SUPERIEUR! DONDERDAG 21 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 TER AAR. Ver. tot verlichting der verplegingskos- ten in ziekenhuizen. In café Verhoef hield bovengen, ver. haar leden-jaarverga dering; de opkomst was niet bijzonder groot. Ruim half acht uur opent de 3e voorz., de heer M. Mölscher (de le voorz. was we gens ziekte verhinderd) de vergadering. De secretaris, de heer W. Togni, leest de notulen van de vorige vergadering, welke onder dank worden goedgekeurd en vast gesteld. Het jaarverslag van den secr., dat ons een uitgebreid overzicht van de gedane werkzaamheden der ver. in het afgeloopen jaar geeft, werd met de meeste aandacht gevolgd. We ontleenen daaraan het vol gende Het i» een gelukkig verschijnsel, dat er in het afgeloopen jaar 30 tegen 40 leden in het vorig jaar verpleegd zijn geworden. Voor de 30 leden is in totaal voor 478 ver- pleegdagen uitgekeerd. Voor rekening der vervoerver. zijn 18 leden van en naar de ziekenhuizen vervoerd. De ziekenhuis ver. telt momenteel 960 leden boven de 15 jaar en 590 onder de 15 jaar. De Vrijver- voerver. telt 618 leden. Een woord van dank werd gebracht aan den heer P. van Pijn, die van de oprichting af bestuurs lid is geweest van de ver. en veel ge daan heeft voor het belang van de ver. Stond het jaarverslag in de volle be langstelling, naar het verslag over de financiën was een ieder veel nieuwsgieri ger, doch de nieuwsgierigheid was heel gauw weggenomen, want toen de penning meester met zijn verslag voor den dag kwam, kon men op het gezicht van hem le zen, dat de toestand van de financiën be vredigend was. De ontvangsten zijn 2299.12, de uitgaven 1486.21, alzoo een batig saldo van 812.31. De ontvangsten van de vrij vervoerver. zijn als volgt: 812.01, de uitgaven 236.33, een batig saldo van 575.6S. Welk applaus toen los brak gaat schier alle beschrijving te bo ven! De caféhouder stond werkelijk be nauwd te kijken want hij werd bang voor zijn vloertje, maar een timmerman weet hoeveel het velen kan, en die had nog geen bezorgdheid. De heer P. Hoogevorst Kzn. vond het overzicht zoo geweldig beknopt, hij had niet eens kunnen vernemen wat de sala rissen zijn. De penningm. antwoordt dat de bode 200 en de penningm. 150 aan sa laris ontvangt De verificatie-commissie bestaande uit de heeren Post en Verhoef, hebben de boeken en bescheiden aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, en bij monde van laatstgenoemde wordt gerapporteerd, dat alles in correcte orde is bevonden. De com missie stelde voor den penningmeester te déchargeeren, wat onder applaus geschied- df. De voorz. dankt den secr.-penn. voor zijn uitgebreide en netjes vorzorgde ver slagen. Wegens bedanken als bestuurslid van den heer P. van Rijn, werd met bijna aJ- gemeene stemmen gekozen Ant. van Rijn, dl* zich zijn benoeming liet welgevallen en de leden dankte voor het vertrouwen aan hem geschonken. Het voorstel van den heer Jac. v. d. Pijl om de contributie met 1 cent per week voor alle gezinsleden te verlagen, bracht nog al eenige bespreking met zich. De voorz. brengt in het midden, dat het be stuur toch al voornemens was, de contri butie te wijzigen, en kan volkomen met het voorstel-Pijl meegaan. De heer P. Hoogervorst vindt de stap, die nu gedaan wordt, te klein, gehoord de gunstige omstandigheden waarin mo menteel onze kas verkeerd, en gezien de moeilijke tijden die we beleven vindt spr. het onnoodig nog meer geld van de men- schen af te nemen. Verder is spr. bang, wanneer het zoo blijft, dat vele menschen zullen bedanken als lid en wil ten slotte de contributie terugbrengen op het peil wat het reglement aangeeft, want daaraan hebben we ons maar te honden. De voorz. wil nu we een batig saldo hebben doordat wij dit jaar bijzonder ge lukkig zijn geweest weer niet dadelijk teruggaan op de contributie van voorheen. Sommige leden oordeelden het beter, dat de ver. een kleine reserve heeft., dan zit ten we zooals een paar jaar geleden was, niet plotseling op de keien. Nadat het voor en tegen door de leden besproken was, word het voorstel-Pijl in stemming gebracht en aangenomen. Op verzoek van dr. Post-Uiterweer zal bet bestuur onderzoeken of het mogelijk is, dat de ver. een afdeeling kan worden van de Dioc. ver. „Het Wit Gele Kruis". De heer Hoogervorst vindt de salarissen te hoog, en wil er wat afknippen. Spr. kan personen die het voor een aanmerkelijk minder bedrag willen doen. Maar toen d© personen in kwestie eens mededeelingen deden, al wat hun werkzaamheden zijn, vooral de bode bij zoo'n uitgestrekte ge meente, waren allen het er over eens, dat zij het geld hard noodig hebben en dat de vergoeding die* ze er voor krijgen werke lijk niet overbodig is. Verder werden er eenige interne aange- legnheden be-sproken, over het opnemen van patiënten in ziekenhuizen en wat daar mee in verband staat. Hierna sluiting. SASSENHEIM. Geboren: Theodorus Gerardus, G. P. Scholten en W. Brouwer. Hendri- kus Maria, z. v. G. P. Scholten en W Brou wer. Maria Theresia, d. v. J. W. Korte- kaas en A M. Onderwater. Leonardus Florentius Bernardus, z. v. H. B. Schreuder en H. van Nobelen. Johanna Petronella, d. v. K. v. Leeuwen en J. P. Warnaar. Gehuwd: J. Kruik en J. Vos. Gevestigd: Anna Hoek en gezin, Rust hof f laan 33, van Leiden; Mej. G. C. du Croix, Molenstraat 15, van Leiden. Vertrokken: Mej. P. van Velsen, v. Klinkenberg 13 naar Bodegraven; Joh. Wesselmg, van Nieuwe Haven 3 naar Kaatsheuvel; W. D. Knopperts, v. Menne- weg 22 naar Mijdrecht. WASSENAAR. Dubbel jubileum. Op 1 Mei a.s zal het 25 jaar geleden zijn dat de Eelectrische Spoorlijn Den Haag Rotterdam (Hofplein) Scheveningen door de Z. H. E. S. M. in gebruik werd geno men. Op denzelfden dag herdenkt de heer J. de Nijs den dag dat hij voor 25 jaar werd aangesteld voor de halte Wassenaar ak halte-wachter, in welke functie hij nog steeds als zoodanig dienst doet. Het zal den heer de Nijs dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken en wij spreken den wensch uit, dat hij nog vele jaren zijn functie in dienst der Maatschap pij zal kunnen blijven waarnemen. Hanze. Onder voorzitterschap van den heer A. te Nijenhuis vergaderde alhier de Hanze. Terzake het houden van een filmavond zal contact worden gezocht met de Wassen. Middenstandsvereeniging. Bij het Gemeen tebestuur zal aangedrongen worden op een verscherping van het ventverbod. Tot afgevaardigde in den Dekenalen Jeugdraad werd benoemd de heer W. J. Hoogeveen en als diens plaatsvervanger de heer A. A., de Smit. Op voorstel van het bestuur werd be sloten om aan de Wassen. Reddingsbrigade een bedrag van f 10.te schenken voor den aankoop van een vlet'. Een collecte voor het plaatselijk Crisis- Comité bracht, gezien de weinige aanwe zigen, het mooie bedrag op van f 10.60. Voor de a.s. vergadering van den Cen- tralen Raad werden geen voorsteden inge diend. Tót afgevaardigde naar die vergade ring werd benoemd de heer A Nijenhuis en als diens plaatsvervanger de heer A. A. de Smit. Bij de rondvraag werd hulde gebracht aan de comité's van Santos en Herwonnen Levenskracht voor het feit, dat Wassenaar voor die twee instellingen procentueel de hoogste bijdragen geeft van alle gemeenten in ons land. Op voorstel van den heer A. A. de Smit zal het bestuur onderzoeken hoe en op welke wijze het sparen door kinderen van middenstanders ware te bevorderen Na behandeling van een paar huishoude lijke aangelegenheden werd de vergadering met den Chr. groet gesloten. De aangehouden dieven. De beide gearresteerde Hagenaars S. en R. blijken zich niet alleen hier aan diefstallen van geld uit keukens te hebben schuldig ge maakt, maar ook te Voorburg, Leiden en Aerdenhout. Zij zullen ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld. Gevonden voorwerpen. Broche (zilver of platina) met vermoedelijk een brillan- tje. een paar gele beenpijpen met zeiltje. Gevestigd: A Ka hike, uit Reckling hausen, Pr. Fred, laan 17; Wed. H. Kleijn geb. van Beijma, uit Apeldoorn, Rijksstraat weg 38; I. Giese.berg, uit Den Haag, Stoep- laan 25; J. Hobo, uit Ommen, Wassenaar- scheweg 9c; C. van der Spek, uit Winters wijk, Wasscnaarscheweg 9c; J. W. Helle- mans, uit Leiden, Gravestraat 12; M. Brenk uit Den Haag, Rijksstr.weg 494; K. Th. Maas, uit Duitschland, Laan van Koot 7; D. Bcrgsma, uit Den Haag, Louisestr. 36; K. Selig, uit Den Haag, Prinseweg 17; A. P. Willems, uit Meerlo, Wittenb.weg 78; J. D. Pigeaud en vr., uit Den Haag, Gr. Haesebr,weg 29; A. Hartog en gez., uit Nijmegen. P. Oud Wasen. 1; J. Mulder en gez. uit Berlijn, Buurtweg 8; C. Zuidervaart en gez. uit Den Haag, Rijkssfcr weg 93; H. S. Huits en vr., uit Bheden, Rijksstr.weg 785; W. M. du Chattel en gez., uit Schie dam, Irisstr. 3; Wed. J. H. G. Hopman en gez., uit Amsterdam, van Z. van Nijevetstr. 178; J. O. Hodgkinson en vr„ uit Engeland, Wassen.weg 15; M. L. Schoot en vr, uit Strijen, Zijllaan 22; R. 0. Mensert en vr„ uit Den Haag, Narcislaan 19; J. M. H. Spoorman, uit Haarlemmerliede c.a., Rid derlaan 1; C. Donker, uit Berkenwoude, Schouw weg 72; R. Toonen. uit Den Haag, O. Wassen, weg 5; A. A. Reichert, uit Den Haag, Kieviet'aan 4; E. Schulte Sutum, uit Duitschland, Pr. MarieLaan 23; M. Fos ter, uit Engeland, Bloemcamplaan 57; L. van der Sluis, uit Parijs, van Z. v. Nije- veltstr. 19. Vertrokken: C. E. Klinkenberg en kind, naar Utrecht, Poorstraat 56; H. Kei zer naar Den Haag, Jac. v. d. Doesstr. 14; P. Spruyt naar Den Haag, Wassen.weg 26; J. N. E. Bouten naar Den Haag, Schev. weg 92; M. L. Dolleman naar Diemen, Oud Diemerlaan 40; G. J. v. d. Haas naar Den Haag, Ohmstraat 28; A. H. P. Holtman naar Den Haag, Suezkade 123; N. Veenstra en vr. naar Den Haag, Statenplein 7; W. G. C. van Daalen naar Den Haag, Staten plein 7; O. Dornert naar Den Haag. le v. d. Boschstr. 101; J. Irnnger naar Den Haag Neptunusstraat 148; S. Mack naar Den Haag, Kon. weg'53; J. Verkerk naar Den Haag, Jul. v. Stolberglaan 274; J. C. Nij- kamp naar Den Haag, Nieuwe Uitleg 7; A. Kokshoorn naar Den Haag, Kon. Gracht 23; J. P. Krul naar Den Haag, Loggerstr. 27H; B. Ertl naar Den Haag, Groenewegje 91; J. I. H. Kluck naar Leiden, Acc. Zie kenhuis; J. B. Kobessen naar Hummelo en Keppel, Hoogkeppel; A A. v. d. Veek naar Haarlemmermeer, Hillegommerdijk 114. Geboren: Nicolaas Wilhelmus, z. v. G. Jansen en C. M. van der Togt. Antje, d. v. G. Buitelaar en A Breedijk. Maria Geertruida, d. v. F. C. J. Kathmann en C. M. Koemans. Johanna, d. v. J A. van Hespen en J. van den Brink. Antonia Cornelia, d. v. G. Heijtman en J. Schoufoer. Overleden: Dirk Gogern, 49 jr., echtgen. van P. H. C. Dirker. Jacobus Cossee, oud 65 jr., echtgen. van C. W. de Vink. Jan Willem Schiff, 66 jr., echtgen. van A. C. de Wit. Ondertrouwd: C. W. Pantekoek en J. P. van den Berg. Gehuwd: A. C. Oosthoek en M. de Jong. J. L. Voorham en M. L. J. Kohier. EEN KOFFIE MET ZOO'N SMAAK, ZOO'N GEURMOET VAN „VAN NELLE" ZIJN WARMOND. Winkelstand. Naar wij vernemen be er plannen om in deze gemeente een filiaal te vestigen van de alom bekende firma de Gruijter uit 's-Hertogenbosch. Te dezer zake hebben reeds besprekingen plaats ge vonden, daar rnen nog niet weet of ge bouwd zal worden, dan wel een huis in huur zal worden genomen, nadat het eerst ver bouwd is. Werkloozen. Volgens mededeeling van het Correspondentschap der Arbeidsbemid deling bedraagt het aantal ingeschreven werkloozen op het oogenblik 59, aldus een kleine vermindering mot voorafgaande we ken. Geboren: Jacoba Maria. d. v. G de Winter en C. M. J. Mens Christina Ma ria, d. v. Chr. v. d. Berg en M. G. Kerk vliet. Leonardus Hendricus, z. v. J. Ch. v. d. Berg en M G. Kerkvliet. Gerrit, z. v. A. van Es en W F. Hardijzer. Hendri- ka Anna Johanna, d. v. J. H. Juffermans en H. A Haverkort. Theodorus Wilhel mus, z. v. J. van Leeuwen en J. Loos. Overleden: Klaas Breedijk, oud 76 j. Manna de Haas, echtgen. van P. Ver- sluys, oifd 53 j. Adiauus Zevenhoven, oud 2 j. Cornelis Theodorus van der Geest, oud 16 j. Gehuwd: Hendrik Harland, oud 30 j en Ida Jacoba Ouwehand, oud 25 j. E. P. A. Waasdorp, oud 24 j en Maria A. Kerkvliet, oud 21 j. P. C. van Leeuwen, oud 26 j. en W. M. van Kempen, oud 24 j. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. „Kerk en Vrede" tegen inkwartiering. Dertig leden uit 21 gezinnen, behooren- de tot de afdeeling Kerk en Vrede te Bos koop hebben het volgende request inzake inkwartiering gezonden aan B. en W. van de gemeente Boskoop. Elelachtbare Heeren, Ondergeteekenden, 4eclen van de Ver- eeniging „Kerk en Vrede", afdeeling Bos koop, wonende te Boskoop, kennis geno men hebbende van het feit, dat zij volgens de herziene lijst van inkwartiering voor de gemeente Boskoop in aanmerking komen voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud aan krijgsvolk, verklaren, dat zij op grond van hun Christen-Antimilitaristisch beginsel zich zullen onthouden van dee.nemng of steun aan daadwerkelijken oorlog en oorlogstoe rusting, dat zij derhalve in pvereenstemming met dit beginsel him woningen of gebouwen niet beschikbaar stellen tot inkwartiering van krijgsvolk, daar zij meenen dat dit een bepaa.de vorm is van steun aan een geor ganiseerde toerusting tot oorlog zij het ook verdedigingsoorlog. Het Bestuur der afdeeling heeft tevens aan B. en W. medegedeeld, dat afschrift der diverse stukken aan Zijne Excellentie den Minister van Defensie is gezonden. Naar aanleiding van dit protest tegen de inkwartiering hebben 16 leden der afdee ling die niet op de herziene lijst van in kwartiering voorkomen, hun sympathie be tuigd bij B en W. Hun verk.aring luidt als volgt: Edelachtbare Heeren, Ondergeteekenden, leden van de Ver- eeniging „Kerk en Vrede", afdeeling Bos koop, wonenden te Boskoop, Hoewel hun naam niet voorkomt op de herziene lijst van' inkwartiering voor de Gemeente Boskoop, betuigen hierbij op grond van hun Chris ten-Antimilitaristisch beginsel, hun instem ming en sympathie met bijgaande verkla- rng van andere leden der afdeeling Bos koop van de Vereeniging „Kerk en Vrede'', we ke wal in aanmerking komen voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud aan krijgsvolk. WOERDEN. Personalia. Voor het examen leera- re® bij de Modevakschot ^mdhoven ai- genomen slaagde mej. alhier. Postkantoor. Lijst v. .ibestelbare brieven en briefkaarten, van welke de af zenders onbekend zijn. terugontvangen in de le helft der maand April 1932. Brieven Binnenland van Woerden: Mevr. Simons. Den Iiaag; J. van Vliet, Alphen a. d. Rijn. van Linschoten: Burgemeester, Jutphaas Brielkaarten Binnenland vao Woerden: H van Zondeen, Utrecht. Wat anderen er van zeggen EEN TAXI AAN HET STATION TE LEIDEN. 0.15 per km. hoogstens, denkt de vreemdeling, als hij aan het station te Lei den een taxi neemt. Eenmaal in het vehi kel gezeten, ziet hij den taximeter op 0.50 staan en per 1/3 kilometer met 0.10 op springen. Dan wordt hij gewaar, dat hij, van tarief II profiteerende, 0.15 per k.m. en dan nog eens 0.15 per km. schuldig wordt, ook al rijdt hij niet mee terug, zoo dat hij voor 10 km. 3.50, per km. 0.35, te betalen krijgt. En als hij wel teruggrijdt, dan komt wachten op 1.75 per uur, en op 1.00 per half uur. Zou er voor deze tarieven niet eenige reclame gemaakt kunnen worden bijv. in de wagens van de stadstram en van de trams naar Den Haag? Ter toelichting zou dan op de reclamebiljetten vermeld kun nen worden, dat de vereenigde garage houders te Leiden deze tarieven nu een maal zoo hebben vastgesteld en daarin geen verandering kunnen brengen. N. N. FORESTIERO. DE KATHOLIEKE VERKENNERS. Het zal menigen geestelijken leider van jongens welkom zijn te vernemen dat het in ons voornemen ligt, op Dinsdag en Woensdag 26 en 27 April te Amsterdam, en Dinsdag en Woensdag 17 en 18 Mei te Den Haag een groepsgeestelijken-cursus te organiseeren. waarop, aan de aalmoeze niers in de Katholieke Verkennersbewe ging en andere belangstellende priesters werkmethode, priestertaak en organisatie zak worden uiteengezet. De kosten voor dezen cursus bedragen 5 gulden. De cursus wordt gegeven te Amsterdam in het troeplokaal van de Mgr. Aengenentirroep, Rozengracht t. o. de kerk; te Den Haag in het troeplokaal van „le Cocq d'Armandville", Raamweg 47, en vangt aan te Amsterdam 26 April te half 11. en sluit on Woensdagavond om half 10. Te Den Haag op Dinsdag 17 Mei te half 11 en Woensdagavond te half 10. We verzoeken den eerw. heeren beleefd zich zoo spoedic mogeli'k o" te geven aan Cnms. de W'ttlaan 12 Den Haag. Mogen vele priesters deze gelegenheid gebruiken met deze geniale opvoedings methode in contact te komen. Mr. Dr. J. BEUNS S.J, H. V. G. Coll. Berohem. Nijmegen. TH. VAN WOESTK. D. V. G. Corn, de WitDaan 12, Den Haag. Dr. L. BERGER, D. C. Baohmanstraat 47, Den Haag. HOLLAND—DENEMARKEN. In 1928 verscheen in de katholieke kranten voor 't eerst een oproep aan ka tholieke families, om een katholiek Deensch kind als gast in de groote va- cantie uit te noodigen. De bedoeling was. om de kinderen gelegenheid te geven eenige weken in eene katholieke omge ving door te brengen, wat voor hen, die altijd onder eene in godsdienstig opzicht onverschillige bevolking moeten leven, eene ware geestelijke weldaad is. De ondervinding heeft geleerd. dat zelfs de ouders daarvan een heilzamen invloed ondervinden. Daarom is het n'et te verwonderen, dat deze oproep ieder jaar wordt herhaald: en met dankbaar heid kan ik getuigen, dat de bekende katholieke gastvrijheid en offerzin, waar het eene goede zaak geldt, zich niet heb ben verloochend. Aangezien het aantal kinderen niet groot is, doch de zaak zelf van groot ge wicht is. meen ik ool^ dit jaar ondanks de slechte tijden den oproep te mogen herhalen. Men vraagt u geen aalmoes voor arme kinderen maar een liefdedienst voor kin deren van goeden huize, eene geestelijke hulp. die niet voor geld te koop is. Daar dit jaar de verhoudingen büzon- der moeilijk zijn. ben ik zoo vrij de fa milies te verzoeken zoo spoedig mogelijk eene eventueele uitnoodiging te sturen. 1. De kinderen zijn in den leeftijd van 12 tot 18 jaar. jongens en meisjes, gezond naar ziel en lichaam. 2. Zij betalen zelf de reis heen en terug. 3. Het zijn kinderen van nette fami lies, bijna uitsluitend leerlingen van gymnasium of hoogere burgerschool en kennen daarom een weinig Duitsch, Fransch of Engelsch. 4. De groote vacantie begint in Dene marken 1 Juli en duurt tot ongeveer 10 Augustus. Zij, die een kind een geschikt milieu kunnen bieden, gelieven tevens mee te deelen, of zij een meisje of een jongen wen schen. Eveneens vergete men niet eenige inlichtingen te geven, aangaande sociale positie, huisgenooten, etc. om de kinderen in families te kunnen plaatsen, waar ze zich thuis gevoelen. Pater A. SMITZ O. M. Conc. Bispegade 12, Nykóbing F. (Penemarken). STEUNT DE NEDERLANDSCHE HOTELINDUSTRIE. Dit is geen nieuw geluid, o neen, het is slechts de gevolgtrekking, die het Ne- derlandsche volk, het beter gesitueerde op de eerste plaats, te trekken heeft uit de j.l. gehouden pers-conferentie, en de daarop gevolgde perscampagne. Deze i'ers-confe.entie had plaats op initiatief eener nieuwe groepeering hotels in Ne- derlandsche badplaatsen, onder leiding van een vooraanstaand hotelier, en be oogde de Nederlandsche pers te bewegen nogmaals als „koningin der aarde" op te treden en hare onderdanen, het Neder landsche publiek, te bewegen deze zomer niet naar buiten te trekken, doch vacan tie of kuur of uitstapje te doen binnen onze landsgrenzen. Wij moeten' erkennen, deze poging is goed op dit moment, en zij moet gesteund worden. Zoover is de wereld-verdwazing geko men, dat men den wereld-handel vrijwel kapot gemaakt heeft, met gevolg geen orders voor den landbouw, geen orders voor de fabriek, wat logisch leidt tot werkloosheid voor de arbeiders en van zelfsprekend wordt de schakel „Verkeer" ook aangetast. In vrijwel alle landen heeft men dan ook reeds hetzelfde geluid gehoord: be zoekt dit jaar de schoone plekjes in uw eigen land. En daardoor wordt Neder land gedwongen, mee te doen ook op dit gebied. Wij geven onze hoteliers groot gelij-k, maar plaatst dan ook Nederlandsch per soneel, anders zijt gij inconsequent. De toestand van vandaag eischt, dat men óók de grenzen sluit voor buiten- landsoh personeel. Wij schrijven „óók", omdat men in Engeland, Frankrijk, Bel gië, Duitschland, Oostenrijk den vreem deling als loontrekkende geen schijn van kans geeft. Een onzer leden begaf zich met een telegrafischen oproep voor een betrek king naar Zurich; hij werkte daar twee dagen, toen moest hij het land verlaten. Hij probeerde toen in Milaan, ook dit mislukte, vandaar naar Frankrijk, dat werd weer niets, toen naar België, wat toen nog vrij was. maar hij kreeg ook daar nog tot twee keer te hooren, ja, maar u is Hollander en wij hebben veel Belgen zonder werk, die moeten eerst aan den gang. Voor een ander, die gedurende een achttal jaren in 'Engeland had gewerkt en daar gehuwd was met 'n Engelsche vrouw, was 't sinds den oorlog niet meer mogelijk, daar te werken. Trouwens, het is bekend, er bestaat een ruilsysteem: als er een Engelschman hier komt wer ken, mag er een Hollander in Engeland komen, dit geldt voor jongelieden, maar verder komt er geen loontrekkende in. Het eenige land, waar wij feiteliik vrien delijk ontvangen worden, is Hongarije, omdat men daar zoo gevoelig herdenkt het vele wat Nederland deed. En nu in ons land. de beste plaatsen worden nog ingenomen door vreemde lingen; dat geldt óók voor directeuren, wat in de meeste landen, en zeer terecht, al zooveel jaren niet mag. In sommige hotels en restaurants is het zelfs zóó, dat de gast Duitsch of Fransch moet spreken. In een groot ho tel in Scheveningen heeft men altijd een Fransche koksbrigade en Zwitsersche kel nerinnen. In een groot hotel in Noordwijk komt al het personeel van over de grens, ook een brigade koks van 18 man sterk. Goede krachten, bekwame krachten, gewillige krachten, vrijgezellen, gehuwden, maar ook vaders van groote gezinnen en in alle gevallen „Nederlanders", die gaar ne hun dagelijksch brood zouden verdie nen, moeten thans in veel gevallen den vreemdeling zien als den ontnemer van hun brood. En dat niet alleen, maar de Staat heeft nog te zorgen voor zijn onderdanen, ook voor de werkloozen, en voor deze zelfs in de eerste plaats, en dus te steu nen in welken vorm ook; in het afge sloten jaar tot een bedrag van circa 300 millioen gulden, hiervan is een deel voor het hotel-, café- en restaurant-personeel. Dit kan en moet veranderen door het Hollandsehe personeel in dienst te ne men en de vreemdelingen in dezen tijd buiten 's lands erenzen te houden. Steunt het Nederlandsche hotelwezen, maar laat dit ook gelden voor de hote liers ten opzichte van hun personeel. Het Hoofdbestuur van „St. Antonius". DI7CUT7 A |7 IV DE P0STR00F TE DEN HAAG. De 39-jarige lorrenkoopman te 's-Gra- venbage, die wegens den postroof aan den Van Lennepweg te 's-Gravenhage, door de rechtbank was veroordeeld tot vier ja ren gevangenisstraf, stond in hooger be- roen terecht voor het Haagsche Gerechts hof. In den avond van 29 September jl. werd uit een postauto voor het bijkantoor aan den Van Lennepweg te 's-Gravenhage een postzak met aangeteekende stukken ter waarde van 17.000, afkomstig van het bijkantoor in de Charlotte de Bourbon straat, ontvreemd is. De chauffeur van den postauto zag op het moment, dat hij uit het postkantoor naar zijn wagen liep, en auto snel wegrijden; hij had alleen nog de gelegenheid het nummer op te nemen. Aan de hand hiervan stelde de politie een onderzoek in, waarbij haar bleek, dat de auto gehuurd was bij een garage in de Vaillantlaan te 's-Gravenhage. De huur der, een 41-jarige groentenkoopman werd opgespoord. Na eerst ontkend te hebben bekende de man na een dag dat hij den- roofoverval gepleegd had. waarbij hij als zijn mededader en aanstichter den lorren koopman noemde. Steeds is deze blijven ontkennen iets met den overval uitstaande te hebben. Bij de behandeling in hooger beroep werden zes getuigen charge en twaalf getuigen a décharge gehoord. De meesten van hen waren ook reeds door de recht bank gehoord en legden gelijkluidende verklaringen af. Opnieuw werd vier jaar gevangenisstraf geëischt.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10