buitenland JONGE PRIESTERS IN DE OMGEVING ned. oost-indie ZATERDAG 21 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 VOLKENBOND DE STAGNATIE TE GENèVE. Weer oen practisch voorstel verworpen. Op de ontwapeningsconferentie zijn de legercommissie en de luchtvaartcommissie voortgegaan met de bespreking van. het rapport aan de algemeene commissie over de aanvalswapenen. Het streven blijft bestaan bij dit ontwerp zoo min mogelijk preciese aanbevelingen te geven. Dit bleek weder in de luchtvaart-commis sie uit den tegenstand tegen het voorstel der Nederlandsche delegatie door den luite nant ter zee J. A. Grauw bij afwezigheid van het kamerlid, Vliegen, verdedigd. De Nederlandsche delegatie stelde voor, dat de luchtvaart-commissie rondweg zou verkla ren dat de gevaarlijkste luchtwapens voor de 'antionale verdediging van een ander land de bombardements-vliegtuigen zijn. De luchtvaart-commissie gaf echter de voorkeur eraan, den tekst van het rapport der ondercommissie te behouden, waardoor zij verklaart, dat de voor de nationale ver dediging gevaarlijkste luchtwapens die zijn, welke in staat zijn tot de meest doeltreffen de actie door het werpen van strijdmidde len van iederen aard. Tevergeefs betoogde de Nederlandsche delegatie, dat het gewenscht zou zijn, deze onduidelijke uitdrukking door een andere te vervangen, die ook de openbare meening zou kunnen begrijpen en dat er geen reden bestaat, onderscheid te maken tusschen de verschillende bombardements-vliegtuigen, daar zij alle eigenschappen voor een doel treffend offensief in zich hebben, n.l. ele menten van verrassing en de mogelijkheid van een snelle concentratie van krachten op een bepaalde plaats. Tengevolge van de bestrijding van het Nederlandsche voorstel door verschillende gedelegeerden trok de Nederlandsche delegatie het in. In de luchtvaart-commissie van de ont wapeningsconferentie is gisteren met 20 tegen 17 stemmen een Fransch voorstel verworpen, waarin vastgesteld werd, dat luchtwapenen zoowel voor den aanval als voor de verdediging kunnen dienen. Hierdoor wilde de vertegenwoordiger van Frankrijk aan ieder aanvalswapen ook waarde als verdedigingsmiddel toekennen. FRANKRIJK VREEMDELINGEN-CONTROLE IN FRANKRIJK. Verscherpte bepalingen. In den onder voorzitterschap van presi dent Lebrun gehouden ministerraad zijn strenge maatregelen aanvaard, die vóór de controle op de buitenlanders in Frankrijk zijn genomen. De desbetreffende decreten en circulaires verschijnen heden in de staatscourant. Omtrent de nieuwe bepalingen wordt be kend gemaakt, dat terwijl tot nu toe over het algemeen de passen aan de grens wer den gecontroleerd tijdens het korte opont houd van den trein aan het grensstation in het vervolg de ambtenaren zullen meerijden en onderweg de reizigers controleeren. El- ken dag moet de grenscontrole rapport uit brengen aan de directie van de süreté. De buitenlanders, die niet de vereischte papie ren hebben, worden direct het land uitge zet. De z.g. Nansenpassen voor buitenlan ders, die in hun vaderland geen pas kun nen krijgen, krijgen slechts een visum van een Franschen consul, indien hij toestem ming heeft van de ministers van Binnen- sche en Buitenlandsche Zaken. Bovendien wordt de controle verscherpt en alle hote liers in Frankrijk zijn verplicht binnen 24 uur na aankomst een lijst met de namen der bij hen wonende buitenlanders bij den commissaris van politie in te dienen. Tot nu toe konden buitenlanders die uit Frankrijk waren gewezen en heimelijk terugkeerden niet gestraft worden. In de toekomst wordt hij zonder vorm van proces over de grens gezet na. bestraft te zijn. De Fransche identiteitskaart kan geweigerd of ingetrokken worden indien wantrouwen tegenover een buitenlander bestaat. Ten slotte wordt de politie-prefect van Parijs belast met het waken voor den veiligheid van den president. Weleerw. heer JOH. KLIJN Boskoop. Weleerw. heer L. VAN TEIJLINGEN uit Zoeterwoude. JAPAN HET TERRORISME IN JAPAN. Nieuwe complotten ontdekt De politie te Tokio bereidt, naar gemeld wordt, een campagne op groote schaal voor tot het arresteeren van terroristen, van wie nieuwe oompiotten en beraamde aansla gen ontdekt zijn. Het heet, dat de bedrijvers dezer aan slagen deel uitmaken van drie afzonderlijke groepen terroristen, die nauw met elkaar samenwerken le. De „broederschap des bloeds", die 300 leden telt; de leden dezer broederschap pleegden de moorden op den oud-minister van financiën Inouwe en den groot-indus trieel Takoema Dan. 2e. De groep van jonge officieren ten ge tale van 129 die verantwoordelijk worden geacht voor den moord op Inoekai. 3e. De „bond des doods" der boeren, ten getale van 300, betrokken bij den aanslag Zondag op de electrische centrale van Tokio. BUITENL. BERICHTEN. RUSLAND. BLOEDIGE BOTSINGEN TE KIEF. Vuurgevecht tusschen militairen en stakers Naar de Poolsche bladen, melden, is het te Kief in verband met een staking van eenige duizenden arbeiders, die werkzaam zijn in de militaire depots en sinds eenigen. tijd geen loon meer hebben ontvangen tot bloedige botsingen gekomen tusschen mili tairen en stakers. De arbeiders moesten door de militairen gedwongen worden den arbeid te hervatten. Eerstgenoemden be stormden een wapendepot, waar zij zich van geweren voorzagen en waarop een ge regeld gevecht ontstond. Eerst nadat twee regimenten ter versterking waren ontbo den, kon de tegenstand der arbeiders wor den gebroken. Zestien leiders werden di rect gefusileerd. Ongeveer 600 arbeiders werden gearresteerd. De leider der Gepeoe te Kief, Menadze, heeft in verband met deze gebeurtenis zelfmoord gepleegd. DE RAMP VAN DE PH1LIPPAR KLACHTEN OVER DE ORGANISATIE. Nadere mededeeling van dr. Van Trlcht. Dr. Van Tricht heeft uit Aden aan Aneta-Holland nog een aantal nadere bij zonderheden over de ramp van de „Georges Philippar" geseind. In dit telegram wijst dr. Van Tricht op het gebrek aan organisatie, aan boord van het hevig brandende schip. Het eenige al armsignaal, dat wij hoorden aldus wordt gezegd bestond, uit drie zwakke stooten op de klaarblijkelijk beschadigde sirene. De stooten weerklonken pa9 op het oogen blik, toen mijn vrouw en ik de hut verlie ten. Voorts konden slechts zes of zeven red dingbooten worden gestreken. Mijn vrouw verliet de „Georges Philippar" om kwart over twee in een stampvolle boot, die lek "bleek te zijn. In deze boot bevonden zich vier matrozen, die over niet meer dan twee roeispanen de beschikking hadden. Lichten I bezat de boot niet. Zes uren dreef zij op i zee rond, alvorens zij door de bemanning van de Russische petroleumboot „Sovjets- ka-ja Neft" werd opgemerkt. Ikzelf verliet om 3 uur 30 de in lichte laaie staande mailboot'en bereikte het Rus sische schip twee uur later. Mijn persoonlijke opvatting is, dat men, doordat men de geheele bemanning op het blusschingswerk heeft geconcentreerd, het wekken van de passagiers op dek D heeft verwaarloosd, totdat het te laat was. Om een dergelijke ramp in de toekomst te voor komen, moet m.i. een diepgaand onderzoek naar de oorzaken van de ramp van de „Georges Philippar" worden ingesteld, voorts naar de opleiding der bemanning en de constructie van het schip ook wat de versiering van gevernist hout betreft en ten slotte naar de isolatie der electri sche geleidingen. A.s. Zondag vertrekken mijn vrouw en ik met het s.s. „Ubena" van de Duitache Oost-Afrikalijn uit Aden naar Genua, van waar wij per trein naar Amsterdam verder reizen. Behalve de heer en mevrouw Van Tricht bevinden zich, naar de „Messageries Mari- times" meldt, van de geredde Nederland sche passagiers de beide heeren Ledeboer en de familie Boot te Aden. Mevrouw Canne met haar twee kinderen en mevrouw Wa.hr met één baby bleven te Djibouti. Oorspronkelijk waren ook de heer en me vrouw Van Tricht en de heer F. Ledeboer in laatstgenoemde plaat-s aan wal gezet. Zij staken echter vervolgens met het s.s. „André Lebon" naar Aden over. Totaal thans 49 dooden. De Parijsche ochtendbladen brengen uit Djibouti bijzonderheden over het uitbre ken van den brand aan boord van de GOUDEN BRUIDSPAAR. Maandag a.s. hoopt het echtpaar K. Hoo gervorstVerhaar alhier den dag te herden ken, waarop zij vóór vijftig jaar in den echt verbonden werden. De heer Hoogervorst is 72 jaar en zijn echtgenoote 71 jaar oud. Ondanks hun hoogen leeftijd zijn beiden nog uiterst kras, ofschoon we moeten erkennen, dat de gouden bruidegom het het van zijn bruid wint. Dagelijks legt de heer Hoogervorst nog aan merkelijke afstanden per fiets af. In de R.K. Staatspartij alhier neemt de ju bilaris een vooraanstaande plaats in. Eenige jaren terug vierde hij zijn zilveren jubilé als secretaris der plaatselijke R.K. Kiesvereeni- ging. Gedurende 12}^ jaar zit de heer Hoo gervorst in den gemeenteraad, waarvan 8 jaar als wethouder. De R.K. Staatspartij heeft aan hem veel te danken. Hun echt werd slechts met één dochter ge zegend;-deze is sinds eenige jaren overste in het St. Norbertusgesticht te Gennep. Gedron gen hun ouderliefde over meerderen uit te strekken, hebben zij zich tot levenstaak ge steld, zich het lot van ouderlooze en misdeel de kinderen aan te trekken. Verscheidene kinderen uit het buiienland hebben zij in de na oorlogsche jaren gedurende langen tijd bij zich opgenomen, om niet te reppen van twee aangenomen dochters, die in hun oom en tante het gemis van vader en moeder zagen vergoed „Georges Philippar". Deze bijzonderheden schijnen te zijn meegedeeld door geredde pa-ssa-giers. Volgens een verhaal in de „Petit Pari- sien" is de brand ontstaan in de hut van de echtgenoote van een Belgische inge nieur. De dame zag uit den lichtschakelaar plotseling rook komen en waarschuwde ter stond den dienstdoenden dek-officier en an dere deskundigen. De officier greep on middellijk in en sneed de liehtleiding door. Doch tegelijkertijd zag men langs de ge heele liehtleiding op het D-dek nieuwe haarden van brand, die gretig voedsel von den in de lichte houtbetimmering en in het lakwerk. Het vuur breidde zich toen zoo snel uit, dat aan blusschen niet meer te denken viel. Na een ongelooflijk korten tijd stortten de dekken van de eetzaal en de salons met groot gekraak in; hierdoor en door de krachtige rookontwikkeling werden de meeste passagiers uit hun slaap gewekt. Ook de alarmklokken waren in werking ge steld, doch bet lawaai hiervan was blijk baar niet groot genoeg om allen te wekken. Verscheidene passagiers konden toen of niet meer uit hun hutten komen en zagen zich- van alle kanten door de vlammen om ringd, of zij vonden de deuren van do pro menadedekken gesloten. Dit laatste was gebeurd om den brand zooveel mogelijk plaatselijk te beperken. De meeste van de aldus opgesloten passagiers zijn verbrand. Men tast nog altijd in het onzekere over het lot van den bekenden Franschen jour nalist Albert Londres; zijn naam komt met Weleerw. heer J. GROOT uit Hillegom. voor op de lijst der geredden. De reederij van de „Philippar", de Mes- sagerie Maritime, deelde gistermorgen vroeg mede, dat het aantal dooden 49 be draagt. Van de 767 passagiers zijn er 718 gered. Een later ontvangen Reuter-telegram uit Aden meddt, dat volgens mededeelingen van de Messageries Maritimes aldaar 683 personen zijn gered. Volgens dit telegram zouden nog 48 personen worden vermist. De uitgebrande romp van de „Georges Philippar" is gistermiddag omstreeks drie uur gezonken. CURTIS ONTMOET LINDBERBH. Door zijn medegevangenen uitgejouwd. Naar de correspondent van de „Times" uit New York meldt, is Curtis Woensdag naar de gevangenis van Flemington ver voerd, daar hij niet in staat is, de cautie van 10.000 dollar te betalen. Naar de „Evening Standard" meldt was Curtis tevoren in de woning van Lind bergh verhoord. Deze weigerde echter zelf een aanklacht tegen Curtis in te die nen. Dit geschiedde daarom door den pro cureur generaal van New-Jersey. Toen Curtis na afloop van het verhoor onder politiegeleide de woning van Lind bergh verliet, ontmoette hij den beroem den vliegenier, die hem zijn vertrouwen had geschonken. De mannen keken elkaar een oogenblik aan. Geen spier van het ge laat van Lindbergh vertrok. De uitdruk king zijner oogen was zoo koel, dat Cur tis vuurrood van schaamte werd, de oogen neersloeg en het hoofd afwendde. Toen Curtis in de gevangenis van Fle mington aankwam, jouwden allo arrestan ten hem uit. „Volg de telefoondraden". Volgens de „Evening New" van Newark, zou Scharzkopf, de chef van de politie van NewnJersey, hebben medegedeeld, dat hij tien dagen na de ontvoering een anoniemen brief ontving, waarin hem ge zegd werd, dat hij de „telefoondraden naar Lindbergh's woning moest volgen" en dat dan de „de baby en drie mannen zouden gevonden worden". Schwarzkopf zond dit schrijven door aan de staatspolitie maar hoorde er later niets meer van. Men hecht zeer veel gewicht aan deze mededeeling, daar de plaats, waar het kind de vorige week gevonden werd nog geen vijf en twintig meter verwijderd is van de telefoonleiding, welke door de po litie van Lindbergh's woning naar haar hoofdbureau werd aangelegd. Inmiddels meldt de correspondent van de „Daily Express" uit New-York, dat ieder oogenblik een nog grootere sensatie dan die welke verwekt werd door de op zienbare bekentenis van Curtis kan wor den verwacht. Wist Lindy, dat Curtis een zwendelaar was? Zooals reeds gemeld, heeft dr. Condon gisteren medegedeeld, dat hem reeds lang bekend was, dat Curtis een zwendelaar was. Hij schuift thans openlijk de schuld van het mislukken zijner onderhandelingen op Curtis. Ook Lindbergh zelf zou. volgens Con don, geweten hebben, dat Curtis niet te vertrouwen was. Dobson-Peacoc-k, deken van de episco pale kerk van Norfolk, die geweigerd heeft zich naar Hopewell te begeven, om als ge tuige op te treden, heeft thans aan de po litie van New-Jersey medegedeeld, dat hij bereid is, de vragen der politie in Norfolk te antwoorden. Is Peacock ook een leuge naar? De „Daily Express" publiceert een brief van Peacock aan zijn moeder, die in Enge land woont. In dezen brief, die geschreven is vanuit een groot hotel in New-York, geeft Peacock een sensationeele beschrij ving van zijn ontmoeting met twee gan- sters, die volgens zijn zeggen bij de ont voering betrokken waren. Naar de „Manchester Guardian" uit Hopewell verneemt, heeft Curtis gisteren echter een verklaring afgelegd, waarin hij Peacock „recla/meziek" noemt en zegt, dat Peacock tal van onwaro berichten over zijn z.g. onderhandelingen met de ontvoer ders heeft verspreid. Het schrijven van Peocock aan zijn moe der was volgens Curtis eveneons een mid del, om zioh bekend te makon. Een vrouw bij de ontvoering betrokken. Naar de correspondent van de „Times" uit New York meldt, hebben graphologen gisteren aan de politie-autoriteiten modo- gedeold, dat het briefje, dat in do kinder kamer van baby Lindbergh door do ont voerders werd achtergelaten, en de brief jes, welke ontvangen werden door dr. Condon, die aan een nog steeds niet ge ïdentificeerd persoon op het kerkhof van The Bronx het losgeld overhandigde, alle geschreven zijn door een vrouw. Hiermede is thans definitief vastgesteld dat bij de ontvoering ook eon vrouw be trokken is geweest. Naar de correspondent van de „Daily Herald" nog nader uit New York meldt, zou nog 'n tweede vrouw, een zekere mrs. Ford uit Brooklyn, bij de Linborgh-affai- re betrokken zijn. Mrs. Ford heeft onlangs 100 dollar huur betaald in bankbiljetten, welke deel uitgemaakt moeten hebben van het door Condon betaalde losgeld. DE TUNNEL-RAMP IN CHILI. Hoop op redding opgegeven. Uit Valparaiso wordt gemeld: De leden van de reddingsbrigade hebben hot gedeel te van den spoorwegtunnel bereikt, waar een veertigtal arbeiders bedolven liggen. De tunnel staat vol water en hoewel er eerst nog hoop op redding bestond, thans vreest men dat alle bodolvenen jammerlijk zijn omgekomen. Onder hen bevindt zich een Deensch ingenieur. PESTGEVALLEN IN Z.W.-AFRIKA. Reeds talrijke sterfgevallen. Het noordelijk gedeelte van het man daatgebied Zuid-West-Afrika wordt door een ernstige pest-epidemie geteisterd. Tot dusverre zijn reeds 40 personen het slacht offer geworden. In verband met de groote afstanden en het ontbreken van een doel treffende organisatie voor hot aanmolden van ziektegevallen, gelooft men echter, dat het aantal dooden in werkelijkheid veoi grooter is. Amerikaansche juweelendief te Keulen gearresteerd. De politie te Keuion heeft een Amoti- kaansohen juweelendief gcarrosteerd. Hij was door een Amerikaansche rechtbank wegens een juweelendiofstal tot een bedrag van 85.000 dollar tot tien jaren gevangenis straf veroordeeld, doch na hot stellen van een borgtocht voorloopig op vrije voeten gesteld. Hij maakte toon van deze gelegen heid gebruik om de wijk te nemen naar Europa. Van de Amerikaansche autoritei ten was bericht ontvangen, dat na zijn ar restatie een verzoek om uitlevering zou worden ingediend. Groote brand te Parijs. Gisternacht is in een groote meubelfa briek te Parijs een brand uitgebroken, wel ke spo'edig reusachtige afmetingen aan nam. Het vuur vond in do aanwezige hout- voorraden rijkelijk voedsel. Bijna do ge heele Parijsche brandwoer was opgeroepen, om het vuur te bestrijden. DE AARDBEVING Op CELEBES. Missie-gebouwen zwaar getroffen. Uit Menado seint Mgr. J. W. J. Panis, Apostolisch Prefect van Celebes, aan het Missiehuis der Paters van het II. Hart te Tilburg. Allo Paters, de Brooders, allo Frators en alle Zusters zijn ongedeerd gebleven. De schade, welke de aardbeving heeft aangericht aan de missie-gebouwen is groot. Speciaal de kerken hebben groote schade bekomen en wel het meest do kerken van Tomokon (die, zooals in de Aneta-telegram- men stond, gesloten moest worden), van Menado en van Kern bes. Ouders en familieleden van do missiona rissen behoeven zich niet ongerust te ma ken. BROEDERS-CONGREGATIE D.L.VRDUW VAN VII SMARTEN NOVICIAAT JUVENAAT VOORHOUT MISSIE IN CHINA W» Opleiding vanaf 12 jaar voor jongens die neiging gevoelen om Broeder te worden in verschillende ambachten bij hot Lager On derwijs en Nijverheidsonderwijs. Kost- en leergeld nader overeen to komen. Prospectus wordt gratis op aanvrage toe gezonden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9