DINSDAG 26 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DE BEZUIN1G1NGSC0MMISSIE. Het rapport gereed. Naar wij vernemen is heden aan H. M. de Koningin aangeboden het eerste deel van het rapport der Bezuimngscommissie. Het bevat behalve economische en firtan- cieele beschouwingen, bezuinigingsvoorstel len van algemeene strekking, betrekking hebbende op alle departementen, zoomede in détail uitgewerkte voorstellen ten aan zien van de departementen van Buitenland- sche Zaken, Justitie, Binncnlandsche Za ken en Landbouw, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Financiën. De détailvoorstellen nopens de overige departementen zullen binnenkort volgen. DE WINKELS LU ITINGS-WET. Een protest Men zendt ons ter plaatsing de volgende mededeeling „aan het Nederlandsche Volk". Ondergeteekende, allen deel uitmakende van het personeel der Firma C. Jamin, te Rotterdam, verklaren het volgende: „Met stijgende ongerustheid zien zij den datum van 1 Mei naderen, zijnde deze het wettelijk vastgestelde tijdstip, waarop de Winkelsluitingswet in werking zou moeten treden. Tot voor korten tijd koesterden zij de hoop. dat genoemde wet niet tot uitvoering gebracht zou worden, gezien de alom heer-' schende, en nog steeds toenemende mar laise. waardoor de werkgelegenheid voort durend geringer wordt, zoodat men het deel van het Nederlandsche Volk, dat niet ten laste van Staats-, Gemeente-, of Par ticuliere Ondersteuningskassen komt, met den dag ziet slinken. Thans, nu nog slechts enkele weken hen van dien fatalen datum scheiden, meenen zij allerdringendst de aandacht van alle welmeenende en weldenkende Nederlan ders te moeten vestigen op het huns in ziens buitengewoon ongunstig gekozen tijdstip van invoering van een wet, die zulke funeste gevolgen voor de samenle ving kan hebben, waar toch een ieder er van overtuigd moet zijn, dat het zoeken van werkverruiming in deze drukkende tij den het. grootste probleem is, terwijl door inwerkingtreding van bedoelde wet eerder het tegenovergestelde het geval zal zijn. Overal in den lande gaan stemmen op van hen, die dezelfde vrees koesteren als ondergeteekendenoveral worden ernstige waarschuwingen gehoord tegen de invoe ring op dit moment. Dat ook de werkgeefster van ondergetee kenden met groote bezorgdheid het mo ment van inwerkingtreding ziet naderen, blijkt wel uit den kortelings gepubliceer- den „Open Brief", aan de betrokken auto riteiten. Hoewel in bedoeld schrijven in het ge heel geen hoop gekoesterd wordt om trent eventueele opschorting of vernieti ging van de winkelsluitngswet, meenen ondergeteekenden toch met bijzonderen nadruk een beroep te mogen doen op het verantwoordelijkheidsgevoel van hen, die in deze richting onverhoopt invloed zou den kunnen uitoefenen. Is het nog niet voldoende, dat ook het kleine Nederland zwaar te lijden heeft onder de gevolgen van de wereldcrisis? Moeten alle Nederlanders niet gezamen lijk met alle macht die maatregelen hel pen bevorderen, welke den druk der tij den minder zouden kunnen doen gevoelen, en moeten zij daartegenover niet met volle energie al datgene weren, hetwelk juist die crisisgevolgen zou kunnen verzwaren? Bloeiende bedrijven en floreerende on dernemingen zijn er tegenwoordig helaas slechts bedroevend weinige te vinden, ook in Nederland, en daarom moet ieder, die stelling wil kiezen tegen de kunstmatige vernietiging van kleine restjes maat schappelijke welvaart, zijn stem met kracht verheffen tegen alle maatregelen, van wélke zijde ook, die in dezen wereld-ont- wrichlenden tijd een verslechtering van den algemeenen toestand ten gevolge zou den kunnen hebben. Nóg is het niet te laat. Een der restee- rende dagen van de maand April kan het Nederlandsche Volk de blijde mare bren gen: „De Winkelsluitingswet is van de baan". Aldus vastgesteld in de Algemeene Per soneelsvergadering, te Rotterdam, den 18 April 1932". Het origineel van bovenstaande, voor zien van 2943 handteekenigen, ligt voor belangstellenden ter inzage bij den Secre taris der Personeelsvereniging, Hugo de Grootstraat 41, te Rotterdam, alwaar ook betuigingen van instemming gaarne inge wacht worden. Voor publicatie zal worden gezorgd. DE NIEUWE DEPARTEMENTALE INDEELING. Gisteren is afgekondigd het Staatsblad: No. 175. Wet van den 21en April 1932, houdende wettelijke voorziening naar aan leiding van het Kon. besluit van S Decem ber 1931 (Staatsblad no. 501), tot overbren ging van de zorg voor do uitvoering van wetten en Kon. besluiten betreffende den landbouw, le visscherij en de statistiek, voor zooveel het departement van Binnen- landsche Zaken en Landbouw thans daar mede belast is, naar dat van Arbeid, Han del en Nijverheid en van de zorg voor de volksgezondheid, de werkloosheidsverzeke ring én de arbeidsbemiddeling van laatst genoemd departement naar het eerstge noemde en tot naamsverandering van beide departementen. VERDWIJNENDE TOL. In de raadsvergadering van Pijnacker is het algemeene stemmen besloten tot opheffing van den tol aan den Klapwijk- sehenweg. Rijk en Provincie zullen on derscheidenlijk 10.000 en 13.620 bij dragen. Aan de bijdrage van het Rijk is de voorwaarde verbonden, dat die op heffing vóór of op 1 Juli a.s. moet ge schieden. BENZINE-1NV0ER RECHT IN DU ITSCHLAND. Een lastige bepaling opgeheven. De A. N. W. B. meldt: Van de Duifc- sche grensautoriteiten is bericht ontvan gen, dat, in het belang van het vreemde lingenverkeer naar Duitschland, de las tige en tijdroovende heffing van invoer rechten van benzine aan de grens, waar over zoo herhaaldelijk geklaagd is, met ingang van heden is vervallen, voor zoo ver het personenauto's en autobussen be treft. Voor vrachtauto's blijft de oude rege ling gelden. Natuurlijk wordt wel invoerrecht ge lieven van benzine, welke men zou mee nemen in bussen, of in reserve-tanks. Auto- en motortoeristen zullen dit be richt met instemming vernemen; het komt zoo tegen Pinksteren net mooi op tijd. DERDE EEUWFEEST UNIVERSITEIT. Vele eere-doctoraten. De Senaat der Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam heeft ter gelegenheid van haar Derde Eeuwfeest benoemd tot doctores honoris causa In de Faculteit der Godgeleerdheid: Rev. Travers Herford. Kelsall (Chester); H. C. Hoskier, te Trinity (Jersey, C.I.)S. Minwinckel to OsloO. Scheel te Kiel. In de Faculteit der Rerohtsgeleerdbeid: P. J. A. Adriani te AmsterdamD. Anzi- lotti te Rome; E. Bartin te Parijs; I. H. Gosses te Groningen; S. van Mesdag te Groningen (Helpman)W. de Vlugt te Amsterdam. In de Faculteit der Rechtsgeleerdheid: Aschoff te Freiburg i. Br.; S. L. Brug te Weltevreden; H. Cushing te Boston (U.S. A.)C. Levaditi te Parijs. In de Faculteit der Wis- en Natuurkun de: C. B. Biezeno te Delft; A. Cotton te Parijs; W. C. de Graaff te Utrecht; E. R. Jacobson te Fort de Koek (Sumatra); P. C. Korteweg te Amsterdam T. LeviCi- vita te Rome; H. ter Meulen te Delft; E. A. Milne te OxfordC. Schroeter te Zu rich Waclaw Sierpinski te Warszawa (Warschau); J. Wanner te Bonn. In de Faculteit der Letteren en Wijsbe geerte: F. Brunt te Parijs; G. Friederici te Ahrendsburg (Holstein); R. Menéndez Pidal te MadridJ. Petersen te Berlijn Henri Polak te Laren (N.-H.); H. Poutsma te A'dam; F. Schmidt Degener te Am sterdam L. Simons te 's-Gravenhage; C. van Vollenhoven te Leiden; A. J. B. Wace te Londen; L. Willems te Gent. In de Faculteit der Handelswetenschap pen: E. Heldring te Amsterdam; J. W. Meyer Ranneft te BataviaD. H. Robert son te Cambridge (Engeland). De promotie zal plaats hebben in de plechtige zitting van den Senaus Amplis- simus ter gelegenheid van de viering van het derde eeuwfeest der instelling voor booger onderwijs op Dinsdag 28 Juni a.j&. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Opnieuw een faillissementsaanvrage ingediend. Eenigen tijd geleden werd de N.V. Pa leis voor Volksvlijt door ^le Rechtbank in staat van faillisement verklaard. Het Ge rechtshof vernietigde echter in hooger be roep het rechtbank-vonnis. Een combinatie van Paleisloten-houders 1867 vroeg opnieuw het faillissement aan. Voor de Eerste Kamer van de Arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam werd deze aanvrage heden behandeld. Voor het Palies voor Volksvlijt trad op mr. J. H. Polenaar, voor de lotenhouders mr. M. van Vugt. De Rechtbank zal nader den dag bepa len, waarop zij uitspraak zal doen. In oostelijk Noord-Bra'bant zijn deze week kleine kippeneieren verkocht voor één cent per stuk. De tuinders in Bent en Bemmel over wegen, in verband met de slechte markt voor de potplanten, welke den kosten- den prijs niet kunnen opbrengen, groote hoeveelheden planten te vernietigen, zoo dat de aanvoer aan de veilingen beperkt wordt-. Evenals te Utrecht en in Den Bosch, zal ook te Arnhem een automarkt wor den ingesteld op initiatief van de commis sie voor het marktwezen. Op Vrijdag 13 Mei a.s. zal de eerst automarkt plaats vin den op 't Koningsplein. Het voornemen be staat deze markt eiken Vrijdag te doen hou den en voorloopig vrij te stellen van markt- gelden. In den ouderdom van 70 jaar is te Haarlem overleden de heer T. H. P e 11 e n- b u r g, houthandelaar en scheepsbouwer. Te Tilburg is in den ouderdom van ruim 74 jaren overleden, de heer F. A. L. van den Bergh, medeoprichter en oud firmant der bekende Tilburgsche N.V. Wol len-Flanel Fabrieken „Beka". KERKNIEUWS BENOEMINGEN. In het Bisdom Haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot rector van „Heliomare tc Wijk aan Zee den Welcerw. heqr J. Smulders en tot Rector van het St. Willi- brordusgesticht te Wassenaar den Weleerw. heer J. Spoorman (oud-pastoor van Kat wijk). OUD-PASTOOR J. F. GRAAF, t Maandagmiddag is in Huize „Duinrust" te Overveen overleden de zeereerw. heer J. F. Graaf, oud-pastoor der St. Vincen- tius-parochie te Amsterdam. Pastoor J. F. Graaf werd 8 September 1852 te 't Kalf bij Zaandam geboren. Na in 1878 te zijn priester gewijd, was hij achter eenvolgens kapelaan te Poeldijk, Buiten- veldert, Gouda, waarna zijn pastoorbe- noennng volgde te Houtrakpolder, waar hij een kerk bouwde. In 1899 kreeg hij op dracht tot het bouwen van een nieuwe kerk in de parochie van den H. Vincentius a Paulo te Amsterdam, van welke parochie hij tot aan zijn heengaan op 24 Juli 1931 de herder bleef. STADSNIEUWS LEIDSCH CRISIS-COMITé. De Woensdag-collecte. De opbrengst van de Woensdag-collecte op 20 April was 873.55. Morgen: opnieuw offerdag. Op Woensdag moet u blij van hart Ook uwe tol betalen, Opdat het Crisis-coinitó De buit kan binnen balen. TROUBADOUR. Postrekening 188690. Verantwoording van bij den Penning meester ingekomen giften van 8 April tot en met 22 April. N.Z.H.T.M.-bussen f 11.87; vr. geld uit col lecten f 5.90, f 0.45, f 3.23; Ned. Chr. Reis- vereen. f 93.50; E. L. S. f 4.70, f 6.20; Pers. C. A. Brenn. f 35.25; U.L.O. Hoogl. Kerk- gracht 2e kl. f241; C. R. f 10, f 10. Wekelijksche bijdragen f 1118.25; Met 1 April Politie f 15.55; 8e collecte f 863.11; 9e collecte f 8G2.78. Maandelijksche bijdragen Pers. Ende geest, Voorgeest, Rhijngeest Jan. t'm Maart f 138.15; Comm. en bewoners K. M. Inv. huis Maart f 30.50; M. A. v. d. S. B. April f 50. Totaal f 28.071.21 1/2. DE WINKELSLUITINGSWET. Treedt 1 Mei a.s. in werking. Wat het publiek weten moet In verband met de inwerkingtreding van de YVinkelsluitingswet °P 1 Mei a.s. wijzen wij er onze lezers op, dat het verboden is een winkel voor het pu bliek geopend te hebben van Maandag tot en met Vrijdag tusschen 8 uur namiddag en 5 uur voorin., zoomede op .Zaterdag na 10 uur namiddag, behalve voor kappers- en barbierswinkels, die tot 11 uur des avonds geopend mogen zijn, na 10 uur echter alleen voor kappers- en barbierswerkzaamheden. (Dus nó. 10 uur 's Zaterdagsavond mogen zij geen waren verkoopen). Het is verder verboden op Zondag een winkel voor het publiek geopend te hebben. Dit verbod is niet van toepassing op win kels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht. Deze winkels mogen op Zondag gedurende 4 achtereenvol gende uren, gelegen tusschen 9 uur voor middag en 8 uur namiddag, geopend zijn, doch uitsluitend voor den verkoop van brood banket, suikerwerk en chocolade en onder voorwaarde, dat de uren, gedurende welke de winkel op Zondag voor het publiek ge opend is, duidelijk zichtbaar zijn aangege ven op een drukwerk of geschrift, hetwelk aan de toegangsdeur van den winkel moet zijn bevestigd, zoodanig dat daarvan van buitenaf kennis kan worden genomen. Melkwinkels, fruitwinkels en vischwin- kels mogen op Zondag tot 12 uur des middags geopend zijn voor den verkoop van melk, room, fruit en visch (andere waren mogen dus niet verkocht worden). Gedurende den tijd, dat eeij winkel voor het publiek gesloten moet zijn, mag men iemand niet vanuit dien winkel of het winkelhuis bedienen. Ook mogen daaruit, gedurende den tijd dat de winkel gesloten moet zijn, geen voor werpen of stoffen ter aflevering aan het publiek bezorgd worden. Publiek, dat bij het sluitingsuur reeds in den winkel aanwezig is, mag gedurende ten hoogste een half uur na het sluitings uur bediend worden. Het venten, verkoopen of te koop aan bieden op of aan voor het openbaar ver keer openstaande land- en waterwegen is verboden: lo. Op Zondag; (verkoop van geringe eetwaren is op Zondag nó. 5 uur voormid dag toegestaan); 2o. Op de eerste 5 werkdagen der week na 8 uur namiddag en vóór 5 uur voormid dag; 3o. Op Zaterdag vóór 5 uur voormiddag en né. 10 uur namiddag. De regeling op feestdagen zal nader wor den bekend gemaakt. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 2440. N.V. Leidsche Fa briek van Lampepit en Breigaren v/h Fir ma van 't Hoot Co., Leiden, Oude Rijn 3133. Procuratie verleend aan: W. van Koppenhagen, Oegstgeest. Gisteravond zijn door een verhuiswagen twee lichtreclame-s afgereden van het pand Haarlemmerstraat 29, bewoond door deu heer A. A. V. DI0C. HAARL. BOND VAN C0ÖP. VEREENIGINGEN. Propagandavergadering. Zaterdagnamiddag werd bovengenoem de propaganda-vergadering in het gebouw van den R.-K. Volksbond ahier gehouden. De groote zaal was door vele belangstel lenden gevuld, vertegenwoordigend 14 Coöp. vereenigingen. Te circa 5 uur opende de voorzitter der Haarlemsche Diocesane, de heer Frank- huijzen, uit Rotterdam, op de gebruikelijke wijze, heette allen welkom, in het bijzon der den spreker, den heer Kolkman uit Utrecht. Spreker, zeide, dat, hoewel er op ander terrein nog wel propaganda is te maken, het bestuur gemeend heeft van on der af aan te beginnen en hij hoopte, dat het gesproken woord in deze bijeenkomst zou uitdijen in 't belang van de Coöp. be weging opdat er meer en meer kracht van zal uitgaan en de steun aan den Dioc. Bond daarbij niet zal worden onthouden. Spr. memoreerde vervolgens, dat het aan tal van bij den Dioc. Bond aangesloten Coöp. nog miniem is. Dit moet anders worden, want bij andere Bisdommen ma ken wij nog een droevig figuur. Hij sprak de hoop uit dat het overtuigend woord van den Bondsvoorzitter, den heer Kolkman, er veel toe zal bijdragen om den Bond te ver sterken. Spr. achtte dit in deze dagen van strijd ten zeerste gewenscht en wees daar bij op gevallea in Rotterdam, Delft en Lisse. Na vervolgens nog gewezen te heb ben op het nut van organisatie en dat steeds sprekers Ier beschikking staan van Coöperaties, welke zulks wenschen, ver klaarde spr. de vergadering geopend. Alvorens het woord te verleenen aan den spreker van dezen middag, kree-g de voor zitter van Coöp. „Eendracht" alhier de ge legenheid om als gastheer een woord van welkom tot bestuur en aanwezigen te rich ten. Spr. stelde er prijs op, dat deze prop.- vergadering te Leiden werd gehouden, om dat daarin veel waarde zit voor de Coöp. beweging hier ter stede. De heer J. Kolkman ving hierna zijn rede aan, welke bestond uit een elemen tair en wetenschappelijk gedeelte. Spr. noemde het van 't bestuur een gelukkige gedachte deze vergadering uit propagan distisch oogpunt te houden en vond het een eer voor het kader van de Coöp. Vereeni gingen in het Haarlemsche Diocees een uit eenzetting te mogen houden over het doel en streven der Coöp., omdat hij kon spre ken voor een vergadering welke hem zou begrijpen. Spr. begon met te zeggen, dat Coöp. niets anders is dan georganiseerde koopkracht, welke eenvoudig moet wor den toegepast, om door onderlinge samen werking het verdiende loon zoo effectief mogelijk te maken. Het verdiende loon moet zoo goed mogelijk worden besteed om daarvoor de hoogst mogelijke tegen waarde te verkrijgen. Loon verdienen is geen kunst, doch de vrouw heeft tot taak dit loon te besteden op de juiste wijzeop haar schouders rust daarvoor de volle verantwoording. Met eenige voorbeelden toont spr. dit aan. Als alle huismoeders daarvan doordrongen waren, dan zal er welvaart in het gezin heerschen. Zij moe ten voor het Coöp. leven worden opge voed en ook ieder arbeider moet het nut er van beseffen. Het is een sociaal stre ven dat moet aansluiten op het werk van de vakcentrales. Het sublieme doel moet zijn Coöp. koopkracht, goed geleid en ge organiseerd in verschillende richtingen, dan kan voor de aangeslotenen veel wor den bespaard en bovendien is het van waarde voor het gezin. Dan bespreekt hij het standpunt van de Coöp. in bepaalde tijdperken, en wijst op verkeerde inzichten van materieel gewin en materieel effect, welke niet anders dan noolottig zijn en funeste gevolgen na zich slepen. Er moeten voor de Coöp. gedachte ook offers gebracht worden. De factoren moe ten niet alleen zijn groote winsten te ma ken, de Coöp. brengt ook mede gemeen schapsbesef. Een groot gevaar voor de Coöp. acht spr. de pure egoisten; het maatschappelijk en economisch leven moeten gereorganiseerd worden. Men moet niet leven voor het materieele, neen, het doel van Coöp. is welvaart voor econo misch zwakkeren, daarnaar moet gestreefd worden. Spr. wijst op Duitschland en Engeland welker Coöp. beweging ten voorbeeld kan worden gesteld en noemt België en Neder land waarin andere systemen worden toe gepast. In den breede zet spr. het voor en tegen daarvan uiteen. Het arbeidsloon wordt verkregen door veel offers en is het resultaat van veel inspanning. Deze be langrijke materie is waardevol, doch daar voor dient men ook de volle garantie te verkrijgen. Deze differentie is alleen dan van waarde als de arbeiders zoo volledig mogelijk vergoeding ontvangen voor de offers die zij gebracht hebben. Als de vrouwen dit alles een begrepen, wat zou het practische leven er anders uitzien. Spr. behandelt dan het wetenschappe lijk gedeelte van zijn betoog, wijst op lan den als Zweden waar de Coöp. een mach tigen invloed doet gelden en geeft een be schouwing over trusts en kartels, om ver volgens te besluiten met de aansporing om den geestelijken en zedelijken ondergrond der Coöp. te bevorderen. Het ideaal bij de bereiking van dit doel zij een samenwerking van organisaties in landelijk verband, naast stands- en vak organisaties. (Appaus). De voorz. dankte den heer Kolkman voor zijn uitvoerig door de vergadering met aandacht gevolgd bet-oog, waarna de voorz. van „Eendracht" de aanwezigen een versnapering aanbood. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd door Rotterdam, Zaandam en Lis- se gebruik gemaakt, welker sprekers naar genoegen werden beantwoord. Hicria sluiting op de gebruikelijke van deze goed geslaagde vergadering. AGENDA LEIDEN. Dinsdag. Mij. tot Bev. der Toonkunst, uit voering Weihnaohts-Oratorium, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Woensdag, Onderl. Ver. voor Ziekenhuis- verpleging, Kleine Stadszaal, 8 uur. Woensdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis". Lezing Eigen Huis 8.30 uur. Donderdag. „Vriendenkring ter eere van het H H. Sacrament". Jeugdge- bouw, Maria Gijzensteeg, 8 1/4 uur. Vrijdag, R. K. Bond van Hotelpersoneel enz. „St. AntoniuS", gebouw R. K. Volksbond, 24 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 April tot en met Zondag 1 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. Mr. Fred Fry. Wie kent niet mr. Fry? In acht jaar tijd verwierf hij zich 50.000 leerlingen voor zijn Engelsche les-per-radio, afgezien nog van de vele clandestiene luistervinken, die niet staan ingeschreven. En als succes van zijn les: stapels dankbetuigingen. Thans gaat mr. Fry een andere weg inslaan, namelijk het onderwijs door middel van gramofoon- platen. Uver deze methode, Fry's Phono- Method. heeft de leeraar zelf in een der bovenzalen van „de Turk" een interessau to uiteenzetting gegeven, waarvoor groote belangstelling bestond. Op humoristische wijze ging mr. Fry ua de oorsprong en ontwikkeling van de taal vanaf Adam en Eva tot op den dag van ne- den. Taalstudie moet op dezelfde manier opgevat worden als het aanleeren van üe moedertaal, met dit onderscheid dat ont wikkelde hersens vlugger vatten. Een moe der leert eon kind de taal door het hon derden malen dezelfde woorden in het oor te zeggen. De moedertaal wordt dus aan geleerd zuiver en alleen door het gehoor. Hetzelfde systeem zit voor bij de Phono- Method. Door de gramof'oon is het ook mo gelijk ontelbare malen dezelfde woorden en zinnen te repeteeren. Dat is bij geen leeraar mogelijk. Zoo geduldig als de zwarte schij ven is geen mensch. Bovendien kunnen van zoon „gramofoon-leeraar'' alle huisgenoo- ten proliteeren; men behoeft voor zijn les niet uit huis, men kan desnoods les nemen onder 't scheren of in het bad! Aangezien woorden in zinnen veel ge makkelijker te onthouden zijn als losse woorden, zijn de gramofoouplaten allen in den gesprekvorm opgenomen. In 24 lessen (gramoioonplateu) met bijbe-hoorende boek jes, leert de luisteraar 12.0U0 gesproken woorden, waarmede men zich in een vreem de taai aardig kan redden. De bedoeling is, behalve Engeisch, ook gramofoon-lessen te vervaardigen in Fransch, Duibsch en andeie talen. Van verscnillende lessen werd gisteren avond een demonstratie gegeven op de plaat. De methode en ook de uitwerking daarvan leek ons buitengewoon gelukkig. Engeisch is een moeilijke taal, vooral door de uitspraak, en de uitspraak leert men het beste door de eindelooze herhaling. Na de pauze geleidde mr. Fry zijn gehoor naar Londen en vertelde, toegelicht met lichtbeelden, op onderhoudende wijze over Albions hoofdstad. Degenen, die inlichtingen over Fry s methode wenschen, kunnen deze aanvra gen: Fry's Publishing Dept, Keizersgracht 720, Amsterdam C. De Directie van het Trïanon-Theater, Breestraat alhier, heeft bet vriendelijk aanbod gedaan, om eenige weken in haar theater eiken avond 50 zitplaatsen ter De- schikking te stellen voor de vrouwen van ondersteunde en niet-ondersteunde werk- loozen. Voor de werldoozen, georganiseerd in den Leidschen Bestuurdersbond, of in den R. K. Volksbond, zijn inlichtingen hierover bij hunne organisatie te bekomen. Alle andere werkloozen kunnen voor hun vrouw een toegangskaart verkrijgen, voor zoover de voorraad strekt, op vertoon van hun stempelkaart op het bureau van het Crisiscomité, Stille Rijn No. 3 op Woens dag 27 April a.s. des namiddags van 3 tot 5 uur. De heeren dr. J. W. J. A. van der Berg de Bruijn en J. W. R. E verse, dezer dagen alhier tot arts bevorderd, zijn bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2e klasse bij den geneeskundigen dienst der land macht. Door de politie alhier is aangehouden zekere J. v. E., die nog twee maanden hechtenis tegoed had. Ten nadeele van den heer D. is wederom een schaap in den Maredijkschen polder doodgebeten. Gisteravond is de 38-jarige mej. M. de V. in de nabijheid van haar woning in de Driftstraat met kaar rijwiel over een stok gereden. Het ding sprong tusschen de spa ken en de juffrouw viel. Zij liep schaafwon den op aan handen, gelaat en beide bee- nen, terwijl zij bovendien een lichte hersen schudding bekwam. Door den E.H.D. werd zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Gistermiddag heeft op den hoek van Lammeschansweg en de Koninginnelaan een aanrijding plaats gehad tusschen een bestelauto, bestuurd door P. B. en een vier- wieligen groenten wagen, bestuurd door C. B. Beide wagens werden beschadigd. Het paard liep aan een linkerpoot een vijf tal anijwonden op.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2