UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS MET GETALLEN DOOR ITALIË KERKNIEUWS AGENDA UIT DE OMGEVING VRIJDAG 22 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 NAAR DE BLOEMBOLLENVELDEN. In verband met het bezoek aan de bloem bollen veld en heeft de directie van de Nederland8che Spoorwegen besloten, aanstaanden Zondag 24 April trein 10.15 uur van Amsterdam (O.S.) te Hillegom te doen stoppen. RIJNSATERWOUDE. Van belang voor visschers. hebbenden wordt er op gewezen, dat met 1 Juli a.s. de nieuwe Visscherijwet in wer king treedt. Alsdan zullen de vischacte af gegeven worden door het hoofd van de plaatselijke politie. Kostelooze formulieren tot het aanvragen dier anten worden ter gemeente-secretarie verstrekt. VOORSCHOTEN. DE STEUNREGELING VOOR WERKLOOZEN. Door den Minister niet goedgekeurd. De ontworpen en door den Raad aan genomen steunregeling is naar wij verne men, door den Minister van Binnenland- sche Zaken niet goedgekeurd. Volgens de reeds aangenomen regeling zouden gehuwden en kostwinner ontvan gen een uitkeering van 11.wat de Minister wil zien teruggebracht tot 10. De kindertoeslag die bepaald was op 1.20 moet worden teruggebracht op 0.75 Tevens houdt het Ministerieele schrijven nog enkele andere kleine wijzigingen in. VOORHOUT. Burgemeester. Bij Kon. Besluit is opnieuw benoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer G. Bulten. R. K. KIESVEREENIGING. Gisteravond heeft de R. K. Kiesvereeni- ging haar jaarvergadering gehouden in den Burcht. De secretaris, de heer Horikx, gaf za^- kelijk-kort en volledig een overzicht over het af gel oo pen jaar, waarna de penning meester, de heer P. v. Berge Henegouwen, financieel verslag uitbracht. Er is over 1931 een een tekort geweest van onge veer 280 gld., hetwelk wel reeds uit de contributies van 1932 is betaald, maar dat geen bemoedigend beeld geeft van den financiee'on toestand der vereeniging. Vervolgens werd verslag uitgebracht van het uitstekend werkend R. K. Bevol kingsbureau. Bij de bestuursverkiezing werden geko zen de aftredende leden de heeren J. M. H. Horikx, A. Langeveld, J. H. A. Man dors, H. J. W. Peeters en C. J. v. Tol. De heer J. J. Paardekooper, die als candi- daat was ingediend, behaalde een paar stemmen te weinig, om gekozen te zijn. Als afgevaardigden naar de Kamer- en Staten-Centrale werden gekozen de heeren P. Heemskerk en H. Lombert en als plaatsverv. de heer J. Manders en J. A. Vreeburg. (De aftredende heeren Th. Wil- mer en P. Sontrop hadden zich niet op nieuw beschikbaar gesteld). Als kasnazieners werden aangewezen de heeren Nijhuis, Rozier en Bergers. Er werden 20 obligaties uitgeloot waar van de nummers per advertentie in de L. Crt. zullen bekend gemaakt worden. De heeren Heemskerk en Lombert braoh ten verlagen uit resp. van Kamer- en Sta ten-Centrale, welke de volle aandacht der vergadering hadden. Den afgev. naar de vergadering van de Kamer Centrale werd vrij mandaat ge geven. De nu volgende rondvraag was geani meerd. Een lid was van meening, dat het be stuur meerdere activiteit kon ontplooien èn bij de verkiezingen èn in andere tijden ter ontwikkeling van de kiezers. Een an der protesteerde tegen de houding dier Eerste Kamerleden, die de Pachtwetten hebben helpen verwerpen. Meerdere leden bespraken kwesties van gemeente-politiek: werkloozenzorg, middenstandsbelangen, enz. Naar aanleiding van deze belang stelling en ingevolge reeds eerder gedane belofte deelde de wnd. voorzitter, die de vergadering leidde, mede, dat op een vol gende vergadering een bespreking van de gemeente-politiek op do agenda zal staan. WEER LASTER VAN „VOORUIT". Wij hebben gewezen op aan het adres der Katholieken lasterlijke beweringen in het soc.-democr. dagblad „Vooruit" inzake grondaankoop, en R.K. H. B. S. Deze be weringen kan men niet waar maken en men mist waarschijnlijk den zedelijken moed om ze in te trekken. Wij kunnen ons voorstellen, dat men aan het soc. democr. dagblad z'n positie niet aangenaam vindt; maar dat men nu wéér nieuwe lasterpraat opdischty dkt is toch wel wat al te erg! Wij willen on verminkt citeeren een arti keltje in „Vooruit" van gisteravond: „Geen cokes meer! Ook de heer Wilmer werkte mee. Hoe staat het nu met de cokesver strekking aan werkloozen? Is er nog iets van gekomen? Zal er nog iets van komen? Laat alle hoop varen, kan thans ons antwoord zijn. B. en W. denken er niet aan te voldoen aan het verzoek van partijgenoot Van Stralen, om direct de noodige maatregelen te treffen. En waar de raadsineerder- heid vond, dat dit zaakje wel aan de goede zorgen van B. en W. kon wor den overgelaten, ziet men weer, wat daarvan de gevolgen zijn. Als B. en W. en speciaal de wet houder van sociale zaken van plan waren geweest, om direct in te grij pen, zooals gevraagd werd, dan had dit na de raadszitting van 11 April nu toch wel moeten gebeuren. Niets daar van. Met 31 Maart kunnen in de hui zen der werkloozen de kachels gemist worden, redeneert de wethouder. Nu schijnen B. en W. van plan, om in do raadszitting van 2 Mei a.s. met een soort prae-advies te komen. Hoe dat ook moge uitvallen, dan heeft het geen zin meer om voor dit seizoen de werkloozen, die in de kou moeten zitten, te helpen. Dan is de tempera tuur, naar verwacht kan worden, wel zoodanig, dat ook bij den wethouder van sociale zaken de haard kan wor den gedoofd. De merkwaardige houding van den aanvoerder der r. k. fractie moet hier bij nog wel even worden vastgelegd. De heer Wilmer had er geen behoefte aan, met het voorstel-Van Stralen, dat positieg en oogenblikkelijk zou worden ingegrepen, mee te gaan. De heer Wilmer vertrouwde dit best aan B. en W. toe. Hoe goed dat van den heer Wilmer gezien was, blijkt thans wel. Maar het mooiste en tegelijk droe vigste is, dat aan den heer Wilmer vóór de vergadering van 11 April een brief was gezonden, waarin werd gevraagd, toch vooral ook op directe voorziening van brandstoffen aan te dringen. Deze brief was onderteekend door honderdtwintig roomsoh katho liek georganiseerde werkloozen. De heer Wilmer heeft dit verzoekschrift van honder twintig van zijn geloofs- en allicht ook partijgenooten volkomen naast zich neergelegd. Dat is het schandelijke hierbij." „Dat is het schandelijke hierbij" schrijft de achtenswaardige „Vooruit"-man. Wij mogen zijn woorden gebruiken, met volle recht, en constateeren: dat is het schandelijke, dat wat die „Vooruit'* 8chrijver als schandelijk constateert WEER van A tot Z ONWAAR is. 't Is niet waar, dat vóór de vergade ring van 11 April katholieke werkloozen rechtstreeks of zijdelings, schriftelijk of mondeling zich tot de R. K. Raadsfractie tot den voorzitter of een der andere leden hebben gewend. Wèl nadien; een paar dagen na de laatste gehouden Raadsvergadering. Toen kon er (natuurlijk!) niet meer in een Raadsvergadering over worden gesproken, maar moest de zaak binnenskamers wor den behandeld. Dat de heer W. het bedoeld verzoek schrift „volkomen naast zich heeft neer gelegd" heeft is WEER 'ns LASTER van „Vooruit". Men moet ons met de weerlegging van al die onwaarheden in „Vooruit" nu geen dagelijksoh werk gaan geven! Wat de Raadszitting van 11 April be treft nog het volgende. De heer v. Stralen had, natuurlijk, bedoeld voorstel niet staan de de vergadering, maar voor dien behoo- ren in te dienen. Dat is voor iedereen duidelijk. Het kon, redelijkerwijs, om verschillende redenen, niet spoedeisohend worden behandeld. Voor hen, die, evenzeer als genoemde soc. democr., gevoelden voor een voortzetting van de gratis brand stoffen-voorziening, was de eenig-mogelijke houding: het denkbeeld met klem bij B. en W. ter uitvoering aan te bevelen. Dat B. en W. niet hebben besloten, om de gratis brandstoffen-voorziening nog eenigen tijd voort te zetten, is eerlijk gezegd ook ons tegengevallen. Wij keu- ITALIAANSCHE SNAP-SHOTS. (Van onzen Romeinschen correspondent). In al hun droogte kunnen getallen soms toch de punaises zijn, waaraan je een vrij volledig overzichtsbeeld van een land of van een toestand kunt ophangen. Zulke „punaises" zijn ook de resultaten van de volkstelling, die verleden jaar in geheel Italië gehouden is, en welke resultaten eerst sinds kort officieel bekend zijn ge worden. Volgens de volkstelling telde Ita lië den 26en April 1931, 42 millioen, 209.923 inwoners, en sinds die datum tot het einde Februari van dit jaar is de bevolking nog met 321.000 zielen toegenomen. Het ge boorte-overschot op de sterfgevallen be- droeg gedurende die tien maanden 345 507 zielen. Daartegenover zijn er 34.532 Itali anen meer naar het buitenland vertrokken als naar het vaderland teruggekeerd. In het buitenland leven rond 12 millioen Ita lianen, zoodat er in totaal op de wereld 52 1/2 millioen Italianen zijn. Interessant is liet ook 't bevolkingsaantal van de grootere steden na te gaan; Rome is tegenwoordig de volkrijkste stad van Italië, tot groote ergernis van Milaan, die tot nu toe altijd die eer voor zich kon op- eischen en zich daarom ook zoo graag „il capitale morale", de eigenlijke hoofdstad van Italië noemde Rome. bedroeg in laat ste maand volgens officieele opgaven 1.017.1919 inwoners, dan komt Milaan met 994.1 S8, Napels met 843.652, Genua met 610.100, Turijn met 600 979, Palermo met 583.846, Florence met 315 434. Venetië met 260.167, Triëst met 245192. Bologne met 246.986. Messina met 182.107 en Bari met 175 998 inwoners. In deze lijst ontbreekt Catania; en dat beteekent meer, dan het op het eerste ge zicht lijkt, want dat bevestigd het hard nekkig gerucht, dat zich bij de volkste'ling in eenige Siciliaansche steden onregelma tigheden voorgedaan hebben. Men beweer de n.l. dat hoogere gemeente- en staatsbe ambten een hooger inwonersaantal naar Rome gestuurd hadden, dan de volkstelling aangegeven had-, en dit moet vooral in Ca tania gebeurd zijn. In alle geval is het zeker, dat de prefect en de „podestè." op persoonlijk bevel van de Duce hun post hebben moeten verlaten. Het salaris van een prefect of van een „podestè" hangt af van het inwonersaantal van de sta-d of van do provincie, en de autoriteiten in Sicilië waren zóó tuk op een beetje vetter inko men. dat Italië na aftrek van de in Sicilië te veel getelden. eind April 1931 maar 41 millioen *230 424 inwoners moet geteld heb ben. alzoo 1.979 499 inwoners minder. We moeten er eerlijkheidshalve echter bijvoe gen. dat dat laatste getal niet officieel is. Rome had in 1923 maar 370.371 inwoners, zoodat het inwonersaantal van de hoofd staf zich in drie jaren met 147.342 heeft vermeerderd, Milaan is in dien tiid 52 000 vooruit gegaan, terwijl Napels 96.422 inwo ners heeft verloren. Wat de godsdienst aangaat zijn er in Italië 41.060.963 katholieken, alzoo 99.6 procent van de bevolking; niet katholieken zijn er maar 159 471; hiervan zijn er 63.883 protestanten, waaronder 31 638 buitenlan ders zijn; 43.435 joden; 5S96 behooren tot de Grieksch schismatieke kerk en 814 be lijden het mahomedariismus 17.493 gaven op tot geen enkele godsdienst te behooren. In 'Rtome leven 11900 joden en 2300 protes tanten. Het grootste aantal joden vindt men behalve in Rome in Triëst, Livorno en in Padua. De protestantsche bladen, die in Italië verschijnen, beweren dat de laatste volkstelling het aantal van de in Ita'ië levenden protestanten niet goed weer geeft. Want velen zouden zich als katholiek heb ben laten inschrijven, die eigenlijk tot de protestantsche godsdienst behooren. De waarheid is. dat de protestanten, gesteund door Amerikaansch kapitaal, de laatste ja ren een intense en dikwijls erg „unfaire" propaganda gevoerd hebben vooral onder het onontwikkelde volk. En zoo kan het ge beuren, dat men8chen, die trouw naar de kerk gaan en die in hun huis op een eere plaats een beeld "van O. L. Vrouw hebben, zonder het zelf te weten ingeschreven staan als lid van de protestantsche kerk Dikwijls arme stakkers, die dan van een „weldadige" oude juffrouw een afgedragen stel kleeren of een stuk brood konden krij gen, als ze eventjes hun handteekening wilden zetten. En als ze dan hun handtee kening gezet hadden, kregen ze nog een mooi ingebonden bijbeltje toe. Het weekblad van de Romeinsche Val- denser secte, dat naar de schoone naam van „la Luce" het Ijcht luistert, ontsteekt ook eventjes zijn nachtpitje in het „don kere" Rome en beweert, let wel beweert alleen maar zonder iets te bewijzen, dat in April van het vorig jaar door tolbeambten het woord protestant werd weggeschrapt en vervangen door „katholiek" Alle kran ten kwamen heftig tegen die bewering op en „Het Licht" doofde zijn pitje maar uit, zie je, „anders krijg je met de rechtbank te doen. Tot slot nog eenige getallen, die het beeld van Italië vervolledigen: er leven hier op een vierkante kilometer 343 menschen, tegen 353 in Duitschland, 498 in Engeland, 110 in China, 41.7 in Noord-Amerika, 599 in ons dierbaar vaderland en 691 in onze Buurstaat België In Italië zijn 11.497 families met tien of meer kinderen, en 1.532.206 families met minstens zeven kinderen. Van 1875 tot 1930, dus sinds 55 jaar heb ben 17 millioen 702.235 Italianen hun vader land verlaten, om elders hun geluk te be proeven, daarvan trokken er 9 386.793 naar overzeesche gewesten, en 8 328.842 naar Europeesche staten. In de laatste zes jaar verlieten jaarlijks 220 000 tot 280.000 Itali anen het land en in 1931 zijn er weer 107 749 teruggekeerd. In 1901 waren er op elke honderd inwo ners 48, die niet lezen of schrijven konden, in 1911 nog 36, in 1921 27 en in 1927 nog 23. Hoeveel er nu nog zijn weten we nog niet, het fascisme doet alles, om het analfabe tisme uit te roeien. Hebben misschien de resultaten niet aan de verwachtingen be antwoord, dat men zoo langzaam is, die op gaven bekend te maken Als we dan nog even vertellen, dat meer dan 50 procent van de Italiaansche bevol king in het landbouwbedrijf is, dan hebben we waarschijnlijk een overzichtskaart van Italië wel moet met „punaises" opgehangen. nen echter niet alle motieven, welke hen tot dit besluit hebben bewogen, en kunnen daarom momenteel niet mot beslistheid hun houding beoordeelen. Intussohen is er weer 'ns frisch in „Vooruit" gelasterd. DE NEDERLA NDSCHE PROVINCIE DER PATERS CAPUCIJNEN. BIJ DE VIERING VAN HET GOUDEN JUBILEUM. De Nederlandsche provincie der Paters Capucijnen herdenkt op 20 April a.s. haar gouden jubileum. Reeds eenige jaren te voren, in 1879, was er te Antwerpen een Provinciaal Kapittel van de Paters Capu cijnen gehouden, waarop besloten werd te Tilburg een Convent van de Orde te stich ten, waardoor dan tevens de stichting van een Nederlandsche Capucijnen-provincte tot stand zou komen. De Orde der Paters Capucijnen dateert uit het jaar 1528 en breidde zich al spoedig zeer sterk uit, zoo dat na verloop van enkele eeuwen de Or de in de meeste landen vap Europa kloos ters bezat. Ook in ons Land bestonden vóór de Fransche Revolutie een vijftal kloosters van de Paters Capucijnen, n.L te Maas tricht, 's-Hertogenbosch, Breda, Velp en Wittem. In 1782 werd de „Custodie der Allerheiligste Drievuldigheid" opgericht, welke werd gevormd uit de zeven kloosters, welke door een edict van Keizer Jozef 11 van het toenmalige Oostenrijksche gebied waren afgesoheiden. Deze Custodie telde 150 religieuzen en had op Nederlandsch ge bied alleen kloosters te Maastricht en te Velp. Tengevolge van de Fransche Revolu tie werd omstreeks 1800 het klooster te Maastricht opgeheven, terwijl volgens be sluit van Napoleon in 1802 ook het bloos ter te Velp moest worden ontruimd. Na het einde van het Napoleontische bewind kwamen de Capucijnen weer naar Velp terug, doch moesten tot hun groote teleur stelling ervaren, dat Koning Willem I het edict van Napoleon bleef handhaven. Wel werd aan de Paters Capucijnen toegestaan als particulier persoon in het klooster te blijven wonen, doch het was him verboden novicen aan te nemen, zoodat de Provin cie zou moeten uitsterven. Willem II toon de zich jegens de religieuzen geheel an ders dan zijn voorganger. Hij hief het ha telijke edict op en gaf de Orde vrijheid van beweging. Langzamerhand herstelde de Orde zich en in den loop van 1870 bleek, dat het noodzakelijk was de Orde in twee Provincies, België en Nederland, te split sen. Deze scheiding kwam in 1882 tot stand, toen het nieuwe klooster der Paters Capucijnen te Tilburg plechtig in gebruik werd genomen. Met den bouw van het klooster te Tilburg werd in Februari 1880 begonnen en op den 24en Februari d.a.v. legde de Provinciaal Pater Lambertus van Velp (N.B.) den eersten steen. Twee jaar later, den 20en April 188*2, kondigde Louis Antoine de Paren tui, commissaris-generaal ad hoe, de scheiding van de Hollandsctie en Belgisohe provincie der Capucijnen af. De Hollandsche religieuzen, die zich in de klooster® van België bevonden, trokken Gemeentelijke Aankondigingen Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene -kennis, dat zij, uitsluitend ten aanzien van de door de Ohr. Jeugdvereeniging „N. O. M. A. T. E. G." op 26, 27, 28 en 29 April a.s., in het gebouw van „de Graanbeurs" aan de Burgsteeg no. 14, alhier, te houden fancy- fair, ontheffing hebben verleend van het sluitingsuur voor winkel. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 April 1932. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. J. Gorthuis, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsohe bewaar plaats voor benzine met bovengrondscbe aftapinriohting in het troittor van den Maresingel vóór de perceelen Maresingel no. 57—58. b. S. A. van Leeuwen, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsohe bewaarplaats voor benzine in het perceel Heerenstraat no. 5, met aftapinrichting op de Heerenstraat vóór dat perceel; c. de Leidsche Coöperatieve broodbak kerij en verbruiksvereeniging „Vooruit" U. A., om vergunning tot het uitbreiden van de brood-, besohnit- en koekfabriek in het perceel Korevaarstraat no. 30, Sec tie E no. 1607; d. J. J. Verberg, om vergunning tot heb oprichten van eene rookerij van vleesoh- waren in het perceel Heerenstraat no. 43b is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 April 1932. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Dinsdag. Mij. tot Bev. der Toonkunst, uit voering Weihnaohts-Oratoriuro, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 April a.s. waarge nomen door apotheek M. Boekwoijt, Viscli- markt 8. telefoon 552. naar hun land en de meesben naar de nieu we stichting te Tilburg. Op 27 April 1882 zegende Provinciaal Pater Lambertus van Velp, die zich te Tilburg had gevestigd, de kerk in ter eere van O. L. Vr. van het H. Hart. en las op dien dag voor de eerste maal daarin de H. Mis. Den Zondag daaropvol gende opende Gardiaan Honorius van Me- ge, de kerk voor den openbaren dienst met een toepasselijke predicatie. De Nederland sche Provincie der Orde van de Paters Capucijnen i® thans een der grootste van de geheele Orde en telt meer dan vijfhon derd leden. De Nederlandsche Provincie heeft haar eigen priesterseminarie te Lan- geweg (N.-B.), hetwelk in 1887 werd ge opend. In onze koloniën zijn twee missie gebieden aan de Orde toegewezen, n.l. het Apostolisch Vicariaat van Nederlandsch- Borneo en de Apostolische Prefectuur van Padang. Ter gelegenheid van het gouden jubileum der Paters Capucijnen zullen zij te Tilburg op bijzondere wijze worden ge huldigd. KATWIJK AAN ZEE. Nieuwe zaak. Zooals bekend heeft do firma P. de Gruyter en Zn. het. pand ge kocht hoek BadstraatV oorstraat. De firma Zwanenburg en v. d. Bent, aanne mers alhier hebben thans opdracht van ge noemde firma de om deze panden om te bouwen tot winkelpanden. Aan de gevolgen overleden. De 24-ja- rige C. H., die de vorige week door een autobus werd aangereden, is aan de ge volgen overleden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ongeval. Het dochtertje van W. B. uit de Voorstraat had de onvoorzichtigheid, achter een rijdende auto meo te loopen eu daarna den weg over te steken. Een aan rijding met de auto van dr. de R. Z. was hierdoor niet te voorkomen. Het kind werd aangereden, door dr. de R. Z. verbonden en daarna naar de ouderlijke woning ge bracht. Het geval liep tamelijk goed af. Een waarschuwing voor zoovelen die achter rijdende auto's loopen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2