PINKSTERZEGEN 23ste Jaargang DINSDAG 17 MEI 1932 No. 7202 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN HEERLIJK SPREEKKOOR VAN DE GRAAL VOORNAAMSTE NIEUWS. 5)e£eicbcl^6oii^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per weekf 2.60 per kwartaal Franco per port f 2'95 P« kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL.. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. HET STADION UITVERKOCHT. De „Pinksterzegen" van de Graal is een onvergetelijk schouwspel geworden voor God en voor de menschen. Over dit massa spel van tienduizend onzer jonge vrouwen gaat sleohts één roep: dat was grandioos, dat was overheerlijk. Dit Pinksterfeest zal blijven leven in de harten der duizenden, die het vierden, maar ook in de harten der tienduizenden, die bet bijwoonden. Wat een ondenkbaar schoone dag is dit geweest. Wat een geestdrift! Wat een blij de lijdens-vreugdeWat een streeling voor oog en oor! Wie gisteren niet in het Stadion is ge weest, zal deze jubeltoon als opgeschroefd beschouwen, maar hij kan zich ook geen denkbeeld vormen, welk een onzegbaar schoonen indruk de „Pinksterzegen" bij ons heeft nagelaten. Zoo iets heeft Neder land nog nooit gezien. Het is eenvoudig onbegrijpelijk, dat een pas enkele jaren bestaande beweging als „De Graal" zulk een enorme betooging heeft durven ondernemen en daarin zoo schitterend is geslaagd. „De Graal" heeft in éen jaar tijd veel geleerd. Bij dit spreekkoor' vergeleken, zou men het vorige als „wel aardig" kunnen be stempelen. Het groote nadeel van „Het Ko ninklijke Paaschkruis", namelijk het gemis aan actie, was in „Pinksterzegen" volko men ondervangen. Twee-en-een-half-uur duurde het spel (van half 3 tot 5), zónder pauze, en ieders aandacht bleef gevangen vanaf het Veni Creator aan het begilx tot het plechtige uit duizenden kelen uitge galmde „Te Deum", waarmede het spel ein- De belangstelling was buitengewoon groot. Er was ook terdege reclame voor geblazen! Het stadion was uitverkocht. In de eere-loge had plaats genomen Z. H. Exc. de Bisschop, H. Exc. de Ministers Ver schuur en Deckers, vele prelaten en andere vooraanstaande geestelijken en autoritei ten, o.a. de Burgemeester van Leiden, nu. Van de Sande Bakhuyzen en de Commis saris der Koningin, jhr. Roëll. De organisatie van zulk een spel is op zich een woord van hulde waard, ten minste wanneer de organisatie in orde is en dat was zij bij de Graal tip-top. Een geweldige onderneming moet het geweest zijn, zulk een leger van duizenden voolijke, levens lustige Graalmeisjes naar Amsterdam te leiden, daar te laten repeteerentecren en onderdak te verschaffen. De tekst en de regie van het spel waren verzorgd door Mia van der Kallen, Vrouwe van Nazareth, die daarmede een grootsch stuk werk heeft geleverd. De tekst er mogen hier en daar zinnen voorkomen die of onbegrijpelijk of verwrongen zijn zeg de op diepzinnige wijze uit de wereld- omhelzende taak van de Christelijke Liefde. En de regie was zoo ongeloofelijk mooi, er waren zoovele kostelijke vondsten, dat hier vrij gesproken mag worden: de regie van een genie. Het spel werd ingezet met het Veni Creator door mannenkoor en koper-orkest, terwijl in het midden van het veld de Graalmeisjes in zeven eigenkleurige ster- punten symboliseerend de zeven gaven van den H. Geest zich rondom de gou den Graalkelk groepeerden. Statig kwamen de bewaarengelen aanschrijden, in gewa den, goudgeel als zonneschijn. Zij schaar den zich als een reusachtige krans van gele bloemen langs den wielerbaan. Na het Pinkster-gebed van de ster, herinnerden de Engelbewaarders aan de Encycliek van Paus Pius XI, waarin deze de leeken op roept tot medehulp aan de verbreiding en grondvesting van Christus' Wereldrijk. Uit dit eerste tafereel bleek onmiddellijk, hoe het zeggings- en uitdrukkings-vermogen vooruit gegaan was, vergeleken bij verleden jaar. De gedachten „mannelijk recht" te genover „vrouwelijke min" werden zeer expressief uitgebeeld. De bewaarengelen baden in zeven teere strophen, telkens een gave van den H. Geest over één der sterrepunten af. Dan komt het hoogtepunt van het spel: de ne- derdaling van den H. Geest. Seraphijnen en Cherubijnen in vlammend-roode gewaden en wuivende veeren-vleugels dalen in de arena af. De Graalmeisjes slaan de sluiers op en als in Pinksterverrukking bewegen zij in een wervel-wind de handen, om ter aarde gebogen de H. Geest in hun hart te laten nederdalen. De Cherubijnen en Seraphijnen brengen dan Let liefde-parool: Graalleus zij: de liefde rood Liefde tot in kruis en dood, Zoo ligt Christus' volheid bloot. Treffend en een aardig effect gevend was de herinnering aan Petrus, die vanaf het dak van een huis voor het eerst in het open baar den Christus verkondigde. Op de da ken der overdekte tribunes verschenen Graalmeisjes in kleurige gewaden, die als levende vlaggen tusschen de vele Graal- banieren bleven wapperen. Dan treedt de rust onder de Graalmeis jes in. leder van de kleurige sterrepunten slaat zijn „kamp" op onder kleurige para sols, wat denken deed aan zeven bloemen perken. Een alleraardigst gezicht. De Kruiskinderen kwamen nu de arena binnenhuppelen. Vroolijk en blij dansten zij als bloemenslingers in alle tinten van de regenboog het stadion in. Een eindelooze stroom allen met het kruis op de borst geklemd. Zij zongen de kinderkruistocn: een van de mooiste dichtstukjes uit dit spel: Met 't kruis aan zitten wij te eten, Met 't kruis aan maken wij pret, Met 't kruis aan wordt nooit iets vergeten, Met 't kruis aan gaan wij naar bed. En even verder: En hebben wij dan ontbeten, Dan gaan wij, met 't kruis aan, naar school, Dat mag heel de wereld weten, Met het kruis aan maken wij jool. Is dat niet heerlijk-diepzinnig en toch levensblij het Kruis-mysterie door kinde ren laten verkondigen? Dit gedicht ver dient door alle kinderen, en door alle groo- tenl, gekend te worden. Zegepralend marcheerden nu de Graal-ka- detten de arena binnen, zingend: „Wij zijn de Graal-kadetten Het was een idylle. Maar idylle's en schoone droomen worden alleen in den he mel werkelijkheid. Do aardsche werkelijk heid is anders. Terwijl de kinderen zingen, komen de duivels op motor en fietsen op de kinderen af, om hen tot kwaad te ver leiden. De communistische Komsomol-meis- jes, leden van de Russische jeugdvereeni- ging, doen er nog een sohepje op. Als mas saal spreekkoor was dit een zeer sterke scène: het kordate, «««istemmige: „Nee!" van de Graalmeisjes als antwoord op de bekoring van de helsche machten. Menschkundig ook: eerst vleien, dan sohelden: „Stakkerds! („Nee!"), Dupen van Jezus („Nee!")." Door de hulp van Maria slaan de hel sche machten op de vlucht zoo overhaast dat zij hun fietsen vergaten! De roode Seraphijnen en Cherubijnen bidden rondom de zeven kampen en rond het kadettenkamp de „hymne op de lief de" die de nuchtere, practische Sint Paulus in vervoering neerschreef aan de Korinthiërs: „Al spraakt gij de talen der engelen, maar hadt gij de liefde niet.." De kampen mediteeren voort op de heilige liefdesgeheimen: Zuidergroep En waarom is de wereld nog niet be keerd, en de Verlossing tot nog toe eigen lijk een groote mislukking? Middengroep Omdat vele Christenen nog net doen, of zij ook niets van de liefde begrijpen. Noord groep: Héals de Graal daar nu eens ver andering in kon breneen! Het verlangen komVoij de meisjes op Christus' liefde-boodschap luide aan de wereld bekend te maken. Terwijl de Che rubijnen en Seraphijnen zich in aanbidding ter aarde werpen om met de kruiskinderen Gods zegen af te smeken, ontstaat een twistgesprek tusschen „de wereld" op de tribune en de Graalmeisjes. Dit was als spreekkoor het hoogtepunt van den mid dag. Op de massale haat en verachting van de wereld en bijzonder de socialis tische wereld gaven de meisjes een even massaal en afdoend antwoord van liefde en waardeering: „Jezxis bemint juist, waar niemand van houdt". De wereld Zuid: Is Hij dan de God niet der kapitalis ten? Zuidfront Dat zeiden zijn haters, die niets van Hem wisten: Op den man af is ook de roep van het Zuidfront: Moeders, wij brengen U veel meer dan duiten Veel meer dan melk, meer dan koffie en brood. Blijf toch niet koppig alles bezien van buiten, Honger is erg, maar de haat is uw nood. Eerst langzamerhand weet de Graal de wereld te overtuigen en mee te sleepen. De wereldsche scharen dalen van de tri bunes af, ontdoen zich van hun sombere saaie gewaden om als kleurige, blijde vrou wen mede te vieren het Pinksterfeest, Als in het droomgezicht van Jacob ste gen de rood Cherubijnen langs de trappen ten hemel op, terwijl de gouden Engelbe waarders afdaalden. Men moet het gezien hebben, om te weten, hoe monder-mooi het beweeg van die massa veel-kleurige meisjes was. Een prachtig effect gaf hert op en af deinen van de menigte bij de nu volgende „Graal- offerande" aan God, uit dank voor het verkregen succes: Zoekt Gij nog maar offerzielen? Neem ze uit wie hier nederknielen. De stem van Jezus kwam zeggen, dat de bede was verhoord een rustige, kalme doordringende stem, die de meisjes de ernst van het Graalleven voorhield: Die Graal was ook Mijn Lijdensbeker, Wie de Graal kiest, is van Mijn Liefde zeker. Mot een gezamenlijk „Te Deum" werd het spel besloten. De Cherubijnen wnifden zegenend met hun roode vleugels, de En gelen wuifden met palmen. Het was een „Te Deum", waarmede het geheele men- schen-volle stadion van harte instemde, uit dankbaarheid voor dit allersohoonste Pinksterfeest. Al zoekt men de geheele aarde rond, al hebt gij geld om te genieten in overvloed, iets dat prachtiger, iets dat verhevener is als deze „Pinksterzegen" zal men niet licht vinden. Het was een toppunt. Bij het défilé der tien-duizend langs de eere-tribune bleek weer eens te meer, hoe schitterend de organisatie in de puntjes was verzorgd. In minder dan vijf minuten was het geheele leger in slagorde ge schaard. Wat een Pruisisch generaal met veel donderbussen niet bereiken kan, too- verden de Graal vrouwen stil en rustig. De deelneemsters werden vanaf de tri bunes hartelijk toegejuicht. Bij den Bisschop brachten allen de Graalgroet. Mgr. dankte met wuiven en groeten, en was bijzonder vriendelijk tegen den zwart^rooden duivel Overvloeiend van geestdrift verlieten de Graalmeisjes het Stadion. Er werd gespreekkoord op straat en in de traras, in autobussen en treinen! Het weer had niet mooier kunnen zijn: niet te warm en tooh zonnensohijn. Toen het Stadion weer verlaten lag en de extras-treinen met zingende Graaltjes huiswaarts schoten, begon het te regenen, flink te regenen 1 Maar dat deerde niet meer. De Graal had haar Pinksterfeest gevierd Van Leiden en de Graalwacht-houden- de omliggende gemeenten waren een 300- tal meisjes naar Amsterdam opgetrokken. Zondagmiddag zijn zij onder leiding van mej. Spronk, Vrouwe van Nazareth, opge gaan naar Amsterdam voor de generale repetitie. De meisjes hebben overnacht in het Militair Logement en in de kribben hebben zij een kostelijke nacht gehad. Maandagmorgen zijn zij in doodsohe stilte naar het Stadion gewandeld om daar de H. Mis bij te wonen en ter H. Communie te gaan, wat met de grootste godsvrucht plaats had. De Leidsche meisjes vervulden in het massaspel de rol van Koor III van de bekeerlingen. Zij hebben zioh uitstekend van haar taak gekweten. Om 9 uur gisteravond zijn zij in een geestdriftige stemming naar Leiden terug gekeerd. Dit nummer bestaat uit drie bladen BUITENLAND. Aanslag op den Japanschen minister president. Slachtoffer overleden. Een heel moord-complot in Japan. (3e blad). Ernstige vechtpartijen te Bombay. Reeds 65 dood en. (3e blad). Menado op Celebes door een aardschok geteisterd. (Ner. O.-Indië, 3e blad). Wolkbreuk richt in het Mozeldal groote schade aan. (Buitenl. Berichten 3e blad). Fransche mailboot in de Golf van Aden verbrand. (Buitenl. Berichten, 3e blad). BINNENLAND. Een schitterend geslaagde Graaluitvoe- ring in het Stadion te Amsterdam. (Ie bl.) Doodelijk verkeersongeluk op den Jut- faaschen weg. (Gem. Ber. 3de blad.) Groote Bosch- en Heidebrand te Vught. (Gom. Ber. 3de blad.) LEIDEN. Café Restaurant ..Zomerxorg" brand verwoest. (3de blad.) SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nederland wint met 54 den Hockey wedstrijd van Denemarken. De Zwaluwen spelen tegen de Grass hoppers gelijk (3—3). De Westersche Voetbalkampioenen win nen opnieuw. De Valk en Z. A. C. degradeeren naar de 2de klasse. Een prof.-voetbalschandaal te Rotter dam. Het veertig-jarig bestaan van A. S. C. Twee duizend andere meisjes lo geerden er nog in hot Lloyd- Hote-1 aan het einde der Handelskade en eenige honderden waren o.a. ondergebracht in de stoomsohepen „Flandria" en „Orania" van do Kon. Holl. Lloyd. Heel wat oom- missies zijn er in groote actie geweest voor de verzorging der „Graalmeisjes", ge durende de beide Pinksterdagen. Alleen al voor het transport der tienduizenden broodjes en evenveel duizenden liter melk etc. waren hondorden handen noodig. Er was zelfs een afdeeling „Geneeskun digen Dienst", welke gelukkig geen ernsti ge gevallen te behandelen, kreeg EEN MOMENT UIT HET SPEL. De kruiskinde ren doen hur intrede. DÉ EERETRIBUNE. In t midden Z. H. Ëxc. Mgr. J. D. J. Aengenent. Naast hem reents en links de Ministers, geheel rechts Jhr. Roëll, Comm. der Konnigin in N.-Holland.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1