VHIJL/AU ZZ AfKIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 TWEEëRLEI GEDRAGSLIJN. (Ingezonden). Ofschoon het mijn gewoonte niet is in te gaan op critiek betreffende het doen eu laten van het Bureau, meen ik toch voor ©en enkele maal oen uitzondering te moe ten maken, nu ik in do bladen vermeld vind, dal do voorzitter van den Katholie ken Onderwijsbond in het Bisdom Den Bosch op de jongste Jaarvergadering van dien Boud het betreurde, „dat een invloed rijk instituut als het R. K. Centraal Bu- roau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage materiaal verstrekt tot ver dediging van een verhoogde uniforme leer- lingenschaal". Wat ie er gebeurd? Het Bureau heeft aan de redacties van eenigo Katholieke bladen gegevens en boschouwuigen toege- zondon, waarvan de voornaamste strekking was aan te toonen, dat belangrijko bezui niging op het lager onderwijs te verkrijgen zou zijn door hot gemiddeld aantal leer lingen per leerkracht, t welk hier te lande betrekkelijk laag is, eenigszins op te voe ren. Zooals het Bureau uitdrukkelijk ver meldde, bleef het uitsluitend ter verant woording van de redacties zelf, of, en, zoo ja, hoe zij daarvan gebruik zouden maken. Nu zou ik mij wellicht kunnen beklagen, dat deze of gene redactie zich met aan ie door mij gestelde voorwaarden heeft ge houden, maar ik zal dat niet doen. Mijn be doeling bij het stellen van die voorwaarden was immers alleen, de pers zoo vrij moge lijk haar eigen standpunt te laten bepalen, niet, mijn eigen .verantwoordelijk heid op anderer schouders af to wentelen. Voor zich zelf heefC het Bureau thans eveu- min reden om het vizier te sluiten als in 1924, toen het tegenover het bezuungings- vraagstuk niet anders stond dan nu. Wanneer de Regeering, door de tijdsom standigheden gedwongen, ingrijpende be zuiniging ook op het onderwijs aankondigt, is voor degenen, die daarbij betrokken zijn, tweeërlei gedragslijn mogelijk. Men kan bezuiniging überhaupt afwij zen, de nadeelen, die elk bezuinigingsvoor stel uiteraard meebrengt, zoo breed moge lijk uitmeten en het daarbij laten. Op die manier kan men weliswaar somtijds berei ken, dat de Regeering haar bezuinigings plannen geheel iaat varen. Maar wanneer de kans daarop zooals in het huidige tijdsgewricht vrijwel nihil is, dan ont staat er aldus ©en ernstig gevaar. De Re geering en de Kamerleden, die zich in ge weten verplicht achten haar te steunen, vindon m de louter negatieve actie geen enkel riohtsnoor. Zij gaan dan hun eigen weg en het gevaar is groot, dat er aller lei maatregelen genomen worden, wier be zuinigend effect in de verste verte niet opweegt tegen de ontzettende schade, die zij m ons bijzonder onderwijs aanrichten en waarvan men zich dan te laat reken schap geeft. Men kan ook een andere gedragslijn vol gen. Uitgaande van de veronderstelling, dat bezuiniging ook op het onderwijs in derdaad onvermijdelijk is, kan men ver schillende daartoe strekkende maatregelen grondig bestudeeren, de respectieve ge volgen met elkaar vergelijken, en* als be sluit van een en ander een maatregel naar voren brengen, waardoor het yerlangde be zuinigend effect ten koste van de kleinst mogelijke schade voor de zielen onzer kin deren verkregen wordt. Dit nu is de ge dragslijn van het Bureau. Men sta mij t>oe zo nog wat nader toe te lichten. Er wordt b.v. thans ernstig over gedacht, om de leeftijdsgrens voor toelating tot de lagere school tot zes jaar te verhoogeu. Dat zal daarop neerkomen, dat een kind, hetwelk bij den aanvang van bet school jaar vijf jaar en elf maanden oud i«, de schooldeur gesloten vindt. Het zal moeten waobten. tot het zes jaar en elf maanden is, eer het toegelaten kan worden. Voor het bewaarschoolonderwijs geldt nog altijd de financieele gelijkstelling niet. Het prac- tisch gevolg zal dus zgn, dat duizenden volkskinderen van zes en een half k zeven jaar, voor wie op de bijzondere bewaarscho len geen plaats is, öf de straat op uf naar de openbare bewaarschool gestuurd zullen worden. Men denke in dit verband vooral ook aan de eerste H. Communie onzer kin deren. Ik zwijg nu maar van de jarenlange ontwrichting van het onderwijs, die op tal van scholen het droevige gevolg van den hier bedoelden maatregel zal blijken; van do opwachtgeldstelling van leerkrachten, waarmee de daling van het leerlingenaan tal voor meerdere scholen gepaard zal gaan; van de onbeduidende bezuiniging, die aldus verkregen wordt, enz. Dr. Hentzen heeft dat alles uitvoerig en glashelder be handeld in Jaarboek 1928 (blz. 95 e.v.). Ik vraag hier vooral de aandacht voor do schade, die aan zoovele kinderzielen dreigt toegebracht te worden. Er is verder sprake van, de leerkrach ten der aanvangsklassen te vervangen door minder onderlegde en goedkooper gesala rieerde. Is er één deskundige, die mij ont strijden zal, dat het onderwijspeil, niet al leen in de aanvangsklassen maar als nood wendig gevolg ook in de hoogere klaseen, daardoor voor onafzienbaren tijd bedui dend verlaagd dreigt te worden? En wat zal in de eerstkomende jaren het bezuini gend eftect zijn, als men leerkrachten op wachtgeld' gaat stellen en degenen, die hen vervangen, bovendien moet salarieoren? En als dat effect tegenvalt, welke fatale be- zuinigingsprobeersels zal men dan weer ter compensatie uitdenken? Nauwelijks 19 de salariskorting in wer king getreden of reeds loopen er weer ge ruchten over nieuwe nog meer ingrijpende korting. Dan houdt men toch zeker, voor al voor de gehuwden, voor de gezinnen met kinderen, zijn hart vast? En inmiddels ontplooit het Comité van actie tegen het Wetsontwerp-Terpstra in steden en dorpen een krachtige actie om te bewerken, dat de minima van 8 en 12 voor de openbare school gehandhaafd «n geen bijzondere scholen met minder dan Wat anderen er van zeggen DE K. J. M. V. EN DE PROP. CLUB „DR. SCHAEPMAN.., Toen wij het volumineuze verslag der Jaarverg. van de R.K Prop. Club „Dr. Schaepman" lazen in „De Leidsche Cou rant' van Vrijdag 11 April j.l. trok een enkele passage onze bizondere opmerk- zaamneid. Bij de rondvraag had de heer J. Molkenboor gevraagd of het niet tijd werd contact te zoeken met de J. K. M. V. j St. Jos.-Uezellen en R.K. Stud. Ver. Sano- tus Augustinus. Hierop werd door den voorzitter, den heer H. Donders geant woord; „Reeds eerder werd contact ge zocht met de K. J. M. V., maar, als men ééns bij een üeije(??) een blauwtje heeft geloopon, komt men niet spoedig tot haar terug". Wij gaan van do veronderstelling uit, dat deze zinsnede in het verslag ecu tamelijk getrouwe weergave is van des voorzitters woorden op bedoelde vergade ring geuit, en dat deze geen termen aan wezig achtte, na lezing van dit verslag, op bedoelde passage terug te komen, als zijn de in strijd met hetgeen in werkelijkheid door hem gezegd is. Dit nu heeft ons ten- zeerste \erbaasd, omdat de werkelijke fei ten geheel anders zijn. Op 23 April 1931 n.l. ontving het bestuur der K. J. M. V. „St. Peter Kanis een 6ohrijven van de Prop. Club „Dr. Schaepman" met het dringende verzoek op bestuur en leden der K. J. M. V. te mogen rekenen in de komen de periode der gemeenteraadsverkiezing. Hierop werd door ons geantwoord in een schrijven gedateerd 28 April 1931 dat wij het met het bestuur der Prop. Club eens waren, dat de Katholieke Raadsfractie in geen geval in mindere getalsterkte in den nieuwen raad mooht terugkeeren en dat wij ons uiterste best zouden doen onze le den te overtuigen van de noodzakelijkheid van aotieve deelname aan de reclame campagne der a.s. gemeenteraadsverkie zing. In meerdere ledenvergaderingen is toen door moderator en bestuur met de meeste nadruk gewezen op den plicht van deelname aan de verkiezingspropaganda door den Katholieken Jongen Middenstand. In een speciaal daarvoor belegde verga dering werden de leden nog eens nadruk kelijk gewezen op hun taak, die zij in de a.B. verkiezing te vervullen hadden. Het resultaat is geweest, dat een dertigtal Katholieke Jonge Middenstanders zich be reid verklaarden propagandistisch werk te verrichten. In een schrijven van 11 Juni 1931 deelden wij zulks aan het secretariaat der Prop. Club. mede met opgave der na men en adressen der deelnemers. In de vergadering door de Prop. Club direct na den uitslag der verkiezing belegd, werd de K. J. M. V. nog eens bedankt voor de ver leende medewerking en.... in de jaarver gadering 1932 deelt de voorzitter mede, dat wel contact is gezocht, maar dat het op niet» is uitgeloopen. Het is ons onmo gelijk aan te nemen, dat de voorzitter van de Prop. Club opzettelijk onjuistheden heeft willen dobiteeren. Er móet dus een vergissing in het spel zijn. Maar waar uu openlijk een onverdiende blaam is gewor pen op de K. J. M. V. „St. Peter Kanis' hopen wij, dat een openlijke rehabilitatie zal volgen. Wat nu de gedachte van een nauwer contact met de K. J. M. V., de St. Jos.-Ge- zellen en Sanctus Augustinus betreft, wij geven het bestuur van „Dr. Schaepman de verzekering, indien dit contact werke lijk en op de juiste wijze wordt gezocht en daartoe eens een gecombineerde besturen- vergadering der genoemde organisaties met het bestuur van „Dr. Schaepman'' wordt belegd, dat in dat geval het bestuur der K. J. M. V. opnieuw ten volle bereid is zijn medewerking te verleenen. Wij leggen speciaal den nadruk op de juiste wijze van contact of liever van samenwerking, omdat het ons gebleken is, dat men in bepaalde kringen wel geneigd is propagandistisch werk te verrichten, indien zulks zou 'kun nen gebeuren en waarom niet! op een wijze, die rekening houdt met bepaalde factoren, verband houdende met een of drie leerkrachten meer gesticht mogen wor den. Van tegenactie onzerzijds is nauwelijks ©en spoor te bekennen. Wanneer men dat alles overweegt, zal men er toch wel in kunnen komen, dat het Bure»au na rijp beraad stelling kiest en. om een reeks van erger rampen af te weren, bijtijds aangeeft, welken kant men naar zijn meening uitmoet, aU bezuiniging niet te vermijden blijkt. De historie heeft bewezen, dat verhooging van de leerlingienschaal voldoende bezuiniging oplevert, om tal van andere maatregelen overbodig te maken. De nadoelen ©r van kunnen op meer dan één manier getem perd worden. Er behoeft geen kind naar de openbare bewaarschool of de straat op. En la«t not least, als betere tijden aanbre ken, kan ook dat is reeds gebleken geen andere maatregel zoo gemakkelijk ge heel of gedeeltelijk weer ingetrokken wor den. Men heeft indertijd op de 48-schaal da nig afgegeven. Niet altijd was die critiek eerlijk en vrij van overdrijving. Maar wat mij vooral gehinderd heeft is, dat men steeds verzuimde, daarbij in rekening te brengen al de aangekondigde en later af gelaste bezuinigingsmaatregelen, waarvoor die 48-schaal kinderen en leerkrachten ge vrijwaard heeft. (Zie oa. Jaarboek 1925, b!z. 18 e.v. en Jaarboek 1928, blz. 164, C 16). Ik zal het hiérbij laten. Het Bureau ei9cht van anderen niet. dat zij zijn stand punt deelen, wel. dat zij zijn vrijheid, om, naar plicht en geweten te adviseeren, ont zien. Dr. TH. VER HUE VEN, Directeur van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwija en Opvoeding. andere maatschappelijke groepeering. Een doelbewust contact zoeken op dezen grondslag met de 3tedelijke Jongerenor ganisaties lijkt ons daarom vruchtbaarder dan een algemeen beroep op medewerking wanneer het zoo tegen een of andere ver kiezing loopt. Wij verhelen ons niet, dat bovenstaande gedachte bij sommigen ver zet zal uitlokken; een verzet, dat niet op de eerste plaat6 het succesvolle bereiken van het doel beoogt, maar dat zijn oor sprong zal vinden in andere overwegingen. Maar laten wij hierbij niet vergeten, dat de Katholieke Jonge Middenstand op het terrein der politieke propaganda zioh nog tamelijk vreemd voelt. Laat dit echter voor sommige organisaties, voor wie de prikkel van den materieelen nood altijd een krachtige stimulans is geweest, met een reden zijn tot een al te groot geloof in eigen sociale voortreffelijkheid. De Katho lieke Jonge Middenstand heeft nu eenmaal een achterstand in te halen dit kan niet ontkend worden maar, God zij dank! zijn er teekenen, die er op wijzen, dat nij dien achterstand wil inhalen. Dit geldt evenzeer op het gebied der politieke pro paganda. Bij de laatst gehouden gemeen teraadsverkiezing is gebleken, dat men in de goede richting werkzaam is. Dat men hierbij op lauwheid, onverschilligheid of zelfs verzet stuit, is een verschijnsel, dat niet alleen in de K. J. M. V., maar ook ver daarbuiten wordt aangetroffen. Laten wij ons er echter over vorheugen, dat de mogelijkheid tot daadwerkelijke medewer king uit de kringen der Middenstandsjon geren niet langer illusoir is. Wij weten wel, dat dit eigenlijk nog maar een heel poover resultaat is, maar men kan niet verlangen, dat een toestand van jarenlange apathie in politiek opzicht plotseling verandere in een geestdriftige activiteit. De opleving is er echter en het za] een daad van wijs beleid zijn alle mid delen aan te wenden om deze opleving gaande te houden. Het bestuur van „Dr. Schaepman", dat, naar wij veronderstellen zich tenvolle van zijn verantwoordelijke taek bewust is, heeft dan ook o.i. de plioUt alle mogelijkheden, die een succesvolle propaganda-actie eventueel zouden kunneu bevorderen, grondig te onderzoeken. En wat tot nog toe verzuimd is, kan ten allen tijde nog geschieden! Het woord is thans aan „Dr. Schaepman" De K. J. M. V. luistert! Een lid van K. J. M. V. HET UITHALEN VAN VOGELNESTEN Een woord tot ouders en opvoeders. Nauwelijks is de broedtijd der vogels begonnen, of uit vele deelen van Neder land bereiken ons weer klachten over het verstoren van nesten door de jeugd. Allerlei vogelsoorten moeten het ontgel den. zanglijsters, merels, roodborstjes, vinken, meezen en binnenkort ook nach tegalen, tuinfluiters, grasmusschen en nog vele andere. Overal wordt geklaagd over achteruitgang van het aantal zangvogels en die achteruitgang is ook wel te ver klaren. Allerlei maatregelen worden wel is waar genomen, en gelukkig veelal met succes, tegen de vele gevaren, welke de vogels bedreigen, doch wij konden nog niet voldoende bereiken, dat de Neder landsche jeugd de vogels ontziet. Aan het uithalen van nesten onzer zangvogels is geen enkel voordeel ver bonden; integendeel, het algemeen belang eischt, dat dit kwaad zooveel mogelijk beteugeld wordt. Wij kunnen immers deze vogels niet missen ter wille van den landbouw, den tuinbouw en den bosch- bouw en het is daarom noodzakelijk, dat de broedtijd ongestoord verloopt. Geeft het niet te denken', dat onze jeugd telken jare nog duizenden en duizenden vogel broedsels verstoort en dat er tevens al lerwegen geklaagd wordt over schade van rupsen, slakken en ander gedierte. Meen niet. dat het kwaad niet te ver helpen is. Wij kunnen en wij willen ook niet aannemen, dat de Nederlandsche jongens willens en weten tot wreede da den in staat zijn en dat vertrouwen is, zooals de ondervinding ons heeft geleerd, ook niet misplaatst. Het is dringend noodzakelijk, dat onze jongens telkens weer gewezen worden op het verkeerde van het uithalen van vogelnesten en wij moeien daartoe een beroep op bun eer gevoel doen. Welke jongen zou er zich in zijn hart niet voor schamen ruw en hardvochtig te zijn voor zwakke en hulpelooze schep selen? Op scholen, waar het beschermen van vogels krachtig aangemoedigd wordt, zijn gunstige resultaten dan nok nooit uitgebleven. Betreurt ook gij het niet, ouders en op voeders, dat de kinderen, die aan uw zorgen zijn toevertrouwd, eieren en jonge vogels uithalen, als zij zich voor enkele uren aan uw oog hebben onttrokken? Acht ook gij deze handelingen niet lijn recht in strijd met datgene, wat gij de kinderen voorhoudt, en vreest gij niet, dat uw invloed ten goede door zulke da den benadeeld wordt? Indien gij het met ons eens zijt, en daaraan twijfelen wij niet, spreekt dan met de kinderen, wijst hun op de ouder liefde, die ook bij de vogels zoo sterk tot uiting komt en stelt belang in alles, wat kinderen u van het leven in de natuur vertellen. Het jeugdige gemoed is geluk kig vatbaar voor goede indrukken en een goed woord op het juiste oogenblik zal in vele gevallen voldoende zijn om de jeugdige vogel verdelgers te veranderen in ijverige vogelbeschermers. Het ware te wenschen, dat elke school en ieder ge zin over een of meer nestkastjes voor vo gels kon beschikken; het van nabij eade- slaan van een vogelpaar zou stellig b: onze jeugd algemeen belangstelling liefde voor deze dieren wekken. Het gaat trouwens niet om vugelaestei alleen. Het gaat ook, en vooral, om het beste, dat er in uw kind leeft. Ook gij zult niet wenschen, dat de kinderziel verstikt wordt door ruwheid en wreed heid. Ons in uw oninisib&re medewerking aanbevelende, De Commissie: Ir. N. VAN POETEREN, Inspec teur Hoofd van den Plantenziek- tenkundigen Dienst. Jhr. L. J. QUARLES VAN UF- FORD, Eere-Voorzitter van de Nederlandsohe Vereeniging tot Besoherining van Dieren. J. DRIJVER, Secretaris van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels. Dr. JOH. J. VAN BURKOM, Voorzitter van de Nederland sche Natuurhistorische Vereen. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Reclame voor de bloemenvelden. In Hotel SiBtermans is een vergadering ge houden, om te komen tot ©en passende re clame voor Hillegom en de Bloemenvelden. De belangstelling was matig, terwijl enkele berichten van verhindering waren ingeko men. De vergadering werd gepresideerd door den heer 0. Joh Bakker Jzn., die de aan wezigen hartelijk welkom heette Spr. hield een goed gedocumenteerde m.eiding over „Reclame" en de noodzakelijkheid voor de welvaart der plaats. Gewezen werd op de activiteit van andere naburige gemeenten, waar men mede niet stil zit. De bloemen bloeien, het moois begint, nog is het tijd, vreemdelingen te nooden tot komen naar hier. Hierna ging men over tot gedachtewisse ling, waarvan ©en zeer ruim gebruik ge maakt werd. Uit de vergadering kwam de wensch naar voren, een passende reclame voor Hihegom niet te beperken tot het bloei- tijdstip der Hyacinthen en Tulpen, doch de actie te voeren gedurende geheel het jaar. Deze spreker bepleitte het oprichten van een vereeniging ais „Bevordering van het Vreemdelingenverkeer'* of een dergelijke organisatie. Dez© gedachte vond zeer veel bijval. Ten einde in dezen zin te slagen, werd besloten een nieuwe vergadering uit te schrijven op den vo.genden avond te half 9, opdat daar definitief ©en besluit valle. Tot leden van het voorloopig Comité tot bevordering van Hillegoms bloei werden gekozen de heeren C. Joh. Bakker Jzn., L. van der Linde, D Sistermans, J. Veelenturf en W. H. Chr. Visbach. WASSENAAR. Vereeniging „Wassenaar Vooruit". Onder leiding van den heer F. M. Wach ter vergaderde Donderdagavond de ver eeniging „Wassenaar Vooruit". De voorzitter sprak zijn vreugde uit over de goede opkomst. Hij deelde ver volgens mede, dat het saldo van de ver eeniging is geplaatst bij de Nutsspaar- bank. Het bestuur was van meening, dat het niet moest meedoen aan den onge- motiveerden aanval, welke op deze nut tige en solide instelling wordt gedaan, en de gelden rustig aan de instelling toe te vertrouwen. Hij hoopt, dat deze geste eenigermate zou bijdragen om de rust te doen wederkeeren. De vergadering ging met deze beslis sing accoord. De notulen werden hierna gelezen en onveranderd vastgesteld. Op voorstel van den heer D. Th. Ruys werden de aftredende bestuursleden de heeren C. M. Kranenburg, mr. P. B. van Groin Soeters, E. 0. Houbolt, H. W. Paans en jhr. W. K. von Weiier bij ac clamatie herkozen. Allen gaven desge vraagd te kennen deze herbenoeming aan te nemen. Het bestuur wordt uitgebreid met één lid, voor de heer Blecourt, die in plaats van den heer Paans het secretariaat zal waarnemen. Vervolgens brengt de secretaris het jaarverslag uit. Vernomen werd, dat het ledental dat bij den aanvang van het jaar 208 bedroeg, door bedanken iB ver minderd met 20, door toetreding ver meerderd met 23 leden. Door den penningmeester de heer C. M. Kranenburg werd hierna rekening en verantwoording gedaan. Bij het begin van het jaar was een saldo aanwezig van 812.73. Aan contri butie werd ontvangen 060.50, aan rente f 28 78 zoodat de totale inkomsten be dragen 1502.01. De uitgaven hebben bedragen 542.61 zoodat er een batig slot aanwezig is van 959.40. Door ©en commissie was de rekening nagezien en accoord bevonden. Op voor stel van den voorzitter werd daarop den penningmeester décharge verleend. Bij de rondvraag zegt de heer Hou bolt, dat in een vergadering van de Was- scnaarsche Bouw vereeniging, waar het op te richten badhuis ter sprake kwam, door den heer van Groin Soeters is me degedeeld. dat deze zaak in onderzoek was bij Wassenaar Vooruit. Hij vraagt, of kan worden medegedeeld, hoever het bestuur met dit onderzoek is gevorderd. De voorzitter zegt, dat deze zaak al meerdere malen is besproken. Zoo spoe dig mogelijk zal verdere voorbereiding volgen. Hij zegt toe, dat het bestuur daaraan aandacht za! schenken. Tenslotte werd noc gevraagd, om bij de H. T. M. aan te dringen, om de auto bus van het Dorp naar het Viaduct te doen doorloopen naar den Haag, Staats spoor of Hollandsche Spoor. Enkele der aanwezigen meenen, dat hiervan geen succes te wachten is. Hierna werd deze zeer geanimeerde vergadering gesloten. Gevestigd: A. Kahle uit Reckling hausen Wed. H. Kleijn geb. van Beijma van Apeldoorn I. Gieselberg van den Haag J. Hobo van Ommen C. v. d Spek van Winterswijk J. W. Helle mans van Leiden M. Brenk van den Haag K. Th. Maas van Duitschland D. Bergsma van den Haag K. Selig van den Haag A. P. Willems van Meerlo J. D. Pigeaud en vr. van den Haag A. Hartog en gezin van Nijme gen J. Mulder en gezin van Berlijn O. Zuidervaart en gezin van den Haag H. S. Huits en echtg. van Rheden W. M. du Chattel en gezin van Schiedam Wed. J. H. G. Hopman en gezin van Amsterdam J. O. Hodgkinson en echtg. van Engeland M. L. Schoot en echtg. van Strijen R. C. Mensert en echtg. van den Haag J. M. H. Spoorman van Haarlemmerliede C. Donker van Berkenwoude R. Toonen van den Haag A. A. Reichert van den Haag E. Schulte Sutum van Duitschland M. Foster uit Engeland L. van der Sluis van Parije. Vertrokken: C. E. Klinkenberg en kind naar Utrecht K. Keizer naar den Haag P. Spruijt naar den Haag J. N. Bouten naar den Haag M. L. Dolleman naar Diemen G. L. v. d. Haas naar den Haag A. H. P. Holt- man naar den Haag N. Veenstra en echtg. naar den Haag W. G. C. van Daalen naar Den Haag. O. Dornert naar den Haag J. Irringer naar den Haag S. Mack naar den Haag J. Verkerk naar den Haag J. C. Nijkamp naar den Haag A. Kokshoorn naar den Haag J. P. Krul naar den Haag B. Ertl naar den Haag J. I. H. Kluck naar Leiden J. R. Kobessen naar Hummelo en Keppel A. A. v. cL Veek naar Haarlemmermeer. NOORDEN. Benoemd. De bekende en populaire chauffeur van de autobus WoerdenNieuw koop, Stoof alhier, is benoemd tot chauf feur van de autobusdienst Breukelen— MaarssenUtrecht van de firma gebrs. Meijers en gaat in de volgende week ons dorp verlaten om te gaan wonen in Maars sen. W0UBRUGGE. Geboren: Agnes Wilhelmina d. van J. van der Meer en J. A. Borst Leo- nardus z. van W. van der Lubbe en H. A. Lieverse. Gehuwd: G. Guit jm. 27 j. en A. den Ouden jd. 21 j. TER AAR. Wegenbelasting. Einde dezer maand loopen behalve de kwartaalkaarten ook de jaarkaarten Wegenbelasting af. Dit veroorzaakt steeds een groote toeloop van menschen ten ontvangkantore, waar men dan het gevaar loopt, dat men lang moet wachten vooraleer men geholpen kan worden. Om dit te voorkomen, zal naar wij vernemen de ontvanger op de eerstvol gende zitdag 27 April alhier, degenen die hun aangifte op tijd inzenden in de gelegenheid stellen hun kaart aldaar af te halen. Tevens is bij ministerieel besluit be paald, dat vanaf 1 Mei a.s. geen zitdagen meer zullen worden gehouden. Vanaf dien datum kan men zonder eenige kos ten op iederen gewonen werkdag op tijd stippen dat het Postkantoor geopend is, tusschen 9 uur v.m. tot 4 uur n.m., zijn belasting aldaar betalen. LETTEREN EN KUNST Oberammergau. Men meldt uit Berlijn aan de „N. R. Ct.': De schilder Johannes Zwink, die meer malen de rol van Judas bij de passiespelen te Oberammergau heeft gespeeld, is aldaar overleden in den ouderdom van 81 jaar. Zwink kreeg in 1870 voor de eerste maal de rol van Joannes, die hem ook in 1880 werd toevertrouwd. In 1890, 1900 en 1910 heeft hij daarop de rol van Judas gespeeld.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 14