KERKNIEUWS SPORT HET PAD LANGS DE KLIP. DINSDAG 19 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. M eikslij ter door auto aangereden. Zaterdagavond is in de Walstraat te Ylissingen de rnelkslijter Kodde, die aldaat met zijn melkwagen reed, door een auto mobiel van achter aangereden. De man i« in zeer bedenkeliiken toestand Tiaar het ziekenhuis overgebracht. De automobilist, die wel had omgekeken reed door. De politie trof'in een der garages in de stad een beschadigde auto aan. De chauf feur, die met die auto gereden had, erken de de aanrijding te hebben veroorzaakt. Kerkganster aangereden. Aan de gevolgen overleden. In de Haaksbergerstraat te Enschede is Zondag bij het uitgaan der R.-K. kerk de 66-jarige weduwe Loohuis aangereden door een wielrenner, die met groote snelheid reed. De oude vrouw, die met een hersen schudding naar het R. K. ziekenhuis werd overgebracht, is gistermorgen overleden. BRANDEN. Zestig H.A. bosch en heide te Loenen verwoest. Een groote bosch- en heidebrand heeft gisteren de gronden van de Loenermark geteisterd. Tegen elf uur ontdekte men den brand en onmiddellijk waarschuwde men den beheerder van het oentraal magazijn van de bosch-brandweer. De afdeelingen der boschbrandweer uit Loenen, "Woeste Hoeve en Deelen rukten uit, terwijl later assistentie werd verleend door de brandweercorpsen van Loenen en Apeldoorn. Ongeveer dertig H.A. van de Loener mark werd door het vuur verwoest, waar na dit oversloeg naar de terreinen van ba ron van Voorst tot Voorst, waar een ge- olijke oppervlakte met heide en dennen bosch door het vuur werd vernield. Ver dere uitbreiding hoefde na den middag niet meer te worden gevreesd. Timmerwerkplaats te Hel- mond uitgebrand. Gisteravond kalf negen is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de timmerwerkplaats van den heer J. v. d. Bosch, aannemer te Helmond. De werkplaats, welke gelegen is nabij de Wolfstraat stond in een oogwenk in lichter laaie. Van een rij huizen, welke in de on middellijke nabijheid stonden, liepen een achttal woningen groot gevaar, vlam te vatten. Op het oritieke moment, toen reeds een aantal ruiten door de hitte gespron gen waren en de dakgooten reeds rookten, kon de brandweer water geven. De huizen konden voor het vuur gevrijwaard wordeu. Men had echter wel eenigszins van water schade te lijden. Van de timmerwerkplaats is zoo goed als niets overgebleven. Een twintigtal ma chines werden door het vuur vernield ter wijl eveneens een hoeveelheid materiaal in vlammen opging. De schade bed raagt 30 k 40.000 gulden welke naar wij vernamen slechts gedeelte lijk door verzekering gedekt zou worden. 0VERVAL VAN GEMASKERDEN. Oude dames mishandeld. Zondagnacht tegen drie uur zijn twee gemaskerde mannen door het indrukken van een ruit aan den achterkant de wo ning binnengedrongen van de gezusters Janssen, resp. 70 en 79 jaar, aan de Feurh- straat te Susteren (L.). De kasten en deu ren in eenige vertrekken werden onder zocht, en toen de dieven niets van hun ga ding konden vinden, zijn zij naar het slaap vertrek gegaan, waar de beide zusters zwaar werden mishandeld. De 70-iarirro mej. Janssen werd met steenen bewerkt en liep zware verwondingen aan hoofd en aangezicht op. De 79-jarige juffrouw wer den mond en keel dichtgeknepen, om te voorkomen dat zij om hulp zou roepen. Ook zij werd aan het hoofd gewond. Ten slotte gelukte het de 70-jarige naar de voorkamer te vluchten en door haar gegil aan een open venster de buren te wekken. Toen namen de inbrekers de vlucht. De toegeschoten buren hadden inmiddels de politie gewaarschuwd. Met behulp van politiehonden heeft men het onderzoek ge leid. dat tot heden nog geen resultaten heeft opgeleverd. Wel is op den Rijks weg een sleutel gevonden, die paste op het slot van een der binnendeuren. Voor zoover bekend worden slechts drie antieke voorwerpen vermïst. Anonieme briefschrijver. De hoofdambtenaar ter secretarie^ te Dussen W. P. is, verdacht van het sohrijven van anonieme, voor den btirgemeester be- leedigende brieven, door B. en W. ge schorst. DE HEILIGE LIDUINA. Het „Handelsblad" ontleent het volgen de aan een, het blad toegezonden artikel van pater Hubert Meuffels O.M.: „Eén vraag moeten wij ons stellen. Daar wij, Nederlanders, nog al in vele zaken „an dersdenkenden en anderswillenden" blijven voor elkaar, zou het nu niet heerlijk zijn, indien wij eens, op één punt, één hart en één ziel gingen worden in waardeering van Liduina, deze edele dochter van onzen stam? Eensgezindheid, die wij niet, zouden droomen wanneer het Canisius gold of de Gorcumsche Martelaren, maar die wij wel durven vragen voor een alom beminde Hei lige van den tijd „toen wij nog één wa ren''; een Heilige, wier heldhaftig lijden be wondering afdwong, zoowel bij een Willem Moll, den schranderen critisohen histori cus, als'bij een pater Brugman, den vuri- gen, onstuimigen middeleeuwer". Schr. wenscht daarom, dat heel Neder land voor Luduma een waardig monument zal stichten, en dat de Katholieke bevol- ding van Nederland zal zorgen, dat Liduina op dezelfde trap van eeredienst wordt ge bracht als Willibrordus en Bonifacius, als Elisabeth van Duitschland of Portugal, Theresia van Spanje en kleine Theresia van Frankrijk. De Katholieke vrouwen en groote meis jes moeten volgens schr. in dit jubeljaar, in een triduum zich de lessen voorhouden die stralen uit het leven van deze vrouw, Licht en sieraad van haar geslacht. KRUISHEER M. J. SMITS t VOETBAL UJPEST IN ONS LAND. Ujpest (Nieuw Pest), een voorstad van de Hongaarsche hoofdstad, huisvest voor de Hongaarsche voetbalsport een der grootste en oudste vereenigingen, de popu laire U.T.E., hetgeen beteekent Ujpesti Torna Egyesulet, vertaald Nieuw-Pester Gymnastiek Club. De in 1885 opgerichte U. T. E. heeft steeds een belangrijke rol in het Hongaarsche sportleven vervuld. Het is een club. die allerlei sporten beoefent en op velerlei gebied kampioen schappen behaalde. U.T.E. heeft afdeelingen zwemmen, wa terpolo, krachtsport, athletiek, turnen, schermen, worstelen, boksen, tennis, hockey roeien, wielrennen en voetballen, en heeft een eigen zwembad en sportterreinen. Bij de invoering van hot professionalis me in Hongarije vormde de U. T. E. die in totaal 4000 leden telt ook een prof- team, dat onder den naam Ujpest van meet af aan met groot succes aan de wed strijden deelnam en oen ongekend groot aantal spelers voor het nationale Hon gaarsche elftal leverde. Alle spelers van Ujpest zijn dan ook internationaal. Het huidige team is, ondanks het feit-, dat het in dit seizoen met de tweede plaats genoegen zal moeten nemen, mede het beste dat ooit de violette kleuren van Ujpest droeg. Het geheele team speelt klasse-voetbal, getuigend van een buiten gewone techniek, en niettemin snel en doortastend. Ujpest verwierf zich een Europeesche reputatie door vele belangrijke toeren in het buitenland tc ondernemen. De voor- voornaamste resultaten uit het laatste tijdperk waren Het in 1929 winnen van. den Midden-Europabeker (Mitropacup). het in 19291930 behalen van het kampioenschap van Hongarije en het in 1930 winnen van den beker der naties te Genève, waarbij onder anderen Go Ahead (Deventer) met 70 geslagen werd. Het team van Ujpest bestaat uit: Acht doelverdediger 15 maal internationaal, stond ook tegen Nederland twee jaar gele den met Pinkster in het veld. Huben is reservekeeper, zevenmaal internationaal, Fogl, aanvoerder en back van het Hon gaarsche elftal, hij speelde 61 maal voor het nationale elftalDudas is zijn part ner en speelde reeds 20 malen in het na tionale team. In de midenlinie staan Kovago, zes ma len internationaal, Szaly, viermaal inter nationaal, Borsanvi, 22 maal internatio naal, Vol-ontik is de spil, vijf maal inter nationaal. Wilhelm, linkshalf acht maal in ternationaal, Kvasz 10 maal internatio naal. In de voorhoede staan Etroeck, rechts buiten, geweldig snel en zeer beheerscht, kwam 20 malen voor Hongarije uit, Auer rechtsbinnen, 9 maal internationaal, speel de ook tegen Nederland, Steiner, prachtige spelverdeeler, acht maal internationaal; Jakube eveneens luidvoor 10 maal inter nationaal, Spitz linksbinnen 11 maal in ternationaal. een onberekenbare speler vol fijne trucs, Ezabo. linksbuiten 14 malen internationaal, vormt met Spitz een van de beste MiddenEuropeesche vleugels. Schneider kan op verschillende plaat sen spelen, jongste speler. Hoe men ook de ploeg uit deze 17 spe lers samenstelt, steeds verkrijgt men een sterk geheel van bijzondere klasse Wij twijfelen er niet aan, of dit team zal in Nederland een grooten indruk maken en zeker den roem bevestigen op zijn Hol- landsche toer van het Hongaarsche voet bal. J. H. J. Kuizinga overleden. Gistermorgen is na een ziekte van veer tien dagen op 34-jarigen leeftijd te Eindho ven overleden de heer J. II. J. Kruizinga, bestuurslid van den K. N. V. B. De heer J. H. J. Kruizinga werd op 1 Februari 189S te Groningen geboren. Hij studeerde in de medicijnen aan de Univer siteit aldaar en promoveerde op 6 Decem ber 1928 bot arts. Gedurende ruim een jaar UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 20 April. Huizen, 1875 M. Uitsl. N.C.R.V.-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9,30 Gramofoonplaten. 10.00 NCR V-Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.0012.00 Concert. M. F. Jurjaanz, harmonium en Mej. G. Koeman, zang. 12 15—2.00 Concert. Mevr. G. v. fJaven- z wa ay-Mijllenkamp, zang; H. Hermann, viool; II. v. d. Horst Jr., cello en Mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode, piano. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Concert. Mevr. C. de Lange-Van Rijn, altmezzo-sopraan; A. J. Borgers, hobo en Eng. hoorn; M. Rood, fagot; Mej. L. Lauenroth, piano en harmonium. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Voor de Landbouwers. 6.45 Causerie door A. Stapelkamp. 7.00 Causerie over Rusland. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Zendingspraatje. 8.30 Concert door de HOV o.l.v. F. Schuurman. O.a. Kleine Nachtmusik, Mo zart. 9 00 Causerie door J. Schouten. 9.30 Vervolg concert. O.a. Fant. „Tosca'*, Puccini. 10.3011.30 Gramofoonplatenconcert. ca. 10.00 Vaz Dias. Hilversum, 296 M. Uitsl. V.A.RA.-uitzending. 6.757.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Trio Michel en Gramofoonplaten. 10.00 Morgenmijding. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedrijven; Trio Michel, Ad. Bouwmeester, voordracht en VARA-tooneel. 11.00 R'.V.U. 11.30 Vervolg concert. 12.00—1.45 VAR A-septet o.l.v. Is. Eyl en Gramofoonplaten. 2.15 P. J. Kers Jr.: Onze keuken 3 00 Voor de kinderen (zang, piano, ra- diotooneel en vraaguurtje). 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 Onderwijsfonds Binnenvaart. 6.30 RVU. Schaakcursus door Dr. Max Euwe. 7.00 E. Boekman: Het beginselprogram der SDAP. 7.30 Muziek van dezen tijd. VAR A-orkest o.l.v. II de Groot. M.m.v. H. Ludolpli, zang 8 00 Eerste deel van de revue „De prik- plank" van E. R. de Vos. Muziekarr. Mac Car thy Dirigent: W. Lohoff. Leiding: A. de Meester (Vanuit de Plantage-Schouw burg te Amsterdam). 9.25 „De wederwaardigheden van WaJc- ker en Tropenduit". 9.35 Uit de Gem. Concertzaal te Haar lem: „De kleine Stem" o.l.v. J. Post. „Len te-cantate'' van A. Lambreehts-Vos. 10.00 „Moor^/maar te goeder trouw", door O. H. Jahn, bewerkt door Luberti (Groot Volkstoon eel). 11.00 Vaz Dias. D a v e n t r y, 1554 M. 9.35 Morgenwijding. 8.50 Tijdsein, Berichten. 10.05 Lezing. was hij daarna assistent van prof. dr. K. II. Bouman in het Wilhelmiuagasthuis te Amsterdam. Vervolgens werkte hij in de Psychisch Neurblogisehe kliniek to Gro ningen onder leiding van prof. dr. E. D. Wiersma. In voetbalkringen, vooral in de provincie Groningen, was de overledene een geziene en vooraanstaande figuur. In 1918 werd hij lid van de Groningsohe voetbalclub „13e Quick'', van welke vereeniging hij oenigo malen bestuurslid is geweest. Na zijn can- didaatsexamen in 1925 werd hij leider van de toenmalige studentenvereniging „For ward", waarvan hij sedert 1929 eere-lid was. In den Groningschen Voetbal Bond, waarvan hij lid van verdienste is, en ui den K. N. V. B., bewoog hij zich speciaal op het gebied der financiën. Op de Bonds- 11.20 Orgelconcert Q. Maclean. 12.50 West Riding Kamer-orkest o.l.v. K. Douglas. I.45 Voor scholen. 2.50 Sted. orkest Bournemouth o.l.v. A. Garse en Sir Dan Godfrey. M.m v. Lilias Mackinnon, piano. 4.05 Orgelconcert R. New. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Berichten. 5.50 Laffitte speelt Debussy's pianowcr- ken. 6.17, 6.25 en 6.50 Lezingen. 7.35 B'BC-Symphonie-orkest o.l.v. Bruno Walter (tevens piano-solist). 0.a. Piano concert in A. Mozart en 2de Symphonic in D. Brahms. 9.20 Berichten. 9.25 Rt. Hon. Heville Chamborlain M. P.: „The budget". 9.5511.20 Tltoy Fox en zijn Band. .,R a d i o-P a r i s", 1725 M. 7.05 en 11.50 Gramofoonplaten. 8.05 Goothe-herdenking. 8.50 Gramofoonplaten. K a 1 u n d b o r g, 1153 M. II.2012.35 Concert uit Rest. Wivex. 2.204.20 Omroeporkest o.l.v. Reesen. 7.20 Noorsche muziek o.l.v. Gröndahl. O.a. LTit Peer Gyut, Gneg. 8.40 Moderne Deensche composities vour viool en piano. 9.00 Herman Rang-herdenking (zang, de clamatie en piano). 9.55 Voordracht over Exotische muziek (met gramofoonplaten). 10.2011.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.257.20 en 10.40—11.20 Gromofoonpl. 11.2012.10 Concert uit Münehen. 12.201.50 Concert o.Lv. Wolf. 4.205.35 Solistenconcert (piano, 2 vio len, cello, klarinet, viola) 7.20 Concert o.l.v, Eysoldt. O.a. Ouv. „Zigeunerbaron", Strausz. 7.50 „Dyckerpotts Erben", comedie van R. Grötzsch. 9.3011.20 Dansmuziek o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 M. 7.20 Gramofoonplaten. 8.05 Uitzending van een opera. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.11.351.05 Gramofoonplaten. 4.20 Concert o.l.v. F. André. 5.20 en 5.50 Gramofoonplaten. 7.20 „Louison", tooneelspel van A. de Musset. 8.209.20 Concert o.l.v. André. O.a. uit „Harold en Italië"', Berlioz. 338 M.11.351.05 Max Alexys' orkest. 4.20 Concert uit Hotel Albert I. 5.50 Zang door T. de Mulder-Mercier. 6.20 Gramofoonplaten. 7.50 Concert i. h. Kon. Conservatorium te Brussel od.v. G. Pitscli. 0.a. Symphoni' voor kerkcantate nr. 75' Bach. Ze e s e n, 1635 M. 6.50 Oude en nieuwe dansmuziek door het Orag-Kleinorkest o.l.v. Eugcn Wilcken m.m.v. Ednur Runde's Band. 8.35 Goethe-herdenking. 9.20 Berichten en hierna lot 11.20 Popu lair concert uit Hamburg o.l.v. Platen. vergaderingen was hij sedert 1925 een der vooraanstaande personen. Sinds 1930 maak te hij deel uit van de financieele oommissie va/n den K. N. V. B. In de in het begin van dit jaar gehouden vergadering van den K. N. V. B. werd hij tot bestuurslid geko zen. Sinds 15 October 1931 was hij verbonden aan het Rijks Krankzinnigengesticht te Eindhoven. ADAM EN HET NtüERL. ELFTAL. Naar de „Msb." verneemt, zal Adam, die dan examen doet, op 8 Mei tegen Ierland niet voor het Nederlandschc elftal kunnen uitkomen. Of hij tegen Tsjeoho-Slowakije van de pa.tij is, wordt ook zeer twijfel achtig geacht. Aangename visite. Zondagmiddag zat een familie in een huis aan de Eschdoornstraat te Haarlem, toen een der aanzittenden, een 30-jarige man, plotseling een broodmes greep en daarmee den gastheer te lijf ging. Er ontstond een opschuding in de kamer, waarbij de vier aanzittenden allen door den man met het broodmes gewond wer den. Zij zijn in het gasthuis verbonden, waar ook de dader, die een zenuwpatiënt bleek te zijn, is opgenomen. In het klooster der E.E. Krursheeren te Uden is overleden de Weleerw. Heer M. J. Smits. De overledene werd geboren te Uden 18 Jan. 1884, geprofest in de Orde van het H. Kruis 14 September 1910 en priester ge- wijd 29 Mei i915. Gedurende 17 jaar was Z. Eerw. leeraar aan het priestercollege te Uden. Vele priesters, die mede hun eerste op.eiding van hem mochten ontvangen, zul- j len zich nog den beminden leeraar herin neren en hem in hun gebeden gedenken. „Msb.". FEUILLETON. Uit het Engelsch van J..S FLETCHER. 6) Het bezwaarde haar onuitsprekelijk, dat hij ia 't krijt stond bij dien trotschen arroganten ouden pochhans en ze vond het dubbel pijnlijk omdat Sir Cheville Mar ston Stanbury's oom was. En niet alleen dafc haar vader dat geld schuldig was, hij scheen ook geen kans te zien het terug te betalen, zooals hij voor zijn doen met zeldzame onzekerheid en vaagheid had verklaard. Het heele gesprek dat ze van middag had gehoord, was haar een myste rie. Ze had intelligent als ze was, uit op merkingen en gesprekken beel wat opge vangen, dat haar een kijk gaf op het za kenleven in den omtrek ze wist, dat, hoe wel de andere fabrikanten dikwijls klaag den en met moeilijkheden te kampen had den, haar vaders fabriek altijd volop werk had voor de bijna vijfhonderd arbeiders en arbeidsters, die er in dienst waren, zoodat er toch, redeneerde ze, voldoende geld moest zijn. En als dat zoo was, waar om betaaldo haar vader Sir Cheville Stan- bury zijn vijfduizend pond dan niet terug? En waarom dat was nog een groot er raadsel, vond Lettyhad haar vader eerst met de meeste beslistheid tegen Sir Cheville gezegd, dat hij hem zijn plannen niet wilde vertellen, al was hij hem vijf tigduizend pond schuldig om dan plotseling van gedachte te veranderen en hem in vertrouwen te nemen? Letty kon er bui tengewoon slecht tegen met een drukkend probleem alleen gelaten te worden. Als haar vader thuis was gekomen, zou zij hem bekend hebben, dat zij wist, dat hij dien middag met Sir Cheville besproken had en hem hebben gesmeekt haar te vertellen wat dit alles toch te beteekenen had. Maar haar oogen dwaalden langs de heu- wist zelfs niet waar hij heen was gegaan. Ze voelde zich doodelijk-eenzaameen moeder had ze niet meer mevrouw Etherton was al sinds eenige jaren over leden en een broer of zuster ook niet. Maar haar oogen waalden langs de heu velhelling in de richting van Winterfold ze hoopte half, tegen beter weten in. dat Marston zou komen. Zij wist echter maar al te goed, dat daar geen kans op was, er werd van hem verlangd dat hij zijn avonden bij zijn moeder doorbracht, een veeleischende vrouw, die weinig anders ge zelschap had dan haar zoon. En toch had ze zoo dringend behoefte aan iemand, bij wien ze haar hart kon uitstorten. Opeens dacht ze aan haar peetvader, Mr Nicholas Getherfield, een ouden heer, die heelemaal alleen in een eigenaardig oud huis een mijl of zeven verderop in de vallei woonde. De gedachte aan Mr. Getherfield met zijn aardige, rustige, ouderwetsche manie ren. zijn begrijpende sympathie wekte Letty tot activiteit: geen vijf minuten later zat ze op haar fiets en peddelde over den weg, die naar de weinig-bevolkte, een zame „binnenlanden" van Litherdale voer de. Na een half uur had ze.de fabrieken en huizen achter zich en volgde een slin gerend spoor dat tusschen de rivier en den heuvelrand liep en \yaar het even verla ten was als on do heide, waar zij dien middag met Marston Stanbury was samen geweest. En opeens, toen ze een hoek om sloeg bij een groepje eiken, bevond ze zich van aangezicht tot aangezicht met Brad- well Pike den secretaris van haar vader die aan den kant van het pad bezig was een gat in een der banden van zijii iets te repareeren. Letty deelde Marston's jonge.nsachtigen afkeer van den secretaris volstrekt niet, Zij kende Pike al van haar tiende jaar en beschouwde hem evengoed als een onaf scheidelijk deel van de oude fabriek als het oude waterrad of de steenen zonnewijzer in den tuin. Zij kende hem als een be daard, gereserveerd, hardwerkend -man, buitengewoon geschikt voor zijn taak. en was zoo gewoon geraakt aan zijn uiterlijk, dat ze van de détails daarvan geen noti tie meer nam. Misschien was zijn neus in derdaad wel een tikje te lang en te dun aan het uiteinde; misschien stonden zijn oogen een weinig tc dicht bij elkaar, en zijn ooren te ver van zijn hoofd en was zijn mond te groot. Misschien had hij werke lijk meestal een uitdrukking van steelsche geheimzinnigheid op het gezichtmaar Letty gaf zich daar nimmer rekenschap vanze had nooit anders aan hem ge dacht dan als aan den chef van de fa- brieksadministratie. En zoo dacht ze ook aan hem, toen ze naast hem van haar fiets sprong. „Meneer Pike," riep ze onmiddellijk, „weet u ook waar mijn vader heen is? Hij heeft mij om zes uur opgebeld, hij zei, dat hij voor zaken uit moest en dat ik hem niet voor morgen zou zien, maar hij had zoon haast, dat hij niet vertelde waarhéén hij ging. Weet is er iets van?" Pike, die geheel in beslag genomen was door zijn kapotten band, keek snel van zijn werk op. „Neen, ik weet 't niet, juffrouw Letty',, antwoordde hij. „Hij heeft mij er niets van gezegd. Net op slag van zessen kwam hij uit de fabriek in het kantoor; .ik hoorde hem met u telefoneeren en toen ging hij haastig weg. Ik kreeg den indruk, dat hij naar het station wilde om den trein van zes uur tien naar Hallithwaile nog te ha len." „Kunt u geen reden bedenken, waarvoor hij zoo overhaast wég moest", drong Let ty aan. „Absoluut niet, juffrouw Letty", was 't teleurstellende antwoord. Hij wijdde zijn aandacht weer aan zijn band en de zorgvuldigheid waarmee hij tc werk ging,'deed Letty onwillekeurig den ken aan de bijna gegraveerde letters van zijn handschrift. Haar oogen bleven rusten waarom wist ze zelf niet, op zijn onge woon lange en dunne vingers. „U maakt zich toch niet ongerust over uw vader, juffrouw Letty?" vroeg hij. „Ik geloof niet, dat hij heelemaal goed in orde is", antwoordde Letty half-ontwij- kend. „Ja, om u de waarheid te zeggen, maak ik mij een beetje ongerust." Pike haalde een doosje uit zijn zadel- tasch, nam een stukje schuurpapier er uit en begon den omtrek van bet gat in zijn binnenband schoon to maken. „Juffrouw Letty", wendde hij zich op eens tot haar", u kent mij nu al verschei dene jaren en meneer Etherton ook. Ik mag zonder zelfverheffing zeggen dat ik een trouw en toegewijd dienaar voor hem ben geweest van het oogenblik af, dat ik mijn intrede op de fabriek deed. Daarom durf ik te spreken. Ik heb u vanmiddag gezien." „Zeker", zei Letty onschuldig. „Ik u ook. Op do heide". „Die ontmoeting bedoel ik niet. Ik heb u op de fabriek gezien. U keek om dea hoek van het gordijn aan den eeneu kant van uw vaders privé-kantoor. Ik stond bij het gordijn aan den anderen kant to kijken." Letty kreeg een kleur en ging instinctief een stap achteruit. „Ustond tc luisteren?" riep ze uit. „Net zooals u, juffrouw Letty! Ik kwam mijn eigen kamer binnen.... volkomen on opzettelijk.... en hoorde uw vader en Sir Cheville Stanbury praten. Ik luisterde een minuut of wat, maar ik heb niets gehoord, dat ik niot al wist." „Wist u dandat mijn vader geld schuldig was aan Sir Cheville Stanbury V' klonk het onthutst. Pike's dunno lippen krulden zich tot een veelbeteekenend lachje. Ik doe de heele boekhouding van uw vader. Het is dus niet to verwonderen, dat ik van zijn financieele transacties een en ander weet. Ik herinner me heel goed dat hij het geld van Sir Cheville leende: hij was er hard om verlegen Letty zei niets. Het verbaa-sde haar dat Pike zooveel wist en ze staarde afwe zig naar hem, terwijl hij vol ijver en aan dacht was een klein plakjpc rubber met so lutie te besmeden. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9