Supportersfees^vood „A.S.C". SPORT WOENSDAG 4 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 gen van een geweldige ervaring van over zee. Met von Siebold ging vrijwel de laat ste „Humboldtianer" heen, die groote ka piteins, die uit verre oorden merkwaar dige zaken brachten en gewichtig nieuws Hun tijd is voorbij. Maar terwijl dit beeld hier zal staan, in het land en in de streek waar hij heeft gewerkt, stil en 6tatisch, groeien hierom heen in dezen Hortus vele zijner eigen planten en getuigt bijna iedere tuin in West-Europa van de kraeht van een mensch, die nu hier, hoewel laat, geëerd wordt. Tenslotte werd nog het- woord gevoerd door den heer Ch. Pynaert, voorzitter der Syndikale Kamer in België, die ongeveer als volgt sprak. BEDE VAN DEN HEER CH. PIJNAERT. De Gentsche tuinbouw is von Siebold dankbaar. Door mij toe te laten op deze plechtig heid het woord te nemen namens de „Sociéfcé Royale d'Agriculture et de Bota- nique", namens de Syndicale Kamer der Belgische Hofbouwkundigen, namens de Koninklijke Vereeniging „L'avenir Horti- cole", en namens de Gentsche tuinbouw- vereenigingen, zult U blijkbaar erkennen dat Von Siebold niet alleen aan de stad Leiden, maar aan de geheele wereld toe behoort, en U zult mij toelaten U te ver zekeren dat de Gentsche Tuinbouw van ganscher harte deelneemt aan het patrio- tisch huldebetoon dat U ingericht heeft. De Gentsche tuinbouwwereld heeft met geestdrift het loffelijk initatief van de Leidsche afdeeling der Koninklijke Neder- landsche Vereeniging voor Kruidkunde en Tuinbouw, begroet, die het honderdjarig jubileum wil vieren van de schepping, te Leiderdorp, van den proeftuin voor de planten door von Siebold uit Japan inge voerd; want von Siebold heeft tot den ontegensprekelijken bijval van den Gent- schen tuinbouw bijgedragen. En zoo mijn medeburgers hier gekomen zijn om U hartelijke betuigingen van toe genegenheid te brengen, dan is het omdat zij niet kunnen vergeten dat uwe door luchtige Vorst Willem I, in 1815 den titel van Beschermheer der Koninklijke Vereeni ging voor Landbouw en Kruidkunde te Gent geliefde te aanvaarden, en bij die gelegenheid zeide: „het is mij een plicht haar te beschermen, rekent op mij." Zijn Majesteit bleef het gegeven woord ge trouw. Niet alleen overstelpte uw Koning de Vereeniging met. weldadenv maar hij liet ook toe in zijn naam planten ten toon te stellen op de winter- en zomerexposi- ties, en schonk haar drie schoone palm- boomen van de Chamoeropssoort. Von Siebold is de eerste geweest om te bewerkstelligen wat Alexander von Hum boldt „la physionomie de la nature", het „voorkomen der natuur", noemde. Hetzij in bloembedden en in volle aarde, hetzij in warme of koude serres verschil lende uitheemsche planten zoo te groe- peeren, dat zij, door hun geheel, een ken schetsend tafereel van een bepaalde flora uitmaken, ziedaar het voorgestelde pro- blema door von Siebold opgelost. Wij hebben botanische tuinen waarin de planten volgens natuurlijke of kunst matige methodes gerangschikt zijn, maar die op één zelfde plaats vereenigen wat de natuur dikwijls over onmetelijke afstan den heeft verspreid. Wij hebben genot aan het zicht van siertuinen, waar de kunst zijn samenstel lingen heeft voorbereid met het eenig doel om den zin voor vormen en kleuren te bevredigen. Maar de physionomisehe natuurtuinen waren ons onbekend, en men moet erkennen dat zij, met het oog op de algemcene geestesontwikkeling, een nieuwen weg hebben gebaand voor de onderzoekingen van het menschelijk ver stand. Ziedaar wat de geleerde Luiksche Kruidkundige Charles Morren in 1851 schreef. En hij voegde er bij: „Wij zijn ge lukkig aan die bijzonderheden een feit toe te voegen, dat ons land eer aandoet. De heer dr. von Siebold heeft een Belgische inrichting gekozen om er zijn physionomi sehe plantengroepen te plaatsen. Von Siebold hield van de stad Gent. Hij noemde ze de hoofdstad van Flora. En ongetwijfeld heeft Gent voordeel gehaald uit de toevallige omstandigheid, dat een groote partij van Japansche plantsoorten in de maand Juli 1830 te Gent werd ge laten, toen de bekende beroerten haar verzending naar Holland beletten. Men denke na: zij vormde een verzameling van 485 soorten, en van ongeveer 1.200 exem plaren. Von Siebold vermeldt dat voordeel. Hij schrijft neer en wij zijn dan in 1844 dat verschillende Belgische tuinbouw kundigen profijt en eer veroverd hebben door het kweeken van de ingebrachte planten. Maar Gent is niet ondankbaar, en de Universiteit zal aan von Siebold een ge deelte van die planten teruggeven. En zoo is het ook dat heden de Universiteit van Gent, vertegenwoordigd door den heer Robelus, Conservator van den Kruidtuin, aan deze betooging deelneemt, en hulde brengt aan den beroemden ontdekker. Door zijn talrijke planteninvoeringen heeft von Siebold de bloemenliefde onder onze bevolking onderhouden. De gunst welke zij genieten, is gansch natuurlijk, want het zijn de planten uit Japan en China, die, door hun vroegtijdige bloemen in onze salons en serres de lente vervroe gen, en die, door het blijvend groen van hun bladeren in onze parken en bloem perken, den herfst verlengen. Von Siebold heeft de hofbouwkundigen en de liefhebbers van den hofbouw willen aanmoedigen. Onze evennaasten doen ge nieten van het natuurschoon van één der schoonste landen der wereld, onze landgenooten deelachtig maken aan de rijkdommen, elders door de scheppende natuur aan de inboorlingen aangeboden, door ze in ons land, door middel van de nijverheid te herscheppen en door ze te doen uitbaten met behulp van de kennis onzer eeuw, dat was zijn taak.... hij heeft ze uitstekend vervuld. Mijnheer de voorzitter, mijne heeren, de Gentsche tuinbouwers behooren tot diegenen, die aan von Siebold veel te dan ken hebben. Als wij het verleden met het heden vergelijken, voelen wij ons door ontroering en dankbaarheid aangegrepen. Wij zullen er ons toe beperken, namens den geheelen Gentschen Tuinbouw te zeggen: „Eerbied en eere aan de nage dachtenis van den moedigen kruidkundige en ontdekker, aan wien onze tuinbouw grootendeels haar glans en haar pracht te danken heeft." IN HET GROOT AUDITORIUM. Na deze rede begfa men zich naar het Groot Auditorium der Universiteit, waar prof. J. Rahder een voordracht hield over Von Siebold. VOORDRACHT VAN PROF. DR. J. RAHDER. De invloed van Von Siebold op de internationale politieke ver houdingen. De taak van den biograaf van Von Sie bold, aldus begon spr., is zwaar en wel om twee redenen: in de eerste plaats omdat hij in de voornaamste landen van Europa en in Japan en op Java heeft gewerkt, en dit werk daardoor zeer verspreid is, waar bij de kennis van verscheidene talen, o.a. het Japansch verondersteld wordt en in de tweede plaats omdat Von Siebold een bij uitstek 'strijdende natuur is geweest, zoo dat de biograaf ook rechter dient te zijn. Vanaf zijn studententijd, wanneer hij de mensuren had van zijn club Moenania (Würtzburg), is hij voortdurend in strijd geweest. In Japan heeft hij zich teweer ge steld tegen zijn chef De Sturler en ten slotte tegen de Japansche regeering, die een groot deel van zijn collectie ethnogra- fica confisqueerde, hem een jaar lang huis arrest heeft opgelegd en ten slotte voor eeuwig uit Japan verbande. In Holland teruggekomen voerde hij in Leiden een strijd tegen Blume, directeur van het Rijks Herbarium en zijn com pagnon in de Vereeniging, later Maat schappij tot aanmoediging van den tuin bouw. Wanneer we nu afzien van de we tenschappelijke controverses, waarin hij zich begeven heeft (o.a. het strijdgeschrift tegen Prof. W. H. de Vnese Amsterdam, over den oorsprong van het steranijs), dan blijft er nog over de grootste strijd, waarin hij zich partij heeft gesteld en dat is een strijd geweest niet alleen van personen, doch van geheele naties. Vanaf 1850 be steedde hij een steeds grooter gedeelte van z'n tijd aan den rol, dien hij op 't inter nationaal politieke tooneel speelde, waar hij een vurig advocaat is der Nederland- sche, Japansche en Russische belangen, in het Verre Oosten en als zoodanig in conflict kwam met de aanspraken der Ame rikanen en Engelschen op de hegemonie op den Grooten Oceaan. 'Kteeds in 1843 heeft Von Siebold den brief geconcipieerd, die Koning Willem II heeft gezonden aan het toenmalige hoofd der Japansche regeering inzake het ver drag van Nanking (1842) en waarin hij met het oog op de snelle ontwikkeling van de stoomvaart, Japan waarschuwde, dat bin nenkort de afsluitipgspolitiek van deze heremieten-natie haar einde zou vinden in de noodzaak van expansie der voornaamste Westersche mogendheden. In 1852 heeft Von Siebold op eigen initiatief aan den mi nister van koloniën een concept-verdrag gezonden, waarin de betrekkingen tus- schen Nederland en Japan in de nieuwe tijdsomstandigheden worden geregeld. De Nederlandsche regeerings-commissaris m Japan Donker Curtius heeft de voornaam ste punten van dit ontwerp-verdrag in den loop van lange onderhandelingen door de Japanners weten te doen aannemen. Zijn politieke bezigheden deden bij hem het verlangen ontstaan Japan nog een maal te betreden. Donker Curtius had het verbanningsdecreet., dat over Von Siebold was uitgesproken, in 1854 weten op te hef fen. In de lente van 1859 vertrekt Von Sie bold, begeleid door z'n zoon Alexander naar Japan als adviseur van den agent der Nederlandsche Handelsmaatschappij te Na gasaki. In Nagasaki publiceert hij z'n „Open brieven uit Japan", waarin hij de Japansche geldpolitiek en het misbruik dat Engelsche en Amerikaansehe speculanten maken van een ondoordachte bepaling der handelsverdragen, uiteenzette. In de lente van 1861 vertrekt Von Siebold uit Nagasika naar de Japansche hoofdstad Jeddo, waar hij les geeft in de medische en natuurkun dige wetenschappen en de regeering advi seert over alle buitenlandsche aangelegen heden, die in dien tijd een voor Japan zeer gevaarlijk karakter droegen door de reeks van aansla-gen op Europeesche onderdanen in Japan. In November 1861 begaf Von Sie bold zich uit Jeddo, via Yokohama en Na gasaki naar Java, waar de betrekkiög van adviseur van Japansche aangelegenheden hem was aangeboden. Bij aankomst ver nam hij, dat de directie der Nederlandsch- Japansche betrekkingen juist verlegd was van Batavia naar Den Haag, zoodat hij, in de hoop tot Nederland^ch gezant in Japan te worden benoemd, naar Nederland ver trekt. Tengevolge van een verschil van op vatting met de Nederlandsche regeering over de te volgen richtlijnen in de Neder- landsch-Japansche politiek, ging deze hoop niet in vervulling en vroeg hij z'n ontslag uit Nederlandschen Staatsdienst Prof. Rahder gaf tenslotte een overzicht van de stappen, die Von Siebold te Parijs bij Napoleon III heeft gedaan om te trach ten Japan op vreedzame wijze in het volke- renverkeer op te nemen. VOETBAL R. K. FEDERATIE. Wed strijd programma voor Donderdag. Om het kampioenschap. SantpoortMulo. Promotiecompetitie le kl. D. FortitudoV olendam. Eerste klasse A. Sitt. BoysKerkradeV. V. H.Caesar. Eerste klasse B. GennepUnion; VenloWilhelmina; S. V. B.—D. E. V. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. HET MISSIE-TOURNO01. Zondag jl. is de eerste wedstrijd van de voorrande in het Missie-tournooi gespeeld tusschen Utrecht en Roermond, (door Utrecht met 62 gewonnen), morgen wordt te Dordrecht tusschen de elftallen van Haarlem en Den Haag gespeeld. De resultaten, tot heden behaald, zijn 1918: Utrecht wint van Den Bosch 20; Limburg wint bij loting van Breda 22. Finale: Utrecht—Limburg 40. 1919: Limburg wint van den Bosch 42; Utrecht wint van Breda 21. Finale: UtrechtLimburg 21. 1920: Limburg wint bij loting van Breda 11; Utrecht wint van Den Bosch met 20. Finale: UtrechtLimburg weer 21 1921: Limburg wint van Haarlem 30; Breda wint van Utrecht 30; Den Bosch wint bij loting van Limburg 11. Finale: Den Bosch wint van Breda 20. 1922: Den Bosch wint bij loting van Limburg 11. (Andere wedstrijden niet gespeeld). 1923 Den Bosch wint bij loting van Utrecht 11. (Andere wedstrijden niet ge speeld). 1924: Den Bosch wint bij loting van Haarlem 11. Finale: Utrecht wint van Den Bosch met 62. 1925, 1926, en 1927 niet gespeeld. 1928: Utrecht wint bij loting van Haar lem 11; Den Bosch wint van Limburg 40. Finale: Den Bosch wint van Utrecht met 54. 1929: Utrecht wint van Haarlem met 53; Den Bosch wint van Limburg met 32. Finale: Den Bosch wint van Utrecht met 54. 1930: Haarlem wint van Limburg met 32; Den Bosch wint van Utrecht met 32. Finale: Haarlem wint van Den Bosch met 61. 1931: Haarlem wint van Den Bosch met 31; Limburg wint van Utrecht met 2—1 Finale: niet gespeeld, doch Haarlem loot gewonnen. Wedstrijdprogramma voor Donderdag. Missie-wedstrijd. Dordrecht: D. H. V. B.R. K. V. Breda Tweede klasse D. Lisse IIOnze Gezellen II. Derde klasse G. S. N. A. I—O. Y. V. I Vijfde klasse G. O. Y. V. IISt. Bernardus III. Promotie le klasse. S. D. C. IMeerburg I; Oliveo IAoti- vitas I. Promotie 2e klasse. St. Bernardus IS. M. C. I (12.30 uur). R. K. Sportvereeniging „Meerburg" Zoeterwoude (H.-R.). Voor morgen bevat het programma slechts één wedstrijd voor onze elftallen. Meerburg I speelt nl. haar vierde pro motie-wedstrijd en wel tegen S. D. C. I. S. D. C. speelt dan haar eersten wedstrijd voor deze Promotie-competitie, zoodat we uit den aard der zaak nog niet veel van de kracht van dit elftal weten. S. D. C. I eindigde onderaan in de eerste klasse. Naar men ons meedeelt moeten deze Ha genaars toch over een uitstekende ploeg beschikken. Wil het eerste morgen een overwinning behalen, dat moet er veel be ter gespeeld worden dan Zondag jl. Im mers de eenigste kans om nog bij de drie hoogst geplaatsten te komen is, dat beide keeren van S. D. C. gewonnen wordt. We hopen, dat de spelers het belang van de zen wedstrijd zullen inzien en zich daarom van het begin tot het eind geheel geven. Alleen dan is eenig succes mogelijk. Het elftal wordt, voornamelijk wat betreft de bezetting van de rechtsbinnenplaata, eerst Woensdagavond, samengesteld. Spelers, reserves en officials vertrek ken om 1 uur precies per touringcar van af het Kort Galgewater. Men neme er nota van dat voor supporters geen plaat sen meer beschikbaar zijn. Supporters kunnen het S. D. C.-terrein gemakkelijk als volgt bereiken: per trein naar Den Haag, verder per tram naar Rijs wijk. Het terrein is namelijk gelegen te Rijswijk (Hoornpark). Onderstaand volgt nog de stand van de tot heden gespeelde wedstrijden: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Aotivitas I 3 3 96 6 Oliveo I 2 1—1 7—4 2 Meerburg I 3 3 411 S. D. C. I 9-0 R. K. Sportvereeniging D. 0. S. Op Hemelvaartsdag te 2.30 uur speelt D. O. S. I den eersten wedstrijd om don Leidsche Courantbeker tegen V. E. P. I uit Woerden. Naar wij hoorden zijn deze lui niet mis, zoodat indien D. O. S. eenig resultaat wil behalen er enthousiast moet worden gespeeld. Het zal daarom aan spanning niet ontbreken, zoodat een wandeling naar het D. O. S.-terrein zeer zeker de moeite zal loonen. Jl. Zondag trokken D. O. S. IT en III naar Warmond om daar tegen S. M. C. II en III te spelen. D. O. S. III die het eerst tegen de dito S. M. C.'ers speelde, verloor zeer eervol, 2—rl was het resultaat. D. O. S. II demonstreerde echter, hoe er productief gevoetbald moet worden, en scoorde 7 malen, waartegen S. M. C. geen enkel doelpunt stelde. De Junioren die eerstens een zeer goede kracht moesten missen en tweedens zeer onvolledig waren, verloren te Noord- wijk met 31. Ruststand 11. R. K. Sportvereeniging S. M. C. Een pracht-programma is voor morgen (Hemelvaartsdag) vastgesteld. Noemen we eerst den promotie-wedstrijd van S. M. C. I tegen St. Bernardus I te Hazerswoude. Mocht S. M. C. den thuiswedstrijd winnen, thans zal er heel wat beter gespeeld moe ten worden om eenig succes te boeken. St. Bernardus heeft tegen S. N. A. bewezen, dat de plaats in de 2de klasse niet cadeau gegeven wordt, dus raden we onze spelers aan van meet af flink aan te pakken, maar boven alles: speelt fair. Deze wed strijd begin te half één. Zulks staat in verband met den propaganda-wedstrijd S. J. C. ID. H. L.I (Delft) welke dien dag op het S. M. C.-terrein, gespeeld zal wor den. Deze beide, clubs slaan geen slecht figuur in de eerste klasse R. K. Federatie, zoodat we morgen van een fraaion wed strijd getuige zullen zijn. We hopen slechts dat beide ploegen zóó zullen spelen, dat hun spel werkelijk propagandistische waar de heeft en dat de uitgeloofde zilveren lauwerkrans ten volle wordt verdiend. Te 3 uur wordt aangevangen, zoodat ieder in de gelegenheid is dezen wedstrijd bij te wonen. Te 1 uur spelen de S. M. C. I Jun. tegen de Teijlingen Jun. een medaille wedstrijd. Deze wedstrijden op S. M. C.- terrein zijn tevens bedoeld als opening voor de serie wed strijden welke van 8 Mei tot 19 Juni worden gehouden. R. K. Sportvereeniging Teijlingen. Op Hemelvaartsdag spelen de oud-Teij- lingers een wedstrijd tegen oud-leden van T. Y. B. B. (Haarlem) nam. om 3 uur op Sporthof. De opstelling van Teijlingen is als volgt: G. Zand bergen J. v. Nobelen F. Human H. Langelaan W. Hoogeveen J. Zwetsloot J. Nouland A. Langelaan J. Vugts H. v. d. Voort Chr. Zandbergen. Dit zal voor de vele supporters van Sas- senheim een attractie zijn daar er verschil lende goede krachten meespelen. Teijlingen III speelt een vriendsohap- pelijken wedstrijd tegen B. 8. M. III om 1 uur op Sporthof. Teijlingen I Junioren gaan naar S. M. C. I Jun. een medaillewedstrijd spelen aan den Warmonderdam Welaan Junioren van Teijlingen, draagt nu eens zorg, om den prijs machtig te worden. Dames- en Heeren-Supporters kun nen nog GRATIS Toegangs bewijzen voor den Feestavond op Zaterdag a.s. in „Zomerzorg" bekomen aan onderstaande adressen H. HOPPENBROUWER, Apothekersdl|k 12 H. J. NIEUWENHOVEN, Janvossensteeg 29 KON. NED. VOETBALBOND. Overzicht. Morgen wordt wederom een interes sant programma afgewerkt. In de kampioenscompetitie vindt de revanche-match AjaxFeijenoord plaats. Waar de Amsterdammers j.l. Zondag reeds in R'dam wisten te winnen moeten zij ook morgen tot een overwinning in staat geacht worden. Laat Feijenoord dit toe, absoluut zeker is het natuurlijk allerminst, dan is het kampioenschap van Ajax zoo goed als zeker binnen. P. S. V. krijgt morgen bezoek van En schede. Een zoo groote zege als in Veen- dam zullen de Philips-menschon niet be halen, doch, ondanks of juist om de tot nu toe behaalde goede prestaties van Enschede, achten we een kleine zege in Eindhoven niet onmogelijk. De promotie-competitie levert voor Afd. I den belangrijken wedstrijd Haar lem—H. V. V. De Groote Haagsche moet winnen om een kans op behoud te heb ben, maar daarmede wordt de kans op promotie door de Roodbroeken weer ge ringer. 't Zal er dus wel spannen. Over het resultaat durven we niets voorspel len. Voor Afd. II is nog vastgesteld de wedstrijd H. F. C.D. H. C. Van be lang is deze wedstrijd niet meer. Moge lijk wordt hij ook niet gespeeld. In Afdeeling IV kan de Valk een goe de beurt maken, indien zij erin slaagt- in Middelburg van de elu-b van dien naam te winnen. Gelukt dit niet, dan behoudt Middelburg nog een mooie kans. Helmond ten slotte achten we wol in staat van Juliana te winnen. Wedstrijdprogramma voor Donderdag a.s. Kampioenschap v. Nederland. P. S. V.Enschede; AjaxFeijenoord. AFDEELING L Promotie 2e klasse. Haarlem—H. V. V. AFDEELING II. Promotie 2e klasre. H. F. 0.—D. H. C. AFDEELING IV. Promotie 2e klasre. Middelburg—de Valk; Holmond—Ju liana. LEIDSCHE VOETBALBÖND. Wedstrijdprogramma voor Donderdag a.s. Eeerste klasse. Alphen IIILugdunum II, 2 uur Extra competitie. Leidsche Boys II—U. V. S. IV, 2 uur; Lugdunum IIIAlphia III, 12 uur; R. C. L. Ill—T. O. N. A. I, 2 uur. Tweede klasse B. Alphen IV—D. V. S. III, 12 uur. Vierde klasse B. D. K. L. II—U. V. S. VIII, 2 uur; Al phia VILugdunum VI, 12 uur; Lugdu num VIIISportman III, 2 uur. Juniores A. R. C. L.Alphen, 12 uur; Lugdunum (a)A. S. C., 10 uur; U. V. S. (b)—L. F. C. (a), 10 uur. Juniores B. SportmanD. V. S„ 10 uur; L. F. C. (b)Roodenburg, 10 uur. 0m den L. V. B.-beker. (4 e ronde). Alphia IILugdunum I, 2 uur; R. C. L. IL. F. O. I, 2 uur (L.F.C.-terrein). DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 365. Het duurde niet lang, of de matroos was in beter water gebracht en toen kreeg de verkeersagent een beurt, die, natuurlijk zoo iets nog nooit had meegemaakt. Toen de snoek met den agent vooruit schoot werd hij vergezeld van een hoop andere visschen, die ook nog nooit een agent op een visch hadden gezien. Het werd een heele optocht. 366. De agent steeg af, na den snoek beleefd bedankt te hebben. „Je kunt nooit weten", dacht hij, of je het beest nog eens niet weer noodig hebt en bovendien, beleefd heid kost niets. De snoek blies toen hij stilstond blaas jes lucht uit, alsof hij vermoeid was van den tocht.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7