SPORT, SPEL MAANDAG 25 APRIL 1932 DE LEIDSGHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 BwOE-GSEL VOETBAL DE CUPFINAL TE WEMBLEY. NEW CASTLE ZET EEN 0-1 ACHTER- STAND IN EEN 2—1 OVER WINNING OM. (Van i eigen medewerker). De cupfinal is één van Engeland's be langrijkste sportevenementen, waarschijn lijk wel het allervoornaamste. De studenten van Oxford en Cambridge vieren hun jaarlijksch roeifestijn met groo- ten luister en de Derby van Epsom geniet een reputatie als geene. Maar de groote strijd van de Cup van de Football Associa tion dat is toch het feit. waarbij niet alleen Londen, doch bijkans geheel Engeland het hoofd dreigt te verliezen. Het spreekt vanzelf dat tQen Mr. Wall, de groote mr. Wall wel te verstaan, ons met een ticket voor den grooten kamp tusschen Arsenal en New Castle United vereerde, wij geen moment twijfelden en onverwijld naar Londen overstaken. Of het spel in dit soort ontmoetingen de kosten van een dergelijk uitstapje recht vaardigt zullen wij nog even in het mid den laten. Alles wat er in de Engelsche Hoofdstad en rond Wembley omheen ge schiedt, loont voor ons Hollanders echter reeds ruimschoots de moeite. Stel u voor Londen, een plaats met evenveel inwoners als heel ons lieve va derland, in het teeken van de Cup-Final. Londen op Zaterdagmorgen overstroomd door een goede veertigduizend supporters uit Terweatstle, dat 280 Engelsche mijl, oftewel ruim 450 km. van Londen ligt en waaarvan een zekere Mr. Hunter dien af stand gewandeld zou hebben. Wanneer hij van huis ging, konden wij helaas niet aan de weet komen. Stel u voor duizenden van deze enthou siasten, die zich in het centrum der stad in hun clubkleuren toonen, niet maar zoo met een bescheiden strikje of rozet, doch van hoofd tot voeten gestreept. Denkt u dan verder het machtige Wem- bly Stadion, dat 92 a 93 duizend toeschou wers kan bevaten tot in den versten hoek gevuld. Wembly met zijn werkelijk grootsch Community Singing. Wembley waar de koning in hoogsteigen persoon 22 voetballers de hand komt drukken, ge volgd door de koningin, de Duke of York en nog tientallen van Groot Albion's hoogstgeplaatsten. Wanneer men dit alles met eigen oogen heeft aanschouwd, dan pas krijgt men een idee wat de voetbalsport voor Engeland en Engeland voor deze sport beteekent. De groote strijd. New Castle heeft de big-match gewon nen. Men moet het den zwartwitten gun nen. niet alleen ten genoegen van de 40 duizend lieden, die er de geweldige reis voor over hebben gehad, doch ook omdat New Castle beter voetbal heeft vertoond dan zijn Londensche tegenstanders. Daar omtrent bestaat geen twijfel. Overigens echter heeft het Arsenal niet meegezeten. Niet alleen zakte de reeds niet geheel fit zijnde James een der beste Arsenal voorwaarts Vrijdag bij de training opnieuw door zijn knie, doch ver der scoorde New Castle een min of meer dubieus-doelpunt, terwijl tenslotte de Lon- denaars een 10 voorsprong in een 12 nederlaag zagen omgezet; een feit dat in de Cup-geschiedenis niet alleen niet alle- daagsch, doch zelfs zeer zeldzaam is. Men ziet dus, dat de bewering, dat hij, die de eerste goal in dezen wedstrijd scoort de overwinnaar wordt, ook al weer voor uitzondering vatbaar is. Maar, zooals wij reeds opmerkten, New Castle won, ondanks dit alles, verdiend. Er was in den aanvang van den strijd echter weinig rede tot juichen voor de machtige zwart-witte schare. Hoewel het spel in het veld verdeeld was, bleken de aanvallen der Londenaars, zij David Jack's uitstekend werk, spoedig het meest gevaarlijk. Tot overmaat van ramp voor New Castle was Mc. Inroy, de nationale Engelsche doelman, lang niet zeker van zijn zaak en een fout van dezen keeper, bij een voor zet van den Arsenalrechtsbuiten Hulme, stelde John dan ook in staat zijn club reeds na een kwartier spelens de leiding te geven (10). New Castle was echter spoedig over deze ontmoediging heen. Het spel der zwart witte ploeg werd gaandeweg beter. Een kleine 10 minuten voor rust was het toen Boyd vanaf de outlijn volgens ons en de meeste toeschouwers was de bal er zelfs iets over geweest voorzette en New Castle's midvoor Allen met een prachtig doelpunt de partijen weer op ge lijken voet bracht (11). Zooals het echte profs, betaamt protes teerde het Arsenal team éénparig, doch de arbiter raadpleegde niet eens zijn grensrechters en wees resoluut naar het midden. Zoo kwam de rust. Het scheen dat de pauze de teleurstel ling in de Arsenal gelederen niet had ver mogen weg te nemen. De Londensche ploeg kwam niet meer op het aanvankelijke peil. Terecht kreeg de New Castle aanhang meer en meer reden tot juichen. Steeds weer kon de halflinie der zwart-witten haar aanval opstuwen en toen de tweede helft een half uur oud was, bracht Allen na uiterst handig solowerk zijn ploeg de over winning met een laag schot in den hoek. waarvoor Moss' armen juist iets te kort bleken (12). Dat was althans voor Arsenal het einde. De New Castle spelers behoefden tijdens het verdere verloop van den strijd niet eens hun toevlucht te nemen tot fanatiek verdedigen of hun heil te zoeken in for midabele uittranpen. Niets van dit alles. Wel miste David Jack nog een goede kans, doch overigens had het er meer den schijn van dat New Castle den voorsprong zou vergrooten. Ook dit gebeurde echter niet en aldus ging de Londensche ploeg ten onder en won New Castle voor de derde maal de Cup. Een oerdeel over het spel. Het spreekt vanzelf dat de uitstekende kwaliteiten van het Engelsche spel in een match als deze, niet zoo op den voorgrond treden, als wanneer bijv. een Engelsche ploeg tegen een Hollandsch teatm in actie komt. In deze groote kamp zijn de tegenstan ders zoo aan elkaar gewaagd dat voor gallery-play of perfect positiespel geen ruimte wordt gelaten. Safely first. Deze gedachte overheerscht bij eiken prof., die in de Cup-final uit komt. De wedstrijden die Argentinië en Uru- gaye tijdens hef Olympisch voetbaltour- nooi in Amsterdam speelden, waren als kijkspel niet minder fraai, doch al ves tigt het optreden der profs vaak een min of meer destructief karakter op ons. in zijn soort kan men er toch niet anders dan een groote waardeering voor hebben. En hoewel wij er van overtuigd zijn dat de Zuid-Amerikanen om ons hiertoe maar weer te bepalen het voetbal niet min der fraai spelen, zouden zij toch hoogst waarschijnlijk tegen één van deze beide ploegen ten onder gaan. Zie hier een relaas van het groote ge beuren op Zaterdag jl. Zij die in de gelegenheid zijn nemen in de toekomst hun kans gerust eens waar. Het loont, zooals wij reeds opmerkten, moeite en kosten. Hieronder volgen tenslote nog de teams die elkaar hebben bekampt: A r se nal: Moss Parker Hapgood Jones Roberts Male Hulme Jack Lambert Bastin John Scheidsrechter 0 Mr. W. P. Harper Lang Boyd Mc. Henemy Allen Richardson Weaver Davidson Mc Kenzie Fairhurst Nelson Mc. Inroy New Castle United: Extra wedstrijd België—Nederland. Het bestuur van den K. N. V. B. heeft, naar het „Rott. Nbld.", in principe beslo ten in te gaan op het verzoek van den K. B. Y. B., om in het najaar 1932, een extra wedstrijd BelgiëNederland te spe len, ten behoeve van het Belgisch Olym pisch Comité KON. NED. VOETBALBOND. Overzicht, Er zijn gisteren zoo hier en daar, 't kan ook niet anders, harde klappen uitgedeeld. In de eerste plaats in de Kampioenscom petitie. Inderdaad hebben de Ajacieden gisteren in Enschedé het eerste struikel blok gevonden in den strijd naar den be geerden titel. Enschedé heeft daarmee be wezen, dat- het een woordje wil blijven mee spreken Ajax nam de leiding, doch bij de rust was de stand gelijk. Na de hervatting werd het 31 voor Ajax, maar in de laatste zes minuten kwam Enschedé zoo formida bel opzetten en werd Ajax zoo in het nauw gedreven, dat de stand nog gelijk werd. Een bijzonder spannend verloop van een fraaien wedstrijd, waarin vooral Andries- sen als spil uitblonk. Van R'eenen scoorde voor Ajax alle drie doelpunten. P.S.V stelde gisteren haar aanhang te leur door zich op eigen veld met 20 door Veendam te laten kloppen. Dat zijn de eerste punten van de Noordelijken. Gesp gew. gel. verl. v—t pnt. Ajax 4 3 10 19—4 7 Feyenoord 4 2 2 0 124 6 Enschedé 5 2 2 1 12—9 6 Veendam 5 1 0 4 4—22 2 P.S.V. 4 0 1 3 2—10 1 In de promotiewedstrijden is men giste ren ook een heel eind nader tot de beslis sing gekomen. In Afd. I werd de groote kamp E.D.O.— Haarlem gespeeld Tct vijf minuten voor het einde had E.D.O. een 10 voorsprong, maar door een prachtig schot en het benut ten van een terecht toegestane penalty wis ten de Roodbroeken dezen achterstand in een 21 voorsprong om te zetten, daar mede haar kans op het eerste klasseschap aanmerkelijk verbeterend. E.D.O. is door deze nederlaag uitgeschakeld H.V.V kan nog met Haarlem gelijk komen. De cijfers zijn: Haarlem E.D.O. H.V.V. 1 0 10—6 5 0 2 7—9 2 1 1 7—9 1 In de promotie-competitie der derde klasse boekte Alphen een schitterende over winning op Zandvoort Het werd 61 voor de Rijnbewoners. Watergr.meer is nu wel uitgeschakeld, terwijl juist de twee wed strijden van deze club: ZandvoortWater graafsmeer en WatergraafsmeerAlphen de beslissing moeten brengen Er zal nog wel een extra-wedstrijd noodig zijn. De stand is: Alphen 3 2 0 1 11—5 4 Zandvoort 3 2 0 1 7—8 4 Watergr.meer 2 0 0 2 5—10 0 In de promotie-competitie 2e klasse van Afd. II was het een goede dag voor D.H C. Zonder zelf te spelen werd de positie der Delftsche club aanmerkelijk verbeterd, want Goude won met den oneven goal van H.F.C. D H C. behoeft nu uit twee res- teerende wedstrijden nog slecht één punt te halen. D.HC. 2 2 0 0 8—0 4 Gouda 3 10 2 1—5 2 H.F.C. 3 1 0 2 3—7 2 In het Oosten speelde Enschedesche Boys in Zwolle tegen Z.A.C. gelijk. En schedé zal zijn tweede eerste kalsser wel terug krijgen. Ensch. Boys 2 110 54 3 Z.A.C. 10 10 3—3 1 Quick 10 0 1 1—2 0 In afdeeling IV waren de resultaten nor maal. De Valk zoowel als Middelburg wis ten te winnen, zoodat de stand is: Middelburg 2 2 0 0 73 4 De Valk 2 110 5—2 3 Helmond 2 0 11 34 1 Julian» 2 0 0 2 28 0 In het Noorden verliest F.V.C, nagenoeg zeker haar eerste klasse-schap door met 31 van Noordster te verliezen. Sneek heeft met nog twee wedstrijden voor den boeg, eigen lot in handen, zooals blijkt uit de cijfers. Sneek 2 110 6—3 3 Noordster 3 111 45 3 F.V.O. 3 0 2 1 3—5 2 Tenslotte stierf L.F C. door een 31 ne derlaag tegen Overmaas den bekerdood, zoodat ook de laatste club uit Leiden is uitgeschakeld. De uitslagen. Om het Kampioenschap. P. S. V.Veendam 02; Enschede Ajax 33. AFDEELTNG L Promotie 2e klasse. E. D. O.Haarlem 12. Promotie 3e klasse. O. V. V. O.De Spartaan 02; Al phenZandvoort 61. AFDEELTNG IT. Promotie 2e klasse. GoudaH. F. C. 10. Promotie 3e klasse. ScheveningenHoek van Holland 11; VriendenschaarB. M. T. 32. Promotie 4e klasse. V. D. S.Celeritas 02; Transvalia Schiedam 52. AFDEELING III. Promotie 2e klasse. Z. A. O.—Enschedesche Boys 33. AFDEELING IV. Promotie 2e klasse. De ValkJuliana 30; Middelburg Helmond 21. AFDEELING V. Promotie 2e klasse. Noordster—F. V. C. 31. Om den K. N. V. B.-beker. Derde ronde. 't Gooi—B. V. V. 7—2; L. F. C.—Over maas 13. Vierde ronde. VlissingenWest Frisia 06; V- S. V. Kinheim 32; De KcnnemersStorm vogels 1—3; Oosterpark—Eindhoven 06; B. E. C.—A. G. O. V. V. 1-3; Arnh. BoysSliedrecht 82; Excelsior—H. D. V. 3—1; Neptunus—P. E. C. 32; Gr. Ster-T. A. C. 3—2; H. B. S.—Z. F. C. 3—2; D. W. S.-H. V. V. 6—1. Vierbonden Tournooi. Leidsche V. B.Haarl. V. B. 12; Noord-Holl. V. B.Amsterdamsche V. B. 4—5. ALPHEN—ZANDVOORT 6—1. Twee spelers van Zandvoort het veld uitgezonden. Alphen won door beter spel. Do be zoekers hebben getracht door forsch en onsportief gedoe hun doel te bereiken, maar zijn daarin niet geslaagd, dank zij de in één woord onberispelijke leiding van den heer L. van Wijngaarden, die de teugels strak in handen hield en wien de geringste overtreding niet ontging. Er was voor deze belangrijke kamp enorme belangstelling. Wc telden na den wed strijd een pl.m. 30-tal luxe en vracht auto's, die de honderden supporters uit Zandvoort hadden aangevoerd, om hun favorieten tijdens den wedstrijd te ko men aanmoedigen. Precies 2 uur wordt onder leidina vm scheidsrechter van Wijngaarden (neutrale grensrechters waren de hecren J. Bran dei en A. Swaneveld) afgetrapt. Alphen verschijnt met twee invallers en verkiest eerst het voordeel van zon en wind. De thuisclub komt reeds dadelijk in den aan val, waarbij de bezoekers door overtre dingen zich in de eerste minuten enkele strafschoppen op den hals halen. Bij een aanval van Alphen schiet Binnenkamp hard in. De Zandvoort-keeper werkt het leder corner en deze kans wordt door Alphen niet benut. Na enkele heftige aanvallen der thuisclub belandt het le der eens gevaarlijk dicht bij de Zand— voort-veste, de toeloopende midvoor van Alphen kopt den bal evenwel naast. De bezoekers zijn daarna een andere mee ning toegedaan. Wanneer zij een bezoek brengen aan de overzijde, weten zij van Leeuwen uit zijn doel te lokken en is het de linksbuiten die zijn club de leiding geeft (01). Dit onverwacht succes der bezoekers schijnt de thuisclub eenigszins te prikkelen. Met élan wordt door Al phen den strijd hervat en direct daarna verkeert het Zandvoortdoel in groot ge vaar. Van Kooijk geeft plots keurig door naar Binnenkamp, die schitterend den gelijkmaker scoort (11). Luide aange moedigd door het publiek, volgen talrijke aanvallen der thuisclub en als een der backs van Zandvoort het leder binnen het beruchte gebied met zijn handen heeft bewerkt, geeft de scheidsrechter penalty. Van Kooijk schiet den bal in handen van den keeper. Deze laat zich echter het leder ontslippen, waarop de zelfde speler onhoudbaar scoort (21). De bezoekers beginnen hu te begrijpen, dat willen zij winnen er beter door hen moet worden aangepakt. Ecnigen tijd ne men zij dan ook het spel in handen, doch telkens vindt hot leder Alphen-bcenen, die het bruine monster retourneeren. Het spel blijft zich vlug verplaatsen, en kele corners op het doel van Zandvoort blijven onbenut. Aan den anderen kant is het keeper van Leeuwen, die een goed geplaatst schot keurig verwerkt. Alphen blijft steeds eenig overwicht uitoefenen. Er hangen doelpunten in de lucht. Uit een voorzet van rechts weet Ram dan ook weldra den voorsprong voor Alphen te vergrooten (31). Als H. v. Kooijk weer eens nonchalant tegen den grond wordt geloopen, wordt de rechtshalf van Zandvoort (zeer terecht) door den scheidsrechter het veld uitgestuurd. De bezoekers missen daarna een kans, wan neer bij een linksche voorzet hun heele voorhoede hopeloos mist. Spoedig hierna is het rusten. In de tweede helft komt Alphen wel dra in het offensief. De achterhoede van Zandvoort, mede geholpen door den wind, zuivert met verre schoten haar terrein, waardoor de voorhoede aan het werk wordt gezet; van Leeuwen laat zich evenwel niet verschalken. Zijn collega aan do overzijde denkt er anders over. Wanneer Binnenkamp scherp voorzet, benut Windhorst deze kans om den bal buiten bereik van den keeper in het net te plaatsen (41). Do bezoekers trachten door forsch spel den achterstand te ver kleinen, doch verder dan een corner brengen zij het niet. Alphcri blijkt ster ker. Van Kooijk laat de Zandvoort-ver- dediging zijn hielen zien, zijn schot op doel gaat evenwel naast. Het forsche, onsportieve spel der bezoeker? wordt oorzaak, dat weer een hunner spelers buiten de lijnen wordt verwezen. Zand voort zakt nu als een kaartenhuis ineen. De jeugdige linksbuiten Bezcmer tippelt snel door de verdediging dor bezoekers en brengt met een kalm roliertje voor Alphen den stand op 5—1. Enkele mi nuten later maakt H. v. Kooijk het half dozijn vol, waarna de scheidsrechter spoe dig het einde aankondigt met een alles zins verdiende overwinning van Alphen. OM HET VOETBALKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Te En schede werd de voetbalwedstrijd EnschedeAjax gespeeld, welke in gelijk spel 33 eindigde. Een spelmoment. TE APELDOORN HEEFT DE VOORJAARSREUNIE VAN DE K. N. M. V. PLAATS GEHAD, waaraan door ca 1200 motorrijders en een honderdtal automobilisten werd deelgenomen. In slagorde stonden de stalen rossen, zadel aan zadel, en stuur aan stuur geschaard.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7