VRIJDAG 22 APRIL 193Z DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN UIT HET PARLEMENT BINNENLAND 23ste Jaargang INo. 7183 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL.. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Zal de Staat het verlies der Nederlandsche Bank be talen of „dekken"? Een motie om de bank tot Staatsbank te maken. (Van onzen Parlementairen medewerker). Het debat over de motie-Knottenbelt in de zitting der Tweede Kamer van gisteren is afgeloopen met een stemming over de motie-Hiemstra, welke werd verworpen met 49 tegen 19 stemmen Alleen de sociaal democraten stemden vóór. Na de toelich ting des heeren Albarda, dat de motie in derdaad bedoelde te stuwen in de richting van socialisatie, was deze uitslag begrijpe lijk. Toch kwam de heer K u ij p e r (R.K.) voor de vei.igheid nog eens verklaren, waarom hij, ofschoon de tekst der motie heel onschuldig klonk, toch tegen zou stem men. Na het theoretisch debat van drie dagen, dat practisch tot geen enkel resultaat heeft geleid, en geen enkel nieuw gezichtspunt opleverde, kwam heden een zeer concreet onderwerp aan de orde: het wetsontwerp om „een voorziening te treffen tot dekking van het verlies der Nederlandsche Bank, tengevolge van de waardedaling van het Pond Sterling, geleden in het boekjaar 1 April 1931Maart 1932. Dit wetsontwerp stelt voor, dat de Staat een schuldvordering van de Nederlandsche Bank zal erkennen ten bedrage van het ge leden verlies (z o g.v. 30 millioen) vermin derd met ongeveer 10 millioen uit de reser ves der Bank. Tegenover die vordering wordt een nieuwe winstverdeeling gesteld. Alle winst tot 1 millioen wordt voor afschrijving van het verlies aangewend. Bedraagt de winst 1 tot 2 millioen dan zal 1 millioen worden afgeschreven. En boven de 2 millioen wordt de helft voor afschrijving sebruikt, de rest wordt als winst uitgekeerd. Natuurlijk wierp de voorgestelde regeling allerlei vragen op. De Nederlandsche Bank is een particu liere instelling Moet ze nu ook dit verlies niet zelf dragen? Neen, zegt de heer F 1 e s k e n s (B K.), want de Staat heeft uit het beheer der Ne derlandsche Bank groote winsten getrok ken. En bovendien eischt het prestige de zer instelling tegenover het buitenland, dat het verlies zoo spoedig mogelijk wordt ge dekt. Ook de heeren v. d. Waerden (S.D. A.P.) en O u d (V.Dzagen wel in. dat de Staat iets moest doen, maar zij achten het voorgestelde niet de juiste manier. Ten eerste achtten zij die regeling een te groote bevoordeeling der aandeelhouders van deze particuliere instelling. De heer Oud vind het onjuist, dat een instelling, die altijd prat gaat op hare onafhankelijkheid van den Staat, een beroen op den Staat gaat doen, zoodra zij verliezen lijdt. Daarom moet het kapitaal der Bank eenvoudig door particulieren worden aangevuld, en als dit niet lukte, moest de Staat aandeel houder worden. Dan werd hij van zelf de grootste aandeelhouder en kreeg hij de grootste zeggenschap. Dit wenschte vooral de heer v. d Waerden, die er op wees. dat de Reeeeringscommissaris geen enkele macht heeft in het Bankbestuur Hij mag er zelfs niet meepraten. Men zou in de ver gadering van het Bankbestuur beter een phonograaf kunnen plaatsen; die brengt althans de berichten heelemaal juist over, spotte de heer van der Waerden. En de heer Oud had het over den regeerings-commis- saris, die vrh geregeld op het traject Bazel- Weenen vertoefde! De heer van der Waerden ging zéér dien en uitgebreid in op de wenschelijkheid de Bank in een Staatscirculari-bank te veran deren en bacht in zijne beschouwing het geheele bankwezen op het tapijt. Hij dien de ze'fs een motie in, welke de Kkgeering uitnoodigde, om de omzetting der Neder landsche Bank in een Staatscirculatiebank voor te bereiden. Dat zou dan in 1937 moe ten gebeuren, als het octrooi der Neder landsche Bank vervalt En. indien dan de vordering op de Regeering nog zou bestaan, zou dat deel orvan wel degelijk aan de Ne derlandsche Bank moeten worden betaald. In dit verband kwam nu de aard der vor dering, welke door dit wetsontwerp werd gecreëerd ter sprake. De Minister had over die vordering in de Memories van Toelichting en Antwoord een nogal vreemde uitlating gedaan. Het geldt hier, zoo zeide hij, alleen maar een boekhoudingspost, „die geen practische be- teekenis heeft". Dat is nu juist in strijd met den opzet der wet, vond de heer F 1 e s k e n s, welke bedoelt een middel aan te wenden dat zoo doeltreffend mogelijk zal zijn om het pres tige der Bank hoog te houden. Daarom moet men niet zeggen, dat het hier alleen maar een boekingspost geldt, doch een r^ eele vordering. Anders doet men afbreuk aan de doeltreffendheid van het middel om het prestige der bank ook tegenover het buitenland onaangetast te laten. Bovendien men denke eens aan de in ieder geval theo retische moge ijkheid van liquidatie der Bank. Dan zou er toch wel degelijk een echte vordering der Bank op den staat zijn! Ook de heer de Wilde (A.-R.) was van die uitdrukking 0-schrokken en meende eveneens, dat men hier met een echte vor dering te doen had Voor het overige lever de deze een krachtdadig pleidooi ten gunste van het wetsontwerp Het verlies is ontstaan doordat de Bank overging tot groote uitbreiding harer buitenlandsche wissel-portefeuille. Dat kan men nu ach teraf wel critiseeren zooals de heer van der Waerden met een beroep op verklarin gen van Treub bij de beraadslagingen over de Bankwet in 1918 deed maar het was algemeen bekend, en het werd algemeen goed eevonden ook door den Regeerings- commissaris. Bovendien heeft de Staat juist ten ge volge van die uitbreiding der buitenland sche wisselportefeuille (Treub achtte in 1918 honderd millioen reeds ondenkbaar, het werd echter 217 millioen!!) daarop wees naast den heer De Wilde ook de heer Rutgers van Rozenburg (C H.) die den invloed der Regeering op de Bank door den Koninkliiken commissaris voldoen de verzekerd achtte en zelfs de heer Oud erkende dit in de afgeloopen iaren ruim 86 millioen binnensehaaid zonder dat er ooit iemand aanmerking op heeft gemaakt Daar het verlies juist van deze politiek, waarvan de Staat voordeelen trok en waar op hij geen aanmerking maakte, het ge volg is. moet de Staat ook daarom deelen, te meer waar hij behalve den regeerings- commissaris, ook den directeur der Bank benoemd. Den heer v. d. Waerden hield spr., in verband met diens aandrang op een Staatsbank, verschillende oassaees uit het socia'isatierapport voor. dat juist de circulatiebank niet tot een Staatsbank wil de maken. Nog allerlei nevenkwesties kwamen in de discussie ter sprake Met name het beken de communiqué der Nederlandsche Bank .kort voor den ponden val. dat zij van de Bank of Eneeland volstrekt geruststellen de verklaringen had ontvangen ten aanzien van het vasthouden dier Bank en van den Engelschen Staat aan de goudbasis, werd algemeen gecritiseerd. Dat de directie der Bank hier gefaald had, meenden alle spre kers. Met name de heer Bierema (V.B was ten deze scherp in zijne critiek en wees er op dat Zwitserland elk verlies op En- gelsche goudwissels had weten te vermij den. Hij vond evenmin als de heer v. d. Waerden, een groote goudwisselportefeuille noodzakelijk en echtte haar zelfs een ge vaar voor de binnenlandsehe credietgeving waardoor deflatie in het leven kan worden geroepen, die even gevaarlijk is als inflatie. (Deflatie beteekent dat het geld méér waard wordt ten opzichte van allerlei goe deren; inflatie beteekent dat het geld min der waard wordt ten aanzien van allerlei goederen). Ook deze spr. had bezwaar te gen het vastkoppelen van den Staat aan de Bank. Evenals de overigen was hij van oor deel, dat het hier een reëele vordering zou gelden. Deze zou na 5 jaar, s:echts dan af gelost zijn, wanneer er gemiddeld 6 mil lioen per jaar winst werd gemaakt. Dit is niet waarschijnlijk, en dus zal de Staat over 5 jaar niet vrij staan als de verlenging van het octrooi ter sprake komt. Spr. wil de helft van het verlies direct voor rekening van den staat genomen zien en de andere helft van het kapitaal afschrijven. Dit laat ste achtte spr. geen groot bezwaar. Daar het kapitaal dan beneden het wettelijk mi nimum zou dalen, zou het tot 20 millioen moeten worden aangevuld door een nieuwe emissie. Met den heer Fleskens betoogt spr. ver der dat de directie en Commissarissen der Ned. Bank geen tantième moeten genieten. Zóó is het ook in de meeste andere landen. Spr. wil dit nu geregeld zien bij de nieuwe regeling der winstverdeeling, waarbij dan het tantième dient te vervallen In 1925 is er een garantie verleend voor het tantième krachtens welke de directeuren minimaal f 60.000.per jaar genieten. Er zijn jaren geweest, dat één directeur der Ned. Bank meer salaris genoot dan al onze Ministers te za-meru Bovendien bestaat aan de Ned. HET MARGARINE-WETJE. Boter-accijns gemiddeld twee kwartjes per K.G. Naar het „Handelsblad" verneemt, moet men er op rekenen, dat ingevolge het thans ingediende wetsontwerp inzake steun aan de veehouderij, bij de thans geldende boterprijzen van 100 per 100 K.G. een toeslag of accijns op dit product zal wor den geheven, te heffen door middel van factuurzegels, tot een bedrag van gemid deld vijftig cents per K.G., d.w.z. de toe slag op de boter, welke de margarine-fa brikanten zullen moeten koopen va-n de op te richten Botercentrale zal 80 pet. bedra gen van den toeslag, die geheven zal wor den op ongemengde boter. Met deze prijsverbooging van 50 cents bereikt men het volgende: gemiddeld kan men zeggen, dat 100 K.G. melk zeven pond boter levert, die dus gemiddeld 1.75 ac cijns zal opbrengen, hetgeen dus neerkomt op één drie kwart, dus bijna twee centen per K.G. melk. DE WINKELSLUITINGSWET. Geen uitstel van inwerkingtreding. Het bestuur van de Rotterdamsche Mid- denstandsvereeniging Handel en Nijver heid heeft van den minister van arbeid, handel en nijverheid het volgende tele gram gekregen: In antwoord op uw telegram deel ik u mede, dat ik vooralsnog geen termen kan vinden om aan uw verzoek tot het uitstel len van inwerkingtreding van de winkel sluitingswet 1930 te voldoen. HET NAT0NIAAL MARIA-CONGRES. Zooals wij reeds mededeelden, zijn door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen te Rome stappen gedaan voor de plechtige kroning van het aloude beeldje van Maria en het Goddelijk Kind, dat veeerd wordt in de St. Canisiuskerk te Nijmegen. Het plan is gouden kronen te laten ver vaardigen zoowel voor het beeldje der H. Maagd als voor dat van het Kindje Jezus. Bij den penningmeester van het Kro ningscomité Pater G. Swagemaker S.J. zijn voor dit doel reeds verschillende gou den en zilveren sieraden, paarlen en edel gesteenten. alsook offers in geld aangeko men, waarvoor het Kroningscomité harte lijk dank zegt. Verdere giften, ook in geld, worden i gaarne tegemoet gezien. Giften in geld kun nen gestort worden op het giro-nummer van Pater G. Swagemakers S.J. No. 195770. R. K. LYCEUM VOOR MEISJES TE 'S-GRAVENHAGE. Eeri nieuwe afdeeling. Naar wij vernemen heeft het bestuur van het R.-K. Lyceum voor Meisjes te 's-Gra- venhage besloten, om met ingang van het nieuwe studiejaar over te gaan tot oprich ting eener nieuwe afdeeling, naast de be staande afdeelingen Gymnasium en Hoo- gere Burgerschool. Voor het grootste gedeelte der lesuren zal deze afdeeling parallel loopen met de bestaande vierde en vijfde klasse der H. B. S., echter met dien verstande, dat de lessen in de wiskunde, de werktuigkunde en de cosmografie vervangen zullen den door een uitbreiding van het aantal- lessen in de moderne talen en handwerken alsmede door eenige uren kunstgeschiede nis en opvoedkunde. Hiermede zal dus een eerste stap gezet zijn voor de inrichting van een afdeeling Middelbare Meisjesscnool aan het Lyceum. Plannen voor een volledigen uitbouw dezer afdeeling zullen waarschijnlijk moeten wachten, totdat voor dit schooltype een wettelijke grondslag zal zijn gelegd, het geen, naar wij hopen, niet zoo lang meer zal duren. Intusschen stemt het tot ver heugenis, dat nu reeds een ernstige poging zal worden gedaan, om, zij het op beschei den schaal, een begin van verwezenlijking te geven aan de idealen van de Middel bare Meisjesschool. Bank een pensioen-regeling die alle elders bestaande perken te buiten gaat. Hier moet bezuinigd worden. Het volk eischt het voor beeld van boven. En terecht, in Zwitser land is er 1 directeur, die f 17.000 geniet. Met klem dringt spr. op bezuiniging aan. ln strijd met den heer Rutgers van Ro zenburg acht spr. den mvloed der Regee ring niet vo.doende verzekerd door een Ko ninklijken Commissaris, die tengevolge van zijne vele internationale functies, niet eens in staat is alle commissarissen-vergaderin gen der Bank mede te maken. CRISIS-CONGRES Der Algem. R. K. Werkgeververeen. De Algemeene R. K. Werkgeversvereeni- ging is voornemens op Dinsdag 10 Mei a.s. te 's Gravenhage een Congres te be leggen gewijd aan de Economische Crisis. Inleiders zijn de heeren Mr. B. J. M. van Spaendonck, 1ste secretaris over „In wel ken zin moeten de invoerrechten in ons land geregeld worden om de crisismoei lijkheden te verminderen en hoe dient in verband hiermede de Crisis-invoerwet toe gepast te worden", en Dr L. G. Korten- horst, Algemeen Secretaris over: „Hoe zal in de naaste toekomst de internationale economische politiek gevoerd moeten wor den meer in het bijzonder t. a. v. Indië en van de naburstaten." Toegangskaarten kunnen schriftelijk worden aangevraagd aan het Secretariaat der Vereeniging, Lange Voorhout 19, te 's-Gravenhage. DE NUTSSPAARBANK TE DEN HAAG. Ongerustheid duurt voort. Aan de Nutsspaarbank en haar bijkan toren in onze stad wordt opdezelfde wijze vortgegaan met de uitbetalingen. Zoo werd Woensdag in totaal iets meer dan twee millioen terugbetaald aan 3540 hou ders van spaarbankboekjes, onder wie er zes waren, die hun boekjes introkken. Daarentegen werd ongeveer 38.500 inge legd door personen, onder wie twee, die een nieuw boekje namen. Er is dus giste ren twee millioen meer uitbetaald dan in- Oit nummer bestaat uit vier bladen Bij de postspaarbank en haar bijkanto ren werd gisteren voor zoover Den Haag betreft, bijna 275.000 (den dag teyoren 215.000) ingelegd. Zooals men weet, is het bedrag in normalen tijd 50 k 70 mille per dag. HET „CENTRUM". Naar „Ons Noorden" van de meest be trouwbare zijde verneemt, is thans ook het „Centrum" definitief in handen van de „Spaarnestad" te Haarlem overgegaan en zal het blad als zelfstandig orgaan ver dwijnen. Het blad wordt een kopblad van „De Nieuwe Dag", het nieuwe katholieke volksblad dat te Amsterdam verschijnt en de redactie te Utrecht wordt dan ook opgeheven, terwijl het blad voortaan ook te Amsterdam in de drukkerijen van de „Spaarnestad" wordt gedrukt. Het blad zal geen eigen hoofdredacteur meer voe ren, maar nog wel een speciale pagina wij den aan Utrechtsch nieuws. De medewer king van Mr. Aalberse wordt niet gecon tinueerd, wel zal de heer Steenhoff, de vroegere hoofdredacteur van „Het Cen trum", aan de „Spaarnestad" verbonden worden en wel aan de hoofdredactie van „De Nieuwe Dag". 185 MILLIOEN AAN ALCOHOL. Naar omlaag. Dezer dagen sohreeg de „Standaard", dat in één jaar in ons land honderd vijf- en-taohtig millioen gulden aan alcoholi sche dranken wordt uitgegeven. Nu noemt men in drankbestrijderskrin gen een veel hooger cijfer. Men spreekt zelf van 300 millioen. Hoe komt ze aan het cijfer van 185 mil lioen? zoo werd daarom aan de Standaard gevraagd. In onze lezingen hooren we een veel hooger cijfer. De Standaard antwoordt nu, dat zijn cijfer van goede komaf is. Het werd ont leend aan een artikel in de „Opbouw" van Dr. van Zanten. Dr. van Zanten is directeur van het bu reau voor statistiek van de gemeente Am sterdam. Hij is statistische specialiteit bij uitne mendheid, leeft midden in het statistisch materiaal, staat er mee op en gaat er mee naar bed! Uitgegaan werd van de uit de accijns heffing verkregen cijfers van het verbruik en daarbij werden toegepast de volgende gemiddelde prijzen: 1 Liter bier 0.40, 1 L. wijn 1.30, 1 L. gedistilleerd 4. Misschien zijn deze prijzen wat aan den lagen kant genomen en dan zou dus het guldensbedrag hooger moeten wor den gesteld. Intusschen 185 millioen of meer naar omlaag moet dit cijfer! VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De nieuwe Engelsche invoerrechten. (2e blad). Verwachtingen inzake de a.s. Duitsche Landdagverkiezingen. (2e blad). Plafond van een rechtszaal op Corsica ingestort. Reeds 15 dooden. (Buitenl. Be richten 2e blad). BINNENLAND. Verduistering van f 80.000 door een pro curatiehouder te 's-Gravenhage. (Bem. Ber. 3de blad). Brand bij Trianon en Hirsch te Amster dam. (Gem. Ber. 3de blad). Weer nieuws van het smokkelfront. (Gem. Ber. 3de blad). De Koningin en de Prinses brachten hedenmorgen een bezoek aan de groenten- veilingen te Roelofarendsveen en Ter Aar. (lste blad). Het ponden-verlies der Nederlandsche Bank; het wetsontwerp tot dekking er van in de Tweede Kamer behandeld. (1ste blad) De Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel verklaart de voorgeste de loonsverlaging onaanvaardbaar. (2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het D.H.V.B,-elftal samengesteld voor den Missiewedstrijd tegen Breda. (3de b ad) CRISIS RONDOM DEN D0- NAU, DOOR MUSSOLINI Bladz. 13 KONINKLIJK BEZOEK TE ROELOFARENDSVEEN EN TER AAR. H. M. de Koningin heeft hedenmorgen, vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana en klein gevolg, onverwacht een bezoek ge bracht aa.n de Groentenveiling te Roelof arendsveen. H. M. werd verwelkomd door den bur gemeester, den heer L. H. J. M. Vostere en door den directeur der veiling den heer N. Wagenaar voorgesteld. H. M. onderhield zich daarna met ver scheidene aanwezige kweekers, terwijl de Prinses met verscheidene tuinders sprak. De bezoekers vertoefden ongeveer een uur op de veiling, waarna via Oude-Wete- nng de gemeente werd verlaten, uitgelei de gedaan door den burgemeester. Uit Ter-Aar wordt bericht: Hedenmorgen te kwart voor 12 bezoch ten H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana deze gemeente. Allereerst werd een bezoek gebracht aan de centrale vei ling, welke in vollen gang was. De beide koninklijke bezoeksters werden verwelkomd door den burgemeester Jhr. de Muralt, door den directeur van de veiling, den heer P. A. Post, den voorzitter den heer J. Rekelhof en den heer Lcmkes uit Al phen aan den Rijn. Een kwartier sloegen de hooge gasten de werkzaamheden aan de veiling gade; waarna zij zich begaven naar den heer v. d. Boogaard, bij wien zij de kassen met tomaten bekeken, en naar de tuinders C. v. d. Vlugt en H. Kiekens, met wie H. M. zich een tijdlang onder hield. De heer Kiekens had de eer de vorste lijke personen in zijn huis te ontvangen. Er was zoals begrijpelijk is veel belangstelling van de zijde der bevolking. Onder hoera-geroep van de menigte ver trokken de Koningin en de Prinses te on geveer kwart over één weer uit Ter Aar.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1