe- Sinds eenige dagen verkeert Spanje in een staat van groote opwinding. Het uur is aangebroken, waarop het Catalaansoh pro bleem geregeld zal moeten worden en het geheele land voelt, dat deze regeling voor Spanje's toekomst van het allergrootste belang is. Het is hier inderdaad meer een kwestie van aanvoelen dan van begrijpen, want het vraagstuk moge in zekeren zin van polilieken aard zijn, het is nog meer zaak van sentiment. Het probleem der Catalaansche autono mie is doornig in de hoogste mate en meer dan één ander geschikt do Spaansche eenheid in gevaar te brengen. Niet alleen is er een aantal technische vraagstukken mee verbonden de richtige verdeeling tussohen de regionale en landelijke auto riteiten over de justitieele macht, de belas ting-inning enz., maar het raakt recht streeks Spanje's toekomstige ontwikkeling. Regeering en Cortes, die er thans over be raadslagen, dragen een zware verantwoor delijkheid. De debatten in de volksvertegenwoordi ging zijn aangevangen in een atmosfeer, zwaar van spanning. De positie der Catala nen, die verleden jaar zeer sterk was, is sinds eenige maanden veel zwakker gewor den. De consolidatie der republiek heeft andere elementen gelegenheid gegeven naar den voorgrond te treden. De „Esquer- ra", de leidende politieke formatie in Ca- talonië zelf, heeft, met haar aanvoerder, kolonel Macia, aan prestige ingeboet. Dat heeft tot onvermijdelijk gevolg gehad, dat het Statuut, door de Catalanen ontwor pen, en waarvan de aanvaarding, na de aanneming der artikelen 11 en 12 van de grondwet, verzekerd scheen, op losse schroeven is komen te staan. De heftige taal, die sommige woordvoerders van het Cafcalanisme plegen te gebruiken, heeft de eigenliefde, en óók de vaderlandsliefde, van andere Spanjaarden gekwetst. En het eerste artikel van het Statuut, waarin ge stipuleerd wordt, dat Catalonië een zelfre- geerende staat is, is weinig geschikt het wantrouwen der Oastilianen te verminde ren. Een sterke anti-Catalaansche stroo ming gaat door het land. De ontevreden heid over de vergaande eischen van Bar celona uit zich op zeer krachtige wijze in tal van manifestaties, waarbij de studenten een groote rol spelen. Incidenten zijn niet van de lucht en de kreten: „Leve Catalo nië!" worden onmiddellijk beantwoord met: „Dood aan het Statuut! Weg met Ma cia!" Op hun demonstraties hebben de studenten stakingen doen volgen, Kamers van Koophandel hebben scherp gestelde protesten naar Madrid gezonden, en pro fessoren hebben de Cortes bezworen de eenheid van het land niet in gevaar te brengen. Vele dier gebeurtenissen hadden vermeden kunnen worden als de Catala nen, in hun ijver het Statuut te verdedigen, zich niet hadden laten verleiden tot het gebruiken van woorden en uitdrukkingen, die slechts bestemd konden zijn de harts tochten aan te wakkeren. Ondanks den sterken druk, dien de pu blieke opinie tracht uit te oefenen, schijnen de Cortes niettemin bereid één Catalaansch Statuut te aanvaarden, al is het zeker, dat er tusschen dit Statuut en het Charter, dat de Catalanen zelf opstelden, belang rijke verschillen zullen zijn. Die verschillen zullen betrekking hebben op bijna alle be twiste punten, op de financieele vraagstuk ken, de rechtspraak, de handhaving der openbare orde en het onderwijs. De kwestie der verdeeling der belastinggelden zal eerst ernstig en met vrucht onder oogen gezien kunnen worden als nauwkeurig vast gesteld zal zijn, welke openbare diensten voortaan door het Generalaat bekostigd zullen moeten worden. Dit is ten slotte een zaak van cijfers en techniek; de massa des volks interesseert er zich weinig voor. Het zwaartepunt van het probleem ligt elders. Niet in het vraagstuk van de hand having der openbare orde, dat veel van zijn belang verloren heeft sinds do rust in Barcelona is teruggekeerd, noch in de so ciale wetgeving, ondanks de belangstelling, die de socialistische elementen daarvoor aan den dag leggen de werkelijke moei lijkheden liggen op het terrein van de taal en het onderwijs. Men kent de stelling der Catalanen: zij willen een Catalaansche universiteit, zij wenschen gezag over het onderwijs in al zijn trappen en geledingen en zich alleen le verbinden tot de concessie, dat degenen die er den wensch toe te kennen geven onderwijs in het Spaansch zullen kunnen krijgen. Senor Campelans, een der invloed rijkste Catalaansche afgevaardigden, ver klaarde dezer dagen, dat de Catalanen be reid waren op alle punten concessies te doen, behalve op het gebied der taal. Het is juist dit punt, waaraan ook Ma drid het grootste belang hecht. Zoowel rechts als links is men over de aanspra ken der Catalanen op dit gebied on gerust. De socialisten, die door hun aantal zoo goed als door hun eenstemmigheid een zeer belangrijk element in de regeerings- meerderheid vormen, sohijnen voornemens zich tegen de Catalaansche eischen op dit stuk hardnekkig te verzetten. Tenzij zij het hoofd buigen voor den wil van den minis ter-president, die op een compromis aan stuurt. Senor Azana is altijd voorstander van een vrij groote mate van autonomie ge weest, maar hij is er óók overtuigd van, dat als het Spaansch in Catalonië vreemde taal wordt, de Spaansche eenheid in groot gevaar verkeeren gaat. De gevolgen van het verloren gaan dier eenheid zijn onme telijk; zeker is, dat de Spaansche macht en het Spaansche prestige een geduchten knak zouden krijgen. Daarom zal Azana alles doen de par tijen, die elkaar thans met grof geschut van woorden bekogelen, tot het sluiten van een eervollen vrede te brengen. Hij wacht daarvoor zijn uur af. Azana spreekt in het algemeen weinig, maar als hij het woord neemt, is wat hij zegt meestal be slissend. Wat de veelomstreden kwe3tie der universiteit betreft, is het zeer wei mogelijk, dat de premier voorstellen zal de Barceloneesche Hooge School tweetalig te doen zijn. Tegenover de 45 Catalaansche Cortes- leden, die weten dat hun positie niet meer zóó sterk is als verleden jaar, blijft de re- geeringsmeerderheid een ferme houding handhaven. Deze houding is, hoeveel sym pathie men voor Catalonië, dat lange ja ren onderdrukt is, hebben moge, vermoe delijk in overeenstemming met de belan gen van het land. Het verleenen van te ver gaande autono mie aan Catalonië zou insluiten, dat aan de eisohen van Basken e.a. geen enkele grens meer zou kunnen worden gesteld. Spanje zou op den duur in een aantal klei ne staatjes uiteenvallen; de Spaansche toe komst zou geen vooruitzicht meer bieden. De debatten, die thans te Madrid ge voerd worden, hebben weinig opwekkends. Hoe sneller hun einde komt, hoe beter dat zal zijn. Maar zelfs indien de partijen in het geding zich vereenigen op een Statuut, dat wederijds zoo geen genoegdoening schenkt dan toch aanvaardbaar is, dan nog zal de toekomst eerst kunnen leeren, wel ken invloed dat Statuut op Spanje's poli tieke toekomst hebben zal. Alles hangt af van het gebruik, dat de Catalanen van hun Statuut maken. Het is in handen van natio nalistische elementen niet slechts een scherp wapen, het is óók tweesnijdend. stuur zullen worden overgebracht. De agenda van den Centralen Raad was hiermede afgehandeld. Aangeboden werd het verslag van den Middenstandsraad en van het Econ. In stituut voor den' Middenstand. Bij de Rondvraag informeerde de heer Molkenboer naar de voorgenomen verla ging der elect riciteits-tarie ven. De voorzitter antwoordde* dat eraan gewerkt wordt. De heer Meijers achtte het ook van groot belang, dat de vastrecht-kwestie voor groote zaken eens onder de oogen wordt gezien. Laat men met de directie nog eens aandringen. De voorzitter meende ook, dat het 't beste was te blijven „hameren". Namens de Hanze zullen besprekingen worden gevoerd. De heer Van Deene maakte erop attent dat, hoewel de winkels Zaterdagavonds om 10 uur gesloten zijn, op de markt tot half 11, kwart voor elven is verkocht. Hieraan zal de aandacht worden ge schonken. De voorzitter sloot hierna de vergade ring met den Chr. groet. LEIDSCHE BELASTING OPHAAL DIENST. Ook ophaaldienst van Schoolgeld. Bovengenoemde dienst ontving van B. en W. de mededeeling, dat door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland is goed gekeurd het Raadsbesluit van den 7de Maart 1932, waarbij aan den dienst o.a. de gemeentelijke schoolgeldophaaldienst wordt overgedragen, en de gelegenheid tot inning van aanslagen betreffenJe het Gem. Kweekschool en het Middelbaar, en Gymn. Onderwijs, en van straatbelasting wordt opengesteld. Zij, die voorheen bij den schoolgeldop haaldienst waren aangesloten moeten nu voortaan hun schoolgeldbiljetten, bene vens beschikkingen inzake verminderin gen, ontheffingen of afschrijvingen uiter lijk 4 weken na ontvangst ten kantore van den Leidschen Ophaaldienst doen inschrij ven voor zoover deze niet door do boden v/orden opgehaald. Wordt hieraan niet voldaan, dan wacht het risico van vervol ging den betrokkene. Bij vervolging kan dan pas inschrijving bij den dienst volgen wanneer de verschenen maandtermijnen plus kosten ten kantore van den Gemeente Ontvanger zijn betaald. Do inning ge schiedt als voorheen kosteloos voor hen wier aanslagen ziin geregeld naar een in komen beneden 2000genoemd in de Schalen 1 tot en met 6 der tabellen van de desbetreffende gemeenteverordening. Niet kosteloos worden geïnd de aan slagen voor Gem. Kweekschoolond.erwijs alsmede Middelbaar en Gymnasiaal on derwijs en straatbelasting, waarvoor 5 et. per kwitantie wordt berekend en welke aanslagen eveneens uiterlijk 4 weken na ontvangst ten kantore (van den dienst moeten worden ingeschreven. Dc te innen weektermijnen voor onderwijs-aanslagen zullen 25 cents of veelvouden daarvan be dragen, het aantal weektermijnen ten hoogste 40. De straatbelasting-aanslagen, zullen worden geïnd in zooveel weekter mijnen als er nog weken in het kalender jaar zijn. Deze bepalingen gelden dus voor alle aangeslotenen, en slaan op de aanslagen betreffende: Inkomsten belasting. Perso- neele belasting. Grondbelasting. Straatbe lasting oil heffing van Schoolgeld voor la ger onderwijs, Gem. Kweekschool en Gymnasiaal onderwijs. Reglementen zijn tegen betaling van 10 cents ten kantore van den dienst verkrijg baar. In verband met do op 20 Mei a.s.to hou den algemeene vergadering verwijzen wij naar do in blad voorkomende advertentie. PROF. ALBERT SCHWEITZER. Over zijn hospitaal in aequatoriaal Afrika. Wij, Katholieken, kennen maar al te goed het offer, dat zoovelen onzer Missionaris sen telkens weer brengen, wanneer zij fa milie en dierbaren achterlaten en naar verre landen trekken om Christus' licht te doen schijnen in de duisternis van het hoi- dendom. En omdat wij zoo goed de zwaarte van dit offer kennen, waardeeren wij ten volle het werk van een man als prof. Albert Schweitzer, oen vooraanstaand protes- tantsch theoloog, die een bevoorrechte po sitie in onze beschaafde maatschappij (hij was docent aan de universiteit van Straats burg) opgaf, medicijnen ging studeeren en als zendeling-arts naar Afrika trok, om do zegeningen van de moderne wetensohap te brengen aan de zwarten in den Congo. Gisteravond vertelde deze merkwaardige man het een en ander van zijn werk in Lambarene voor een zeer uitocnloopend ge hoor in de Hooglandsche kerk. Prof. dr. Schweitzer is voor Leiden geen onbekende. Vier jaar geleden sprak hij hier eveneens over zijn werk onder do Afri- kaansche negers. Het eerst trok dr. Schweitzer in het jaar 1913 als zendeling-arts naar midden-Afrika, vergezeld van zijn vrouw, die hem als ver pleegster ter zijde stond. In dc troostelooze wildernis van Lambarene werden eenige barakken gebouwd uit bamboe en blade ren en dit complex werd betiteld met den wijdschen naam van „hospitaal". Hoewol dit begin alleszins bescheiden was, begon het hospitaal tooh al aardig te floreeren, toen de oorlog uitbrak. Prof. Schweitzer werd als gevangene naar Europa terugge bracht en meende nooit meer zijn geliefd Afrika te zullen betreden. Doch geholpen door den bekenden Zweedschen E%-angeli- sohen bischop Söderblom kon hij zijn ideaal in 1924 weer opvatten en opnieuw een hos pitaal in Lambarene stichten, dab weldra zoozeer begon te bloeien, dat een grooler en moderner ingericht ziekenhuis op een beter gelegen plaats moest worden go- bouwd. Dat hij thans naar Europa kon te- rugkeeren, dankt prof. Schweitzer aan de omstandigheid, dat hij de zorg voor zijn pa tiënten kon overlaten aan twee Holland- schen bisschop Söderblom kon hij z'n ideaal daar in de wildernis behulpzaam zijn. Welk een wildernis het <laar in den Congo is, schilderde prof. Schweitzer met eenvoudige, maar daarom niet minder aangrijpende trekken. Hij schetste het land als een armoedige dorro streek, waar niets groeit, wat do Europeaan noodig heeft en wat vooral in een ziekenhuis on ontbeerlijk is. Koren groeit er niet, rijst en aardappelen kunnen er niet verbouwd worden. De negers leven van bananen als hoofdvoedsel. Melk is slechts te krijgen als men het in blikken bussen van Europa laat komen. Vooral dit laatste is een groot bezwaar en om di£ te ondervangen heeft prof. Schweitzer een kolonie geiten ge sticht, welke dieren evenwel slechts met groote moeite en zorg gezond kunnen wor den gehouden. Het hospitaal zelf is een groot dorp van woningen, welke op palen zijn ge bouwd tegen de overstroomingen. Bedden zijn niet te betalen luxe; de zieken liggen op houten britsen en alleen voor de zware zieken zijn er oude paarde- dekens beschikbaar. De ziekenverpleging heeft daar z'n eigenaardige moeilijkheden, daar de zieken vaak van honderden kilo meters ver worden aangebracht en do gezonde begeleiders in-het hospitaal blij ven totdat de zieken hersteld weer kun nen worden meegenomen. Prof. Schweitzer vertelde ook het een en ander over de meest voorkomondo ziekten, en hun genezing, zooals me- laatschheid, voetzweren, malaria, dyssen- terie, slaapziekte, krankzinnigheid enz. Natuurlijk zou Prof. Schweitzer geen protestantsch theoloog zijn, als hij het hospitaal-werk niet opvatte als een gun stige gelegenheid om de zielen dezer pri mitieve menschen voor te bereiden op do inwerking van het Evangelie. Des Zondags organiseert hij er tevens godsdienstoefe ningen in de open lucht. Met een opwekking tot de aanwezigen om het werk der missie-artsen in het al- gemeente steunen, eindigde spr. De causerie van prof. Schweitzer werd in hei Duitsoh gehouden en in het Neder- landsch vertaald door prof. Heering. Naar wij vernemen heeft de collecte, welke bij de uitgang werd gehouden, do som van bijna 700.opgebracht, alsme de een gouden broche. direct aanmelden bij hot. bos tuur en zich op te geven aan do Arbeidsbeurs. Ook al zou men nog niet voor trekking in aan merking komen, is dero melding noodzake lijk Om het hoofdbestuur ©en goed over zicht te kunnen versohaffen over de werk loosheid om zoo noodig met deze gegevens bij de regeering aan te kloppen voor het treffen van eventueele crisismaatregelen. Ook verzocht spr. steeds de adreeverande- ringon op te geven, daar dit voor do be trokkenen moeilijkheden zou kunnen ople veren bij eventueole werkloosheid. Met klem wees spr. er verder op, dat do bo- dienden alles moesten mijden wat eenigs- zins aanleiding kon geven tot ontslag on steeds tc werken met ijver en lust en het werk niet te beschouwen als ©en last. Vervier deelde de voorz. mede, dat door een 4-tal leden doel zal worden genomen aan do Federatie-examens, hetgeen bij sla gen voor hen een flink geldelijk voordeel beteebent. Van do firma V. D. was nog mededee ling gedaan, dat bij hot nomen of krijgen van ontslag do vacantio-dagen komen 1© vervallen, torwijl van het H.B. con mede deeling was ingekomen, dat ook dit jaar de vrije halve dag in den vaoan tie tijd kan worden ingetrokken. Hot werktijdenbesluit is intusschen in werking getreden. Mocht or in bedrijven hier ter plaatse do hand niet aan gehouden worden, zoo verzocht de voorz. hierover niet ondorling te dis cussieoren doch eventueele gevallen steeds aan het bestuur kenbaar te maken. Nog was ingekomen een schrijven van het H.B. waarin werd medegedeelt, dat de uitkeering bij werkloosheid zal verhoogd worden, hetwelk dan ook vorige week reeds in werking is getreden. Enkele bepalin gen zijn gowijzigd, waarvan de voornaam ste zijn, dat men 12 maanden lid moet zijn en minstens 6 maanden in dienstbetrekking zijn geweest. Over de bepaling van 12 maanden^ lid werd nog de vraag gesteld waarom in andere vakken deze bepaling 0 maandon ia, waarop de voorz. als zijn mee ning te kennen gaf, dat in andero vakken meer seizoen-werkloosheid is, wat tot nog toe in deze organisatie niet is geweest. Hierna bracht do heer Lombert een over zichtelijk verslag uit van de Bondsverga- ring, waar spr. het standpunt van Leiden inzake het aanstellen van een Bondsbe- stuurder sterk had verdedigd. Ook had spr. don vertegenwoordiger van het Werklieden verbond, welke op doze vergadering tegen woordig was, oen wenk gegeven om onder de arbeiders te propagecren om op Zater dag steeds vroegtijdig hun inkoopen te doen en dit dos Zondags geheel na te laten. Do bespreking over liet Zomerprograjn wenschte het bestuur te combineeren met de oprichting van een Propagandaclub, hetwelk Woensdagavond a.s. in do Zita zal plaats hebben. Op deze vergadering zag spr. gaarne alle aanwezigen wederom te genwoordig, Dan heeft deze club een mooi aanloopje om de propagandistische werk zaamheden in te zotten. Door het bestuur was reeds geopperd een reisjo naar Schip hol en K.R.O.-studio, naar Arnhem en Om streken, enkele fietstochten en ©en excursie naar do Sterrewacht. Na enkele bespre kingen kon de vergadering er accoord mo de gaan deze werkzaamheden op te dragen aan de op te richten propagandaclub, waar voor de voorz. nogmaals met klom aller medewerking verzocht. Na do rondvraag, welke geen bijzonder heden opleverde, was het woord aan den uitstekenden Band „The Adwaya Itcady", welke de aanwezigen met een gezellig en goed stukje muziek aangenaam heeft bezig gehouden, zoodat do muzikanten bij het einde een hartelijk woord van dank mochten ontvangen van den voorz. met don wens-eh, dat zij in de toekomst nog menig keer voor de afd. mogen optreden. Hierna volgde on der dank voor opkomst sluiting met don ohr. groet. Prof. dr. L. G. M. Baas Becking is door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aangewezen als gecommit teerde bij het eindexamen van de afd. gym nasium van het St. Canisiua Collego te Nij megen. R. K. Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden afd. Leiden. Vrijdagavond vergaderde de H. K. W. in de groote zaal van „Concordia", waarbij een 40-tal leden tegenwoordig waren. De voorz., de heer H. Lombert, opende deze bijeenkomst met den chr. groet en 6prak zijn teleurstelling er over uit, dat niet meerderen aanwezig waren, temeer daar toch deze vergadering zoo aantrek kelijk mogelijk is gemaakt. Toch is het be stuur hierdoor niet ontmoedigd en zal het trachten de voorkomende zaken zoo goed mogelijk af te werken. Spr. wilde er tevens nog eens den nadruk op leggen hoe noodza kelijk de vakorganisatie vooral in dezen tijd is, zoowel individueel als voor verbe tering van de maatschappelijke toestanden in het algemeen. Na goedkeuring der no tulen, moest de voorz. tot zijn spijt medc- deelen, dat ook onder dc leden der afd. thans vier werkloozen zijn gekomen, met nog 1 in het uitzicht, zoodat ook de afd. Leiden met dit euvel te kampen krijgt. In verband hiermede wees spr. op de bepalin gen bij werkeloosheid welke bestaan uit het RECHTZAKEN De malversaties bij de militaire administratie te Breda. Voor den Krijgsraad te Den Bosch zijn behandeld do strafzaken tegen een eersten luitenant bij de Militaire Adminisartie en een 39-jarigen wachtmeester bij de tweede 8choolbatterij van het derde regiment veld artillerie, wegens do door hen bij do mili taire administratie te Breda gepleegde malversaties. Do luitenant bekende het hem ten laste gelegde, namelijk 30 maal valschheid in ge schrifte en het ontvangen van giften in strijd met zijn plioht. Hij verklaarde, dat hij nimmer aan de leveranciers iele ge vraagd had, maar dat zij hem zelf alles hadden aangeboden. De auditeur-militair eisoht© wegens valschheid in geschrifte meermalen ge pleegd en het aannemen van giften in strijd met beklaagdc's plicht, tegen hem oen ge vangenisstraf voor don tijd van één jaar en vier maanden met ontslag uit den miltairen dienst. Do verdediger, mr. E. van Zinnicq Borg- mann, pleitte do uiterste clementie. Hierna volgde do behandeling van de strafzaak tegen den wachtmeester. Ook deze bekende giften te hebben aangeno men. Hij wist echter niet, dat dit verboden was. Tegen hem eischte de auditeur-militair vijf maanden gevangenisstraf met verlaging van rang. De verdediger mr. Van den Hurk pleit te vrijspraak op juridische gronden en om dat naar zijn meening beklaagde niets had gedaan in strijd met zijn plicht. Hij had een voudig fooien aangenomen. De Krijgsraad bepaalde de uitspraken in beide zaken op a.s. Zaterdag 28 Mei.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7