UIT DE OMGEVING LETTEREN EN KUNST DINSDAG 26 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 WOERDEN. Crisis-comité. Maandagavond had we derom een vergadering plaats van het cri sis-comité alhier. Hoewel, bij eenige minu ten ontstentenis van electrisch licht verga derd werd bij kaarsen, namen de besprekin gen direct volle aanvang De voorzitter opende. Het ijverige uit voerende comité zat bij elkaar om verslag uit te brengen (alleen de heer Ultee wae afwezig met kennisgeving). Wat het sub-comité heeft verricht bleek uit het voorgelezen verslag. Hoe b.v. de aanvragen om steun werden behandeld. Een kleine zakenman vraagt f 75 steun ter aflossing zijner schulden. ^Op zeer tactische wijze werd dit werkelijk slachtoffer der crisis na serieus onderzoek geholpen. Zoo werd b.v. een tuinder geholpen Van de 69 gevallen werden 20 aanvragen toegewezen, 15 geweigerd en 34 nog in onderzoek. De hulp werd verleend tot een bedrag van f 192. Voor gedragen kleeding werd bereids een lokaal gevonden, waarin door een door de commissie aangesteld persoon n.l. de heer Borst, deze kleeding zal worden gedepo neerd. Met spoed zullen de verdere gaven in natura worden opgehaald Door het comité werd ook verzocht aan de voetbalvereenigingen een wedstrijd te laten spelen ten bate van het crisis-comité. Van de R. K. Vereeniging V E.P. werd be reids bericht ontvangen, dat op tweeden Pinksterdag twee wedstrijden zullen wor den gespeeld. Van W.V.V. werd nog geen antwoord ontvangen Zooals reeds bekend, wordt ook, op ver zoek alwaar van het sub-comité, door „Ex celsior" een muzikale rondgang gehouden op 30 April, waarbij 10 leden van het sub comité zullen collecteeren. Naar aanleiding van de plaatsing eener bus op het Centraal Magazijn van het Na tionaal Crisis-comité worden weer bespre kingen gehouden —volgens sommigen niet volgens anderen wel zich in contact stellen met het hoofd van het Centraal Ma gazijn. Besloten wordt om deze zaak zoo te laten als ze is. Door den heer Rtuys worden nog eenige inlichtingen gevraagd over de wijze van het toestaan van hulpverleening, waaruit weer blijkt hoe intens er gewerkt is door het sub-comité. Besloten wordt om de namen van hen, die steun aanvragen, voor de leden van het comité ten stadhuize ter inzage te leggen. Door een der leden wordt gevraagd of er ook een maximum aan de steun wordt ge steld. De voorzitter antwoordt, dat dit het best aan het sub-comité kan worden over gelaten. De penningmeester doet dan mede- deelingen over de financiën. Aan het eind der vorige maand was in totaal ontvangen f 2355, waarvan 10% werd afgedragen aan het Nationaal Comité. Wat betreft de verdeeling der gedragen kleeding, omtrent welke een circulaire wordt verzonden aan de inwoners, zou de heer Roseboom hiervoor de hulp van da mes willen verzekeren. Ook hiervoor zal het sub-comité zorg dragen. Inmiddels worden hen, die bij schoon maak der kasten nog een of ander klee- dingstuk vinden, wat geschikt is, verzocht hiervan mededeeling te doen aan een der commissieleden. Besloten wordt ook den heer Borst aan te stellen voor het ophalen der gelden. Voorgesteld wordt om, indien de werk verschaffing is afgeloopen, b.v. tegen Pink steren, aan de werkloozen een extra bij drage van het crisis-comité te verleenen. Unaniem wordt dit voorstel goedgevon den, terwijl uitgebreide discussies worden gevoerd, op welke wijze en tot welk bedrag zal worden uitgekeerd. Eenigen willen aan allen een gelijke uit- keering geven, terwijl sommigen (en wel de meerderheid) de kinderrijke eezinnen meer wil uitbetalen Het sub-comité zal ook hier verder beslissen, wanneer de armbesturen en diaconiën bericht geven van de hiervoor in aanmerking komende personen. Uitge keerd zal worden f 2 verhoogd met 25 ets. voor ieder kind. De heer Beyen wijst ook op kleine bur gers. Deze bedragen zullen aan de betref fende vereenigingen, armbesturen enz. geza menlijk worden uitgekeerd, die voor verde re overmaking zullen zorg dragen. Hierna sluiting. Muzikale rondgang. Op de verjaar dag van H. K. H. Prinses Juliana zal door het fanfarecorps „Excelsior" een muzikale rondgang worden gemaakt door de stad. Hierbij zal door eenige leden van het cri siscomité gecollecteerd worden ten bate van dit comité. Men hoopt op de mildheid der inwoners. NIEUWVEEN. Kerkrestauratie. Dezer dagen is men begonnen met een algeheele restauratie van de Ned. Herv. kerk alhier. Over de ge schiedenis dezer kerk zijn vrijwel geen bij zonderheden bekend dan dat zij juist hon derd jaar geleden (1832) in haar oorspron- kelijken vorm werd verbouwd. Naar men beweert, moet het voorheen een oude kruis kerk zijn geweest. In 1887 vond een gedeel telijke vernieuwing plaats. Sinds eenige jaren was echter een nieuwe restauratie dringend geboden. Reeds in Oct. 1930 had zich te Nieuwveen (classis Leiden) een oommissie gevormd, gekozen door de ge combineerde veigadenng van kerkeraad, kerkvoogdij en notabelen van de Ned. Herv. Gem. ter verbetering van het kerkgebouw en de pastorie. De totale begrooting der zoo hoog noodige herstellingen, door den architect H. v. d. Kloot Meijburg te Voor burg uit te voeren, bedroeg 14.000.—. De gemeente zelf zou het grootste deel der kosten dragen, terwijl aan de Synode een subsidie werd aangevraagd uit de alg. kas. Eerst einde vorig jaar waren de moeilijk heden opgelost en had met eenige schikking van weerszijden de overdracht der fondsen plaats. Wel moest de bestaande begroo ting worden verlaagd, maar het ontworpen plan kan nu in hoofdzaak ten nitvoer wor den gebracht. Bij de aanbesteding was de hoogste inschrijver in massa de heer K. de Jong te Alphen a. d. Rijn en wel voor de som van 6897.en de laagste de heer D. Donker, eveneens te Alphen a. d. Rijn voor de somma van 5902. Toen dezer da gen met de werkzaamheden werd begon nen ontdekte men graven van 1607, o.a. van een schout van Nieuwveen alsmede eenige steenen met wapens en data. Derde Orde. Zondag had de verkie zing plaats van een nieuwe prefect der Derde Orde, noodzakelijk door het over lijden van den prefect, den heer Th. E. Copray. De zeereerw. heer pastoor herdacht in eenige waardeerende woorden het over lijden van den prefect. De gewijde spr. wees op het stichtende voorbeeld, dat de overledene steeds gegeven had, door zijn trouwe opkomst bij de geregelde oefeningen. Bovendien duidde spr. op het geen den heer Copray verder voor de Derde Orde gedaan had, o.a. voor de bi bliotheek. Spr. liet uitkomen dat zoo danige prefect moeilijk vervangen kon worden. Zich ter stemming zettende, werden op den heer G. A. de Boer 13 van de 22 stemmen uitgebracht en was dus gekozen. Deze achtte zich echter niet capabel ge noeg, doch mooht niet weigeren. Pols gebroken. Mej. Kuit waard, ver pleegster in de Joh.-stichting, struikelde over een emmer en brak haar pols. ZOETERWOUDE Geboren: Johanna Louisa Jacoba d van A. A. van der Poel en J. C. Wassenaar. Quirinus Wilhelmus z. van L. A. van der Hoeven en P. M. de Jong Wilhelmus z. van J Turk en A. Vrijburg. Martha Cornelia Maria d. van J. J. van Meurs en C. A. Lie- verse. Ondertrouwd: A. A. van Bergen Hene gouwen 31 j. van Schipluiden en J. B. Onder water 28 j. N. M. Jongbloed 28 j. en V. K. Lasberg 24 j. van Leiden. Getrouwd: G. van der Hoeven en M. Berk. KATWIJK AAN ZEE. DOOR EEN ZANDT'R'EIN GEGREPEN Het linkerbeen boven de knie afgereden. Alhoewel alle veiligheidsmaatregelen waren genomen is vanmorgen de heer H. van Duin, alhier, tegen de bij den Sluis- weg gemaakte bekisting van de rails van den zandtrein, die ligt vanaf het terrein van het Groot-Badhotel naar het P.H.-ka- naal, opgeklommen, met de bedoeling die rails over te steken. Door een juist naderende zandtrein is Van Duin gegrepen en is hem het linker been onder de knie afgereden Dr. Lodder verleende geneeskundige hulp en daarna is Van D. onmiddellijk naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. KATWIJK AAN DEN RIJN Personalia. Mej. H. Doets alhier, ontving een benoeming tot onderwijzeres aan de school voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Goedereede (hoofd de heer E. A. Snijder). KATWIJK Crisis-comité. Het is het comité geble- de geleidelijke afvloeiing van crisis-slacht- ken, dat zijn voorlaatste bericht, betreffende offers, tot eenig misverstand aanleiding ge geven. Enkele ingezetenen althans hebben op grond van dat bericht hun periodieke bijdragen stop gezet, in de meening. dat het Comité deze bij dragen niet meer noodig had. Niets is even wel minder waard. Hoewel het comité geen zittingen meer houdt tot het in ontvangst nemen van mondelinge steunaanvragen, is de gelegenheid voor schrif telijke aanmelding opengebleven. Iedere week kceil 't Comité nog levensmiddelenbonnen uit, deze week aan 164 personen. Het behoeft geen betoog, dat hiervoor zeer veel geld noodig is. Hoewel het Comité er op aanstuurt krachtig te bezuinigen, en alleen de hoogst noodige ge vallen te steunen, kan afvloeiing slechts op geleidelijke wijze plaats hebben. Het Comité wekt daarom de betrokken in gezetenen met klem op voort te gaan met de door hen beschikbaar gestelde periodieke bij dragen. Met dank meldt het Comité de ontvangst van ƒ50.— van mr. W. J. W. v. d. H. NOORDWIJK Liturgisch streven. De Patronaats-propa- gandaclub „St Aloysius" heeft de versprei ding van het wekelijksche Missaal „Bron van Christelijken Geest" in deze gemeente ter hand genomen. Dit missaal, dat vóór alle Zon- en feestdagen verschijnt, brengt den Iiturgischen tekst der H. Mis precies in de volgorde, zooals de Pries ter deze aan het altaar bidt, waardoor het soms vrij lasting opzoeken geheel voorkomen wordt. De propagandisten trachten vaste abonné's te werven en zij hebben reeds in een week tijds een mooi aantal abonné's gekregen. Bij deze abonné's worden de boekjes iederen Zaterdag huis bezorgd. Verder staan de propagandisten met toe stemming van den deken voortaan iedereen Zondag vóór elke H. Mis aan-de ingangen van de kerk om deze Misboekjes te koop aan te bieden. Zondag j.I. de eerste Zondag dat de pro pagandisten aan de kerk stonden, was de afname reeds zoo boven verwachting, dat zij voor de H. Mis van 7 uur reeds waren uitver kocht. Voor volgende weken zal echter voor een grooter aantal worden gezorgd, zoodat naar wij hopen niemand meer behoeft te wor den teleurgesteld. De prijs van deze boekjes bedraagt slechts 2Vt ct., bij abonnementen 1.50 per jaar of ƒ0.75 per half jaar. Mogen de propagandisten met hun mooien arbeid veel succes oogsten. VOORSCHOTEN. Opening nieuwe school. Gisteravond had onder zeer groote belangstelling de of- ficieele opening plaats van de nieuwe school met den Bijbel aan de Wijngaarden laan alhier. Zeer vele genoodigden hadden gehoor gegeven aan de uitnoodiging van het bestuur om bij de opening tegenwoordig te zijn en het gebouw van Christelijke belan gen was geheel bezet, toen de voorzitter dezer bijeenkomst, de heer D. J. van Cui- lenburg, zijn openingsrede aanvang, memo- reerende de verschillende feiten, die de stichting der nieuwe school zijn voorafge gaan. Aan het einde van zijn rede instal- leerdede voorzitter het benoemde Hoofd, den heer G. H. Verrips. Vele sprekers hebben na de rede van den voorzitter het bestuur hunne gelukwen- schen aangeboden. Na afloop der officieele opening, werd de gelegenheid gegeven het nieuwe schoolgebouw te bezichtigen, waar van een druk gebruik werd gemaakt. De school is gebouwd naar het ontwerp van den architect J. W. Reyneveld te Leiden in boekvorm, de hoofdingang en twee lesloka len zijn gelegen aan de Wijngaardenlaan en twee leslokalen aan de zijstraat, terwijl in de hoekpartij de kamer voor het hoofd en de kamer voor leermiddelen zijn ondergebracht. De gevels van het gebouw zijn gemetseld van gele steen op donker trasraam met bloem bakken en afgedekt met witte banden. Het dak is gedekt met paarsverglaasde Ro- maansche pannen uit de fabriek van de fa. Gebr. Oppelaar te Koudekerk en is afgesloten door een breede houten daklijst. Een breede voortuin is van de straat afge sloten door een gesmeed ijzeren hekwerk op steenen voet. de inganghekken zijn gemarkeerd door breede steenen kolommen. De lokalen, in frissche kleuren geverfd en gekeimd, hebben breede tochtvrije stalen ra men, waardoor men een uitzicht heeft op boo- mengroep, of tuinen Aan de achterzijde van het gebouw is een ruime betegelde speelplaats welke vrij van de lokalen ligt en aan de windzijde voor een klein gedeelte is' overdekt. Verder is vanaf de zijstraat een toegang naar de speelplaats. De vlotte uitvoering geschiedde door de aan nemer A. A. Brand te Rijpwetering. De ver- warmings- en sanitaire installaties werden se rieus uitgevoerd door den heer J. A. Mens te Voorschoten. De vakkundige uitvoering van het mooie smeedwerk geschiedde door den heer F Griffioen te Voorschoten. De schilderwer ken werden keurig uitgevoerd door den heer L. J. Los te Voorschoten en de stoffeering door de haeren Planjer. Pen, firma A. Bins en Zoon te Voorschoten. Tenslotte kan vermeld worden, dat zij, die verder aan deze school hebben gewerkt, mooi vakkundig werk hebben geleverd. Het geheel kwam in hel gestelde termijn tol stand onder de dagelijksche leiding van den opzichter W. F. Buitendijk te Leiden. Geboren: Nicolaas z. van L, Noort en H. van Egmond Adriana Maiia d. van G. Schrama en J. E. Doeswijk. Ondertrouwd: W. van der Jagt 35 j. en A. C. van der Burg 28 j. Getrouwd: M. P. H. Oortmeijer en A. A. M. Peeters. Overleden: S. Spoelstra geb. van Os 69 j. en Ch. Selbach 63 j. Gevestigd: A. P. van der Krogt en echt. van Veur G. Buitelaar van Haarlem mermeer J. F. van der Meer, van Amster dam Mej. A .Hulst van Wassenaar G. A. G. J Versteege, van Noordwijk H. Renee, van Purmerend H. R. Bien, van Amsterdam A. Th. de Lange, van Haarlemmerliede. Vertrokken: H. Vooys, naar Leiden D. H. Brom, naar Rotterdam J. van Amers foort, naar Arnhem W. A. M. van Leeuwen naar Monster C. Nigten naar Alkemade M. Schmidt naar Wassenaar M. Strom, n. Baexem. VEUR Geboren: Huberta Gerarda Maria d. v. G. C. Weerdenburg en M. C. Hoogeveen Wilhelmus Theodorus z. van J. Hofland en M. M. Schut Leonardus Cornelis Bernar- dus z. van L. L. Kouwenhoven en A. J. Koel man. Ondertrouwd: P. Baltus en C. J. C. M. de Groot. Getrouwd: N .C. J. van Dijk en C. M. 'Schuijt. Overleden: Johannes Leonardus Corne lis Weerdenburg 4 j. Wenn die kleinen Veilchen blühen. Op Vrijdag 29 April a^. zullen Fritz Hirsch en de zijnen in den Stadsschouw burg een voorstelling geven van de nieuwe Robert Stolz-operette, waarvan de wereld première dezer dagen te Den Haag is ge gaan. Nog vóór de Hirachianen over de grenzen vertrekken, om in de groote Duit- sche en Oostenrijksche steden de gaatvoor- stellingen te geven, waartoe men hen heeft uitgenoodigd, zullen zij nog eerst in de voornaamste steden van ons land met: „Wenn die kleinen Veilchen blühen" ver schijnen en zoo is de opvoering te Leiden op 29 dezer bepaald. Voor deze operette, die nu eens niet in Weenen, of Berlijn, in Londen noch Pa rijs, maar die in Deo Haag ten doop ge houden werd, kwamen de componist, Ro bert Stolz en de librettist, Bruno Hardt HET TRAMPLAN OP HAARLEM—OEGSTGEEST. DE VERKEERSVEILIGHEID. Onder dezer titel schrijft het Vader land: Terwijl van allen kant alles in het werk wordt gesteld om de verkeersveiligheid op onze wegen, zoowel in de steden ais op hot platteland, te verhoogen; terwijl allerwego belanghebbenden, zoowel automobilisiten als wielrijders en voetgangers, te zamen komen om middelen te beramen ten einde aan het groote aantal verkeersongevallen zooveel mogelijk een einde te maken, hoor den wij dezer dagen zulk een zonderling staaltje van departementale kortzichtig heid ten opzichte van dit zoo belangrijke vraagstuk, dat wij ons gedwongen voelen daartegen stelling te nemen. Wat toch is het geval? Reeds sedert eenige jaren is er ernstig sprake van elec- trifioatie van de stoomtram Leiden-Haar- lem, de oudste tram in ons land, en tevens de oonservatiefste, getuige het feit, dat deze onderneming, ondanks de modernisee ring van alle vervoerbedrijven, nog steeds is blijven vasthouden aan haar stoomloco motieven .Wie den weg Noord-Hollandsche grens-Haagsche Schouw kent, weet welk een grooten hinder het verkeer steeds heeft ondervonden van deze tram, welke niet alleen een gevaarlijken toestand deed ontstaan doordat het gedeelte weg tus- schen de tramrails onbestraat was, maar te vens door het stoomuitlaten der locomotie ven al heel wat ongelukken heeft veroor zaakt. Het sprak dus vanzelf, dat deze tramonderneming, welke ernstige concur rentie ondervond van de Brockwaybussen en zelfs als vervoermiddel vrijwel geen be- teekenis bad, wilde zij haar bestaanrecht bewijzen en tevens ernstig medewerken aan de opheffing van de talrijke gevaren, genoodzaakt was haar bedrijf volkomen te moderniseeren. Uit den aard der zaak oefenden de besturen van de aan dezen weg liggende gemeenten daarop grooten aandrang uit, omdat de natuurlijke ontwik keling van deze welvarende streek met langer gediend was door deze primitieve verbinding; maar tevens omdat de ver keersgevaren met de toeneming van het automobilisme zoo groot werden, dat ern stig getracht moest worden een spoedige oplossing daarvoor te vinden. In het begin van 1930 zijn de eerste be sprekingen gevoerd tusschen de gezamen lijke besturen der gemeenten Hillegom, Lisse, Sassenheim en Uegstgeest met de directie der Noord Zuid-Hollandsche Tram weg Mij. verband houdende met de electri- ficatie van de tram en de daaruit voort vloeiende vraagstukken. Daarbij bleek, dat het Ministerie van Waterstaat de tram na electrificatie, op het midden van den weg wenschte te bren gen, zooveel mogelijk op dubbel spoor. Aan vankelijk hadden de gemeentebesturen daartegen bezwaren; evenals de officieele Wegencommissie en die van den A.N.W.B. en K.N.A.C., voelden zij moer voor den tramaanleg ter zijde van den weg op een eigen baan. Hiertegen werd echter van de zijde van Waterstaat niet ten onrechte opgemerkt, dat de geringe breedte van den weg zulks belette. En het gevolg was, dat de genoemde gemeentebesturen op 13 Mei 193U aan den Minister van Waterstaat berichtten, dat zij acooord gingen met den aaoieg van de tram in het midden van den weg en op den grootst mogelijken spoed aandrongen. Die spoed werd trouwens vastgelegd in een concessie aan de Brock- way-Au to busonderneming welke tot 4 Ja nuari 1933 werd verleend, omdat op dien datum de tram geëlectrificeerd zou zijn. Nadat de gemeentebesturen eenige ma len bij den minister op een spoedige behan deling der zaak hadden aangedrongen en op 3 December 1930 een brief wa« ontvan gen van de directie der Noord-Zuid-Hol- landsche Tramweg Mij., dat zij al met haar plannen gereed was, teneinde met de werk zaamheden tot electrificatie en aanleg van de baan in het midden van den weg te beginnen, kwam plotseling de mededeeling van Waterstaat dat het Rijk bezwaren had daartoe te laten overgaan, zoolang niet te vens met het aanbrengen van een nieuw, modern wegdek kon worden begonnen, waarvoor echter voorloopig geen geld be schikbaar was. Hierdoor dreigde de zaak, welke toch buitengewoon urgent was, op een dood spoor te zullen loopen. Ten einde uit dit slop te geraken, bood de Raad der gemeen te Hillegom het Rijk een renteloos voor schot aan voor den tijd van vier jaar, ten einde daaruit de kosten voor de wegdek- verbetering te bestrijden; de tramonderne ming zou daarvan een gedeelte voor haar rekening nemen. Dat het de gemeente ernst was met haar pogingen om aan den voor wereldlijken toestand Langs dezen belang rijken verkeersweg een einde te maken, blijkt overigens wel uit het feit, dat Hil legom aanbood reeds thans een aanvang te maken met den aanleg van een in het uitbreidingsplan der gemeente voorkomen den weg in de kom van het dorp, waardoor een parallelweg zou ontstaan van den Rijksweg en waarbij beide wegen dus even- Warden, speciaal naar Nederland, waar onder Stolz' leiding de muziek werd inge studeerd pn het tot op 28 man versterkt orkest werd samengesteld naar de aanwij zingen van den componist zelf. Voorts tre den Friedel Dotza en de Hongaansche diva Hilde Harmat sterk op den voorgrond. Paul Harden is als gewoonlijk Friedel Dotza's partner, terwijl Albert May en Herbert Weissbach met Hilde Harmat sa menspelen. Voorts spelen in deze operette nog mo de: Manfred Laske, Hetty Heitmann, Elly Krasser, Jula Rillo, Susi Kramer, Eva Held tueel voor éénrichtingsverkeer zouden kun nen worden gebruikt. Ten overvloede waren de Gemeentebe sturen met tje tramdirectie tot overeen stemming gekomen ten aanzien van de plaatsing der masten voor de leidingen. Üisoboon deze in normale omstandigheden op 60 meter afstand worden geplaatst, zou den zij thans op 40 meter afstand komen, teneinde ze tevens dienstbaar te maken aan een moderne straatverlichting, welko door Philips was ontworpen. Daar echter veel meer masten dan anders noodig zou den zijn, hadden de gemeenten Hillegom, Lisse en Bassenheim besloten de meerdere kosten voor haar rekening te nemen. Uit dit alles volgt dus overduidelijk, dat alle plannen gereed waren voor den tram- aanleg in het midden van den weg op dub belspoor, behalve op enkele plaatsen, waar de breedte van den weg te goring was en waar enkel spoor zou worden gebruikt. Ook ten opzichte van de smalle dorpstraat in Hillegom zou van dit systeem moeten worden aigeweken; daar zou de tram aan de Oostelijke zijde van de straat moeten blijven, maar ernstige bezwaren zou dit niet medebrengen, omdat de snelheid van het verkeer ter plaatse tocb gering zon moeten zijn. Trouwens bij eventueolen aan log van den parallelweg zou een zoodani ge breedte kunnen worden aangehouden, dat daar de tram op dubbelspoor in het midden zou kunnen komen. Wie sohetst echter de verbazing der Ge meentebesturen, toen kortelings, dus onge veer twee jaar na de eerste besprokingen, vanwege het ministerie van Waterstaat een mededeeling binnenkwam, waaruit moest wordeji opgemaakt, dat van het ge- heele oorspronkelijke plan niets zou ko men en dat de electrificatie zoodanig zou moeten geschieden, dat de trambaan bui ten de bebouwde kommen terzijde van den weg zou blijven I Op 20 Februari 1932 toch ontvingen B. en W. van Hillegom den volgenden brief van den minister van Waterstaat: „Bij de electrificatie van den stoom tramweg HeemstedeLeiden zal het be staande soort wegdek behoudon blijven en zal ook de ligging van de t-ramsporen worden gehandhaafd, behoudens waar dit mogelijk zal blijken, zoodanige wij ziging van de spoorligiging, dat het voor den Rijksweg opgemaakte wegprofiel met trambaan buiten de bestrating, thans dan wol in de toekomst kan wor den gemaakt". Deze aan duidelijkheid wel zeer veel te wenschen overlatende brief was aanleiding tot een telefonische bespreking tusschen den burgemeester van Hillegom en de tram- directie, waarbij laatstgenoemde verzeker de, dat er geen sprake van was, dat de trambaan niet in het midden 7/OU komen en alle plannen daarvoor gereed waren. Thans is echter bekend gemaakt, dat desondanks binnen zeer korten tijd de be slissing van den minister van Waterstaat zal afkomen, waarbij, in afwijking van de oorspronkelijke plannen, de trambaan al leen in het midden van don weg zal komen en daarbuiten op de oude baan zal blij ven. Men kan zich de verontwaardiging van de gemeentebesturen indenken, temeer daar de tramdirectie haar plannen in over eenstemming daarmede gereed heeft. Oogenblikkelijk hebben genoemde bestu ren tegen dezen gang van zaken geprotes teerd. En niet ten onrechte 1 Immers wanneer men de thans opge maakte plannenj welke dus doorgevoerd dreigen te worden, nagaat, dan blijkt daar uit, dat de trambaan op niet minder dan zes punten dus buiten de bebouwde kommen, d.w.z. op plaatsen, waar do snel heid van het verkeer het grootst is plot seling van het midden van den weg naar den zijkant overgaat. Die zes plaatsen zul len dus op dezen toch reeds gevaarlijken weg evenzoovele gevaarspunten opleve ren Het is onbegrijpelijk, dat juist thans, nu allerwege pogingen in het werk worden ge steld om de verkeersgevaren te verminde ren, Waterstaat een beslissing zou nemen, welke op een zoo drukken weg als dien van Oegstgeest naar Haarlem, ongetwij feld tot nog grootere verkeersgevaren zon moeten leiden. De eenige verklaring, welke hiervoor te vinden is, zou moeten zijn, dat Waterstaat aan den weg thans geen kosten wil beste den en dit voorkomt door de tramonder neming te machtigen zooveel mogelijk haar oude baan te volgen. Zou toch de baan naar het midden van den weg worden gebracht, dan zou het Rijk genoodzaakt zijn hetzij een geheel nieuw wegdek aan te brengen, hetzij de vrijkomende strook gronds ter zijde van den weg, waar nu de trambaan ligt, te bestraten. Daaruit volgt dus, dat de verkeers\eiligheid zal moeten worden opgeofferd aan de zuinigheid. Als dat maar niet de zuinigheid is, welke de wijsheid be driegt! Wij hopen dan ook, mèt de genoemde gemeentebesturen, dat Waterstaat nog te juister tijd tot het inzicht zal komen, dat om der wille van de verkeersveiligheid de thans vastgestelde plannen niet kunnen worden doorgevoerd. en Artur Eugens, terwijl als extra krachten werden geëngageerd Fritz Lafontaine en Maya Schmidt. Gerard Vroom ontwierp de décors, Sig- mund Lange droeg zorg voor nieuwe licht effecten, terwijl de extra geëngageerde choreograaf E. Frankly de dansen instu deerde. De costumes zijn afkomstig van Leopold Verch (Berlijn). Hans Liohtenstein dirigeert de 28 musici, die ook naar Leiden allen meekomen. Met eigen vrachtauto's komen alle spelbenoodigdheden naar hier, opdat de voorstelling geheel gelijk zal zijn aan die der Haagsche wereld-première.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7