23ste Jaargang DINSDAG 3 MEI 1932 No. 719Z DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VON SIEBOLD-HERDENKING 1832-1932 Inwijding van de nieuwe Kruisheerenkerk te Zoeterwoude 2)e )E ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt 'het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. WIE WAS JHR. DR. VON S1EB0LD? HOE HIJ JAPAN VOOR ONS ONTSLOOT. Veelzijdig verzamelaar op dierkundig, plantkundig en volkenkundig gebied. Dat Japansche kleurenpracht kon bloeien in onze tuinen, J danken wij aan hem, die het land van de Rijzende Zon liefhad en het overbracht naar Holland. Het land van den lotus-bloem. Japan, het land van den lotus-bloem. Wie zich Japan voorstelt, ziet in zijn geest een tuin vol zonderlinge boomen en gewassen; een poppevrouwtje met kimono, en parasol, op hooge sandalen, staart pein zend op het water van een rirhpelloozen \ïjver, waarin de lotusbloemen drijven. Op den achtergrond van een Japansch land schap moge de heilige berg Foejijama prij ken, op den voorgrond is het een kunstig aangelegde exotische tuin. De Japanner houdt van zijn dwerg boompjes, van zijn geurende kruiden, van zijn azalea's, lelies, chrysanthen in alle mo gelijke variëteiten. Hij is een geboren tuin man. Een eigenaardig land en een eigenaardig volk. Een mengeling van eeuwenoude in- heems'che cultuur en van moderne uit Euro pa ingevoerde beschaving. Wij kennen thans Japan, of althans mee- nen het te kennen, zooals wij de geheele wereld kennen. Er zijn geen grenzen en geen afstanden meer. Maar 'n honderd jaar geleden was dat anders. Toen was het Japansche eilanden rijk voor den vreemdeling gesloten en wa ren land en volk gehuld in een sluier van mysterie. In dien tijd was het een von Siebold, die ons deed kennis maken met de flora en de fauna van Japan en dat er thans nog stuk jes van Japan in onze stad bloeien, dan ken wij aan het pionierschap van dezen Wie was von Siebold? Aan von Siebold, ter wiens eerc thans tentoonstellingen worden gehouden, heeft ons land veel te danken, en in het bijzon der ook de stad Leiden, waar hij 30 jaar zijn verblijf had. Wie was von Siebold? Philipp Franz Balthasar von Siebold werd in 1796 te Würzburg in Beieren gebo ren, als zoon van een bekend chirurg tevens hoogleeraar. Hij volgde zijns vader voet spoor door in de medicijnen te gaan stu- deeren, waarin hij in 1S20 tot doctor pro moveerde. Koning Willem I benoemde hem tot zijn lijfarts, doch de jonge ondernemende Beier voelde meer voor een Indische loopbaan, zoodat hij benoemd werd tot chirurgijn majoor bij het Ned. Ind. leger. Vanuit Indië volgde al spoedig in 1823 zijn benoeming tot medicus van kolonel de Sturler, die het commando voerde op de Hollandsche factorij in Japan, Decima. In deze betrekking heeft von Siebold ons land onschatbare diensten bewezen. Deze medicus was een man van veelzij dige gaven en van veelzijdige belangstel ling. Hij was niet alleen een geneesheer, die bemind was door de Japansche bevol king, dio gratis geneeskundige hulp van hem ontving, maar bovendien was hij een uitnemend kenner van het dierenrijk, van het plantenrijk en van het volk en de volks cultuur van het land, waar hij vertoefde. Zoolang von Siebold in Japan vertoefde (18231830) verzamelde hij alle mogelijke soorten planten en gewassen, waarvan hij een groot deel opzond naar den Leidschen Academischen Plantentuin. Met hoeveel moeilijkheden een dergelijke zending te kampen had, kan men nagaan, als men bedenkt, koe alle vervoer per zeilschip moest geschieden en maanden en maanden in beslag nam. Deze zending werd het be gin van de collectie Japansche gewassen in den Hortus. Von Siebold als ethnoloog. Ook op ethnographisch gebied heeft von Siebold zijn verdiensten gehad door den grondslag te leggen van de later beroemd geworden Leidsche collectie van Oost- Aziatische Ethnographic, waarvan van Sie- bolds verzameling de kern is geweest. Deze verzameling heeft een heele omzwerving door de stad gemaakt, voordat zij aanland de in het tegenwoordige gebouw aan het Rapenburg. Aanvankelijk was zij n.l. gehuisvest in een perceel in de voormalige Paardesteeg, dat aan von Siebold toebehoorde, een huis vesting, welke niet ideaal schijnt te zijn ge weest. Daarna verhuisde de verzameling in 1859 naar de Breestraat, vervolgens naar de Hoogewoerd en ten slotte naar het Ra penburg. Toen het museum nog in de Paardesteeg was ondergebracht, legde von Siebold een album aan van de bezoekers en het is wel interessant te zien, welke hooge persona ges belang stelden in de collectie. In dit album treft men o.a. de namen aan van den tsarewitch Alexander, den lateren keizer Alexander II van Rusland, die met zijn oom, den toenmaligen prins van Oranje, later koning Willem II, een bezoek bracht, en verder van tal van Duitsche en Russi sche vorsten en grootvorsten. Deze vorstelijke belangstelling dankte von Siebold aan zijn vriendschap met Wil lem II, die zooals men weet, een Russische gomalin had en gaarne Duitsohe en Rus sische bezoekers ontving. Het buitenverblijf Nippon. Gaarne kwamen de hooge bezoekers ook als gast op het beroemde buitenverblijf van von Siebold „Nippon", dat geheel als proef tuin was aangelegd. Oude Leidenaars zullen zich misschien dat bekende witte buitenverblijf nog her inneren, waar de geleerde meer dan 30 ja ren woonde en dat aan Leiden als horti- cultureel centrum een buitengewonen be kendheid heeft gegeven tot ver buiten de grenzen van ons land. Het lag buiten de Zijlpoort aan den La gen Rijndijk, toenmaals nog onder de ge meente Leiderdorp. Het huis werd in 1893 verkocht en viel onder sloopers handen; op het terrein van den beroemden planten tuin werden huizen gebouwd en alleen de namen Nipponstraat, v. Sieboldstraat en Decimastraat herinneren aan vergane glo riedagen. In 1896 had inmiddels de gemeen te Leiden dit gedeelte van Leiderdorp ge annexeerd. De dank der regeering. Ons land en ook de stad Leiden hebben iets goed te maken aan de nagedachtenis van dezen man die zoo'n belangrijk aandeel heeft gehad in het' wetenschappelijk bescha vingswerk en wiens naam een glorie was van de stad, waarin hij zoo lange jaren heeft gewoond. Zooals gezegd, was 'n honderd jaar ge leden Japan een gesloten land. Von Siebold ondervond daarvan den terugslag doordat hij in 1830 werd gevangen genomen en uit Japan verbannen. Sindsdien zat hij hier te lande niet stil, en hij wees de regeering erop, dat zij stappen moest ondernemen bij de Japansche regeering om de open stelling van het land te verkrijgen; een actie waartoe Nederland wegens zijn oude relaties met Japan boven andere volken het meest gerechtigd was. Willem I gevoel de er echter weinig voor. Zoodra Willem II aan het bewind kwam, werden er pogingen in het werk gesteld. Een officieele brief, door von Siebold geïnspireerd-, waarschijn lijk zelfs opgesteld, werd aan den Shogun, rijksbestuurder, gericht, evenwel zonder resultaat. Pas later in 1854 werd het be oogde resultaat bereikt, dank zij den dwang van Amerika en van Rusland. Toen werd ook von Siebolds verbanning opgeheven en in 1859 vertrok de toen 63-jarige, voor de tweede maal naar Japan, waar hij be langrijke politieke en handels-besprekin gen voerde. In den Haag echter scheen men de werk zaamheid van dezen veteraan en bij uitstek deskundige niet al te goed te vertrouwen en langs slinksche wegen werd von Siebold eerst naar Batavia ontboden en vervolgen» naar Holland. In den Haag aangekomen diende bij zijn ontslag in als adviseur voor Japansche zaken. Waardevol ethnogra phisch materiaal, dat hij uit Japan had meegebracht, trachtte hij tevergeefs aan de regeering over te dragen, ten einde het te voegen bij de Leidsche verzameling. Het aanbod werd van de hand gewezen. Ontstemd vertrok de oude man naar zijn vaderstad Würzburg en zijn verzameling werd gekocht door de Beiersche. regeering ten bate van de wetenschap te München, in welke stad hij overleed op 18 October 1866. Na zijn dood werd aan zijn weduwe een pensioen van slechts 800.— uitgekeerd, ondanks het feit, dat een ruimere toelage beloofd was. Zoo eerde Nederland een harcr grootste mannen. En terwijl de stad Nagasaki ter zijner eere een gedenksteen onthulde, Würzburg zijn groot-en zoon eerde met een borstbeeld, de stad Weenen een gedenkteeken voor hem oprichtte, stond er tot nu toe te Lei den niets, dat herinnerde aan den man, die hier leefde en werkte. Wel is er een marmeren buste geweest, welke stond opgesteld in het Japansch mu seum, doch deze buste is reeds jaren spoor loos verdwenen. Vandaar, dat het initiatief van de afd. Leiden der Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde om het feit, dat von Siebold vóór 100 jaren in Leiden een proeftuin op richtte voor uit Japan ingevoerde planten, met een tentoonstelling in de Gehoorzaal te herdenken, van %ele zijden met warmte wordt toegejuicht. Zooals men weet, wordt deze tentoonstelling morgen (Woensdag) middag geopend. Tevens wordt morgen in den Hortus een borstbeeld van von Siebold onthuld, als een late erkenning van diens groote ver diensten. Het voetstuk draagt den naam van von Siebold in Latijnsche en Japansche letterteekens. De tentoonstelling van Japansche plan ten in de Gehoorzaal kan slechts een klem denkbeeld geven van hetgeen von Siebold voor de Leidsche wetenschap heeft gedaan. Naast deze a-h.w. «.-^ntrale tentoonstel ling hebben ook het rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie in de Raainsteeg, het Ethnographisch museum op het Rapenburg en het Rijksherbarium in de Nonnensteeg partieele tentoonstellingen georganiseerd, terwijl de Hortus Botanicus zelfs een per manente tentoonstelling is van von Siebolds werkzaamheid. In het Museum Historie. Nat In het Rijksherbarium. Het Rijksherbarium herbergt een on noemelijk aantal gedroogde planten en vruchten op spiritus, welke alle 100 jaar oud zijn. Het zijn do takken en bloemen en zaden van de oorspronkelijke uit Japan geïmporteerde planten en gewassen en het is wel merkwaardig de ontwikkeling na te gaan van deze oude exemplaren, waarvan de meeste nog levend in den Hortus te be wonderen zijn, en hun jongere gekweekte en veredelde afstammelingen. Wij kennen allen de Hortensia, de Rho dodendron, de Magnolia, doch weinigen we ten, dat al deze soorten afkomstig zijn van de kleine stekjes, die von Siebold uit Japan stuurde. De thee-cultuur op Java dankt zijn oor sprong aan von Siebold, die in 1824 een lc\ende theestruik van Narutaki naar Ba tavia zond. Dc collectie in het Herbarium heeft natuurlijk op de eerste plaats een uit sluitend wetenschappelijke waarde. In den Hortus. In den Hortus vindt men nog talrijke spe cimina van von Siebolds verzamelarbeid, deels door rechtstreeksch© zendingen uit Japan, deels door overbrenging van plan ten en boomen uit diens proeftuin Nippon, toen deze omstreeks 1900 werd opgeheven. Zij zijn gemakkelijk te herkennen aan een Japansch vlaggetje. Verschillende van deze planten, boomen en struiken zijn de ecnige origineele exemplaren buiten Japan. Er staat bijv. nog de oorspronkelijke wilde wingerd, de Japansche Iris, de blau we regen, de Japansche den, die via de Boskoopsche en Aalsmeerder kweekers tal loos vele spruiten naar Amerika en ver schillende Europeescho landen hebben doen verhuizen. Een merkwaardig exem plaar is o.a. een Japansche inoerbei-boom, die waarschijnlijk het ©enigste exemplaar is buiten Japan. Men vindt dezen boom ner gens botanisch beschreven en hij staat hier zoo goed als vergeten als een eenzame, hon derd-jarige, ver van zijn vaderland. Uit dit alles blijkt wel, welk een veel zijdig man jhr. von Siebold is geweest en welke enorme schatten van wetenschap en cultuur op zoo verschillend gebied deze man voor ons vaderland heeft verzameld. Het grootste gedeelte van hetgeen von Siebold in Japan verzamelde op zoölogisch gebied is ondergebracht in het museum voor Natuurl. Historie, waar prof. v. Oort een zaaltje heeft doen inrichten teneinde een overzicht te geven van von Siebolds verzamelwerkzaamheid op dit terrein. Van alles heeft deze merkwaardige man bijeen gegaard. Er zijn in het museum niet minder dan 35 soorten verschillende zoog dieren, 827 huiden van vogels, 166 kruipen de dieren, 540 visschen en een onnoemelijk aanbal schelpen, krabben, vlinders, insec ten enz. enz. Typisch is, dat de Japansche fauna veel weg heeft van onze Westersche dierenwe reld; men zou op het eerste gezicht met denken bijv. met Japansche eenden te doen te hebben. Er zijn echter verschillende zeld zame exemplaren bij, die alle ondanks hun 100 jaar nog zeer goed geconserveerd zijn. Merkwaardig en zeldzaam is o.a. een Ja pansche ibis en uiterst merkwaardig hoe wel minder zeldzaam ©en griezelig groote Japansche reuzenkrab. In het Ethnographisch Museum. De z.g. personalia van von Siebold zijn dezer dagen te bezichtigen in het Ethno graphisch Museum op het Rapenburg. Veel hiervan, o.a. een geschilderd portret, is afgestaan door graaf von Brandenstein Zeppelin, een aangetrouwden kleinzoon van 1 von Siebold, wiens laatste rechtstreeksche 1 afstammeling in den wereldoorlog is ge- sneuveld. Men vindt hier kaarten van het Japansche eilandenrijk, die van veel po litiek belang zijn geweest, en aanleiding waren tot v. Siebolds verbanning; verder verschillende oorspronkelijke platen uit het groote standaardwerk „Nippon, Archiv zur Beschreibung von Japan", platen, vervaar digd door de Japansche medewerkers van v. Siebold. Eigenhandig geschreven woor denboeken van dc Japansche en de Ko- reaansche taal getuigen van v. Siebolds in tense belangstelling in de Japansche cul tuur. Het beroemde album, met de namen der vorstelijke bezoekers van het particu liere museum aan de Paardesteeg, is hier eveneens te zien, evenals de ridderorden, waarmede de groote man ten getale van 18 begiftigd is geweest, vele kunstvoorwer pen door hem meegebracht, een dagboek van zijn reis naar het hof van den Shogun in Yeddo (dat hij met levensgevaar schreef, daar het hem verboden was andere aan- teekeningen te maken dan botanische); vele portretten, enz. DE VON SIEBOLD-HERDEN KING TE LEIDEN Bladz. 1 EEN MONUMENT VOOR NICOLAAS DAMES TE LISSE Bladz. 9 EEN GEÏLLUSTREERDE PA GINA VOOR DE VROUW Bladz. 15 UIT DE GESCHIEDENIS VAN LEIDERDORP Bladz. 7 Dit nummer bestaat uit vier bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De uitslag van de eerste verkiezing in Frankrijk. (2e blad). Alarmeerende berichten omtrent een verijdelde Poolsche putsch tegen Danzig. (2de blad). De overeenkomst tusschen Japan en China inzake een wapenstilstand te Sjang hai wordt heden geparafeerd. (2de blad). BINNENLAND. De Nederlandsche industrie, tuinbouw en zuivelindustrie hebben zich gezamen lijk tot de regeering gewend om tot een regeling te komen, die aan de moeilijkhe den met de betaling van onzen export naar Duitschland een einde maakt. (Isto blad). Achtjarig meisje te De Lier vermist. (Laatste Berichten). Een gedeelte der goederen, afkomstig van de inbraak in het kasteel Nijenrode, in beslag genomen. (Gcm. Borichten, 4de blad). Een hoeveelheid radium ter waarde van f 5000 te Den Haag vermist, doch in de Drentsche vuilstortplaatsen teruggevonden (Gem. Bcr., 4do blad). Demonstratie met een anti-slip-appa raat op gladde wegen. (Geiu. Berichten, 4de blad.). Ee.n overzicht van het tournooi om der» Davis Cup. (Sport, 3de blad). LEIDEN. Besluit tot tijdelijke korting op loonen en wedden van gemeente-personeel. (3de blad). OMGEVING. Kerk-consecratie te Zoeterwoude. (Istc blad). Koninklijk bezoek te Noordwijk. (3de blad). BLIJDE INTOCHT VAN MONSEIGNEUR AENGENENT. (Foto Slegtcnhorst.) Zoeterwoude heeft weer een nieuwe pa rochie en de katholieke bevolking van Zoe terwoude heeft gisteren en vandaag het groote feest der plechtige inwijding van deze nieuwe kerk, die gelegen is aan den Vrouwenweg, naast het klooster der Eerw. Paters Kruisheeren, met grooten luister gevierd. Het begin van dit heugelijk feest was de blijde inkomst van Haarlems Bisschop, Z. H. Excellentie Mgr. J. D. J. Aengenent, die gisteravond in Zoeterwoude arriveerde en door dc bevolking van Zoeterwoude met grooten luister werd ontvangen. Precies tc 7 uur arriveerde Monseigneur aan het Patronaatsgebouw in de Zuidbuurt

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1