ikanti WAALS VRIJDAG 13 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 Practïsch Degelijk Prima afgewerkt HAARLEMMERSTRAAT 130-136 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 Mei 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 766.4 te Weenen. Laagste barometerst.: 748.8 te Blacksod. Verwachting tot den avond van 14 Mei: Meest matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind half tot zwaar be wolkt of betrokken, waarschijnlijk regen buien met kans op onweer, weinig ver andering in tempe ratuur. De depressie in het Westen schijnt sta- tionnair te zullen worden en wordt daarbij niet dieper. Een nieuwe kern vormt zich verder op den Oceaan. Secundairen liggen voor het Kattegat en in de Golf van Bis- caje, welke laatste wellicht onweer na de groote verwarming der laatste dagen ver oorzaken kan. In Noord-Zuid-Westelijke luchtstroom bracht in het Zuiden en Oos ten groote verwarming, in Duitschland hier en daar zes tot zeven graden Celsius. Daarentegen wijzen de scheepswaarnemin gen op nadering van koelere luchtmassa's uit het Westen, die het weer na de groote verwarming onweersaohtig kunnen maken. Voorloopig is dus nog warm weer te wach ten, echter met neiging tot onweer. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 16.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 8.14 uur tot Zaterdagmorgen 3.40 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Zaterdag 14 Mei voorm. 8.45 uur en nam. 9.10 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 15, 12 uur 15 en 3 uur 15.5 gr. C. Zweminrichting „De Zijl": om 7 uur: 13.5, 12 uur 14.5 en 3 uur 15 gr. C. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Beleediging van een burgemeester. Voor den politierechter Mr. van Laer, stond heden terecht, de oud-wethouder der gemeente Rijnsaterwoude, W. D., wegens beleediging van den burgemeester, dier gemeente, den heer J. A. Bakhuijzen. Naar aanleiding van de jongste benoe ming van leden van den raad, heeft D. den burgemeester op 23 Januari een brief ge schreven, waarin o. m. stond, dat deze frauduleus gehandeld had, tengevolge van welk schrijven de burgemeester een klacht bij de politie indiende. Verdachte zeide den brief te hebben geschreven omdat er naar zijn meening frauduleus gehandeld is. Politierechter: „U weet toch zeker wel, dat dit niet mag. Waarom deed u het?" Verd.: Daar ben ik een boer voor. Officer: Een boer, neen u bent oud-wet houder en raadslid. Politierechter: U maakte nog wel aan spraak op lidmaatschap van den raad dus. Het O. M., eischte na verhoor van den burgemeester en den veldwachter, tegen over welke laatsten D. verklaard heeft den burgemeester te hebben willen bclee- digen, 50 boete subs. 50 dagen. Mr. Korver uit Alphen, betwistte dat D. den burgemeester persoonlijk zou heb ben beleedigd. In den brief toch staat, dat er frauduleus met de benoeming is ge handeld, terwijl vast staat dat de burge meester niet benoemt, doch slechte kennis geeft van de benoeming. Dat hij volgens de Kieswet tevns voorzitter van het stem bureau is, doet niets ter zake. Na re- en dupliek van O. M. en verdedi ger legde de politierchter de gevraagde boete op. DE L. E. M. V. 0. G. Naar aanleiding van de verschillende berichten gedurende de laatste dagen over beslagen, die gelegd zijn op bezittingen van de Leidsche Explotatie Mij. van On roerende Goederen, heeft de heer J. J. de Cler, adviseur van de directie, ons in een onderhoud een en ander medegedeeld. De eerste mededeeling van den heer de Cler was, dat hij thans, na het uittreden van den heer Kort, ook adviseur van com missarissen is geworden. Aangaande de beslagen, zeide de heer de Cler ons, dat zij vier in getal waren, nl. van een hypotheekbank van de gemeente Oeg*stgeest en de heeren Ponsen en Voor- douw. Het beslag van de gemeente Oegstgeest was onrechtmatig gelegd, want daarvoor was de goedkeuring van den gemeente raad niet gevraagd. Het beslag van den heer Ponsen was on rechtmatig, omdat het hier betrof grond, waarop recht van koop was overeengeko men, doch waarvan stukken door den toe- komstigen mogelijken eigenaar reeds weer waren verkocht. Die beslagen zijn voornamelijk gelegd op instigatie van een zekere groep, doch er bestond hedenmiddag gegronde hoop, dat ze vandaag nog zullen worden opgeheven. In de afgeloopen weken is nl. weer aan belangrijke transacties gewerkt. Er zou hierdoor voor ongeveer anderhalf millioen gulden opgeruimd worden aan bouwgron den, waarvan 8 ton rentegevend en 6 ton niet-rentegevend. Wanneer deze transac ties volledig tot stand zijn gekomen zal de bankschuld tevens van 2 ton tot zestig duizend gulden gereduceerd zijn, terwijl alle crediteuren nagenoeg voldaan zullen zijn. Er blijven dan alleen over hypothe caire schuldeischers en enkele kleinere niet-opeischbare schulden. Op onze vraag wat het door de Justitie ingestelde onderzoek ten kantore der N.V. behelsde, antwoordde de heer de Cler, dat er in de boeken niet geknoeid is en dat commissarissen noch directie ooit een cent onrechtmatig hebben opgestreken. Wat de beweringen betreft over een band tusschen de gemeente en een der wethouders, zegt spr. pertinent, dat daar van uit de boeken niets blijkt. Wel werd ons medegedeeld, dat door andere personen onrechtmatige winst zou zijn genoten (en reeds gedeeltelijk terug gestort), doch wij achten het voorloopig niet gewensoht hierover nadere mededeo- lingen te publiceeren. Tenslotte kunnen we nog mcdedeelen, dat er op het oogenblik nog een bezit is aan landerijen (bouwgronden) van 5 ton, indien bovenbedoelde transacties tot stand komen, terwijl het exploitatie-tekort nog 26.00 bedraagt aldus de heer de Cler. TELEGRAMMEN DE DOODE LINDBERGH-BABY HEEFT DE POLITIE EEN SPOOR? Mevr. Lindbergh nam het nieuws kalm op. NEW YORK, 13 Mei. (V.D.). Dr. Condon en de scheepsbouwer Curtin, die bemiddeld hebben tusschen Lindbergh en de z. g. ont voerder, zijn in opdracht van het hoofd der politie aan een verhoor onderworpen en zullen daarna ter beschikking van de justi tie worden gesteld, om materiaal over de ontvoerders te verschaffen. De politie verklaart, dat thans, nu het kind dood gevonden is, tegen de bemidde laars strenger kan worden opgetreden. Men hoopt hierdoor de ontvoerders op het spoor te komen. De politie koestert verdenking tegen een bepaalde groep personen, wier arrestatie elk oogenblik kan worden verwacht. De nurse van de Lindberghs, Betty Cow, heeft definitief het hemdje, dat men bij het lijkje heeft gevonden, als een hemd van het kind herkend. De ambtenaar, die de overlijdens acte in orde moest maken, verklaarde eoh- ter, dat hij door de identificatie van het lijkje door de kinderjuffrouw niet ten volle was bevredigd. Hij maakte zijn voorloopi- ge acte op over de doodsoorzaak bij „een onbekend kind". Indien de familie Lindbergh het lijkje zal beschouwen als dat van haar kind, kan de doodsacte alsnog worden veranderd en worden gezet op den naam van Augustus Lindbergh. De geneesheer, die het kind nog onge veer 14 dagen vóór de ontvoering heeft onderzocht verklaart, het lijkje definitief als dat van baby Lindbergh te herken nen. Zijn meening wordt door andere me dici gedeeld. Zij verklaren, dat de wond aan de linkerzijde van den schedel, die ongeveer 2.5 c.M. groot is, moet zijn toe gebracht door de slag van een stok, of een ander hard voorwerp, doch het is ook mo gelijk, dat zij ia veroorzaakt doordat het kind uit een auto is geworpen. Het lijkje moet ongeveer 2 maanden in de open lucht hebben gelegen, zoodat de mogelijkheid be staat, dat de ontvoerders zich van het kind wilden ontdoen, toen zij vreesden ontdekt te zullen worden. De neger-ohauffeur William Allan, die het lijkje heeft gevonden, deelde mede, dat hij midden in het bosch een panne kreeg. Terwijl zijn begeleider bij den wagen bleef, zag hij plotseling in de aarde den vorm van een lichaam. Klaarblijkelijk hebben de moordenaars aarde om het lijkje geworpen. De chauffeur beroerde zijn vondst niet, doch ging terstond op zoek naar den sheriff, welke zich onmiddellijk naar de plaats van de vondst begaf. Een der eersten, die van de ontdekking op de hoogte werd gebracht, was president Hoo ver. Mevr. LindbergMorrow ontving het nieuws tamelijk rustig. Zij verklaarde, dat op den duur alles beter was dan de onze kerheid, waarin zij d«j laatste maanden had verkeerd. GESTART VOOR EEN OCEAAN- VLUCHT. Reichers op weg naar Parijs. NEW YORK 13 Mei. (V.D.) De bekende Amerikaansche vlieger Reichers is in den afgeloopen nacht te 4.22 uur (Amst. Tijdl uit Newark gestart voor een Oceaanvlucüt naar Europa. Reichers hoopt vanavond te gen middernacht Parijs ie bereiken. De „DO X III" naar Italië vertrokken. STUTTGART 13 Mei. (V.D.) De bij de Dornierfabrieken te Altenrhein gebouwde groote Dornier-vliegboot DO X 3, is heden morgen na een rondvlucht over het Meer van Contanz over de Alpen naar Italië ver trokken. De vhegboot volgt do luchtroute over Spluegen, Domo en Genua naar Spo- zia. Aan boord bevinden zich elf Duitschers, die de bemanning vormen onder comman do van den chef-piloot der Dornierfabrio- ken Wagner, en verder vier Italianen, de directeur der Dormer-fabrieken Keppeler eu als gast de Italiaansche consul-geueraal te Stuttgart. Gasuitstrooming in een stilgelegde kali mijn. SEESEN 13 Mei. (V.D.) In den afgeloo pen nacht ontstond in de sedert 1924 stil gelegde kalnnijn „Carlsfund" te Gross- Rhueden een gas uitstrooining, die groote ontsteltenis veroorzaakte onder de op het vroegere fabrieksterrein van de mijn wo nende bevolking, die in een oogwenk haar woningen had ontruimd. De gas ontwikke ling was zoo groot, dat het muurwerk tus schen twee gangen, een steen- en aard- maasa van vele kubieke meters, ongeveer 50 M. werd weggeslingerd. De uitstrooming ging gepaard met een donderend geluid en een hevige rookontwikkeling. Zij duurde ongeveer tien minuten. De strijd in Mandsjoerije. CHARBIN 13 Mei. (V.D.) De Chineesche vrijscharen in Noord-Mandsjoerije zetten hun actie tegen de Mandsjoerijsche regee ring voort, waarbij zij wederom verschil lende successen te boeken hebben. Door het in de lucht laten springen van een spoorbrug hebbeu zij het verkeer op het traject KirinToengoeha stilgelegd, ter wijl zij de stad Toengoeha, een belangrijk pont aan de spoorlijn, hebben bezet. UIT DE OMGEVING N00RDWIJK. WETHOUDERSBENOEMING. Tot wethouder dezer gemeente in de va caturev. d. Wiel, werd gekozen met 8 van de 15 stemmen de heer E. L. de Witt. Vijf stemmen werden uitgebracht op den heer Liefferink en 2 op den heer Van der Niet. De heer de Witt behoort tot de Christ. Hist, partij. NIEUWKOOP. Inbraken opgehelderd? Twee jaren geleden, in den nacht vóór Hemelvaartsdag had een inbraak plaats in het Gemeente huis alhier, waarbij ongeveer 1200. ontvreemd werd, terwijl sindsdien nog werd ingebroken op 2 a 3 plaatsen in liet dorp alhier en op 3 plaatsen in het uit einde van Noorden. Gelijk bekend is, vertoeven een 3-tal personen van een club Amsterdamscho in brekers in voorarrest, die een groot aantal inbraken op hun geweten hebben en het schijnt thans, dat de alhier ge pleegde inbraken mede daartoe behooren. Een van het drietal is gisteren door de politie naar hier overgebracht en uit de bekentenis en ook uit de aanwijzingen moet zijn komen vast te staan, dat hij inderdaad aan de inbraken medeschuldig is. Ondertrouwd: J. Plomp, oud 37 jaar en A. C. v. d. Bosch oud 26 jaar A. Leliveld, oud 32 jaar en E. Pieterse oud 25 jaar. L00PEN AUTO'S 'S AVONDS BETER DAN OVERDAG? Bovenstaande vraag werd onlangs door de technici der Oldsmobilefabriek op be vestigende wijze beantwoord. Inderdaad gedraagt een explosiemotor zich onder verschillende omstandigheden "s avonds be ter dan gedurende den dag, vooral wanneer het overdag zeer warm of drukkend is en de temperatuur na zonsondergang belang rijk daalt. Deze meerdere prestatie van den motor is het gevolg van een wijziging in atmosfe rische condities. Een explosiemotor presteert meer, wan neer het gasmengsel onder hoogen druk is samenperst, met dien verstande dat de compressie niet zoo zoo mag worden opgevoerd, dat detonatie pUats heeft. Bij koude wordt de lucht zwaarder en liohter, terwijl natuurlijk warme luoht uit zet. Bij een temperatuur van 70 graden Fahrenheit neemt een pond lucht een ruim te van 380 dM.3 in; bij 32 graden beslaat dezelfde hoeveelheid lucht slechts 350 d.M.3. Daarom kan, indien de )ucht koel is, een grooter en zwaarder gasmengsel door den cylinder worden aangezogen. Een andere reden voor het beter wer ken van den motor bij avond of nacht, vinden wij verklaard door het feit, dat do avondlucht gewoonlijk vochtiger is dan die overdag. De fijne vochtdeeltjes, die des avonds in de luoht voorkomen, zouden do verbranding der benzine lichtelijk vertra gen. AUTOMOBIEL-BELASTING HET HOOGST IN GR0 0T-BRITTANNIE. Automobilisten worden, wat de belasting op hun voertuigen betreft, het zwaarst ge troffen in Groot-Brittannië. In vergelijking met automobilisten in andere landen, be talen Engelsche automobiel-eigenaars bijna twee maal zooveel als hun collega's in Frankrijk. Onze Engelsche Sporlbroeders offeren aan den fiscus ca. 350.per jaar en per hoofd. De belasting bedraagt in Frankrijk ongeveer 200.in Italië 190.in Duitschland 165.in Cana da 75.en in de Vereenigde Staten 50 Blijven wij bij de Vereenigde Staten, dan betaalt de Engelsche automobilist vijf maal zooveel belasting als zijn confrater in New York en zelfs zes maal meer dan de eigenaar in Californië. Een Engelschman betaalt één pond sterling voor iedere be lastbare paarde-kracht van zijn wagen, waarbij elke fractie boven 1/10 P.K. hem als een geheele eenheid wordt berekend. In plaats van deze heffing grootendeels ten bate van onderhoud en verbetering der wegen aan te wenden, komt in Engeland het meerendeel der automobielbelastingen ten goede aan ander© belastingbetalers. Volgens een schatting profiteeren 55 pet der andere belastingbetalers van de hooge opbrengsten, die uit de zakken komen der Engelsche automobilisten. OVER DEN ZELFSTARTER. Plaats en tijd der handeling: een land weg in de Vereenigde Staten, in 1911. De handeling: iemand, die een Cadillac be stuurt. N.B. Cadillac was de eerste auto, voorzien van een electrischen starter. De uitdrukking op het gelaat van dezen automobilist was niet vroolijk, in het ge heel niet in overeenstemming met het be zit eener gloednieuwe auto. Deze man ging zichtbaar onder zorgen gebukt. De motor bromde zelf vergenoegd. Geen bandenpech, de wagen deed het goed, de toestand van den weg in aanmerking genomen. En toch was deze man ver van gelukkig. Hij keek naar de lucht, die zwart was als inkt, naar de wolken, die zich meer en meer samenpakten. Een verblindende licht straal, de man sprong uit de auto en liep zoo snel zijn beenen hem dragen konden, ver weg. Hij was een der velen, die gehoord had den van de gevaren denkbeeldig natuur lijk waaraan auto's met electrischen starter waren blootgesteld ten opzichte van den bliksem. Wij weten nu, dat van dezen kant geenerlei gevaar dreigt. De zelfstarter dankt zijn ontstaan evenwel aan de talrijke persoonlijke ongevallen, die zich voordeden tengevolge van het starten met de hand van een dikwijls weerbarsti- gen motor. Wij denken hierbij aan de ge vallen van polsbreuk, die bij het gebruik van den aanzetslinger lang niet zeldzaam waren. Zelfs kwamen ongelukken met doo- delijken of zeer ernstigen afloop voor. Het zou niet lang duren voordat de uit vinding der Cadillac-fabrieken ook door andere constructeurs werd toegepast. De zelfstarter is heden gemeengoed en nie mand vlucht meer uit zijn auto, wanneer hij onderweg door een onweer wordt ver rast. NIEUWE WEGWIJZERS IN DUITSCHLAND. De Duiteche Automobiel Club heeft be sloten tot de invoering van een nieuwe bewegwijzering voor het geheele rijk vol gens het z. g. „Kompas"-systeem. Hierdoor zal het mogelijk worden iodere plaats te bereiken zonder gebruikmaking van een kaart. Daarbij zullen over het geheele land, alle wegwijzers die den weg naar een ge geven plaats markeeren, in een uniforme kleur worden geschilderd. Alle borden, die bijv. de route naar Berlijn aangeven, wor- BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Petronella, d. v. G. Rijs- dam en J. M. Nahon. Jeroentje, s. v. B. Bekooij en C. Wassing. Ondertrouwd: G. C. M van Veg- gel jm. 23 j en M. J Hanna&rt jd. 23 j. P. P. Smit jm. en W. A. van Hartevelt jd. Overleden: B. van Houwelingen, m. 32 j. J. Buurman, m. 83 j. 0. H. Voors- Molenaar, wed.e 68 j. den rood en wit geschilderd. Voor den weg naar Münehen zijn blauwe borden met witte letterteekens aangenomen, terwijl de wegen naar KeulenAken en naar Bazel respectievelijk door wit-zwarte en groen witte borden zullen worden aangeduid. Een nieuw systeem, dat der bestudeering waard is. «J DWARS DOOR AFRIKA MET DE SCH OM BURGK-EXP EDITIE. Wij publiceerden onlangs een kort be richt over de ontscheping van den majoor Hans Schomburgk, diens echtgenoote, de leden zijner Afrika-expeditie benevens hun auto's te Rotterdam, van waar zij de terugreis naar Duitschland ondernamen, Hoewel de wetenschappelijke resultaten dezer onderneming nog niet openhwiar zijn gemaakt, staat het vast, dat de zoölogisch, gcogragisch en geologisch gebied belang rijke resultaten werden bereikt. Do Came raman der expeditie slaagde er in op een afstand van 5 tot 6 meters een filmop name te maken van het zeldzaamste dier ter wereld, de witte rhinoceros. Opnamen gedeeltelijk de-s nachts onder gevaarvolle omstandigheden, werden bewerkstelligd van de schuwe Nyala-antilope, leeuwen, hyena's, giraffen, 30 verschillende antilope- soorten en ruim 70 olifanten. Schomburgk's karavaan, bestaande uit een tweetal Opel-auto's en twee vraohtwa- gens van dit fabrikaat, verliet in Juli 1931 Durban aan den Indisehen Oceaan om in Januari van dit jaar Lobito en de kust van den Athlantisohcn Oceaan to bereiken. Ziet een rit dwars door Afrika er op de kaart onschuldig genoeg uit, talloos waren de moeilijkheden, waarmede do reizigers en hun auto's hadden te kampen. 14.000 Km. werden afgelegd onder omstandighe den, waarvan hij, die zelf geen pioniersar beid in tropisch Afrika heeft verricht, zich geen voorstelling kan maken. Dwars door oerwoud en moeras; dik wijls zoo diep in de taaie modder ver zonken, dat zelfs de bovenkant der banden niet meer zichtbaar was; over steile heu veltoppen; door droge rivierbeddingen; door 5 M. hoog olifant.gras baanden zich de zescylinder Opeis en trucks een weg bij een tropische hitte en zelfs in don re gentijd. weken en maanden lang. Acht kilometers in 14 uur, dit dagtraject loont wel op overtuigende wijze, hoe moeilijk iedere meter terrein door mensch en auto werd bevochten. Ongevaar 16.000 M. film worden door de expeditie opgenomen. Het rapport van den naturalist, Dr. Haas, zal bijzonder belang wekkend blijken uit een oogpunt der ver spreiding van de fauna in de weinig of niet geëxploreerde gebieden van Noord- RhodeBië en Angola. Evenzeer als de studies betreffende de formatie van den Oostelijken Kongo-rivier en het Bangwco- lo-meer. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 13 Mei. Vee. Aanvoer: 906 runderen, 279 kalveren, en 955 sohapen, 724 lammeren, 778 varkens, 915 biggen, 3 paar den en 11 bokken en geiten. Prijzen: 119 stieren 0.40—2.15, 315 kalf- en melk koeien 130—290, handel matig, 317 vare- koeien 100185, handel stug; 237 vette ossen en koeien 140280, schoon aan de haak 3270 cent, 8 pinken; 79 vette kal veren 2565, schoon aan de haak 4590 cent, 300 nuchtere kalveren 24; 955 vette schapen 1218, handel zeer hoog; 724 lammeren 2.25—7.50 778 mestvar- kens 7—17, handel matig; Londsche 14 16 cent en Zouters 1618 cent per kg. lovend gewicht handel traag; 915 biggen 2.003.50, héndel matig; 3 paarden; 11 bokken en geiten 36. Kaas. Aangevoerd 94 partijen. Goud- sohe kaas 64 en Leidsche 30 partijen. Be steed werd voor: le soort Goudsche kaas 1618, 2o soort 13—15, le soort Leid sche 16—18, 2e soort 1315 per 50 kg. Handel voor Goud.sche en Leidsche kaas matig. LEEUWARDEN, 13 Mei. Kaas. Sleu telkaas 12, Nagelkaas 11, Goudakaas 12— 32, Edammerkaas 632. Aanvoer 29457 K.G. Boter. Mijnboter le kw. 79 ct., 2e kw. 75 ct., 3e kw. 70 ct., Veilingboter le kw. 76 ct., 2e kw. 69 ct. per K.G. Aanvoer 28/6, 4/12 vaten. Commissie 82. ALKMAAR 13 Mei. Kaas. Aange voerd. 66 stapels, zijnde 24.000 K.G. Fa- briekskaas kleine f 20, Fabriekscommissie f 20, Boerenkaas kleine f 18.50, Boerenkaas commissie f 21 per 50 K.G. Handel goed.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3