NOODKREET VAN DE VEENSCHE TUINDERS EEN ZAKENMAN VRIJDAG 22 APRIL X932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 MOEILIJKHEDEN MET DE 1 MEI-BETALINGEN. men is moedeloos en hopeloos gestemd. Donderdagavond had op initiatief van een 20-tal tuinders en bloementrekkers in de St. Pancratiuszaal te Roelofarends- veen een door 200 personen bezochte ver gadering plaats in verband met de op handen zijnde 1 Mei-betalingen der bloe mentrekkers en den algemeenen noodtoe stand in de bedrijven en in de gezinnen. De vergadering werd bijgewoond door den burgemeester, Pastoor Onel en den geest, adv., kap. Meereboer, alsmede door burge meester Kampschöer van Monster, Alge meen Voorzitter van den l. t. b. en den heer Dekker, secretaris. De voorzitter van de Tuinderspatroons- vereeniging. de heer J. de Jong, opende de vergadering met den chr. groet en een hartelijk woord van welkom tot genoemde geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Spreker eaf allereerst een overzicht van de maatregelen en pogingen, welke het be stuur genomen en in het werk gesteld had teneinde in eenigerlei vorm steun voor onze streek te verkrijgen. Reeds in het af- geloopen najaar is het bestuur van de plaatselijke afdeeling. trouw terzijde ge staan door het Algemeen Bestuur en on dersteund door het gemeentebestuur be gonnen met een actie ten einde te trachten de noodtoestand af te wenden. Toentertijd heeft reeds de eerste conferentie plaats gevonden, met gevolg, dat aan de leden pgaven zijn gevraagd betreffende de uit komsten van hunne bedrijven. Er is ge/raagd aan de Rege°rmr m aan de tuinders een renteloos voorschot te strekken, er ia gevraagd om stem. aau kleine tuinders, er is een actie gevoerd teneinde een toeslag te verkrijgen van een 1/2 cent voor iedere getrokken bol, steeds is het bestuur actief gebleven en nog de zer dagen is een schrijven, ondersteund door den zeereerw. heer Pastoor gezonden aan Mgr. Aengenent, onzen Bisschop van Haarlem en aan den L. T. b. Thans wen- schen eenige leden een vergadering ten einde nogmaals maatregelen te bespreken, welke uitkomst kunnen brengen. Spr. wijst er op. dat de opkomst van de autoriteiten niet bedoeld is om de sprekers te weer houden vrij hun meening te zeggen, inte gendeel de autoriteiten zijn hier aanwe zig teneinde gezamenlijk den toestand nog eens onder dc oogen te zien en deel nemen aan de pogingen, welke als gevolg dezer vergadering eventueel zulen wor den aangewend tot oplossing van den ellendigen toestand. Spr. verzoekt den secretaris het ingeko men schrijven voor te lezen, waaruit blijkt, dat de vergadering is verzocht meer spe ciaal om de moeilijkheden inzake de 1 Mei betalingen onder de oogen te zien. De heer b. van der Meer zegt als eer ste onderteekenaar van bet schrijven, dat het niet de bedoeling van de onderteeke naars is om aanmerking te maken op het beleid van het bestuur, dit geenszins, zijn integendeel dankbaar voor hetgeen is on dernomen, welke dank zich eveneens richt tot het hoofdbestuur en tot het gemeente bestuur, maar dat dit schrijven bedoeld is als een noodkreet. Spr. zet uiteen, dat de toestand momenteel van dien aard is. dat Roelofarendsveen in zijn geheel zoowel financieel als moreel ten onder dreigt te gaan, indien niet onmiddel- 1 ij k van Regeeringswege wordt ingegre pen. Spr. hoopt, dat ondanks het weinige succes wat tot heden naar buiten zichtbaar is, de vergadering organisatorisch zal be sluiten, daar hij op die manier meer kans van slagen verwacht, dan dat men zich op een of andere wijze zou te buiten gaan. Spr. wijst er op, dat alle gevoerde actie tot heden nog niets geen resultaat heeft opgeleverd. De tijd van wachten is nu ech ter voorbij, met alle macht moet ei voor worden gewerkt om onmiddellijk steun van de regeering te verkrijgen. De tuinders zijn wel zoo verstandig niet bij de pakken te gaan neerzitten, zij zullen volhouden tot het einde, maar dan moet er terstond wor den ingegrepen. Ten slotte vraagt spr. de vergadering slechts opbouwende critiek te leveren. De heer L. Kerkvliet, eveneens een der onderteekenaars zegt, dat de noodtoestand door den vorigen spr. reeds voldoende is geschilderd hij zou daarom willen vragen of het bestuur ie.ls kan mededeelen aan gaande de resultaten, welke de verschil lende gevoerde acties hebben opgeleverd of naar zijn verwachting zullen opleveren. De voorzitter geeft hierna het woor3 -an burgemeester Vosters. Toespraak van den burgemeester. De burgemeester zegt, dat het niet zijn gewoonte is om vergaderingen te bezoe ken, dit wil echter geenszins zeggen, dat spr. niet medeleeft met de belangen van de ingezetenen. Spr. is er zich van be wust, dat het gemeentebestuur binnens kamers reeds zeer veel in het belang van de tuinders heeft verricht. ZijnEd. geeft van de verschillende pogingen, welke in het werk zijn gesteld om de tuinders te helpen een uitvoerig expose. Reeds in het najaar heeft het gemeentebestuur zich de vraag gesteld, wat moet er gebeuren voor de tuinders. Spr. herinnert er de vergade ring aan, dat de Regeering wel steun heeft verleend aan den tuinbouw in Noord-Hol land en aan de kweekers te Breezand. Wanneer de Regeering steun verleend aan de grove cultuur in Noord-Holland en aan Breezand, zoo werd geredeneerd, hoe veel te meer reden is er dan om steun te verleenen aan Roeiofsarendsveen met zijn fijne cultures en met zijn tuinderij, welke hier reeds verschillende honderden jaren wordt beoefend door bona-fide tuinders. Inmiddels werd wel regeerings-steun voor de arbeiders en de half-tuinders verkregen en spr wil hiervoor een eere- saluut brengen aan de Regeering, want hadden wij dezen steun niet verkregen dan was Alkemade al veel dieper in de put verzonken. Dan wijst de burgemeester er op, dat pogingen in het werk zijn gesteld teneinde steun voor kleine tuinders to ver krijgen, welk verzoek evenwel is afgewe zen. Daarna is gevraagd om een rente loos voorschot, uitgaande van een groep van deze en omliggende gemeenten. Op dit verzoek is nog steeds geen beslissing ge nomen. De mogelijkheid bestaat dus nog, dat dit verzoek een gunstig resultaat zal afwerpen. Spr.'wijst er op, dat de over brenging van de afdeeling Landbouw naar het Departement van Minister Verschuur alicht eenige vertraging in de afhandeling kan veroorzaken. Toespraak van Bondsvoorzit ter Kampschöer. Na deze uiteenzetting was het woord aan burgemeester Kampschöer van Mon ster. den Bondsvoorzitter. Deze ving aan met er op te wijzen, dat hij hedenavond niet naar hier gekomen was teneinde iets nieuws te vernemen. Dat de toestand hoogst ernstig is daar is spr. van overtuigd en met de speciale boestand van Roelofarendsveen is spr. vol komen op de hoogte. De aan de orde zijn de kwesties zijn evenwel niet gemakkelijk op te lossen voor de Regeering, daar zij van internationalen aard zijn. Gelukkig kan worden geconstateerd, dat de Ned. Re geering de laatste maanden meer actief is geworden. Spr. heeft dan ook nog vertrou wen, dat de tuinbouw niet ten ondergang zal zijn gedoemd, al noemt hij de toestand hoogst ernstig. Spr. prijst de activiteit van burgemeester Vosters, die geen gelegen heid onbenut heeft gelaten om de belan gen van de Veenders voor te Btaan. Wanneer we, aldus spr., eerst heden avond als gevolg van deze vergadering met onze actie moesten beginnen, dan zou spr. durven zeggen onze zaak is verloren. Er is echter door Afdeelings- en Hoofdbe stuur en door gemeentebestuur reeds zeer veel gedaan. Bij de bespreking dezer aan gelegenheid moeten we echter bedenken, dat de crisis een internationaal karakter draagt. Bovendien loopen de staatsinkom sten steeds meer achteruit, zoodat de Re geering bij het overwegen van steun-maat- regelen daarmede terdege rekening moet houden. Nu zullen er zijn, die zeggen, het geen tot heden gedaan is strekt alleen ten voordeele van den landbouw, doch dan moeten we alweer bedenken, dat de moei lijkheden grootendeels veroorzaakt wor den door de belemmering van onzen ex port. In die richting zal dan ook naar een oplossing gezocht moeten worden. Spr. dankt den inleider, dat ook deze heeft doen blijken, de moeilijkheden te besef fen, welke aan deze zaak vast zitten en spr. geeft de verzekering, dat de L. T. B. de laatste maanden voortdurende op de bres heeft gestaan om spoedigen steun te verkrijgen. Ten sdotte wijst spr. er op, dat iedere maatregel zoodanig moet zijn, dat de bedrijven worden gesteund en niet individueel. Spr. geeft de vergadering dringend in overweging niet den moed te laten zakken doch het resultaat van de actie, welke in verschillenden vorm is gevoerd af te wachten. Hierna wordt eenigen tijd ge pauzeerd. Na Je pauze zegt de heer O. Koek, dat er dezen avond wel al heel veel gesproken is, doch van eenig resultaat inzake de 1 Mei-betanngen hebben we nog nieta ver nomen. En toch zal er iets moeten gebeuren wil n:et een overgroot deel van de inwoners voor goed in het moeras verzinken. Spr. zegt, dai het de gewoonte is van verschil lende bladen om met Oudejaar een opgave te verstrekken van belangrijke personen, welke in het afgeloopen jaar zijn overleden. Wanneer niet onmiddellijk wordt ingegre pen zoi men aan het einde van dit jaar alle tuinders en bloemtrekkers daarbij kun nen vermelden, want de toestand is ho peloos. De heer van der Zwet zou de zaak maar willen neergooien, de Overheid is dan verplicht de gezinnen te onderhouden. De heer Koek wijst er dan op. dat z.i. alle steun aan de arbeiders uit den booze is. Laat men de tuinders ondersteunen, dan kunnen zij de arbeiders aan het werk stellen en daar is niet zooveel geld voor noodig als nu voor de arbeiderssteun wordt uitgegeven. De Regeering begint aan de verkeerde zijde, zoo roept spr. verbolgen uit. Van onzen arbeid profiteeren honder den anderen. Moeten wij nu verzinken? Na nog enkele scherpe opmerkingen, waaruit wel duidelijk van den noodtoe stand blijkt, wordt ten slotte op voorstel van den heer B. van der Meer besloten een telegram van den volgenden inhoud aan de Regeering te verzenden: Een telegram aan de Regeering. „Tweehonderd georganiseerde tuinders van Roelofarendsveen in vergadering bij een, besprekende de noodtoestand, waarin de tuinbouwbedrijven verkeeren verzoeken met den meesten aandrang spoedig credie- ten te verleenen, teneinde den ondergang van den tuinbouw te voorkomen en vTagen onmiddellijk maatregelen om de hangende executies te voorkomen." De heer Kampsohöer zegt do vergade ring toe dit verzoek morgen, Vrijdag, met den Minister-President te bespreken en te ondersteunen, bij welke gelegenheid Zijne Excellentie mededeeling zal worden ge daan van den bij zonderen noodtoestand in deze plaats, welke onverwijlde Regeerings- maatregeen eischt. De heer Jac. van der Meer vraagt of het nu nog een tijd is om zegels te plak ken, wanneer we allemaal weigeren het te doen, dan hebben we een oplossing, zegt Bpr. om van deze lasten af te komen. De heer Kampschöer wijst er nog op, dat de R.-K. Staatspartij reeds lang ijvert voor een actieve handelspolitiek en hij spoort allen aan om gezamenlijk alles in het werk te stellen om de crisis te over winnen. De Pastoor het woord verkrijgende, zegt, dat we hedenavond veel hebben ge hoord, wat we al wisten. Er zou groote ro den tot wanhoop zijn, als wij ook niet wis ten, dat er Een is, die al onze nooden in een handomdraai kan wegnemen. Bidden we daarom met groot vertrouwen en groote nederigheid eiken dag tot God, dat hij on zen nood spoedig verlicht. De geest, adv., kap. Meereboer zegt dan, dat we toch niet moedeloos moeten wor den en dat we moeten bedenken, dat de jaren, welke achter ons liggen misschien veel meer abnormaal zijn geweest, dan het huidige jaar. We leven nu in een tijd van overgang, en die brengt logischerwijze zijn groote moeilijkheden met zioh. Bedenken we voorts, dat de Regeering niet almach tig is en blijven we ons vertrouwen stellen op den Almachtigen God. In zijn Blotwoord wijst de voorzitter nog op de medewerking, welke we van alle kanten ondervinden. Laten we dus nu on zen hoop stellen op de resultaten onzer actie. Hierna sluiting met den chr. groet. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK Donderdagmiddag kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de Burgemeester. Alle leden waren aanwezig behalve weth. C. van der Wiel en de heer C. W. G. Alkemade. Talrijke ingekomen stukken en adressen werden voorkennisgeving aangenomen of in handen van B. en W. gesteld om advies. De uitkeering aan de bouw vakarbeiders. Bij het verzoek van den Besturenraad van den R. K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph, om adhaesie te betuigen aan een adres aan den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw om den uitkee- ringsduur van de werkloozenkassen der bouwvakarbeiders te verlengen, vroeg ie heer Liefferink, wat dit voor zin had, daar deze menschen na uittrekking uit de werkloozenkas toch in de steunregeling van de gemeente vollen. Weth. Meijer, die als minderheid in het ooilege van B. en W. er voor is om adhaesie te betuigen, zegt, voor inwilliging van het verzoek te zijn niet zoo zeer om de arbeiders te helpen die in onze gemeente toch in de steunregeling vallen als wel omdat inwilliging van het verzoek voor de gemeente groote kosten zal bespa ren. De heer Krau vindt het jammer, dat alleen de R. K. Bond heeft geadresseerd en geen overleg heeft gezecht met de andere bonden. Dit lijkt op vliegen afsnoepen. De heeren van der Niet, Caspers en Vink mo- tiveeren hun stem voor het betuigen van adhaesie. Na een afwijzend betoog van den voorzitter wordt het verzoek met 6 tegen 7 stemmen afgewezen. Voor adhaesie betui ging stemden de heeren Krau, Meijer, van der Niet, Vink, Caspers en de Witt. Een adres van de sckelpenvisschers om het rijwerk van de gemeente zooveel moge lijk over hen allen te verdeelen, wordt ter afdoening in handen gesteld van B. en W„ die bij monde van den voorzitter mededeel den, dat een soortgelijk adres van de sohelpenvisschers gedeeltelijk reeds in uit voering was. De Winkeliersvereeniging te Noordwijk aan Zee had den Raad verzocht op de Zon dagen die vallen in de periode, dat de Bloemententoonstelling Florapark 1932 ge opend is, ontheffing te verleenen van de verordening op de winkelsluiting. B. en W. stelden voor de gevraagde ontheffing voor de geheele gemeente en den geheelen duur van den Zondag te verleenen. De Ohrist.- Historische fractie verklaarde zich bij mon de van den heer Admiraal tegen, terwijl weth. van der Wiel den voorzitter telefo nisch had verzocht den Raad te willen me dedeelen, dat hij zich met het voorstel van B. en W. in deze niet kon verecnigen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren van der Niet, Admiraal en de Witt. De jaarverslagen van de Comm. van Toezicht op het Lager Onderwijs, de Comm. tot Wering van Schoolverzuim, den school- artsendienst, den Vleeschkeuringsdienst, de Arbeidsbemiddeling en Werkloosheids verzekering worden voor kennisgeving aan genomen. De heer Liefferink zegt het te betreuren, dat zoovele kleine kinderen ge dwongen worden iederen dag met de tram naar Leiden te gaan omdat het onderwijs aan de openbare school onvoldoende aan sluiting geeft aan gymnasium en H. B. S. Het verzoekt B. en W„ hieraan aandacht te schenken. Aan B. en W. wordt een crediet verleend van 350.voor reparaties aan de mu ziektent te Noordwijk-Binnen. Eveneens krijgt het College een crediet voor het bouwen van een werkplaats en het inrichten van een magazijn voor het Gem. Electriciteitsbedrijf. Besloten wordt tot rioleering van het laatste gedeelte van het Kerkhofpad en bot verhuring van het gemeentelijk teelland aan den Heerenweg aan Th. van Oosten. Ongewenschte samenstelling. Het orgaan tot uitvoering van de ge meentelijke steunregeling is op het oogen- blik samengesteld uit weth. Meijer als voorzitter, twee leden van den Raad, drie vertegenwoordigers van armbesturen en diaconiën en drie vertegenwoordigers der verschillende vakbonden. De Minister van Einnenl Zaken had tegen deze samenstel ling bezwaar gemaakt, omdat naar zijn meening de meerderheid van het orgaan moest bestaan uit vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. B. en W. stelden voor om aan d-it bezwaar tegemoet te ko men, de drie vertegenwoordigers der Arm besturen en Diaconiën onder dankbetuiging te ontslaan en een lid van den Raad in het orgaan méér te benoemen. Over dit voor stel ontspon zich een zeer heftig debat. De hoeren Liefierink en de Witt betreuren het, dat juist de vertegenwoordigers der diaconiën hun congé krijgen. Zij zijn juist het meest onmisbaar met het oog op een goede uitvoering van de steunregeling. De heer Liefferink vestigt er de aandacht op, dat het orgaan zioh zeer onvoldoende houdt aan den eiscb van den Minister om ieder geval op zich zelf te bezien. Er wordt zooveel mogelijk getracht er uit te halen wat er uit te halen is en ieder werklooze zoo veel mogelijk het maximum te geven. De voorzitter verklaart voor eenigen tijd in het orgaan te zijn geweest omdat de zaken daar niet goed gingen en als hij den heer Liefferink hoort, daar nog niet goed gaan. Het orgaan heeft hem boen beloofd ieder geval individueel te bezien, nu hoort hij, dat dit niet is geschied zoodat het or gaan zijn belofte heeft gebroken. Hij be treurt het ook, dat over hem in het orgaan op zoo onprettige wijze is gesproken. Weth. Meijer vestigt er de aandacht op, dat juist hij in het college van B. en W. heeft voor gesteld de vertegenwoordigers van de arm besturen in het orgaan te laten. Hij is het niet met den voorzitter eens, dat het or gaan zijn belofte heeft gebroken. Men kan gemakkelijk van meening versohillen hoe de mdividueele behoeften der werkloozen zijn. De heer Liefferink kan meenon, dat 10.voor een werklooze voldoende is, maar het is spr.s volkomen recht te inee- nen, dat 12.noodig is. Hij kent ook de nooden der arbeiders veel beter dan deu heer Liefferink. De zaken worden boven dien in het orgaan individueel behandeld, doordat de naam van iederen werklooze met het voorgestelde steunbedrag wordt voorgelezen. Ieder lid van het orgaan kan dan zijn bemerkingen maken. De heer Liefferink zegt, dat men het op den duur beu wordt iedere keer aanmerkingen te maken. De heer vau der Niet zegt behalve met de nooden der werkloozen ook steeds met do belangen van de gemeente rekening te hebben gehouden. Hij heeft het nooit iemand moeilijk gemaakt een afwijkende meening te geven. Ten slotte wordt deze kwestie aldus opgelost, dat de heer van der Niet, die in het orgaan een vakbond vertegenwoordigt, tevens zal worden bo- schouwd zitting te hebben als lid van den Raad en alsnog twee raadsleden aan het orgaan toe te voegen. Na herhaalde stem mingen en bedanken van benoemde perso nen, waaruit duidelijk bleek de weinige ambitie om voor deze functie in aanmerkiug te komen, worden benoemd de leden van den Raad de heeren Vink en Soeteman. Steun voor de visschers. De voorzitter doet hierop mededeeling van een brief van den Minister van Bin- nenl. Zaken, dat de steun voor de visschers niet meer mag bedragen dan 8.voor man en vrouw en 0.75 voor ieder kind. De heeren Krau en van der Niet uiten zich hierover hevig verontwaardigd. Zij meenen dat de gemeente liever de rijkssubsidie moet weigeren, dan zich aan deze voor waarde te onderwerpen. Do voorzitter ves tigt er de aandacht op, dat alsdan de ge meente van hoogerhand ongetwijfeld zal worden gedwongen tot uitvoering van een regeling, die voor de arbeiders in het ge heel zeker niet beter zal zijn. Weth. Meijer vindt eveneens het door den Minister vastgestelde tarief absoluut onvoldoende, maar schrikt terug voor de gevolgen die voor de arbeiders zouden voortvloeien uit aanneming van het voorstel van de heeren Krau en van der Niet. Ten slotte wordt be sloten aan te nemen een voorstel van de heeren van der Niet en Meijer om noodge dwongen en om voor de arbeiders erger te voorkomen voor de visschers toe te passen het door den Ministér vastgestelde tarief, dooh tegelijkertijd alle pogingen aan te wenden om het, steunbedrag voor d,e vis schers gebracht te krijgen op hetzelfde be drag als voor de landarbeiders geldt. Centralisatie in de bedrijven. B. en W. hebben aan den Raad. aange boden een nieuwe beheersverordening voor de gemeentelijke bedrijven van gas, water en eleotriciteit, waarin is neergelegd het beginsel van splitsing van technisch be heer, boekhoudkundig beheer en kasbeheer. Zij stellen tevens voor deze beheers-spht- sing ook door te voeren voor den dienst DE NOOD IN KARPATHEN RUSLAND. In de laatste weken hobben de Commu nisten overdreven berichten verspreid over den nood in het Karpathengebied en daar door ©enerzijds belangstelling gewerkt voor dit gedeelte van Rusland, maar anderzijds door de overdrevenheid hunner nieuwstij dingen ook gegronde twijfel doen rijzen aan de waarheid der verhalen over den nood in het Karpathenland. Uit een schrijven van Mgr. Alexander Stojka, Vicaris van het Bisdom Uzhorod, blijkt evenwel, dat de nood inderdaad hoog gestegen is. De Ordinarius der Grieksch. Katholieke geünieerde Ruthenen uit Kar- pathon Rusland schrijft o.a.: „Dc Katho lieke Ruthenen zijn gewoon het feest der Opstanding des Heeren met groote plech tigheid te vieren. Van ouds bestaat bij h©n het gebruik met Paschen het „Pascha" te bereiden, d.i. verscheidene spijzen, die iu de Oostersche Kerk onder vele diepzinnige en poëtische ceremonieën gezegend wor den. Maar door de wereldcrisis en den langdurigen wintor zullen de Ruthenen dit jaar hun Paaschfeest niet kunnen vioren. Vele onschuldige kinderen in het Karpa thengebied zullen dit jaar met Paschen niet ©ens roggebrood hebben, wanneer men hen niet te hulp komt.... Zendt dus Uwe giften aan het Grieksch- katholieke bisschoppelijk Ordinariaat in Uzhorod, opdat wij nog alles kunnen voor bereiden voor het Grieksch-Katholieko Paaschfeest, dat dit jaar op den eersten Mei valt". De nood moet werkelijk al zeer hoog ge stegen zijn, wanneer de bevolking niet meer in staat is het Paaschmaal te berei den. Nu de Communisten en de Joden in do laatste maanden vrij groote bedragen naar het Karpathengebied gezonden hebben, ho pen wij niet alleen ter wille van do arme noodlijdende Ruthenen, maar ook in heb belang van de katholieke internationale solidariteit, dat de bede om hulp van Mgr. Stojka niet onverhoord zaA blijven. In do korte weken, die ons nog van het Ooster- sche Paasohfeest scheiden. Moge het den bezorgden Opperherder gelukken, zooveel bijeen te zamelen, dat zijne geloovigen hun Liturgisch Paasohfeest kunnen vioron. Hier in een buitengewone gelegenheid onze ge- unieorde Rutheensche Broeders te helpen. En de geünieerde Katholieken helpen is praktisch Hereenigingsworkl Openbare werken en in principe te beslui ten de boekhouding en het kasbeheer van de drie gemeentebedrijven en den dienst van openbaro werken in één hand to bren gen. De heer Braun verklaart zich een voorstander uit volle overtuiging. Zoo doet ieder ambtenaar het werk, waarvoor hij het meest geschikt is. De heeren Liefferink en Krau verklaren zich tegenstanders der centralisatie, omdat zij bang zijn van ver hooging van kosten en toeneming van het aantal ambtenaren. De heer Krau verklaart zich echter geen principieel tegenstander, maar hij wil ziel: eerst over deze zaak uit spreken als alle cijfers op tafel liggen. Weth. Meijer en de voorzitter verdedigen met klem het voorstel van B. en W. Zij meenen, zich beroepend op het uitvoerige door B. en W. uitgebrachte adviea, dat het voeren van een administratie op vier plaat sen noodzakelijk duurdor zal zijn, dan wan neer dit op een plaats wordt bijeenge bracht, maar ook al zouden do kosten even groot zijn, dan nog zou het voorstel van B. en W. de voorkeur verdienen omdat dit een veel betere organisatie der diensten ten gevolge heeft. Op verzoek van den voor zitter geeft do secretaris nog een techni sche uiteenzetting. Nadat nog verschillen de voor- en tegenstanders het woord heb ben gevoerd, wordt het voorstel aangeno men met 9 tegen 4 stemmen. Tegen stem den de heeren Krau, van der Niet, Lieffe rink en den Hollander. Besloten wordt tot hot aangaan van een geldleening groot 135.000.— tegen 5 V3 pet. a pari, voor verschillende buitengewone werken, die reeds zijn uitgevoerd. Bij het voorstel van B. en W. tot invoe ring van een belasting op tooneelvertoo ningen en vermakelijkheden met oen hof- fingsperoentage van 10 pet. verklaren de heeren den Hollander en Liefferink dat zij het betreuren, dat van te voren met be langhebbenden geen overleg is gepleegd. Zij stellen voor deze verordening aan te houden, teneinde B. en W. in do gelegen heid te stellen alsnog dit overleg te hou den. De voorzitter verdedigt het voorstel van B. en W. en zegt toe vóór de uitvoering overleg met belanghebbenden te zullen ple gen. Het voorstel van B. cn W. wordt hier op aangenomen. Hierop komt de rondvraag aan do orde. Naar aanleiding van een vraag van don heer van der Niet, wordt besloten aan de werkloozen nog een kolenboeslag te geven zoolang naar de moening van B. on W. de weersomstandigheden dit noodzakelijk ma ken. De heer Krau vestigt de aandacht op het vandalisme bij de openbare school, waar in de paasch vacant,ie 32 ruiten zijn stukgegooid en het dak ernstig is bescha digd door het inwerpen van grintstoenen. Hij verzoekt meer toezicht. Nadat nog ver schillende vragen zijn gesteld cn door den 'voorzitter zijn beantwoord sluit deze de vergadering. zal vooral in dezen tijd de kooplust trekken door doel treffende reclame.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11