Vijftig jaar Katholiek Onderwijs in Noordwijk VRAGENBUS DINSDAG 19 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAuT 1 UIT DE GESCHIEDENIS DER SCHOLEN. Heeft de strijd voor het Bijzonder On derwijs in ons land in zijn geheel een geschiedenis, waarbij vele en groote of fers zijn gevraagd geworden, alvorens men kwam tot de alleszins gerechtvaar digde gelijkstelling in het onderwijs, ook voor Noordwijk op zich is er een heele geschiedenis aan verbonden, en, nu wij staan bij het gouden herdenkingsfeest, van het R. K. Bijzonder Onderwijs in Noordwijk past het hierbij even stil te staan tot het brengen van een dankbaren heilgroet, deels aan onze voorvaderen, deels aan de thans nog levenden, die een zoo'n heilzaam werk hebben verricht tot de instandkoming èn instandhouding van ons R. K. Onderwijs ter plaatse, waarmede zij een onberekenend zegenrijk werk hebben verricht. Gehoorzamend aan het mandement der Bisschoppen van Ne derland, uitgevaardigd in 1868, om scho len te bouwen en te onderhouden voor Katholiek onderwijs, werd de eerst* school in Noordwijk geopend in 1882 on der pastoor J. J. v. d. Horst, waarvoor werd benoemd als hoofd van deze R. K. Jongens- en Meisjesschool de heer A. op de Laak, welke functie deze zeer begaaf de en geziene onderwijzer vervulde tot 1894. Onder leiding van den heer Op de Laak kwam de school spoedig tot groo- ten bloei en in hoog aanzien en reeds in het stichtingsjaar gingen bijna alle Katho lieke kinderen naar de Katholieke school. Dat de heer Op de Laak een talentvol en invloedrijk onderwijzer was, zullen nog wel meerdere oude Noord wijkers kunnen getuigen. Onder zijn leiding kwam al spoedig een avondschool tot stand, waar door aan de onwetendheid in den ergsten vorm, ontstaan omdat er toen nog geen Leerplichtwet bestond, een einde werd gemaakt en menigeen heeft daar de meest elementaire kennis opgedaan. Hier bij liet echter het schoolhoofd 't niet, want ook de opleiding van onderwijzers voor ons Katholiek onderwijs nam hij krachtig ter hand en niet zonder succes. Als onderwijzer waren destijds bij den heer Op de Laak o.m. werkzaam de hee- ren L. J. v. Douveren, later hoofd der Kath. school te Oegstgeest, P. J. Litjens, later hoofd der Kath. school te Hillegom, F. A. Moerel, later hoofd der Kath. school te Oude water; namen, welke zoo wel hier ter plaatse als in de geheele omgeving een goeden klank hebben. In 1894 kwam er een splitsing in de eerste opzet en kwam er een aparte Jon gensschool en Meisjesschool onder pas toor G. G. Honig, waarvoor als hoofd van beide scholen werd benoemd de heer Mart. Bertels, die slechts tot 1895 deze functie vervulde. De meisjes bleven hier bij gehuisvest in de Bronckhorststraat onder leiding van de Eerw. Zusters van J. M. J., terwijl de jongens het gebouw betrokken aan de Voorstraat hoek Doe lensteeg. Als opvolger in gelijke functie werd toen benoemd de heer H. B. J. Haan appel, die met veel toewijding zijn ar beidskrachten aan de school heeft ge schonken tot 1916, met dien verstande, dat de meisjesschool in 1896 een eigen hoofd verkreeg, door de benoeming van Zuster José. Het leerlingenaantal van de jongens school bedroeg in 1897 reeds 124, waar voor 3, leerkrachten aanwezig waren; het leerlingenaantal breidde zich met de ja ren geleidelijk uit en gezien de minder geriefelijke indeeling van de school, waar door deze in 1902 voor dit doeleinde werd afgekeurd, werd allengs uitgezien naar een betere gelegenheid èn de noo- dige middelen om hierin een grondige verbetering te brengen. Dit was wel de eerste zorg van pastoor Th. Sarter, die op 24 Februari 1904 zijn intrede in Noord wijk deed; een zorg, waarmede deze wel gedurende zijn geheele pastoraat te kam pen heeft gehad om de steeds uitbreiden de schoolbevolking behoorlijk te huisves ten. In 1905 werd aan de Nieuwe Zeeweg een flink terrein aangekocht en onder architectuur van den heer Molenaar en gebouwd door den heer C. G. J. Alke made kwam daar de nieuwe jongens school tot stand, welke nadien weder be langrijk ie- uitgebreid geworden, waar door de oorspronkelijke schoonheid van dit gebouw geheel is verloren gegaan, dit alleen wat betreft het uiterlijke. Ook de meisjesschool vorderde groote uitbreidin gen en zoo werden er in 1904, 4 lokalen en in 1911 weer 2 lokalen bijgebouwd. In 1916 werd als hoofd benoemd de heer H. G. de Boer, die thans deze func tie nog vervult. Ontzaggelijk veel is door hem gedaan tot innerlijke verbetering der school, waardoor de leermiddelen thans aan alle eischen voldoen, dank zij de volle medewerking van onzen hoogeerw. deken Borsboom, die op 3 Februari 1922 tot pastoor van Noordwijk werd benoemd. Het aantal leerlingen der Jongens school in 1917 was 270 en steeg tot 384 in 1931 en dat der meisjesschool 324 in 1922 en 412 in 1931, alzoo bijna een gemiddel de van 400 per school, welk getal in 1932 zeker overschreden wordt. Dit bracht ook weder met zich mee dat in 1930 aan beide scholen één lokaal moest worden bijge bouwd, terwijl de Eerw. Zusters een nieuw Zusterhuis en betere lokalen voor de bewaarschool bekwamen, zoodat beide scholen zich in de vijftig jaren hebben uitgebreid tot instellingen welke aan de voorschriften van het Mandement der Bisschoppen ten volle voldoen en aan duizenden de gelegenheid heeft en nog zal geven tot het genieten van het Ka tholiek onderwijs. Een tweetal zeer verdienstelijke perso nen voor ons Katholiek onderwijs willen wij, hoewel zij het zelf niet zullen wen- schen, nog noemen, en wel den heer C. Yerwey, die thans bijna 29 jaar aan onze jongensschool is verbonden, en Zuster Peregrina met een nog langeren diensttijd aan de bewaarschool. Dankbaar zullen velen op dezen gouden herdenkingsdag denken aan deze twee eminente opvoe ders der jeugd, waarbij schrijver de'es zich als oud-leerling gaarne ten volle aansluit. Moge het gegeven zijn, dat ons Ka tholiek onderwijs eveneens als in de af- geloopen periode zijn zegenrijk werk voortzette tot in lengte van dagen. Hedenmorgen te 7 uur werd een stille H. Mis opgedragen voor de drie overle den pastoors van Noordwijk die de zware zorgen van het onderwijs gedragen heb ben en wel pastoor J. J. v. d. Horst, pas toor G. G. Honig en pastoor Th. Sarter. Onder deze H. Mis had een algemeene H. Communie plaats van de schoolkinde ren, waaraan tevens vele oud-leerlingen deelnamen. KANSEL-TOESPRAAK DOOR EEN OUD-LEERING. Aan het prachtig versierde altaar der St. Jeroenskerk droeg te 9 uur de hoogeerw. Deken, geassisteerd door twee oud-leerlin gen der school, de we.eerw. heeren W. van TJLijjn en G Alkemade, de Hoogmis op. De feestpredicatie werd uitgesproken door den zeereerw. heer A. P. van Eeden, pastoor te Nieuwerkerk a. d IJssel. Al zuchten we onder de crisis, aldus spr., al is de maatschappij vol somberheid, tooh is 't vandaag hier feest. Geen feest van duur pleizier, maar van blijde dankbaar heid. Het feit, vandaag herdacht, brengt eiken beginselvasten Katholieken Noordwij- ker het Te Deum op de lippen; een dank aan de Godd. Voorzienigheid, die voor zoo- velen in zooveel jaren, de godsd. schoolop- voeding heeft verzekerd. 't Is een feest voor de kinderen, natuur lijk, bij hen de luidste b ijheid, want 't is een vacantiedag; de gewone sleur van dagelijksch schoolgaan wordt onderbroken; er is wat aan de hand en ze krijgen wat. Maar de eigenlijken zin van het feest besef fen ze niet. 't Is een feest van dankbaarheid, voor eerst voor de ouders, die bij deze gelegen heid zich bewust worden welk een gerust stellende zekerheid het is dat zij bij de op voeding dat schoonste maar moeilijkste werk wat er bestaat om name.ijk in een goddelooze en zedelooze wereld van kinde ren goede menschen te maken dat zij daarbij geholpen worden door een onder wijs, dat van godsdienst en zedelijkheid is doordrongen Misschien is 't nog in roerender, dieperen zin een feest van dankbare herdenking voor de grootouders dezer kinderen, want zij hebben voor de school de meeste offers ge bracht. Zij herdenken vandaag, hoe welkom 't hun was vóór 50 jaren, toen zij vernamen en gingen beseffen, dat zij van toen af vol komen vrij werden in de opvoeding van hun kinderen; dat van toen af ook op de school hun kinderen zouden worden opge voed in denzelfden geest van thuis. In denzelfden geest van thuis. Daar mogen nog zulke edele menschen onderwijs hebben gegeven aan de toenmalige open bare school; de kinderen opvoeden in den geest van thuis konden zij niet, en moch ten zij ook niet. juist omdat ouders van zoo verschillend godsdienstigen geest hun kin deren naar diezelfde school 6tuurden. Rekenen, schrijven, aardrijkskunde, hand werken zouden neutraal onderwezen wor den, maar de andere vakken op den duur niet Daarenboven; Een goed onderwijzer is uiteraard opvoeder; en de opvoeder grijpt naar 't hart zijner kinderen, naar hun ge moed, hun wil; en dat kan niet zonder hart en gemoed te richten naar een be paald levensdoel mee te slepen in zijn eigen levensbeschouwing omtrent hier en hiernamaals. Het Nederlandsche volk in zijn meerder heid heeft dit gelukkig begreoen en gaf bij de wet van 1920 het natuurlijk recht aan de ouders terug om hun kinderen zelf op te voeden en opvoedend onderwijs t.e kiezen volgens hun eigen zielsovertuigingen. Het onderwijs gekocht met duur geld. Dat in 1920. Maar de Katholieken van Noordwijk hadden 40 jaar eerder dat recht en die vrijheid opgevraagd gekocht mag ik zeggen, met duur geld. En terwijl do be lastingwetten hun dwongen te blijven mee betalen aan de scholen, die zij voor hun kinderen niet wilden, hebben zij 40 jaren Lang uit eigen portemonnaie de school hun ner overtuiging bekostigd. Geeft 't ons niet een ontroerende fier heid. te gedenken hoe onze ouders en de grootouders dezer kinderen 40 jaren lang die offers hebben gebracht; al dien tijd hebben b'ijk gegeven, dat de zekerheid van een godsdienstige opvoeding hun heiliger en kostbaarder was dan duurder school geld, extra giften en aanhoudende collec ten. 't Is vandaag vooral een dankbare her- lenking voor de kerk in deze paroohie. De leiding der Kerk van toen heeft nog veel beter dan de afzonderlijke geloovigen begrepen, hoe noodzakelijk het is, dat de gohee c opvoeding van het kind moet door trokken zijn van denzelfden christelijken geest. De leiding der Kerk van toen heeft zoo juist vooruitgezien (vergeet het niet: die waarheid is vandaag duidelijker dan 50 ja ren geleden) de leding der Kerk zag toen vooruit, dat de geprezen neutraliteit in ont kenning zou ontaarden. Zij had toen te kampen met een gevestigd vertrouwen op 't neutraal zijn. Neutraliteit, wat in die da gen van liberalisme ook bij zooveel Katho lieken gold als een Maatschappelijke deugd, als een goede omgangsvorm, een eisch van beleefdheid. De Kerkelijke leiding van toen heeft niet gevreesd strijdend voor 'i ware het verwijt van partijdigheid op zich te laden en 't misprijzen van goedbedoe'ende. maar kortzichtige menschen, die meenden dat zoo 't altijd was goed gegaan en dat men om anderen niet te hinderen, z'n godsdienst in hun en kerk moest verzorgen. De. leiding heeft doorgezet, ook al plaats te zij zich zelve voor groote oritiek en gel delijke moeilijkheden. En 't is de onsterfelijke eer van Pastoor v. d Horst, dat hij de behoeften van zijn tijd en van de toekomst heeft doorzien en eerder dan vele anderen, de bedoeling van Paus en Bisschoppen met durf en energie heeft verwezenlijkt. Predicatie tot schoolkinderen! Maar hoe we 't ook keeren 'n schoolfeest is een feest voor de kinderen. Ja, kinderen, zei spr.. ik durf wedden, dat jullie op 't oogenblik 't meest denkt aan getracteerd worden en wat er straks gebeuren gaat in het gebouw hiernaast. Je weet toch wel waarom er feest is: Vandaag is niet de Deken jarig of de Eer waarde Moeder of de Hoofdonderwijzer. Vandaag is de school jarig. De school hier heeft al 50 jaren lang aan kinderen Katho liek onderwijs gegeven. Wat zouden dat een heeleboel kinderen zijn, als we die eens allemaal bij elkaar zagen. Maar die zijn groot geworden, de meesten daarvan zijn nu gioote menschen, velen van hen zijn al gestorven. Tc Hoop dat jullie ook allemaal groote menschen wordt; en dan niet alleen groote menschen, maar ook goede menschen, daar bedoel ik 3 dingen mee: godsdienstige menschen flink bij-de-hande menschen degelijke menschen. 1. Godsdienstige menschen, die al zijn ze groot, toch nog kinderen van God zijn ge bleven. en daar 'n hoogste eer in stellen. 2. Flinke, bij-de-hande menschen, die hun brood kunnen verdienen en goed huishou den deen, omdat zij in hun jeugd geleerd hebben niet lui te wezen, omdat zij bij hun lezen, rekenen en schrijven, ook leerden eenvoudig wezen en op de dubbeltjes pas sen. 3 Degelijke menschen, die aan iedereen 't zijne geven, en een hekel hebben aan wat leelijk is, omdat ze m hun jeugd geleerd hebben eerlijk te wezen, elkander te hel pen, en hoog te achten wat mooi en rein en edel is. En wanneer jullie zulke echt godsdiens tige, bij-de-hande, degelijke menschen zijn geworden, dan zult ge later nog eens terug denken aan nu en dan zeggen: O. L Heer, dat ik groot en goed geworden ben, dank ik aan de goede Ouders en de goede school, dig Gij mij als kind gegeven hebt. Z. E. Deken, besloot spr., wanneer ik U gelukwensch met dit feest, dan verzeker ik U dat bij Uw gebeden onder deze H. Mis zullen instemmen al.enhier tegenwoordig en inzonderheid wij oud-leerlingen, die van deze school zijn gegaan naar andere scho len, welke ons brachten op de trappen van het Altaar. Moge dan ook instemmen met Uw gebe den de zielen van Uw voorgangers die de zorgen hebben gedragen te zamen met den eersten Pastoor van Noordwijk, die 't goede door de scholen verricht daarboven ziet als vruchten van zijn Martelaarsbloed. Des middags werden de kinderen getrac teerd op „lekkers1' en op een paar vroolijke films. NIEUWVEEN. Boerenleenbank „Ter Aar". Zater dagmorgen is in het café van den heer Verhoef de 40ste algem. vergadering ge houden, van de Coöp. Boerenleenbank „Ter Aar", gevestigd te Nieuw veen. De opkomst was, ofschoon niet schitterend, toch grooter dan het vorig jaar. Tegen tienen opent de Directeur der Bank, de heer A. Breedijk, de vergade ring en heet de aanwezigen welkom. Spr. houdt vervolgens een korte rede, gewijd aan de nagedachtenis van wijlen den heer Th, E. Copray. In December, aldue spr., had de heer Copray zijn ontslag aangevraagd tegen 1 Febr. De ziekte en vooral het overlijden van zijn echtge- noote, had zijn gezondheid geknakt, en dit gevoegd bij zijn ruim zeventigjarigen leeftijd, achtte bij het beter zijn functie neer te leggen. Slechts twee dagen had de oud-kassier van zijn gedroomde rus tige ouden dag genoten, toen op 2 Febr. ons de droeve tijding bereikte, dat de heer Copray plotseling overleden was. Het verlies dat onze Bank daardoor ge troffen heeft is zeer groot. Met bewogen stem wijst spr. op de uitnemende kwali teiten waarover de algemeen geachte kas sier beschikte, en die hij geheel in dienst van de Bank gesteld had. Een eeuwige rust moge hem toebedeeld zijn. Zijn na gedachtenis zal in veler harten blijven voortleven, aldus eindigt spr. zijn rede, welke onder de diepste stilte wordt aan hoord. Na even in het kort op de ongunstige economische t-oestanden te hebben ge wezen, waar zelfs een „Haag met geleer de koppen" machteloos tegenover staat, benoemt de Directeur tot secretaris van de vergadering den heer J. M. Schoorl. Na voorlezing der notulen van de 39ste algem. vergadering, welke ongewijzigd worden goedgekeurd, volgen eenige me- dedeelingen door den Directeur. Doordat de Centrale Bank haar rente heeft ver hoogd, is het Bestuur genoodzaakt de rente der voorschotten met K peroent te verhoogen. Voorts wordt medegedeeld dat de heer Haakman tot klerk benoemd is, in verband met de zeer uitgebreide werkzaamheden, voornamelijk door de werking met de Centrale Veiling „Ter Aar en Omrtreken". Mevr. J. M. Schoorl-Copray, de kas sierster der Bank, het woord nemend, deelt de leden mee, dat haar overleden vader op de afscheidsvergadering mot het Bestuur en den Raad van Toedicht, beloofd had, zoo eenigszins mogelijk, op deze Algem. vergadering persoonlijk van alle leden afscheid te nemen. Gods wil heeft het anders beschikt! Nu zij de steun mist van haar vader, die haar met zijn juiste adviezen had kunnen bijstaan, verzoekt zij de leden om hun medewer king en vertrouwen. Volgt voorlezing van de rekening over 1931. De heer C. W. v. d. Hoorn, brengt namens de commissie die de rekening en balans hebben nagezien, verslag uit. Hij zegt alles in stipte orde te hebben be vonden. Betreffende de winst, groot 4700, wordt goedgekeurd dat 500 voor af schrijving wordt bestemd en de rest bij de reserve gestort wordt. Het uitgebreide jaarverslag, dat ech ter verre van taai, integendaal, niet van een humoristischen inslag vrij is, wordt door den secretaris voorgelezen. Onder wijl laat het bestuur voor het aandachtig gehoor een dubbele consumptie en siga ren aanrukken, om de malaisestemming op den achtergrond te dringen; alle aan wezigen achten zich verplicht dit te moe ten goedkeuren. De voornaamste punten uit het ver slag lichten we er uit. Aantal leden 345. Aantal spaarboekjes 1384, waaronder 89 nieuwe inleggers. Ontvangsten spaargelden 702.833; uitgehaalde gelden S56.3S4; saldo 31 Dec. '31, waaronder bijgeschr. rente 42.646, 1.162.764. Centr. Vieling in 309.160; uit 287.919; saldo, waaron der bijgeschreven rente, 21.555. Uitstaande gelden in voorschotten en hypotheken op 1 Jan. 987.583; terugbe taalde voorschotten 103.262; ontvangen rente 41.867; verstrekte voorechotten 87.485; saldo 31 Dec. '31 971.806. Ontvangsten in loop. rek. f 1.676.406; uitgaven 1.610.492, of een omzet van 3.286.898, zijnde 700.000 grooter dan in 1930. De totaal omzet m 1931 is bijna 8 mli- lioen, of 1 millireH meer dan in het vo rig boekjaar. Het aantal dagboekposten is met ruim 9.000 vermeerderd, voorna melijk door de Centr. Veiling, waardoor het totaal aantal dagboeknummers tot lf.000 gestegen is. ooals boven reeds ver meld is de winst 4.700 of 600 meer dan in '30. Na voorlezing van het jaarverslag da vert de zaal onder een cresoendeerend voetgetrappel. dat de aanwezigen als blijk van instteroming laten losbarsten. Na- tuurmenechen als tuinders, bouwers en boeren gebruiken hun vereelte knuisten niet voor handklapjes! Dn Directeur brengt den heer Schoorl dank voor zijn keurig verslag. Daar door de leden geen candidaten zijn ingediend voor de bestuursverkiezing, wordt de heer A. Breedijk tot Directeur herkozen, en de heer A. P. v. d. We»den als voorzitter van den R. v. T. Beide heeren nemen hun herbenoeming aan, on der dank voor het in hen gestelde ver trouwen. Volgen eengie voorstellen: a. „Ons Belang" vraagt een crediet in L. R. tot een bedrag ad 50.000, on de Centr. Veiling tot een bedrag ad 135.000 Beide goedgekeurd. b. Het bestuur stetlt voor de presentie gelden voor bestuur en R. v. T. onveran derd te laten. Accoord. d. Benoeming commissie van Rekening en Balans 1932. Voorgedragen de heeren A. C. Hoogervorst Pz., C. Verkerk en L. de Groot, Zij nemen hun benoeming aan. Na de pauze, die onder genoeglijk ge keuvel verloopt, is men aan de rondvraag. Do heer C. v. d. Vlugt Sr. vraagt door wie de klerk aan do Bank betaald wordt. De Directeur deelt mede dat deze door de kassierster bezoldigd wordt. De heer H. Schellingerhout aan het woord gekomen, haalt een kwestie op, die in hot geheel niet in s>en lodenverga dering thuis hoort, doch een zuivere be stuurszaak is, hetgeen hem onder het oog gebracht wordt. Ofschoon interpel- lant hiermede niet tevreden gesteld blijkt te zijn, wordt aan deze discussie toch een einde gemaakt. Tegen half twaalf sluit de Directeur de vergadering, die een zeer aangenaam en vlot verloop had. Vraag. Zoudt u mij het adres kunnen ge ven van het secretariaat van den K. R. O.? Antwoord. Heerengracht 118, Amster dam (C.). Vraag. J. v. V. te W. inzake werkloos heid. Antwoord. Uw situatie lijkt ons zeer moeilijk. Het eenige, dat u kunt probeeren is te trachten hulp te krijgen van de gemeente. Vervoeg u eens ter secretarie. 459e STAATSLOTERIJ <N i e t officieel). 3e Klasse. 2e Lijst. Trekking van Dinsdag 19 April 1932. Hooge Prezen. 20783 5000. 16499 r 2000 12829 t 1500. 1728 f200 6861. 20814. 20940 1100. Prijzen van 45.—. 123 236 395 419 431 465 DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 339. Nu kwam een eekhoorntje, dat mededingen wildo naar een prijs. Het houdt het lampje in zijn bek, wat ook wae tuegestaan. Het was natuurlijk de groote kunst om te zorgen, dat het lampje heel bleef tijdens den wed loop. 340. Dat begreep de kikvorsch heel goed en die was zoo leep om een groot blad van een lelie voor het lampje te houden, zuodat het geen last van den wind had en hee- lemaal heel bteel. 497 642 586 619 652 715 730 797 832 833 870 989 1045 1061 1141 1219 1263 1268 1307 1339 1340 1395 1430 1438 1499 1515 1580 1634 1665 1669 1702 1741 1831 1847 1857 1907 1911 1912 1916 1945 1988 1990 2061 2110 2129 2167 2171 2206 2328 2368 2374 2453 2464 2471 2543 2553 2563 2589 2801 2833 3842 2905 2927 2974 2982 2992 3011 3028 3060 3117 3137 3173 3184 5i96 4210 3216 3253 3270 3272 3307 3313 3337 3480 3551 3670 3715 3722 3723 3727 3747 1770 3775 3780 3797 3809 3839 3891 3941 4038 4154 4156 4167 4169 4184 4300 4360 4373 4394 4418 4429 4458 4547 4555 4612 4623 4636 4663 4707 4823 4891 4907 4974 5001 5070 5080 5096 5123 5341 5346 5372 5414 5444 5632 5652 5725 5751 5783 5866 5869 5971 5978 5993 5999 6090 6160 6210 6265 6275 6415 6470 6476 6498 6520 6562 6577 6590 6596 6623 6628 6667 6698 6748 6800 6824 6845 6848 6852 6870 6942 6955 6974 7024 7031 7035 7091 7092 7120 7158 7185 7229 7252 7273 7299 7463 7465 7518 7560 7602 7859 7883 7896 7955 7998 8003 8043 8114 8135 8146 8200 8243 8319 8324 4457 8532 855* 8608 8632 8756 8770 8821 8972 8981 9088 9122 9155 9168 9217 9254 9374 9377 9378 9396 9480 9501 9571 9635 9646 9693 9800 9833 9848 9853 9855 9880 9910 9999 10092 10121 10143 10165 10247 10251 10265 10400 10556 10560 10606 10711 10735 10913 10994 10996 11010 11014 11017 11069 11179 11211 11213 11264 11371 11418 11431 11452 11466 11490 11693 11904 11957 12038 12053 12254 12300 12342 12368 12560 12622 12662 12805 12907 12983 13012 i3014 13102 13138 13154 13182 13206 13284 13300 13305 13357 13423 13504 13509 13533 13538 13558 13652 13658 13666 13678 13703 13717 13729 13730 13740 13777 13830 13877 13910 13963 13978 13994 14007 14112 14x92 14193 14230 14281 14354 14364 14407 14417 14427 14429 14435 14504 14554 14569 14597 14644 14712 14714 14720 14740 14795 14905 .5032 x5047 15070 15080 15116 15126 15210 15276 15289 15366 15394 15395 15423 15483 15503 15518 15575 15617 15678 15720 15735 15878 16004 16013 16032 16102 16167 16219 16225 16249 16251 16289 16337 16344 16423 16462 16466 16489 16543 16546 16573 16535 16681 16672 16716 16734 16742 16782 16834 16855 16939 16951 16960 16978 16991 16992 17088 17331 17340 17507 17520 17576 17586 17599 '7633 17662 17666 17717 17762 17783 17829 17866 i7886 17933 1797<i 17935 17996 18064 18155 18156 .8164 18271 1829'* 18312 18509 18585 18650 18651 .8864 18733 18737 18748 18808 18822 18833 18853 .8950 19320 19043 19097 19207 19230 19256 19261 ,j274 19296 19297 19387 19478 19520 19525 19575 19618 19648 19669 19670 19675 19734 19778 19805 .3852 19869 19885 19931 19941 20004 20C93 20186 ,0193 20203 20242 20259 20284 20296 20404 20425 9490 20492 20529 20530 20537 20544 20688 20735 0755 20336 20949 Veroetenngen le lijst. 3e klasse: 8972 mz 9972 - 15618 mi 15603 - 19251

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7