KERKNIEUWS VOOR HUIS EN HOF Uit de Landbouwwereld VRIJDAG 6 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 Bij de Roversbrug was een politiepost gesta tioneerd om het verkeer aldaar te regelen, wat hier niet overbodig was. Een moeder, die die zich met een kinderwagen in de drukte had begeven, zag te laat het gevaar, toen de kinderwagen door een auto werd aangereden. De wagen kantelde en de kleine rolde er uit, gelukkig zonder zich te bezeeren. Ook eeD wielrijder werd aangereden. Het achterwiel van zijn fiets werd vernield. Gelukkig bleef het bij deze kleine ongevallen. LEIDSCHENDAM Boerenleenbank. Dinsdagavond te 7.30 uur hield de Boerenleenbank alhier haar jaar- lijksche algemeene vergadering in het Patro naat. De directeur, de heer van Heiningen, opent de vergadering. De notulen worden gelezen en onveranderd onder dank goedgekeurd. Bij monde van den heer Zuijdwijk brengt de Commissie tot nazien der rekening en ba lans verslag uit en verklaart alles in de beste orde bevonden te hebben; hij brengt dank aan den kassier voor zijn vele en keurige werk. Enkele hierbij gestelde vragen worden door den directeur beantwoord. De rekening en balans worden daarna on der applaus met algemeene stemmen goedge keurd. Wij stipten hieruit o.m. aan, dat het ledental op 31 December 1931 bedroeg 124 Het aantal spaarboekjes bedroeg 460. Uitge geven werden 34 nieuwe boekjes. Van 27 boekjes werd het geheele saldo opgevraagd. In omloop waren op 31 December 80 boekjes met een tegoed van minder dan 10, 155 boekjes met een tegoed van 10 tot 100. 150 boek jes met een te goed van 100 tot 1000, 75 boekjes met een te goed van 1000 en hoo- ger. Verleend werden 44 nieuwe voorschotten; 48 voorschotten werden geheel afgelost. Op 31 December bedroeg het saldo der spaargelden 271.084.65 V? het bedrag der voorschotten 255.557. Van de Centrale bank ontvangen ƒ250.675.10 gestort werd 197.698.46: schuld in loopende rekening bij de Centrale Bank 44.494.69 in loopende rekening met de leden ontvangen 54.491.11in looDende rekening met de leden uitgegeven 65.277.32: op 31 December bedroeg het tegoed 50.127.51. het reservefonds f 25.997.25 de winst f 1770.33. terwijl de geheele omzet bedroeg 1.500.364.37 De voorz. van den Raad van Toezicht, de heer Romijn, brengt een keurig verslag uit en verklaart daarbij steeds alles regelmatig te hebben gecontroleerd en alles in de beste orde te hebben bevonden. Hij brengt dank aan bestuur en kassier, enz. voor het vele werk en de prettige samenwerking en blijft steeds op aller steun rekenen. De heer Romijn had een dankbaar applaus en een hartelijk dankwoord van den directeur in ontvangst te Als Bestuursleden worden met vrijwel alge meene stemmen herkozen de heeren C. Weer denburg, J. F. van Vliet en C. L. van Bohee- men en als lid van den Raad van Toezicht de heer Romijn. De heeren nemen allen de be noeming aan en dankten voor het in hen ge stelde vertrouwen. In de Commissie tot nazien der rekening en balans voor het volgende jaar worden be noemd de heeren C. de Groot, A. de Haan en W .van Veen. Bij de rondvraag stelt de heer C. de Groot voor een gedeelte van de winst af te staan voor liefdadige doeleinden. Na enkele bespre kingen wordt met algemeene stemmen beslo ten 100 te schenken aan de St, Elisabeths- vereeniging ec ƒ200 aan het plaatselijk Crisis Comité. De directeur dankt dan allen voor de op komst en de aangename besprekingen en spoort allen aan tot alle mogelijke medewer king en sluit de vergadering met den christel. groet. Hierna had nog een gratis verloting plaats, zoodat een ieder met een prijsje huiswaarts keerde. ZWAMMERDAM. Gevestigd: Maria Falkenstein, Overtocht 46 van Herringshaüsen (Did.-; Johannes van Wijngaarden, Dorpstr. 12, van Alphen a.d Rijn; Cornells van Dijk en. gezin, Utrechtsche straatweg, van Wad- dinxveen; Fijgje Hogendoorn, wed. van Dijk en gezin, Utrechtsche straaweg 98, van Waddinxveen; Maria van Marrewijü, Over tocht 46, van Schipluiden; Johanna Vogels, Overtocht 46, van Waasenaar; Helena Rei- na Ochsendorf, Overtocht 46, van 's-Gra- venhage Dirk Kranenburg en gezin, Brug straat 33, van Alphen a.d. Rijn; Cornelis Sluijter en gezin, Plein 50, van Laren N.H.; Jan Grootendorst en gezin, Goudsche straatweg 154, van Bodegraven; Neeltje Vis, Wed. K .v. d. Bos, Utrechtsche straat weg 37, van Alphen a.d. Rijn; Klazina de Graaf, Plein 131, van Nieuwkoop. V ert rokken: Pie ter Oosterom, Overtocht 37, naar Kamerik, C 41; schip „Hendrika" Willem Steven Rooda, School straat 69, naar Haarlem, Koudenhorn; Jo hanna van Drommelen, Spoelwijk 83, naar Maasdam, B 76; IJtsen Vriesema, Utrecht sche straatweg 15, naar Ferwerderadeel, Ferwerd; Hendrik Seeger, Spoelwijk 89, naar 's-Graveland, no. 292; Franciscus van Velsen en gezin, Utrechtsche straaweg 78, naar Bodegraven, Emmakado 73; Giliam Jozephus Verheul en gezin, Oud Bodegraaf- scheweg 102, naar Bodegraven, Emmakade 105; Hendrik van der Haar, Tempel 24, naar Roterdam, van Citterstr. 51a; Pieter van Kooten en gezin, Molenkade 26, naar Rietveld, No. 77; Kornelia Visser, Utrecht sche straatweg 85, naar Loosdrecht, Oud Loosdrecht; Johannes Werkmeester, Dorp straat 11, naar Alphen a.d. Rijn, Verlengde Aarkade 41; Gerlof Kooistra, Oude weg 16a, naar Eindhoven, Boschdijk 323, Rijkskrank zinnigengesticht; Johannes Dirk Hooger- vorst en gezin, Buitendorpstr. 152, naar Al phen a.d. Rijn, Gouwsluische weg 85; Arie- jaantje Oosterom, Overtocht 37, naar Ter Aar, Korteaar; Catharina Jacoba Maria v. Rijzen, Overtocht 46, naar Voorhout, Ja coba van Beyerenweg 57Karola Wirtz, Overtocht 46, naar Leiden, Leeuwerikstr. 37; Dirk den Oudsten en gezin, Oud-Bode- graafscheweg S4, naar Bodegraven, Prinsen straat 40; Peter Stapper en gezin, Over tocht 43, naar Bodegraven, Noordstr. 58. PATER DR. JOS. VAN WELY. Pater dr. Jos. van Wely OP, professor in de Apologie van het Dominicaner-kloos ter te Zwolle, is benoemd tot professor in de Apologie van het Collegio Angelico te Rome. „DE THABOR" Bisschoppelijk Retraitehuis Rotterdam 1932. 811 Mei Meisjes 6.50, P. Capucijn. 17 20 Mei L. 3de Orde Sta Franc, 6.50, P. Franciscaan. 22—25 Mei Meisjes ƒ6.50, P. Jezuiet. 30 Mei2 Juni Gehuwden Euch. Retr. ƒ6.50, P. Passionist. 811 Mei Ver loofde dames 8.50, P. Dominicaan. 13—18 Juni Gehuwde dames ƒ8.50, P. Carmeliet. 18—22 Juni Meisjes 17—25 jaar 7.50, P. Capucijn. 2730 Juni Gehuwde dames 10.—, P. Capucijn. 4—7 Juli Leden der H. Familie Euch. Retraite 6.50, P. Augustijn. 1013 Juli Jonge dames 10.P. Fran ciscaan. 18—21 Juli Meisjes 17—25 jaar 6.50, P. Dominicaan. 2427 Juli Congr. A'damLeiden 6.50, P. Passionist. 27 03 Juli Meisjes ƒ6.50, P. Jezuiet. 15 Aug. Jonge dames en onderw. 10.P. Domini caan. 711 Aug. Meisjes Congr. 6.50, P. Dominicaan. 16—19 Aug. Meisjes 6.50, P. Passionist. 2225 Aug. Dames Onderw. 10.P. Jezuiet. 2730 Aug. Meisjes 6.50, P. Jezuiet. 47 Eept. Meisjes Euch. Retr. 6.50, P. Augustijn. 710 Sept. Ver loofde Meisjes S.50, P. Franciscaan. 12— 15 Sept. Gehuwden 6.50, P. Capucijn. 18 21 Sept. Jonge dames 10.P. 2629 Sept. Leden der H. Familie 6.50, P. Vriendelijke uitnoodiging voor een dezer Retraiten; om er aan deel te nemen is de leeftijd van 17 jaar vereischt. Inlichtingen worden gaarne gegeven. Opening der Retraiten 's middags om balf 7 uur. Sluiting om half 4 uur. Voor 4 daagsche Retraiten des morgens om 11 uur. De Retraitanten worden verwacht vóór half 6 uur. De Nos. der tramlijnen zijn vermeld op de toegangskaart, waarmede men op 2 mi nuten afstand naar „de Thabor" kan komen. Nationale Noveen ter eere der Kleine H. Theresia. Bijna met ongeduld hebben we naar dit moment uitgezien, dat we wederom tot de velen, die met ons in geestelijke gemeen schap staan (vooral door deze tweemaal 's jaars gehouden Novenen), den oproep mogen richten: Komt! de Kleine H. The- rsia en met Haar de kleine Karmel van Egmond wachten U Venite Oremus! Komt laten we bidden! En dat deze oproep steeds vertrouwvol- ler klinkt, vindt voorzeker z'n oorzaak hier in, dat telkens weer het aantal groeit van hen die ze met blijdschap vernemen en er gehoor aan geven. Ware dit niet het geval, wij, Karmelitessen, geroepen tot zwijgen en verborgenheid, zouden het niet wagen, een dergelijken roep de wereld in te zenden. Maar neen, men begrijpt ons, en dat moe digt aan er mee door te gaan als iets wat God welgevallig is. Doch, dat we dezen keer nog dringender, en met meer blijdschap uitnoodigen, komt, omdat zelfs tot binnen onze kloostermuren de noodkreten der lijdende, verwarde, ang stig ziekende menschheid doordringen. Van alle zijden vraagt men ons den steun" onzer gebeden; immers geven we daaraan gaar ne gehoor. Wij zullen bidden! Dat is hot eenige ant woord wat we kunnen en moeten geven. Geen andere middelen staan ons ten dienste. Doch, aan al degenen, die zich in de a.s. nationale Noveen tot ons met dit verzoek zullen richten, vragen wij ditmaal iets daarbij, en dat is„Komt, vereenigt U met ons, bidden we samen, bidden we al len! Dat dan weer velen, zeer velen There- sia's macht en liefde mogen ondervinden! Dit is onze vurige wensch, hiertoe zijn a 1 onze gebeden en boetedoeningen in de dagen der Noveen, welke aanvangt 17 Mei, den verjaardag der Heiligverklaring van de Kreine H. Theresia. Ook zullen wij elk dier dagen in onze Kapel, Haar toegewijd, een H. Mis voor U laten opdragen. De algemeene intentie blijft voor deze Noveen: „Verbetering der maatschappe lijke toestanden". Ieder die wil kan echter, mits t ij d i g, z'n eigen intentie en ver langen tot deelname bij ons opgeven. Men wordt ingeschreven en ontvangt als bewijs 'n mooi plaatje, waarop^ een gebed dat men in de dagen der Noveen kan bidden, om zich met ons te vereenigen. Mogen we nog even herinneren om s.v.p. duidelijk naam en adres op te geven 1 Dat voorkomt teleurstellingen. Onkosten zijn er niet aan verbonden. We vertrouwen dat zij, die iets kunnen missen, ter eere der lieve Heilige ons iets willen zenden tot bestrijding der onkosten. Zij zelve zal U dat loonen. ZUSTERS KARMELITESSEN, Heerenweg, Egmond a. d. Hoef (N.-H.). Giro no. 39730. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder). Ie helft Mei. Van de tuingewassen, die algemeen ge teeld worden, zijn er zeker geen, die zoo gevoelig zijn voor kou, als de stok- en stam- boonen. Reeds een temperatuur van 2 gra den Celsius of daarbeneden werkt er na- deelig op, zoodat het raadzaam is niet voor de laatste dagen, van April met het poten er van te beginnen. Den 25en April be schouwt men in sommige streken als den datum, waarop men met het poten der boo- nen een aanvang kan maken, en de patroon heilige van dien dag (Sint Marcus) wordt om die reden ook wel „de Boonenplanter" genoemd- In 't algemeen verdient het o.i. aanbeveling een 10-tal dagen later te po ten. Bedoeld wordt natuurlijk^ in den vrijen grond. Dewijl de boohen van warmte en droogte houden en ze haar vrij groote en zware zaadlobben boven den grond moeten brengen, verdient het aanbeveling zo niet diep te leggen, en wel des te minder diep, naarmate de grond vochtiger en zwaarder is. In natte gronden pote men op bermpjes, of welmen legge de zaden op den grond en bedekke ze met een weinig aarde. In een regenachtig seizoen moet op vrij hoo- gen zandgrond slechts één c.M. diep gepoot worden. In geen geval, zelfs bij groote droogte niet, wordt door ons dieper gepoot clan 2 c.M. De bedekkende aarde legge men losjes over de zaden. Wil men stokboonen leggen, dan plaatse men eerst de stokken, die men goed doet te vernieuwen als ge durende het vorige jaar roest en roode spin erg huisgehouden hebben. De afstandeu, waarop de stokken van elkaar geplaatst dienen te worden, bedraagt voor snijboo- nen ongeveer 70 en voor de overige varië teiten pl.m. 50 60 c.M. Aan eiken stok legge men niet meer dan 7 zaden, waarvan men, nadat ze alle opgekomen zijn, een paar wegneemt. Men zij dus ook hier dea regel indachtig: Wie gewassen teelt ooi zaad of vrucht, vermijde vooral een te dich ten stand. De stamboonen pote men op rijen, die 40 tot 50 c.M. van elkaar verwij derd zijn, naarmate men te doen heeft met een soort, welke zich meer of min sterk ontwikkelt. Hebben de jonge planten zich voldoende ontwikkeld, dan aarde men ze aan, waardoor, zooals herhaalde proefne mingen bewezen hebben, de opbrengst steeds verhoogd wordt. Brocoli. Dit is een variëteit der algemeen bekende bloem kool. Het is een gewas, dat eerst in het tweede jaar zijn opbrengst geeft. De zaai tijd is einde Mei begin Juni. Ze wordt gewoon op een bedje uitgezaaid, evenals de andere koolsoorten. Daar de planten niot vóór Juli op de bestemde plaats worden uitgeplant, kan de Brocoli als nagewas dienen. De afstand is gelijk aan dien der groote bloenikoolsoorten, terwijl de behan deling gedurende den zomer ook gelijk aan deze is. Wij hebben hier een plant, die in ons land niet thuis behoort en alleen op een beschut plekje, eenigszins toegedekt, tot haar recht komt. Bovendien moet dan ook het weer nog gunstig zijn, want bij strenge vorst bevriest ze soms geheel. In meer Zuidelijke landen wordt de Brocoli in groote hoeveelheden geteeld. Aan den lief hebber kan zij onder ©enige reserve wor den aanbevolen. De planten blijven gedu rende den winter buiten, de bladeren wor den in den herfst tezamen gebonden, en de grond opgehoogd. Beschutting door denne- takken, droog blad e.d. zal verder aan te bevelen zijn. Komen de planten goed door den winter, dan kan men er veel genot van hebben, want half Aprilbegin Mei zijn de bloemkoolen volwassen. Ze komen dus op een tijd, dat er nog weinig bloemkool is; althans die van den kouden grond moet nog eenige weken groeien voor ze zoover is. Kamerplanten. Ficussen zijn kamer planten bij uitnemendheid. In verschillen de variëteiten worden ze gekweekt, doch Ficus elastica. wel het meest. Oorspronke lijk een Indische plant die tot een f linken boom kan opgroeien, wordt zij bij ons door gaans klein gehouden. Haar lederachtigo, glanzende bladeren zijn een waar sieraad. De jonge bladeren zijn in den top besloten in een rose-kleurig schutblad. Na de ont plooiing is de kleur heldergroen, welke soms in bruin overgaat. Die bruine kleur ontstaat op de bladeren, als de planten 'e zomers in volle zon staan. Men vermenigvuldigt ze door stekken. Gewoonlijk groeien deze planten op één stam, waarvan men een kopstek kan ne men om den stam te laten vertakken. Die kopstek wordt op 4 of 5 bladen genomen; dit hangt af van de zachtheid van den top. Hij wordt in het vaste hout afgesneden, niet in het weeke deel; want dat rot spoe dig weg. Men neemt de snede schuin onder e^n en steekt dan het einde ©enigen tijd in droog, wit zand, om het bloeden vau het melksap te stolpen. Na den kopstek ontstaan uit den ouden 9tam nieuwe scheuten, die later weer kopstek kunnen leveren. Zulke planten zijn moederplanten. DE BUNSING ALS R00VER. FOSFORZUUR EN AZALEA'S. De Bunsing. Al is de tijd der groote roofdieren in ons land voorbij, tooh komen er nog genoeg kleinere roofdieren voor, die het ons, vooral in den winter, lastig genoeg maken. Het meest algemeene roof dier in ons land is zeker wel de bunsing, ook wel ulk, mud of putoor genoemd, ten minste de meest bekende, want wezels zijn er nog meer. 's Winters trekt hij naar <le boerenwonigen, waar hij in stallen en op hooizolders* een logies zoekt, en van kip pen, duiven of konijnen leeft. Echter vangt hij ook wel schadelijk gedierte, zooals rat ten en muizen, en er zijn zelfs streken in ons land, waar men hem gaarne ziet ko men. Zijn hol graaft hij liefst niet zelf, maar een oud vossen- of rattenhol, een holle boom of zoo iets, is hem zeer wel kom. Alleen als hij niet anders kan, graaft hij zelf. Het is haast onbegrijpelijk, wat zoo'n bunsing buit maakt: eenden, kippen, duiven, egels, mollen, ratten, muizen en kikvorschen vormen zijn voedsel, en het schijnt, dat deze laatsten, in den zomer ten minste, bij voorkeur worden verslon den. Heeft hij honger, dan neemt hij zelfs slakken, sprinkhanen, mestkevers, rupsen, enz., en leeft hij in de nabijheid van visch- rijk water, dan neemt, hij van viscih ook zijn deel. Plotseling springt hij in 't water duikt en zwemt als 'de beste, en vangt de visschen „in de vlucht". Komt hij in den tuin, dan zoekt hij de fijnste vruchten uit: abrikozen en perziken heeft hij heel graag, en kan hij honig ste len, dan zal hij het niet nalaten. Als bij in den winter bij de boerenhoe ven kwartier heeft gevonden, vindt hij óók heel spoedig den weg naar het kippenhok. Dringt hij er binnen, dan zal hij het hok niet uitmoorden, maar valt de eerste de beste kip aan, doodt haar en sleept ze naar zijn schuilplaats. Daarna gaat hij be hoedzaam terug: weer is een hoen zijn prooi, en zóó gaat het voort, tot een goede voorraad opgestapeld is. Dan merkt men langen tijd niets van hem, tot de honger hem weer noodzaakt er op uit te gaan. Wordt hij aangevallen, dan is hij nijdig, brutaal, bijt flink van zich af, en kan in zijn overmoed zelfs voor een mensoh ge vaarlijk worden. Is hij door honden in 't nauw gebracht, dan weet hij deze door een „niet al te net" middel zich van het lijf te houden, en ieder, die wel eens een bun- singjacht meemaakte, weet, wat het zeggen wil: „stinken als een bunsing". Voor den landbouwer is de bunsing beslist schadelijk maar niet alleen daarom wordt hij ver volgd: zijn pels is ook wat waard en wordt 's winters, als hij het dikst is, goed be taald. „Men moet met de fosforzuurbemes- ting niet te zuinig zijn." De tijdsomstan digheden nopen, neen dwingen den boer meer dan ooit om zoo zuinig mogelijk te zijn. Vele uitgaven gaan voort, en de bron nen van inkomsten zijn alle geheel opge droogd. Toch tracht hij zijn bedrijf gaande te houden. Als de Regeering hem maar in zooverre wil steunen, dat hij voort kan werken en het hoofd boven water kan hou den dan zal hij zich tevreden gevoelen. Dan zet hij door, hopende op betore tij den. En bezuinigt niet, of het moet bittere noodzaak zijn. Wij denken hier aan den in 1930 overleden Duitschen Professor Paul Wagner, wiens Proefstation t-e Darmstadt door hem een wereldvermaardheid had verkregen. Hij heeft gedurende tientallen jaren den landbouwer op het hart gedrukt vooral een nationeele phosphorzuurbemes- ting toe te passen. Het opschrift hierboven is ook een uitspraak van hem. Toen hij 85 jaar was, schreef hij nog een boekje: „Veertig jaren Thomasslakkenmeel", met vele practisohe wenken, waarin hij een bemesting met phosphorzuur als het fun dament eener rationeele bemesting be schouwde. Ziehier eenige uitspraken en gedachten van dezen hooggeleerde. Roofbouw met fosforzuur is in 't alge meen een gevaarlijk spel. Men kan daar bij worden verrast door tegenslagen, die zeer duur te staan komen en die men thans niet kan lijden. Een ruime voorraad oplosbaar fosforzuur, een met fosforzuur verzadigde grond, is een voorwaarde voor de basis van intensieve en winstbrengende voortbrenging. Men dient te bedenken, dat het „oplos bare" fosforzuur van het slakkenmeel en ook dat van superfosfaat zich in den grond veel moeilijker verplaatst dan de oplosbare kali en natuurlijk dan de op- osbare stikstof. Het is daarom noodzake lijk meer fosforzuur terug te geven daft hem door de oogsten wordt onttrokken. Is een grond inderdaad sterk verzadigd, dan kan men hem maar met de noodige voorzichtigheid en onder strenge controle van zijn al te grooten overvloed een weinig afnemen. En dan t»r slotte deze merkwaardige uitspraak: Hoe ruimer en sneller de plan ten zich met fosforzuur kunnen verzadi gen, des te vlugger en des te zekerden ge- sohiedt de verwerking der stikstof, en des te zekerder wordt zelfs van zware stikstofgiften (wij drukken vet) volkomen geprofiteerd. Rabarber. Rabarber moet na den oogst nog terdege geniest worden, opdat de plan ten weer op dreef kunnen komen. Men moet de plant niet te veel plunderen, door namelijk het laatste blad ook nog af te plukken. Het beste is eenige der sterksto bladeren aan de plant te laten. De bloem knoppen moet men bij het eerste versohij- nen uitbreken. Meerjarige planten leveren de sterkste bladstelen, en voor eigen ge bruik houdt men twee of meer planton, waarvan de helft gewoon doorgroeit, de andere gesnoied wordt. Planten, die ge plukt worden, moeten bij droog weer ge regeld en veel begoten en nu en dan met gier voorzien worden. Azalea's tot knopvorm te brengen. Azalea's zijn gevoelig voor te veel en te weinig vocht. Menigo plant, die mooi bloeide, wordt op een dezer twee manie ren, zoo niet gedood, dan toch aan het treuren gebracht. De planting in heide grond met zijn grijze kleur, die niet ge makkelijk teekent de overmaat van of 't gebrek aan vocht, is hiervan niet zelden de schuld. Wanneer in Juli Azalea's den heelen zomer in den open grond stonden] cn goeden groei vertoonden, dan is 't in deze maand tijd de planten eenigen tijd droog te laten, ten einde de knopvorming te bevorderen. Men giet en bemest niet meer, maar op warme dagen besproeit men 's mogens en 's avonds de bladeren met zuiver water. Op deze wijze heeft men midden of einde September reeds kleine knoppen in de struiken. Men laat ze in den vrijen grond, totdat de eerste vorst op treedt, daarna moet men ze opbergen in vorstvrije, niet verwarmde ruimten. Korte wenken: De in de keuken over gebleven koolbladeren zijn wel een goed konijnfenvoer, maar mogen toch niet in groote hoeveelheden gegeven worden, an ders veroorzaken ze diarrhee en opgebla zenheid. Calla's. Wanneer Caïla's achterblijven in groei en bloei, is meesttijds onvoldoen de bevochtiging de oorzaak. De Calla heeft veel water noodig, en laat zich niot door een zoogenaamde „droogtekunr" tot bloeien dwingen. Water, dat men aan de paarden geeft mag bij koud weer nooit zoo gegeven wor den, als het uit de pomp of uit den put komt. Door het bijgieten van warm water brenge men het op een temperatuur van 15 tot 16 gr. O., die is 59 tot 60 graden Fahrenheit. In Lelden gevestigd. A. Bisplinghof, dienstbode, Zoeterw. Singel 101 G. Braster, dienstbode, Ra penburg 15 P. Dekker?', grondwerker, woonwagen Morachw. J. M. van Dijk, dienstbode, Warmonderweg 37 M. E. Dijkshoorn, Rijnsburgerweg 10 H. van Gelderen, huishoudster, Kagerstr. 24 H. Geritz, dienstbode, Rijnsburgerweg 15 E. Gschwend, buffetjuffr., Stationspl. 3 W. Hastcrs, slager, Haverzaklaan 8 P. F. H. E. van Hille, Pieterskerkhof 38 J. W. van der Horst, chauffeur, R. Vi8scherstr. 12 A. Jannee-, kinderjuffr., H. Rijndijk 214. M. Klaver, timmer man, Hogerbeetsstr. 2 L. J. Koert, Vreewijkstr. 6 M. Koster, koopvrouw, Woonw. Morschweg D. J. Liem, Olden- barneveldtstraat 28 L. K. M. Sohelko- Müller en fam., Jan Lievensstr. 34 J. Paauw, boterhandelaar, Dillenburgerstr, 18 W. A. Renardel de Lavalette, Rijns burgerweg 96 H. J. Reijst, planter, Terweepark 3 Chr. M. Rijnbende, J. de Wittstr. 44 N. Rijmbende, idem M. van der HorstSchaap, R. Visscher- straat 12 E. BooneScheele, Haarlem- merstr. 73a A. A. J. Schilt, Rijnsbur gerweg 38 A. Schlammer, dienstbode, Leeuwerikstr. 9 E. Seifert en fam., musicus, Buitenruststr. 9 A. Siere^ en fam., glazenwasscher, Pr. Wilhelmina- straat 27 J. M. Slingerland, dienst bode, Haarlemmerstraat 111 A. Smit en fam., timmerman, Zoeterw. weg 82 M. Balier—Soek en fam., Koninginnelaan 30 C. A. Sooniu8 en fam., sleepers- knecht, Leeuwerikstr. 5 J. Passier Tegelaar en fam., Heerengr. 21 C. J. M. Titulaer en fam., patissier, R. Vie- scherstr. 4a G. van der Veen, 1.1. ver pleegster, Rijnsburgerweg 10 H. M. J. Vink, dienstbode, Oude Vest 55 C. Wille, 1.1. instrumentmaker, H. Rijndijk 42 S. Witte, dienstbode, Rijnsburger weg jo A. E. Wolf, dienstbode, Sta tionsweg 14 A. van der Zoo de Jong, H. Rijndijk 44. Uit Leiden vertrokken. Ohr. W. J. Alsemgeest en fam., Pijnacker, Westlaan 48. E.' Bartels, Noordwijker- hout, Dorpasfcr. 65. P. van Oosten-van Beclen, Velson, Platvoetstr. 21. D. J. van den Berg, Nijmegen, Groote Straat 80. D. H. van Biemen, Vlaardingen, Emma- plein o, J. B. J. M. van Onzen-Bik, Ede, Diedenweg 12. A. den Boer, Oud Beijer- land, Oost Voorstr. 119. A. C. Buikx en fam., Oosterhout, Keiweg 127. A. S. Ca- hen, Amsterdam, Jac. Obrechtstr. Chr. S. Covering en fam., Oegstgeest, H. Morsch weg 87. G. J. van Dingstee en fam., Alm- kerk. F. Dörr, en fam. Oegstgeest, Java- straat 24. M. Dörr, Oegstgeest, Javastr. 24. G. J. H. Elfrink en fam., Oegstgeest, Warmonderweg 56. O. E. de RaadLEn- gels, Soest, P. Potterlaan 12. P. J. Godr- dijn, Oegstgeest. J. P. Goddijn en faim, Oegstgeest, Javastr. 14. A. van Gorkum, Rotterdam, Mathenesaerl. 202. P. O. van de Graaf en Fam., Dordrecht, Merwékade. C. de Groot, Utrecht, J. v. Effenstr. 29. J. Wijshake-de Haan, Noordwijk, Hoofdstr. 13. J. O. van Hoorn, Rotterdam, W. Buytenwechstr. 215c. D. C. H. Chr. Lu- zac-Hunger, Doorn. W. Hijma en fan\„ Oegstgeest, Geverstr. 28. W. F. Key en- fam., Utrecht, Zonstr. 8. P. A. Knaap en fam.. Katwijk, Weth. Meerburgstr. 38. M. M. M. Koekenbier, de Bilt, Waterweg 92. A. Kok, Rotterdam, Tretorialaan 35. N. R. Kooistra en fam., Haag, Ko- ningstr. 341. J. Kuperus, Abnkerk, Nieu we dijk W. A. Ludwigs, Zandvoort, Groot Badhuis. C. A. M. Lint-scn, Kou dekerk Z.-H., B 134e. F. B. Lunsingh Scheurleer, Haag, v. Blankenb^tr. 11. G. F. Merz, Bloemendoal, Prov. Ziekenh. G. Mol en fam., Haag, Luntorenstr. 22.8. J. J. van der Neut, Utrecht, Ilaagstr. 30. L. M. Niewiak, Noordwijk, Gooweg 3. A. van Oord van der Vlies, Zoeter- woude, Vrouwenweg. 0. Damsté-Over en fam., Texel, Warmoesstr. T. H. O verdijk, Voorhout, Leidschevaart. J. W. O. Pen- nings en fam., 's Hertogenbosch, Dageraad- schew. 28. A. L. Reimeringer en faim, Wassenaar. J. van Santen Wijk a. z. en Duin, Relweg. J. W. M. J. Spliethof en fam., Oegstgeest, Geversstr. 47. J. M. Sbols, Bruinisse, Kerkstr. 248. S. A. Tel- legen-Sijbranda, Maarssen, Amstcrdam- schestr.w. 114. K. Verduin, Katwijk, Voorstr. 12. N. Verhoeven en fam., Oegstgeest- Javastr. 10. M. Verhoorn, Zoeterwouue, H. Rijndijk F 142. H. Ph. Visser 't Hooft, Dordrecht, Gem. zieken huis. J. W. Vodegel en fam., Oegstgeest, Javastr. 6. G. K. Vos en fam., Alkmaar, Westerweg 12. J. van de Wakker en fam-, Arnhem, Vondollaan 79. P. A. Wornink, Wassenaar. Backenhagenl. 72. L. van Boreolen-Wiethoff, Rotterdam, Randweg 34a. E. C. Winkelman, Haag, Papegaai laan 16. B. L. Yap, Rotterdam, W. Bui- tenwechstr. 215 bel. H. Zillig, Gorin- ckem, Keizerstr. 37.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11