FRANKRIJK SLUIT ZIJN GRENZEN SPORT F DONDERDAG 21 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Represaille voor den maatregel betreffende den Colorado-kever. AUTOMOBILISME MERKWAARDIGE CITROëN- PRESTATIE. 100.000 K.M. in 40 dagen. ONZE BLOEMBOLLENHANDEL OP FRANKRIJK. Reuter seint uit Parijs aan de „Msbd.": De Journal Officiel" publiceert een of ficieel besluit, waarbij met ingang van heden, bij wijze van represaillemaatre gel (mesure de réciprocité) verboden wordt de in- en doorvoer in Frankrijk van aardappelen, tomaten, melanzaanappels, levende planten, knollen, bollen en ver- sche groenten afkomstig uit Nederland. Onze regeering was reeds eenige dagen geleden door den Franschen gezant op de hoogte gesteld van de kcmst van boven- staanden maatregel, welken men kan be schouwen als represaille tegen Neder land en de andere landen, die Fransche groenten en aardappelen zijn gaan weren, vanweee den daarin voorkomenden, be- smetteliiken Colorado-kever. De Nederlandsche regeering moest dit voor de Fransche bodemproducten doen, omdat deze anders hier konden worden ingevoerd en ook nog als Nederlandsch product uitgevoerd Dit gold in het bijzon der voor de Fransche aardappelen. Deze zijn gedeeltelijk voortgekomen van Ne derlandsch pootgoed. Tot dusver werden ze hier niet ingevoerd, maar nu was zoo wel in- als doorvoer te wachten, daar En geland op denzelfden grond als wij zijn grenzen voor den Franschen invoer had ge sloten De maatregel der Fransche regeering is weinig minder dan verschrikkelijk voor den export van onze bodemproducten, want het zijn deze vooral, die getroffen worden, daar Engeland en Duitschland, hoewel ook genoemd in het Fransche de creet, daar zij ook maatregelen namen op grond van den colorado-kever, geen noe- menswaardigen uitvoer van deze produc ten naar Frankrijk hebben. Het handelsverdrag, dat wij met Frank rijk hebben, heeft een zóó mageren in houd, dat het ons in een zeer speciale po sitie plaatst tesrenover maatregelen als dit land nu neemt. Men bedenke dat Ne derland nog eenige andere belangen, oa. betreffende den zuiveluitvoer in Frankrijk heeft. Wij vernemen intu-sschen, dat de onder handelingen tusschen onze regeering en die van Parus over deze kwestie in vollen gang zijn. Het is te hopen, dat zij eenig resultaat mogen hebben voor den export van de branches, die juist weer iets begon nen op te leven. Nadere bijzonderheden. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Rijkslandbouwconsulent- te Parijs het Journal officieel van heden, 20 April, de mededeeling bevat, dat bij wijze van reciprociteitsmaatregel de in- en door voer uit Gr.-Brittannië. Duitschl. en Ne derland is verboden van: aardappelen; versche groenten; levende planten, bollen, knollen en wortelstokken. Zendingen, welke vóór 22 April zijn afge zonden, worden nog toegelaten. Pootaardappelen zijn uitgezonderd van dezen maatregel met dien verstande, dat deze zonder speciale invoervergunning worden toegelaten, wanneer het betreft zendingen geselecteerde poters, vergezeld van een certificaat betreffende selectie en gezondheid, afgegeven door de daartoe be voegde officieele autoriteit in het land van oorsprong. Ongekeurde en ongeselecteerde poters worden alleen toegelaten op invoervergun ning, aan Fransche importeurs, af te ge ven door het Fransche departemnt van Landbouw In aansluiting op dit bericht, verdient vermelding, dat onze export naar Frank rijk in 1931 er als volgt uitzag: WIELRENNEN VETERANEN IN DE WIELERSPORT. Een groot wielrenner is een Engelsch dokter, die 20 maal van Calais naar Stet tin gespurt is, bovendien nog eenmaal even doorreed tot Rusland. Hij is momenteel 75 jaar en buitengewoon lenig, wat bij aan zijn ijverig wielrennen toeschrijft. Hij ge looft dat wielrijders dus lang leven. Wer kelijk zijn in vele wielrijdersvereenigingen leden, die reeds meer dan 80 jaar oud zijn. Vele van deze veteranen der wielrij- derssport fietsen nog iederen dag. Een 76-jarige fietst reeds sinds het jaar 1874, gebruikt nog thans een rijwiel, dad, hij in 1896 gekocht heeft. Een oude pastoor heeft nog na zijn 80e verjaardag gefietst en hij meent ook, dat hij zijn lenigheid aan deze sport te danken heeft. VOETBAL DIOC. HAARL. VOETBALBOND. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. De Junioren-competitie. Uitslagen van Zondg 17 April: Afdeeling B. Lisse IIS. M. C. I 30. Programma voor Zondag a.s.: Afdeeling C. S. M. O. IIMeerburg II (A. Knecht). Aanvang 1 uur. In verband met den wedstrijd Lisse I Voorloopig juniorenelftal konden geen meerdere wedstrijden worden vastgesteld. De competitieleider, P. J. A. DE VRIND. Kleiaardappelen, een gewicht van 19.835.000 K.G. ter waarde van 1.192.000. Veenaardappelen, een gewicht van 2.208.000 K.G. ter waarde van 94.000. Zandaardappelen, een gewicht van 9.948.000 K.G. ter waarde van 412.000. Pootaardappelen, een gewicht van 32.163.000 K.G. ter waarde van 2.201.000. Bloembollen, een gewicht van 1.615.000 K.G., ter waarde van 1.109.000. Afgesneden bloemen, een gewicht van 685.000 K.G., ter waarde van 1.283.000. Levende planten, een gewicht van 373.000 K.G., ter waarde van 114.000. Onze tuinbouw-export naar Frankrijk, die in 1930 een gewicht van 12.905.000 K.G. had en een waarde van 703.000, was in 1931 opgeloopen tot 15.984.000 K.G., ter waarde van 1.157.000. Wij ontleenden deze cijfers aan het „Jaarboe-k van het Centraal Bureau van de veilingen in Nederland" over 1931, dat een schat van goed verwerkte ge gevens bevat en dat wij den belangheb benden in het wel en wee van ons plat teland aanbevelen. Dat ook in dit werk op actieve handelspolitiek wordt aange drongen, wil onze land- en tuinbouw het hoofd boven water houden, was te ver wachten. De Fransche maatregel, die niet met billijkheid te rijmen valt en ons platte land weer een afzet van een millioen of vier ontneemt, zal onze menschen niet in meer enthousiasme voor het vrijhan delsstelsel ontsteken DE BLOEMBOLLENHANDEL GETROFFEN. Naar aanleiding van den Franschen ver geldingsmaatregel, namelijk het verbieden van den in- en doorvoer van tuinbouwpro ducten uit Nederland, verneemt de „Tel." uit de kringen van den bollenhandel, dat waar ook de bollen onder dit verbod val len, de Nederlandsche bloembollenhandel eveneens gedupeerd is. Al is de uitvoer naar Frankrijk niet alles-beteekenend, toch werden er in 1931 1.600 000 K.G. bolgewas sen uitgevoerd ter waarde van ruim 1 mil lioen gulden. Indertijd heeft de Ned. Re geering om advies gevraagd bij de vei- lingsvereenigingen en ook bij de bloembol len vereenigingen. De regeering wilde we ten wat er in verband met het voorkomen van den Coloradokever in Frankrijk ge daan moest worden, invoerverbod of niet. De veilingsbesturen adviseerden: verbie den. De bloembollenvereenigingen daaren tegen adviseerden om daartoe niet over te gaan met het oog op mogelijke represail les. Wat betreft den Coloradokever is de Plantenziektenkundigen Dienst volkomen in staat dit euvel het hoofd te bieden en ook Engeland zou men op dit punt vol doende veiligheid verzekeren. De regeering heeft echter het advies der veilingsvereeni- gingen opgevolgd en verbood den invoer van aardappelen en versche groenten of stond dit slechts op certificaat toe. Intusschen is de bloembollenstreek mede de dupe geworden van den maatregel, waartegen zij gewaarschuwd heeft. Al heeft de uitvoer naar Frankrijk dan pro- centsgewijs minder beteekenis, men kan in dezen tijd niets van zijn afzetgebied missgn. De heer Krelage wees er nog zeer on langs op, dat de bloembollenteelt staat of valt met den export MEDISCHE KEURING VOOR VOETBALLERS AANSTAANDE? Op de komende al gem e ene vergadering van den K. N. V. B., is, naar bet „Hbld." meldt, een voorstel te wachten van de me dische oommissie, om medische keuring voor nieuwe leden verplichtend te stellen. Onder sportieve en technische controle heeft een Citroën-serie wagen met 6 cylin- der-inhoud op de autobaan van Lisiae Monthlery 100.000 K.M. geloopen in 958 uur 29 min. 14.20 sec., met een gemiddelde van 104.331 K.M. per uur. Hiermee werd een wereldrecord verbeterd op de 100.000 K.M. en even later was ook het wereldrecord op de 40 dagen geklopt. Het eerste record op den langsten af stand en wel 10.000 K.M. kwam in 1925 aan het Italiaansche merk Ansaldo. Het ging in 1925 met 15.000 K.M. aan een andere Ita liaansche firma over n.l. de O. M. Daarna volgde de Engelsche Invicta met 25.000 K.M. Twee jaar later kwam de Amerikaan- sohe wagen Marmont met 45.000 K.M. en hetzelfde jaar legde een Studebaker den zelfden afstand af met een beter gemiddel de. In 1930 bracht het Franeche merk Voi- sin het record op 50.000 K.M. Citroëm heeft dit nu verdubbeld en de directeur looft een millioen france uit aan den eersten constructeur van welke natie ook die voor 1 October a.s. de 93 records, waaronder 62 internationale records, welke de wagen bij deze gelegenheid vestigde, weet te verbeteren. DE NIEUWE FORD 8-CYLINDER. Nieuwe constructies en vereenvoudigingen. De nieuwe Ford is uit! Ford brengt een 8-cylinder-automobiel op de markt, die binnenkort in Nederland ook zijn intrede zal doen. Het is een flinke ruime wagen met vlot te moderne lijnen vanaf de punt-radiateur en de schuine voorruit tot de achter aan het chassis geplaatste benzinetank. De motor is een V-8, d.w.z. een motor met twee rijen van 4 cylinders onder een hoek (van 90 gr.) ten opzichte van elkaar ge plaatst. De nieuwe Ford V-8 vertoont eenige in teressante nieuwe constructies en vereen voudigingen. Klepstooters zijn bijv. uit den motor vervallen; kleppen met een breeden voet, een Ford patent, worden recht streeks gelicht door de nokken. De uit- laatkanalen zijn aan een stuk met een cy- linderblok gegoten. De inlaatleiding is ais een aluminium deksel uitgevoerd, dat de ruimte tusschen de twee cylinderrijen af dekt. Boven op deksel is de z.g. „val- strooan" carburateur gemonteerd, voorzien van een grooten geluiddemper op de luchtinlaat. De ontsteking wordt automa tisch geregeld. Boring en slag zijn resp. 77,99 en 95,25 m.m. Deze Ford V-8 motor kan 65 rem- paardekraohten ontwikkelen. Als men na gaat, dat Ford er door uitstekende mate- rialenkeu® en doeltreffende oonstructie in geslaagd is het gewicht van dezen nieuwen wagen zóó laag te houden, dat dit slechts een 45 kg. meer bedraagt dan dat van den vroegeren model A 4-cylinder Ford, dan kan men zich voorstellen, dat deze V-8 mo tor den wagen een formidabel snel optrek ken en een gemakkelijk te bereiken hooge snelheid geeft. Deze laatste bedraagt ca. 120 K.M. per uur. Wat het gewieht betreft, is ook de ver houding van het z.g. niet-afgeveerde ge wicht ten opzichte van het afgeveerde zeer gunstig, waardoor de wagen een bijzonder vaste ligging op den weg heeft. Verdere technische bijzonderheden zijn een geheel nieuwe stuurinrichting met een slot, gecombineerd met het contactslot, en een „synchro-mesh" drie-versnellingen gangwissel met geruischlooze tweede ver snelling. Een en ander maakt op en neer schakelen van de 2e op de 3e versnelling en omgekeerd bij elke snelheid zonder bij geluiden mogelijk. Het comfort en de besturing van den nieuwen Ford hebben het onderwerp van speciale studie uitgemaakt, De achterveer is oa. achter de achteras geplaatst, waar door men deze zeer soepel heeft kunnen maken en bovendien de achterzitplaatsen nog 5 c.M. lager zijn komen te liggen. Ook het dubbeldoorgezette chassisraam geeft een lage ligging van het geheel. De hier door bewerkstelligde lage ligging van 't zwaartepunt werkt eveneens vastliggen op den weg in de hand en verhoogt het gevoel van veiligheid. De krachtige vier-wielrem- men, welke mechanisch bediend worden en het feit, dat alle ruiten van de carrosserieën van triplex onsplinterbaar glas zijn, dragen ook in niet geringe mate bij tot de veilig heid. Een belangwekkend nieuw détail, dat het comfort zeer ten goede komt, is de thermostatische regeling van de dubbel- werkende hydraulische schokdempers, waardoor deze onderdeden zich automa tisch instellen en in hun werking niet on derhevig zijn aan de invloeden der wisse lende buiten-temperatuur. Ook de groote bandenmaat 18" X 5.25", de flinke been- en hoofdruimte en de afstelbare bestuur ders-zitplaatsen in de gesloten modellen, dragen het hunne bij tot het oomfort van den nieuwen Ford. 14 verschillende carrosserie-modellen in verschillende aantrekkelijke kleuren en met diverse bekleedingstoffen worden op de nieuwe Ford V-8 chassis ale standaard- uitvoering geleverd, terwijl hetzelfde chas sis met dezelfde carrosserieën ook tegen een lager prijs verkrijgbaar zal zijn met een verbeterden 4-cylinder motor, welke thans 50 rem-P.K. ontwikkelt. „Meb." PAARDENSPORT Renbaan Duindigt. De Maatschappij Renbaan Duindigt heeft voor Donderdag 5 Mei (Hemelvaarts dag) en Maandag 16 Mei (tweeden Pink sterdag) de volgende programma's vastge steld: Draverijen. 5 Mei L Asbaprijs, prijzen- draverij 4e klasse voor paarden van 3 en 4 jaar, dei nog geen 650 gewonnen heb ben. Belasting: voor iedere gewonnen 300 20 M. Ontheffing volgens de bepalin gen. Afstand 1750 Meter. II. Amaliaprijs, prijzendraverij le klasse voor Nederlandsche paarden. Afstand 2010 Meter. Paarden, die 2000 of minder ge wonnen hebben, gaan van start. Belasting: voor iedere meerdere gewonnen 2000 20 M. IIL Alwinaprijs, prijzendraverij 3e en 4e klasse. Afstand 2050 Meter. Belasting: voor iedere gewonnen 500 20 Meter. Ont- heifing voor 3 en 4 jarigen volgens de be palingen. IV. Eerste Heerrijdersprijs, handicap le klasse. Afstand 2010 Meter. Open voor paarden, die het eigendom zijn van leden der Nederl. Heerrijdersclub, te rijden door werkende leden dier club. Sluiting van de inschrijvingen Vrijdag 15 April. 16 Mei. I. Brunhildeprijs, prijzendraverij 4e klasse. Afstand 1750 Meter. Ontheffing volgens de bepalingen. Belasting: voor iedere gewonnen 300 20 Meter. II. Tweede Heerrijdersprijs, handicap le klasse. Afstand 2010 Meter. Open voor paarden die het eigendom zijn van leden dor N. H. C., te rijden door werkende le den dier club. III. Bambinoprijs, prijzendraverij 2e en 3e klas. Afstand 2010 meter. Paarden, die 700 of minder gewonnen hebben, gaan van start. Belasting: voor iedere meerdere gewonnen 800 20 meter. IV. Pinksterprijs, heatprijzendraverij le klas. Afstand 1710 meter. Paarden, die 4000 of minder gewonnen hebben, gaan van start. Belasting: voor iedere meerdere gewonnen 2000 20 meter. Sluiting van de inschrijvingen Vrijdag 29 April. Rennen. 5. Mei. I. Rabellaprijs, 1350 me ter. Gewicht kg. onder de schaal. II. Alcantaraprijs, 1900 meter. Gewicht 1J4 kg. onder de schaal. In beide rennen 1 kg. belasting voor iederen gewonnen ren in 1931. Sluiting der inschrijvingen 15 April. 16 Mei. I. Barcarollaprijs, 1300 meter. Gewicht 3y2 kg. onder de schaal. II. Bassanoprijs, 2200 meter. Gewicht l^kg. onder de schaal. In beide rennen 1 kg. belasting voor iederen gewonnen ren in 1931. Sluiting der inschrijvingen 29 April. 22 Mei. I. Cherubinprijs, 1050 meter. Ge wicht volgens de schaal. II. Caligulaprijs, 1800 meter. Gewicht lj^kg. onder de schaal. In beide rennen 1 kg. belasting voor iederen ren gewonnen in 1931. Sluiting der inschrijvingen 6 Mei. 29 Mei. I. Dianaprijs, 1350 meter. Gewicht 3 yt kg. onder de schaal. ïl. Double Canceprijs, 2100 meter. Ge wicht lyi kg. onder de schaal. Sluiting der inschrijvingen 13 Mei. In alle rennen is de belasting voor paar den, die in 1932 drie of meer rennen ge wonnen hebben, voor iederen gewonnen ren in 1932 kg., 2 rennen gewonnen in 1932 bela-sting 4 kg. en één ren 1 kg. De ontheffing van paarden, die in 1932 geen ren wonnen, 3 kg. HOCKEY NEDERLAND—BELGIS (studenten) 2—1 Op het veld van do hockeyclub „Amster dam" vond gistermiddag een interland wedstrijd plaats tusschen twee studen ten hockeyploegen van Nederland en Bel gië. Een dergelijke ontmoeting werd voor de eerste maal gehouden en is reeds da delijk een aardig succes geworden. De be langstelling was uit den aard der zaak gering bovendien werkte het weer niet mee maar wat het vertoonde spel betreft mogen beide ploegen zeer zeker tevreden zijn. Er werd in het algemeen vlot gecombineerd, terwijl het tempo vrij snel was. Alleen de afwerking liet veel to wenschen over, terwijl het schieten zeer slecht verzorgd was. In beide elftallen waren eenige zwakke plekken aan te wijzen, dooh ook eenige sterke spelers kwamen in beide ploegen uit. Wanneer we met de Belgen beginnen viel vooral in de eerste helft het uitstekende backspel van den internationaal Paquet op. Hij on derbrak vrijwel iederen aanval en plaat ste met scherpe schoten steeds naar zijn voorhoedespelers. In de verdediging werd Paquet zeer goed gesteund door van Dam me. Voorts speelde de rechtsbuiten Ba- zaroff zeer snel en gaf verscheidene goe de voorzetten, waarvan echter het mid dentrio niet kon profiteeren door het slechte schieten. Bij de Nederlanders wa« onze interna tionale spil Ter Haar goed op dreef, ter wijl Kist en Maass in de voorhoede op vielen. Kist wist na tien minuten spelen het eerste doelpunt te maken, waaTbij hij de geheele Belgische verdediging passeer de. Gedurende vrijwel de geheele eerste helft stortregende hot, zoodat de spelers en de weinige toeschouwers door en door nat werden. In de tweede helft maakte op soortgelijke wijze als Kist voor de pau ze de Belgische midvoor Neirynck den stand gelijk. Een kwartier voor het einde gelukte het Maas uit een corner den stand op 21 te brengen. Ondanks heftige pogingen van de Belgische voorhoede om den gelijkma ker te forceeren, slaagde men er niet in, zoodat Nederland den eersten studenton- landenwedstrijd met 21 heeft gewonnen. AMSTERDAM—REST VAN NEDERLAND. Zondag 24 April a.s. speelt de Neder landsche hockeykampioen „Amsterdam" te Amsterdam tegen de „Rest van Neder land". Naar wij vernemen is het elftal van de „Rest van Nederland" als volgt samengesteld Doel: De Jong (Hilversum). Aohter: Donk (Bloemendaal) en Tres- li ng (H. O. C.). Midden: De Looper (Hilversum), d. Rovaert (H. D. M.) en Van Lierop (Hil versum). Voor: Gunning (Bloemendaal), D'e Geer (H. D. M.), Dupon (Haagsoh Lyceum Club) Kist (T. O. G. O.) en van der Haar (H. L. C.). ZWEMMEN DE NATIONALE ZWEMKAMPIOEN SCHAPPEN. Naar wij vernemen is er een wijziging gekomen in de data der nationale zwem- kampioensohappen, welke oorspronkelijk op Zaterdag 2 en 3 Juli te Assen zouden worden gehouden. Op 2 Juli vertrekt ech ter van Rotterdam de Nederlandsohe ex peditie voor de Olympische Spelen te Los Angelos, waarbij de zwemsters natuurlijk ook behooren te zijn. In verband hierme de heeft men de data van do nationale zwemkampioenschappon te Assen thans vastgesteld op Zaterdag 18 en Zondag 19 Juni a.s. Na deze kampioenschappen zal hoogstwaarschijnlijk een definitieve be slissing worden genomen hoe de indeeling der zwemsters voor de verschillende num mers zal zijn. Naar men weet staan de volgende nummers op het Olympisch pro gramma: 100 en 400 meter vrije slag, 100 meter rugslag, 200 meter schoolslag en 4 x 100 meter estafette. Voorts nog spring- nummers. SCHAKEN Promotiewedstrijden L. S. G. II Het tweede tiental van het Leid ach Schaakgenootschap werd kampioen in zijn groep (2e klasse B Noord). Het moet nu twee wedstrijden spelen tegen nummer laatst van de hoogore groep (2e klasse A Noord) d. i. het Haagsche Westerkwartier I. De eerste wedstrijd is bepaald op Dins dag a.s., de Haagsche club is dan de gast van de Leidsohe. De wedstrijd zal om 8 uur aanvangen en wordt gespeeld in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk", het clublokaal van L. S. G. De tweede wedstrijd is vastgesteld op Maandag 9 Mei a.s. in Don Haag. Om het kampioenschap van Leiden en Omstreken. In den eindstrijd zullen uitkomen: W. F. Snieder, W. H. Bosscha, P. L. J. Rassers en G. Bosscha: Aa. Maandag en Dins dag zullen de eerste partijen gespeeld wor den en wel Maandag de partij SniederG Bosscha in Café Neuf, het clublokaal van „Philidor" Dinsdag d. a. v. dc partij W. H. BosschaRassers in de bovenzaal van „De Turk". De deelnemors zullen een dub bele ronde spelen. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 343. De haas was eerst voor, wat niemand behoort te verbazen, als menweet, dat de haas een der snelvoe- tigste dieren is. De haas was zeker van de overwinning, toen ze bij het hek kwamen. Nu was het eekhoorntje in zijn element, want dat was klauteren gewend en de haas gleed telkens weer naar beneden. 344. Eerst geraakte de eekhoorn dan ook voor, maar ze waren weer gelijk, toen ze bij een sloot kwamen, waar over twee dunne planken waren gelegd, waarover ze moesten wandelen. Het was eigenlijk meer balanceercn, waarbij het gevaar bestond, dat zij hun evenwicht zouden verliezen en in het water plonsen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7