23ste Jaargang DINSDAG 24 MEI 1932 No. 7208 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND Ste ÊcidAelie (Bou/tamt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2-50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL.. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 l GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen R. K. STAATSPARTIJ. Vereeniging van de leden van R. K. Statenclubs. HET POLITIEK ADVIES. Zaterdag 21 Mei jl. is te Utrecht bijeen geweest de algemeene vergadering van afgevaardigden van de leden van R. K. Statenclubs in Nederland (Kiesvereeniging ten behoeve van de Verkiezing van Leden van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal). Aanwezig waren 30 afgevaardig den. De vergadering stond onder leiding van den heer W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst, Voorzitter van de R. K. Sta- tenclub Zuid-Holland. In de vervulling van een tweetal bestuurs-vacatures werd voorzien door de verkiezing van de heeren Mr. P. H. Loeff en G. W. J. van Koever den, resp. Voorzitter van de Statenclub Noord-Brabant en Voorzitter van de Sta tenclub Gelderland. Na vaststelling van de notulen van de algemeene vergadering van 1 Juni 1929, ging de vergadering over tot uitvoerige bespreking en vaststelling van het na^ volgende Politiek Advies: „Op grond van de haar in artikel 8 van het reglement toegekende bevoegdheid, adviseert de algemeene vergadering van de Vereeniging van de leden der R. K. Statenclubs, dat de R. K. Statenclubs, welke dezen zomer zullen deelnemen aan de periodieke verkiezingen voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal, daarbij de hier gegeven volgorde van candidaten op de lijsten dezer Statenclubs zullen in acht nemen: Voor groep II (Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe): 1. J. J. van der Lande te Nijmegen; 2. H. J. Schoemaker Jr. te Deventer; 3. H. Huyter te Arnhem; 4. Dr. H. W. Takkenberg te Groningen; 5. J. W. Andriessen te Utrecht, en 6. Mr. J. R. H. van Sohaik te 's-Gravenhage. Voor groep IV (Zuid-Holland): 1. Prof. Dr. A. M. A. A. Steger te Heemstede: 2. F. L. D. Nivard te Rotterdam; 3. Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne te Rijswijk (Z.-H.); 4. H. J. Kuiper te Haarlem; 5. W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst te Den Haag; 6. Mevr. F. Steenberghe—Enge- ringh te Soesterberg; 7. Mr. H. W. J. M. de Jong te Den Haag; 8. J. D. de Kok te Loosduinen; 9. Ir. H. W. J. Thunissen te Den Haag; 10. F. N. V. Quant te Den Haag. Besloten werd dit Politiek Advies aan de betrokken Statenclubs mede te deelen en te publiceeren in de Katholieke Pers. Ter naleving van het bepaalde in art. 2 van het reglement, welk art. er van uit gaat, dat de candidaten voor het lidmaat schap der Eerste Kamer het program der R. K. Staatspartij hebben onderteekend, zullen vanwege het Secretariaat der Ver eeniging aan deze candidaten ondertee- keningsformulieren tegelijk met een ex. van het Partijprogram worden toegezon den met het verzoek deze stukken getee- kend te willen inzenden bij den Voor zitter der betrokken Statenclub. Na gehouden rondvraag werd de verga dering gesloten. LOONSVERLAGING. In de algemeene bondsvergadering van den R. K. metaalbewerkersbond hield, zoo als gemeld, de directeur van de R. K. Arbei ders-Centrale voor het Ontwikkelingswerk pater mr. drs. D. Beaufort O.F.M. een rede, die hij aldus besloot: „Resumeerende mogen we dus zeggen: al moet volmondig worden erkend, dat in concrete, dus in bepaalde gevallen, helaas wellicht in talrijke gevallen loonsverlaging onvermijdelijk zal zijn (de „uiterste nood zaak" worde dan echter overeenkomstig Quadragesimo Anno met de stukken aan getoond als geëigend middel om uit de crisis te geraken kan een daling van het algemeen loon-niveau niet worden aan vaard, nationaal niet omdat wij de verhoopte export-voordeelen niet in onze hand hebben en anderzijds de nadee- len voor de binnenlandsche markt onmis baar zijn; en internationaal niet, omdat daardoor de bij zooveel rijkdom en de mogelijkheid tot nog grooter rijkdom tragische afzetcrisis nog zou worden ver scherpt". DE LOONKORTING TE AMSTERDAM. Waarom waren de drie neutrale middenstanders tegen? ZIJ HEBBEN DE S. D. A. P. ONTMASKERD. Het „Neutr. Blok aller Middenstan ders" te Amsterdam heeft eene openbare vergadering gehouden om de gedragslijn te verklaren, welke de raadsfractie van deze partij heeft gevolgd bij de kwestie van de korting op de salarissen en loo- nen .van gemeente-ambtenaren en ge meente-werklieden. De voorzitter, de heer A. Weiss, zeide, dat de fractie onder zijn leiding den toe leg van de sociaal-democraten had door zien. Zij wilden de loonkorting om met de opbrengst daarvan het rood-zwarte programma te kunnen blijven uitvoeren; maar zij wilden het echec van him geest verwanten to Rotterdam ontgaan; zij wilden zich door de burgerlijke partijen laten overstemmen; en op dezen dan het politieke odium van de loon- en salaris korting doen vallen, terwijl zij zelf tegen over de arbeiders sohoon uit zouden gaan. Wij hebben, aldus spr. gemeend, dit spelletje te moeten doorkruisen. Wij hebben het voordeel tegen het nadeel van de loonkorting afgewogen, we heb ben gevraagd of het gevolg een lagere belasting zou zijn maar daarop een ont wijkend antwoord gekregen. Hadden we een bevestigend antwoord gekregen, dan was er voor ons misschien nog te denken geweest over het stemmen voor de loons verlaging. Het doen achterwege blijven van de loonkorting had allerminst de consequentie van een hoogere belasting. Wij hebben het masker afgerukt van hen, die waren voor loonsverlaging en niet voor durfden stemmen, zonder daardoor den financieelen toestand van Amster dam in groot gevaar te brengen. Nu de regeering het besluit om de salarissen van de ambtenaren te korten vernietigd heeft, stemt de voorzitter der soc.-democratisehe raadsfractie met drie zijner leden voor de verlaging der werk- liedenloonen alleen op het motief, dat er tusschen de ambtenaren en de werklieden geen ongelijkheid mag zijn. Waarom die er niet mag zijn, begrijpt niemand, ze is in zooveel ander opzicht. Thans hebben de sociaal-democraten, die voor de loon korting hebben gestemd en die dus onze plaats op de wip hadden overgenomen, de verantwoordelijkheid daarvoor; en wij zijn erin geslaagd de soc.-democraten te ontmaskeren. Maar bovendien hebben we de koop kracht der gemeente-arbeiders in het be lang van den middenstand, van de klei ne winkeliers, op peil willen houden. Loonsverlaging was heelemaal niet nood zakelijk, als het gemeentelijk beheer wat zuiniger gevoerd werd; als er b.v. geen millioenen werden weggegooid aan markt hallen, die een mislukking moeten wor den, alleen omdat het staat op het rood zwarte program. Nadat ook de heer Bruinsma had ge sproken was er gelegenheid tot bet stel len van vragen, waarvan verscheidene jonge liberalen een ruim gebruik hebben gemaakt, maar onder een dergelijk ka baal in de zaal, dat er niete van terecht kwam. Toen de politie het noodig oor deelde, de zaal te ontruimen, had de heer Weiss de vergadering al gesloten. EEN NEDERLANDSCHE DEVIEZEN- REGELING. Voorstel dezer dagen te verwachten. De Mem. v. Antw. aan de Tweede Ka mer in zake het z.g. clearing-ontwerp, welke één dezer dagen zal verschijnen, zal vergezeld gaan van een nota van wijziging, welke niet van beteekenis ont bloot is. Tot heden bevat het ontwerp n.l. de bevoegdheid aan de Regeering toe te kennen, om in zake clearing van schulden van en aan het buitenland ver dragen te sluiten. Blijkens de ervaring, welke in verschillende landen verkregen is, voldoen dergelijke overeenkomsten slechte- matig. Daartegenover staat, dat door de moei lijkheden, welke onze export ondervindt, de gedachte is naar voren getreden, om voor de Regeering de bevoegdheid te vragen, ook zonder verdrag, dus door gewone wettelijke bepalingen, een rege ling van het deviezenverkeer tot stand te brengen. In de bij nota van wijziging voorge stelde aanvulling van het ontwerp is een bepaling, welke deze bevoegdheid ver leent, opgenomen. DE DUITSCHE INVOER- VOORWAARDEN. De commissie voor onder handelingen met Duitschland ter verkrijging van betere in- voervoorwaarden. Op voorstel van haar voorzitter ontbon den. Naar de „Stand." verneemt, is de ten vo- rigen jare onder presidium van dr. Colijn ingestelde commissie voor onderhandelin gen met Duitschland ter verkrijging van betere invoervoorwaarden in dat land, thans, wegens de onmogelijkheid iets te bereiken, op voorstel van haar voorzitter, door den minister van buitenlandsohe za ken als ontbonden beschouwd. HET DU ITSCHE INVOERRECHT OP BOTER. Verlaging te verwachten? De Berliner Börsencourier verzekert in zijn nummer van vanochtend, dat in den schoot van de rijksregeering ernstig aan een verlaging van het botertarief wordt De rijksregeering zon inzien, dat de hoo- ge botertarieven niet alleen geen 'hulp voor den Duitschen landbouw beteekenen, maar bovendien zeer belemmerend voor den Duitschen uitvoerhandel zijn. In kringen van de rijksregeering zou het-, aldus de B. B. C., een zekere bevreemding hebben verwekt, dat rijksminister Schiele, die van deze ontwikkeling op de hoogte was,'zich desondanks in het openbaar voor het behoud van de hooge botertarieven heeft uitgesproken. INSTELLING VAN EEN RIJKS- ZUIVELCOMMISSIE. De steun aan de veehouders. Aan de uitvoering van de maatrege len in het belang van de veehouderij is verbonden de instelling van een rijkszui- velcommissie, welke commissie geïnstal leerd zal worden zoodra het bedoelde wetsontwerp door de beide Kamers is- goedgekeurd. Als voorzitter van deze commissie, waarin verschillende deskundigen op zui velgebied zitting zullen hebben, wordt benoemd de heer L. Bückman. GEVAARLIJKE TOEREN. Een taak van de plaatselijke overheid. Op de vragen van mevrouw van ItaJlie van Embden betreffende het nemen van maatregelen tot strafbaarstelling van het verrichten van gevaarlijke toeren in inrich tingen van vermaak, heeft minister Don- ner het volgende geantwoord: De plaatselijke Overheid beschikt, door dat zij aan de vergunning tot het geven van openbare vermakelijkheden de, noodig geoordeelde, voorwaarden in voldoende mate verbinden kan, bereids over de mid delen om excessen tegen te gaan. De ad ministratieve controle kan ook van meer dadelijk effect zijn dan de toepassing eener strafbepaling, welke bovendien algemeen gehouden zou moeten worden en ook daar om een minder deugdelijk middel zou zijn. In verband met een en ander zal de mi nister voor deze aangelegenheid, voor zoo veel noodig, de aandacht vragen van zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken. UIT HET BAKKERSBEDRIJF. Naar aanleiding van het bericht, in ons nummer van gisteren, betreffende een con ferentie van vertegenwoordigers van werk gevers en werknemersorganisaties in bet bakkersbedrijf, vestigt men er onze aan dacht op, dat het hier betrof onderhande lingen over het voor 's-Gravenhage gelden de collectieve contract. De werkgevers hebben het voorstel ge daan om het collectieve contract op een loonbasis van 35 te verlengen, met het reoht van opzegging met een termijn van 4 weken, mits van het voornemen tot op zegging den behoorlijken tijd van tevoren is kennis gegeven, over de redenen tot op zegging is geconfereerd en gebleken is dat geen overeenstemming is te bereiken. De besturen van de vier betrokken werk nemers-organisaties hebben toegezegd deze voorstellen in hun ledenvergaderingen te zullen verdedigen. DE CRISISPENNING. Het secretariaat van het Nationaal Cri sis Comité deelt mede: De crisispenning, welke door de Ver eeniging voor penningkunst in 100 exem plaren ter beschikking gesteld is van het N. C. C. vindt veel aftrek; nadat het eer ste bericht omtrent de verkrijgbaarstelling in de avondbladen van Zaterdag jj. was verschenen, bracht de eerste post van Maandag reeds 15 bestellingen, zoodat men verwachten mag, dat het beperkte aantal van 100 exemplaren spoedig zal zijn uitver kocht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat onder geen omstandigheid meer exempla ren van dezen penning gegoten zullen wor den. R.K. METAALBEWERKERSBOND. Bondsvergadering te Utrecht. (Vervolg). Naar aanleiding van eenige vragen, ge daan door de afdeeling Haarlem, hield de penningmeester een langdurige en door verscheidene cijfers verduidelijkste uiteen zetting van de wijze waarop hij de finan ciën in het kader van verschillende om standigheden heeft geboekt en gerang schikt; verlies- en winstrekening, balans begrooting en verlies- en winstrekening werkloozenkas werden ongewijzigd goed gekeurd. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de behandeling van de verschillende voorstellen. Het voorstel-Rotterdam dat inhoudt: De Bondsvergadering drage het hoofdbe stuur op maatregelen te nemen om te ko men tot invoering van een bondsraad, waaraan verbonden een amendement van Beek en Donk, waarin vermeld, naar wel ke richtlijnen volgens deze aïdeeling de de bondsraad moet worden samengesteld, werd na vrij langdurige discussies met zeer groote meerderheid van stemmen af gestemd. Alvorens met dit agendapunt werd ver der gegaan, verleende de voorzitter het woord aan den Ned. Ohr. Bond, die met waardeerendo woorden sprak over den bond van de R.K. Metaalbewerkers en zijn vreugde uitsprak over het feit, dat hij in staat was gesteld deze bijeenkomst te kun nen volgen. Spr. wees er vervolgens op, dat de ka tholiek georganiseerden, ongeveer 20.000 in getal, met de christelijk georganiseer den, die het getal 10.000 reeds hebben overschreden, een groote verantwoording hebben voor het vele werk, dat door hen moet worden verzet. Noodig is het daarom steeds krachtig georganiseerd en eensgezind achter de be sturen te staan om, met Gods hulp, te sla gen. Voortgegaan werd met de behandeling van eenige voorstellen. De openbare vergadering werd hierna gesloten. De tweede dag van de algemeene Bondsvergadering werd aangevangen met een II. Mis in de St. Dominicuskerk ter in tentie van den overleden oud-bondsadvi- seur Pater Micklinghoff O.P. De vergadering zelf, welke om half tien werd voortgezet, ving aan met een paar begroetingswoorden van den geestelijken adviseur Pater A. G. Strijbosch O.P., die constateerde, dat bij al het harde werken door arbeiders en leiders nog te weinig liefde komt, nog te weinig geest van ware offervaardigheid en liefde. Christus heeft een maatschappij gesticht totaal gefun deerd op de liefde. Wijken wij daar van af, dan kan geen geordende maatschappij bestaan. Spr. beval tenslotte vooral de werkloozen in de liefde van allen aan. Wanneer gij werken wilt, aldus spr., voor de werkloozen, dan zullen zij voor u bidden en Gods Zegen op u neerkomen. Hierna spraken de voorzitter van de Duitsche Christelijke Metaalbewerkers, Frans Wiekers, en de voorzitter van de Belgische Metaalbewerkers, Waleyn waarna tenslotte de Verbondsvoorzitter, A. C. de Bruin, het woord voerde. Was vroeger de trouw tusschen arbei ders en leiders voorname voorwaarde, thans, nu we economisch en sociaal aan den grond zitten, is zij harder noodig dan ooit. Daarom waarschuwde spr. met klem tegen hen, die pogingen doen deze trouw te breken. Ik spreek niet, aldus De Bruyn, over socialisten of syndicalisten, maar ik doel op hen, die zelfs in een katholiek or gaan een politiek voeren, om de arbeiders week na week tegen ons op te zetten. Tot slot wees spr. op het belang der werkloozen. Vervolgens kwamen de resteerende agendapunten in behandeling. Tot slot sprak de voorzitter, de heer Schaaper, er zijn voldoening over uit, dat de debatten in zoo kameraadschappelijken toon zijn gevoerd. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De kabinetscrisis in België opgelost. (2e blad). De DO X te Southampton. Vliegt heden naar Berlijn. (Luchtv. 2e blad). BINNENLAND. Instelling van een crisis-zuivel-centtrale te wachten, met den heer L. Buckman als leider, (lste blad). Malversaties bij de militaire administra tie te Breda voor den Bosschen Krijgsraad (Rechtzaken, 2de blad). Politiek advies inzake verkiezing Eerste Kamerleden der R. K. Staatspartij, (late blad). De bedrijftoestand in de bollenstreek. (L. en T., 2de blad). Visschersbootje op de Noordzee omge slagen. Twee garnalenvisschers omgeko men. (Gem. Bcr. 3de blad en Laatste Ber.). Jacht op een Nederlandsche smokkel auto. (Gem. Ber. 9do blad). De deelname voor de Olympische Spe len 1932. (2de blad). DE CR IS IS-ZUIVELWET Bladz. 8 ONZE DESKUNDIGE MEDE WERKER OVER DE WEERS VERANDERING Bladz. 1 EEN DOORNIG VRAAGSTUK IN SPANJE Bltdz. 7 DE WEERSOMSLAG. Vrij plotseling is het -woor over ons land en over de Britscbe eilanden en de Noordzee in den loop van Zaterdag en Zondag omgeslagen, waarbij zioh over ons land een lichte zomerstorm ontwik kelde. Deze wcersomslag heeft oen sterke daling van de temperatuur ten gevolge gehad. In liet Westen van het land be droeg de grootte van do temperatuurda ling niet minder dan 8 graden Celsius bij de gemiddelde dagtemperatuur en 11 graden bij de maximiuim-temperatuur. Do afkoeling begon Zaterdag in den namid dag, zoodat na de hoogste middagtempe- ratuur van 25 gr. C. een vrij koele avond volgde. Tot onweer is het daarbij in het Wetten niet gekomen. Gedurende don nacht van Zaterdag op Zonaag nam do wind in etarkle toe en bereikte Zondag voormiddag vu; groote kracht, waarbij hevige regenbuien overtrokken. In den namiddag volgde een sterke verbetering van het weer, zoodat 'het tweede gedeelte van den Zondag nog goed weer had, veel boter dan de morgen beloofde De weersomslag was een gevolg van de snelle ontwikkeling van een depressie boven de Golf van Biskayo, die Zater dag over het Engelsche Kanaal lag en Zondagmorgen over Denemarken. Deze depressie was blijkbaar ontstaan onder den invloed van een koelen luchtstroom uit het Noordoosten, die over de Brit- sche eilanden naar de Golf van Biskaye doordrong en in verband met de aan wezigheid van zeer warme en water- damperijke lucht over Midden-Europa de gunstige omstandigheden voor de ont wikkeling van de zwakke depressie deed ontstaan. Dat die ontwikkeling zoo snel zou verloopen, was niet te voorz>en. Het geval levert echter weer een voorbeeld van de verrassend snelle wijze, waarop een weersomslag tot ontwikkeling komt, doordat een rijk met waterdamp be zwangerde atmosfeer van hooge tempera tuur, die dus veel gebonden energie be vat, maar nog in rust is, door een van builen komenden invloed, in dit geval de invallende koele luchtstroom, plotse ling in beweging wordt gezet en onder vorming van een depressie het arbeids- veimogen levert voor den volgenden zo merstorm. De groote warmte moest daar op uitloopen, maar het was alleen de Traag wanneer de omslag zou komen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1