23ste Jaargang ZATERDAG 14 MEI 1932 No. 7201 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN PINKSTER OVERWEGING. BINNENLAND 2)e £cid^elie0oii^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden '19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt 'het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. Spiritus Domini replevit orbem terrarum De geest des Heeren vervulde de gansohe aarde 1). Vol bewondering staan wij telkens bij de overweging der gebeurtenissen van den eer sten Pinkstermorgen. De H.Geest, door den Zaligmaker beloofd, daalde over de leer lingen neer onder de gedaante van vlam- men-tongen. Dat bracht hel licht in hun verstand en warmte in hun harten. Zoo werden zij van eenvoudige visschers en bange leerlingen gevormd tot vurige ver- breiders van Gods' rijk en overtuigende verkondigers van Gods leer. Zij gingen ge leid en gesterkt door Gods genade de ge- heele wereld vervullen van den geest des Heeren. Onwillekeurig gaan onze gedachten naar de geschiedenis der oude christenkerk. On danks de ruwe tegenwerking van woeste kerkvervolgers, ondanks de felle fijne spot van heiden-wijsgeeren is de kerk gegroeid tot een machtige organisatie. Vernieuwd werd het aanschijn der aar de 2) want de wereld, die zedelijk en gods dienstig zoo diep was gezonken, dat deugd als zoodanig niet werd erkend ja zelfs ondeugd als godheid werd vereerd, die wereld werd vervuld door Gods geest, een geest van liefde, trouw en versterving De menschen, die eerst lage genietingen als hoogste goed beschouwden, werden win naars van lijden en kruis. Die wonderen van God's geest bleven doorwerken de eeuwen door en altijd weer heeft die geest gezegevierd, want alleen hierdoor heeft Christus Kerk al haar vijanden kunnen overwinnen. Deze gedachte troost ook ons in deze moeilijke tijden. Wij verliezen niet ons Gods vertrouwen, al zien we ook dat velen zich verzetten tegen zijn genade en moed willig verhinderen dat die geest des Hee ren doordringe in aller harten. Immers, wanneer God opstaat, dan zullen zijn vijanden uiteenstuiven en zij die Hem haten zullen vluchten voor Zijn aange zicht. 3) Ook nu kan 't-aanschijn der aarde wor den vernieuwd. Het kille egoisme moet worden weggebrand door de liefdegloed die de H. Geest in de harten der menschen opwekt en de lichtstraal die van uit den Hemel wordt gezonden zal verdrijven de duisternis die veroorzaakt werd door de hoogmoed der menschen. Wij moeten op het Pinksterfeest met aandrang en vertrouwen gezamenlijk bid den opdat „de vader der armen, de ge ver van alle gaven en 't licht der harten" kome over onze wereld; da zal al „wat on rein is worden gewasschen, al wat dor is door de dauw „van Gods genade weer op bloeien, en het zieke gezond worden." 4). Juist in tijden van nood komt de mensch tot de erkenning van zijn onmacht. Wan neer 't menschelijk vernuft ons in de steek laat en geen uitweg meer kan aanwijzen dan knielt de mensch neer en bidt oot moedig tot God om hulp. Alleen wanneer de geest des Heeren wederom de geheele aarde vervult zal de crisis op economisch staatkundig en sociaal terrein verdwijnen en daarom moeten morgen alle geloovigen zich vereenigen in deze bede: Kom, H. Geest, vervul de har ten van alle menschen, opdat weer kome op deze aarde rust en vrede en welvaart. Fr. G. DOLLE, O.F.M. 1) Introitus Pinkstermis. 2) vgl. vers Alleluja Pinkstermis. 3) vgl. Psalmvers, introitus, Pinkstermis. 4) vgl. sequentra, Pinkstermis. TWEEDE KAMER DE ECONOMISCHE RAAD AANGENOMEN. CONT1NGENTEER1NGSEXCESSEN. Nadat er Comité Generaal was gehouden werd de zitting om 7 minuten over half 2 geopend. 'Onmiddellijk was partijgenoot W ij n k o o p (C.P.) er bij met de aange name mededeeling, dat hij de Regeering vragen wilde stellen over het levensmidde lentekort in Indië. Woensdag a.s. wanneer de Kamer weer bijeenkomt, zal hierover worden beslist. Vermoedelijk is er dus al weer een nieuwe interpellatie in uitzicht. Het wetsontwerp tot instelling van den Economischen TÜaad werd aangenomen z.h. s. doch Wijnkoop deelde mede, dat hij aan- teekening wenschte van het tegenstemmen zijner fractie omdat deze in den Economi schen Raad een nieuwe stap ziet naar de organische, of, wat voor haar het zelfde is, de fascistische Staatsinrichting. Onmiddellijk daarop werd de behande ling hervat van de Contingenteeringsont- werpen. Het dreigt weer heel erg te wor den. Reeds zijn 10 sprekers en spreeksters ingeschreven; en het is heelemaal niet ge zegd, dat het daarbij blijven zal. Wie weet, wat de Kamer boven het hoofd hangt, wan neer de dames en heeren. gesterkt door het Zuiderzeetochtje, dat zij Dinsdag zullen ma ken, op de groene banken zullen terugkee- ren I Voor heden was 'de eerste spreker de heer Dr. Vos (V.B.) die het opnam voor den door de Contingenteering ten zeerste bemoeilijkten handel. Deze kan velerlei ge- conbingenteerde artikelen niet volcloende in het binnenland verkrijgen. Hij kan niet daar koopen, waar de waren het goedkoopst zijn. Hij moet soms vier tot zes weken wach ten op een consent. De fout zit in het sys teem; maar zou althans niet voor een snel lere uitvoering kunnen worden gezorgd? Dan is er nog een maatregel, waardoor post pakketten beneden 40 gulden buiten de Contingenteering vallen en vrij van rechten binnenkomen Hierdoor wordt b.v de Con tingenteering van heerenbovenkleeding il- lusior. Tot nu toe zijn de Contingentee- ringsmaatregelen niet geslaagd. Zoo wer den bijv vóór en spr. meent zelfs ook na de Contingenteering van het schoeisel groote hoeveelheden schoenen ingevoerd. Spr deelde mede, dat zijne fractie in deze rich ting niet verder kon gaan Mej. Frida Katz (C.H.) leidde uit de geschiedenis van de wet af dat alleen bij uiterste noodzaak gecontingenteerd moet worden. Die uiterste noodzaak was bij de damesconfectie niet aanwezig, bovendien was de voorbereiding van dezen maatregel zeer onvolledig. Daarom acht spr. deze contingenteering fout. De heer van der Meijs (R.K.) be toogt aan de hand van uitvoerig cijfermate riaal, dat de contingenteering van dames- bovenkleeding zeker niet te laag is geweest. De invoer toch van deze kleeding is, bere kend naar het gewicht, in het jaar 1931, dat niettemin ook als basisjaar is aanvaard, toegenomen met 72% tegen voorafgaande jaren. Dus kan cofitingenteering tot 62 1/2 zeker geen reden tot klagen geven. Het contingent voor den invoer van wollen stoffen had zeker niet verhoogd moeten worden; want het aantal arbeiders in de wollen-stoffen-industrie is den laatsten tijd nog met 1/6 verminderd, terwijl van hen, die nog arbeid hebben, niet minder dan een derde kort-arbeiders zijn. En het zal nog erger worden, want er is wederom een prijs verlaging ingetreden; en, daar het contin gent naar de waarde berekend wordt, be- teekent dit weer een vergrooting ervan. Niet de importeurs hebben te klagen, doch wel onze eigen industrie, die ten gronde gaat. Daarom vraagt spr. aan den Minis ter een lager contingent voor wollen stof fen, en zou hij tevens een toezegging wen- schen, dat het groote euvel van de vrijstel ling der f 40 postpakketten, met kracht zal worden tegengegaan. Nadat de heer Slotemaker de Bruine (C.H.) als zijn meening had uit gesproken dat de Regeering aan de Kamer méér mededeeling behoorde te doen van de overwegingen t.a.v. den invloed van con tingent eeringsmaatregelen op het buiten land, en op de onderlinge verhouding onder de verschillende takken van industrie, wel ke haar bij hare voorstellen hebben geleid, sprak de heer Lockefeer (R.Kuit voerig over den buitengewoon slechten toe stand onzer industrie. Deze zou eigenlijk eischen, dat er veel sneller en krachtiger kon worden ingegrepen door de Regeering; en daarom betreurt spr. achteraf de aan neming van het amendement-Oud op de crisis-invoerwet, tengevolge waarvan alle rcgeeringsmaatregelen in de Kamer moeten worden besproken. Spr. wilde den Minister niet critiseeren, doch is er van overtuigd, dat alle contingenten te gunstig zijn gesteld voor het buitenland. Volgens hem hadden de heeren IJzerman en Vos en Mej. Katz bij hunne redevoering uit het oog verloren, in welken ernstigen toestand onze indus trie zich bevindt. Hij beriep zich ten deze op het Congres der R. .K. Werkgevers. Naar de meening vallen heer C o 1 ij n (A/ES.) echter behoorde"' crisisinvoerwet alleen te worden toeeys om abnormalen invoer te beletten. Blijxens hare geschiede nis heeft deze wet niet ten doel de indus trie te beschermen. Spr. zegt niet, dat hier- leen, dat dit niet door middel van deze wet leen, atd dit niet door middel van deze wet moet geschieden. Is het aan den eenen kant verkeerd hierop aan te dringen, aan den anderen kant is het even verkeerd hier te gaan disputeeren over de vraag of de contingenteeringen een of een paar procen ten te hoog of te laag zijn. Spr. betwijfelt daarom of het systeem, dat tot nu toe ge volgd werd, juist is. Hij zou wenschen, dat de regeering het recht kreeg contingentee ringen toe te passen, die alleen strekken om den status quo te handhaven. Hij zou er dan geen bezwaar tegen hebben als ver dergaande contingenteering slechts bij de wet kon geschieden De heer Oud (V.D.) acht de ervaring met de crisisinvoerwet nog niet voldoende, om thans reeds tot zulk een wijziging te be sluiten. De reden waarom hij indertijd zijn amendement indiende, was dat hij wilde voorkomen, dat wij door allerlei detail maatregelen ongemerkt naar een ander stelsel van handelspolitiek zouden over gaan. Dit kan geschieden door contingen- teeringsmaatregelen; en daarom wenscht hij deze vooralsnog in de Kamer besproken te zien. In de onderhavige contingentee- ringsmaatregelen speurt hij een poging tot bescherming der industrieën en dit werkt-, volgens hem, zooals uit de werking van het schoenenwetje is gebleken, steeds ver keerd. Daardoor verzuimen de industrieën zich aan de behoeften aan te passen. Daar om vindt hij het verkeerd dat de schoenen gecontingeerd zijn, omdat het buitenland, allerlei schoensoorten maakt uit andere grondstoffen dan leer, welke hier niet wor den vervaardigd. Dit is ook met vele tri cotgoederen het geval, waarvan de invoer overigens allerminst abnormaal is. Ook bij wollen stoffen is dit zoo; maar geheel on- noodig acht spr. de contingenteering van confectiegoederen, met name wat de da mesconfectie aangaat Tenslotte bestrijdt ook hij het buitensluiten der 40 gulden postpakketten uit de Contingenteering. De dagen van de retraite geven rust en verkwikking voor ziel en lichaam. SI. CleirasrelraiteiÈis Ie Koordwijkerlioul. 21—24 Mei Mannen 6.50 24—27 Mei Politiebond 6.50 28—31 Mei Jonge Mannen 6.50 31 Mei—3 Juni Gehuwde Vrouwen 6.50 6—9 Juni Overheidspersoneel 6.50 11—14 Juni Leiders Jeugdvereen. 6.50 25—28 Juni Gehuwde Mannen 6.50 28 Juni—1 Juli Heeren Middenst. 10. 2—5 Juli Meisjes 6.50 58 Juli Geh. Dames Middenst. 10. AANMELDING BIJ DE DIRECTIE TELEFOON 6048. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. In een zitting van den personeelraad der Nedcrlandsche Spoorwegen >s bet ant woord van den minister van Waterstaat behandeld op het verzoek van den raad om een onderhoud. De minister gaf den raad in overweging, zich alsnog met de directie tc verstaan inzake de dopr haar vooigestelde loonsverlaging. Besloten werd in de gecombineerde hoofdbesturen- «■cigadering, welke Zaterdag 21 dezer te Utrecht wordt gehouden, het antwoord van den minister nader onder het oog cc zien. INKRIMPING VAN HET AANTAL POSTBESTELLINGEN. Op 22 Mei in gemeenten beneden 5000 inwoners. Eenige weken geleden is gemeid, dat ïn gemeenten met minder dan 5000 inwoners de derde postbestelling zal worden opge heven. Deze opheffing zal voor de gemeen ten, waarin zulks mogelijk is, ingaan tege lijk met de nieuwe zomerdienstregcling, d.w.z. op 22 Mei a.s. Wat betreft de opheffing van een der vier bestellingen in do groote steden, daarover heeft de Postraa-d nog geen de finitief advies uitgebracht. „Tel.'i GEMEENTERAAD VAN GOUDA. De Goudsche gemeenteraad heeft gis teravond na een discusseis, welke ruim twee uren duurde, besloten met 128 stemmen tegemoet te komen aan do wen schen van Ged. Staten van Zuid-Holland en uit bezuinigingsoogpunt den op de be grooting 1932 geplaatsten post ad 81.200 voor den bouw eener nieuwe Kleiwegbrug af te nemen en de bestaande brug te re- pareeren. Nadat de beslissing gevallen was, werd van achter de bestuurstafel de toezegging gedaan, dat binne den tijd van vijf jaren de uitvoering van het plan tot den bouw eener nieuwe brug opnieuw zal worden overwogen. In verband met het feit, dat de heer ir. T. C. J. van der Steen van Ommeren een, naar de meening van B. en W., veel te hooge declaraties heeft ingediend voor het uitbrengen van een rapport en het advi- seeren over de mogelijkheid en noodzake lijkheid van het maken van een verbin dingsweg tussohen den ontworpen provin cialen weg van de Nieuwe Gouwesluis tot de kaarsenfabriek en de Krimpenerwaard, en de gemeente met hem niet tot een over eenkomst kon geraken, werd besloten het gesohil aan het oordeel van scheidsman nen te onderwerpen. Als zoodanig zullen optreden dr. ir. M. M. de Bruyne te Rot terdam, ir. W. J. de Koek van Leeuwen, Den Haag, en mr. J. Drost te Rotterdam. B. en W. kregen machtiging om gedu rende het tweede kwartaal van 1932 hoog stens 1.250.000 kasgeld op te nemen en zoo noodig effecten der gemeente en haar bedrijven, diensten en instellingen in onder pand te geven. „H'bld." DE UITVOER VAN KAAS. De Nederlandsche Vereeniging van kaas handelaren, gevestigd te Gouda, schrijft in een adres aan den minister van econmi- sche zaken en arbeid Een der belangrijkste oorzaken van den noodtoestand in de melkveehouderij en zuivelbereiding is wel de belemmering, welke allerwegen aan onze kaasexport in den weg wordt gelegd en wel speciaal thans aan onzen uitvoer naar Duitschland Steeds minder deviezen worden beschik baar gesteld, zoodat liet langzamerhand on doenlijk gaat worden, ook op Duitsch land, tot heden het grootste afzetgebied van de Hollandsehe kaas, zaken te doen. Speciaal tegenover Duitschland heeft Nederland een machtig wapen in handen: onze export, in geld uitgedrukt, naar dat land is kleiner, dan de import uit Duitsch land in Nederland. De z.g. contingentee- ringswet is toch zeker een prachtig raid del in de hand van de Nederlandsche re geering om de export-mogelijkheden op Duitschland in de door producenten en handelaren gewenschte banen te leiden. Adressante verzoekt, in het belang van de zuivelproducenben en dientengevolge ook van den handel, alle pogingen in het werk te stellen, de exportmogelijkheden van het product kaas zoo sterk mogelijk te bevorderen. EIGEN ROZEN EN VREEMDE LELIETJES-VAN-DALEN. De Nederlandsche bloemkweekers mogen tegenwoordig elf kilo bloemen per dag naar Frankrijk verzenden. Naar gelang het bepaald wordt. Op het oogenblik, den eersten Mei, voorjaarsdag, waarop de Parijzeuaar zich met een lelietje-van-Dalen tooit, worden deze schatjes van geringe schoonheid ge vraagd. En let nu op den econmisChen onzin zegt de „Nieuwe Tilb. Crt.". De rozen liggen in Aalsmeer te verrot ten en de kweekers moeten in Hamburg de lelietjes- bestellen om ze naar Frankrijk in hun kilo's-pakjes te verzenden. Dat is het onverstand der Europeosche regeeders, der politieke stoethaspels, die de welvaart der volken in den afgrond ja gen, terwijl zij zelf hun ambities botvieren. En in ons land zijn er velen, die maar zouden willen dat van buiten uit alles vrijelijk werd ingevoerd terwijl onze eigen nijverheid veeteelt, land- en tuinbouw door het buitenland worden gesmoord. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het Lindbergh-drama. Groote veront waardiging in Amerika, (lste blad). De Hitlerianen, die de oorzaak waren van het incident in den Rijksdag, tot ge vangenisstraf veroordeeld. (3de blad). Ex-koning Alfonso te Marseille aange vallen. (3de blad). BINNENLAND. De contingenteering in de Tweede Ka mer besproken (lste blad). De „boter-debacle". (lste blad). WANKELT DE SOVJET? Biadz. 9 GESCHIEDENIS VAN KAT WIJK AAN ZEE Bladz. 15 BOTER-DéB&CLE. Scherpe daling der commissie- noteering tot 82 cents; mid- denprijs der mijn 75 cent. Onder dit opschrift schrijft het „Han delsblad" ongeveer het volgende: Met niet veel minder dan ontsteltenis zal men hebben ontwaard, dat de prijzen op de Leeuwarder Botermijn gisteren heb ben bedragen: 69 cents laagste, 75 oonl» midden- en 79 cents hoogste prijs en dat de Oommissionoteering, die vorige weok 92 oenbs bedroeg, thans is ineengezakt tot 82 ojrts. D™e prijsontwikkeling mag catastrofaal genoemd worden,te meer wanneer men oe- denkt, dat de aanvoer heden slechts wei nig meer was dan de helft van vorigen Vrijdag en de Pinksterdagen, die als alle feestdagen, de botermarkt aantrekken, voor de deur staan Ter vergelijking wijzen wij er op, dat de boterprijzen in de beruchte crisisjaren 1894-^1898 in het tweede kwartaal lo Leeuwarden bedroegen: 189 495 cents 189 582 189 686 189 789 189 892 Vóór den oorlog bedroeg do twecdc- kwartaalsprijs 191 1122 cents 191 2129 Verder merken wij op, dat omstreeks 1830 een gemiddelde boterprijs gold van 70 A 80 cents; deze liep, met eenige tus- schentijdscho dalingen, op tot 1675 en wel tot 1.50. Daarna volgde tot 1890 een da ling tot even boven de 1, waarna de prijs weer geleidelijk opliep via de genoem de crisisjaren tot 1.30 a 1.10 even voor den oorlog. Niet ter zake ingewijde lezers wijzen wij er op, dat do kleinhandelsprijzen der boter in Friesland en ook in vele andere stre ken des lands door deze noteering worden bepaald. Voor verpakte boter is de kleinhandels prijs in het algemeen per K.G. dertig cents boven de naar beneden of boven afgeron de Gommissie-noteoring. De winstmarge der winkeliers varieert van 15 tot 20 cent per kilo. De huidige Commissie-noteering van 82 cents komt dus overeen met een winkel prijs voor verpakte boter van 55 k 57 cents per pond (n.l. 82 -{- 30 112 cents per kg.). Nieuw R.-K. Vereenigingsgebouw te Pijnacker. Donderdag is te Pijnacker het nieuwe R.-K. vercenigingsebouw plechtig ingeze gend. Hiertoe werd in de werk des mor gens door den pastoor der parochie J. J. Brüning, geassisteerd door de vroegere kapelaans van Pijnacker, de eerw. heeren Dijsselbloem, van Leeuwen en Holder- beek een plechtige H. Mis opgedragen. Tijdens de H. Mis werd door do hoogste klasen der R.-K. School een liturgische Mis gezongen. Hierna werd door pastoor Brüning, met assistentie van de kapelaans het gebouw ingezegend en het H. Hart beeld geïntroniseerd. Daarna werd het ge bouw bezichtigd. Het is een ruim gebouw, dat onder architectuur van den heer J. J. Simons te Den Haag is opgetrokken. Het gebouw bevat o.m. een uitleenzaal voor de bibliotheek, een vergaderzaal, directeurs kamer, lokalen voor cursussen en een wo ning voor den ooncierge.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1