23ste Jaargang MAANDAG 2 MEI 1932 No. 7191 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND SPORT STADSNIEUWS 3)e £cicbelve DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Onze jeugdbeweging. Sedert een tweetal weken schrijft prof. dr. Fr. Feron van Roermond in 't Zondag ochtendblad van de „Maasbode" week end-gedachten geen sensationeele maar daarom.... niet minder te waardeeren lectuur In het „Weekend" van Zondagochtend geeft de schrijver enkele gedachten over wat hij noemt „de noodzakelijke schakel", n.l. de schakel tusschen de lagere school en het leven der volwassenen: de jeugd organisatie, onze Katholieke jeugdbewe ging. Deze gedachten hebben een frissche actualiteit en we zouden willen op merken, dat ze ook in onzen lezerskring met vrucht kunnen worden overwogen. Dat dit dan niet aan het einde, maar in het begin van de week geschiedt, kan geen bezwaar zijn De schrijver wijst op onze nieuwe Ka tholieke jeugdbeweging en vervolgt dan: „Dat er menschen zijn, die met dit ele ment van nieuw en jeugdig georganiseerd leven zoo maar niet vlak af sympathisee- ren, verwondert mij niet. De" grond van dezen tot op zekere hoogte begrijpelijken tegenzin zal wel, naast noodzakelijke ge breken, die aan alle menschenwerk kle ven, hierin gelegen zijn, dat de werking en de constructie van al die organisaties voorloopig nog wat stroef moeten wezen en dat al deze instituten uit den aard der snel groeiende tijden vooralsnog het karakter van strijd-acties min of meer vertoonen. Ook de veelheid der organi saties en de vrees voor een verbroken gezins-leven zijn mede schuld aan deze minder doordachte dan spontane anti pathie. En toch, de rijpere-jeugd-beweging in den vorm en met den ernst, zooals zich deze aan alle zijden begint te vertoonen, is een geluk en een redding. Wellicht was er nooit een actie, die zoo vitaal en in zulke veelheid van vormen en pogin gen uit den bodem van het Katholieke leven trachtte te ontspruiten en op te groeien. Het zich hernieuwend patronaat, waaraan de Utrechts-che hoofdleiding zoo zeer haar krachtend wijdde, de Haarlem- sche Graal, de Bredasche K. J. V., de Bossche en Limburgsche Jonge Werk man, de Belgische K. A. J. zijn daarvan ■wel de voornaamste, maar nog geenszins de eenige bewijzen". Het patronaat zoo vervolgt hij heeft in zijn ouderen vorm veel goed ge daan, maar kan ten slotte toch niet vol doen: „Wij hadden meer noodig. Wij hadden noodig een jeugd-organisatie, die den beweeglijken gang der rijpere jeugd in den ijzeren arm van den plicht recht moest houden. Een jeugdorganisatie, die den school-vrijen jongen en het aan groeiende meisje, waar zij dan ook moes ten werken en leven, toch hoog boven 'het moeras der genotzucht zou houden. Een jeugdorganisatie, die het groote pro bleem, de vereeniging en doordringing van godsdienst en werkelijk leven, in den kern zou grijpen. Een jeugdorganisatie, die ons een sterk, rein, stands-bewust materiaal zou leveren voor de rijen der beginsel-vast georganiseerde volwassenen. Wij hadden den noodzakelijken schakel noodig tusschen school en volwassen heid, tusschen godsdienst en leven, tus schen beginsel en werkelijkheid". „Aan de organisatie der rijpere jeugd, die het Evangelisch woord van den kan sel tot de werkelijkheid van het leven wil maken, mogen waarlijk wat vaandels en manifestaties, maar nog veel meer sympathie en steun der ouderen worden geofferd". Sympathie en steun der ouderen wordt gevraagd en geëischt voor onze onder de leiding van het bevoegde kerkelijk gezag geboren en groeiende moderne Katholieke jeugdbeweging! En een hier en daar „tot op zekere KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeester. Bij Kon. besl. is benoemd tot burge meester der gemeente Scheemda H. K. Venema met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Nieuwe Pekela. MINISTERIE VAN ECONOMISCHE ZAKEN EN ARBEID. De nieuwe departementale indeeling. In werking is getreden het Kon. besluit van 8 December 1931 St.bl. No. 501 en de wet van 21 April 1932 St.bl. No. 175 rege lende de wijziging in de departementale indeeling. Deze wijzigng omvat: le. de overbrenging van de statistiek, de directie van den Landbouw e.a. en de visscherij van het departement van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw naar het Departement van Arbeid, Handel en Nij verheid (van heden af: Departement van Economische Zaken en Arbeid); 2e. de overbrenging van de volksge zondheid, de werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling van het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid naar het departement van Binnenlandsche Za ken en Landbouw (van heden af: depar tement van Binnenlandsche Zaken). De directie van den Landbouw blijft voorloopig (ongeveer tot medio Mei) ge vestigd aan het departement van Binnen landsche Zaken (Binnenhof), terwijl de af- deelingen Volksgezondheid en de Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling voorloopig nog in het departement van Economische Zaken en Arbeid (Bezuiden- hout) gevestigd blijven. Stukken betreffende die diensten kun nen in afwachting van de overbrenging van die afdeelingen aan de oude adressen toegezonden worden. De minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw nam Zaterdag op de meest hartelijke wijze af scheid van de hoofd- en verdere ambtena ren van de directie van den Landbouw, van de afdeeling Visscherijen en van een drietal ambtenaren van de comptabiliteit, die eveneens op 1 Mei naar het departe ment van Economische Zaken overgaan. De inspecteur van den buitenlandschen voorlichtingsdienst, ir. Mansholt, bedank te den minister voor de vriendelijke woor den en uitte zich zeer erkentelijk voor hetgeen de minister in een reeks van ja ren voor den landbouw had gedaan. Deze uitng van erkentelijkheid richtte zich ook tot den waarn. directeur-generaal, mr. dr. Frederiks. Deze toonde zich zeer gevoelig en nam eveneens op hartelijke wijze afscheid van de hoofd- en verdere ambtenaren. SANEERING V»w L,c"r KRUIDENIERS- BEDRIJF. Als een der middelen, die de kruide- niersbond kan toenassen om zich sterker te maken tegen de concurrentie met het filialenstelsel en de warenhuizen, heeft de Middenstandsraad indertijd aanbevolen om meer centralisatie te brengen in de ge meenschappelijke inkoopbewegingen. Sedert hebben besprekingen van een commissie uit den Raad plaats gevonden, allereerst met vertegenwoordigers van de bestaande drie nationale inkoopcombina ties van kruidenierswaren en daarna met de voorzitters van de Kruideniersbonden en de besturen der inkoopcombinaties ge zamenlijk. Bij de laatste bespreking is door alle aanwezigen vertegenwoordigers met stel ligheid verklaard, dat zij doordrongen zijn van de wenschelijkheid om te komen tot één enkele groote inkoopcombinatie en dat van hen allen de meest mogelijke me dewerking zal worden ondervonden om tot dit doel te geraken. Staande de vergadering werd door de or ganisatie een commissie benoemd, die de practische uitwerking der aangelegenheid ter hand zal nemen, t.w. Joh. Balder, voor- ziter van Febowiko, L. Kool, directeur van het Ned. Sperwerverbond, P. v. d. Linde, voorz. van den Nederl. Kruideniersbond P. Verhoog, voorzitter van de Coöperatie Inkoopvereeniging „Enkabe", J. P. Hen driks, voorzitter van den R.-K. Bond van Kruideniersvereenigingen, J. Komman, se cretaris van de Inkoopcommissie van den R.-K. Bond van Kruideniersvereenigingen. LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Directie handhaaft haar voorstel. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft, aldus de „Crt.", den Personeelraad bericht, dat zij haar voor stel tot loonsverlaging- ongewijzigd aan den minister ter goedkeuring heeft door gezonden. Vrijdag, R. K. Bond van Transportarbei ders, Bondsgebouw, 8 uur. INVOER VAN WOL EN MEUBELEN IN BELGIE Tariefsverhooging uitgesteld. Naar uit Brussel wordt gemeld, berich ten de bladen aldaar, dat de inwerking treding van het Kon. besluit, waarbij de invoerrechten op wol en meubelen met 50 pet. worden verhoogd, om technische re denen eenige dagen is uitgesteld. SCHOENFABRIKANTEN. Het Bestuur der Federatie van Neder landsche Schoenfabrikanten kwam dezer dagen in voltallige vergadering te Tilbufg bijeen. Van deze vergadering zendt men ons het volgende verslag: Hoofdpunten van bespreking waren de momenteele toestand der Nederlandsche schoenindustrie, alsmede de wijze waarop deze door de contingenteering van den in voer wordt beinvloed. Geconstateerd moest worden, dat van een opleving, welke van de contingenteering werd en op goede gronden ook mocht wor den verwacht, tot nu toe geen sprake is. De oorzaak hiervan zal een ieder, die zich de moeite getroost de invoercijfers over het eerste kwartaal van 1932 te bestudeeren, spoedig duidelijk worden. Uit deze cijfers blijkt, dat alle bepalingen van het con- tingenteeringsbesluit van 5 Februari ten spijt van een beperking van den invoer niets is terechtgekomen Terwijl volgens art. 1 van het K.B. van 5 Februari aan lederen schoenwerk over de maanden Januari, Februari en Maart slechts zouden mogen worden ingevoerd 149.000 paar, werden in werkelijkheid bin nengelaten 352.000 paar, derhalve een over schrijding van het contingent met 136 Inplaats dat de invoer werd teruggebracht tot de helft van den gemiddelden invoer van het eerste kwartaal der basisjaren, overtrof de invoer dit gemiddelde met 36%. Ten aanzien van rubberschoeisel ging het al niet beter. Terwijl het contingent 474 000 paar bedroeg, werden ingevoerd 1.107.000 paar of 134% meer dan het bij K.B. vastge stelde contingent. Het behoeft geen nader betoog, dat de vergadering unaniem van oordeel was, dat een dergelijke uitvoering van wettelijke maatregelen niet zonder protest kan worden gepasseerd. De Nederlandsche Schoenin dustrie eischt een richtige uitvoering van de maatregelen, welke werden getroffen om haar van een te gronde gaan onder ab normale omstandigheden te behoeden. De Federatie besloot daarom een onderhoud aan te vragen met den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, teneinde in de gelegenheid te worden gesteld hare grie ven over de uitvoering van het contingen- teeringsbesluit nader mondeling toe te lichten en op een spoedige verbetering ten deze aan te dringen. Het Kortingswetje te Utrecht. Na eindelooze debatten is in den Utrechtschen gemeenteraad een voorstel van B en W. aangenomen, waarbij het premie-verhaal van 3 pet. voor eigen pen sioen voor het gemeente-personeel weder om is ingevoerd. Door de de wederinvoering van dit pre- mieverhaal voldoet de gemeente aan de eischen van het bekende Kortingswetje. Het voorstel werd aangenomen met 22 tegen 8 stemmen. De soc.-democraten stem den tegen. OLYMPISCHE SPELEN hoogte begrijpelijke tegenzin" kan en moet worden overwonnen opdat onze kracht groot zij 'in éénheid ook en vooral op dit terrein: de jeugdorganisa tie, de vorming van het opkomende ge slacht, dat de toekomst draagt l DE SPELEN VOOR EEN FINANCIEELE DEBACLE? Naar gemeld wordt, heeft het Ameri- kaansch Olympisch Comité, dat de Xe Spelen in den zomer van dit jaar te Los Angelos organiseert, een verklaring gepu bliceerd, waarin geconstateerd wordt, dat slechts 34.000 bijeengebracht zijn, terwijl er voor het financieeren der organisatie van de Spelen 350.000 benoodigd geacht worden. De voorzitter van het Amerikaansch Olympisch Comité, de heer Avery Brundage heeftv erklaard, dat het Comité voor een crisis staat. In opdracht van Zijne Hoogwaardige Excellentie, Monseigneur J. D. J. Aen- genent, heeft ondergeteekende getracht te komen tot de oprichting van een nieuwe R.K. Centrale, een R.K. Com missie voor Lichamelijke Opvoeding voor Leiden. Dank zij de volle medewerking der uit- genoodigde heeren en hun sympathie voor een principieele R.K. Sportbewe- ging, is de nieuwe R.K. Sportcommissie nu tot stand gekomen. De eerste vergadering is reeds ge houden. Ter gelegener tijd zal de samenstel ling van de nieuwe Commissie gepubli ceerd worden met de plannen voor de opbouwing van ^en (voor zoover noo dig) nieuwe R.K. Sportbeweging in Leiden. H. J. BANGERT, Pr. Geestelijk Adviseur. FEESTAVOND LEIDSCHE CHR. ORANJE-VEREENIGING. In de groote zaal van de Stadsgehoor zaal heeft Zaterdagavond, ter gelegen heid van den verjaardig van H. K. H. Prinses Juliana de Leidsche Chr. Oranje- vereeniging een feestavond gehouden die zeer goed is geslaagd. Ds. H. Thomas sprak een kort openingswoord waarin hij speciaal welkom heette den burge meester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen en de afgevaardigden van de 3 October- vereeniging en van de Vereen. „Konin ginnedag". Nadat staande gezongen was een tweetal coupletten van het Wilhel mus hield ds. A. de Bondt, Geref. pre dikant alhier een rede over: „De band aan het verleden". Spr. wees er op, dat de namen van onze Prinses, Juliana, Louisa, Emma, Maria Wilhelmina de band van het verleden aan het heden symboliseeren. De eerste naam is die van de stammoeder der Oranjes, Juliana van Stolberg, de bidderes van den Dil lenburg, uit wier gebed de Groote Zwij ger kracht putte om zijn strijd te strij den. Het is als of met het geven van deze naam de Koningin van God heeft willen afsmeeken, dat ook de Prinses het alles van den Heer des Hemels moge verwachten. De tweede naam, die van Louise de Coligny, doet ons denken aan het levensoffer. In dat teeken stond het leven van de laatste vrouw van Willem van Oranje. In dat teeken zal in deze moeilijke tijden ook het leven van de Prinses moeten staan. De derde naam, die van de Koningin Emma bindt reeds het verleden aan het heden. Koningin Emma is de Vorstin der barmhartigheid geworden. De Prinses heeft reeds ge toond in Haar voetstappen te willen wandelen. De oprichting van het Natio naal Crisis-Comité is daarvan het beste bewijs. De naam Maria, die van de groot- j moeder van vaderszijde heeft ons niet het minst te zeggen. In deze naamgeving ligt opgesloten de erkenning van de levens- verbonden, die door de revolutie worden ontkent, maar die door God zelf zijn ge legd. De naam Wilhelmina tenslotte voert ons op tot de levenswijding. Onze Ko ningin heeft het getoond heel haar leven als regeerende Landsvrouwe te willen wijden aan God. Zoolang Nederland zulk een Vorstin heeft, heeft het een toe komst. We gaan bewogen tijden tegemoet, maar de God van het verleden leeft en wij zullen niet toestaan dat ons Oranje huis wordt aangetast. Oranje en Nederland zijn één. De rede van ds. de Bondt werd har telijk toegejuicht. De avond stond verder in het teeken van het Nederlandsch lied, waarbij het Haagsche Volkszangkoor onder directie van den heer Willem Segboer (Arnold Spoel was door ongesteldhehid verhin derd) leiding gaf en waaraan de zaal met groot enthousiasme deelnam. ZILVEREN JUBILEUM. Gisteren herdacht onze stadgenoot de heer H. Hoogstraten den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de fa. A. J. Sta-Hinga en Co. als rijwielreparateur. Kort daarop kwamen de eerste automobielen hier tor stede en ging de jubilaris zich ook hierin bekwamen, met gevolg, dat hij ook al reeds spoedig daarna werd aangesteld als chef monteur der auto-afdeeling. Dat zijn werken en streven in al die jaren op hoogen prijs werd gesteld, bleek gisteren wel duidelijk bij --o h"1 ''vine. "-elke plaats vond in de Showroom aan de Hoogewoerd, alwaar hij met zijne familie i werd ontvangen en hem met een waardec- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Betrekkelijk rustig verloop van den 1 Mei-dag. (2de blad). De verkiezingen in Frankrijk. (2e blad). Moordplan tegen aartsbisschop Jimenez. (2e blad). Inbraak bij ex-koning Manuel. (Buitcnl. Ber. 2e blad). BINNENLAND. Twee dooden bij een auto-ongeluk on der de gemeente Uithuizen. (Gem. Ber,, 3de blad). Oude vrouw te Rotterdam levend ver brand. (Geni. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nederland wint den hockey-wedstrijd te gen België met 42. Feijenoord in de kampioenscompetitie K. N. V. B. geslagen door Ajax. Veen- dam door P. S. V. H. F. C. en F. V. C. degradeeren. D. H. C. eindelijk eerste klasser. Sweering biljartkampioen van Neder land. rende toespraak een gouden ring met in scriptie, do gebruikelijke enveloppe met inhoud en een bloemenmand werd aange boden. Een zijner collega's sprak hem toe, en bood hem namens het geheele perso neel een clubfauteuil en bloemdh aan. Vele cliënten der firma gaven blijk van hunne belangstelling door persoonlijk bezoek, bloemen en cadeaux. Moge het den jubila ris nog vele jaren gegeven zijn in gezond heid werkzaam te blijven, zoowel voor zich zelf en zijn gezin, als voor dc firma Stal- linga en Co., wiens belangen hem sedert een kwart eeuw steeds ter harte gingen. VEERTIGJARIG JUBILEUM JOH. C. CEYP. Gisteren heeft de heer Joh. O. Geyp onder vele blijken van belangstelling den dag herdacht, dat hij vóór 10 jaar werd be noemd tot directeur van 't muziekcorps der voormalige schutterij. Toen deze schutterij in 1907 werd opgeheven, werd de heer Geyp benoemd tot directeur van het toen opgerichte Leidsch Muziekcorps, weke func tie hij dus thans gedurende vijf en twin tig jaar vervult. De heer Geyp werd gistermiddag tcri zijnen huize aan dc Hoogewoerd gecompli menteerd door het bestuur van het Leidsch Muziekcorps, dat hem een bloemenhulde bracht en een cadeau aanbood. Voorts gaven o.m. blijk van belangstel ling het Leidsch Politie Muziekgezelschap, de Postharmonie, de 3 Oclobervereeniging, het bestuur van de sociëteit Musis Sacrum en het Leidsch Studentencorps. Zij deden allen hun wenschcn vergezeld gaan van bloemen en geschenken, waarvoor de heer i Geyp hun allen hartelijk dankzegde.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1