HET LINDBERGH-DRAMA PINKSTER- AANRIEDING Jongensbroeken AGENDA ZATERDAG 14 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 NED. R. K. BOND VAN KRAAMVERZORGSTERS. Dezer dagen hield bovengenoemde Bond zijn jaarvergadering te Breda. Een groot aantal leden waren uit alle deelen dee lands bijeen gekomen. De dag werd op echt Katholieke wijze begonnen door het bij wonen eener H. Mis in „Moederheil" te Ginneken, opgedragen door den G. Advi seur van de Afd. Breda, Conrector Lem- mens, waaronder Rector Scheermakers van „Moederheil" een zeer toepasselijke pre dikatie hield, waarin hij de kraamverzorg sters wees op het voorbeeld van de H. Maagd Maria, die haar nicht Elisabeth bij stand verleende, en aldus dezelfde werk zaamheden verrichtte als de leden van den Bond. Hij spoorde hen aan om, zoo eenigs- zins mogelijk, iedere morgen in het kort het Magnificat te overwegen, zoodat dan ook al hun werk verdienstelijk werd voor den Hemel. Ook wees de gewijde spreker op Gods Voorzienigheid, Die juist in de zen tijd dezen Bond had doen tot stand komen, nu van alle kanten de Katholieke huwelijksmoraal wordt aangevallen en be streden, en er dus noodzakelijk echte R K. Kraamverzorgsters moeten zijn. Het koortje der Eerw. Zusters voerden zeer mooi de Liturgische gezangen uit. Na de H. Mis had er een hartelijke ont vangst plaats, door de Eerw. Zusters m de recreatiezaal van „Moederheil'. Daarop werd de wandeling aangevangen naar „Bouvigne" waar de jaarvergadering *ou plaats hebben. De voorzitter, dr. M. A. van Bouwdijk- Ba stiaanse, opende de vergadering met den chr. groet, prees de grootc opkomst der leden en de wijze waarop de Afd. Breda als gastvrouwc optrad. Verslagen werden uitgebracht door se cretaresse en penningmeesteresse van den Bond, alsook door de secretaresse der Af- deehngen. Met algemeene stemmen werden de af tredende bestuursleden mej. H. Bender (Rotterdam) en mej. van Aalst (Breda) her kozen. De volgende jaarvergadering zou wor den gehouden in Den Haag. De Afd. Den Haag zal echter veel moeite hebben, om den dag nog aangenamer of minstens zoo aangenaam te maken als de Aid. Breda hectt gedaan. Door de goede zorgen van de K. J. V. was cr oen gezellige eetzaal ingericht, waar aan de welvoorziene disch, de leden zich kon den versterken voor het verdere gedeelte van den dag. Daarna werd „Bouvigne'' be zichtigd, en was het inmiddels tijd gewor den, om te gaan luisteren naar de lezing tc houden door dr. van Dijck, directeur van „Moederheil' Een duidelijke uiteenzetting werd door den spreker gegeven over Neo-Malthusia- nisme en wat daarmee samen gaat. Hij spoorde de leden aan, trouwe leeken-apos- telen te zijn; en zoo eenigszins mogelijk, do Encycliek over het christelijk huwelijk te bestudeeren, daar er van de R. K. Kraamverzorgsters zeer veel ten goede kan uitgaan op dit gebied. Een dankwoord van den voorzitter-was hier zeker op zijn plaats na deze interes sante lezing. Gezamenlijk werd toen weer naar „Moe derheil" gegaan, om deze zeer moderne, hygiënische inrichting te bezichtigen. Er was maar één roep over het'mooie werk, dat daar verricht wordt; veel leed wordt daar geleden, vooral veel zieleleed, maar door de tactische en goede zorgen van den Z.eerw. Rector Scheermakers, die der Eerw. Zusters, en van het bestuur, wordt veel behouden, wat dreigde verloren te gaan. In „Bouvigne" werd nogmaals de inwen dige niensch versterkt, waarna de voorzit ter deze bijeenkomst sloot, na dank te heb ben gebracht aan do Afd. Breda voor hare aangename ontvangst, alsook aan de lei ding van de K. J. V„ die alles zoo in de puntjes verzorgd had. Daarna gezamenlijk met de autoca-r naar het station, waar de leden zich weer naar alle richtingen van het land verspreidden, om wederom met frissche, opgewekte geest hun zware taak te gaan beginnen. DE LASTEN VAN HAARLEMMERMEER. Salariskorting en belastingverhooging. Ook de gemeente Haarlemmermeer slaat voor groote financieele moeilijkheden. In 1931 is voor steun aan werkloozen een subsidie aan het Burg. Armbestuur 46.600 meer uitgegeven dan geraamd was. Ook in 1932 zijn de uitgaven hiervoor hooger dan de raming. In dit jaar moest al 54.500 worden betaald. Besloten werd in de raadsvergadering van gisteren en van 1 Mei 1932 tot 1 Mei 1933 op de salarissen en loonen van het gemeentepersoneel 2.5 pot. te korten van de eerste 1000.van het overige 5 pet. Voorts werd besloten het aantal opcen ten op de gemeentefondsbelasting te ver- hoogen tot 80. De steunuitkeering aan werkloozen zal van 31 Mei af worden ver laagd voor de georganiseerden van 10.50 op 9.voor de ongeorganiseerden van 9 op 6; voor de georganiseerde kost gangers van 7.op 5.50, voor de onge organiseerde van 4.50 op 3. Nationale Bedevaart naar Lourdes. Het Bureau van de Vereeniging tot Sa- menstelling van Nederlandschc Bedevaar ten, Lindeplein 17 te Heerlen, wenscht er de aandacht op te vestigen, dat de gelegen heid om zich op te geven, om als zieke met de groote Nationale Bedevaart naar Lour des van 10 t/m 28 Juli a.s. mede te gaan, op 15 Mei a.s. zal sluiten. Eventueele aanmeldingen van zieken echter, die vóór 1 Juli binnenkomen, wor den ook nog in behandeling genomen. Voor pelgrims blijft do gelegenheid om in te schrijven tot nader aankondiging ge opend. POLITIE OP 'T SPOOR VAN DE ONTVOERDERS? Groote verontwaardiging in Amerika. Het publiek lucht zijn verontwaardiging. In eeheel Amerika is de verontwaardi ging buitengewoon groot In de restau rants sprak men gisteravond over niets anders dan over de afschuwelijke misdaad. Iedereen riep om nadere berichten. In de theaters en music-halls was bijna nie mand. Groote mensohenmassa's bevonden zich in de straten en t>p de pleinen, waar zij luisterden naar redenaars, die de ge voelens en de woede van het publiek ver tolkten. President Hoover was een van de eersten, die om nadere inlichtingen ver- zooht hij heeft den ongelukkigen ouders zijn innige deelneming met het gebeurde betuigd. President Hoover heeft bevolen, dat de geheele federale politiemacht moet deel nemen aan de opsporing van de moorde naars van den baby van Lindbergh. De nasporingen moeten zoolang worden voortgezet, tot het raadsel is opgelost en de misdadigers aan de justitie zijn ovei^e- leverd. De politie niet meer gehandicapt. Verklaard wordt, dat zoolang de moge lijkheid bestond, dat het kindje levend zou worden teruggevonden, de politie met de grootste omzichtigheid is opgetreden teu einde niets in den weg te leggen aan de onderhandelingen tussohen Lindbergh en de ontvoerders. Nu deze mogelijkheid verdwenen is, zal alles in het werk wor den gesteld om de ontvoerders en moor denaars te arresteeren. De politie ver denkt een bepaalde groep personen en onmiddellijke maatregelen tot hun arres tatie zijn reeds genomen. De politie acht het mogelijk, dat het lijkje vanaf een andere plaats naar Hope well is gebracht, met de bedoeling het daar in de buurt van Lindbergh's woning to begraven en aldus de kroon te stellen op de afschuwelijke wraakzucht. Het feit, dat het lijkje bij Hopewell gevonden is, versterkt de politie in de meening, dat de baby ontvoerd is door iemand, die in de streek goed bekend is en alles wist om trent de gewoonten in het huis Lindbergh. Verder wordt het nu ook als waarschijn lijker aangenomen, dat de roovers „ama teurs" zijn geweest, hetgeen weer verklaart dat alle pogingen om door bemiddeling van de bendeleiders contact met hen te krijgen, vruchteloos zijn gebleven. Zouden de ontvoerders tot het gilde der beroeps misdadigers behooren, dan zouden de ben deleiders, aldus wordt gezegd, er zeker in zijn geslaagd hen op te sporen. Lindbergh reeds lang zonder hoop. Vrienden van Lindbergh hebben mede gedeeld, dat de vlieger reeds sinds een zes tal weken de hoop had opgegeven, dat de baby levend gevonden zou worden. Hij had deze droeve gedachte echter steeds voor zijn vrouw verborgen gehouden. Met het oog op de verwachting eener tragi sche ontknooping had men mevr. Lind bergh aangeraden, zich naar Europa te be geven. Dit heeft zij echter, zooals men zich zal herinneren, van de hand gewezen. Ook de bendeleiders, met wie Lindbergh in verbinding stond, vreesden evenals hij zelf reeds lansen tijd, dat de baby niet ge vonden zou worden. Door de ouders en mevr. Morrow, de moeder van mevr. Lindbergh, is sinds de ontvoering in totaal 600.000 gulden uitge geven voor pogingen om den baby te vin den. Een groot gedeelte van dit bedrag is besteed voor de betaling van verschillen de detectives, terwijl ook enkele sommen zijn uitbetaald voor inlichtingen, die ech ter tot niets hebben geleid. Indentiteit van het gevonden lijkje volkomen vastgesteld. Dat het kinderlijkje inderdaad dat van den kleinen Charles Lindbergh is, wordt door verscheiden doctoren en andere per sonen, die het kind goed hebben gekend bevestigd. Dr. Vaningen van New-York, die bet kind twee weken voor de ontvoering on derzocht, herkende den baby positef. Twee artsen, die bij de geboorte aanwezig zijn geweest verklaarden het kind aan be paalde kenmerken te herkennen. Voorts is er het getuigenis van Betty Gow, de kinderjuffrouw van den kleinen Charles zij bekende positief de kleertjes, die liet kind in den nacht der ontvoering heeft ge dragen. Dr. Mitchell, die de officieele lijkschouwing heeft verricht deelde mede, dat de herkenning niet alleen berust op de kleertjes, doch ook op de schedelvor ming, het gebit en andere beenderforma- ties. Hij wees er op, dat de schedel twee wonden vertoont. Zooals reeds gemeld, zijn de doctoren van oordeel, dat deze kwetsu ren zijn veroorzaakt, doordat met een iwaar voorwerp is geslagen, of wel door dat het kind uit een rijdenden auto is ge worpen. Zij meenen, dat het lichaampje wel direct na den avond der ontvoering kan zijn neergelegd op de plek, waar het thans is gevonden. Kolonel Lindbergh, die niet thuis was, toen de ontzettende vondst werd gedaan, begaf zich onmiddellijk na het vernemen van het droeve nieuws naar Hopewell, waar hij arriveerde in gezelschap van den gewezen bankier Bruce, die een vriend van Lindbergh is en den heer Condon. Mevrouw Lindbergh heeft, naar een be vriend persoon verklaarde, de gruwelijke tijding op bewonderenswaardige moedige wijze ontvangen, ondanks haar delicaten gezondheidstoestand. De vader ziet zijn kind terug. Kolonel Lindbergh had den wensch te kennen gegeven het lijkje van zijn kindje nog eens te zien. Ontdaan, maar uiterlijk kalm kwam hij bij de begrafenisonderne ming, waarheen het stoffelijk overschot was overgebracht aan. Het'kistje was ge deeltelijk met een kleed bedekt, doch Lindbergh liet het wegnemen en bleef diep in gedachten verzonken staan. Een ambtenaar stelde hem de vraag: „Kolo nel, is u overtuigd, dat dit het lijkje van uw kind is?" Eenige oogenblikken staar de Lindbergh zwijgend naar den doode baby, antwoordde: „Ja", draaide zich plot seling om en verliet het vertrek. Na eeni- gen tijd keerde hij kalm, doch met een bleek gelaat terug. Er was inmiddels toe stemming voor de crematie gegeven en toen Lindbergh in het vertrek was terug gekeerd, werd het kistje in een lijkauto geplaatst en naar het crematorium overge bracht. De vader verliet het gebouw door een achterdeur, om de groote menigte to vermijden, die zich voor het gebouw had verzameld. De zwaar getroffen moeder, die zich bui tengewoon moedig gedraagt, zeide toen men haar hot treurige nieuws mededeelde slechts: „Mijn arm kindje, mijn arm kind je, ik heb het al dien tijd wel geweten." Het verhoor van dr. Condon, die met de ontvoerders heeft onderhandeld, is gister middag geëindigd en hij is daarna onmid dellijk naar New-York vertrokken. Het is wel zeker, dat hij volkomen te goeder trouw heeft gehandeld. De officier van Justitie in het district Mercer, Irwin Marshal, die het onderzoek leidt, zeide bewijzen in handen te heb ben, dat de mannen, die het losgeld van 50.000 dollar in ontvangst hebben geno men door bemiddeling van dr. Condon, de zelfde personen zijn als_ die welke het kindje ontvoerd en vermoord hebben. Om te bewijz.en, dat zij het ontvoerde kind in handen hadden, hebben zij namelijk een lapje gestuurd van de nachtkleertjes, die het kleintje aanhad. Dr. Condon heeft me degedeeld eerst drie veiligheidsspelden van de bandieten te hebben ontvangen, die van een bijzondere soort waren. Volgens de instructies van Lindbergh had hij om het nachthemdje gevraagd. Het droeg een fabrieksnumnier, waardoor de winkel te ruggevonden kon arden, waar het was gekocht, zoodat L_"'bergh volkomen over tuigd was inderdMi met de ontvoerders van zijn zoontje i0 fcrbinding te staan. Marshal meènt, dat op grond daarvan ook de theorie, volgens welke de baby zou zijn vermoord door een maniak, moet wor den verworpen. De kleertjes zijn slechts achtergehouden met de bedoeling geld af te persen van de ouders. Jacht op de moordenaars. Kolonel Schwartzkopf heeft in een tele fonisch onderhoud met de „Evening News" verklaard, dat hij zoo juist belangrijk nieuws had ontvangen met betrekking tot de jacht op de moordenaars. De gebeurte nissen volgen elkaar snel op en hij gelooft thans op het juiste spoor te zijn. Verdere inlichtingen omtrent de bende kon hij niet geven, doch wel wilde hij zeggen, dat do daders niets met Al Caponc te maken heb ben. Hij verwacht, dat misschien reeds bin nen 48 uur een ontknooping zou zijn be reikt; volgens zijn meening is de baby be slist. met een zwaar kaliber revolver dood geschoten. Den geheelen nacht heeft hij verschillende verhooron afgenomen, dio be langrijke feiten aan het licht hebben ge bracht. De voormalige burgemeester van Ingle- wood in New Jersey, Douglas Thomas, die een intiem vriend van de familie Lind bergh is, uitte zich echter heden in een te lefoongesprek met een Engelsch blad min der optimistisch. Ook volgens hem bestaat er geen twijfel, dat de baby is doodgescho ten. Hij is er van overtuigd, dat de moor denaars nooit van plan zijn geweest het kind in het leven te behouden. Het briefje is slechts een mystificatie geweest met de bedoeling den moordenaars gelegenheid te geven hun sporen uit te wisschen. Deze zou den zich thans ver in de Ver. Staten be vinden. Thomson meent, dat de politie wei nig kans heeft hun identiteit alsnog vast te stellen, daar er sedert de verdwijning van de baby.niet minder dan 73 dagen zijn verloopen. De chef der recherche in Atlantic City, Harald, eischt het ontslag van kolonel Schwartzkopf wegens onbekwaamheid, wel ke bewezen zou zijn door het feit, dat het lijkje, dat dicht bij het huis van kolonel Lindbergh lag, thans eerst is gevonden. De tragedie heeft natuurlijk in het ge heele land en onder alle klassen groote ver ontwaardiging verwekt en vormde gister morgen het onderwerp van de besprekingen in de kabinetszitting. Hoover heeft aan de federale politie opdracht gegeven alles in het werk te stellen om de moordenaars te arrestecren en de nasporingen niet op te geven alvorens de gerechte straf opgelegd kan worden. Ook de bladen dringen aan op krachtige maatregelen tegen de misda digers. De zitting van het Huis van Afgevaardig den werd gisteren geopend door den gees telijke van het Congres, Montgomery met een gebed voor de in rouw gedompelde ouders. In dit gebed werd gevraagd om boetedoening voor de misdaad en ora rei niging der wereld van de misdaden, die het volk teisteren. De leider van de meerderheidspartij in Wollen Tricol Blazers, in rood en bleu, keurig model. I flS 3.45, 2.75, L.7Ü Leuke moderne Kindermanteltjes, 1 3.65, 2.85, 1.95, I.UÜ Alleraardigste Kinderjurkjes, |j|Cl. ook met bijpassende hoeden Jongenspakjes, groote keuze, in j effen en fantasie, 1 nl vanaf 1.0I Linnen Jongenshlouses, onze bekendo kcu~ftrnf rigc modellen en KnuL kleuren 1.02, 92, Uu Zijden Jongens Blouses, Peau de Pêche- Velvet en Kamgaren Allen ijzersterk en zëér laag in prijs. Onze bekende ALPIN BARETS, in alle IGpf kleuren, slechts 4U ul. Haarl.str. h. Donkerst. 2-4-6 MORGEN leuke ballons en aardige verrassingen voor Uwe kinderen. den Senaat, deelde in verband met de cri- tick, die op de politie wordt uitgeoefend mede, dat een officieel onderzoek zal wor den ingesteld naar het optreden der poli tie in New Jersey Volgens zijn meening is de politie in dien staat niet bekwaam ge noeg en beschikt zij niet over voldoende hulpmiddelen. Doodstraf verlangd. In het Congres is een wetsontwerp inge diend om voortaan op menschenroof de doodstraf te stellen. RERUM N0VARUMDAG Tl VOORSCHOTEN. Op 2den Pinksterdag. De secretaris van de afd. Leiden van den R. K. Volksbond schrijft: Aan de deelnemers van de Eneycliekvie- ring te Voorschoten op 2den Pinksterdag wordt nog medegedeeld, dat gezamenlijk met „Perosi", voorop vertrokken wordt te half één vanaf het Bondsgebouw. De te volgen weg waarvoor vergunning is aange vraagd en verkregen, is als volgt; Steen- schuur, Rapenburg, Noordeinde, Haagweg. De leden welke aan den optocht deelne men, ontvangen onderweg hun gratis pro gramma. Deze worden niet eerder uitge geven. Vanuit Voorschoten gaan de mee- tinggangers weer met muziek naar huis en hoopt men om half zeven weer aan het Bondsgebouw te wezen. Vaandeldragers van Volksbond en vak- afdeelingen, komt bijtijds aan het Bonds gebouw om de vaandels in ontvangst te nemen. Leden van de R. K. Vakbeweging uit Leiden, Maandag 2den Pinksterdag gaan wij demonstreeren te Voorschoten. Er is geen enkele reden om thuis te blijven. Te Voorschoten heeft nog nimmer een demon stratie van welke vakbeweging dan ook plaats gehad. Dus wij, leden van de R. K. Vakbeweging, zijn de eerste, en dat zul len wij laten zien door massaal op te trek ken naar Voorschoten. DE GRAAL. Wij herinneren er aan, dat de goedkoo- pe trein voor de Graaluitvoering te Am sterdam morgen vertrekt te 11.14 uur uit Leiden. Kaartjes zijn heden nog tc ver krijgen aan het Graalhuis, Hooigracht. ALBERT SCHWEITZER. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende adver tentie betreffende de lezing en het concert van prof. dr. Alb. Schweitzer op Maandag 23 en Vrijdag 27 Mei a.s. Gaarne geven wij op verzoek van het Leidsche comité plaats aan de volgende warm gestelde woorden, welke een der leden van het comité, dr. K. H. Boersema, schreef ter inleiding van Schweitzer» komst hier ter stede en tot op wekking van onze lezers om die bijzondere figuur, in wien onze tijd zijn held heeft ge vonden, te gaan zien en hooren. „Binnenkort zal hij wederom in ons mid- Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt lsten Pinksterdag waargenomen door de doktoren v. Bockel, Meijboom, Muijzert en Rassers. Op 2den Pinksterdag door de doktoren: De Graaff, De Jager, Kist, Renaud en Tim mermans. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Mei a.s. (len Pinkster dag) waaargenomen dóór apotheek C. B. Duijster, N. Rijn 18, telefoon 523; Maan dag 16 Mei (2en Pinksterdag) neemt waar apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. den zijn. Is het tc veel gezegd, als wij be weren, dat het zien alleen reeds voor ve len een openbaring is? Immers wij zien niet zoo heel veel groote mannen tegen woordig, wier woord tegelijkertijd him daad is. Wij hebben gedroomd en gelezen van velen, die vroeger groot waren in hun we- reldoverwinnende zelfverzaking; maar het bleef bij droomen en gedachten. En nu kun nen wij aanschouwen eenen, die zijn eigen wereldbeschouwing tot de werkelijkheid van zijn leven maakt. Men schrijft op het oogenblik weer veel over hem; want men kent zijn laatste ge schrift „Aus meinem Leben", en men her innert zich de vroegere. Men weet, dat daar moeilijke bij waren, en men peinst er nu weer even over: hoe hij betreurde, dat de tegenwoordige philosophic niets anders is dan bloot historisch beschrijven en zin ledig begrippenspel; hoe de philosophie alleen weer een bouwend element in 's men- schen diepste verlangen kan zijn, wanneer zij zich op hetzelfde doel richt als het godsdienstige. Wanneer zij met behulp van het denken doordringt in wat méér dan alle denken is, in het ethische willen, en eens en vooral de dualiteit tusschen ver klaren van de wereld en ethisch aanvaarden van onze levenstaak nimmer wil oplossen, maar alleen in den „eerbied voor het le ven" een zedelijke levensbeschouwing wil bouwen. En nog veel andere vraagstukken komen ons voor den geest, als wij weer den ken aan alle zijn vroegere werkendoch daar is het ons toch eigenlijk niet om te doen. Wij willen hem weer zien en hooren. en dan willen we ons herinneren, hoe hij dat alles zelf heeft opgebouwd, zijn groote ken nis, zijn muzikaal gevoel en kunnen, zijn diep meeleven met al het menschelijke. Wat heeft deze man gewerkt, die toch eigenlijk een droomer van nature was. Wij kunnen ons begrijpen hoe dankbaar hij bleef voor Uien leermeester, die hem eens en voor goed' van het droomen heeft genezen; hoe dankbaar kunnen wij echter blijven, dat nochtans dc droom de ondergrond van zijn daad blijft. Wij vernemen het van hemzelf hoe hij het als de zegen van zijn leven heeft gevoeld, te hebben kunnen waarno men, reeds op de lagere school, dat klas- genooten, die het ambacht zouden kiezen als hun levensberoep, in die jaren de vlug geren waren in rekenen en andere vakken. Deze man moet muzikaal van gevoel zijn. Muziek is immers vertolking van gemoeds- impressie. Maar welk een durende inspan ning en oefening is daar noodig geweest, om zóó Bach te kunnen vertolken, om zóó in het wezen van dien geest door te drin gen, om zóóveel techniek te verwerven, om zóó het orgel te kennen tot in de kleinste onderdeelen, als hij dit doet. Maar zoo kan hij dan ook in zijn beheerschte techniek zijn diepste gelooven uitdrukken; want, dat Albert Schweitzer in zijn Baehspel zijn eigen geloof uitzingt, evenals de groote Leipziger Gantor zelf, is niet teveel ge zegd. Het woord van Bach, dat alle mu ziek, welke niet uit God is, slechts lawaai van den duivel is, kon een woord van Schweitzer zelf zijn. In zijn muziek belijdt hij zijn geloof in God en mensch. Dat diepe geloof, dat uit den geest is. Hij vertelt het als het verhaal van Mitchi, die doof en blind toch nimmer den kerk dienst overslaat, omdat hij zich één weet in den geest van Christus. Hij ziet het oe- gerstandbeeld in Colmar, en dadelijk grijpt het verlangen hem aan, om in hem den evenmensch te heipon. En weer wordt op nieuw het studieboek te.r hand geno menen acht jaren later mag hij in het Afrikaansche oerwoud de zegeningen van Europeesche medische kennis en kunde brengen. Wat een werk en wat een moei ten, welke teleurstellingen enbevredi gingen! Want hij komt er. Van alle kanten komt steun. Wij weten het allen uit zijn boeken. Ook weten wij van zijn diepe men- sohenkennis, die aanstonds het zwak van den inlander peilt, niet om te smaden maa-r om te helpen; dat hij vadsig is en verwaa.nd, maar ook van een kinderlijke hulpbehoevendheid en dankbaarheid. En dan dat menschkundige woord, dat hij zich de oudere broer van de negers wil noemen in de eenheid van het menschelijk ge slacht; de oudere, om in bewuste geoorloof de meerderheid gezaghebbend te kunnen dienen. Blijde zijn wij, dat Schweitzer dit stukje zelf niet zal lezen; het is immers ook niet voor hem geschreven. Wanneer hij het las, dan zou zijn eenig woord dit zijn: wilt gij naar mij luisteren en mij helpen, goed; maar doet gij nu ook, wat ik doe, in uwe eigen overzeesche gewesten onder de in- heemschen daar, en waar ge maar verder wilt en kunt. En het is ook met deze gedachten, dat wij naar hem willen zien en hooren, beide keeren in de Hooglandsche en in de Pie terskerk, in de gelukkige zekerheid, dat iets van zijn „eerbied voor het leven" in het onze kan en zal overgaan".

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2