23ste Jaargang VRIJDAG 6 MEI 1932 No. 7194 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Opening Internationale Tentoonstelling „Klank en Beeld" BINNENLAND SJe- £eicbohe DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 l GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen v Tweeslachtigheid. We kunnen het niet anders zien: de politiek der S. D. A. P. is aan alle kanten met zichzelf in tegenspraak. Ook de politiek inzake het actueele vraagstuk van de loonsverlaging. Wa-t is er geschetterd en gescholden nog jl. Maandag in den Leidschen Baad omdat de Katholieke en Protestantsche arbeidersorganisaties in Twente, inziende dat er geen volledige vervulling barer wenschen verworven kón worden, tot een compromis met de werkgevers waren ge komen, een compromis, dat loonsverla ging inhield. Om haar berusten in deze loonsverla^ ging werd genoemden organisaties verraad verweten Maar, bezie nu eens de staking in de strookarton-industrie in Groningen, zegt de „Gelderlander". En het blad gaat dan verder Daar waren alleen roode organisaties aan het woord en die hielden vol. Dat wa ren kerels. Die wisten van geen wijken. En daar zou men eens wat beleven. Nu, die staking in Groningen is nu ook geëindigd. En daar hebben de arbeiders genoegen moeten nemen met een loonsverlaging van, 5 pet. Net als in Twente. Men heette dat in Twente een nederlaag maar in Groningen noemt men de staking gewonnen. Leest het „Volk" hierover: „De afwijzing van den vollen eisch der fabrikanten kon niet worden door gezet. De economische omstandigheden van het oogenblik spelen, vooral in loonconflicten van zulk een langen duur, een voorname rol en 5 pet. ver mindering van het loon, die in de overeenkomst is neergelegd, heeft thans een andere beteekenis dan op het oogenblik, dat de werkgevers twin tig pet. verlaging der loonen eischten. In Juni 1931, toen de staking uitbrak, was het indexcijfer 153.5, in Maart 1932 was het op 141.1 gezonken. Een prijsdaling dus van 12.4 punten, over eenkomend met een verlaging van 8 pet. Een loon van 2.80, zooals thans is aanvaard, heeft dus meer koop kracht dan het loon van 24, dat in Juni 1931 werd betaald. Met recht mag dus van een overwinning der arbeiders worden gesproken." Zoo de wind waait, waait mijn rokje. „Een overwinning der arbeiders" bij een loonsverlaging van 5 pet. aldus de kwa lificatie van het „Vol"; aldus de S. D. A. P„ wier politiek doortrokken is van tweeslachtigheid INBREKERS EN VERZEKERAARS. „Geen geheimhouding tegenover de politie" Mejuffrouw Katz VTaagt aan den minis ter van Justitie of hij kan meedeelen, of het juist is, dat, naar verluidt, verzekeraars met daders van de inbraak in Ka-steel Neyenrode, door middel van een tusschen- persoon, onderhandeld hebben, met de be lofte van geheimhouding tegenover politie en justitie. Is het den minister bekend, of iets der gelijks reeds eerder is voorgekomen! Meent de minister niet, dat zulke han delingen misdrijven in de hand kunnen wer ken? Vindt de minister geen termen een on derzoek te doen instellen en eventueel voorzieningen te treffen, dat dergelijke on derhandelingen in de toekomst voorkomen worden? DE HERLEVING VAN ONZE KERKELIJKE KUNST. Een werk van Prof. Brom. Naar de „Msb." meldt, zal nog dit jaar de „Herleving van onze kerkelijke Kunst" door prof. dr. Gerard Brom met afbeeldin gen verschijnen bij „Ars Oatholica" te Lei den. Daarmee zal dit interessante hoofd stuk van onze emancipatie-geschiedenis meer dan ooit voor allen toegankelijk zijn. Hedenmorgen heeft in het R. A. I.-ge- bouw te Amsterdam in tegenwoordigheid van een groot aantal vooraanstaande bin nen- en buitenlandsche personen uit Han del, Nijverheid, Industrie en uit Politieke kringen de opening plaats gehad van de Internationale Tentoonstelling Klank en Beeld. In de groote congreszaal van het ten toonstellingsgebouw heette de voorzitter van het Uitvoerend Comité, de heer M. J. van Eeghen mede namens het Algemeen Europeesch Filmverbond, onder wiens auspiciën deze tentoonstelling gehouden wordt, de aanwezigen welkom. Spreker hoopte, dat deze Internationale Tentoonstelling het Nederlandsche volk de gelegenheid zou geven nader kennis te maken met de technische wonderen van de geluidsfilm, radio en gramafoon, televisie en fotografie, welke techniek ten slotte ook de aesthetische en cultureele waarde van deze nieuwe kunstvormen bepaalt. Spreker gaf vervolgens het woord aan den heer K. R. van Stal, die herinnerde, dat juist een jaar geleden, dat de ge dachte van deze tentoonstelling ontstond. Het uitvoerende comité heeft met zorg de ongunst der tijden zien toenemen. Er zijn momenten geweest, zegt spr., dat wij ons met ernst hebben beraden of wij mochten doorgaan, of wij de groote offers ook aan onze standhouders mochten vra gen, die noodzakelijk aan het uitkomen op „Klank en Beeld" waren verbonden. Ons leek het wel of er iets als een noodlot rustte op onze voorbereidingen. En er rijst ook thans in het bijzonder droefheid in ons, wanneer wij denken aan twee leege plaatsen in deze zaal. Wij missen hier in de allereerste plaats de onkreukbare en nobele figuur van onze penningmeester wijlen de heer Willem Hen drik Steenbeek, die twee maanden gele den plotseling overleed En een tweede schaduw ligt er over door het verscheiden van Zijne Exc. dr. J. Th. de Visser, Minister van Staat. Slechts de ingewijden weten, hoe krachtig deze edele en bescheiden mensch ook ons heeft gesteund, niet alleen door het bloote feit, dat hij het eere-voorzitterschap van het eere-comité van „Klank en Beeld" aan vaardde. maar vooral omdat hij ons heeft geholpen telkens als wij zijn hulp inriepen. „Van welke zijde ook beschouwd", schreef dr. de Visser „is deze tentoonstelling een mooi werk en beoogt zij een verheven doel." Wij meenen de herinnering aan dr. de Visser niet beter te kunnen eeren dan de wensch uit te spreken dat dit verhe ven doel zoo dicht mogelijk zal worden be naderd. Spr. schetste vervolgens de homo gene en prettige samenwerking tusschen leden van het uitvoerend comité. Zonder steun van zeer velen zoo vervolgde spr. zou het uitvoerend comité nimmer zijn geslaagd. Dankbaar is spr. niet in de laat ste plaats, dat minister Reijmer zich be reid heeft verklaard deze tentoonstelling officieel te openen. Hij ziet daarin een uiting van belangstelling van de Neder landsche regeering voor deze gebeurtenis, die naar hij hoopt in economisch opzicht voor handel en industrie en niet minder mate in cultureel opzicht voor ons geheele volk van groote beteekenis zal blijken. Moge van deze eerste tentoonstelling van klanken en beelden een herleving van han del en industrie op het gebied van radio, geluidsfilm, gramafoon, muziek en fotogra fie zoo spoedig mogelijk het gevolg zijn. De voorzitter van het eerc-comité, de heer A. van Santen, hierna het woord ver krijgend, zegt o.m. na de aanwezigen het welkom te hebben toegeroepen daar de deelneming uit de kringen van de radio industrie en -handel de verwachtingen heeft overtroffen. Van het kleinste onder deel tot het meest luxueuse radiomeubel zijn hier aanwezig. De verwende en vcel- eischende amateur vindt hier alles van zijn gading. De in ons land zoo karakteris tieke lust tot het zelfbouwen van radio toestellen kan hier volkomen bevredigd worden. De bijzondere beteekenis dezer exposities moet eveneens gezocht worden in haar internationaal karakter: we prij zen ons gelukkig dat door het besluit van de regeering om geen radioproducten te contingenteeren dit internationaal karak ter zonder eenige belemmering gehand haafd kon worden. Niet alleen omdat de groote verscheidenheid stimuleerend werk op onze binnenlandsche nijverheid maar eveneens omdat „Klank en Beeld" thans vele bezoekers uit het buitenland zal trekken. Spr. richtte zich ten slotte in de moderne talen tot de buitenland sche bezoekers. Minister Reijmer sprak daarop de vol gende openingswoorden: Op het tot mij gerichte verzoek deze in ternationale tentoonstelling te openen, heb ik gaarne een bevestigend antwoord gege ven. Alvorens daartoe over te gaan zij het mij vergund een enkeV'-'oord tot u te rich- ten. Ik begin met mijn bewondering uit te spreken voor de energie en toewijding van hen, die het hebben aangedurfd in dezen tijd van economische depressie een dergelijke belangrijke tentoonstelling tot stand te brengen. Belangrijk omdat zij te aanschouwen geeft den geweldigen voor uitgang van de electro-techniek in het bij zonder op het gebied van klank en beeld, hetwelk zoo een uiterst belangrijke plaats in onze huidige samenleving inneemt. Er is geen gebied waarop zich zóó teekenend de vooruitgang van de techniek afteekent. Nog slechts luttele jaren is het geleden, dat de radio in schakeering van telegraaf- telefoon- en beeldoverbrenging en de klank film, om me bierbij te beperken, ons leven verrijkten. Van dien geweldigen techni- schen vooruitgang zal deze tentoonstel ling u, een onder deskundige leiding sa mengesteld, beeld geven. Ik twijfel er niet aan of deze tentoonstelling „Klank en Beeld" zal de belangstelling krijgen die zij verdient. Hieraan zal mede niet weinig bij dragen het feit dat vele vooraanstaande Nederlandsche en buitenlandsche firma's vertegenwoordigd zijn. Met de wqjisch dat het gestelde doel bereikt moge worden, verklaar ik deze tentoonstelilng voor ge opend. Na een rondgang over het ten toonstellingsterrein, verzamelden de aan wezigen zich aan het noenmaal. Hierbij heeft de heer Ger. H. Knap, se cretaris-generaal van het Algemeen Euro peesch Filmverbond, gesproken over Aesthetische en cultureele beteekenis van „Klank en Beeld." LOONSVERLAGING BIJ DE SPOOR WEGEN. Ook door Prot. bond onaanvaardbaar verklaard. De Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel hield Woensdag te Amers foort een landelijk congres. De aftredende hoofdbestuursleden werden herkozen. De vergadering nam een motie aan, waarin zij als haar meening uitsprak, dat de voorstellen tot loonsverlaging niet aan vaardbaar zijn. Verwacht wordt dat de Minister de organisatie alsnog zal hooren. Het congres was voorts van oordeel, dat langs geoorloofden weg alle9 moet wor den gedaan om de aangekondigde loons- te voorkomen. DE LOONBESLUITEN VAN DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD. Door de regeering geschorst. Verleden week heeft de gemeenteraad van Amsterdam op voorstel van mr. G. v. d. Bergh besloten, op grond van het ge meentebelang het besluit van de Centr. Comm. voor Georg. Overleg met de ambte naren en politie tot het korten van de sa larissen met gemiddeld vier procent, te ver nietigen; dit omdat de raad het voorstel tot korting der werkliedenloonen eenmaal verworpen had en geen ongelijkheid van conditie tusschen ambtenaren en werklie den wilde scheppen. Naar wij thans vernemen heeft de Kroon het genoemde raadsbesluit geschorst. Dit besluit van de Kroon is Woensdag middag mondeling van Den Haag uit bij het Amsterdamsch Gemeentebestuur bin- „Hbld." LOONSVERLAGING BIJ PHILIPS. Bespreking der organisaties met de directie. Woensdag hebben de hoofdbesturen van de Moderne, Christelijke en R. K. orga nisaties met de Philipsdirectie geconfe reerd. De directie is met een voorstel ge komen, om de loonen van de metaalbewer kers met 10 pet. en van de ongeschoolde arbeiders met 5 pet. te verlagen. De directie stelt tevens voor een kinder toeslag naar verhouding tot het verdiende loon in te voeren. Deze kindertoeslag wordt gegeven van het vierde kind beneden 14 jaar af. Gedurende de crisis zal in bepaalde gevallen bij lage inkomsten de kindertoe slag van het eerste kind af gegeven kun nen worden. NAT. HANZEBOND VAN SIGAREN WINKELIERS. Voorzittersvergadering. Onder voorzitterschap van den heer P. J. Hol uit Utrecht werd te Rotterdam een gecombineerde vergadering van het hoofd bestuur met de voorzitters der afdeelingen van bovengenoemden bond gehouden. Behalve het bijna voltallige hoofdbe stuur en de geestelijk-adviseur rector J. Bots waren aanwezig vertegenwoordigers uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Breda, Helmond, Venlo, Delft en Eindhoven. De voorzitter zeide in zijn openings woord wel te mogen constateeren, dat de voorzittersvergaderingen gewild zijn. Hij herinnerde eraan, dat in de verleden jaar, eveneens te Rotterdam gehouden voorzit tersvergadering o.m. het onderwerp inkoop- coöperatie aan de orde geweest is en de daar uitgesproken gedachten tot uitvoering beginnen te komen in Delft en Den Haag. Spr. wenschte voorts den heer Bas Sluis, voorzitter van de afd. Delft, geluk met de hem toegekende Pauselijke onderscheiding. Ingekomen was een schrijven van den secretaris van „Sisita", houdende mededee- ling, dat door deze vereeniging aangesteld is als accountant om de aangesloten fabri kanten en de grossiers te controleeren, de heer J. M. E. Engelen, Annastraat 2 te Nijmegen en als controleur van de winke liers de heer M. J. S. de Waard, Stations weg 66a te Rotterdam. Na een korte inleiding door den voorzit ter over de wordingsgeschiedenis van het Sisita-contract, waarbij hij o.m. mededeel de, dat de Nationale Hanze bond van Si garenwinkeliers door twee leden vertegen woordigd is in de contact-commissie, wer den uitvoerige en geanimeerde discussies over de werking van het Sisita-contract ge houden. Bij deze discussies werden vanuit de vergadering verschillende grieven en wen schen inzake de bestrijding van het prijs- bederf naar voren gebracht. In verband hiermede werd door verschil lende afgevaardigden ter sprake gebraoht, dat op zoo gemakkelijke wijze en op ruimo schaal tabaksvergunningen verleend wor den. Men achtte vrij algemeen beperking te dezer zake gewenscht en gaf m over weging bij den minister hiervoor actie te voeren. Naar aanleiding hiervan werd aan het hoofdbestuur opdracht gegeven een plan van actie te ontwerpen en dit ter behande ling in de verschillende afdeelingen aan de orde te stellen om dan na bevind van do ingekomen antwoorden en adviezen verder te handelen, zoodat niet tot de a~s. Bonds vergadering behoefte te worden gewacht. Nadat tenslotte besloten was de werking van het Sisita-contract eerst eens af te wachten, kwam in bespreking de propa ganda voor uitbreiding van den Bond, welk punt tot een uitgebreide gedachten- wisseling aanleiding gaf en waarbij vooral gewezen werd op de wenschelijkheid van een krachtige propaganda in het Zuiden des lands. De ZeerEerw. heer J. Bots (geestelijk- adviseur) wees erop, dat door velen te sterk gekeken wordt naar het direct be reikbare, d.i. het mateneele, terwijl te veel uit het oog verloren wordt het hoogere doel, de roeping van de sociale organisatie. Vóór alles moet, volgens spr., gestreeld worden naar herstel van het sociale ver band tusschen de bedrijfsgenooten en is eenmaal dit sociaal verband stevig gelegd, dan komen vanzelf de materieele voor- deelen. Bij de nu volgende bespreking inzake actie tot bescherming der sigarettenprijzen, deelde de voorzitter mede, dat verschil lende bij „Sisita" aangesloten firma's be reid zijn ook de toeslagzegels te bescher men, dit als gevolg van een gecombineerde actie van de organisaties, die thans actie voeren, dat ook de firma's bij de O. P. aan- de toeslagzegels zullen bescher- Besloten werd niet in te gaan op het aanbod tot contractueele verbintenissen met de importeurs. De vergadering meende, dat zij zich maar moeten wenden tot de C. P. of „Sisita". Na rondvraag werd de zeer vergadering gesloten. AANBESTEDINGEN EN ONZE INDUSTRIE. Nog geen verbetering? Mevrouw BakkerNort vraagt aan den minister van Economische Zaken en Ar beid of het hem bekend is, dat nog steeds niet bij alle werken van overheidswege aan besteed of ondernomen, aan de Nederland sche industrie de gelegenheid wordt ge geven mee te dingen en of hij bereid zou zijn een circulaire te zenden aan de betref fende autoriteiten, waarbij deze worden gewezen op de noodzakelijkheid daarvan. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Duitsch protest tegen den tragen gang van zaken te Genève. (2de blad). Een noodverordening tegen de Duitsche godloozenorganisaties. (2de blad). Mislukte onderhandelingen te Sjanghai (2de blad). BINNENLAND. Twee vrouwen te Hilversum door gasver- stikking om het leven gekomen. (Laatste berichten.). Doodelijk verkeersongeluk onder de ge meente Naarden. (Gem. Ber. 4de blad). Fabrieksbranden te Utrecht en IJssel- stein. (Gem. Ber. 4de blad). Brutale overval op een oude vrouw te Winschoten. (Gem. Ber. 4de blad). sport en wedstrijden. Nereus won het hoofdnummer op de Uni- versi te itsroei wedstrijden. AJax door Feyenoord geklopt; een ge lijk spel tusschen P.S.V. en Enschede. Na H.F.C. degradeert ook H.V.V., ter wijl Haarlem eerste klasser werd. DE INVOER VAN BLOEMBOLLEN IN FRANKRIJK. Naar aanleiding van den Franschen re presaille-maatregel, n.l. het verbieden van den invoer behalve van groenten en consumptie-aardappelen, ook van knol- en bolgewassen en van vaste planten, schrijft het „Weekblad voor Bloembollen cultuur": „De algemeene maatregel van bestuur, op 25 Maart door de Nederlandscho re geering uitgevaardigd, moet bekrachtigd worden door een wet, die tegelijk daar mee bij de Staten-Generaal was inge diend. Op den dag van inwerkingtreding van den represaille-maatregel door Frankrijk daartegen gnomen, verscheen het Voor in melding gemaakt werd van het Fran- sche antwoord. Vrijdag besloot do Tweede Kamer om het wetsontwerp Dinsdag te behandelen. Het wetsontwerp ie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wij willen op dit oogenblik alleen op merken, dat bij velen de vraag is opge komen of dit gelukkig ie. De Fransche maatregel, waarbij im mers de geheele Nederlandsche invoer in Frankrijk behalve van groenten en con sumptie-aardappelen, ook van bol- en knolgewassen en vaste planten verboden wordt, had naar onze meening aanleiding moeten zijn om nog eens zorgvuldig na te gaan of ongewijzigde bevestiging van het Koninklijk Besluit van 25 Maart door een wet, wel de meest gewenschte wijze was om de moeilijkheden uit den weg te rui men, die voor onzen internationalen tuin- bouw-exporthandel ontstaan zijn door de Colorado-kever-besmetting van Frankrijk. Wij gaan daarop nu in het belang van de plaatsvindende onderhandelingen niet verder in. In afwachting van na dere besprekingen, die over het geheele vraagstuk dezer dagen met de Nederland sche autoriteiten zullen worden gehouden» kómt ons dit niet gewenscht voor. Wel kunnen wij ter geruststelling van de vele vakgenooten, die daarnaar vragen, mededeelen, dat het hoofdbe stuur van Bloembollencultuur evenals het bestuur van den Bond van Bloembollen- handelaren zich dagelijks bezig houdt met het Fransche invoerverbod. Men kan verzekerd zijn dat van die zijde alle moeite gedaan wordt om de belangen van den handel in bloembollen met Frankrijk zoo goed mogelijk te dienen. Zoodra in dit opzicht eenig resultaat is bereikt, stellen wij ons voor op de zaak terug te komen".

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1