23ste Jaargang ZATERDAG 7 MEI 1932 No. 7195 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN AANSLAG OP DEN PRESIDENT DER FRANSCHE REPUBLIEK BINNENLAND SI. Clemensretrailenhuis Ie MwijkeM. 3)e %eidlóGh&(&oiiïcmk DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19'cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zonda-gsblad 9 cent. TEL.. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I, GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V „Democratisch" 1 Er is op gewezen, hoe de S. D. A. P. in Amsterdam met haar verzet tegen de loonkorting voor het gemeentepersoneel in werkelijkheid „ondemocratisch" heeft gehandeld hoe zij daarmede niet de belangen der arbeiders heeft gediend. (Intusschen zal het bekende besluit van den Amsterdamschen Raad, dat dank zij de stemmen van drie leden van de Middenstandspartij, die de zaak in de war wilden sturen is aangenomen, wel niet gehandhaafd blijven). Ook het roode opposante blad de „Fak kel" is 't- er mede eens, dat het Amster- damsche Raadsbesluit voor de arbeiders belangen veel funester is dan de ge ringe korting, welke van het gemeenteper soneel geen groot offer vroeg. In de „Fakkel" zijn de sociaal-democra tische wethouders in Amsterdam fel aan gevallen, omdat deze zich wel verzetten tegen een 3 pet. loonkorting van het ge meentepersoneel, maar daarna eigener be weging kwamen, om de belasting in Am sterdam te verhoogen van 38 op 74 opcen ten. De „Fakkel" schreef o.m. hierover het volgende „Deze belastingverhooging zonder eenige progressie enz., drukt natuur lijk het allerzwaarte op diegenen, die er al het beroerdst aan toe zijn. Maar bovendien zal de huidigen ontwikke ling leiden to het in steeds grootere mate afschuiven van gemeente-perso neel naar de reserve en tot voortzet- ling leiden tot het in steeds grootere eenige maanden geleden een begin is gemaakt. Het voorgestelde bezuini gingsplan dat voor een belangrijk deel bestaat uit het nalaten of uitstellen van verschillende werken, is eveneens een beangstigende aanwijzing in deze richting. En de vreugde over het be houd van het legendarisch hooge maar in werkelijkheid heuseh niet zoo bui tensporige loon zal dan ook wel bij vele, vooral lagere gemeente-arbeiders en jeugdige ambtenaren overscha duwd worden door de angst voor ont slag of verdwijning naar de reserve". Dat deze volkomen juiste opmerkingen van zulk 'n onverdachte zijde worden ge maakt, is heel nuttig. Inderdaar, de „democratie" in de S. D. A. P. is vaak heel vreemd NAAR HET GRAF VAN DEN WONDERDOENER. Ook Katholieke Nederlanders zullen aan wezig zijn bij het begin der grootsche An- toniusfeesten te Padua, op 28 Mei a.s., wanneer de Kardinaal-Legaat met vorste lijke eer wordt ingehaald. Dinsdag 24 Mei gaan we op reis en na een prachtige tocht langs de TJijn, door Zuid-Duitschland, Zwit serland en Noord-Italië, met langer of kor ter oponthoud te Luzern, Lugano en Mi laan, komen we Vrijdagavond in Padua aan. Zal Katholiek Leiden ook vertegenwoor digd zijn? Leiden, dat zooveel vereerders en vrienden van de machtige Wonderdoe ner telt? Wanneer ik denk aan de stichten de viering van het Jubelfeest in de Harte- brugkerk en aan den schitterende avond in de Gehoorzaal, kan ik mij niet voorstellen dat ik bij het graf van den H. Antonius geen Leidenaar zal zien. We gaan op de eerste plaats om den H. Antonius te vereeren in zijn Padua; om tot de allesvermogende Wonderdoener te bidden op zijn graf zelf. Maar tegelijk zul len we graag profiteeren van de gelegen heid om veel schoons te zien in Duitsch- land, Zwitserland en Italië. Op de tweede dag van ons verblijf in Padua gaan we even naar Venetië. En voor hen die denken mochten, dat zij, nu zij al zóó ver zijn, maar verder moeten gaan om Rome en den Paus te zien voor hen is daartoe gelegenheid. Het reisbureau, dat deze reis verzorgt (Ro- tala Neerlandica, Waalsdorperweg 30, Den Haag) heeft er een reis naar Rome, heen over Assisië en terug over Genua, aan ver bonden. Dat duurt natuurlijk langer, 14 da gen en dat kost ook meer. Maar de eigen lijke Jubileereis naar Padua duurt 8 dagen en kost slechts even over d'e 100 guld en! Ik hoop Katholieke Leidenaars in Padua te ontmoeten bij het graf van onzen grooten Vriend en Beschermer E. VAN DER HELM O.F.M. EEN RUS DE DADER. De president in de afgeloopen nacht aan de verwondingen overleden. De president der Fransche republiek. Paul Doumer, is gisternamiddag omstreeks half vier het slachtoffer geworden van een moordaanslag. Toen Doumer op genoemd uur een be zoek bracht aan een tentoonstelling, wer den plotseling revolverschoten op hem gelost. In hoogst ernstigen toestand werd de president in allerijl naar het „Hópital Beau jon" overgebracht en met spoed geope reerd. De dader, een schrijver en medicus van Russische afkomst, Paul Gorgoelof gehee- ten, werd onmiddellijk gearresteerd. In den afgeloopen nacht is de president te 4.40 uur aan de bekomen verwondingen overleden. Hoe de aanslag gebeurde. President Doumer had zich, even voor 3 uur naar het Hotel Rotschild begeven, waar de schrijvers-oudstrijders een verkoop van hun werken hadden georganiseerd, zooals ze elk jaar doen tot steun van hun kamera-den. Even nadat de president was binnen ge treden, omgeven door de ministers Reynaud en Piétri, Champetier de Ribes, den heer Guichard, directeur van de algemeene vei ligheidspolitie en een aantal leden van het boeksalon, o.a. den schrijver Claude Far- rère, wilde hij van laatstgenoemde eenige boeken koopen. Op dat oogenblik zag een der ministers een hand met een revolver, doch voordat hij een beweging kon maken, knalden ach tereenvolgens drie schoten. De president stortte neer. De heeren Farrère en Guichard wierpen zioh op den aanvaller, om hem te ontwa penen. Het vierde schot wondde den heer Farrère in den rechterarm, terwijl het vol gende schot licht den heer Guichard trof. De aanvaller werd ontwapend en de aan wezigen wilden hem lynchen, maar de wacht/houdende agenten konden hem aan de menigte onttrekken en naar het nabij gelegen politiebureau voeren. De consternatie in de zalen van het ho tel Rotschild was zóó groot, dat een ge neesheer bijna geen stilte kon krijgen, jm te luisteren, of het hart van den president nog klopte en zijn verklaring „niets meer van hartslag te merken" maakte, dat de doodsmare zich met groote snelheid ver spreidde. Men droeg den heer Doumer naar zijn auto en vervoerde hem naar het ziekenhuis Beaujon, dat schuin tegenover het hotel Rotschild is gelegen. Een zevental genees- heeren verleende onmiddellijk hun bijstand onder leiding van den bekenden chirurg prof. Gosset. De president verloor overvloe dig bloed uit een viertal verwondingen, zoodat onmiddellijk een bloedtransfusie moest worden toegepast, waarvoor een der ziekenverplegers, zekere Wilma, zich be schikbaar stelde. Even later moest een tweede bloedtransfusie plaats hebben. Prof. Gosset en de professoren Cunio, Abrami, Okinezec en de doctoren Ramond, Boppe, Thalheimer en Tranos konden daarna ver klaren, dat, hoewel de toestand hoogst ern stig was, alle hoop op behoud niet behoefde te worden opgegeven, daar de bloeduitstor tingen gestuit waren. Na de tweede operatie heeft de presi dent eenige onsamenhangende woorden ge stameld. Een half uur later scheen hij prof. Gosset te herkennen. Waar de president gewond werd. Een officieel bericht werd uitgegeven, waarin gezegd werd, dat een kogel achter den rechteroorschelp in het hoofd was ge treden en de tweede kogel is binnengedron gen bij den rechteroksel. Terwijl voor het hospitaal de meniigte zich in heiige opwinding verdrong, kwa men de ministers die bij het presidentieel bezoek aan het boeksalon niet aanwezig waren geweèst, naar Beaujon, in de eerste plaats de heer Tardieu. Voor het paleis van het Elyaée hoopte zioh een enorme menschenmenigte op, die zioh weldra op eerbie'digen afstand liet te rugdringen, toen men vernam, dat mevrouw Doumer nog van niets wist. Eerst om twin tig minuten voor vijf, toen hoopvoller be richten gegeven kouden worden hebben haar schoonzoon en een harer dochters mevrouw op de hoogte gebracht en heeft zij zich naar het hospitaal Beaujon bege ven. De toestand verergerde 's avonds. Nadat aanvankelijk dus vrij hoopgeven de berichten omtrent !den toestand van den gewonde konden worden gegeven, werden de berichten 's avonds zeer verontrustend. Het bleek meer en meer dat er geen hoop op herstel meer was. Om 1 uur werd officieel bekend ge maakt, dat de president in doodstrijd lag. Zijn echtgenoote en zijn dochter weken niet van zijn sponde. Ook de premier Tar dieu, de minister van justitie Paul Rey naud en alle overige leden der regeering waren aanwezig. Het einde kon ieder oogenblik intreden. Het einde. Toen de gewonde president na een twee de bloedtransfusie weder tot bewustzijn kwam, vroeg hij: „Zijn het Franschen die het gedaan heb ben en hoe is het gebeurd?" De dokter antwoordde, dat het een auto ongeluk geweest was, waarop de president naar den naam van den chauffeur vroeg. De doktoren verzochten hem echter zich te sparen en te probeeren of hij kon slapen. Toen de patiënt daarop weer het be wustzijn verloor, werd besloten operatief in te grijpen. Tengevolge van de verzwak king door bloedverlies kon deze operatie niet onder narcose plaats vinden. Tijdens de operatie kwam de hooge lijder weer tot bewustzijn en vroeg: „Wanneer zijt gij klaar met mij?" Tegen balf drie verloor Doumer opnieuw het bewustzijn en te 440 uur blies hij den laatsten adem uit. De mededeeling van het overlijden van den president werd door de menschenme nigte buiten in diep stilzwijgen ontvangen. Men ontblootte het hoofd en zwijgend ver spreidde zich de menschenmassa lang zaam naar de bureaux der dagbladen om de extra-edities af te wachten. Te kwart over 5 uur is het lijk naar het Elysëe overgebracht. In den loop van den middag zal beslo ten worden waar het lijk zal worden opge baard. Heden te half 12 zullen de ministers bijeenkomen ter bespreking van de situa tie. De dader van den aanslag. De dader van den aanslag op president Doumer, Gorgoelof is in Juli van het vorig jaar gehuwd in Zwitserland. Sinds het hu welijk leefde hij met zijn vrouw in Monaco. Gisteren vertrokken twee beambten van Secreté naar Monaco om mevrouw Gor goelof een verhoor af te nemen. Zij kwa men echter voor gesloten deuren. Vol gens mededegling van de buren had mevr. Gorgoelof reeds vroeg in den ochtend het huis verlaten zonder in den loop van den dag te zijn teruggekeerd. De politie bewaakt thans de villa om de jonge vrouw bij haar terugkeer te arres teeren en naar Parijs over te brengen. Na zijn verhoor door de politie, dat twee uur duurde, waarbij hij verklaarde een bewonderaad van Hitler en Mussolini te zijn, werd Gorgoelof overgebracht naar het Paleis van Justitie. De menigte riep „a morten trachtte hier en daar de af zetting te verbreken om den dader te lijf te gaan. Bij zijn verboor door den rechter commissaris betuigde hij het sovjet-regime te willen bestrijden. In de kranten had hij gelezen dat president Doumer de tentoon stelling van auteurs-frontstrijders zou bij wonen. Donderdag was hij naar de ten toonstelling gegaan om zich te oriëntee- ren en gisteren om den president te doo- den. Hij bad een uur op hem gewacht. De rechter-commissaris stelde Gorgoelov in staat van beschuldiging wegens poging tot moord op den president der republiek. Daarop werd hij naar de Sa-nté-gevangenis overgebracht. De rechter-commissaris heeft drie ge neeskundigen benoemd die een onderzoek moeten instellen naar de geestvermogens van Paul Gorgoelof. In een op Gorgoelof gevonden aanteekenboekje beschuldigt hij er zioh namelijk van het kind van Lind bergh ontvoerd te hebben. DE LEVENSLOOP VAN PAUL DOUMER Paul Doumer, de president der Fransche republiek, op wien gistermiddag tijdens de opening van een tentoonsteling van Fransche schrijvers een moordaanslag is gepleegd, is 75 jaar oud. Paul Doumer werd op 22 Maart 1857 te Aurillac in het Departement Cantal, ge boren. Zijn vader was wegwerker bij de spoorwegen en stierf eenige jaren na Paul's geboorte. Zijn moeder trok naar Parijs, waar zij in een straatje van Mon- martre een garen- en bandwinkeltje begon. Reedjj vroeg was Paul Doumer gedwongen naar een werkkring om te zien. In zijn vrije uren werkte hij echter voor verschil lende diploma's en na eenigen tijd zag hij kans het onderwijzersexamen te doen. Van onderwijzer bracht hij het al spoedig tot schoolhoofd, en zooals zoovele politici was de stap van het onderwijs naar de politiek, die hem reeds lang had aangetrokken, niet moeilijk. Reeds op jeugdigen leeftijd werd hij kabinetchef van Charles Floquet, den voorzitter van de Fransche Kamer, en in 1888 werd de jeugdige redicaal zelf in de Kamer gekozen, waarin hij echter slechts eenige jaren zitting hield. Hij werd door een politiek tegenstander verslagen doch eenige jaren later werd hij opnieuw in de Kamer gekozen en in 1895 deed hij zijn intrede in het kabinet-Bourgeois als mi nister van financiën. In deze functie kwam hij met zijn plannen voor een inkomsten belasting, doch zonder succes, zoodat hij in April 1896 alweer aftrad. Het volgende jaar werd hem de belang rijke functie van gouverneur van Indo-Chi- na aangeboden. In Indo-China, waarheen hij in Januari 1897 vertrok, kon hij zijn volle werkkracht ontplooien en hij maakte zich vooral verdienstelijk door de uitvoe ring van eenige groote openbare werken aldaar. In 1902 keerde hij naar Frankrijk terug en schreef o.a. zijn boek „L'Indo-Chi- ne fran^aise". In hetzelfde jaar werd hij wederom in de Kamer gekozen. Hij had weer in het kabinet kunnen komen, indien hij bereid was het ministerie-Combes te steunon, doch hij weigerde dit en vromde een groep van radicale dissidentie, die het genoemde ministerie ten val bracht. In 1906 werd hij candidaat gesteld voor het presidentschap der Fransche repu bliek. Met 371 stemmen moest hij echter het veld ruimen voor Armand Fallières, die 449 stemmen verkreeg. In 1917 werd hij minister zonder porte feuille in het Kabinet-Painlevé. In het ka- binet-Briand van 1921 werd hij minister v. financiën, welke functie hij in 1925 even eens innam in het kabinet-Loucheur. Verleden jaar werd hij opnieuw candi daat gesteld voor het presidentschap der Fransche republiek. Zijn tegen-candidaat was niemand minder den Briand, en merle daardoor werd de stemming door de ge- heele wereld met groote spanning tege moet gezien. Bij de eerste stemming, op 13 Mei 1931, kreeg Doumer 432 stemmen en Briand 391 stemmen, zoodat geen van beiden de absolute meerderheid, die 453 bedroeg, behaalde. Bij de tweede stemming trok Briand zich echter terug, zoodat Dou mer bij de tweede stemming 504 stemmen j behaalde en Gaston Doumergue als presi dent der republiek opvolgde. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Op den Franschen president Paul Dou mer is gisteren een revolver-aanslag ge pleegd, tengevolge waarvan hij in den af geloopen nacht is overleden. (Ie pagina). De lersche kwestie in het Britsche La gerhuis. (2e blad). Groote brand op de Cunard-pier te New York. (Buitenl. Berichten 2e blad). KONINKLIJKE BESLUITEN. Notarissen. Bij Kon. besluit ia benoemd tot notaris biojien het arrondissement Breda, ter standplaats de gemeente Oisterwijk, O. P. van der Klei, candidaat-notaris te Bergen op Zoom; binnen het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats de gemeente Franeker, W. Jensma, candidaat-notaris te Leeuwarden; binnen het arrondissement Dordrecht, ter standplaats de gemeente Gorinohem, J. K. Eblé, candidaat-notaris te Gorinchem; binnen het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats Makkum, ge meente Wonseradeel, L. S. van der Burg, candidaat-notaris te Makkum; is ann D. Wisboom Verstegen eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van notaris te Dordrecht. UITSLUITING DEENSCHE EXPORT SLACHTERIJEN. Uitzicht op werkhervatting in het midden der volgende week. Reeds heden, dus twee dagen eerder dan verwacht werd zal er een gedelegeerden vergadering gehouden worden van de Deen- sche coöperatieve exportslachterijen. Dit geschiedt op aandringen van den rijksbo- mjddolaar, die zich opnieuw in het conflict heeft gemengd en zich Woensdag zoowel bij de werkgevers als bij de arbeiders van den stand van zaken op de hoogte heeft ge steld. Het bestuur der coöperatieve slachterijen was voornemens heden voor te stellen aan het bestuur vrij mandaat te geven om na onderhandelingen met de arbeiders het conflict tot een einde te brengen. Vanmiddag, na de gedelegeerden verga dering, zal er een bijeenkomst zijn van par tijen metd en rijksbemiddelanr. Worden partijen het daar eens dan moet er nog een referendum onder de slachterij-arbeiders worden gehouden, dat reeds Maandag of Dinsdag zou kunnen geschieden. In het gunstigste geval d.w.z..als het re ferendum goed uitvalt, zou het werk reeds in het midden der volgende week kunnen hervat worden. „Hbld." Het Kamerlid Schaper. Wij hebben onlangs aan „Vooruit" het bericht ontleend, dat de heer J. H. Scha per om gezondheidsredenen ook als lid van de Tweede Kamer zou bedanken. Do heer Schaper heeft dit thans in een onderhoud met het Volksblad tegengesproken en ver klaard „Mijn drieledige functie van Kamerlid, Gedeputeerde en partijfunctionaris is mo te zwaar geworden. Ik ga me nu beperken tot de Kamer en de partij, om me daaraan volledig te kunnen wijden". De dagen van dretraite geven rust en verkwikking voor ziel en lichaam. 21—24 Mei Mannen 6.50 24—27 Mei Politiebond 6.50 28—31 Mei Jonge Mannen 6.50 31 Mei—3 Juni Gehuwde Vrouwen 6.50 6—9 Juni Overheidspersoneel 6.50 1114 Juni Leiders Jeugdvereen. 6.50 2528 Juni Gehuwde Mannen 6.50 28 Juni1 Juli Heeren Middenst. 10. 2—5 Juli Meisjes 6.50 58 Juli Geh. Dames Middenst. 10. AANMELDING BIJ DE DIRECTIE TELEFOON 6048.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1