UIT DE OMGEVING DINSDAG 3 MEI 193* DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Rotsblok neergestort. In don spoorwcgtunnel tusschen St. Goar en Oberwosel is Zondag een zwaar rotsblok neergestort op do rails. Kort daarna pas seerde een trein deze plek en stiet het blok op het andere spoor, waar het even la ter weer door een trein uit de andere rich ting werd weggeduwd. Beide locomotieven werden zwaar bosohadigd. Niemand werd gewond, maar hot treinverkoor ondervond ruim een uur vertraging. Steiger van een school ingestort. Gistermorgen is bij een in aanbouw zijn de school te Olmütz-Repcin in Tsjecho-Slo- wakijc een steiger ingestort, waarop aelit arbeiders aan het werk waren. Een hunner kon zich aan een venster vastklampen, doch de andoren werden meegesleurd en onder puin bedolven. Met ernstige verwondingen werden zij naar liet ziekenhuis gobrachl; een hunner is onderweg bezweken. MALARIA-EPIDEMIE IN NATAL. Reeds 1200 dooden. De districten Monnones en Eskowe (Na- tal) worden thans door een hevige mala ria-epidemie geteisterd. Tot nu toe zijn ongeveer 1200 inboorlingen gestorven. De missionarissen hebben dringend om toe zending van kinine verzocht, aangezien hier aan gebrek dreigt te komen. GROOTE DORPSBRAND IN POLEN. Drie en dertig boerderijen in de asch gelegd. In een dorp nabij Lodz zijn in drie uur tijds 33 boerenwoningen en 150 bijgebou wen in vlammen opgegaan. Twintig dorps bewoners liepen brandwonden op. Bosc'nbrand bij Potsdam. Gisteren heeft een groote boschbrand bij Fcrch ruim 200 morgen bosch bijna geheel vernield. In alle dorpen in do omgeving luidden de stormklokken en de brandweer uit vijftien verschillende plaatsen ver scheen om het blussoliiiigswerk ter hand te nemen, waarbij zij krachtig gesteund werd door het talrijke publiek, dat op zijn Zon dagsuitstapje plotseling door den brand verrast was. Een extra trein voerde schop pen en bijlen aan. De aan het blusschings- werk deelnemende personen hadden veel van de hitte te lijden en met een vrachtauto werd drinkwater voor de blusschers aange voerd. Het vuur is waarschijnlijk ontstaan door onvoorzichtigheid van dagjesmen- sclien. EEN MILLIOEN VATEN OLIE GESTOLEN. Reeds twaalf arrestaties. Door de burgerlijke en militaire autori teiten van Amerika wordt een onderzoek ingesteld naar een diefstal* van een mil- lioen vaten ruwe olie, die zou zijn gepleegd op de petroleumvelden van de Great East- Texas Oilfields. Achttien personen worden verdacht, van wie reeds twaalf in hechte nis zijn genomen. De diefstal moet zijn gepleegd, doordat buizen zijn aangelegd, buiten de meters van de bron om, zoodat niet kon worden vastgesteld, dal uit de bron vloeiende olie werd vorduisterd. NAAR BESLISSING IN DE LINDBERGH-ZAAK? De baby aan boord van de Macron. Eon beslissing, hetzij gunstig, hetzij on gunstig, in het reeds twee maanden oude mysterie der ontvoering van Lindbergh's baby wordt vermoedelijk heden tegemoet gezien. Iedereen verwacht n.l. met groote spanning den terugkeer van het stoomjacht Macron" af, dat naar men vermoedt aan de kust van Norfolk in den staat Virginia een ontmoeting heeft gehad met de ont voerders van het kind. Als het jaoht zonder liet kind terugkeert, zullen drie onderhan delaren, die voor Lindbergh zijn opgetre den, moeten erkennen, dat zij om den tuin zijn geleid door bandieten, die getracht hebben heb losgeld onder valsche voor wendsels- te verkrijgen. Het. jacht is Vrijdag met den scheeps bouwer Curtis, een van de onderhandela ren, vertrokken, doch het is met bekend, of Lindbergh zelf is medegegaan. De ge heimhouding, die omtrent liet vertrek van het jacht getracht is, geeft echter grond aan de veronderstelling, dat ook Lindbergh zich aan boord bevindt. De geestelijke Dawson Peacock, een der andere onderhan delaren, weigert zich uit te laten over de bestemming van het jacht. Hij heeft slechts willen mededeelen, dat het doel buiten de territoriale wateren van do Ver. Staten lag. Verder zeide hij, dat als de baby wordt teruggegeven de reeds betaalde 50.000 dol lar worden omgeruild in nieuwe bankbil jetten, daar de bankbiljetten, waarmede het .eerste losgeld werd betaald, alle ge merkt zijn, zoodat de ontvoerders1 het moeilijk konden uitgeven. De politic te Norfolk stelt, een onderzoek in, naar het mogelijke verband tusschen de arrestatie van drie dranksmokkelaars, die gisteren plaat-s had, en de ontvoering van de baby. Een dagboek, dat in het bezit van een hunner werd gevonden, bevat vele aan- teekeningen, die blijkbaar alle betrekking hebben op den drankhandel. Op 1 Maart, toen de baby werd ontvoerd, is het blad van het dagboek gemerkt met een X, ge volgd door de letters P. M. cn het woord Lindy. De dranksmokkelaar weigert mede te deelen, wat die letters beteekenen. HILLEGOM. Tentoonstelling R. K. Onderwijs.. Wij namen gisteren een kijkje in de R. K. Meisjesschool der St. Joseph-parochie, waar een tentoonstelling gehouden werd van hetgeen de leerlingen der kleine en groote Fröbelschool en der diverse klas sen van de lagere school, de modevak- 1 school en de kookschool kunnen prestee- ren. Mede was geëxposeord tceken- en schilderwerk van de 7e klasso der jon gensschool. Het tentoongestelde deed zien, hoezeer de diverse vakken zijn voor uitgegaan. Wie deze werkstukken met aandacht beschouwt, komt tot de over tuiging, hoe niet alleen de leerlingen onzer hedendaagsche scholen leerzaam, maar ook op hoogst aangename wijze worden ontwikkeld zoodat werkelijk ge- zogd kan worden: „mijn leeren is spe len". Het stroeve, vaak eentonige der oude school heeft gelukkig voor immer afgedaan. Hopen we, dat voor het vol gend jaar de tentoonstelling nog worde uitgebreid met teekeningen als anders zins ook uit de andere klassen der jon gensschool. Heel veel ouders toonden hun belang stelling voor het werk van onderwijzers (essen) en leerlingen. Verkeersongeval. Gisteravond slipte aan do Weeresteinstraat een motorfiets door de gladheid van den weg en sloeg over den kop. De motorrijder bleef aan den kant liggen. De E. H. B. O. was er onmiddellijk bij en legde op de gapende wonde van het rechterbeen een eerste verband. Na verdere geneeskundige be handeling werd de getroffene door een particulier automobilist, die langs reed naar zijn woning te Haarlem vervoerd. Onnoodig te zeggen, dat de motor flink beschadigd werd. Bouwen. Aan de firma Vergunst te Lisse is opgedragen het bouwen van een landhuis aan de Leidschestraat voor re kening van den heer J. G. van Dooren onder architect H. Kijne Wzn. alhier. Het nieuwe gebouw voor Openbare Werken. Aan de Jhr. Mockkade ie een complex gebouwen verrezen voor O. W. dat de oude aan de Kerkstraat waardig vervangt. Er zijn feitelijk 2 gebouwen, n.l. het kantoor mot 2 dienstwoningen en een gebouw, dienende voor werkplaats, garage, stal, berging etc. Het laatste is achter het kantoor gelegen. Bo-ven in het kantoorgebouw is de ka mer voor bouw- en woningtoezicht, een archief waar de bescheiden berusten van alle nieuwe en verbouwde huizen, zoodat eerlang daar alle gebouwen der gemeente in teekening en dossier te vinden zijn. De teekenkamer van den opz.-teekenaar heeft veel licht en is niet toegankelijk voor het publiek. De teekeningen worden daar goborgen, plat liggende in groote laden, geregistreerd en genummerd. Nog is boven een kamer voor monsters van bouwmatcria len. Beneden is natuurlijk de entrée en hal en een groot personeelkantoor. De ruimte is er thans geheel in beslag genomen, mede door tijdelijk personeel voor de cri siswerkzaamheden. Een klein kantoortje met loket ligt direct naast het stempel lokaal, dat thans, jammer genoeg, druk bezocht wordt. De Directeurskamer ligt aan den ingang, ruim, met veel licht, mooi, doch sober gemeubileerd; er is ook een aparte archiefkamer. De gebou wen worden centraal verwarmd, uitgaan de van het 2e gebouw. Da-ar vinden we naast de ruime garage een werkplaats, waar thans werklooze timmerlieden kas ten maken voor de gemeentescholen; daar is ook het magazijn van materialen. De paardenstal heeft nog slechts twee paarden, hier is geen centrale verwar ming; verder bevinden zich hier kleinere bergplaatsen voor zout bij gladheid dei- wegen, voor koelte vereischende materia len enz. De zolder doet diensi als berg plaats. Alles getuigt van orde, ook de omgeving. NOORDWIJK. Patronaat. De bijeenkomst van gis terenavond van de Patronaatsjongens van „St. Jeroen" is wel de lang verbeidde dag voor deze jongens geweest, waarop zij hun belooning voor het trouw bezoek, sparen en van verschillende wedstrijden hadden in ontvangst te nemen; begrijr pelijkerwijze waren de jongens in vroo- lijke stemming hierbij. Kap. Heemskerk, die deze bijeenkomst opende met den Patronaatsgroet, heette de Patronaats- hecren, ouders en leden van harte wel kom. Het was spr. steeds een verheuge nis te mogen constateeren door de aan wezigheid van vele ouders op officieele bijeenkomsten, dat de ouders met het streven van het Patronaatswerk mede leven, en ook dat er in onze parochie zooveel heeren zijn, die zich voor het jeugdwerk willen geven, waarvoor spr. hen hartelijk dank bracht. Hierna kwam voor het voetlicht de Zangclub vau het Patronaat in costuum, welke op goede wijze een drietal liode- ren vertolkte. De eerw. directeur wilde alvorens hij de prijzen dezen avond uitreikte in ver band met het vele dat door de Patro- naatsheeren in bijeenkomsten, tentoon stelling, wedstrijden enz. in het afgeloo- pen jaar is gedaan een eerste prijs uit reiken in den vorm van een hartelijk woord van dank en lof en dit in het bij zonder tot den ijverigen secretaris, den heer Jos. de Mooij. Vervolgens reikte zijneerw. eenige honderden prijzen uit o.a. voor trouw sparen aan 30 welke geen één keer en aan 11 welke slechts éénmaal verzuimd hebben te sparen. Verder voor trouw bezoek aan Patronaat en Congregatie, Broeitentoonstelling, voor Gistei-enavond te 7 uur kwam do Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Aanwezig 12 leden, afwezig Wetb. Rübenkamp. Voorzitter Burgemeester A J. v. Gerrevink; secretaris R. Reit-sma. No tulen worden vastgesteld zonder opmer kingen. Ingekomen stukken. 1. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvan ger op 17 Maart 1932 (overdracht kas en boeken aan den gemeente-ontvanger A. C Sommeling). 2. Verzoek van Burgemeester en Wet houders van Oosttellingwerf om adhaesie te betuigen aan een besluit van den raad dier gemeente, waarin met klem bij de re geering wordt aangedrongen op het no men van maatregelen tot steunverleening aan land- en tuinbouw. 3. Verslag van den districtsschoolartsen- dienst „Katwijk" over 1931. 4. Opmerkingen betreffende scholen bouw naar aanleiding van een onderzoek naar den toestand der schoolgebouwen in het schoolartsenddstrict „Katwijk". Verschillende raadsleden vonden de op merkingen van den schoolarts niet vrij van overdrijving. Voor kennisgeving aangeno men. 5. Verzoek van de nationale commissie tegen het alcoholisme om thans reeds aan H. M. de Koningin te verzoeken het maxi mum voor het aantal verloven A, te ver lagen tot acht. Aangezien de drankwet in art. 40, 2e lid bepaalt, dat de Kroon op dezelfde wijze als ten aanzien van de vergunningen is bepaald, een verlaging van het maximum der verloven A. kan vaststellen, kan de eerste verlaging eerst in 1935 worden ver zocht. (Zie Lietaert Peerbolte „De Drank wet" blz. 171). 6. Beslis-sing van de Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, d.d. 22 Maart 1932, G.S. No. 45/1 tot vaststelling voor de ge meente Oegstgee-st van het bedrag, bedoeld in artikel 42, 3e lid van het K. B. van 4 November 1929, S. No. 476, voor het reke ningsjaar 1930. Aangezien door de Gedeputeerde Sta ten zijn geschrapt de kosten van het aan brengen van witte banden om boomen 27.97) geschied in het belang van de veiligheid van het verkeef, en de kosten van de belooning van kweekelingen met akte 729.99) zijnde een uitgaaf verricht tot bevordering van den goeden gang van het onderwijs, wordt, voorgesteld van de beslissing bij den minister van Financiën en Binnenlandsche Zaken en Landbouw in be roep te gaan. De beslissing is 13 April j.l. gepost. Aldus wordt besloten. De voorzitter deelt nog mede dat B. en W. aan G. v. d. Perk te Rijnsburg vergun ning hebben verleend (ontheffing art. 80 bis en ter der Algemeene Politieverordening) tot het oprichten van een Radiodistributie- net- in de Gemeente, en ook dat zij aan Ir. Hofman een vergoeding van 500 hebben toegekend, waarvan 250 door den heer v. d. Perk is betaald voor de laatste ad\iezen. De heer Kraan informeert of dit wel noodig wa.s en vraagt inzage van het rap port, waarop bevestigend wordt geant woord. De heer Bakker: Vinden B. en W. dit rapport 500 waard? Salariskorting. Voorts doet de voorzitter mededeeling van een schrijven van Ged. Staten om de raeening van den Raad te kennen over sa larisverlaging van 3 pot. voor Burgemees ter, Secretaris, Ontvanger en Wethouder*. De heer Kruizinga spreekt zich uit tegen die salariskorting. Gevolg hiervan zou zijn, dat ook de andere ambtenaren zouden ge kort worden. De heer den Ouden zou ad vies van B. en W. willen hebben over het schrijven van Ged. Staten. De heer Kraan vindt het gewenscht dat B. on W. dan te vens hun meening zeggen over een eventueele salaris korting der ambtenaren. De heer Kruizinga voelt, daarvoor niets. Waarom brengt men de ambtenaren ook in het debat? De voorzitter meent, dat de ambtenaar- salarissen hier niet aan den hoogen kant zijn, dus verlaging mogelijk niet ge- wensobt is. De heer Kortman betoogt, dab de heer Kruizinga het aan zich zelf te wijten heeft, wanneer hier de ambtenaars-salarissen be sproken worden. De heer Kruizinga heeft die bespreking zelf uitgelokt. Spreker meent, dat, hoe ernstig de tijden ook mogen zijn, we niet eerder tot korting mogen overgaan dan wanneer we beschik ken over de meest ernstige gegevens. Het voorstel-dcn Ouden geamendeerd door een voorstel-Kraan wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. dammen en jassen, terwijl aan A. Slots en W. v. d. Hulst een extra prijs werd uitgereikt als groote ijveraars voor de Missieclub. Met gejuich werd deze uitreiking be sloten, maar mot nog grooter gejuich werd de film begroet en alle jongens harten zullen gezwollen hebben bij de aanschouwing van „De Verschrikkelijke", een spannende film, van welks heldenda den, welke hierin voorkwamen, de jon gens zeker wel gedroomd zullen hebben. Als slot een komische film van „Hang snor heeft een Restaurant", waar men hartelijk bij kon lachen. Kap. Heemskerk bracht hierna nog in herinnering het te houden Triduum a.s. Donderdag- en Vrijdagavond, de Alge meene H. Communie Zondag na de H. Mis van 7 uur, waarna ontbijt en des avonds Lof, waarbij de nieuwe leden voor de Congregatie bun opdracht zullen doen. Zijneerw. vertrouwt dat dan ook VAN OEGSTGEEST Werkverschaffing. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. om de werkverschaffing op 12 Mei stop te zetten en B. en W. te machtigen deze zoo noodig weer open te stellen tot 18 Juni tegen een vergoeding van 2.50 per dag en 4 dagen werkgelegenheid te geven voor gezinshoofden met klein gezin en 6 dagen voor die van groot gezin. De bedoeling met de stopzetting is, dat de menschen nu eens uit gaan zien naar werk bij particulieren, dus de prikkel tot werk- zoeking te bevorderen. Dit voorstel vondt veel bestrijding bij den heer Kruizinga. Ook de heer v. Eg- mond kon zich daarmede niet vereenigen en stelt voor 3 per dag te geven. De heer Breda sluit zich hierbij aan. De heer Kortmann vindt 2.50 per dag ook te laag vooral voor groote gezinnen. Spre ker wijst voorts op het uitzien naar werk gelegenheid. Dr. Simon Thomas betuigt zijn instemming om de werkverschaffing stop te zetten en oefent scherpe crit.iek uib op het beleid van B. en W. De mededee- lingen van B. en W. bij gelegenheid van de begrooting zijn met de practische uitvoe ring zeer in strijd. Spreker toonde dit met voorbeelden aan en wees vervolgens op dc gevolgen van deze politiek. Bij de Oegst- geester patroons komen wel werkeloozen uit andero gemeenten zich aanmelden doch geen werkeloozen uit Oegstgeest. De heer Uitenboogaard kan met het betoog van dr Simon Thomas wel eenigszins meegaan. Spr. noemt drie firma's die 18 arbeidskrach ten uit een andere gemeente hebben aan gesteld. De heer Paardekooper wijst op den abnormalen toestand, doch er moet een prikkel zijn om werk te zoeken, en niet maar bij de Gemeente blijven hangen. Spre ker steunt het voorstel van B. en W. De voorzitter zet de moeilijkheid van de positie van B. en W. uiteen. B. en W. staan tusschen twee partijen. De eene par tij zegt de prikkel is te groot, de andere zegt de prikkel is niet groot genoeg. De critiek van Dr. Simon Thomas wijst spre ker van zich af. Dat is afgeweken van het voorgestelde is geschied op advies van den technischen dienst. B. en W. kunnen dat zelf altijd niet juist beoordeelen. Het was noodzakelijk, dat eenige arbeiders perma nent aan 't werk bleven. Spreker erkent dat 4 por dag voor de werkverschaffing een hoog loon is, doch moesten B. en W. voor degenen die een heele week werkten een lager loon uitkeeren? De voorgestelde regeling van B. en W. maakt een einde aan het maar bij de gemeente blijven hangen. B. en "W. hebben dezen winter inzake de werkverschaffing veel geleerd. Do heer v. Egmond juicht het toe, dat sommige arbeiders de geheele week werk vonden en betwijfelt het sterk of wel zoo veel arbeiders uit andere gemeenten hier te werk gesteld zijn. Het betreft hier meestal jongelui die zelf wel voor 12 per weck en minder aan het werk willen. Onze regeling is echter voor gehuwden en huis vaders. De voorzitter betoogt, dat we op deze wijze nooit van de werkverschaffing afko men. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen niet 7 tegen 5 stemmen, die ran de heeren Kruizinga, v. Egmond, den Ouden, Kortmann en Breda togen. Punt 3: Benoeming tijdelijk adjunct-ge- meente-opzichter. Door B. en W. worden aanbevolen: 1. L. J. Nieuwenhuis te Berü- cum, 2. B. ten Hof, Kampen; 3. J. D. Kool haas, Zuilen; 4. D. Lautenbach, Ruurlo; 5. G. J. Veldkamp. Na geheime zitting van een kwartier wordt benoemd de heer Brummel van Oegstgeest buiten de voordracht om. Punt 1: Voorstel B. en W. tot wijziging van de rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank van Nederl. Gemeenten. B. en W. deelen mede, dat de Bank maar standpunt als volgt motiveert: „Beide soorten van uitgaven zijn, be schouwd in verband met het crediet, ge heel verschillend. De gewone uitgaven zijn elk jaar ongeveer gelijk aan die van het vorige jaar, zoodat daarvoor een onver anderlijk crediet, stilzwijgend van jaar tot jaar doorlopend, is aangewezen. Voor de buitengewone uitgaven daarentegen is zulk een-reediet feitelijk niet mogelijk. Het ligt voor de hand dat elk jaar in November, aan de hand der begrooting voor het vol gend jaar, wordt bepaald hoe groot het crediet voor dit jaar zal moeten zijn. Voor deze uitgaven past dus een afloopend cre diet voor één kalenderjaar, in welk jaar de vlottende schuld voor buitengewone uit gaven in een leening met langen looptijd behoort te worden geconsolideerd, altkans in normalen tijd". B. en W. stellen voor overeenkomstig het verzoek van de Bank de rekening-courant te splitsen. Goedgekeurd. allen present zullen zijn en sloot onder dank voor de goede opkomst deze bij eenkomst met de Patronaatsgroet. TER AAR. Verpachting vischrecht. Dezer dagen werd aanbesteed het vischrecht in de Kromme Aar, Hoeksche Aar en de Leid- sche Vaart, dat in eigendom is bij onze gemeente. Het werd opnieuw voor 3 jaar verpacht, respectievelijk aan H. van Eijk, R. W. Verkade en P. Kraan. Aanbesteding. Aan de gemeente secretarie werd een aanbesteding gehou den onder de plaatselijke patroons van het schilder- en timmerwerk aan de eigen dommen van de gemeente Voor het schil derwerk was de laagste inschrijver H. G. Aaftink, voor het timmerwerk waren de heeren A. van Rijn en G. Pietersc, beide de laagste inschrijvers, waarbij het lot besliste ten gunste van A. van Rijn. De winkelsluiting. Punt 5: Voorstel B. en W. tot vaststel ling eener verordening betreffende uitvoe ring artikel 9 der Winkelsluitingswet 1930, naar aanleiding van een verzoek van den heer J. de Mooy, barbier, wonende aan den Oegstgoesterweg (bij Rijnsburg). De hoer do Mooy grondt het verzoek op de toestand in de gemeente Rijnsburg. Daar is op grond van de omstandigheid, dat het overgroote deel der bevolking het landbouwbedrijf uitoefent, bij raadsbesluit van 24 Maart j.L een gelijksoortige veror dening vastgesteld. Hctsgevolg zal zijn, dat de kappers- en barbierswinkels in Rijns burg wel geopend mogen zijn en die in het onmiddellijk aan Rijnsburg grenzende ge deelte van Oegstgeest niet. De Mooy, die onder zijn klanten zeer veel Rijnsburgers telt, vreest, dat zijn zaak daardoor zal ver- loopen. B. en W. onderschrijven ten volle de bezwaren van de Mooy en aangezien de wet, volgens mededeeling van den minister in de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer, artikel 9 voldoende ruimte laat voor een gedeelte der gemeente 'n afwij kende regeling te «-maken, stellen zij den Raad voor het verzoek in te willigen. De heer Kortmann vraagt of in deze kwestie ook de R. K. Middenstandsver- eoniging „do Hanze,' is gehoord, waarop bevestigend wordt geantwoord.. Goedge keurd. Punt 6: Voorstel tot vaststelling van verordeningen op de heffing van vergun- nings cn verlofsrecht in verband met de 1 April j.l. in werking getreden nieuwe drankwet. B. en W. deelen mede, dat de regeling der rechten geschiedt met inacht neming van de artikelen 269 en 273 der Ge meentewet, d.i. bij plaatselijke belasting verordening, goedgekeurd, door de Kroon. Volgens de overgangsbepalingen moeten de noodigo verordeningen vastgesteld zijn binnen zes maanden na het inwerking tre den den wet, d.i. voor 1 October a.s. Punt 7: Voorstel B. en W. tot onbewoon baarverklaring van de woning Abtspoelweg No. 14. Aangenomen. Punt 8: Voorstel B. en W. tot vaststel ling subsidie voor de Volkshuishoudschool te „Duinzicht" over 1930. In het restant a S97.59 moet door do gemeente bijgedragen worden naar verhouding van het aantal leerlingen uit Oegstgeest, dat de school be zocht, tot het totaal aantal leerlingen. Aangezien voor 1930 die verhouding gelijk is aan 32: 47 moet de subsidie der gemeen te worden vastgesteld op 32/47 X 875.59 611.13. Aangenomen. Punt 9: Vaststelling van het kohier van de Verliohtingsbelasting over 1932, wordt na een opmerking van den keer Kortmann aangenomen. Punt 10: Voorstel tot aankoop rentege- vend goed. Aangenomen. Punt 11: Voorstel tot wijziging vail Kol... huishoudelijk reglement van de commis sie tot wering van schoolverzuim. Goedge keurd. Comptabiliteitsbesluiten werden zonder commetnaar aangenomen. De Lemvog. De heer Kruizinga vraagt hoe het staat met. de obligatien van de Lemvog, die de gemeente heeft ter waarde van 23.000 en waarover hedenmiddag in den Leidscken Raad ook is gesproken. De voorzitter geeft een uitleg van deze zaak. De Lemvog en de heer Kort zouden een straat aanleg gen naar Buitenlust. De gemeente wiV de lit liever in eigen beheer doen en een zwaardere rioleering en fundeering aanbrengen en dan naderhand de straat van de heeren Kort en van Zijp overne men. Men kon daarmede genoegen nomen en daarvoor moest de Lemvog de gemeen te 20.266 en den heer Kort 9200 betaien. De heer Kort heeft daaraan voldaan, docii de Lemvog gaf als pand 46 obligaties ad 500.dus ter waaide van 23.000, die zij in portefeuille had, en, zooals nader hand bleek, toe nog niet waren uitgegeven en die onderteekend waren door directeur en president-commissaris. Nu de zaak van de Lemvog in handen is van een Com missie, meende de voorzitter deze zaak, ten einde de belangen der belanghebben den niet te schaden, in het geheim te be spreken, doch wefch. Zandbergen was voor openbaarheid. De heer Kruisinga meent dat de voorzitter de commissie bedoelt, waarvan ook de heer Paardekooper lid is. Mogelijk is de heer Paardekooper bereid nadere inlichtingen te geven. De heer Paardekooper mist de bevoegdheid in het openbaar te spreken, doch wil dit wel doen in Comité-Generaal. De heer Bakker: Het zou anders wel interessant zijn. Op een vraag van den heer den Ouden of de vor dering opeischbaar is, antwoordt de voor zitter bevestigend. De heer van Egmond begrijpt niet hoe een der wethouders, die toch in nauw verband staat met die maat schappij, daarvoor niet heeft, gewaakt. Wet houder Zandbergen zegt, dat de heer Ru benkamp heeft gezegd, daarvoor borg te staan, en hij moet verder waarschuwen te- gon grondaankoop, zoolang dit bedrag niet betaald is. De koopers zouden de dupe worden. De heer den Ouden wist vier jaar geleden al, dat de obligaties geen 100 pet. meer waard waren. De heer Krui zinga tracht den heer Paardekooper over te halen toch verdere mededeelingen in 't openbaar te doen. De heer Paardekooper wenscht daar niet toe over te gaan. De heer Kortman wijst op den slechten toestand van de Kanaalbrug in het dorp. De toestand kan niet langer bestendigd blijven. De Voorzitter zegt zijn volle me el eworking toe. Hierna ging de Raad in geheime zit ting.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6