UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 7 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. MEISJE OVERREDEN. Aan de verwondingen overleden. Gistermiddag heeft op den Nieuwen Vlissingschen weg, onder de gemeente Koudekerke, een ernstig ongeluk plaats gehad. Het 13-jarig dochtertje van den werkman G., wonende aan dien weg, reed per rijwiel schoolwaarts, toen van de an dere richting een vrachtauto aankwam. Heb meisje reed op zij tegen den auto aan en kwam zoodanig te vallen, dat het gis teravond aan de bekomen verwondingen overloed in hot gasthuis te Middelburg. MEISJE DOOR AUTO GEGREPEN. Haar toestand zorgwekkend. Gistermiddag te half -vier heeft te Zuidwolde een ernstige aanrijding plaats gehad. Het 14-jarige dochtertje van den landbouwer D. aldaar wilde per rijwiel vanuit een zijstraat de hoofdstraat inrijden doch week daarbij te veel naar links uit. Van de richting Zwolle naderde op dat moment een personenauto. De bestuurder, de heer C. uit Hoogeveen, kon door krach tig remmen niet meer voorkomen, dat het meisje door de auto werd gegrepen. Met een ernstige hoofdwonde is zij in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis te Hoogeveen vervoerd. BEJAARDE VROUW OVERREDEN. Aan de gevolgen bezweken. Op den Velperweg nabij Arnhem heeft gistermiddag te ruim vier uur een auto ongeval met doodelijken afloop plaats ge had. Ter hoogte van de autogarage van Moll's A. T. I. M. werd een bejaarde vrouw door een auto overreden. Zij werd in hoogst bedenkelijken toestand naar het Gemeenteziekenhuis overgebracht, waar zij eenigeu tijd later is overleden. BRAND IN EEN MANUFACTUREN WINKEL TE NOORDLAREN. De bewoners moesten in nachtgewaad de vlucht nemen. De vroegere melkfabriek te Noordlaren, die voor eenige jaren veranderd is in een manufacturenzaak en een woonhuis, is een prooi der vlammen geworden. In de manu facturenzaak waren juist een dag te vo ren nieuwe bewoners gekomen, zoodat huisraad en winkelinventaris nog ingepakt stonden. De vrouw van den manufactu- rier kon slechts met groote moeite wor den gered; aan een serie aangeknoopte lakens moest men haar uit de brandende woning naar beneden laten zakken. Ook do familie H., die het woonhuis bewoonde, moest in nachtgewaad het huis ontvluch ten. Een der gezinsleden liep ernstige brandwonden op. De oorzaak van den brand is onbekend. „Msbd." UITSLAANDE BRAND TE A'DAM. In het achter den winkel gelegen kan toortje van de „Centrale" 'Woninginrich ting", een zaak in loopers, beddegoed en wat dies meer zij, gevestigd aan de Kei zersgracht 478, dicht bij de Leidschestraat te Amsterdam, is gistermiddag brand uit gebroken. In het achtergedeelte van het perceel was niemand aanwezig, wel be vonden zich in den winkel enkele perso nen, die het onraad spoedig bemerkten. In een oogwenk sloegen de vlammen via een raam van het kantoortje fel uit naar een aangrenzende binnenplaats en bijna even snel hadden zij zich ook medegedeeld aan het achter hot kantoor gelegen magazijn, dat geheel gevuld was met loopers, kapok bedden en cocosmatten. Toen dan ook de brandweer ter plaatse verscheen, werd on middellijk het alarm middellbrand gege ven, waarop versterking aanrukte. Hierop werd de brand, die een verstikkende rook verspreidde met succes bestreden en moes ten de vlamen spoedig voor het natte ele ment wijken. Het kantoortje en het ach tervertrek met de inventaris beide ver trekken liggen hooger dan de winkel brandden geheel uit. Verzekering dekt de schade. TWEE KINDEREN VERDWENEN. Waarschijnlijk samen gevlucht. Sinds Donderdagmiddag wordt te Smil- de (Dr.) vermist de 16-jarige Cornelia Jon- gojajx, die onder toezicht staat van de Vereeniging „Kinderzorg" te Rotterdam. Te Appelscha wordt een jongen vermist, die ook uitgezonden is door bovengenoem de vereeniging. Vermoed wordt, dat zij sa men gevlucht zijn. De politie stelt een on derzoek in. Het drama op de Waal. Op 10 April j.l. gingen twee jonge Nij- megenaars per kano uit om een tocht op de Waal te maken. Men hoorde na het ver trek niets meer van beide jonge mannen, tot eenige dagen geleden het lijk van een der jonge mannen, Peters genaamd, uit de Waal werd opgevischt. Gisteren is het tweede lijk, van den 23-jarigen H. W. even- eens uit de Waal opgevischt en naar Nij megen overgebracht. VAN HET SMOKKELFRONT. DUITSCHE DOUANE BETRAPT EEN SMOKKELBENDE. Werkloos huisvader doodgeschoten. Gisternacht is onder 't Duitsche grens dorp Straelen bij Venlo weer een smok kelbende bestaande uit tien man, door een douanepatrouille overvallen. De beambten maakten gebruik van hun vuurwapenen en schoten ter waarschuwing eerst in de lucht. De smokkelaars echter wierpen hun smokkelwaar weg en vluchtten in het dich te struikgewas. De beambten begonnen daarop een ach tervolging, waarbij een zekere N. B., door hen werd achterhaald. Toen hij gesommeerd werd halt te hou den, voldeed B. daaraan niot, waarop eeni ge schoten op hem werd gelost. Een ervan drong den man in het onderlijf, een tweede trof hem in de hartstreek. De getroffene gaf na eenige oogenblikken den geest. B. was vijf en twintig jaar oud, werkloos arbeider, en woonachtig te Neukirchen. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. De weggeworpen smokkelwaar, circa 100 K.G. koffie, tabak, sigaretten en spek, word door de douane in" beslag genomen. EEN WONDERKIND? In Gouda is oen meisje van ruim 2 jaar dat alle Nederlandsche voetballers op haar duimpje kent. Het kind, de 2 y2 -jarige An nie de Bruijn, is de dochter van een siga renwinkelier in de Vlamingstraat, die in het bezit is van een goede 130 plaatjes, welke voorkomen in de Mis» Blanche-siga- retten en waarop de beeltenissen van spe lers uit het heele land zijn afgedrukt. Zon der de minste aarzeling noemt ze den naam van den betrokkene. Als het kleine ding lezen of schrijven kon, zou het geval misschien verklaarbaar zijn, want op de achterzijde van de plaat jes staan de namen der voetballers ver meld. Een kind van 2% jaar heeft echter geen letter» gegeten of een pen gehanteerd. Eveneens zou men het verschijnsel gewoon kunnen noemen als de prentjes in een be paalde volgorde lagen en het kind de na men van het rijtje af opnoemde. Maar ook dit is het geval niet. Wij hebben dit kunnen ervaren bij een bezoek, dat wij bij het wonderkind- brach ten. De plaatjes kwamen op tafel. Eerlijk ge zegd vonden we het geval wat vreemd. En daar de séance, als Annie werkelijk het voorgestelde wonderkind was, zeker in elk geval moest slagen, schudden we de prent jes wat door elkaar. Wie is dat nu, vroegen we daarop, een willekeurig plaatje voorhoudend? Strabbing, klonk prompt het fijne, hooge stemmetje van de kleine. Even aan den achterkant gekeken, het klopte al» een bus, 't was de Achilles-man. En die? Wim Tap, zeide het meisje zonder aarzelen. De volgende was weer raak en zoo ging het steeds maar door. Achter elkaar, welke prentjes men ook van het stapeltje nam, eiken keer werd het goede antwoord ge geven. Alle plaatjes werden getoond, honderd en dertig goede antwoorden kwamen. De namen werden zuiver weergegeven, de moeilijkste, zoowel als de gemakkelijkste, die van vier lettergrepen en die van een klank, van welke club in Nederland dan ook. 't Was geen enkele keer mi9. Ook het onderscheid kende het wonder lijke ding zeer nauwkeurig. Da's Sterk van Unitas en da's Sterk van 't Gooi, da's Jaap Paauwe en da's Bassie Paauwe. Het ver schil door de voorletters van broers of ge lijknamige voetballers, men kon het zoo gek niet verzinnen, de 2^-jarige noemde zonder de minste aarzeling den goede. Ge zichten, die een wekelijksche wedstrijdbe zoeker niet zou thuisbrengen of die als twee druppels water op elkaar lijken, be stemde de kleine Annie tot den juisten ne- zitter. De ouders wisten ook geen verklaring voor deze wonderlijke geschiedenis. Een tijd geleden,, toen Annie nog geen twee jaar was, had ze met de collectie, die toen niet groot wa-s, al niet de minste moeite en mee het vermeerderen der plaatjes is dit zoo gebleven. Het wonderkind zelf schijnt het heel ge woon te vinden en 't als een aardig spel letje op te vatten. „Vad." ALPHEN AAN DEN RIJN. Gevonden voorwerpen. 1 Zegelring, goud; een bruine portemonnaie met in houd, 2 belastingplaatjes, een honden hals band. Geboren: Cornelis, z. v. Hendrijnus Doornekamp en Jannigje Zuidam. Alida Guurtje, d. v. Johannes W. de Jong en Theodora Koops. Cecilia Neeltje, d. v. Albertus Wolswijk en Neeltje Hogenes. Hendri Willie, d. v. Simon Groenendijk en Grietje Dolleman. Sophia Alida Maria, d. v Gijsbertus van Deuren en Maria M. Pijnacker Henri Louis, z. v. Pieter Bo gaard en Petronella A. Meijers. Martina Antje, d. v. Cornelis H. Schuurman en Mar tina P. Paling. Dirk Cornelis, z. v. Cor nelis van Leeuwen en Cornelia Blom. Hubertus Ehgius Maria, z. v. Johannes W. Figee en Anna M. Th. van Schijndel. Christina Alberdina Johanna, d v. Pieter Stellingwerf en Adriana 'Rl. P. Wessels. Overleden: Marinus Antoniua Maria van Rijn, oud 10 dagen. Gehuwd: Jacob Kesting, oud 36 jaar en Jansje de Graaf, oud 23 jaar. Gevestigd: Rarendina van Vliet, echtgenoote van J. Broekhuizen, Zuideinde 25, van Ter-Aar; G. Knegt, Pr. Hendrikstr. 18, van Zzenaar; M. Visser en gezin, Steek- terweg 88, van Rietveld; A. Zwaan, Hoorn 83, van Leiden; L. J. F. van Hofwegen, Pr. Hendrikstraat 136, van Utrecht; J. van der Smissen, Otweg, in een woonkeet, van Bos koop; S. Dam en gezin, Hoorn 436, van Woubrugge; A. de Lange en gezin, Raad wijkstraat 27, van Hazerswoude; J. W. van Zwieten en gezin, Raadhuisstraat 88, van Woubrugge. Vertrokken: J. M. Tiefz, Raad huisstraat 44, naar Apeldoorn, Trekweg 115; Margaretha de Vos, Bloemhof straat 12, naar 's-Gravenhage, Meidoornstraat 114; Justina Altona, Hoorn 80, naar Haarlem, Hazepaterslaan 24; Maria G. van der Leeuw, Raadhuisstraat 44, naar Rotterdam, Bchiebroeklaan 77; Wilhelmina J. Capele, van Boetselaerstraat 30, naar Rotterdam; P. Verdonk, Visserstraat 15, naar Amster dam, Rlieihvisch Feitstraat 22; Th. V. van Schaik, Hoorn 75, naar Zoeterwoude; J. H. Eefsting en gezin, Rietveldschepad 70, naar Zuid-BeijerlandA. Koster, Oudsh. weg 70, naar 's-Gravenhage, Nieuwe Schoolstraat 15a; Bouwina H. G. Haan. Stationsstraat 47, naar Leiden; G. van Eek en gezin, Gnephoek 78, naar Linschoten; Lijsje Neh- melman, Oudsh. weg 132, naar Oegstgeest. BODEGRAVEN. Wit-Gele Kruis. In de laatst gehouden vergadering van het Wit-Gele Kruis werd breedvoerig gesproken om middelen te be ramen, het belangrijk tekort der vereeni ging te dekken. Door het bestuur werd daarop bij de leden een lijst ter inteeke- ning voorgelegd. Om nu de resultaten daar van aan de leden bekend te maken, heeft het bestuur een extra algemeene vergade ring belegd op Vrijdagavond in het Patro naatsgebouw. De voorzitter, de heer E. Bogaart, heet alle aanwezigen welkom, waarop door de secretaresse, Mevr. D. Aengenent, de no tulen der vorige vergadering werden voor gelezen, welke werden goedgekeurd. De voorzitter deelt vervolgens mede, da-t met gulle hand en veel. gegeven is, en zegt daarvoor een woord van hartelijken dank. Aan vrijwillige bijdragen was ontvangen de som van f 595. Bij de laatste vergadering was in kas f 7.56. Ontvangen is tot 6 Mei vrijwillig f 595, van de T.B.C.-vereeniging f 200, verpleeggeld f 60, contributie van 1931 nog f 24 75. Uitgaven: Zuster f 600, zijnde f 400 salaris en f 200 T.B.; tekort op de schapen f 113.94, materialen f 68.48, se cretariaat f 7.22, diverse f 1480, H. Missen f 6, rente f 40, nog in kas f 30. Nogmaals dankt hij voor alle bijdragen, alsook de dames en heeren, die zich voor de inzameling hadden beschikbaar gesteld. Vervolgens deelt hij mede, dat hij en de heer A. R'. v. d. Heyden de vergadering van den Provincialen bond hadden bijgewoond; dat door de federatie een fonds was opge richt die ton doel had de operatiekosten te bestrijden, doch dat de contributie zoo hoog was, dat aan aansluiting niet viel te den ken. Tevens verzocht hij de leden van den Raad van Bodegraven om medewerking bij het belangrijk onderwerp, namelijk een ter rein voor het tentenkamp van de T.B.C.- EEN vereeniging, welk onderwerp de volgende raadsvergadering zal worden behandeld. Daar de Zuster tevens enquêtrice is, heeft onze vereeniging er veel belang bij. Op 30 Mei a.s. zal een plechtige H. Mis worden opgedragen, waarbij door de leden der Maria-Congregatie zal gezongen wor den. De zieken, die in langen tijd niet in de gelegenheid geweest zijn een H. Mis bij te wonen, zullen daarbij tegenwoordig zijn. Aan houders van auto's vraagt hij mede werking bij het vervoer der zieken. Benoemd worden vervolgens als kasna- zieners de heeren J. de Groot, G. v. d. Mo len en F. Bekker. Bij de rondvraag komt de cursus van eerste hulp bij ongelukken ter sprake, waarop door den voorzitter wordt gezegd, dat dr. v. Beek dezen cursus gratis wilde geven. Echter begon dr v. Beye een cursus en zoodoende, alsook door drukke bezig heden van dr. v. Beek, werd deze uitgesteld. De cursus zal in ieder geval toch worden gegeven. Bij de vraag over kosten voor bijwoning der zieken van de H. Mis op 30 Mei a.s., deelt de ZE Heer Pastoor mede, dat er ongeveer 25 ^jeken zijn, die de H. Commu nie thuis ontvangen, doch dat ook aan de bijwoning der H. Mis geen kosten zijn ver bonden. Met een woord van dank aan de aanwe zigen, sluit de voorzitter de vergadering. LEIDEN. AGENDA'S. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN Secretariaat: Leliestraat 7. Zondag. De groote zaal van het Bonds- gebouw voor ontspanning geopend vanaf 6.30 uur. Maandag. Rechtskundig Bureau voor de leden van de afdeeling Leiden en Omstre ken van 6.308.00 uur, Bondsgebouw Steenschuur 15. De leden welke gebruik maken van het Bureau gelieven op tijd aanwezig te zijn, het bureau wordt precies 8 uur gesloten. Dinsdag. Zitting Bestuur Bouwvak ar beiders 7—8 uur, kantoor boven. Dinsdag. Ledenvergadering Bakkersge zellen 8 uur. Vrijdag. Repetitie R. K. Gem, Zangver- ecnigmg Pulchri Studio, 8 uur. Alle leden worden verwaaht. Zaterdag. Spaar- en Voorschotbank 78 uur. Brandstoffencommissie 78 uur. Bibliotheek gedurende de zomermaan den gesloten, lezers welke nog boeken in bruikleen hebben worden verzocht deze spoedig in te komen leveren. Ziekenkas 7 uur. Besturen van vakafdcelingen welke nog gelden, steunbonboekjes of steunlijsten (Twente.) in hun be-zit hebben worden ver zocht dit af te komen dragen op het kan toor van den Bond. Zondag. Eerste Pinksterdag is het Bonds gebouw gesloten. Maandag. Tweede Pinksterdag Encycliek meeting te Voorschoten, dien avond geen Rechtskundig Bureau. INTERPAR0CHIEELE ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen-Vereeniging te doen in schrijven R. K. Jongelingen vanaf 17 jaar iederen Illen Maandag van de maand, 's avonds om half 9 in de Presi dentskamer van het Gezellenhuis. Zondag te 8 uur in de St. Lodewijkskerk de H. Mis tot intentie der leden van de Retraiteclub St. Clemens Maria Hofbauer met plechtige algemeene Heilige Commu nie, daarna wordt gezongen „Dat Jezus' Leev'", en na de luide dankzegging „Lied van Lof en Dank", waarna in het Gezel lenhuis gemeenschappelijk ontbijt enz. De leden worden verzocht in de kerk vooraan plaats te nemen. Zondag is de zaal geopend van 12.30 uur tot 2.30 uur, en van 7 tot 10.15; verplichte bijeenkomst van 8.159.45 uur. Om 10.15 wordt de zaal gesloten. Van 1 tot 2 uur zitting van de St. Jo seph's Spaarkas. De Spaarkas wordt waar genomen door de heeren H. Vorst en W. Kolhbeok. Van 1 tot 2 uur zitting St. Josephs spaar kas. Na het Lof voortzetting randoerwed- strijden en prijsbiljarten, to 8 uur. Maandag. Bijeenkomst voor de leden van 8 tot 10.15 uur. 8.15 uur Simultaan damwedstrijden door den heer de Jeu. Dinsdag bijeenkomst voor de leden van 8 uur tot 10.15. 8.45 uur verplichte maandvergadering Afd. Gezellen. Na de vergadering spreek uur van den Eerw. Vice-Praeses. Lieder bundel medebrengen. Tevens maandelijk- sche afrekening voor de Zelateurs Kem- permanfonds. Woensdag 8.15 uur Liedertaiel „Sebas tian Schaeffer". Donderdag bijeenkomst voor de leden van 8 uur tot 10.15 uur. Vrijdag 8 uur Turnclub „Oranje-Zwart", lokaal Pieterskerkhof. 8.15 Symphonie „Franz Schweitzer". Zaterdag bijeenkomst voor de leden van 8.00—10.16 uur. 8.16 uur kegelclub „De Poedelaare". Iederen Zondag van 1 tot 2 uur en iede ren Zaterdag van 89 uur is de Leesbiblio theek geopend, uitsluitend voor de leden en donateurs der Vereeniging. Verdere mededeelingen: De leden wor den er op attent gemaakt, dat de Lieder tafel Sebastian Schaeffer en de Sympho nie Franz Schweitzer nog nieuwe leden kan gebruiken. ST. PETRUS-PATRONAAT. Rapenburg 52. Zaterdag. Leesbibliotheek van 89 uur. Zondag van 11.30 uur Bibliotheek, te 4.30 uur Patronaat. Te 4.30 uur bijeenkomst. SINT FRANCISCUS LIEFDEWERK. Nieuwe Rijn 52. Postrek. 70108. Zondag 910 uur Morgengebed, H. Mis met preek; 1010.15 uur ontbijt en bijzon der godsdienstonderricht; 10.1511.30 Recreatie afd. I; 6 uur Lof. Na het Lof Bibliotheek en Spaarbank. Maandag, 5.30 uur bibliotheek en spaar bank. Dinsdag 8.30 uut ontspanning. Woensdag 7.30—8.00 Lof. Vrijdag 8.30 uur ontspanning. Zaterdag, 35 uur. Lijn-, Projectie- en Machineteekenen; 67 uur Gymnastiek jonaste afdeeling; 78 uur Gymnastiek hoogste afdeeling. 810 uur Recreatie Afd. I. ZITA-VEREENIGING Pieterskerkkoorsteeg 15. Avondbijeenkomsten voor Hollandsche meisjes op Zondag en Woensdag van 8.00—11.00 uur. Avondbijeenkomsten voor Duitsche meis jes op Zondag en Donderdag van 810.30 uur. DAMES GYMN. VER. KLIMOP, uitsluitend voor R. K. Dames. Woensdag Kleuterclubje 34 uur. Groep I 2—3 uur. Vrijdag Groep II 7.158.15 uur. 8.159.15 adsniranten groep TIT en leden. Zondag: Wandelclub 3 uur Halte Hos- man. Aangifte nieuwe leden Mej. B. Sluis, Utr. Jaagpad 1. DE GRAAL. Nog één week Graalleden en dan zullen wij optrekken naar het Stadion. Weten jullie al alles? Niet? Kom dan op de repe tities! Of je hoeft eigenlijk alleen maar op het clubhuis te komen en je ziet ge noeg! Zaterdag worden alle geuniformde Graal leden om 7.15 uur in het clubhuis verwacht voor de groote propagandatooht. Niemand komt te Laat, hé. Wie wil er Zondag mee naar Meyendel. Een reuzewandeling voor geuniforavden. Geniet van de natuur. Zij is nu mooi. Ze laat jullie het jonge, tintelende zien en wat ook in jullie moet gaan leven. We gaan om twee uur weg en met de tram te rug. Dan zullen enkele Graalleden met auto's door de bloembollenvelden trekken. Maandag om 8 uur groote repetitie. Blijf dan niet weg. Zoo ook Woensdag, Vrijdag en Zaterdag. Zaterdag allen in de Pelikaanstraat. De andere repetities zijn in het clubhuis en beginnen om S uur. De genen die hun reis nog niet betaald heb ben moeten dit vóór Dinsdag hebben ge daan. GRAALWACHT ZOETERWOUDE (Dorp) Zaterdag moeten alle geuniformden om 7 uur in Leiden zijn voor de propaganda tooht. Denken jullie aan je reisgeld. Dinsdag 7 uur repetitie spreekkoor en reidansen. GRAALWACHT OEGSTGEEST. Zaterdag moeten allen om 7.15 uur in. Leiden zijn voor de propagandatocht. Maandag 815 uur repetitie Spreekkoor GRAALWACHT ST0MPWIJK. Maandag. 7 uur bijeenkomst van alle Graalwaohters. Zorgen jullie allen present te zijn. GRAALWACHT „MEERBURG". Zaterdag moeten allen die aan de pro pagandatocht deelnemen om 7.15 uur in Leiden zijn. Dinsdag 78 uur mondorgel. 7.309.00 uur handwerken. Woensdag 67 uur trommelen, 77.30 reidansen, 7.309.00 spreekkoren. Excelsior, Alleluja, Vooruit! DE AVONTUREN VAN 369. Een blauw licht trok hun aan. Ze zagen het sche meren achter een poort van zeewier en waterplanten en daarom besloten ze maar eens door te gaan. Dat was natuurlijk niet verstandig, want ze wisten niet wat zich daar verborgen had, welke avonturen en verschrikkelijke dingen ze daar zouden vinden. 370. Ze gingen voort toen ze een gordijn van lange wa terplanten zagen. Ze gluurden er doorheen en ontdekten een geweldig monster met tanden als oen tijger, armen als lange slangen met klauwen van een leeuw en met een baardje van een sik. Op zijn verschrikkelijk hoofd had hij een soort kroon van grijsblauw zeewier. Ze waren doo- delijk verschrikt, de waaghalzen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10