BINNENLAND KERKNIEUWS STADSNIEUWS AGENDA DINSDAG 3 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 vergezeld van den Zeereerw. heer G. Klaverweyde, pastoor der nieuwe paro- chic cn den weleerw. lieer H. Agterof, se cretaris van het bisdom. Hier stond de stoet, die Monseigneur naar het klooster der Paters Kruisheeren geleiden zou, reeds opgesteld om den Bis schop zoo waardig mogelijk te ontvangen. De Bisschop werd hier opgewacht door den Burgemeester, den edelachtb. heer P. Wap, met het dagelijksch bestuur der gemeente en het college van kerkmeesters. Zoodra de Bisschop uit de auto was gestegen en overgestapt in het galarijtuig met vier paarden bespannen, trad de Bur gemeester naar voren om den Bisschop te verwelkomen. Deze heette Monseigneur recht hartelijk welkom namens het dagelijks bestuur der gemeente en do gcheelo katholieke bevol king. Wij eeren U, aldus spr., als de hoog ste gezagdrager van het bisdom en dat wij Uw tegenwoordigheid op prijs stellen, be wijst wel deze stoet van katholieke vcr- cenigingen, die hier zijn'om U te verwel komen. Nogmaals hoogwaardige Excellentie, heet ik U bij Uw intrede in Zoeterwoude van gauscher harte welkom. Nadat de Sint Jansfanfare nog eens een „Lang zal hij leven" had geblazen stelde de stoet zich in beweging om zich door het dorp naar het klooster der eerw. Paters Kruisheeren te begeven. Voorop gingen eenigc ruiters, waarach ter per ticls de leden dor St. Joseph-Gezel- len-vcreeniging volgden. Hierna kwam de St. Jansfanfare, die den heelen weg lustige marschen blies, gevolgd door de R. K. Sportvereeniging A.S.C., de leden van het patronaat in patronaatscostuum en de Graalmeisjes met haar leidsters, eveneens in haar kleurige oostuunis en allen met hun resp. club vlaggen. Hierop volgden een rij tuig, waarin gezeten waren de Burgemees ter van Zoeterwoude met de wethouders en den gemeente-secretaris en een rijtuig met de leden van het Kerkbestuur. Daarop volgde het met vier paarden be spannen galarijtuig waarin gezeten waren Z. H. Excellentie Mgr. Aengenent, de De ken van Zoeterwoude, de hoogeerw. heer J. G. F. Jansen, do zeereerw. heer G. Klaver weyde, rector van het Kruisheerenklooster en pastoor der nieuwe parochie en de zeer eerw. lieer H. Agterof, secretaris van den Bisschop. Wederom door een drietal ruiters werd dc stoet gesloten. Zoo werd onder groote belangstelling van de zijde der bevolking, die reeds bij het palronaatsgcbouw in grootcn getale aanwezig was, naar het Kruisheerenkloos ter gereden. Daar stonden op het bordes dc eerw. Paters met den hoogeerw. Generaal der Or de Mgr. W. A. van Dinter, om den Bis schop bij zijn intrede in het klooster te verwelkomen.' Terwijl de Bisschop het rijtuig verliet cn het bordes besteeg, speelde de fanfare wederom het „Lang zal hij leven". Hier, bij den ingang van het klooster, hield oen der parochianen, Cathrien Ros senberg een alleraardigste berijmde toe spraak lot Monseigneur, welke zij vrij en onbevangen, vlot uit het hoofd opzegde en waarna zij Monseigneur een bouquet bloe men aanbood. Dc Bisschop dankte de kleine hiervoor allerhartelijkst. Hierna nam Monseigneur zelf het woord om de verzamelde menigte toe te spreken. Ik dank u allen, zoo sprak de Bisschop, voor de vriendelijke ontvangst mij bij mijn aankoms-t in Zoeterwoude bereid. Uit die ontvangst blijkt weer openlijk de groote aanhankelijkheid van de Zoeterwou- ders voor de Kerkelijke Overheid. Het is overal bekend hoe godsdienstig de Zoeterwouders zijn en die godsdienstigheid sluit in aanhankelijkheid. Ik wist dat. reeds lang, maar het ver heugt mij, dat zelf nog eens te ondervin den. Vooral verheugt het mij, aldus de Bis schop, hier voor mij te zien de katholieke jeugdvereenigiugen, want hieruit blijkt, hoe er naar gestreefd wordt, do jeugd ie organiseerden, zooals dat m dezen tijd noo- dig is. Morgen zullen wij deze nieuwe kerk aan God toewijden en ik ben ervan overtuigd, dat het geloof en dc godsdienst zullen blij ven toenemen cn dat het de roem der Zoe terwouders zal blijven, dat zij zijn een godsdienstig volk. llierop verleende Monseigneur aan allen zijn bisschoppeiijken zegen, waarmede de plechtige eJi waardige ontvangst van den Bisschop ten einde was. Hedenmorgen om half acht hadden de plechtigheden der consecratie plaats. Monseigneur Aengenent werd hierbij ge assisteerd door Pastoor G. J. Klaverweyde en Prior J. v. d. Braak uit Udcn, als dia kens en door Pater J. Rijnja als subdiaken, terwijl de lagere functies door Pater L. Badoux cn eenige fraters van het klooster werden verricht. Cantores waren Pater Dr. li. van Rooycn en Kapelaan J. van Dael. Deze plechtigheden, die langen tijd in beslag namen, geschiedden met de gebrui kelijke ceremonies, de ommegang rond de kerk enz. Om half elf uur droeg Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent in de nieuw geconsa creerde kerk der H. Kruisverheffing eeu Pontificale H. Mis op. Hierbij werd de Bisschop geassisteerd door den zeereerw. Pater W. Mulder O.S.Cr, uit Rotterdam als presbyter as- sistons, door <lo hoogeerw. patera Prior P. Hofman van St. Agatha te Cuyk en Prior C. van Mecholen van Diest in België. Diaken was do zeereerw. heer Pastoor C. Floor te Stompwijk en subdiaken de zeer- eerw. heer Th. Beukers, Pastoor te Leiden. De lage-re functies waren als volgt ver deeld: ad niytram Rector J. Westgecsrt, ad baculum Pastoor J. Mevor te Leiderdorp, ad candelam Pater L. Badoux, de overi ge functies werden door fraters- van het klooster" verricht. Dc Deken van Zoeterwoude, de zeereerw. heer C. J. F. Jansen was wegens een lichte ongesteldheid verhinderd aanwezig te zijn. Op het altaar had plaats genomen Mgr. W. van Dinter, generaal der Kruisheeren, terwijl tevens zeer vele geestelijken uit het Dekenaat aanwezig waren. Voor in de kerk hadden plaats genomen het dagelijksch Bestuur der gemeente Zoe terwoude met dc R. K. Raadsfractie en alle vooraanstaande personen uit de ge meente. Het zangkoor der Paters voerde onder leiding van Pater Beyersbergen van Hene gouwen de Gregoriaansche gezangen der H. Mis uit. Na dc Pontificale H. Mis hield Z. H. Exc. de Bisschop een korte toespraak tot de ge- loovigen. Op dezen voor u zoo blijden dag, aldus de Bisschop, wil ik gaarne enkele woorden tot u richten. Allereerst om u geluk te wensclien niet deze groote gebeurtenis. Want dit is een gebeurtenis van groote betcekenis. Door de heilige wijding en de gebeden der H. Kerk is dit kerkgebouw plechtig aan God over gegeven als Zijn heiligdom. Voortaan be hoort dit huis aan God toe en is het waar lijk het huis van God. God heeft Zijn wo ning willen kiezen te midden van u, zoo dal, gij ieder oogenblik tot lieni kunt gaan oiu Hem te vragen alles wat gij noodig hebt. Wal is God toch goed, dat Hij wil wonen te midden van ons, alleen oni Zijn zegeningen, genaden en gaven in vollen overvloed over ons uit te storten. Telkenmale bij een pleohtigheid',als deze bevangt mij een hciligo ontroering over Gods heerlijkheid en goedheid. Die heerlijkheid en goedheid ontvouwt zich- ook in de geheele natuur, maar daar is het vooral God's grootheid. In de kerk vertoont zich God's heerlijk heid echter vooral in goedheid en liefde. Alles spreekt daar van God's goedheid, zooals het doopvont, waardoor God de smet der erfzonde van de zielen afwascht, de biechtstoel, waar God met open armen gereed staat om het verloren schaap weer op te nemen. Van God's goedheid en .liefde spreekt de preekstoel cn vooral liet altaar, dat zoo juist voor altijd aan God is toegewijd. Üp dit, aitaar zal voortaan iederen morgen worden opgedragen het Hoogheilig Offer der H. Mis, dat hetzelfde is als het offer van Calvarië. lederen morgen zal Hij zich weer laten slachtofferen voor onze zonden en vergiffe nis afsmeeken bij den Yador voor onze zonden en fouten. Zoo spreekt de heerlijkheid van God in het kerkgebouw vooral door Zijn goedheid. Gij zult dan, aldus Monseigneur, dank baar zijn aan God voor de groote gave van God's eigen huis. Die dankbaarheid moet echter een dankbaarheid zijn in daden en daar deze kerk is toegewijd aan het H. Kruis, kunt gij op twee wijzen uw liefde tot het krui» tot uiting brengen. Ten eerste door met volle overgeving aan God s H. Wil uw kruis, dat is het 'ij- den dat God u overzendt, te dragenen vcr- vulgens door het H. Kruis naar buiten te laten uitstralen, door u n.l. altijd te ge dragen, zooals God dat van u verlangt. Zoo zult gij het kruis van uw goddel ij ken Zaligmaker verecren en door dat Kruis den hemel binnengaan. Met deze toespraak was de plechtigheid ten einde cn begeleid door do talrijke priesters schreed Monseigneur dc kerk door, zegenend de geloovigen, de Katho lieken der nieuwe parochie te Zoeterwoude, de parochie van de H. Kruisverheffing. Gemeentelijk inspecteur voor het lager onderwijs te 's-Gravenhage. De gemeenteraad van 's-Gravenliage heeft Maandagmiddag benoemd tot ge meentelijk inspecteur van liet onderwijs de lieer D. G. G. van FAngelenstein, hoofd, eener R. K. school te Utrecht, met 21 stem men, tegen 20 stemmen op den heer I. van der Velde, hoofd eener openbare school te Amsterdam. De benoemde stond niet op de voordracht van B. en W. Prof. dr. Kors te Brussel. Kaar uit Brussel wordt gemeld, is het thans zeker, dat de Nijmeegsche hoog leeraar pater dr. Kors op 31 Mei, op uit- noodiging van de Belgische Vereeniging voor den Volkenbond, in de zaal der Union Coloniale aldaar een spreekbeurt zal houden. Hij zal spreken over: De rol der kleine staten in do Vredesbeweging. De toegang tot deze lezing zal geheel vrij zijn. Prof. dr. Veraart in Frankrijk. Men schrijft aan de „X. R. Crt.": Vrijdag 29 April heeft prof. Veraart uit Delft in liet mijncentrum Denain in Noord-Frankrijk, zijn eerste voordracht gehouden. Een zeer talrijk publiek, waaronder vele leiders van de arbeidersbeweging in Noord-Frankrijk, volgde met groote aan dacht de beschouwingen mee: L'organisa- tion économique de la profession. Een uitgebreide gedachbenwisseling, vooral over de doorvoering van het bedrijfsra- denstclsel in Frankrijk, volgde. De voorzitter dor vergadering dankte prof. Veraart ten zeerste voor zijn voor dracht en huldigde hem voor den pio niersarbeid van een stelsel, dat zooveel beter dan het communisme een ordening mui de menschelijke welvaart belooft. ONZE EXPORT NAAR DUITSCHLAND. Industrie, tuinbouw en zuivel industrie hebben zich geza menlijk tot de regeering ge wend om tot een regeling te komen, die aan de moeilijkhe den betreffende betaling van onzen export naar Duitsch- land een einde maakt. Men schrijft aan de ,.N. R. Crt.": Gelijk bekend, linnen de moeilijkheden, welke het Xederlandsehe bedrijfsleven on dervindt bij het verkrijgen van betaling van onzen export naar Duitschland steeds toe tengevolge van de daar ie lande gel dende deviezen-beperkingen. Industrie, tuinbouw en zuivelindustrie hebben zich dan ook onlangs gezamenlijk tot de regec- ring gewend met den wcnsch, dat thans op korten termijn liefst met en zoonoo- dig zondermedewerking van de Duit- sche regeering een regeling tot tand kome, die aan den huidigen hoogst onbevredi- genden toestand een einde maakt. Tot dusver krijgt de Duitsehe Importeur van Nederdlansche goederen slechts toe stemming (een z.g. allgemeine Genchmi- gung) tot betaling tot een zeker maximum bedrag der maand, dat voor de maand Mei 1932 overeenkomt met 25 pet van zijn be talingen in October 1930. Voorzoover de Duitsehe importeurs deze beperking op hun betalingen voor Xederlandsehe goe deren toepassen, wordt, onze export naar Duitschland dus to een zeer laag niveau teruggedrukt, terwijl daartegenover Duitschland er zich rekenschap van geve, dat Nederland, in tegenstelling met an dere landen een koopkrachtig land is en steeds vlotter betaling van gekochte goe deren doet plaats vinden. Op dezen grond mag worden geëisoht, dat de Duitsehe regeering bij haar handelspolitek maat regelen in het bijzonder rekening houdt met Xederlandsehe belangen. Wat ziet men echter gebeuren Ter wijl men in de kringen van belanghebben den hier te lande reikhalzend uitziet naar een verbetering in den hoe langer hoe onbevredigender wordenden toestand van onzen export van Duitschland, vernemen wij zooeven, dat dezer dagen tusschen Duitschland en Oostenrijk een clearingver- drag is afgesloten, dat dit laatste land in elk geval in een relatief betere positie stelt dan ons land. Daarbij heeft Oostenrijk zich bereid verklaard, de daar te lande ge blokkeerde schillingsaldi tot een maxi mum van 10 millioen schillingen vrij te laten voor betaling van Oostenrijkschen goederenexport naar Duitschland De Oos- tenrijksche Nationale Bank behoudt al leen de controle over dc bedragen welke in elk afzonderlijk geval met. Duitsehe sal di verrekend kunnen worden overigens blijft de uitvoering van dergelijke ruilza- ken overgelaten aan particulieren. De ge sloten clearingovereenkomst komt in vele opzichten overeen met die, welke ook door de Xederlandsehe regeering met dc Oostenrijksche Nationale Bank is getrof fen. Ook hier zal deze bank de Duitsehe saldi slechts vrij laten wanneer deze ge bruikt worden voor vergrooting van den Oostenrijkschen export naar Duitschland. In de practijk komt dit hierop neer, dat voor de betaling der Oostenrijksche goe deren slechts voor een deel der factuur- waarde gebruik mag worden gemaakt, van een Duitseh tegoed, terwijl de rest iri mar ken of andere valuta moet worden be taald. Aan Oostenrijksche zijde is er voor ons dus niets bijzonders aan deze overeen komst. te bespeuren, wel echter aan het geen Duitschland daarbij op zich heeft genomen. Oiu den importeurs een prikkel te geven, bij de betaling van hun verplich tingen aan Oostenrijk gebruik te maken van Duitsehe said, is n.l. bepaald, dat be talingen voor Oostenurijksche goederen uit in Oostenrijk geblokkeerde Duitsehe saldi niet zullen worden afgetrokken van het maximumbedrag dor bij „allgemeine Gcnehmigung" maandelijks ter beschik king gestelde deviezen. Ook voor het overnemen van een tegoed in Oostenrijk wordt, toestemming buiten de bestaande beperkingen gegeven. Wat beleekent dit? Niet anders dan dat Duitschland voor den import van Oosten rijksche goederen naar verhouding meer deviezen beschikbaar gaat stellen dan voor import uit Nederland. Immers, de Duitsehe importeurs mogen, behalve voor het bedrag hunner „allgemeine Genchmi- gung" (23 pet- van hun import in October 1930), ook nog Oostenrijksche goederen im- porteeren. die zij betalen uit geblokkeer de Duitsehe saldi in Oostenrijk. Hot is merkwaardig, dat een land als Oostenrijk, dat zelf de betaling van zijn importen vrijwel heeft stopgezet, in Duitschland een verhoogde afzetmogelijk heid heeft weten te verkrijgen. Waarom heeft Nederland dit niet kunnen bereiken? Wij betalen toch geregeld een stuk Duit- schcn export, dat van veel grooter om vang is dan dat naar Oostenrijk, zonder aan die betaling eenige belemmering in den weg- te leggen? Het schijnt, alsof het noodig is, eerst het voorbeeld van Oos tenrijk te volgen, door Duitsehe saldi hier te blokkeeren, wil men zijn importmoge- lijkheden in Duitschland vergrooten. Of is de Duitsehe regeering bereid ook zonder dat wij tot zulke paardemidde- len onze toevlucht nemen voor den Ne- derlandschen invoer iets te doenZoo ja, laat men het dan zeggen. Thans wekken overeenkomsten als nu tusschen Oosten rijk en Duitschland gesloten zijn slechts meer ontstemming in den kring van belang hebbenden hier te lande, wier bedrijven staan of vallen met den uitvoer naar Duitschland. R. K. Joumalisten-vereeniging. Zondag hield de Ned. R. K. Journalis- ten-vereeniging haar jaarvergadering in het „Kasteel van Antwerpen" te Utrecht, welke druk bezocht was. In zijn openingswoord deelde de voor zitter, dc heer J. B. Vesters, mede, dat, naar aanleiding van het gebeurde bij de opening van de brug te Maastricht, waar bij de autoriteiten voor de representatie der pers, alleen contact hebben gezocht met den Nod. Journ. Kring, waardoor ver schillende kath. bladen, zelfs in Limburg, geen uitnoodiging hebben ontvangen, het bestuur zich onmiddellijk tot den Minis ter van Waterstaat heeft gewend. Bij dit onderhoud met den Minister heeft deze het gebeiirde betreurd en zijn medewer king toegezegd om een herhaling te voor komen. Intusschen is deze zaak nog niet afge handeld en het bestuur hoopt binnenkort nadere mededeelingen omtrent deze kwestie te kunnen doen, vooral wat de regeling in de toekomst betreft. De commissie-Kropman, die het vraag stuk in onderzoek heeft, in hoeverre een regeling kan worden getroffen voor meer medezeggingschap van de kath. journalis ten in het dagbladbedrijf en voor een be tere rechtspositie, is thans zooverre met haar voorloopige werkzaamheden gereed, dat de rapporteur Pater mr. dr. Beaufort O. F. M. niet zijn concept-rapport zal aan vangen. In het najaar hoopt de commissie haar rapport te kunnen aanbieden. Inzake het geschil met een der bla den te Hilversum en den commissaris van politie aldaar, welke laatste de bemidde ling van het bestuur had ingeroepen, is het bestuur er in geslaagd, deze kwestie door minnelijk overleg, tot bevrediging van beide partijen tot een oplossing to brengen. De twee aftredende bestuursleden dc hecren W. Galesloot Cornsz. en J. Zwet sloot w erden herkozen. De voorzitter deel de mede, dat de heer Galesloot wegens verandering van werkzaamheden zich ge noodzaakt zag het secretariaat neer te leggen. Het bestuur vond den heer J. Hulsman bereid, dit van hem over te ne men, zoodat het secretariaat voortaan ge vestigd is ten huize van den heer J. Huls man, Helenastraat 15, Den Haag. De heer J. Zwetsloot zal den heer Huls man als 2e secretaris opvolgen. De ver dere bestuursfuncties bleven onveranderd. De voorzitter dankte den heer Galesloot voor het vele wat deze als secretaris had gedaan, waarmede de vergadering onder applaus instemde. Tot lid van den Partijraad, vacature W. Nieuwenhuis, werd benoemd de heer W. Asselbergs te Amsterdam (Anton van Duinkerken). Over de voorstellen tot wijziging van de statuten werd langdurig gesproken, vooral over het bestuursvoorstel om voor taan ook katholieke journalisten, werk zaam aan niet-katholieke bladen, toe te laten als lid. Tenslotte werd het bestuursvoorstel met algemeen© stemmen aangenomen, onge veer hierop neerkomende, dat leden van de Ned. R. K. Journalistenvereeniging kun nen zijn journalisten werkzaam aan de Ned. Kath. Pers. Daarnaast kunnen echter ook katholieke journalisten, werkzaam aan niet-katholieke bladen, toegelaten worden als lid, waarbij elk geval afzonderlijk door het bestuur wordt beslist, met in achtne ming van de canonieke regels. Katholie ken, die werkzaam zijn aan katholieken- vijandige bladen, zullen niet als lid wor den toegelaten. De aanvrage tot toelating van het lid maatschap van deze personen zal gepu bliceerd worden in het orgaan, waarna de leden bezwaren tegen eventueele toe lating kunnen brengen. Hierna beslist over de toelating echter het bestuur. Te ongeveer 4 uur werd deze goed ge animeerde vergadering door den voorzit ter gesloten. Dr. W. L. Vogelesang f Na een ernstige ongesteldheid is c Driebergen, waar hij tijdelijk verblijf hield, overleden, 52 jaar oud, dc heer dr. W. L: Vogelesang, geneesheer-directeur van het Zendingsziekenhuis te Probo- linggo. De vorige week had hij zijn zil veren ambtsjubileum gevierd. Pastoor A. F. Litj'ens f De zeereerw. heer A. F. Litjens, pas toor te Neer, is' gisteren na een ziekte van eenige weken, overleden. Albert Ferdinand Litjens werd geboren tc Wanftsum 8 October 1860. Hij studeer de aan de seminaries van het Bisdom Roermond en werd priester gewijd 29 Maart 1SS4. Achtereenvolgens werd hij benoemd tot Kapelaan tc Horn 30 Sep tember 1884 en te Venlo 27 Maart 1893. Sinds 29 December 1905 was hij pastoor te Neer. Naar wij vernemn is de heer Th. J. van der Heijden, gemeente-deurwaarder, met ingang van 1 Juni e.k. benoemd tot alge meen leider van het Centraal Midden standshuis te 's-Gravenhage. Hij blijft echter hier ter slede het Secretariaat van de vereeniging Protestantse!) Bureau voor Sociale Adviezen" en dat van de Com missie ter bestrijding van de misstanden in het volkseredietwczen waarnemen. Gemeentelijke Aankondigingen Afsluiting scheepvaartverkeer Nieuwe Rijn nabij de Singelbrug. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat, in ver band met het leggen van gas- en waterzin kers. de Nieuwe Rijn nabij de Singelbrug op Woensdag 11 Mei a.s. van des v.m. 6 uur tot des n.ni. 6 uur, voor het scheepvaart verkeer zal zijn afgesloten. A. VAN DE SAN DE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 Mei 1932 LEIDEN. Maandag. „Boefje". N.Y. Rotlerd. Hofstad Tooneel. Schouwburg 8.15 uur. Vrijdag, R. K. Bond van Transportarbei ders, Bondsgebouw, s uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Donderdag 5 Mei a.s. (He melvaartsdag) waargenomen door apotheek W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594; en van V r ij d a g 6 tot en met Zondag S M e i nemen waar de apothekenG. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 406. Bewusteloos gevonden. Gistermorgen omstreeks half 12 is op de vliering van de gemeenteschool aan do Oude Vest 53 de 51-jarige A. F. in be- wusteloozen toestand gevonden, liggende in een plas bloed. De man was werkzaam geweest op het dak en schijnt reeds om half elf, toen eenige andere werklieden een slag hebben gehoord waaraan zij geen ver dere aandacht schonken, te zijn neerge stort. Het slachtoffer, dat een schedelbasis- fractuur had opgeloopen, is naar het Dia- conessenhms overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. R.-K. Gemengde Zangvereeniging. „Pulchri Studio". Bovengenoemde zangvereeniging zal op den 2den Pinksterdag deelnemen aan het groot nationaal Concours, uitgeschreven door de Chr Gem. Zangv. „Dient den Heer" te 's-Gravenhage. „Pulchri Studio" zal uitkomen in de afd. „Uitmuntendheid" gem. koren, met als verplicht nummer „Nevelvrouw" van Olivier Koop, cn als vrij nummer „Do Wilgen" van J. P. J. Wicrts. De Leidsche Winkelstand. De bekende muziekhandel van de firma Servaas, Brcestraat 102, heeft een belang rijke uitbreiding ondergaan. Er is een af- deeling muziek-instrumenten aan den mu ziekhandel toegevoegd en we zagen een heele voorraad van allerlei soort, als violen, mandolines, cithers, guitaars, luiten, fluiten enz. benevens lal van niuzick-instrumenten voor kinderen. Een groote voorraad niet al leen, maar van degelijk en toch eenvoudige uitvoering, zoodat ze onder ieders bereik liggen. Een goede collectie dus, waarover men nadere bijzonderheden vindt in een an nonce in dit nummer. De R.-K. Bond van geëmployeerden in het Hotel-, Restaurant- en Cafébedrijf heeft in het gebouw van den lt.-K. Volks bond een verg. gehouden. De voorz. der pro- ^pagandaciub, de heer v. Oyen, opende de vergadering en riep de aanwezigen een hartelijk welkom loc, in zonderheid den geest. adv. en het hoofdbestuurslid den heer Bijsterveld. Degenen, die bij de vo rige vergadering aanwezig waren, zeide spr., weten, dat het een succes is geweest. De heer Bijsterveld het woord verkrij gende. zeide, dat de tweede vergadering was belegd om een goed gefundeerde af- decling te krijgen. In de eerste behandelde spr. de principieele zijde, thans weidde spr. uit over den materieelen kant van de organisatie. Na afloop van spreker's zéér belangrijke uiteenzetting werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld over het gesprokene vragen te stellen wat dan ook geschiedde zeer tot tevredenheid der betrokkenen. Hierna gaven zich vijf personen als lid op. Rector Reynen sprak over den succes vollen avond en spoorde aan om zooveel mogelijk propaganda te maken door con tact te zoeken met andere collega's. De voorzitter bedankte de verschillende sprekers voor de opwekkende woorden. Met goedvinden van de vergadering zal het voorloopig bestuur aanblijven. Tc ruim 2 uur sloot de voorzitter deze nachtelijke vergadering met den chr. groet. Dc Wethouders van Onderwijs, van Fi nanciën en Bedrijven en van Sociale Zaken, zijn verhinderd morgen spreekuur te hou den. Naar wij vernemen worden pogingen aan gewend om ook te Leiden een afdeeling te vormen van de vereeniging „De Yereenigde Staten van Europa". Bij het te Amsterdam gehouden exa men bouwkundig opzichter van den B. X. A. is alsnog geslaagd de heer J. N. Bou- ler, alhier. In den afgeloopcn nacht oinslreeks 2 uur is door de politie aangehouden de zwerver A. v. A., die op de Steenstraat bij den ban ketbakker S. een spiegelruit ter waarde van f 125 had ingeslagen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2