EEN MIDDAGJAPON. In deze tijden van bezuiniging, waarin wij onze eischen eerder moe ten vereenvoudigen dan wel beper ken, zal de belangstelling van de vrouw vooi wat „gedragen" wordt, toch geenszins verflauwen, integen deel wij bestudeercn de modepla ten met nog meer ijver dan vroeger, teneinde bij het koopen of maken van een japon toch vooral geen dom migheden te begaan, want zooiets kunnen wij ons niet meer veroorloo- ven, en wij moeten dus onze goede doch meer bescheiden garderobe met meer zorg dan ooit te voren kiezen. Onze teekening laat u een voor beeld zien van een eenvoudige doch chique middagjapon. Deze is gemaakt van doffe Afgha soie De blouse is aan den voorkant gegarneerd met crème wollen kant, die in de stof is gezet. De rug van de taille is geheel glad, terwijl de voorzijde over elkaar claat en een weinig overbloust.. Het heupstuk bestaat uit ongelijke punten en is aan de taille vastge- knipt. Ter hoogte van het middel vormen dwarsplooitjes de garneering, zoodat op dit toiletje de ceintuur overbodig is. De rok bestaat uit zes breede stolpplooien, die puntsgewijze in het heupstuk zijn aangebracht. Het korte losse jakje, de z.g. bolero, maakt, dat deze japon zeer goed als wandel japon kan worden gebruikt. De glad de rechte mouwen hebben de zoo geliefde musquetiere-kappen van de zelfde kantstof als die voor de blouse is gebruikt. Twee strass-clips, op origineele wijze even onder de schouders aan gebracht, voltooien dit smaakvolle geheel. HET ENSEMBLE. De tijd van de modeshows is weer aangebroken en wat het meest op valt is, dat de ensemble's weer hoog tij zullen vieren en met recht, want men kan zulk een costuum op al lerlei manieren varieeren om bij mooi weer den mantel uit te laten en alleen in de japon tz wandelen, terwijl men bij andere gelegenheden juist weer den mantel kan dragen. Bijzonder in den smaak vallen ook de complets met het korte jasje. Allerlei soorten wollen stoffen en zomerstoffen ziet men hiervoor ver werkt. Gestreept, effen, bouclee's, gemeleerde, doch allemaal opvallend zacht en soepel, maar toch uiterst fijn en licht om te dragen. En nu de Lente er weer is, heeft men tal van nieuwe variaties ont worpen. Ons prentje doet u een van de nieuwste snufjes zien. Dit snoezige toiletje, dat gemaakt is van donker bruine afghalaine, is verwerkt met tomaatkleurige geruite wollen stof Het mouwlooze japonnetje is alleen versierd door nervures, terwijl een losse ceintuur van de tomaatkleurige DE CRAVATTE.. Met het op den voorgrond treden van de mantelcostuums komt vanzelfsprekend ook de losse bontgarneering weer ter sprake, zij het dan in gewijzig- den vorm. Waren eenige jaren geleden vossen de „aangewe zen" dracht, op het oogenblik ziet men cravatten in allerlei uitvoeringen. Vaak worden zij uit verschillende bontsoorten samengesteld in zeer tegenge stelde kleuren. De cravatte wordt los om den hals ge knoopt, wat een zeer aparte charme aan het costuum geeft Voor die dames, die echter van al deze buitennissigheden niet houden en toch gaarne de vos vervangen door iets mo- derners, geven wij hier een voscol, die met een zijden strik gesloten wordt. Deze staat eveneens zeer elegant en brengt misschien een oplossing voor uw vos, als de kop en staart niet meer mooi genoeg zijn om hem in zijn geheel te dragen. Als u de vos op deze manier laat verwerken, dan moetennatuurlijk ook de poo- ten worden verwijderd. stof bevallig om de taille gestrikt is. Het jasje bestaat eigenlijk uit twee jasjes, waarvan de eene kant bruin, de andere kant rood is en dit jasje is zoo gemaakt, dat het ook aan beide kanten te dragen is. Dat is nog al een precies werkje, maar u hebt dan ook iets zeer ongemeens. De ja pon heeft daarom geen mouwen, om dat wij naar het warme jaargetijde toegaan en dan zouden twee mouwen over elkaar eerstens te warm zijn en de mouw van het jasje, die een echte japonmouw is, zou ook heelemaal niet mooi vallen. Het jasje heeft een chabotachtige kraag en revers terwijl op een der schouders een losse strik is aangebracht, ook in de beide kleu ren. De gladde japonmouw valt met een punt op de hand en heeft een lang split dat met enkele sierknoop- jes sluit. De rok heeft eenige opge stikte rolnaadjes, die de heuplijn aan geven, terwijl hij verder naar bene den iets klokkend uitloopt. Wilt u de japon dragen zonder jasje, dan doet u goed er een losse blouse van kant stof onder te dragen in dezelfde to matenkleur. terwijl u over de kant stof heen natuurlijk zeer goed het jasje kunt aantrekken. DE BLOEMEN. In geen land in Europa worden zoo veel snijbloemen verkocht als in ons land. Bijna geen huis of er is minstens een bos bloemen. Dit is een verschijn sel van de laatste paar jaren toen de straatverkoop de prijzen zoo laag maakten, dat iedereen bijna in staat was zich wekelijks enkele losse bloe men aan te schaffen Daardoor zijn de gemaakte bloemen, waarmede onze grootouders de huizen versierden eigenlijk overbodig geworden Men ziet nog wel gemaakte bloemen, maar deze zijn dan of zoo prachtig, dat zij bijna echt zijn of zoo ordinair dat wij er niet eens onze aandacht aanbesteden Daar bij komt, dat er verschillende levende bloemen zijn. die uitstekend gedroogd kunnen worden, b v. de mimosa, de lampionnen en derg., terwijl men zeer decoratief in het voorjaar wilgentakken binnenskamers kan laten uitloopen, of een mooie kastanjetak, een prunis enz. In het najaar hebben wij de prachtige bloeiende artisjok en ook de duindoorn, die langen tijd goed blijft Ook leggen wij ons meer en meer toe op dhet kwee ken van bloeiende planten, terwijl cac tuskastjes meer en meer in de mode komen. Nu is het kweeken van cactus sen aan den eenen kant zeer eenvou dig, maar aan den anderen kant komt het precies aan op de goede plaats in huis. waar wij het kastje kunnen plaat sen. Dat is iets, dat wij zelf moeten on derzoeken. Zoo is het ook met de bloeiende planten. Primula's b v zijn zeer weinig eischend en doen het bijna overal waar zij voldoende licht heb ben. Maar de primula heeft een eigen aardigheid die hem niet zoo geliefd doet zijn, er zijn n.l menschen die uit slag krijgen wanneer zij de primula aanraken. Andere menschen hebben daar natuurlijk heelemaal geen last van en kunnen zoo iets niet begrijpen, maar als wij b.v aan een zieke een plant willen geven, laten wij ons dan door den lagen prijs van de primula niet laten verleiden, want wij kunnen niet weten of de patiënt wel tegen deze plant kan De hardgroene planten zooals de clivia, aspadistra enz. ziet men niet meer zoo veelvuldig als voorheen, ter wijl de traditioneele palm, die vroeger een grooten hoek van de kamer innam, langzamerhand op den achtergrond raakt Dit is wel het gevolg van de te genwoordig overal verkrijgbare snij bloemen Als wij bloemen hebben gekocht, dan beginnen wij een klein stukje van den steel schuin af te snijden Daarna zet ten wij vooral niet te veel bloemen in een vaas. Het is voor de bloemen beter en het staat veel sierlijker, b.v. slechts vijf tulpen in een vaas te zetten, dan 'n heele bos. die daardoor niet tot hun DE HANDTASCH. Ziehier nu eens een rijke collectie van gezellige tasschen, waarmede wij ons hart eens kunnen ophalen en als het mogelijk is, een gelukkige keuze er uit doen. Wat zegt u wel van de zwart zijden moire tasch met het mo- npgram in het midden? De overklep is in moderne figuren doorgestikt, wat een aardige garneering rond het monogram vormt. No. 2 is een tasch van grijs kalfs leder met rood galalith beugel en sluiting. De derde tasch is uitgevoerd in zwarte doffe ribszijde en de sluiting wordt gemaakt van een bleu applique No. 4 is natuurlijk in het moderne lakleder uitgevoerd en een aardige garneering is wel de z.g. riemslui ting, welke bij een 'mantelpakje zeker tot zijn recht zal komen. En dan komt No. 5 de laatste van de aller aardigste colleciie, die wat kleur be treft zeker niet behoeft onder te doen voor de andere. Ook deze is van kalfsleder, maar in de moderne jade- groene tint, terwijl een breede band van hetzelfde leder met als sluiting een wit metalen gesp alle garneering vormt. U ziet. keus genoeg en ik hoop dat u bij het koopen van een tasch naar uw zin zult slagen. recht komen. Verder verdient het aan beveling de bloemen goed te verzorgen, door te zien of er nog steeds voldoende water in de vaas is, er op te letten, dat de bloemen niet te donker staan of niet te warm en zoo noodig nu en dan een klein stukje van den steel af te snij den. Op deze manier hebben wij veel meer aan onze bloemen en zij duren veel langer Tulpen die met zorg wor den behandeld, kunnen gemakkelijk tien dagen goed blijven. Bij het verzorgen van onze bloeiende planten moeten wij weer op andere dingen letten. Eerstens is het noodza kelijk dat de aarde los wordt gehou den. Als wij maar steeds water op de aarde gooien en denken, dat dit vol doende voor de plant is, dan zullen wij al spoedig zien, dat wij ons deerlijk hebben vergist, want dat het eene blad na het andere vergeelt en de bloemen, zelfs reeds de knoppen afvallen DE VERSIERINGEN VAN ONS POSTPAPIER. Het getuigt van buitengewoon veel smaak als men postpapier heeft van zoodanige kwaliteit en uitvoering dat de verschillende menschen, die het ontvangen, dadelijk weten, van wie den brief afkomstig is. Wij kunnen natuurlijk onzen naam er op laten drukken, maar wij kunnen ook een monogram ontwerpen oi laten ont werpen en het zal heel vaak van de lettercombinatie afhangen, wat wij er van kunnen maken. Onze teekening geeft u eenige voorbeelden van monogrammen, die het „doen", hetgeen u tevens op het daaronder afgedrukte postpapier kunt zien. De mogelijkheid van samenstel ling van monograms is zoo uitgebreid vooral met de tegenwoordige moder ne lettersierkunst, dat wij moeten volstaan met een achttal voorbeel den. Bij het ontwerpen zou ik wel aanraden zelf uw idee aan te geven en zoo gij zelf niet teekenen kunt, het dan door een vakman te laten uit voeren. Alleen op deze manier krijgt u een persoonlijk cachet aan uw postpapier.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 15