23ste Jaargang MAANDAG 9 MEI 1932 No. 7196 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BIJ DE LIJKBAAR VAN PRESIDENT DOUMER BINNENLAND 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week - f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V De onafhankelijkheid van de Kath. Pers en nog iets anders Naar waarheid kan worden geconsta teerd, dat de Katholieke pers in ons vader land over het algemeen een onafhan kelijke positie inneemt onafhankelijk van bepaalde personen, groepen of richtin gen onder de Katholieken en daarbuiten. En in alle bescheidenheid maar niet min der: met alle beslistheid kunnen wij dit ook in 't bijzonder verklaren van het dag blad, voor welks inhoud wij de verant woordelijkheid mogen dragen. Maar (en nu plaatsen wij ons midden in een zaak, waarover wij vandaag enkele op merkingen willen maken) misschien zullen enkele lezers vragen: is de „Leidsche Cou rant'" dan niet, evenals trouwens de an dere Katholieke dagbladen, afhankelijk van de R. K. Staatspartij, of althans in deze eenzijdig en partijdig? Met de lezers, die misschien deze vraag zullen opponeeren, bedoelen wij de enkelen, wier sympathieën, in meerdere of mindere mate uitgaan naar de zich noemende R. K. Volkspartij. Wij kunnen deze vraag héél. duidelijk, dunkt ons, beantwoorden met een weder vraag. Wanneer, bijvoorbeeld, enkele Ka tholieke arbeiders naast den R. K. Volks bond een standsorganisatie zouden willen oprichten, en wij zouden tegen deze af scheiding waarschuwen, deze afscheid ;ng afkeuren zou men dan zeggen, dat wij daardoor toonden, afhankelijk te zijn van den R. K. Volksbond, of ons aan eenzijdig heid of partijdigheid schuldig maakten? Wij meenen van niet; wij meenen, dat men dan wel zou inzien, dat ons optre den en onze houding alléén en uitsluitend werd geleid door de overweging, dat de beteekenis en kracht van de Katholieke standsorganisatie zou worden verkleind en gebroken, indien men deze in twee of méér groepen (want, als men tot scheiding over gaat, waarom zou 't dan bij twee groepen blijven?) zou gaan verdeelen. Hier heeft men ook de verklaring van het feit, dat de Katholieke pers meent niet neutraal te mogen staan tegenover de beweging van de R. K. Volkspartij. De Katholieke pers smoort niet critiek op leiding, program, doen en laten der R. K. Staatspartij w ij zijn ons niet bewust, zulks ooit te hebben gedaan. De Katholieke pers zal ook niet per se het woord willen weigeren aan iemand, die in haar kolommen een pleidooi zou willen houden voor een zich afscheidende beweging als de R. K. Volkspartij. (Ons blad zal men een derge lijke weigering niet kunnen verwijten!). Maar ten slotte zal de redactie eener Ka tholieke courant mogen en moeten verde digen en propageeren haar overtui ging, dat verbreking onzer eenheid op politiek terrein, dat verbrokkeling in twee of méér politieke groepen, nadeelige, zeer noodlottige gevolgen kan hebben voor d e algemeen e Katholieke belan gen! In dezen zin kiest de Katholieke pers partij maardat zegt niet, dat zij afhankelijk is, eenzijdig of p a r tij d i g! De „Leidsche Courant" is voor Alle Ka tholieken. Deze zeer juiste en sympathieke opmerking werd ons onlangs gemaakt, tien wij een vergadering bijwoonden van een groep enthousiaste sportijveraars, met wie onze courant in een bepaalde, bekende kwestie van meening verschilde. Ook naar onze overtuiging is de Katho lieke fcourant het geestelijk bezit van alle Katholieken; en bij het redigeeren van onze courant laten wij ons steeds door deze overtuiging leiden. De Katholieke courant behoort te zijn van en voor Alle Katholieken. Maar zij moet, natuurlijk altijd en in alles een K a- tholieke courant zijn en dus geredi geerd worden volgens de Katholieke be ginselen. Wat de toepassing dier beginse len betreft in vrije kwesties kan de redac tie een bepaald standpunt innemen, mits zij ook een gemotiveerde tegenover gestel- WIE WORDT THANS PRESIDENT? De raadselachtige persoonlijkheid van den dader. GEVALLEN IN DIENST VAN FRANKRIJK. Door moordenaarshand is de president der Fransche republiek Paul Doumer gevallen. In dienst van het vaderland. Gevallen, gelijk zijn vier zoons bij de verdediging van Frankrijk het leven lie ten. Nauwelijks een jaar geleden werd Doumer tot het hoogste ambt, tot de hoogste waardigheid, welke de republiek j haar zonen kan verleenen. geroepen. Na I een feilen, soms te verbitterden strijd j met een andere persoonlijkheid, die Frankrijk ook naar beste krachten ge- diend heeft, Briand. Beiden zijn nu heengegaan, schrijft de „Msb." beeld van de vergankelijkheid j van menschelijke glorie. Beiden behoo- ren reeds tot de "historie, welke hun le vensbeeld. zij het in geheel andere rich tingen zal schetsen. Een groot deel van zijn leven is Paul Doumer een man van links geweest. Hij is het waarschijnlijk altijd gebleven, maar de rijke en rijpe ervaringen, welke een carrière in twee werelddeelen, in drie tijdperken der wereldgeschiedenis een wijsgeerigen geest schenkt, hadden den strijdlust getemperd. En zoo zien wij hem als bezonnen grijsaard opkomen voor de echt-Fransche idee der midden- concentratie, waarin de tegenstellingen, helaas maar al te vaak en al te zeker ten nadeele van de Kerk, zoo veel en sterk mogelijk verdoezeld worden. Het ideaal, dat Doumer steeds het krachtigst aangetrokken heeft; dat ook de groote drijfkracht in zijn leven be- teekende, was een diep menschelijkheids- gevoel; dat pure humanitarisme, dat van elke hoogere gedachte gespeend is, maar toch in de wezenlijkheid van de men schelijke natuur gegrondvest is: anima natural iter christiana (de ziel is van na ture christelijk). Bij deze lijkbaar overheerscht de sym pathie voor het slachoffer van den laf- hartigen moordaanslag. Pauselijke deelneming. Z. H. Excell. mgr. Maglione, de apos tolische nuntius te Parijs heeft direct na den aanslag aan min.-pres. Tardieu het volgende telegram van kardinaal Pacelli namens den H. Vader overhandigd: „Op doorluchtige last van Z. H. ver zoek ik uwe Excellentie aan Zijne Excel lentie den heer Doumer de uitdrukking te doen toekomen van de diepe droef heid, die de H. Vader gevoelt bij het vernemen van den afschuwelijken aanslag en tevens Zijn wensohen aan te bieden de meening gelegenheid geeft zich te uiten. Ziehier het wat wij zouden kunnen noemen democratisch standpunt, dat de Katholieke pers inneemt; de Katholiek- communistische opvatting, dat de „Leid sche Courant" is het geestelijk eigendom klier Katholieken in Leiden en gewest! Moge vooral in onzen tijd de cultureele, de propagandistische waarde van een zoo goed mogelijke Katholieke pers worden begrepen De Katholieke pers is een commercieele onderneming, inzooverre een commer cieel beheer noodzakelijk middel is, om het doel te bereiken. Maar het doel is niet van commercieelen aard, doch zuiver spiritueel en religieus. En daarom deelen wij de verwondering van den aartsbisschop van Oencennati, die onlangs verklaarde: „Wanneer men nagaat, hoeveel er wordt gedaan voor de Katholieke Kerk en de katholieke vereenigingen, dan is het haast onbegrijpelijk, dat niemand van al die wei denkenden mannen en vrouwen inziet, hoe veel goeds een gift voor de katholieke pers zou kunnen bewerken. Voor alles is geld beschikbaar, voor négerkinderen, voor een basviool voor een patronaat, maar de ka tholieke pers wordt vergeten. En hoeveel J goeds gaat uit een een katholieke krant". voor het behoud van diens kostbare ge zondheid. Z. H. bidt God deze wenschen te verhooren en den president bij te staan met overvloedige hulp". w.g. Kardinaal PACELLI. Gisterochtend heeft de nuntius een nieuw bezoek gebracht, thans aan het stoffelijk overschot van president Doumer op het Elysée, en aan de regeering heeft Z. H. Em. kardinaal Pacelli telegrafisch, namens Z. H. den Paus, deelneming be tuigd. In den loop van den dag heeft ook de kardinaal-aartsbisschop van Parijs, die zich naar het hosnitaal had begeven, een bezoek aan het Elyssée gebradht en het stoffelijk overschot van den president gezegend. Kardinaal Verdier bleef ge- ruimcn tijd bij het lijk bidden. De ministerraad heeft besloten, dat bij de nationale begrafenis van a.s. Don derdag het stoffelijk overschot van pre sident Doumer van het Elysée zal wor den overgebracht naar de Notre Dame, waar de plechtige uitvaart zal plaats hebben en vanwaar daarna de overbren ging naar het Panthéon voor de plech tige bijzetting zal plaats hebben. Naar wij vernemen is het president Doumer zelf geweest, die formeel een religieuze uitvaart heeft gevraagd en daaromtrent welomschreven' instruétie? heeft nagela ten. Mevrouw de weduwe Doumer heeft dientengevolge reeds Zaterdagochtend aan den Kardinaal-aartsbisschop van Parijs een plechtige H. Uitvaartmis doen vragen, in welk verlangen kardinaal Ver- dier onmiddellijk heeft toegestemd. „La Croix" kan hierbij aanteekenen, dat president Doumer reeds geruimen tijd geleden weer zijn hoedanigheid van katholiek opeischte. Hij had zich er op beroepen, altijd de missies te hebben ge steund, met name gedurende den tijd dat hij gouverneur was van Indo-Ohina. Sinds zijn verkiezing op het Elysée heeft hij niet opgehouden een toewij- dingsvolle sympathie aan den dag te leggen niet alleen jegens de geestelijke overheid, maar ook jegens het katho licisme zelf. Het lijk van Doumer opgebaard Het stoffelijk overschot van den ver moorden president Doumer is gebalsemd en in het E.'ysée opgebaard. Terwijl Zon dag slechts officieele personen toegang hadden, zal van Maandag tot Donderdag algemeene toegang worden verschaft. WIE WORDT THANS PRESIDENT? Congres komt Dinsdagmiddag bijeen. De presidenten der Fransche republiek worden voor den tijd van zeven jaar geko zen. Wat bepaalt de grondwet voor het geval, dar een president tusschentijds af treedt (zooals Deschanel in 1920 en Mi He- rand in 1924) of sterft, zooals thans Paul Doumer? Er moet dan onverwijld een nieuwe president gekozen worden, aiet voor den Testeerenden ambtstermijn van den leengegane, maar voor de volle zeven jaar. De verkiezing voor het presidentschap geschiedt door Kamer en Senaat, te Ver sailles in vereenigde zitting bijeen. De volstrekte meerderheid (de helft phis één op rijn minst dus) is noodig om gekozen te zijn, en «r wordt net zoo vaak gestemd tot die volstrekte meerderheid bereikt is; meestal bleken twee stemmingen voldoen de Het ongewone geval doet zich dit keer voor, dat ce presidentieele vacature juist op een moment ontstaat, dat de oude Ka mer naar huis gestuurd en de nieuwe nog niet gekozen is .Daar de nieuwe wetgeven de peiiode eerst op 1 Juni a.s. begint, zal, gezien de continuïteit in het parlementair stelsel, dat geen periode zonder vo'ki/ev- tegenwoordigmg kent, de oude Kamer op geroepen wenden om met den Senaat te Versailles Ie vergaderen ter verkiezing van Donnar s opvolger. Dit zal morgen, Dinsdag, plaats 7inden. Wie die opvolger zal zijn, daarnaar va.t natuurlijk 'tg slechts te gissen. Niectemin wordt reeds de naam genoemd van Albert Lebrun, voorzitter van den Senaat, aange zien het reeds zoo vaak is gebeurd, dat do leider van klankrijks Eerste Kamer ge roepen werd tot het hoogste ambt der re publiek. En Jvist in de parlementaire over gangsperiode. waarin Frankrijk thans leeft za' het allicht menigeen gewenscht voor komen, iemand oie niet in actie zo poii- iiek is, tot president aan te wijzen. Verder worden nog als candidate! ge noemd: Paul Painlevé, candidaat der link- sche groepfn. en Ilcnry-Paté, leider van de gToep der „Indépendants de gauche", vice- president vaji de Kamer. De toestand van Claude Farrère. De dichter Claude Farrère, die, zooals werd aangenomen, bij den aanslag op Doumer slechte een lichte armwonde had opgeloopen, is Zaterdag nog eens onder zocht. Hierbij is komen vast te staan, dat hij behalve de schotwonde in den arm nog een tweede in den schouder heeft beko men. Aangezien Farrère over hevige pijn klaagde heeft men Zondag den kogel ver wijderd. De toestand van den dichter is bevredigend. DE DADER TOCH COMMUNIST? In verband met het onderzoek naar het verleden en de motieven welke den moor denaar tot zijn daad zouden kunnen heb ben gedreven, publiceert het Fransche mi nisterie van Binnenlandsche Zaken een of ficieel communiqué, waaruit blijkt dat Gor- goeloff na een verblijf te Parijs in het jaar 1930 wegens het onrechtmatig uitoefe nen der geneeskunde werd uitgewezen. In het jaar 1931 keerde hij evenwel weer te rug. In zijn notitieboekje verklaart Gor- goeloff dat hij leider is van een terroris tische organisatie, welke zich op Frank rijk wil wreken omdat het Rusland in den oorlog heeft betrokken. Het onderzoek te Nice heeft verder aangetoond, dat hij in geenerlei betrekking tot Russische emi grantenkringen heeft gestaan. Te Praag heeft hij zich bezig gehouden met de vorming van een Al-Russische Boe renpartij van jong-bolsjewistisch karakter. In de verklaring van het ministerie wordt met bijzonderen nadruk gewezen op een brochure welke Gorgoeloff te Parijs heeft laten drukken en dat om den omslag het jong-bolsjewistisch embleem, twee zei sen met daarboven een slang om een doodskop, draagt. De organisaties, aldus het communiqué, die zich van dit em bleem bedienen en aangesloten zijn bij de Derde Internationale hebben tot leden dikwijls personen die als uitdagingsagen ten optreden. Het resultaat van het tot nu toe gevoerde onderzoek, doet de vraag rij zen, of Gorgoeloff misschen slechts zwak zinnigheid voorwendt. Minister-president Tardieu voegde aan deze officiee'.e-verkaring nog toe: In de geheele aangelegenheid is een duister punt namelijk een lidmaatschapskaart van de Communistische Partij, welke Gorgoeloff te Praag werd uitgeschreven. De z.g. „groene partij" waarvan de moordenaar zich lid noemt, is misschien de rechterviel gel van de bolsjewisten. Gorgoeloff be schikte bovendien over groote bedragen aan contanten. Men moet zich afvragen hoe hij aan dit geld is gekomen. Moskou heeft met den moord niets uitstaande. In Moskousche politieke kringen wordt verklaard, dat de moordaanslag op presi dent Doumer, gepleegd door een voorma lig Russisch onderdaan, geen gevolgen zal hebben voor de Russisch-Fransche betrek kingen. De Sovjet-Russische regeering en andere officieele Sovjet>organen hebben met dezen moord niets uit te staan. Zij hebben zelfs indertijd de Fransche regee ring gewezen op de noodzakelijkheid van een verandering van de Fransche houding tegenover de Russische emigranten in Frankrijk, die daar een groote activiteit ontwikkelen. Heeft Gorgoeloff medeplichtigen gehad? De vrouw van Gorgoeloff werd door den naar Monte Carlo gezonden inspecteur der crimineele politie niet in haar villa, doch in een kerk aangetroffen. Toen men haar mededeelde, dat haar man een ernstigen moordaanslag had gepleegd, was zij geheel ontdaan en verklaarde niets van zijn voor nemens te hebben geweten, In den laat- sten tijd is hij herhaaldelijk op reis ge weest, waarbij hij steeds zijn bedoelingen heeft verzwegen en evenmin mededeelde waarheen hij ging. Van zijn politieke acti viteit wist Mme. Gorgoeloff niets. In den nacht op Zondag is zij te Parijs aangeko men, De neo-bolsjewistische beweging, waartoe Gorgoeloff te Praag toetrad, zou feitelijk een onderdeel uitmaken van de Komintern. Ln verband met zijn slechte reputatie had den de autoriteiten te Praag Gorgoeloff verboden een eigen partij te stichten. Te meer daar bleek, dat hij de beschikkjng had over een lidmaatschapskaart der Com munistische Partij. Terwijl Gorgoeloff verklaart dat hij ge heel zelfstandig heeft gehandeld, heeft zich thans een vrouwelijke getuige aange- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Na den moord op president Doumer. (2e blad). De nieuwe Fransche Kamer gekozen. Winst voor links. (2e blad). Albert Thomas overleden. (2e blad) Huisinstorting te Lyon veroorzaakt den dood van waarschijnlijk 35 personen. (Bui- tenlandsche Berichten 2e blad). Ernstige typhoon in Annam zou 500 slachtoffers geëischt hebben. (Buitenl. Be richten 2e blad). BINNENLAND. Verschillende doodelijke verkeersonge lukken. (Gem, Berichten, 3de blad en Laatste Berichten). Een jongeman te Scherpenzeel pleegt dubbelen moord op de ouders van zijn meisje. (Laatste Berichten). Een familie-drama te Rotterdam. (Gem. Berichten, 3de blad). Een modderregen te Amersfoort? (Gem. Berichten, 3de blad). Weer een winkel-overval te Heerier- heide. (Gem. Berichten, 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nederland boekt een eervolle 2—0 ne derlaag tegen Ierland. Sneek promoveert naar de 1ste klasse K. N. V. B. Zandvoort en Alphen moeten een beslis singswedstrijd spelen. S. M. C. (Warmond) promoveert naar de tweede klasse D. H. V. B. De Hollandsche afvaardiging naar de Olympische Spelen te Los Angeles. meld, wier verklaring een geheel ander beeld geeft. Mme. de Vilmorin die aan den stand van Farrère stond en slechts op on geveer 3 pas afstand van den moordenaar verwijderd was, heeft voor den rechter van instructie verklaard, dat Gorgoeloff zich voor zijn wandaad rustig met een man en een vrouw heeft onderhouden. Toen de president de zaa! binnen trad heeft de vrouw zachtjes gezegd: Daar is hij. Daarna heeft Gorgoeloff zich omgedraaid de getuige ter zijde geduwd en zijn scho ten gelost. De man met wien hij zich te voren had onderhouden, heeft zachtjes ge zegd: „Hij heeft zijn doel niet gemist", waarna hij met de vrouw tusschen de me nigte is verdwenen. VAN EEN NIEUW KAMERLID. Nog vóór de heer Kees tra zijn lidmaat schap van de Tweede Kamer had aan vaard, was de „Nieuwe Rott. Crt." zoo vrij dezen katholieken burgemeester te éti- quetteeren als „roomsch radicaal". Wat het liberale blad daaronder ver staat, is ons niet duidelijk in Wibaut's oogen moet Paus Pius XI wegens „Casri Connubii" ook wel een vreeselijko roomsche radicaal zijn maar het schijnt, dat er iets denigreerends bedoeld is met de qua- lificatie. Dit leiden wij af uit het feit, dat de Ka meroverzichtschrijver van de „N. R. Crt." over 's heeren Keestra's installatie schrijft; De voorzitter was met het oog op deze plcohtigheid witgedast verschenen; de nieuwe roomsche afgevaardigde zelf scheen een slap boordje en een doodge woon pakje ruimschoots voldoende le vinden. Niet alleen bij een deel onzer sociaal-democraten, zelfs bij sommige rechtsche overheidspersonen is er blijk baar een toenemende minachting voor de- De overzichtschrijver heeft zich vergist; burgemeester Keestra was wel degelijk ;n jacquet verschenen. Hij toonde meer defe rentie voor de Kamer dan de vrijheidsbond- sche Kamerleden Bierema en Eerdmans, die in hun huisjasje werden geïnstalleerd en dus eerder een disqualificatie verdienen. „MsbcL"

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1