23ste Jaargang VRIJDAG 29 APRIL 1932 No. 7189 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND S)e £cidóelie6oii^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week - f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week MM f2.60 per kwartaal Franco per pott ..Tf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 pent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V De winkelier in dezen tijd. Vanwege het veertigjarig bestaan der R. K. Middenstandsver., de Leo-Vereeni- ging te Utrecht, wordt van 29 April tot en met 3 Mei aldaar een middenstandsten- taoonstelling gehouden in het Jaarbeursge bouw. In een extra-nummer, dat te dezer ge legenheid door de „Utrechtsche Courant" wordt uitgegeven, schrijft de voorzitter van het Tentoonstellings-comité Waarom dan deze tentoonstelling? In de eerste plaats uit drang om te toonen dat de middenstand ondanks deze voor handel en industrie slechte tijden nog genoeg kracht bezit om het publiek te doen zien, wat de handel drijvende middenstand vermag en dat hij heusch nog niet van plan is, van het tooneel te verdwijnen, wat sommigen in onze samenleving hem van harte toewenschen. J'y suis j'y reste. Hij leeft nog en zal oud worden, naar mate hij wordt gevoed en daar voor moeten de middenstanders zelf zorgen. Inderdaad, als de middenstand zelf tvil de energie bezit -om de middelen aan te pakken, die tot het doel kunnen en zullen voeren dan zal hij niet uit het oeconomisch leven verdwijnen, omdat hij zijn oeconomische nuttigheid b e- w ij s t, en men daarom dezen stand niet missen wil en en kan. En op den dag van heden heeft de middenstand een bijzonder gunstige ge legenheid, om te demonstreeren de nood zakelijkheid en de nuttigheid van den schakel tusschen producent en consument. Wie nu geld heeft kan nooit beter koo- pen dan nu! Eerstens, omdat de artikelen vele artikelen nubijzondergoed- k o o p zijn, dus direct in zijn eigen belang; vervolgens, omdat hij daardoor het oeconomisch raderwerk medehelpt op gang houden, dus uit een sociaal oogpunt. Wie nu geld heeft, kan zich wel héél goedkoop van veel nuttige en mooie din gen voorzien! Maarde middenstand, de winke lier moet het publiek daarvan weten te overtuigen, te doordringen, moet het pu bliek weten te trekken. In dezen tijd moet meer dan ooit de koopkracht worden opgewekt, op doeltreffende wijze! Dat vele winkeliers deze kunst verstaan, kan ook blijken uit hun advertenties, die door het publiek gaag wordt gelezen en. benut. TWEEDE KAMER UIT HET KRUIDENIERSBEDRIJF. Voorbereiding van de centralisatie van den gemeenschappeüjken inkoop. Naar het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren verneemt, zijn gisteren te Utrecht de besprekingen van den Mid- denstandsraad met de vertegenwoordigers van de drie nationale kruideniersorganisa ties voortgezet, ten einde te komen tot een saneering van het bedrijf, in de eerste plaats door centralisatie van den gemeen- sohappelijken inkoop. Het resultaat van de besprekingen was, dat alle aanwezige ver tegenwoordigers van de organisaties ver klaarden, doordrongen te zijn van de wenschelijkheid om te komen tot een groo- te inkoopscombinatie en dat van allen de grootst mogelijke medewerking zou worden ondervonden om tot dit doel te geraken. Staande de vergadering hebben de or ganisaties een commissie benoemd, die de practische uitwerking ter hand zal ne men. Deze commissie bestaat uit de hee- ren J. Balder, voorzitter van Febewoko, L. Kool, directeur van het Nederlandsche Sperwerverbond, P. v. d. Linde, voorzitter van den Nederlandschen Kruideniersbond, P. Verhoog, voorzitter van de inkoopver- eeniging Enkabe, J. B. Hendriks, voorzit ter van den R.-K. Bond van Kruideniers- vereenigingen en J. Kornman, secretaris van de inkoopcommissie van den R.-K. Bond van Kruideniersvereenigingen. MINISTER VERSCHUUR VERDEDIGT DE CONTINGENTEERING. Waarschuwingen. De juridische zijde. Represailles. Cijfers hebben de onaangename eigen schap, dat er niet tegen te redeneeren valt. Minister Verschuur heeft van die eigenschap der cijfers gebruik gemaakt, om diegenen zéér afdoende den mond te stop pen, die van oordeel waren, dat de Regee ring maar lukraak contingent-eerde, een meening waaraan de heer Oud niet geheel vreemd is. De Minister toonde aan, dat tal van belangrijke artikelen niet gecontin- genteerd zijn en het ook niet zullen worden (bijv.: emaille, draad, radio-artikelen, enz., enz.) ofschoon daartoe groote aandrang op de Regeering wordt uitgeoefend. De con tingenteering omvat ten slotte slechts 38/100 van 4,4 pet. van den geheelen in voer, dat is dus plus minus 1.67 pet. vao alle ingevoerde artikelen. De Contingenteering wordt ook wel héél degelijk voorbereid in dit land van dege lijkheid. antwoordde de Minister, op de bezorgde vraag van den heer Snoeck Hen- kemans. die er fijntjes tusschen genomen werd, toen de Minister schetste hoe zorg vuldig de contigenteering van het Deen- sche vleesch was voorbereid en hoe „De Nederlander", waarmede de ga. na- .der bekend is (zooals men weet is „De Nederlander" het hoofdorgaan der Ohr. Hist. Unie, waarvan de heer Snoeck toen nog hoofdredacteur was) en „De Standaard" toen „eenigszins zenuwachtig'' vroegen, waar nu toch die contingenteering bleef. Het is maar goed, zei de Ministers, dat de Commissie zich niet zenuwachtig laat maken. Het is ook niet juist, dat de belangheb benden niet voldoende gehoord worden. Spr. haalde krasse staaltjes aan van on juiste voorstellingen ten deze. Zoo bevatte zelfs de „Economische Statistische Berich ten" een artikel waarin over het onvoldoen de hooren van belanghebbenden werd ge sproken, terwijl de personen, die als niet gehoord werden genoemd, bij de vergade ring, waarin belangstellende zich konden doen hooren juist wèl aanwezig waren. Zoo haalde de Minister nog andere voorbeelden aan, bijv. aangaande de lichtvaardigheid, waarmede in den lande gloeiende moties van verontwaardiging worden aangenomen. Waarschuwde hij eenerzijds tegen onder schatting van de beteekenis der contingen teering die in Frankrijk heeft geleid tot een beperking van het invoersaldo van 2 milliard tot 1200 millioen en waarvan men evenmin kan zeggen, dat ze niets betee- kent als van het storten van leem voor den Zuiderzeedijk, omdat men maar niets bo ven den spiegel der zee ziet verrijzen, (men moet geduld hebben om de werking te zien) anderzijds hief hij den vinger op tegen hen, die zóó willen contingentee ren, speciaal wat het vleesch aangaat, dat de prijzen belangrijk zouden verhoogd wor den. Want de productie van vleesch in ons land is zóó hoog, dat men tot 0 pet. zou moeten contingenteeren om zulk een in vloed ook maar eenigszins te kunnen be speuren. Bovendien moet ook met andere belangen dan die, betrokken bij hooge vleeschprijzen, worden rekening gehouden. Met name met het buitenland. Daarop berust ook de Wijziging van het contingent ten gunste van Denemarken, welke niet beteekent, zooals de heer Braat meende, dat er 6, doch slechts dat er 2 millioen Kilo méér binnen kan. Van den anderen kant critiseerde spr. sommige Nederland sche schrijvers, die precies het tegenover gestelde doen van wat in andere landen vaak geldt: „Right or wrong: my country!" Hier wordt de Regeering zoodanig gecriti- seerd en worden zoodanige verklaringen uit het buitenland uitgelokt, dat daardoor het eigen land benadeeld en de positie der Regeering bij onderhandelingen met het buitenland bemoeilijkt wordt. Dergelijke invloeden hebben zich ook ditmaal voelbaar gemaakt. De Minister liet ook nog door schemeren, dat, door middel van de con tingenteering successen konden worden be reikt bij onderhandelingen met Polen, Tsje- oho-Slowakije, België en andere landen. Wel is daarbij telkens gebleken, dat in ternationale regelingen zouden noodig zijn, wat echter niet zeggen wil, dat de regee ring op het contingenteeringsmiddel geen prijs stelt. De Minister was ook nog ingegaan op de juridische opmerkingen van den heer Oud en wel in de richting van het antwoord, van den heer Hellenberg Hubar: weliswaar is wijziging van het contingent, als het eenmaal door de wet is vastgesteld, niet mogelijk; maar dan behoudt de regeering de bevoegdheid, de wet buiten werking te stellen, waarna zij weer bij Kon. Besl. kan besluiten tot contingenteering, krachtens de crisisin voer wet. De heeren IJ z e r m a n (S.D.A.P.), Van den Heuvel (A.R.), Van Voorst tot Voorst (R.K.), Oud (V.D.), Vos (V.B.), Braat (PI. B.), Heemskerk (A.R.) en Suoeck Henkemans (Chr. H.) repliceeren. Bij deze replieken nemen de heeren Van Voorst en Braat nogmaals het standpunt in, dat de gewijzigde vleesch- contingenteering voor de boeren zonder beteekenis is. Ook de heeren v. d. Heuvel en Snoeck Henkemans zijn van oordeel, dat de verslapping der contingenteering onge motiveerd is, waarbij de Chr. H. leider de opmerking plaatst, dat het hier verminde ring van contingenteering geldt ten behoe ve van een bedrijf, waar noodtoestand heerscht en de Regeering daarentegen be perkende contingenteeringen invoert voor industrieën, waar de toestand zelfs niet kan vergeleken worden mot dien van de boeren. Tegen deze laatste voorstelling van za ken waarin een verborgen angcltje school tegen de Zuidelijke industrieën kwam de Minister in zijne dupliek met kracht op: in vele industrieën is de toe stand zeker niet minder zwart dan in den landbouw, in sommige is hij zelfs nóg erger. Het juridisch debat tusschen de heeren Oud, Heemskerk en Minister Verschuur bewoog zich over de vraag, of de wet het Koninklijk Besluit tot contingenteering bekrachtigt dan wel in de plaats treedt van dit Kon. Besluit, zoodat de wet eigenlijk wel door een Kon. Besluit buiten werking kan worden gesteld, maar niet kan worden gewijzigd (zoodat geen nieuwe contingenteering zou kunnen wor den vastgesteld zoolang de wet geldt). Op grond van art. 3 der Crisiswet, bepalende, dat de speciale contingenteeringswet in de plaats treedt van het Koninklijk Besluit verdedigde de heer Oud zijne zienswijze. Dit debat spitste zich toe in juridische distincties. De Minister bleek echter den heer Oud tegemoet te willen komen op een ander punt: beginnen met con tingenteering tot 100 pet. en dan pas nader onderzoeken en verder gaan, waarvan de heer Oud echter niet gediend bleek. Van practische beteekenis waren de amendementen Van Voorst tot V o o r a t (R.K.) en L o v i n k (Chr. H.), waarvan de eerste niet meer of minder be doelde dan te contingenteeren tot 30 pet. en bet tweede om weer te contingenteeren van over 1929, 1930 en 1931. De heer Heemskerk (A.R.) toonde echter aan, dat, in verband met den tijd, die noodig zal zijn om dit wetsontwerp in het Stsbl. te krijgen, de amendementen nog nauwe lijks eenig effect zouden kunnen sorteeren. Deze amendementen gaven den heer Kortenhorst (R.K.) aanleiding tot de vraag aan de Regeering, wat de aanleiding is geweest tot de wijziging der vleeschoon- tingenteering. De heer W eitkamp (Chr. H.) sprak zich uit vóór bet amendement Van Voorst. Hij vreesde geen repressailles van het bui tenland. Dat kan niet erger tegen ons op treden dan bet reeds doet. De Minister deelde echter mede, dat, aangenomen dat de amendementen effect zouden kunnen sorteeren, wat niet waar schijnlijk is (het wetsontwerp geldt slechts tot 15 Juli en zal wel slechts zéér kort vóór dien tijd in het Stbl. komen) de uitwerking daarvan zeer schadelijk zou zijn. We zijn reeds lang uit de periode van vrees voor repressailles. Maar als de repressailles fei ten zijn, heeft de Regeering er rekening mede te houden. De Regeering heeft veel bereikt in haar onderhandelingen met De nemarken, oun. dat dit land uitvoerconsen- ten zou geven en dat de publieke opinie er tot rust is gekomen. Het is duidelijk, wat in gevaar zou worden gebracht door aanvaarding der amendementen. De amendementen werden in getrokken. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 50 tegen 12 stemmen. KONINKLIJKE BESLUITEN. Hoogleeraar te Delft. Bij Kon. Besluit is benoemd tot hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft om onderwijs te geven in de werk tuigbouwkunde ir. J. Muyswinkel te Am sterdam. ZILVEREN BESTAANSFEEST R.-K. BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL „ST. PAU LUS". Bondsvergadering te Amsterdam. Gistermiddag om twee uur is in het Cor nelius Broerehuis te Amsterdam de bonds vergadering van den R.-K. Bond van Over heidspersoneel „St. Paulus" aangevangen onder leiding van den heer L. F. Guit. Zooals bekend viel deze bondsvergade ring samen met het zilveren bestaansfeest van „St. Paulus". Dank zij een fraaie bloemenversiering bood de vergaderzaal een feestelijken aan blik. De drukbezochte bijeenkomst werd o.in. bijgewoond door den bondsadviseur, den zeereerw. heer J. G. Jansen, pastoor te 's-Gravehage, en de heeren A. C. de Bruyn, voorzitter van het R.-K. Werklie denverbond, en Wolf, vertegenwoordiger van het hoofdbestuur van den ohr. bond van overheidspersoneel. Nadat alle aanwezigen gezamenlijk het bondslied hadden gezongen, sprak de voor zitter de heer L. F. Guit, zijn openings rede uit. Rede van den voorzitter. Na het overleden bondsbestuurslid den heer Tuns te hebben herdacht vervolgde spr. zijn rede aldus: De algemeene economische toestanden in len buiten Europa en bijzonder in Ne derland hebben er toe geleid dat de gehee- le arbeidersklasse te kampen heeft met een tegenspoed als nooit gekend. De algemeene afbraak van het groote sociale werk, dat na zoo moeizaam en jarenlangen strijd tot stand kwam, is voor sommigen blijkbaar het eenig verlangen. Ook het overheids personeel krijgt er den laatsten tijd duch tig van langs. Toen de regeering tot crisismaatregelen moest overgaan, zocht zij op de eerste plaats haar heil in het verlagen der reeds verlaagde salarissen van het rijksperso neel. De Kamermeerderheid, waaronder alle katholieke Kamerleden, gaf aan dien maatregel haar fiaiti „Sommige leden" hebben daaraan slechts medegewerkt om bijzondere omstandigheden. Voor hen geldt nog de overtuiging, dat de salarisverlaging voor het rijkspersoneel van die aard is en was, dat zij slechts ten gevolge kon heb ben, dat op kleeding en voeding nog meer moest worden bezuinigd. Zoo beschouwd is er in deze verlaging op zichzelf niet veel reohtvaarrdigs te vin den. Toe kwam het Kortingswetje. Wij be spreken hier niet de bijzondere manier waarop deze wet in de kamer werd aan genomen en welke Kamerleden er het on aannemelijke van hebben aangetoond en er toch voor stemden, maar wel kan wor den geconstateerd dat het Kortingswetje voor alle groote gemeenten en de provin ciën een door de regeering opgelegde sa larisverlaging tengevolge heeft. Toepas sing van de wet beteekent niet geld in de rijksschatkist maar wel een extraheffing alleen op overheidspersoneel toegepast. Door den bond is alles in het werk ge steld om de korting zoo weinig mogelijk op de minst gesalarieerden te doen druk ken. In tal van plaatsen is het gelukt een progressieve heffing tot stand te brengen. De komende tijd zal voor het overheids personeel geen gunstige zijn. Er zullen in sommige gevallen gemotiveerde en in an dere gevallen ongemotiveerde aanvallen worden gedaan op loon en rechtspositie. De bond is bereid daar waar gemotiveerd wordt en in georganiseerd overleg over vermindering van positie wordt onderhan deld, zijn medewerking te verleenen. Dat de bond het vertrouwen geniet van 't katholiek gemeente pers one el en rijksper soneel, blijkt uit het feit, dat het ledental gestegen is tot 6485. Spr. bracht dank aan de bondsbestuurders, die buitengewoon veel arbeid hebben verricht in belang van den bond en die door de huidige tijdsom- stadigheden hun taak zeer verzwaard zien. Spr. hoopte dat de A.R.K.A. en het post- personeel zich spoedig zouden aansluiten bij het R.-K. Werkliedenverbond opdat binnenkort „St. Paulus" niet meer de eeni- ge organisatie van overheidspersoneel zal zijn, die deel uitmaakt van de Nederland sche R.-K. arbeidersbeweging. Er is bij deze viering van het 25-jarig bestaansfeest van den bond rede tot groo te dankbaarheid omdat „St. Paulus" zidh mede dank zij een succesvolle propagan da, een rotsvaste plaats heeft veroverd in de Nederlandsche vakbeweging. Ten slotte deed spr. een krachtig beroep VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het plan van Stimson inzake de Ont wapeningskwestie. (2de blad). De Volkenbonds-assemblée tegen Zater dag a.s. bijeengeroepen. (2de blad). Bomaanslag op Japansche autoriteiten tijdens een parade te Sjanghai. (Tele grammen). BINNENLAND. De R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" vergadert De heer Guit zal als Kamerlid bedanken. (1ste blad). Contingenteering van textielgoederen verlengd. (1ste blad). Vuurgevecht tusschen douanebeambten en smokkelaars. (Gem. Ber„ 3de blad.) Een H. Hartbeeld te Velsen-Noord om vergehaald. (Gem. Ber., 3de blad). LEIDEN. Leidsche Exploitatiemaatschappij van Onroerende goederen: vergadering van obligatiehouders. (3de blad). OMGEVING. Doodelijk auto-ongeluk onder Oegst- geest. (1ste blad). MINISTER VERSCHUUR OVER DE CONTIGENTEE RING Bladz. 1 DE A.S. VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK Bladz. 13 HET PINKSTERSPEL VAN DE GRAAL Bladz. 9 op de medewerking der leden, om den bond ook in de toekomst groot en sterk te ma ken. Na deze rede werd het bondsbestuur voor zijn beleid gedechargeerd. Het jaarverslag van den penningmees ter werd goedgekeurd en eveneens hecht te de vergadering na eenigo discussie haar goedkeuring aan de begrooting voor 1932. Hierna werd de vergadering geschorst. De heer Guit treedt af als Kamerlid. Des avonds ging de bondsvergadering in comité-generaal. Omtrent deze huishoudelijke zitting werd ons door den tweeden voorzitter van den bond den heer H. A. Vulink, medege deeld, dat de bondsvergadering met alge meene stemmen besloot, de functie van dagelijksch bondsbestuurdcr met hot Ka merlidmaatschap onvereenigbaar te ach ten. De heer Guit, de leiding der vergadering hervattende, zeide, dat hij de vraag „Bin nenhof of St. Paulus 1" zeker zou beantwoor den met te kiezen voor St. Paulus. Na deze verklaring bood de afgevaar digde van de afd. Rotterdam namens alle afgevaardigden ter bondsvergadering aan wezig den heer Guit een bloemenmand aan, terwijl de vergadering door een storm achtige ovatie haar instemming hiermede betoonde. Hieruit bleek dus, dat de heer Guit zal bedanken voor zijn functie van lid der Tweede Kamer. Omtrent het tijdstip waar op hij dit zal doen, staat echter nog niets vast. „Msbd." Werktijd slagerijen. De minister van Arbeid heeft voor de slagerijen op 2, 3, 4, 6 en 7 Mei een werk tijdregeling vastgesteld, die afwijkt bij heb bepaalde in de Arbeidswet. Reinilda-stichting te Bloemendaal. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft toestemming geweigerd tot verbou wing van de Reinilda-stiohting aan den Hoogen Duin en Daalschcweg aldaar. Dit raadsbesluit is nu door de Kroon vernietigd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1