23ste Jaargang VRIJDAG 13 MEI 1932 No. 7200 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 3)e Zddóofad ©olifant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franoo per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad i« voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I, GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tariof berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betreikkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen Het congres der R.K. Werk gevers en het loonvraagstuk. Over het congres der R. K. Werkgevers schrijvend, constateert de „Volkskrant": „De katholieke werkgevers hebben op hun congres niet op het paard der loons verlaging gewed, maar vastberaden een an dere handelspolitiek verlangd. In dezen opzet kunnen wij niet anders dan hen van harte steunen, overtuigd dat zoo èn het belang der volksgemeenschap èn onze volkswelvaart het best worden ge diend". Wij stemmen hiermede gaarne volkomen in. Zeker, wij zijn niet blind voor de harde werkelijkheid. Loonsverlaging kan in dezen tijd noodzakelijk zijn en i s ook in verscheidene gevallen in dezen tijd nood zakelijk. Dat kan niet worden ontkend. Maar: wij zijn ook niet blind voor de harde domheid van diegenen, die loonsverlaging en loonsverlaging alléén als de totale en radicale oplossing van de wereldcrisis voorhouden. En dat het congres van de Kathilieke werkgevers vastberaden, heel positief en klaar omschreven, een ande're han delspolitiek heeft verlangd is van groote beteekenis. Er zijn gevallen, en vele gevallen, waar in onze industrie en handel met loonsverla ging heelemaal niet gebaat zijn. Als een land zijn grenzen voor ons sluit of den invoer sterk contingenteert, dan is er voor onze industrie en handel niets te doen, al zouden wij onze waren haast voor niets kunnen leveren. Hetzelfde geldt ook voor landen, die, als wij goedkooper produ- ceeren dan de binnenlandsche industrie, eenvoudig de invoerrechten verhoogen. Al is het loonvraagstuk, natuurlijk, in het herstel of den weder-opbouw van het oeco- nomisohe leven een zeer belangrijk vraag stuk, het heeft niet die alles beslissende belangrijkheid, welke velen 't schijnt vaak: met een zekere voldoening eraan willen toekennen. V De proganda vergadering der R.K. Volkspartij. In Leiden heeft de B. K. Volkspartij tot nu toe heel weinig aanhangers geteld. En wij hebben de gegronde ver wachting, dat dit zoo zal blijven ook na de propaganda-vergadering, die gisteren avond is gehouden! Er was voor dezen avond veel propagan da gemaakt, en, behalve de betrekkelijk weinigen, die aan den oproep om op de bijeenkomst te komen, hebben gevolg ge geven, zullen er nog wel anderen zijn, die willen weten, wat er op deze propaganda- vergadering door de sprekers der R. K. Volkspartij is beweerd. Wij geven er in ons blad een verslag van. En wij durven de veronderstelling uiten, dat, óók al zou er geen debat zijn ge voerd een debat, dat heel goed was en op hoog peil stond het gesprokene bij velen al een weerlegging had gevonden door de klaar bl ij kei ij ke overdrij ving of onwaarheid. Is het, om een enkele voorbeeld te noe men, niet misleidend, als de heer Wesse- ling, sprekend over leger en vloot, land storm en burgerwacht, zwijgt over het ons door het gewapende communisme be dreigende gevaar. En is het niet, kort en krachtig: schan delijk, als de heer Felix Donders be weert, dat de werkloosheid opzettelijk in heb leven wordt gelaten, om het loonpeil te drukken! En zoo zouden wij in meerdere passa ges uit de gehouden redevoeringen kunnen laten zien de inderdaad bewust of on bewust daarin neergelegde misleidende tendenz. Een propaganda-vergadering als deze DE RHIJNZICHTBRUG. Hierboven een foto van de nieuwe brug over het Galgewater, naast de bekende spoorbrug. Deze nieuwe brug, die vermoedelijk volgende week voor het publiek opengesteld zal worden, zal de lang gewenschte verbinding vormen tusschen Haagweg- en Morschwegkwartier. zal dan ook ongetwijfeld tot resul taat hebben, dat de katholieken, hun eenheid in de politiek bewarend en handhavend ondanks verschillen, die er altijd hebben bestaan en nog bestaan zullen trachten in en door de R. K. Staats partij te bereiken, wat op politiek terrein bereikt worden kan. Daarbij zal c r i t i e k natuurlijk, heel goed werk kunnen doen, it dan opbouwende critiek, vrij van overdrijving en onwaarheid, wars van de zucht om te verdeelen, wat één kan en moet zijn! LINDBERGHS KIND DOOD GEVONDEN. REEDS LANG GELEDEN DOOD GESCHOTEN. De gouverneur van den staat New-Yer- sey deelt mede, dat het kind van Lind bergh dood gevonden is. De gouverneur zeide, dat hij dit bericht heeft ontvangen van den chef der politie, Wartskopf. Het kind werd dood in de buurt van de bezitting van Lindbergh aangetroffen. Reuter seint nader uit Trenton: Uit het huis van Lindbergh te Hope well wordt medgedeeld, dat van het lijkje door den vergevorderden staat van ont binding bijna niets meer dan een geraamte over was. Het moet dus langen tijd op de plaats gelegen hebben, waar het thans is gevonden. Het werd aan de kleeding en andere kenteekenen geïdentificeerd. Het was met boombladeren en aarde bedekt. In het schedeldak bevond zich een gat ter grootte van een markstuk. Waarschijnlijk is beproefd, het lijk met het gezicht naar onderen in te graven. Dit is dan het eind van het drama, dat 21/2 maand heeft geduurd. Den lsten Maart, des avonds tusschen 7 en 10 uur is het zoontje van Amerika'e populairsten man, den bekenden Oceaan vlieger Charles Lindbergh, uit een slaap kamer van Lindbergh's villa te Hopewell in den staat New-Yersey op geheimzinnige wijze verdwenen. Onder even mysterieuze omstandigheden is het lijkje van het kind thans in de nabijheid van hetzelfde huis teruggevonden. De jonge Charles Lindbergh was negen tien maanden oud toen de ontvoering plaats had en sliep op de eerste verdieping van het huis. Tegen acht uur had mevrouw Lindbergh hem nog toegedekt en daarna zijn slaapkamer verlaten. Toen zij twee uur later toevallig boven moest zijn, ging zij nog even de kamer van haar lieveling binnen, doch vond hem niet in bed. Zij riep haar echtgenoot, en terwijl beiden rondkeken, of de kleine mischien uit bed was gekropen, ontdekte Lindbergh een openstaand raam en waarschuwde de po litie. Zoo was het begin van de tragedie, die de geheele wereld t.wee en een halve maand lang met ontzetting gevolgd heeft. Aanstonds was de politie in het geweer en werd de ontvoering per radio bekend ge maakt. Alle automobielen in den staat New- Yersey werden aangehouden en door zocht. Alle wegen onder bewaking gesteld en in iedere stad speciqie detectives gemo biliseerd, om den dader of daders op het spoor te komen en den kleine te ontdek ken. De bezitting van Lindbergh te Hopewell ligt in een heuvelland, ver van de drukke verkeerswegen. Voor het huis strekt zich een wijde vlakte uit, terwijl dichte bos- schen aan de achterzijde grenzen. De naaste buren zijn farmers. Lindbergh heeft deze rampzalige plek ontdekt, ter wijl hij met zijn vrouw, de dochter van den voormaligen Amerikaanschen ambassadeur in Mexico Dwight Morrow, een vliegtocht ondernam. Hij werd aangelokt door de eenzaamheid en de rust van de plaats, die thans een gruwelijk geheim heeft ge openbaard. Het is een schande, zooals dit tragische geval door de Amerikaansche sensatie pers is uitgebuit. Waarschijnlijk is het juist die groote publiciteit geweest, die de ontvoerders van het kind beangst heeft gemaakt, zoodat zij er zich van hebben ontdaan. Niet minder schandelijk is even wel de wijze, waarop de bandieten (de zelfde of andere) de angst der ouders hebben trachten uit te buiten door het af persen van een losprijs voor een kind, dat zij niet in hun bezit hadden of waarvan zij wisten, dat het reeds dood wa«. Zelfs Al Gapone heeft nog getracht er munt uit te slaan door in ruil voor zijn invrijheidstel ling zijn invloed aan te bieden op de roo- vers. Aan een folterende spanning voor, in het bijzonder mevrouw Lindbergh is thans, na ruim drie maanden, een einde geko men. De slag is gevallen. Beter deze wree- de zekerheid dan de marteling der onzeker heid van iederen volgenden dag. HET PINKSTERSPEL VAN DE GRAAL. Generale repetitie in het Stadion opengesteld voor het publiek. Het bestuur van de Graal verzoekt ons mede te deelen dat besloten is de generale repetitie die Zondagavond, eerste Pinkster dag, in het Sta-dion te Amsterdam, te 6.30 uur aanvangt, voor belangstellenden open te stellen, daar de uitvoering op Maandag 2en Pinksterdag zoo goed als uitverkocht is. Aan de generale repetitie op Zondag avond zullen 5000 gecostumeerde Graal- meisjes deelnemen. Het Stadion zal ver licht zijn en de toegangsprijs is f 0.25 on verschillig welke rang. De kaarten zijn verkrijgbaar aan het Sta dion, Zondag en vanaf heden aan het Cen traal Graalhuis, Vondelstraat 86, Amster dam, waar ook nog een klein getal plaats bewijzen te bekomen zijn voor de uitvoering van Maandag.. Aan de officieele uitvoering op den Tweeden Pinksterdag werken 10.000 Graalmeisjes mede. HAARLEM'S FINANCIEELE TOESTAND. De bezuinigingsvoorstellen van B. en W. aangenomen. Woensdagmiddag en -avond heeft de gemeenteraad van Haarlem vergaderd on der voorzitterschap van den heer C. Maar schalk, burgemeester. Voornamelijk liepen de debatten over de voorstellen van B. en W., die verband houden met het aanzien lijk tekort, dat op de loopende begrooting ontstaat door de noodzakelijke uitkeerin- gen aan werkloozen en burgerlijk armbe stuur. B. en W. stellen verschillende bezui nigingen op begrootingsposten voor ver der indeeling van Haarlem in do 2e klas voor de berekenig van de gemeentefonds belasting en wijziging van het tarief der verpleegprijzen van het St. Elisabeth of Groote Gasthuis. De heer Joosten (S. D. A. P.) stelde een motie voor waarin de regeering wordt uit- genoodigd 75 pet. van den steun aan werk loozen voor haar rekening te nemenver der stelde hij voor het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting te bepalen op 100. De heer Bijvoet (R.-K.) stelde een motie voor, waarin de regeering wordt uitge- noodigd de uitkeeringen aan werkloozen meer gelijkmatig over ale inwoners van Ne derland te verdeelen. De heer mr. Slingenberg, wethouder van financiën, verdedigde de voorstellen van B. en W. Hij zeide o.m., dat bet Rijk alreeds 75 pet. vergoedt van den steun aan werkloozen, maar dat het zich voorbe houdt te bepalen in welke bedrijven crisis werkloosheid heerscht. Het acht geen cri sis aanwezig voor het bouwbedrijf. Haar lem krijgt practisch geen 75 pot. doch slechts 20 pet. vergoed. B en W. zullen het Rijk wijzen op de noodzakelijkheid van spoedigen steun; zij hebben daarvoor geen aansporing uit den raad noodig. Spr. ver zette zich togen het denkbeeld van den heer Joosten om een crisisfonds te stich ten en deelde mede, dat volgens den in specteur het kohier der belastingen dit jaar vermoedelijk 30 pot. lager zou zijn dan dat van verleden jaar. Spr. was er tegen nu de opcenten te verhoogen tot 100, om dat de belastingbetalers dit jaar belasting moeten betalen over het inkomen van 1931, over bedrijfswinsten dus in veel ge vallen, die gemaakt zijn in 1930. Dat zal in dezen tijd voor velen toch al een tegen valler zijn. Naar aanleiding van de mededeeling van B. en W. trokken zoowel de heer Joos ten als de heer Bijvoet hun motie in. De andere voorstellen van den heer Joosten werden verworpen, waarna die van B. en W. werden aangenomen. Inzake het rijks subsidie aan het M. O. zeiden B. en W., dat als de andere groote gemeenten in ons land de rijksregeling aanvaarden Haarlem niet op een eiland zal blijven. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De baby van Lindberg dood teruggevon den in de nabijheid der ouderlijke woning. (Ie blad). Het incident in den Rijksdag. (2o blad). Rijksweerminister Gröner afgetreden. (2de blad). Doumer's nationale uitvaart (2de blad). BINNENLAND. Weer een slachtoffer van den smokkel handel aan de Duitsche grens. (Gem. Be richten, 4de blad). Een aanslag te Amsterdam. (Gem. Be richten, 4de blad). Drie inbraken, in de Kalverstraat te Amsterdam. (Laatste berichten). De wijziging van de Ongevallenwet in de Tweede Kamer (3de blad). De Leidsche naaimachine-zwendel. (Rechtzaken, 2de blad). De hoogeerw. Pater Angelus Jurrius, Provinciaal der Dominicanen, is overleden. (Kerknieuws). NIEUWVEEN IN VROEGER EEUWEN Bladz. 11 EEN PAGINA VOOR DE DAMES Bladz. 15 KOELE MEIMAAND. ZAL HET SPOEDIG IETS WARMER WORDEN? DE KOUDSTE DAG ACHTER DEN RUG. Meteorologische raadsels. Onze weerkundige medewerker schrijft: Uit mijn aanteekeningen van do tempe ratuur der laatste 21 jaren heb ik kunnen nagaan, dat elk jaar omstreeks dezen tijd een sterke afkoeling optreedt, en dat de gemiddelde datuïn van den koelstcn dag 10 Mei is. Dat komt zeer goed overeen met het oude volksgeloof, dat deze geregeld tcrugkeerende afkoeling nauw verbonden is aan den naam van de drie z.g. IJsheiligen of Gestrenge Heoren, die op 10, 11 en 12 Mei herdacht worden. De gemiddelde da tum, waarop in de Laatste 21 jaren dc af koeling begon, was 4 Mei. Dit jaar is de afkoeling den 2den Mei begonnncn, zoodat men zou kunnen verwachten, dat dc koud ste dag niet 10 maar 8 Mei zou zijn. Dit is niet heelemaal zoo uitgekomen, maar het scheelt niet veel, want de koudste dag, dien wij gehad hebben, was 7 Mei. Na dien da tum is de temperatuur, geheel in overeen stemming met het verloop in vorige jaren, weer langzaam stijgende en zij zal daar misschien mee doorgaan. Volgens do sta tistiek der laatste 21 jaren toch duurde de koude periode elk jaar 8 dagen, zoodat wij dit jaar Dinsdag als den laatsben kouden dag zouden moeten beschouwen. Dat zai, als wij den algemeenen weerstoestand in Europa in aanmerking nemen, waarbij bet Westelijk deel van dit gebied nog door een kouden Noordelijken luchtstroom be- heerscht wordt, wel niet geheel en al uit komen, maar heel veel kan het niet schelen, want ten Westen der Britsche eilanden na dert 'n depressie die reeds in Ierland den barometer tot daling heeft gebracht. Het is dus te verwachten, dat heel in het Wes ten van Europa eindelijk een warmere Zuidwestelijke luchtstroom zal doorkomen waardoor zeer waarschijnlijk do tempera tuur daar wel zal stijgen, hetgeen op de temporatuur bij ons een goeden invloed zal hebben. Er is dus meer kans ontstaan, dat wij spoedig aan het einde zullen komen van de afkoeling, welke dit jaar bijzonder lage temperaturen heeft gebracht. Het is merkwaardig, dat de meteorolo gie wel de verklaring voor dc rechtstreek- sche oorzaak van deze Mei-afkocling heeft kunnen geven maar dat het nog altijd een open vraag is hoe het komt, dat deze af koeling zoo nauw verbonden schijnt te zijn aan de tweede week van Mei en niet meer dan enkele dagen vroeger of later komt.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1