EEN ZAKENMAN BUITENLAND WOENSDAG 4 MEI '932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. 't Is haa-sfc niet te gelooven, maar toch is 't zoo. De gemeenteraad heeft Maandag zes en een half uur gepraat over het voor stel van B. en W. inzake de toepassing van een tijdelijke korting op de wedden en loonen van het gemeen te personeel. En dat onder de volgende omstandigheden: lo. Er was geen enkel amendement op dit voorstel ingediend. 2o. Niemand der opposanten had een tegenvoorstel gedaan, om op een andere, dan de door B. en W. voorgestelde wijze den financieelen toestand der gemeente in orde te houden, te beschermen voor een debacle. 3o. Yast stond te voren, dat het voorstel van B. en W. zou worden aange nomen met een groote meerderheid. En toch is er zóó lang gepraat. En hoe? Communist en Socialist hebben elkaar frisoh-op gemis aan doeltreffende zorg voor de arbeidersbelangen verweten. Er is in den breede heen- en weer ge debatteerd over zaken, die met het onder havige voorstel niets te maken hadden. De sociaal-democraat Schüller maakte zich weer „verdienstelijk" of althans populair in zekere kringen door een rede, waarvan webhouder Tepe terecht verklaarde, dat ze was: vol van wantrou wen, valsche beschuldigingen, ongemoti veerde verdachtmakingen. Bij zulk 'n optreden stak wel heel sterk af het naar vorm en inhoud keurige en overtuigende betoog van mr. Tepe. De Baad heeft dan ten slotte met alleen de sociaal-democra ten en de communisten te gen aangenomen het voorstel van B. en W., om een tijdelijke korting in te voe ren op de loonen en wedden van allen, die in gemeente-dienst zijn, van 4.2 pet., met dien verstande, dat de eerste 700 gld. zijn vrijgesteld (waardoor er een progressie is in de korting) en ook de kindertoeslag, buiten de korting valt. Korting zal ook worden toegepast op de wedden der nevenbetrekkingen en op die van den Burgemeester, de Wethouders den Secretaris en den Ambtenaar van den Burgelijken Stand. De korting is ingegaan op 1 Mei. Verder hadden B. en W. voorgesteld: „d. ons College te machtigen maat regelen te nemen tot- invoering in de door ons College aan te wijzen geval len van een overeenkomstige korting als bedoeld sub a en b voor het per soneel in dienst bij instellingen, in wier financiën geheel of gedeeltelijk door de gemeente wordt voorzien; e. mede, in verband met het bepaal de sub d. voor zooveel noodig te be palen, dat de subsidies, of bijdragen uit de gemeentekas, als maxima zul len worden beschouwd; f. ons College te machtigen ter uit voering van Uw besluit het noodige te verrichten, waaronder begrepen de beslissing van gevallen, waarin de re geling niet mocht voorzien." De bedoeling van d en e was, naar van de zijde van B. en W. werd verklaard, om slechts in enkele gevallen waar een soort billijkheid ten opzichte van het ge- meentepersoneel zulks wensohelijk zou maken de bevoegdheid, hun hier gege ven, te gebruiken. Enkele raadsleden van de Katholieke Raadsfractie waren echter van meening, dat hetzelfde zou kunnen worden bereikt bij de jaarlijksche vaststelling der subsi dies, en hadden daarenboven en vóóral bezwaar tegen de redactie van deze bepa lingen, die naar hun meening een geheel anderen indruk geeft, dan blijkens de in de Raadszitting gegeven verklaring de bedoe ling van B. en W. is. Een bevestiging van deze meening kan worden gevonden in een verslag van de Raadszitting, iri het avondblad van de „Msbd.", van gisteren, waarin wij lezen: „Na langdurige en soms zeer rumoe rige replieken werden tensclotte de voorstellen van B. en W. met 22 tegen 12 stemmen aangenomen, behoudens het voorstel van een evenredige kor ting op de subsidies van door de ge meente gesubsidieerde instellingen, waarover de stemmen staakten (17 tegen 17)." Ook deze verslaggever schijnt dus in het voorstel van B. en W. te hebben ge lezen den wensch van B. en W., om in het algemeen de gesubsidieerde instellingen e. d. tot verlaging van wedden en loonen te dringen. Wat, zooals gezegd, de bedoe ling van B. en W. niet blijkt te zijn. Misschien vinden B. en W. in het feit, dat de stemmen over dit „aanhangsel" van hun voorstel hebben gestaakt, aanleiding, om de redactie ervan alsnog te herzien. Het belangrijke voorstel inzake onder- wijs-reorganisatie en andere voorstellen moesten 's avonds om half twaalf na dezen praatdag worden uit zal vooral in dezen tijd de kooplust trekken door doel treffende reclame. VAN HET VAT1CAAN DE PAUS NAAR CASTELGANDOLFO? Geruchten, dat het dit jaar zal geschieden. Men schrijft uit Rome aan de „Msb.": In den laatsten tijd gaan er alhier weer geruchten, dat de H. Vader zich dezen zo mer inderdaad naar zijn buitenverblijf te Castelgandolfo zal begeven. De herstelwerken, die daar worden uitge voerd, zijn zoo omvangrijk, dat men wel mag aannemen, dat de H. Vader er gerui- men tijd zal blijven. Naar de „Osservatore'' meldt, is men in de Marconifabrieken te Genua reeds begon nen met de vervaardiging van de radio toestellen voor ultrakorte golven, door middel waarvan een radioverbinding zal worden tot stand gebracht tusschen de Va- ticaansche Stad en het pauselijk blijf te Castelgandolfo. ONTWAPENING ZIJN LINIESCHEPEN AANVAL- WAPENS? Geen beslissing in Vlootcommissie. De vlootcommissie van de ontwapenings conferentie heeft gisteren de debatten voortgezet over de vraag, of linieschepen als aanvalwapens beschouwd moeten wor den. De vertegenwoordiger der Ver. Staten brak een lans voor het behouden van de groote slagschepen. Volgens Amerikaansch inzicht heeft de ontwapening ter zee een voorloopige regeling gevonden, en na de eventueele toetreding van Italië en Frank rijk tot het Londensche vlootverdrag kan volgens de V. S. de vlootkwestie tot 1936 blijven rusten. De Engelsche gedelegeerde sprak zich, terwijl hij aan het Engelsche standpunt, dat linieschepen verdedigings wapens zijn, vasthield, uit voor een vermin dering van de tonnage. De Fransche verte genwoordiger wees op de algemeene voor stellen, welke Frankrijk bij de ontwape ningsconferentie heeft ingediend, waarin een vermindering van de tonnage der linie schepen wordt voorgesteld. Freiherr Von Rheinhaben zette het Duitsche standpunt uiteen, waarbij hij wees op het verbod, Duitschland in het Verdrag van Versailles opgelegd, om groote linieschepen te bezit ten. De Khissische vertegenwoordiger ver klaarde, dat juist in de laatste jaren door technische vervolmaking het aanvalskarak- ter der linieschepen versterkt is. Hierna werden de debatten over de linie schepen gesloten. De voorzitter van de vlootcommissie zal de aan de commissie voorgelegde voorstellen als materiaal naar het bureau zenden, hetgeen beteekent, dat de technische deskundigen in de vlootcom missie geen beslissing hebben getroffen over de hun gestelde vraag, of liniescheDen als aanvalswapens beschouwd. richt na te Berlijn informaties te hebben ingewonnen. Zij voegt er aan toe, dat men niet alleen Groener wil laten ontslaan, maar dat men de geheele rijksregeering zou willen omzetten. Generaal Schleicher zou zijn bestemd voor rijkskanselier. Schleicher onderhoudt enge betrekkingen tot Hitier, Röhm c.s. Voorloopig is van een begin van uitvoering van deze intrige nog geen sprake geweest; en na de publicatie ervan zal het ook wel bij wenschen van de reactionnaire heeren blijven. Generaal von Hammerstein is het hoofd van de Rijksweer; hij is een tijdlang de man geweest, die het verband legde tusschen het Russische 'Rfoode Leger en de Rijks- weer. Het kabinet^Brüning denkt er natuurlijk niet aan af te treden, omdat een paar gene- raads dat gaarne zouden zien. Zijn ontslag nemen zou het alleen doen, indien het daartoe door Hindenburg werd genoodzaakt Dat Hindenburg zich door een stel intriganten zou laten beheerschen, is tot nog toe niet gebleken. DUITSCHLAND INTRIGE TEGEN BRÜNING. Generaalskliek wil de Rijksregeering trachten weg te werken. Een aantal Engelsche ochtendbladen, o.a. „Daily Herald" en de „News Chronicle" brengen onder sensationeele koppen een opzienbarend bericht uit Duitsche bron. Een camarilla, onder leidipg van de ge neraals von Schleicher en von Hammer stein zouden den val van de regeering- Brüning, vooral van Brüning persoonlijk, trachten te bewerkstellingen. Ook staatssecretaris Meissner zou van de kliek deel uitmaken. Het aftreden van den rijksminister van Economische Zaken, Warmbold, die gisteren bedankt heeft, zou nog deze week het sein zijn tot het aftre den der geheele regeering. Wat is er aan de hand? Het sensatiebericht in de Engelsche kranten heeft den volgenden ondergrond: De „Münchener Telegrammzeitung'' heeft het bericht gebracht, dat de generaals Schleicher en Hammerstein druk in de weer zijn om Groener, minister van binnen- landsche zaken en Rijksweer, ten val te brengen. De „Bayerischer Kurier" bevestigt dit be ENGELAND TWEEDE OOGOPERATIE VAN MACDONALD. Zes weken rust voorgeschreven. Het rechteroog van MacDonald zal Don derdag geopereerd worden. In het gister ochtend gepubliceerde bulletin wordt ge zegd, dat de toestand van het linkeroog, dat reeds geopereerd is, bevredigend is en dat de algemeene gezondheidstoestand van den premier uitstekend is. MacDonald zal heden den kabinetsraad presideeren en zal in den namiddag van denzelfden dag een bezoek aan den koning brengen. Daarna gaat hij des avonds naar de kliniek. De premier zal zes weken rust moeten houden, maar voor de conferentie van Lausanne zal hij hersteld zijn. Zijn wensch om de her stel-conferentie bij te wonen is de voor naamste reden voor het feit, dat de opera tie zoo onmiddellijk plaats vindt. MacDo nald gaat natuurlijk niet meer naar Ge- In verband met een en ander deden al- armeerende geruchten de ronde over een dreigende blindheid voor MacDonald. Deze geruchten, aldus wordt verklaard, zijn vol komen onjuist. Wanneer de noodige zorg wordt besteed, bestaat er geen enkele re den om niet aan te nemen, dat de oogen van MacDonald hem nog zeer veel jaren hun diensten kunnen bewijzen. ROEMENIE PRINSES HELENA VERLAAT ROEMENIE. Geen verzoening met Carol. Nadat telkens opnieuw geruchten de ron de hebben gedaan over een mogelijke ver zoening tusschen koning Carol van Roeme nië en prinses Helena van Griekenland, van wie hij, zooals men weet, jaren geleden gescheiden is, is de onjuistheid van al deze geruchten duidelijk gebleken door het feit, dat de prinses inmiddels weer uit Roemenië is vertrokken. Haar bezoek heeft derhalve uitsluitend ten doel gehad, haar zoontje, kroonprins Michael, weer eens te zien, waartoe zij op grond van het eohtecheidingsproces het recht heeft. Pogingen, om toch nog tot een verzoening tusschen haar en den koning te geraken, zijn naar uitdrukkelijk door de autoriteiten wordt verklaard ondanks alle haar bewezen hoffelijkheid, niet in het werk gesteld. Tijdens haar kortstondig verblijf in Roe menië heeft prinses Helena tevens haar landgoed, een klein paleis te Manai, voor 375.000 aan 'den Roemeenschen minister van Oorlog verkocht. Bij haar vertrek werd aan de prinses de hof'rein ter beschikking gesteld, terwijl haar op speciale instructie van koning Carol de koninklijke eerbewij zen werden gebraoht. Eza DOOR DE NATIONA LE LUCHTVAART- SCHOOL zijn in sa menwerking met de Rotterdamsche Aero- club op Waalhaven de monstraties gegeven met zweefvliegtuigen. Een der vliegtuigen in de lucht. Inzet: de K. L. M.-fotograaf met zijn zonderling gevormde camera in actie, JSffl RUSLAND. GROOTE PARADE TE MOSKOU. 180 tanks en meer dan 400 vliegtuigen. Op den eersten Mei is ter eere van de Turksche gasten, voor wie een speciale tri bune was opgericht, op het Roode Plein te Moskou, zooals men weet, 'n groote pa rade gehouden met een praal en van een omvang, welke naar de „K.Z." meldt, alle tot nog toe plaats gehad hebbende mili taire schouwspelen overtrof. Op de regeeringstribune, dat wil zeggen op het Lenin-Mausoleum, verschenen Kali nin, alle volkscommissarissen, de geheele revolutionnaire krijgsraad en natuurlijk ook Stalin. Ook Rykow, Bucharin en Maxim Gorki waren aanwezig. De toespraak, welke Woroschilow tot de troepen en de bevolking der hoofdstad op het 1 Mei-feest richtte, bleef, zooals men begrijpt, geheel in de lijn van de regee- ringsverklaring. De imperialistische oorlog is reeds be gonnen. De aanval op China is het voorspel tot een aanval op den radenbond. De -a- denregeering zet onwrikbaar haar vredes politiek voort, doch voor den vrede strijden beteekent nog geenszins van verdediging afzien. Op plechtige wijze legden hierop een aantal recruten den eed van trouw af, waar bij Woroschilow de eedsformule door mid del van een luidspreker voorzeide en alle jonge troepen haar herhaalden. Hierop vond het défilé der troepen van alle formaties plaats, dat meer dan twee uren duurde. De volksmenigte op de tri bune bejubelde vooral de garde, troepenaf- deelingen der Gepoe en de schitterende vierspannen der machinegeweer-afdeelin- gen. Nieuw was het défilé van een buitenge woon groot aantal infanteriekanonnen. Meer dan honderd kleine en tachtig groote tanks, waaronder een aantal van zwaar geschut voorziene tienwielige tank wagens donderden voorbij. Voor de eerste maal namen ook de uit stekend geëxerceerde stedelijke militie- politie-troepen met vrachtauto's en straat tanks aan de pa-rade deel. Het hoogtepunt van de parade was het voorbijvliegen van meer dan driehonderd vliegtuigen, waaronder elf vier- en vijfmo- torige reuzen, meer dan honderd nieuwe driemotorige bommenwerpers en zeer goed toegeruste formaties gevechts- en jacht vliegtuigen. Gedurende de laatste zes jaar is het roo de leger wel geweldig vooruitgegaan, niet alleen op technisch gebied, doch ook wat discipline betreft. Langs de eeretribune defileerden talrijke bataljons arbeiders, onder welke wederom een aantal afdeelingen vrouwen. Eerst tegen den middag begon de mani festatie van honderdduizenden arbeiders en bedienden, welke tot laat in den mid dag duurde. WERVELSTORM IN MEXICO. Schip met 55 passagiers vergaan? Volgens berichten uit Mexico is de pro vincie Jucatan door een hevige wervelwind geteisterd. In de steden Pregreso en Me- rida werden 400 huizen volkomen verwoest. Tot nu toe zijn reeds zes dooden en vier gewonden te betreuren. Men vreest dat het aantal slachtoffers groot-er is, aangezien men nog geen berichten heeft ontvangen uit de afgelegen districten. De wervelstorm werd vergezeld van hevige hagelbuien, waardoor een groot deel van den sisaloogst werd vernield. Het stoomschip „Mexico", dat Maandag met 55 passagiers aan boord Progreso had verlaten, is tot nu toe nog niet te Vera Cruz gearriveerd. Men vreest dat het in den wervelstorm is vergaan. BRAND BIJ TIETZ TE DUSSELD0RP. Een vrouw omgekomen. Gistermiddag tegen twee uur brak in een kelder van het warenhuis der firina Tietz te Dusseldorp een brand uit, die zich zeer snel uitbreidde. Binnen enkele minuten stond het geheele trappenhuis in lichte laaie. De brandweer, die onmiddellijk ter plaatse was, slaagde er spoedig in het vuur te blusschen. Daar er zich veel rook ont wikkelde, kon de brandweer Blechts met moeite in de bovenste étages doordringen. Toen men eindelijk ook deze étages kon onderzoeken, vond men er eenige personen, die door den rook bewusteloos waren ge worden, terwijl een vrouw reeds bleek te zijn overleden. De oorzaak van den brand is onbekend. KINDER-0NTV0ERDERS TE BRUSSEL Hoe zij in de val liepen. De ontvoerders van Linbergh's baby hebben te Brussel een paar zwakzinnige collega's gevonden, die echter onmiddellijk achter slot en grendel zijn gezet. Aan den advocaat Goffinet werd een brief gezon den, waarin een millioen francs werd ge- eischt, daar anders zijn dochtertje zou worden ontvoerd en gedood. Een dienst meisje moest dit bedrag overhandigen aan een persoon, die tusschen het Noordstafcion en de Namensche poort zou wandelen. In een advertentie moest toestemmend op den eisch geantwoord worden. In overleg met de politie antwoordde advocaat niet meer dan 600.000 francs te kunnen besteden. Hij ontving een nieuw schrijven, volgens het welk ook zijn zoontje zou worden gedood, indien de 600.000 francs niet werden be taald aan een zich noemenden Nicoli, die zich in een bepaald café zou bevinden. Het dienstmeisje van den advocaat werd naar het café gezonden en trof daar in derdaad een man aan, die zich Nicoli noemde. Zij stelde hem een groote enve loppe ter hand, waarin zich overigens niets dan krantenpapier bevond. De man verliet snel het café en voegde zich bij een persoon, die buiten wachtte. Toen had de grap echter lang genoeg geduurd en rechercheurs rekenden het tweetal in. De voornaamste dader was een boekhou der, die zijn zinnen had gezet op een huisje en derhalve het dwaze plan had verzon nen. Thans krijgt hij op andere wijze een dak boven zijn hoofd, dan hij zich had ge dacht. De tweede persoon zeide van do ware toedracht der zaak niets te weten. NIEUWE AANHOUDING IN DE ZAAK KREUGER. Reeds de zesde. CHINA WOELIG MANDSJ0ERIJE. Aanslag op de kathedraal van Charbin verijdeld. Het Japansche nieuwsagentschap „Sjim- bon Rengo" meldt, dat tijdens het Russi sche Paaschfeest een groep jeugdige Rus sische communisten getracht heeft, de ka thedraal van Charbin in de lucht te laten springen. De aanslag zou in den nacht van 1 op 2 Mei worden uitgevoerd. Een hoeveelheid dynamiet was reeds in de kelders van de kathedraal gebraoht. De aanslag werd ech ter nog tijdig ontdekt. De-Mandsjoerijsche politie heeft verscheidene Russen gearres teerd. BUITENL. BERICHTEN. BURGEMEESTER VAN MALDEGEM GEDOOD. Door auto van veesmokkelaars. Gistermorgen kwamen uit de richting Nederland twee veewagens, beladen met vaarzen, over de Belgische grens. Op de sommaties van de Belgische douane beambten dedene de chauffeurs, alsof zij stopten, doch plotseling reden zij met groote snelheid door. De broer van sena tor Ceulenaere, die burgemeester van Maldegem is, liep juist over den weg en werd door een der wagens gegrepen, te gen den grond geslingerd en op slag ge dood. Twee mannen konden door de doua nen worden gepakt. In den namiddag wer den zij gevankelijk naar Gent overge bracht. Het was hun bedoeling het vee te smokkelen. er een nieuwe aanhouding geschiedt reeds de ze-sde in verband met de zaak-Kreuger. (Vier van de aange houdenen zijn reeds definitief in arrest ge steld). De laatste aangehoudene is de ac countant S. Hennig, die een reeks van ja ren boekhouder is geweest bij Kreuger Toll en die een van de personen is waarin de commissie-Kreuger van de recherche in den laatsten tijd bizonder belang heeft ge steld. Hennig, een man van omstreeks 60 jaar, wilde zich eenige jaren geleden terugtrek ken uit zijn positie bij het Kreuger-con- cern. Als reden gaf hij op, dat hij zich met het oog op zijn leeftijd niet meer opgewas sen gevoelde tegen zijn verantwoordelijke taak. Kreuger wilde daarvan echter niets weten en na langdurige onderhandelingen eindigde het hiermee, dat Hennig bleef ea dat zijn salaris verhoogd werd van 30.000 tot 50.000 kr. per jaar. De aanleiding tot de aanhouding thans is, naar de correspondent te Stockholm van „Berlingske Tidende" meldt, dat de politie niet geneigd is te gelooven, dat hij werkelijk om redenen van leeftijd weg wil de gaan. Men helt eerder over tot de op vatting dat Hennig zioh tijdig heeft wil len bergen. Bij het verhoor heeft hij aange voerd dat hij niet het flauwste vermoeden van Kreugers bedriegelijke manipulatie» had. WOESTE T00NEELEN IN EEN ALGERIJNSCHE STAD. Gewapende Spahi's vallen burgers aan. Op den avond van 1 Mei hebben zich in Bou Saada (Zuid-Algiers) woeste too- neelen afgespeeld. Ongeveer 50 spahi's liepen met de blanke sabel in de straten rond en verwondden een groot aantal bur gers en politic-agenten. Zij werden ten slotte in hun kazerne teruggedreven. De handtastelijkheden zijn veroorzaakt door bestaande geschillen tusschen spahi's en inlandsche burgers.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5