KERKNIEUWS RECHTZAKEN UIT DE OMGEVING FLY-TOX F9M AGENDA UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS DONDERDAG 21 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 JHR. VAN SASSE VAN YSSELT. Gisteren herdacht de heer jhr. mr. A. F. O. van basse van Ysselt, lid der Eerste Kamer en president van het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch zijn tachtigsten ge boortedag. Een stroom van gelukwenschen bereikte den jubilaris. Ook tal van bezoe kers verschenen om den tachtigjarige ge luk te wenschen: Des middags is jhr. Van Sasse van Ysselt gehuldigd in de groote vergaderzaal van het Provinciaal Genoot schap v. Kunsten en Wetenschappen door een groot aantal autoriteiten gehuldigd. NEDERLANDSCHE TUINBOUWRAAD. In de laatst gehouden vergadering van den Nederlandschen Tuinbouwraad werd de rekening en verantwoording over het jaor 1931 goedgekeurd. Omtrent de Nederlandsche deelneming aan de Gentsche Floraliën 1933 werd nog geen definitieve beslissing genomen. Mededeeling werd gedaan van de ge troffen regelingen metbetrekking tot de deelneming aan een inzending op de jaar beurs te Keulen. Een voorstel om goedkeu ring te verleenen tot wijziging van den naam van het Comité voor Economisch Verweer werd aangehouden en besloten daarvoor in de vergadering van dit Comité nadere inlichtingen in te winnen. Naar aanleiding van een verzoek tot be schikbaarstelling van bloemen, planten enz. van het Initiatief Comité Amsterdam, ten behoeve van de organisatie van een Herfstfeest, werd besloten, daaraan geen steun te verleenen. De Raad sprak zich an dermaal principieel uit tegen dergelijk soort steunvcrleening in den vorm van het gratis verstrekken van bloemen en planten en stipuleerde nog eens uitdrukkelijk dat de algemeen geldende gedachte, dat de Tuinbouw in staat is en bereid om zonder betaling dergelijke versieringen te doen aanbrengen, uit den booze is en volkomen in strijd met de moeilijke positie, waarin de tuinbouwbedrijven verkeeren. Ten slotte werd andermaal als vertegen woordiger van den Raad in den Hoogen Raad van Arbeid aangewezen de heer F. V. Valstar te Naaldwijk. DE EX-KEIZER NIET NAAR ST. THOMAS. Hij wil geen reclame-object zijn. V. D. seint uit Washington: Volgens alhier ontvangen berichten heeft de gouverneur vaai de vroeger Deen- sche, thans Amerikaansche Virgin-islands medegedeeld, dat de Handelskamer en een particuliere organisatie van het eiland St. Thomas (het grootste van de eilanden groep, dat een oppervlakte heeft van 73 K.M.2, met een inwonerstal van 10000, waarvan 7800 in de hoofdstad St. Thomas) den vroegeren keizer van Duitschland uit- genoodigd tot herstel van zijn gezondheid naar St.-Thomas te komen. Deze uitnoodi- ging zou het gevolg zijn van krantenberich ten, volgens welke den ex-keizer het West- Indische klimaat door zijn medische raad gevers warm zou zijn aanbevolen. De Amerikaansche regeeringsinstanties weigeren mededeelingen te verstrekken no pens de uitnoodiging. Officieus verluidt evenwel, dat de Amerikaansche regeering waarschijnlijk geen bezwaar zal maken, ingeval de vroegere geallieerden eveneens in een verblijf van den vroegeren keizer op St. Thomas toestemmen. Bij informatie is gebleken, dat bij de Amerikaansche legatie te 's-Gravenhage van de uitnoodiging, waarvan bovenstaand bericht spreekt, tot heden nog niets be kend is. Naar wij uit Doorn vernemen, had de ex-keizer hedenmorgen nog geen uitnoo diging ontvangen om zich naar het Ame- rikaansch West-Indische eiland St. Tho mas te begeven. Verder vernemen wij, dat de ex-keizer, wanneer hem een dergelijke uitnoodiging zou geworden, hieraan geen gevolg zal geven. Aan deze mededeeling wred toe gevoegd, dat de ex-keizer zich niet als reclame-object wil laten gebruiken. KAN DE RIJKSBEGR00TING VAN 20 MILL10EN WORDEN ONTLAST? Dr. baron Wittert van Hoogland over de Staatsbijdrage aan het Invaliditeitsfonds. In de algemeene vergadering van de Vereeniging van Raden van Arbeid, wel ke gisteren te Amsterdam in de ïndus- trieele Club plaats vond, werd dr. baron Wittert van Hoogland wederom voor den tijd van drie jaar met algemeene stem men herkozen als voorzitter der ver eeniging. Deze benoeming aanvaardende, legde baron Wittert den nadruk op de moei lijke tijden die wij doormaken. Hij wees er op, dat slechts dan de Staat bij machte zal zijn zijn sociale taak te ver vullen, indien alle uitvoeringsorganen streven naar zoo economisch mogelijke inrichting van hun bedrijf. Bezuinigin gen moeten aangebracht worden overal, waar dit zonder schade geschieden kan. Slechts op die wijze is het mogelijk de regeering te steunen om vitale belangen veilig te stellen. In onderling overleg tusschen Rijksver zekeringsbank, Verzekeringsraad en Ra den van Arbeid zal ongetwijfeld ook de administratie der sociale verzekering nog vereenvoudigd kunnen worden en daar door de kosten gedrukt. Dit overleg heeft plaats in een vorm die vertrouwen wekt op gunstige resultaten. Ten aanzien van de Staatsbegrooting zullen echter doze te verwachten bezui nigingen geen voldoende gewicht in de schaal leggen. Daarom meent baron Wit tert, dat het denkbeeld mag worden over wogen ofhet niet gewenscht ie de Staatsbijdrage aan het Invaliditeitsfonds gedurende eenige jaren stop te zetten. Dit beteekent practisch niet anders dan dat de lasten voor de sociale verzekering over een langeren termijn verdeeld wor den en dus van het tegenwoordig ge slacht worden afgenomen om te drukken op het nageslacht. Hiertegen bestaat z.i. in de tegenwoordige ernstige omstandig heden geen bezwaar, aangezien daardoor het groote volksbelang, dat door de so ciale verzekering behartigd wordt, niet wordt aangetast, terwijl daardoor de Staatsbegrooting van een twintigtal mil- lioenen guldens wordt ontlast. De positie immers van het Invaliditeitsfonds is een zoodanige, dat zulks zonder eenig be zwaar kan geschieden. DE ELECTRISCHE FIETS Zooals gisteren medegedeeld, zal in den handel komen een electrische fiets, ont worpen door Philips te Eindhoven, welke aan vijf Nederlandsche fabrieken het recht heeft verleend, dit model te construeeren, n.l. de N.V. Burgers EN.R. te Deventer, Gazelle-rijwielfabriek te Dieren, Jüncker- rijwielrabriek te Rotterdam, N.V. Simplex machine- en rijwielfabriek te Amsterdam en de N.V. Handelmij. R. S. Stokvis Zn. te Rotterdam. Vermoedelijk zullen de electrische fietsen over een maand op de markt verschijnen. De electrische fiets aldus de „Tel." krijgt een Varta-accu en een Emi-motor. De bak voor de accu zit laag vóór de trap pers, de motor beneden het zadel met ket ting-aandrijving op het achterwiel. De maximum-snelheid zal 22 K.M. zijn, ter wijl men met de accu ongeveer 80 K.M. kan afleggen. De accu kan met behulp van een gelijk- richter 'b nachts op het gewone net gela den worden. Deze gelijkrichter is in den prijs inbegrepen. De prijs zal zeker niet lager dan 230 zijn. De electrische fiets wordt een een heidsmodel, zoowel voor heeren als dames. Men kan met deze fiets niet racen. Er is maar één snelheid, in zooverre, dat men door den stroom af te sluiten, een eind met de vaart kan doorrijden en ook alleen kan trappen, om de snelheid te beperken. Aan het rechterhand vat van het stuur zit de handle, waarmee de stroom wordt inge schakeld. Vooral in de stad op asfaltwegen lijkt ons de electrische fiets wel practisch. Zij rijdt zeer regelmatig, zonder motorge- plof en geluidloos schiet de fiets vooruit. Of er, als deze fiets veel gebruikt wordt, langs de wegen kleine laad-stations zullen verrijzen, zal nog moeten blijkenOf men ze ook op afbetaling zal kunnen koo- pen. weten we niet. De correspondent van de „Tel." te Eind hoven heeft bij de N.V. Philips nog enkele verdere informaties ingewonnen. De heer M. Franken wees er op, dat het beginsel, waarvan het laboratorium bij zijn onder zoekingen een jaar geleden is uitgegaan, was op de eerste plaats: eenvoud en een zoo groot mogelijke snelheid bij een ge ring vermogen. Het zou namelijk wel doen lijk geweest zijn, nog een rijwiel te con strueeren met zwaardere accu, waardoor ook de kracht grooter werd, dooh voor de practijk zou dit ernstige bezwaren opleve ren. De bedoeling is intusschen niet de motorfiets te vervangen doch een rijwiel samen te stellen, dat het voor de fiets mo gelijk maakt als free-wheelend toch een behoorlijke snelheid te bereiken, die men intussohen door meetrappen zelf nog flink kan opvoeren. Het rijwiel doet aa-n een versterkte damesfiets denken, wat uiter lijk betreft. Met een enkele handbeweging is de motor op gang te brengen en hij blijft met gelijkmatige snelheid doorwerken. Toch is het voor den langen levensduur van het motortje aan te bevelen bij bet starten eerst eenige malen mee te trappen en eerst dan het motortje op gang te bren- gcn. Wij werden, aldus genoemde corr., in de gelegenheid gesteld, een der proeffietsen te berijden en ondergingen de eerste sen satie van een vaart van 20 K.M., zonder een enkele voetbeweging. Door mede te trappen kan men deze echtor spoedig tot 30 K.M. per uur opvoeren. Bij de construc tie van de fievsen, die overigens me*r eou aanjre-egenheid is van de vijf betrokken rijwielrabrieken, wordt natuurlijk speciaal gelet op een /.eer sterke uitvoering, zoodat de grootere snelheid ook op een oneffen wegdek geen bezwaren inhoudt. Het elec trische rijwiel zak ook in den handel wor den gebracht als een semi-transportmodel. PATER CYRILLUS THEWES O.Carm. t Men schrijft aan de „Msb." In het klooster der E.E.P.P. Oarmelieten te Sao Paulo (Brazilië) overleed 19 dezer, voorzien van de H. Sacramenten der Ster venden, de Hoogeerw. Pater Cyrillus The- Hij werd gebaren te Goes 17 Febr. 1870. Na zijne studies gemaakt te hebben aan de Latijnsche school te Gemert, trad hij in de orde van O. L. Vrouw van den Berg Car- mel te Boxmeer 4 Oct. 1889. Op 10 Augus tus 1896 werd hij priester gewijd. Na en kele jaren met vrucht werkzaam te zijn geweest als leeraar aan het Gymnasium te Zenderen, werd hij in 1902 tot prior be noemd van het klooster te Boxmeer. In October 1904 vertrok hij met eenige con fraters als overste naar Brazilië om de Braziliaansche Provincie der Paters Oar melieten die wegens gebrek aan leden dreigde ten onder te gaan, te herstellen. In Brazilië was hij vooral werkzaam in Rio de Janeiro en Sao Paulo. Aangesteld door den Hoogeerw. P. Generaal der orde als vicaris-Provinciaal werd hij na den dood van den laatsten Braziliaanschen Provin ciaal tot Provinciaal gekozen welk ambt hij gedurende vele jaren en meerdere ma len heeft bekleed. Met groot beleid en wijsheid heeft hij deze Provincie bestuurd en tot bloei gebracht. Op het oogenblik telt de Braziliaansche provincie 73 leden en wordt de Prelarue van Paracatu door de E.E.P.P. Oarmelieten bediend. In het onlangs gehouden Provin ciaal kapittel werd hij, niettegenstaande zijne gezondheid eenigszins geschokt was, nogmaals met het moeilijke ambt van pro vinciaal belast en wekte zijne verkiezing de hoogste verwachtingen. DE VERDUISTERING BIJ KR0LLER CO. Jhr. J F. van B. van den B., thans ge detineerd is door de Rechtbank te Rotter dam ter zake van verduistering bij de firma Kröller Co. van een bedrag van zeven ton, en valschheid in geschrifte veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Het Haagsche Gerechtshof, dat in hoo- ger beroep uitspraak deed, wijzigde de qua- lificatie van het tweede aan verdachte ten laste gelegde feit en bevestigde het vonnis voor zoover de straf betreft. De winkelsluiting te Rotterdam. B. en W. van Rotterdam hebben bij den raad een voorstel ingediend om een ver ordening vast te stellen tot aanwijzing van de dagen, waarop de bij de Winkel sluitingswet voorgeschreven bepalingen niet zullen gelden. Volgens dit voorstel zullen de sluitingsuren niet gelden gedu rende één week voor Paschen, één week voor Pinksteren en telkenjare gedurende ten hoogste negen, te voren door B. en W. bij openbare kennisgeving aan te wijzen werkdagen. Verder stellen zij (de meerderheid van B. en W.) geen afwijkingen of aanvullingen van de wet voor. De gemeenteraadsleden v. d. Brulle, Koopmeiners, v. d. Lugt, De Bruin, Ree- ser. De Groot en Van Burink hebben een ontwerp-verordening op do winkelsluiting ingediend, waarin o.m. wordt voorgesteld, dat de vischwinkels enz. tot des nachts halftwee geopend mogen blijven, terwijl de winkeliers in banket, chocolade, en sui kerwerken tot negen uur des avonds open mogen zijn. Ten aanzien van den Zondag wordt in overweging gegeven om de fruit winkels en de winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade worden verkocht, voor den verkoop, uitsluitend van die waren, gedu rende zes achtereenvolgende uren, liggende tusschen 's morgens negen uur en tien uur 1 'b avonds open te laten. N00RDWIJK AAN ZEE. Oranje-Vereeniging. Gisterenavond vergaderde de Oranjevereeniging \an Noordwijk aan Zee in Hotel „Centraal" onider voorzitterschap van den heer G. v. d. Luyt, die bij opening allen van harte welkom heette om hierna den secretaris gelegenheid te geven tot het lezen der no tulen, welke onder dank voor de goede weergeving onveranderd werden vastge steld. Ingekomen was een schrijven van het „Groene Kruis", dat dank bracht aan de Ó.-V. voor de verstrekte tractatie aan de kinderen van de Lighal; het bestuur stelde dit dankschrijven op hoogen prijs. Het verslag van den penningmeester gaf aan een inkomsten van 948.78 en een uit gave van 925.61, saldo 23.17. Waar er echter nog diverse rekeningen te betalen zijn tot een bedrag van pl.m. 100.— werd het afgeloopen jaar met nadeelig saldo beëindigd. Dit tekort zal allereerst worden weggewerkt met de contributies van dit jaar. Na enkele vragen over het ontstaan van dit nadeelig saldo, hetwelk hoofdza kelijk is ontstaan, door de mindere inkom sten, werd dit verslag door de vergadering goedgekeurd en bracht de Voorzitter dank aan den penningmeester voor zijn beheer. Over de gehouden feesten van voor gaand jaar, werd geen discussie gevoerd, waaruit blijkt, dat deze naar aller genoe gen zijn verloopen. Hierna was aan de orde bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heeren G. v. d. Luijt, K. Passohier, M. Hoek, D. v. d. Niet en J. P. Barnhoorn, laatstgenoemde wenschte niet in aanmerking te komen voor herverkie zing, terwijl er nog één vacature was. Na stemming werden de vier eerstgenoemden herkozen en als nieuwe bestuursleden ge kozen de heeren A. v. d. Berg en J. v. Kan. De nieuw-gekozenen namen hun benoeming echter niet aan. Bij de nieuwe vrije stem ming werd gekozen de heer de Graaf en na herstemming P. Kranenburg. Tot kas- nazieniers worden benoemd, de heeren W, v. d. Lee en H. de Vries. Thans kwam in bespreking het al of niet organiseerten van een Oranjefeest dit jaar Uit de breedvoerige discussie bleek, dat men het zonder meer paaseeren van de verjaardag van H. M. de Koningin niet goedkeurde, doch om een feest te organi- seeren als vorige jaren vond men, gezien de minder gunstige tijden, ook niet ge wenscht. Voorgesteld werd o.m. een Kin derfeest en 'e avonds concert, waarna vuurwerk. Zonder hierin een besluit te nemen, werd wel besloten dat hetgeen go- organiseerd zal worden, zal plaats hebben op 31 Augustus. De naar voren gebrachte I voorstellen zullen door het bestuur nader i worden overwogen en op de eerstvolgende vergadering zal het bestuur zoo mogelijk met voorstellen komen. Na de gebruike- j lijke rondvraag sloot de voorzitter onder dank voor de opkomst. 3 beste Mottendooder ^•Gegarandeerd afdoende. Let op de blauwe ver pakking °eMOT- Kaar ctjea. -==— haar lar.enf^V NOORDWIJK. Geboren: Cornelia Al id a, d. van O. J. v. Egmond en C. M. v. Dijk. Wilhel mus Bartholomeus Thomas, z. van C. J. Vink en E. v. Deuren. Johanna Petro- nella Maria, d. van H. F. Alkemade en M. O. F. Zwetsloot. Alida Wilhelmina d. van G. F. Steenvoorden en M. C. Cas- pers. Francisca Johanna Maria d. van H. C. Hoogeveen en E. C. M. v. Leeuwen. Cornelia, z. van J. Weenk en J. v. Dor- land. Marinus Leonardus, z. van C. Zuidhoek en B. v. Werkhoven. Johannus Antonius, z. van P. v. d. Berg en P. Her mans. Jacobus, z. van J. Haasnoot en W. Vink. Ondertrouwd: Chr. J. de Witt, 23 jaar en M. Koopmans 21 jaar. Overleden: Willem Meyert Blom jaar, gehuwd met G. Ch. Riet. LEIMUIDEN. Geboren: John., z. van Chr. H. M. van der Tol en G. W. Diekmann. Quirina Cornelia Maria, d. van H. H. Lek en J. M. de Jong. Gehuwd: K. Roelofs en V. Rooden- burg. J. N. Helderman en A. A. Mol- kenbocr, van Wateringen. A. Kennia en M. C. Levarht. A. J. Beuk en H. J. van Ruiten. Z0ETERMEER. Een nukkige auto. Gisteravond reed de heer M. 8. te Zegwaart als bestuurder van een auto over den Broekweg alhier. Bij hem zat zijn 4-jarig neefje. Ter hoogte van den landbouwer M. d. G. moest hij het voertuig keeren. Vermoedelijk door onbe kendheid met de „nukken" van de auto kwam die in de aldaar loopende sloot te recht. De kleine viel door de voorruit en bekwam wonden aan hoofd en handen, die gehecht moesten worden. De bestuurder bekwam een groote wonde aan de linker pols, waardoor 3 spieren werden afgesne den. Dokter Steur verleende de eerste hulp, de heer S. werd verder naar Leiden ver voerd, alwaar hij in het Academisch Zie kenhuis geneeskundig werd behandeld. Met veel moeite werd de auto, die nog al beschadigd was, op den weg gebracht. ZEGWAART. Geboren: Isaac z. van A. Jongerius en van A. Bos. Margje, d. van N. Ha venaar en van E. Koenraads. Ondertrouwd: A. Dijkshoorn 27 j. te Zevenhuizen en H. J. v. Sohaik 25 j. P. C. Huurman 23 j. en L. J. van Buijtene 19 j. te Zoetermeer. Z0ETERMEER—ZEGWAART. Emmabloemcollecte. Naar we verne men is de totale opbrengst van de gisteren aliher gehouden Emmabloemcollecte 231.88, zijnde in Zoetermeer 101.08 en in Zegwaart 130.80. Ofschoon iets bene den 't totaal van 't vorig jaar (ƒ233.29 1/2) is het bestuur, in aanmerking genomen de tijdsomstandigheden, dankbaar voor de ie opbrengst, temeer daar eenige flin ke giften nog hebben aangetoond, dat het mooie doel de bestrijding der tubercu lose ook hier nog niet uit het oog verlo ren is. Een woord van dank hebben de ver schillende jongedames, die zich belangloos met de inzameling hebben willen belasten, zich zeker waardig gemaa-kt. LEIDEN. Donderdag. Lezing van P. Kasteel. On derwerp: Katholicisme en Com munisme. St. Jos. Gezel. Rapen burg 52, 8.30 uur. Donderdag R. K. Kies ver., Den Burcht, 8.15 uur. Dinsdag. Mij. tot Bev. der Toonkunst, uit voering Weihnaohts-Oratorium, Stadsgehoorzaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 April aj. waarge nomen door apotheek M. Boekweijt, Visch- markt 8, telefoon 552. ALPHEN AAN DEN RIJN. Jubileum Pater Nolascus van Vliet. Onze vroegere plaatsgenoot, de weleerw. fr. Nolascus van Vliet, hedenkt 27 April a.s in het klooster te Nieuwe Niedorp zijn 25-jarig professiefeest. NIEUWVEEN.. Emmabloemcollecte. De gehouden Emmabloemcollecte ten bate van onze plaatselijke t.b.c.Jvereeniging, heeft opge bracht 53. Een woord van oprechte dank aan de nijvere collectrices. Inenting. Vrijdagmorgen van 89 uur bestaat er gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting ten huize van dr. B. Nout. Overleden: Nicolaas H. Jansen 69 j. Adrianus H. H. Rodevan 64 j. Jan v. Geenen 73 j. Ge bore n: Gerardus Antonius z. v. Th. J. Janmaat en Geertr. Loogman. Gevestigd: P. Verboom van Ter Aar. \V. A. v. Camp van Apeldoorn. El. Trevel van Castricum. Jac. G. de Jong, van Hazerswoude. Wilh. C. v. Bil- derbeek van Bloemendaal. M. Miede- ma en gezin van Spijkenisse. R. Meyer van Enkhuizen. A. Bek en gez. van Lei- muiden. J. 0. Klomp van Zevenhuizen. Vertrokken: W. Verkerk en gez. naar Haal.meer. A. Mens naar Amster dam. G. Beekman en gez. naar Haarl. meer. W. A. van Camp naar Apeldoorn. C. van Veen naar Katwijk. J. Mole naar naar Nieuwkoop. J. C. Vink naar Viokeveen en Waverveen. TOEDIENING H. VORMSEL. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bis schop van Haarlem, heeft in onze stad ver toefd, om het H. Vormsel toe te dienen. Gisteravond hadden, in de Mon Père kerk, 65 volwassenen het voorrecht, om dit H. Sacrament te ontvangen. Z. H. Exc. werd bij deze plechtigheid geassisteerd door den hoogeerw. heer deken, de zeer- eerw. heeren pastoors en rector (Haagweg kerk), kapelaan Hessing en secretaris Agterof. De Bisschop richtte zich na toediening van het H. Vormsel tot do Vormelingen. Mgr. wees hun op het voorbeeld van de H. Liduina van Schiedam. De genade van den H. Geest zal ook ons, als wij onze medewer king geven, schenken: geduld, om geeste lijk en lichamelijk lijden te dragen; opoffe rende liefde voor den medemensch deug den, die vooral in onze dagen zoo nood zakelijk zijn. Vandaag heeft Z. H. Exc. in de vier pa rochiekerken het H. Vormsel aan de kin deren toegediend. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Geldigheid spoorabonnementen. Het bureau der K. v. K. voor Rijnland stelt aan de Kamer voor volgend adres te zenden aan de directie der Ned. Spoor wegen te Utrecht. De N.V. Wijnkooperij, Distilleerderij en Likeurstokerij „De Condor" v.h. Wilh. Schud el en Co., te Leiden, stelde onze Ka mer in kennis met den brief door Uwe Maatschappij d.d. 19 Februari 1932 en het antwoord door bovengenoemde N.V. d.d. 2 Maart 1932 aan Uwe Mij. gezonden, bene vens met het door Uwe Mij. d.d. 10 Maart gezonden antwoord. Uit deze correspondentie blijkt, dat geen restitutie wordt verleend of verschuiving naar een anderen tijd wordt toegestaan op den prijs der algemeene abonnements kaarten. ook indien vaststaat dat door ziek te, van het abonnement geen gebruik kan worden gemaakt. Uwe Directie zal kunne begrijpen, dat een dergelijke regeling bij de gedupeer den ernstige ontstemming moet wekken, daar niet onbelangrijke sommen moeten worden betaald voor diensten, die niet worden gepresteerd en zelfs verschuiving dezer prestaties naar een anderen tijd niet wordt toegestaan. De Kamer is ten opzichte van deze ont stemming er van overtuigd, dat Uwe Di rectie de psychologische waarde van het al of niet bestaan van waardeering voor de wijze waarop de Ned. Spoorwegen hun functie kunnen vervullen, volkomen be seft en daarom in principe niet ongenegen is om aan dergelijke bezwaren tegen be paalde regelingen zooveel mogelijk tege moet te komen. Te naanzien van de te verwachten fi- nancieele bezwaren, kan allereerst wor den opgemerkt, dat deze naar de mee ning der Kamer, gezien de betrekkelijk weinige frequentie der gevallen, niet te ern stig mogen worden opgenomen en dat ten andere ook het particuliere bedrijfsleven zijn inkomsten geweldig heeft zien dalen en zich daarbij heeft moeten aanpassen, zoo dat het bedrijfsleven bij de algemeene prijsverlaging, ook van de zijde der spoor wegen op een tariefsverlaging en andere tegemoetkomingen meent te mogen reke-, nen. De Kamer zou het daarom op prijs stel len, dat, indien b.v. een abonnement van 14 of meer dagen door bepaalde nader aan te geven omstandigheden ongebruikt moet blijven, verlof zou worden gegeven om dit aantal dagen te verrekenen in een volgen de abonnementsperiode, zoodat voor het volgend abonnement moet. worden betaald het daarvoor vastgestelde bedrag, ver minderd met de waarde van de niet ge bruikte reisgelegenheid. De deviezenmaatregelen Het bureau der Kamer stelt verder voor volgend adres te zenden aan den minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid. De deviezenmaatregelen door andere landen en inzonderheid Duitschland getrof fen, bewerken, zöoals ook Uwe Excellen tie bekend is, dat steeds gTooter bedragen in het buitenland worden geblokkeerd. Ook bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland worden de klachten hier over steeds dringender. Het fatale bij deze deviezenmaatregelen is, dat men eerst moet leveren en pas daarna weet hoeveel deviezen naar Neder land zullen mogen worden betaald. Het komt er derhalve op neer, dat de in voer niet wordt verboden, maar alleen de betaling in Nederland door het buiten land van overheidswege wordt onmogelijk gemaakt. Door dergelijke maatregelen wordt Ne derland hoe langer hoe meer geketend aan i do landen die een deviezenpolitiek ter

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2