S)e£cicbelxe0oti/fcomt 23ste Jaargang WOENSDAG 27 APRIL 1932 No. 7187 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwarraal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet- tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. TWEEDE KAMER ONTSTEMMING OVER FRANSCHE „RECIPROCITEIT". Interpellatie van de Winkelsluitingswet. De vleeschcontingenteering. Nadat de heer Boon (V.B.) de Kamer verlof had gevraagd om vragen te stellen aan den Minister van Arbeid over de in voering der winkelsluitingswet, waarover morgen zal worden beslist, kwam een schijnbaar onschuldig wetsontwerpje aan de orde, dat echter heel wat stof heeft doen opwaaien en thans zelfs ernstige interna tionale gevoeligheden heeft gewekt. Wat is het geval? In Frankrijk komt reeds sedert gerui- men tijd de Colorado-Kever voor. Dat is een heel schadelijke kever, die leeft op het loof der aardappelen en in staat is de aardappelteelt practisch onmogelijk te ma ken in een streek waar hij voorkomt. Eu hij vermenigvuldigt zich snel Met het oog nu op de gevaren, welke deze kever oplevert, hebben Engeland en Duitschland maatregelen getroffen tegen den invoer van Fransche aardappelen en jonge groenten. Het gevaar voor onzen landbouw ligt voor de hand. En bovendien stond te vreezen, dat alle Fransche.aard appelen en jonge groenten, die voor Enge land en Duitschland zijn bestemd, nu over ons land naar Engeland en Duitschland zouden gaan, wat aanleiding zou kunnen geven tot de sluiting der Engelsche en Duilsche grenzen voor onze aardappelen en groenten. Dies verbood ook onze r&gee- ring onlangs den invoer dier Fransche pro ducten. Daarop antwoordde de Fransche Regeering „par mesure de réciprocité" mei een verbod van den invoer uit Nederland van aardappelen met uitzondering van pootaardappelen tomaten, aubergines, levende planten, knolgewassen, bollen en versohe groenten. Nu heeft onze uitvoer naar Frankrijk veel grootere beteekems dan de uitvoer uit Frankrijk naar ons land. Wij worden dus veel zwaarder getroffen dan Frankrijk; en wij worden getroffen, niet omdat ook bij ons de Colorado-kever voorkomt, maar als repressaille te gen een gezondheids maatregel. Nu zouden er nog wel andere maatrege len te treffen zijn tegen gevaarlijke insec ten. Daar is bijv. de San-José-schildJuis Die is ook zeer gevaarlijk. Moet daar ook niets aan gedaan worden, vroeg de heer van Rappard, die overigens met het wetsontwerp meeging? En moet dit niet internationaal geregeld worden? Dat heeft mijn sympathie, antwoordde Minister R u y s. Ik zal er over praten. Maar de hoofdkwestie werd op het ta pijt gebracht door den heer Van Voorst tot Voorst (R.Iv.), die er op wees, dat er van „reciprociteit" geen sprake was bij den Franschen maatregel. Want er is niet alleen een reusachtig verschil tusschen on zen invoer in Frankrijk en den Franschen in ons land; maar 'bovendien kan voor Frankrijk niet dezelfde reden gelden als voor ons, want bij ons i<s de Golorado-kever er niet. Dus hebben we met een onwelwil lendheid te doen, met een poging tot dwang, om ons te nopen een zuiver sani- tairen maatregel in te trekken. Daar moe ten we niet op ingaan. Maar wat kan de Regeering ten slotte doen? Ze zal zich moeten beperken tot protesteeren, omdat wij bij onze handelspolitiek nu eenmaal het middel missen tot pressie. Minister R u y s deelde daarop mede, dat de regeering met ernstig leedwezen en pijnlijke verbazing van den Franschen repressaille-maatregel had ken nis genomen. Hier werd een repressaille- maatregel van handelspolitieken aard ge nomen tegen een kennelijk sanitairen maat regel. Te pijnlijker deed dit aan, om dat de Fransche maatregel niet dezelfde producten trof als de Nederlandsche. Daar er onderhandelingen gaande waren, kon de Minister niets naders mededeelen, dan dat alles zou worden beproefd, om den Fran schen maatregel ongedaan te maken. De heer Kortenhorst (R.K.) legde er den nadruk op, dat de hoofdreden voor den onzerzijds getroffen maatregel eigen belang is: de gezondheid van onze plan ten. Op denzelfden grond hebben wij eeni- ge jaren geleden den invoer van Fransche kersen verboden, zonder dat dit aanlei ding gaf tot repressailles. Frankrijk kan niet te goeder trouw volhouden, dat het on zerzijds een handelspolitieken maatregel geldt. De Colorado-kever breidde zich, zoo als uit een Duitsch blad blijkt, in 8 jaren 200 K.M. ver uit, doch in één jaar daarna wéér over 200 K.M. en is nu nog slechts 500 K.M. van de grens. In Duitschland is er dus geen sprake van een handelspolitie ken maatregel. In Engeland evenmin. Want in Engeland ging de Fransche aard- appelemnvoer van 196 millioen Kilo in 1923 terug tot 105 millioen Kilo in 1931. Daaren tegen bedroeg de Duitsche invoer in Enge land dit laatste jaar 234 millioen Kilo en de Nederlandsche 178 millioen. Had Enge land dus een handelspolitieken maatregel willen nemen, dan had het veeleer den Duitschen en Nederlandschen invoer moe ten treffen. Spr. vraagt of er geen reden is om het handelsarrangement met Frank rijk voor het Intern. Hof van Arbitrage to brengen of door arbitrage te doen oplossen. Met den heer v. Voorst tot Voorst is spr. het in dit geval niet eens, dat wij hier méér zouden kunnen doen als we over mid delen tot retorsie konden beschikken. Want Duitschland beschikt over een vol ledig arsenaal van middelen en wordt toch, evenals wij, getroffen. We zullen met re pressailles met veel kunnen bereiken, ten zij zou blijken, dat er iets aan den Fran schen wijn ontbreekt dat deze een bij smaakje heeft. De heer D i s (St. Ger.) vraagt of ook geen maatregelen tegen België noodig zijn. Minister R u y s kan thans deze vraag met beantwoorden en verder ook niets mededeelen over hetgeen de Regeering kan en zal doen. Het wetsontwerp wordt dan z. h. s. aan genomen. Over de onteigening voor den weg Hen geloEnschede werd nogal wat gedeba- teerd. Het ging daarbij over de vraag ut de voorgestelde onteigening vooruitliep op den aanleg van een breeden verkeersweg. Ir. van der Bilt (V.B.), de heer Heemskerk (A.R.) die een tegen stander is van gruote uitgaven voor auto mobielwegen, omdat deze de spoorwegen benadeelen en men dus millioenen uitgeeft, om millioenen te verliezen en de heer Bongaerts meenden eenstemmig, dat volstaan kan woruen met tietspaden acn- ter de boomenrijen; doch de Minister van Waterstaat zal de fietspaden een eind buiten den weg leggen en zou al dus vooruitloopeu op het definitieve weg- profiel. Het wetsontwerp werd aangeno men met de stemmen der A.R., Chr. H., V.B. en van den heer van Poll tegen. Bij de be grooting over het wegenfonds zal deze zaak en de geheele verüeerseconomie ze ker nog ter spra.ke komen. Nadat nog verschillende conclusies van commissies, die zaken van persoonlijken aard onderzochten, waren behandeld waarbij herhaaldelijk moest worden ge stemd en de commissies uit de Kamer tweemaal in de minderheid werden ge bracht kwam de vleeschcontin genteering in behandeling. Men weet, dat de Minister bij nota van Wijziging, aan Deensohe bezwaren is te gemoetgekomen. Eerst was gecontingen- teerd üe hoeveelheid, ingevoerd over de jaren '28, '29, en '30. Ni 16 April zou dit geschieden over '29, '30, en '31. Dat betee- kent een belangrijk hoogeren Deenschen invoer tot groote onte- redeniieid van den heer Van Voorst tot V oorst (R.K.) die vond, dat de boe ren waien blij gemaakt met een doodo musch, terwijl daarentegen de heer IJ z e r m a n (S.D.A.P.) de wijziging een groote verbetering vond. Behalve deze twee waren er nog 8 spre kers ingeschreven, zóod-at we op een vleeschcontmgenteeringsiestijn hebben te rekenen. Men vreest zelfs dat er meer dan 10 deelnemers zuilen aanzitten. EERSTE KAMER De voorzitter deelde in de giste renavond gehouden vergadering mede, dat de centrale afdeeling heeft besloten, in de afdeelingen te doen onderzoeken op Don derdag 28 April, des morgens te 11 uur, het voorstel van wet houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten, benevens eenige an dere wetsontwerpen. Aan de orde zijn de volgende wetsont werpen: 1. Naturalisatie van L. N. E. Appelberg en 19 anderen; 2. Naturalisatie van R. Baldenhofer en 19 anderen; 3. Voorbehoud der bevoegdheid tot toe treding tot het ontwerp-verdrag betref fende de aanduiding van het gewicht op groote stukken, vervoerd per schip (Genève 1929). Deze wetsontwerpen worden zonder de bat en hoofdelijke stemming goedgekeurd. De vergadering wordt te 8.37 verdaagd tot Woensdagmorgen 11 uur. STEUN AAN HET PLUIMVEEBEDRIJF. HET WETSONTWERP INGEDIEND. Garantie-regeling ten behoeve van de kippenhouderij'. Hon derd millioen eieren in koelhui zen opgeslagen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van hoofdstuk V der Rijksbegrooting voor 1932. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend. De voortgaande daling der eierprijzen brengt het Nederlandsche kippenhouders- bedrijf in een noodtoestand. De talrijke kleine bedrijven op de zandgronden, waar de kippenhouderij een der hoofdbronnen van inkomsten vormt, zijn ten gevolge van den toestand in het zuivelbedrijf en de varkenshouderij economisch zoo verzwakt, dat snel werkende maatregelen wenschelijk zijn om althans het pluimveebedrijf voor verdere prijsdaling van zijn product to be hoeden. De prijs der eieren is in den loop der ja ren aan sterke seizoenschommellingen on derhevig. De omstandigheid echter, dat in de laatste jaren in voorjaar en voorzomer groote hoeveelheden eieren in de koelin- richtingen werden opgeslagen telken jare in totaal 125 k 150 mill'oen stuks en dat daarnevens groote partijen zijn ingekalkt, was oorzaak dat een al te groote prijsdaling m den tijd van de grootste aanvoeren wer den tegengehouden. Anderzijds zijn daar door de prijzen in najaar en voorwinter, de periode der geringste productie lager ge worden. De markt overvoerd. De nivelleerende werking, welke het op slaan van eieren m koelhuizen op het ver loop der eierprijzen gedurende het jaar pleegt te hebben, dreigt voor 1932 te wor den uitgeschakeld. Het laat zich aanzien, dat tengevolge van credietmoeilijkheden dit jaar weinig eieren gekoeld en gekalkt kun nen worden. Dientengevolge wordt de markt reeds thans meer overvoerd dan wan neer uitsluitend de bestaande exportmoei lijkheden haar invloed zouden doen gelden. Minder dan ooit kunnen de kippenhou ders echter den steun ontberen, welke al dus in normale jaren aan den eierprijs ten tijde van de grootste productie werd ge boden. Steunmaatregelen. Dadelijke verlichting van den toestand der kippenhouders kan worden teweegge bracht door het uit de markt nemen en het koelen van een hoeveelheid eieren, onge veer overeenkomend met die welke in an dere jaren een dergelijke bèstemming vindt. Daartoe zullen de coöperatieve eierverkoop- instellingen in staat zijn, indien zij daarbij van Rijkswege door een garantie worden gesteund. Een zoodanige maatregel zal feitelijk neerkomen op een opheffing van crediet moeilijkheden. waardoor anders het kwan tum in dit seizoen te koelen eieren hoogst waarschijnlijk abnormaal klein zou blijven. Tot dit oogmerk wordt voorgesteld een regeling, als is aanbevolen door de Land- bouw-Crisis-commissie. In totaal zijn in 1931 door verkoopinstellingen, aangesloten bij de Federatie van vereenigingen van Be- drijfspluimveehouders, uitgevoerd 506.232.300 eieren. Volgens het uit te voeren plan zul len maximaal worden opgeslagen 20 pet. van dit aantal of 101.246.460 eieren van een gemiddeld gewicht van 58—61 K.G. per 1000 stuks. De rijksgarantie. De Rijksgarantie bedraagt ten hoogste f 3.45 per 100 opgeslagen eieren van de ge noemde gewichtsklasse, in welk bedrag is begrepen f 2 85 als voorschotprijs en f 0.60 voor onkosten (koelloon, rente, vracht, van het koelhuis naar de grens, algemeene on kosten). Uit te keeren voorschotprijs. De als voorschotprijzen uit te keeren be dragen zijn aldus berekend, dat de kippen houder een bedrag van netto f 2.40 k f 2.45 per 100 stuks eieren ontvangt Het verschil tusschen laatstgenoemde bedragen en den totalen voorschotprijs strekt tot vergoe ding van de kosten van het verpakken, de emballage, het vervoer en de algemeene on kosten. De rijksgarantie. Aanvaarding van dit plan zal voor het Rijk medebrengen, dat het op zich neemt een garantie tot een bedrag van ten hoog ste f 3.493.000,Al hetgeen de opgeslagen eieren in het najaar en den winter opbren gen, komt in mindering van dit bedrag. Zal deze opbrengst per 100 stuks gemid deld bruto f 3.45 bedragen, hetgeen geens zins ondenkbaar is, dan zou in het geheel niets ten laste van 's Rijks kas komen. Deze regeling bevat de waarborgen, dat de voordeelen van den verhoogden prijs der eieren geheel aan de kippenhouders ten goede komen, terwijl de betrokken coöpe raties aansprakelijk blijven voor een goede uitvoering. De steun, welke door dit plan aan de eierprijzen wordt gegeven, zal niet in den weg staan aan een belangrijke inkrimping van do kippenhouderij, aangezien de steun eerst effectief wordt, wanneer de eierprijs is gedaald beneden het niveau van den kostprijs. Ongerekend arbeidsloonen, vracht en rente moet als kostprijs van kippeneie ren 2.95 cent per stuk worden aangenomen. KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeester. Bij Kon. besluit is benoemd met 1 Mei j tot burgemeester van Schellinkhout J. i Palenstijn. Notariaat. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eer vol ontslagen B. K. Schuurman als no taris te Zelhem. BEZUINIGING BIJ P.T.T. Allen contractanten de dienst opgezegd. Behalve de geopende mogelijkheid om op eigen verzoek met wachtgeld te gaan, wanneer de dienst het toelaat, heeft het Hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, wegens de op verschillende kantoren bestaande ruimte aan personeel, aan alle op Arbeidscontract werkende per sonen, met ingang van 1 Juli den dienst opgezegd. „Vad." SALARIS-VERLAGING RIJKS PERSONEEL. Nog 5 k 10 pet. meer? Naar het „Handelsblad" meldt, zal in de voorstellen der bezuinigingscommissie o.m. het denkbeeld worden aanbevolen om nog verdere salarisvermindering toe te passen en wel vijf procent meer dan het huidige percentage voor de gehuwde en tien procent meer voor de ongehuwde rijksambtenaren, zoodat in totaal de ver mindering dan voor de eerste categorie acht, voor de tweede categorie dertien procent zal bedragen. DE L00NEN IN DE BRABANTSCHE TEXTI EL-INDUSTRIE. Tien procent naar omlaag? De Vereeniging van R K. Werkgevers in de Textielbranche heeft, naar de „Volkskr." verneemt, in een te 's-Hertogenbosoh met de hoofdbesturen gehouden conferentie meegedeeld, dat zij een nieuwe overeen komst wil aangaan onder voorwaarde, dat alle uur- en stukloonen met 10 procent verlaagd zullen worden. De arbeidersorganisaties stonden er af wijzend tegenover. In verband met deze zaak werd, naar het blad voorts verneemt, ook de contin- genteering ter sprake gebracht. Dit nummer bestaat uit drie bladen BUITENLAND. Contact tusschen Centrum en Hitleria- nen? (2e blad). Wapenstilstand te Sjanghai in zicht (2e blad). BINNENLAND. Wering van den Coloradokever; regee- ringsmaatregel in de Tweede Kamer toe gejuicht. (1ste blad). Staatssteun aan de kippenhouderij door het uit de markt nemen ban circa 100 mil lioen eieren met garantie van het Rijk. (lste blad). Auto op onbewaakten overweg bij Heer- de door trein gegrepen. (Gem. Berichten, 3de blad). Brand op het emplacement der Spoor wegen te Utrecht. (Gem. Ber., 3de blad). HUWENDE WERKLOOZEN. Uitgesloten van de Rijkswerk verschaffing. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft bepaald, dat bij de werkverschaffing niet worden toegela ten werkloozen, die na 30 April a.s, in het huwelijk treden, terwijl zij op het tijd stip werkloos waren. Deze personen kun nen slechts geplaatst worden, wanneer ze na hun huwelijk ten minste drie maanden in het vrije bedrijf hebben gewerkt. DEPARTEMENTALE INDEELING. De wijziging gaat 1 Mei a.s. in. Bij K.B. is bepaald, dat de naamsver andering van de departementen van Bin- nenl. Zaken en Landbouw en van Arbeid, H.' en N. en het overbrengen van de be handeling van enkele onderwerpen van het eene departement naar het andere, zal ingaan op 1 Mei a.s. HET TWEEDE KAMERLID KEESTRA. Heeft de benoeming aangenomen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missive houdende medeJeeling dat de beer Y. Keestra, benoemd tot lid der Ka- mor, deze benoeming heef aangenomen. HET MARGARINEWETJE. De „Standaard" noemt het half werk, dat bedenkelijke gevolgen zal hebben voor onze botercontrole en de boeren niet uit den nood zal helpen, zoodat het moeilijk zal vallen, om voor dit ontwerp te stemmen, In een driestar-artikel bespreekt het orgaan der A. R., dat onder hoofdredactio- neele leiding staat van dr. H. Colijn, het z.g. Margarine-wetje. Wij ontleenen daar aan het volgende: „Omtrent het bedrag van den steun, d.i. omtrent den uit.eindolijken prijs, dien men voor de melk krijgen zal, biedt het ont werp geen zekerheid. Meenden we aan vankelijk, dat het in het voornemen lng althans in de buurt van 6 cent per K.G. te blijven, thans twijfelen we daaraan zeer sterk. Die twijfel komt niet voort uit de ver klaring der regeering, dat zij zioh niet wil vastleggen op een prijs van 6 cent. Dat is begrijpelijk; dat zouden ook wijzelf niet willen. Er moet ruimte blijven voor bewe gingen zoowel naar beneden als naar bo ven. Neen, wat ons met eenige bezorgdheid vragen doet of hier niet minder dan half werk gedaan wordt, vloeit voort uit een nadere beschouwing van de cijfers, die de regeering in haro toelichtende Memorie geeft. Zijn we wel ingelicht, dan komt een boterprijs van 1.20 per K.G. overeen met een netto-opbrengst van rond vier cent per K.G. melk, dat is 2 cent minder dan alge meen noodig wordt geacht. Als onze cijfers juist zijn, dan zijn de ge volgen te voorzien. De normale bedrijfs lasten kunnen bij zulk een melkprijs uit de opbrengst van hot bedrijf niet worden voldaan. Niet alleen dat men met de pacht, met de waterschapslasten etc. zal vastloopen, men vermoordt hiermee ook het systeem der sociale voorzorg. Wij hopen zeer, dat wij ons vergissen in onze vrees. Zou onze berekening echter juist zijn. dan zal het moeilijk vallen zijn stem aan dit ontwerp te geven. Het helpt de boeren niet uit den nood. Het zal bedenkelijke gevolgen hebben voor instellingen op wier behoud wij prijs stellen. En eindelijk mag niet over het hoofd worden gezien, dat wij, na heel veel moei te, van den naam, de grootste boterknociers van Europa te zijn, verlost werden. Dat de vermenging van margarine en boter nu weer wordt geïntroduceerd, is op zichzelf reeds een geweldig struikelblok Misschien zou men er in kunnen berusten indien de hulp aan de boeren althans afdoende was. Maar voor half werk of minder dan half werk, ook dit nog op den koop toe te ne men, dat is toch wel wat heel erg veel, te veel gevergd. Wij hopen daarom nog maar, dat onze inlichtingen en daarop gebouwde bereke ning zullen blijken onjuist te zijn." Aldus de „Standaard". Ten aanzien van de mélange zegt het blad „Margarine zal met boter vermengd half om half on deze aldus verkregen melange zal oveneens van een merk moe ten worden voorzien. Echter zal de in deze melange voorkomende boter getroffen worden met een accijns, die slechts 4/5 be draagt van dien van onvermengde boter geheven, terwijl de wederhelft van het mengsel d.i. de margarine geheel vrij van heffing blijft. M.a.w. een kilogram me lange zal slechte met 4/10 van wat de zui- vere boter moet opbrengen, worden be last".

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1