Een fraai exemplaar van de BLOEMENTENTOONSTEL- DE 0P RA'LS RIJDENDE AUTOMOBIEL, meer bekend als de „Miche- LING welke ter gelegenheid van de von Sieboldherdenking ün-wagen" is Woensdag in ons land aangekomen voor de te houden te Leiden wordt gehouden. demonstratie. De aankomst te Roosendaal. DE ZEER OUDE BEELDEN tegen den fraaien gevel van het raadhuis te Kampen zullen op advies van den directeur van het Rijksbureau voor Monumentenzorg worden verwijderd om binnenshuis te worden geplaatst ter bescherming tegen nadeelige weersinvloeden. Hierboven eenige der oude beelden f .VRIJDAG 6 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE RIJKSPOSTSPAARBANK. DE VUURWAPENWET. HET WETSONTWERP TOT INSTELLING VAN DEN ECONOMISCHEN RAAD. Bij het begin der zitting van Woensdag werd gestemd tot benoeming van een nieuw lid van de commissie voor de ste nographic in de plaats van den heer van Vuuren. Met op 2 na algemeene stemmen werd de heer Aalberse, die nog aan het meer van Genève vertoeft, gekozen. Een grappenmaker had op den heer Floris Vos gestemden een stem was blanco. Er had daarna een kort debat plaats over het voorstel om aan de Rijkspost spaarbank rechtspersoonlijkheid te geven. Zoolang zij deze niet had, was zij een in stelling van den Staat; en aangezien de Staat zijn eigen schuldbekentenissen niet bij de Nederlandsohe Bank kan beleenen, kon dit ook niet door de Rijkspostspaar bank geschieden. Om aan dit bezwaar te gemoet te komen, wordt haar bij dit voor stel rechtspersoonlijkheid toegekend. Daar omtrent was in het voorloopig verslag reeds een vraag gesteld en de Regeering had geantwoord, dat dit inderdaad de be doeling was. Doch Minister De Geer had zich in dit antwoord beroepen op art. 12 der Bank wet, hetwelk volgens hem zou verbieden crediet te verleenen, indien niet behalve de debiteur nog een ander zijn handteekening plaatste. Uit den tekst van art. 12 toonde de heer De Wilde (A.R.) aan, dat dit niet juist was. Minister de Geer wilde dit natuurlijk niet toegeven, anders zou hij de Geer niet zijn. Hij be perkte zich er toe te zeggen, dat hij pre cies hetzelfde bedoeld had als de heer de Wilde. Het wetsontwerp werd zonder h. s. aangenomen. Daarna werd de behandeling voortge zet van de Vuurwapenwet. Ernstige be zwaren waren tegen dit wetsontwerp niet ingebracht. De heer T i 1 a n u s (C.H.) vond wel, dat het iets te ver ging en de goede elementen in het nadeel bracht tegenover de kwaadwillige. Van sociaal-democratische zijde werd bij monde van den heer Van Zadelhoff (S.D.A.P.) aangedrongen op een Staatsmonopolie voor de wapen fabrica ge en op scherper toezicht op in- en door voer va a wapenen. De heer Schaepman (R.K.) zou het beter achten, als eerst de controle op de naleving der bestaande wet werd ver scherpt; en hij vond het ook niet noodig, de z.g. alarmpistolen te verbieden; terwijl de heer Van Voorst tot Voorst (R. K.) pleitte voor het jachtgeweer der boe ren. De Minister van J ustitie wees er op, dat de wijzigingsvoorstellen zich be perkten tot het uitbreiden van de straf baarheid tot het in voorraad hebben van wapenen. Daardoor is de wet juist meer tegen de kwaad- dan tegen de goedwilii- gen gericht; want de kwaadwilligen leven de wet slechts na uit vrees voor straf, de goedwilligen daarentegen omdat het de wet is. Den keer Van Zadelhoff antwoordde spr. dat diens eigen socialistische blad „Vooruit" in het nummer van 3 Febr. 1.1. openlijk erkend had, als resultaat van een diepgaand onderzoek, dat alle geruchten over uitgebreide wapenfabricage in ons land onjuist zijn. Uit de Statistiek van in- en uitvoer blijkt ook, hoe beperkt de in- en uitvoer van wapenen is. De Commissie van rapporteurs had een amendement voorgesteld om alarmpistolen toe te staan mits deze zouden voldoen aan bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen eischen. Dit amendement verdedi gend, betoogde de heer Schaepman (RK.), dat het zeer moeilijk is automati sche pistolen in schietwapenen te veran deren, weshalve een verbod van deze wa penen onnoodig wae. Inmiddels was de Minister van Ju stitie bezig voor tal van belangstellen de leden een aantal alarmpistolen te de- monstreeren, weshalve de voorzitter hem verzocht hiermede op te houden (ge lach). Het amendement behandelend oe- toogde de Minister, dat de mogelijk heid om de alarmpistolen in schietwape nen te veranderen niet het eerste en het eenige motief was voor het voorgestelde verbod. Hoofdzaak is dat deze dingen tot schrikaanjagen kunnen worden gebruikt, en ook reeds zijn gebruikt bij enkele re cente roofovervallen. Overigens kunnen sommige van deze wapenen wel gemakke lijk in schietwapenen worden veranderd. Toen de Minister dit wilde demonstreeren, deden eenige leden alsof zij angstig waren. Ik heb geen kruit, zei de Minister, met een alarmpistool op den voorzitter gericht, waarop de voorzitter hem verzocht dit wapen liever op zichzelf te richten (al gemeene hilariteit). De Minister verklaarde zich tenslot te bereid in art. 1 een verandering aan te brengen waardoor het mogelijk wordt even tueel bepaald onschadelijke alarmwapeneu toe te laten. Ook dit wetsontwerp werd dan z. h. s. aangenomen. De Kamer begon nu met de behandeling van het wetsontwerp tot instelling van den' Economischen Raad. Ook tegen dit wetsontwerp rees niet zoo heel veel verzet. De bezwaren beperkten zich vooral hiertoe, dat er behalve de Eco nomische Raad zelf drieërlei lichamen zul len komen, elk weer met een zelfstandige adviseerende taak; t.w.: „Vaste commis sies", „Bijzondere commissies", „Erkende colleges". Hiertegen hadden zoowel de heer Van Braambeek (S.D.A.P.), Kuy- per (R.K.), als de heer Slotemaker de Bruine (C.H.) ernstige bezwaren. Behalve het hier genoemde bezwaar in verband waarmede de heer K u y p e r ver wees naar het grondwettelijke bezwaar van Prof. v. d. Grinten tegen de instelling dier commissies bij K. B. had deze spreker nog tweeërlei andere bezwaren. Het eerste gold het verbod van lidmaatschap van den Eco nomischen Raad voor Kamerleden. Spr meende, dat het zoowel voor Kamerleden als voor den Economischen Raad zelf nut tig kon zijn dat zij in dit college zitting hadden. Het derde en hoofdbezwaar van den heer K u y p e r was hiertegen gericht, dat bij de samenstelling van den Economischen Raad en ook van de bijbehoorende Commissies de historische lijn werd verlaten doordat bij de aanwijzing der leden geen rekening werd gehouden met evenredige vertegen woordiging van de organisaties. Dit laatste bezwaar werd gedeeld door den heer Van Braambeek; daaren tegen vond de heer Knottenbelt (V. B.) het juist een voordeel van dit wets ontwerp, dat geen vertegenwoordigers van groepsbelangen als zoodanig in deze ad viseerende colleges zouden zitting hebben. Van een zelfde gevoelen was de heer J o e- k e s (V.D.), die echter met den heer Kon tenhorst (R.K.) een veelzijdige samen stelling van deze lichamen bepleitte. De heer Slotemaker de Bruine vrees de, dat de eenheid van advies door de veel heid van colleges benadeeld zou worden. Neenzei de heer Kor tenhorst, als gij de adviezen eerst filtreert door don Eco nomischen Raad, is zulk een advies reeds een compromis. Vermelden wij tenslotte nog, dat de heer Van Voorst tot V oorst (R.K.) van dien heelen Economi schen Raad niets verwachtte, omdat de landbouw daar toch overstemd zou worden door de vertegenwoordigers van andere be langengroepen. Om vijf uur kwam de Minister aan het woord ter beantwoording van de spre kers. Ofschoon spr. niet de bezwaren deel de die tegen de veelheid van commissies zijn ingebracht, verklaarde hij zich toch bereid, de zelfstandige taak dezer lichamen te beperken en haar advies te doen uitbren gen, niet aan de Regeering doch aan den Economischen Raad. Daarmede zou dan te vens tegemoet gekomen zijn aan het grond wettelijk bezwaar, dat echter evenmin door spr. werd gedeeld. j Het lidmaatschap van Kamerleden heeft zijne voordeelen, maar nog grootere bezwa ren. Het allesbeheerschende bezwaar is, dat een Kamerlid, dat eerst aan de behan deling van een onderwerp in zulk een ad viescollege heeft deelgenomen, later in de Kamer iets van zijne vrijheid inboet. Dat er in deze lichamen niet gestreefd is naar evenredige vertegenwoordiging van werkgevers en werknemers moet hieraan worden toegeschreven, dat men hier te doen heeft met zuiver, economisoh-advisee- rende lichamèh, niet Abt sociaal-advisee- rende. Spr. zegt echter toe, dat bij de sa menstelling van den Economischen Raad op veelzijdigheid zal worden gelet; mate rieel zullen de arbeiders vertegenwoor digd zijn. De vier eerste artikelen van het wets ontwerp worden daarna z. h. s. aangeno men. De vergadering wordt gesloten. BUITENLAND ONTWAPENING TALMEND GENèVE. Zijn er geen aanvalswapenen? In de technische vlootoommissip werden Woensdagmorgen de discussies over de vliegtuig-moederschepen voortgezet. Do Engelsche vertegenwoordiger verklaarde zich voor handhaving van deze soheepsca- tegone, doch de vertegenwoordigers van Japan, Turkije, Spanje en Roemenië waren van oordeel, dat de vliegtuigmoederschepon zeer gevaarlijke wapens zijn met een scherp agressief karakter. Bij de discussie over de duikbooten ver klaarde de Engelsche vertegenwoordigers Sir Bolton Monsel, dat de Engelsche regee ring het verbod en de afschaffing van duik booten eischte in het belang der mensch- heid. De duikboot heeft een uitgesproken aanvalskarakter en kan ook gebruikt wor den tegen de handelsvloot. Bovendien zijn de kosten van duikbooten dubbel zoo hoog als van boven water schepen. Desnoods was Engeland bereid, accoord te gaan met de handhaving van duikbooten van maximaal 250 ton, aangezien de Britsche admiraliteit gebleken was, dat deze tonnage voldoende is voor de kustverdediging. De Fransche gedelegeerde, de oud-mi nister van Marine Dumont, nam het op voor de duikboot; hij achtte de duikboot een onmisbaar wapen voor landen met een uitgebreide kust zooals Frankrijk. De geo grafische ligging van Frankrijk maakte dit wapen voor de verdediging beslist onmis baar. De Duibsche vertegenwoordiger, jhr. von Rheidbaben, die daarop het woord nam, bracht, naar Wolff meldt, een scherp pro test uit tegen den tragen gang der werk zaamheden op deze ontwapeningsconferen tie. Indien we in dit tempo voortgaan, zeide hij, zullen we absoluut niets tot stand brengen. We hebben de laatste dagen m deze vergadering mogen vernemen, van hoe „onschuldigen aard" slagschepen en moederschepen-voor-vliegtuigen zijn. Van daag hebben we den Franschman hooren verklaren, dat ook de duikboot zoo'n on schuldig wapen is. Eigenlijk komen dus nog slechts de kruisers en torpedojagers voor de ontwapening in aanmerking. De Duitsohe gedelegeerde wees den ge delegeerden vervolgens opnieuw op het verdrag van Versailles en eischte afschaf fing van de duikboot, wijl dit wapen een uitgesproken agressief karakter heeft. DUITSCHLAND TWEE NOODVERORDENINGEN. Alle Godloozen-organisaties in Duitschland opgeheven. Rijkspresident von Hindenburg heeft Woensdag twee verordeningen uitgevaar digd, een over de militair georganiseerde politieke bonden en een over de opheffing der communistische godloozenorganisaties. Door de eerste verordening worden alle op militaire leest geschoeide politieke or ganisaties onder controle gesteld van den rijksminister van binnenlandsche zaken en wordt voor de rijksregeering de mogelijk heid geopend alle organisaties, welke zou den trachten de autoriteit van den staat te ondergraven, op te heffen. Door de tweede verordening van den rijkspresident welke terstond in werking treedt, worden alle communistische godloo- zenorganisaties in het geheele rijk opgehe ven. Deze verordening is noodzakelijk omdat in verband met het provoceergnde optreden dezer organisaties do bepalingen van de verordening van 28 Maart 1931 betreffende politieke ongeregeldheden, niet meer vol doende zijn. Blijkens een uitvoeriger Wolff-telegram uit Berlijn, moeten de bonden, welke onder de eerste verordening vallen, op verzoek aan den rijksminister van binnenlandsche zaken hun statuten ter inzage geven. Zij zijn bot iedere statutenwijziging verplicht, welke de rijksminister ter handhaving van het staatsgezag noodzakelijk acht. Tegen een eventueel ontbindingsbevel kan gere clameerd worden, waarbij door het rijks gerechtshof uitspraak wordt gedaan. Onder de tweede verordening, waardoor de communistische godloozenorganisaties worden opgeheven, vallen: de internatio nale proletarische vrijdenkers (met de exe cutieve Berlijn) en de daarbij aangesloten of daarmee in verbinding staande commu nistische vrijdenkersorganisaties, met name het „Verband proletarischer Freidenker Deutschland", met inbegrip van de „prole tarische Freidenkerjugend", de „Freiden- kerpioniere" en de z.g. vrouwencommissies alsmede de strijdorganisaties der proletari sche vrijdenkers. Ook de inrichtingen, welke aan deze or ganisaties toe behooren, oa. de drukke rijen, moeten ontbonden worden. GEVECHT IN ODERBERG. Nationaal-socialisten hebben een volkshuis geheel vernield. Op Hemelvaartsdag bezochten twee Ber- lijnsche autocars met ongeveer 70 bot 80 nationaal-socialisten Oderberg. Zes deel nemers brachten tijdens een wandeling door de stad een bezoek aan het volks gebouw en kwamen daar in botsing met politieke tegenstanders. Toen andore natio naal-socialisten te hu$ ijlden, ontstond een verwoed gevecht. Het lokaal werd volledig est. s deelnemers aan de vechtpartij werden ern stig gewond. Toen de nationaal-socialisten later met hun autos wilden wegrijden, werd hun dat door andersdenkenden belet. Daarop spron gen de fascisten uit hun wagens en voor de tweede maal begon een kloppartij, waarbij opnieuw gewonden vielen. Op het markt plein was men later nog aan het vechten; hierbij moeten tien ernstig gewonden zijn gevallen. OOSTENRIJK Mgr. dr. Seipel ernstig ziek. Naar de Weensche bladen melden, is de toestand van den vroegeren bonds kanselier mgr. dr. Seipel, die reeds ge- ruimen tijd ziek is, de laatste dagen verergerd. Mgr. dr. Seipel, die kort geleden van een reis naar de Middellandsche zee is teruggekeerd, moest zich op advies van zijn doktere eenige da-gen geleden op den Sommering begeven.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9